تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

stefan0

عضو جدید
برای دو طبقه که دوتا سیستم جدا نمی زارن!! احتمالا منظورش این بوده یه بار با هواساز چک کن یه بارم با هواساز که مقایسه کنی.

در مورد فن کویل از اونجایی که فن داخل اتاق هست تغییر فشار ایجاد نمی کنه، هواساز فشار داخل اتاق رو به صورت جزیی افزایش میده. برای فن کویل همون هوای لازم تازه رو در نظر بگیر برای بار نهان.

هوای راهروها رو به نظر من هوای بیرون بگیری بهتره چون حالت دودکشی داره و هوا توش جریان داره، ولی بعضی هام محوطه بدون تهویه در نظر می گیرن که چون تو این محوطه ها هواشون ساکنه به نظر من درست نیست خیلی. به شخصه روش اختصاصی برای این قسمت ندیدم.

منظورتو از فضاهای پارتیشن متوجه نشدم
مرسی از پاسخ شما
منظورم همون فضایی هستش که مورد تهویه قرار نمیگیره.مثل حمام و توالت.حالا نمیدونم اگه اسم دیگه داره توی حرارت مرکزی به این فضاها فضای پارتیشن میگفتیم نمیدونم دیگه درسته یا نه.
شما از چی نظر میگین که نمیشه از دوسیستم با هم استفاده کنیم.چون اینجا فقط استادمون می خواد از هر دو سیستم محاسبه کنیم یعنی بحث مقرون به صرفه بودن نیست.راستی برای دمای راهرو بنده دمای متوسط رو گرفتم یعنی دمای خشک خارج رو با دمای خشک داخل جمع کردم تقسیم 2 کردم.اشتباه که نیست انشالله.

anishtain4

عضو جدید
مرسی از پاسخ شما
منظورم همون فضایی هستش که مورد تهویه قرار نمیگیره.مثل حمام و توالت.حالا نمیدونم اگه اسم دیگه داره توی حرارت مرکزی به این فضاها فضای پارتیشن میگفتیم نمیدونم دیگه درسته یا نه.
شما از چی نظر میگین که نمیشه از دوسیستم با هم استفاده کنیم.چون اینجا فقط استادمون می خواد از هر دو سیستم محاسبه کنیم یعنی بحث مقرون به صرفه بودن نیست.راستی برای دمای راهرو بنده دمای متوسط رو گرفتم یعنی دمای خشک خارج رو با دمای خشک داخل جمع کردم تقسیم 2 کردم.اشتباه که نیست انشالله.

از نظر عملی بودن و اقتصادی بودن بود منظورم، ولی اگه فقط آموزشیه کارتون که هیچی.

نه فکر نمی کنم اشتباه باشه، راهرو دیگه؟ راه پله که نیست؟ راه پله هایی که به راه رو وصل نیستن کاملا مثل دودکش می مونن، خودتون می تونید امتحان کنید، تو راهرو که وامیستین جریان هوا از پارکینگ وارد میشه میره بالاپشت بوم

javad_2010

عضو جدید
موتو خانه

موتو خانه

سلام
موضوع پروژه من مراحل نصب و اجرای موتورخانه است
میشه من رو راهنمایی کنید
ممنون
اگه میشه با تصاویر باشه اگر هم نه همون متن کافیه
بازم ممنون

Mehdi In

عضو جدید
در سیستم حرارت مرکزی شوفاژ تفاوت روش مستقیم و معکوس در چیه؟

تو سيستم معكوس طول لوله كشي رفت و برگشت براي هر شوفاژ يكسانه. پس افت فشار نزديكترين و دورترين شوفاژ تا ديگ يكسانه و نيازي به متعادل كردن سيستم نيست. به اين صورت هم اجرا مي شه كه از دورترين مصرف كننده خط برگشت به كلكتور موتورخانه گرفته مي شه و خوب طول لوله كشي بيشتر و هزينه نهايي بالاتره. ولي تو سيستم مستقيم افت يكسان نيست و آب توي شوفاژهاي نزديكتر سريع تر مي چرخه و به خاطر همين و براي جلوگيري از بوجود آمدن مشكلات در آينده بايد سر راه خطوط برگشت شير بگذاريد تا سيستم رو متعادل كرد.

anishtain4

عضو جدید
سلام
موضوع پروژه من مراحل نصب و اجرای موتورخانه است
میشه من رو راهنمایی کنید
ممنون
اگه میشه با تصاویر باشه اگر هم نه همون متن کافیه
بازم ممنون

جواد جان موتوخونه یه مبحث خیلی خیلی کلیه، بسته به نوع ساختمون اجزای خیلی متفاوتی می تونه داشته باشه. یکمی مشخص تر بپرسی سوالتو بچه ها بهتر می تونن بهت کمک کنن

Mehdi In

عضو جدید
توي نرم افزار كرير توي قسمت Weather دماي Winter Design DB رو كه وارد مي كنيم توي TAB دوم قسمت Design Temperatures مينيمم دما توي فصول سرد سال برابر عددي كه ما وارد كرديم نمي شه. كسي هست كه تسلط داشته باشه روي نرم افزار تا با هم يه كم تبادل اطلاعات كنيم؟

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
من دارم پروژه درس تهویه ام را انجام میدم رسیدم به قسمت سرمایش اما نمی دونم چطور و از کجا از کتاب کریر استفاده کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

javad_2010

عضو جدید
من به مسائل کلیش کاری ندارم نمی خوام خیلی تخصصی روش کار کنم فقط یه چیز کامل از مراحلش مثل لوله کشی نصب دیگ یه چیز کلی باشه زیاد نمی خوام وارد جرئیات بشم
ممنون

alireza jalali

عضو جدید
سلام
جواب سوالهای داخل کتاب در س تبرید وسردخانه از حاجی سقطی رو داری یا جای هست من بتونم تهییه کنم؟
ممنون میشم اگه بتونی کمکم کنی

فدیا

عضو جدید
سوال عمومی

سوال عمومی

سلام من چند وقت پیش یه پیغام گذاشته بودم میخواستم ببینم کجا میتونم پیغاممو وجوابایی که بهش دادن رو پیداکنم.مرسی:gol:

anishtain4

عضو جدید
من به مسائل کلیش کاری ندارم نمی خوام خیلی تخصصی روش کار کنم فقط یه چیز کامل از مراحلش مثل لوله کشی نصب دیگ یه چیز کلی باشه زیاد نمی خوام وارد جرئیات بشم
ممنون

خوب خیلی کلیش این میشه که برای تامین منبع گرمایشی یه دیگ با مشعل نصب می کنن، آب ورودی به دیگ از پایین وارد دیگ میشه و از بالا خارج میشه، بعد و قبل دیگ یه کلکتور هست که آب رو به چند قسمت برای کاربردهای مختلف تقسیم می کنه، آبی که از دیگ خارج میشه هیچ وقت مستقیم به مصرف کننده نمیرسه، با استفاده از یه مبدل آب مصرفی رو گرم میکنه. برای آب گرم شوفاژ میتونی مستقیم ازش استفاده کنی، ولی برای گرمایش کفی باید حتما از مبدل استفاده کنی. پمپ ها رو می تونی قبل یا بعد پمپ قرار بدی. اصول قرار دادن پمپ هم اینه که معمولا دوتا پمپ به صورت موازی نصب میشه که اگه یکی خراب شد بتونی عوض کنی، یه مسیر مستقیم هم به موازات پمپ کشیده میشه که فقط سر راهش یه شیر قرار داره و به عنوان بای پس استفاده میشه. قبل و بعد هر پمپ باید یه شیر بزاری، بعد پمپ باید حتما شیر یه طرفه باشه که از برگشت جریان به پمپ جلوگیری کنه، قبل پمپ یه صافی می زارن. یکی از مهمترین اجزای موتورخونه ها هم که همه اشون دارن منبع انبساط هست که باز یا بسته هست، اگه باز باشه روی پشت بوم نصب میشه، اگه بسته باشه تو همون موتورخونه هست و یه پمپ هوا برای تامین فشارش لازمه. برای ساختمونهای کوچیک اصولا از باز استفاده میشه. محل اتصال منبع باز حتما باید قبل از پمپ آب باشه، تو بسته اگه بعد پمپ هم بزاری میشه ولی حجم منبع در حد دو برابر بزرگ میشه که منطقی نیست. معمولا برگشت آب گرم هم برای موتورخونه میزارن که از مزایای اونه، مبدل حرارتی که برای آب گرم مصرفی هست معمولا به صورت مخزنی هست که آب توی مخزن گرم میشه و یه پمپ کوچیک برای گردش آب به کار میره. پمپ گردش آب رو ندیدم براش یدک بزارن.
اینا اصول اولیه موتور خونه هستن. خیلی چیزا هست که باید سر پروژه باشی تا دست بیاد

anishtain4

عضو جدید
سلام من چند وقت پیش یه پیغام گذاشته بودم میخواستم ببینم کجا میتونم پیغاممو وجوابایی که بهش دادن رو پیداکنم.مرسی:gol:

از اینجا:
http://www.www.www.iran-eng.ir/search.php?searchid=1210469
میری تو مشخصات خودت، یافتن همه ی ارسال ها رو میزنی و پیدا می کنی. راجع به وکیوم پکیج بوده سوالت گویا

Hojjat.66

عضو جدید
در خواست

در خواست

سلام دوستان من به یک پروژه در مورد فن کویل نیازمنم.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gif

alireza jalali

عضو جدید
جواب سوالهای داخل کتاب اصول تبرید و طراحی سردخانه از حاجی سقطی داره یا میتونه راهنمایی کنه از کجا میشه حل المسائل این کتابو تهیه کرد
ممنون میشم

orabonii

عضو جدید
سلام . از دوستان اینجا کسی نقشه لوله کشی سرد و گرم و ... واسه یه ساختمون 2 طبقه رو داره؟ ممنون میشم بذارید

پروژم درباره محاسبه مربوط به سیستم آبرسانی و دفع فاضلاب اون هست. 5نمره هم داره!!
:eek:
اگه جزوه ای درباره نحوه محاسبات اون هم داشته باشید خیلی ممنون میشم. جزوه خود استاد خیلی بهم ریختست،فقط خودش میتونه ازش سر دربیاره
:cry:

mehrdadenayat

عضو جدید
autocad mep

autocad mep

سلام دوستان من دنبال کتاب آموزش autocad mep هستم اگه کسی میتونه واسه دانلود بزاره
ممنون

hashem1992

عضو جدید
راهنمایی درمورد تست گرمایش از کف

راهنمایی درمورد تست گرمایش از کف

ایا کاربری هست که بتونه درمورد تست گرمایش از کف مرا راهنمایی کند ؟
با تشکر:heart::heart::)

kolak2012

عضو جدید
سیکل سرمایش جذبی خورشیدی

سیکل سرمایش جذبی خورشیدی

با سلام خدمت همه دوستان تاسیساتی
من رشته ام مکانیک خودرو هستش،از اونجای که علاقه ای هم به رشته های تاسیساتی داشتم،پروژه پایانیم رو درباره سیکل سرمایش جذبی خورشیدی انتخاب کردم،
حلا از کلیه دوستانی که مطالبی در این رابطه دارند ،برام بفرستند خیلی ممنون میشم.

درج میل در پست خلاف قوانین تالار می باشد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

anishtain4

عضو جدید
سلام . از دوستان اینجا کسی نقشه لوله کشی سرد و گرم و ... واسه یه ساختمون 2 طبقه رو داره؟ ممنون میشم بذارید

پروژم درباره محاسبه مربوط به سیستم آبرسانی و دفع فاضلاب اون هست. 5نمره هم داره!!
:eek:
اگه جزوه ای درباره نحوه محاسبات اون هم داشته باشید خیلی ممنون میشم. جزوه خود استاد خیلی بهم ریختست،فقط خودش میتونه ازش سر دربیاره
:cry:

تو همین تاپیک، یا تو همین مجموعه تالارها بگردی بچه ها زیاد نقشه گذاشتن، برای جزوه هم ضمیمه ی مقررات ملی ساختمون رو بخونی مشخصه، خیلی هم واضح هست، فک کنم کلا 20 صفحه باشه که 15 صفحه اش نمودار هست

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان من دنبال کتاب آموزش autocad mep هستم اگه کسی میتونه واسه دانلود بزاره
ممنون

من کتاب فارسی رو اینترنت ندیدم، اگه کسی دید به من هم بگه، اینا چندتا کتاب انگلیسی هستن:
http://ifile.it/rfb8yv/__Mastering_AutoCAD_2010_MEP.l_5zx3tjn2tx63x4.pdf
http://ifile.it/cenvmr/__The_Aubin_Academy_Master_Series__AutoCAD_MEP_2011.l_5zx3tjn2tx63x4.pdf
http://ifile.it/v3g1oz/__Mastering_Autodesk_Revit_MEP_2012.l_5zx3tjn2tx63x4.pdf

10813

عضو جدید
سوال

سوال

روش محاسبه حجم منبع ذخیره آب در ساختمان هایی با کاربری های متفاوت و نیز روش محاسبه دبی پمپ چیست ؟
اگر امکان دارد با ذکر یک مثال
لطفاً

10813

عضو جدید
منبع استخراج مشخصات مبرد ها

منبع استخراج مشخصات مبرد ها

بهترین مرجع استخراج مرجعی است که در هر مکانی و در هر زمانی بتوان ان را ارائه داد و کسی نتواند بر مستند بودن ان ایرادی وارد کند . به همین دلیل پیشنهاد می شود از کتاب ashrae fundamental یا کتاب ترمودینامیک یا ashrae refrigeration استفاده شود .

10813

عضو جدید
اصولا کتب فارسی پر از اشکال و ایراد می باشد و شما به عنوان یک مهندس بهتر است که از همین الان عادت کنید از کتاب انگلیسی استفاده کنید. ولی اگر کتاب فارسی می خواهید ایمیلتان را برای من بفرستید .

10813

عضو جدید
سلام
تست سیستم گرمایش از کف قبل از پوشاندن لوله ها می باشد به این صورت که با فشار 6 بار و به مدت 6 ساعت
مرجع : روش اجرا و تست لوله های wirsbo نگارش شرکت نسل برتر نوین

anishtain4

عضو جدید
ایا کاربری هست که بتونه درمورد تست گرمایش از کف مرا راهنمایی کند ؟
با تشکر:heart::heart::)

بستگی داره که سیستم برای کار تو چه فشاری طراحی شده باشه؟ معمولا فشار کاری 4 بار هست، و خوب طبق همه ی تست ها ی فشار تا 1.5 برابر فشار کاری که میشه 6 بار سیستم رو میزارن زیر فشار. یه سر کالکتور رو به پمپ و سر دیگه رو به گیج وصل می کنی. سیستم رو تحت فشار میزاری و هواگیری می کنی. اگه هوا خیلی سرد باشه ضد یخ هم میریزی که تو تست یخ نزنه. سیستم رو 24 ساعت به همین حالت میزاری اگه حداکثر 0.2 بار افت فشار داشتی سیستم درسته، اگه افت فشار بیشتر باشه باید مدارها رو چک کنی.
این روش تست گرمایش کفی سوپرپایپ هست که مطابق DIN en-1264-4 گفته شده
یه چیز خیلی مهمم که هست طبق مقررات ملی باید موقع بتن ریزی مدار تحت فشار باشه.

anishtain4

عضو جدید
روش محاسبه حجم منبع ذخیره آب در ساختمان هایی با کاربری های متفاوت و نیز روش محاسبه دبی پمپ چیست ؟
اگر امکان دارد با ذکر یک مثال
لطفاً

دبی آب رو که از رو مصرف کننده ها در میاری، وسایل بهداشتی یه واحدی دارن به اسم S.F.U که برای همه وسیله های تو مدار رو جمع میزنی، بعد از رو جدول همزمانی مصرف تبدیل میکنی به gpm. این s.f.u تو مقررات ملی ساختمون هم اومده.

برای طراحی منبع هم از این رابطه استفاده میشه:
ضریب ذخیره منبع x ضریب تقاضا x حداکثر آبگرم لازم = حجم منبع
البته به صورت سر انگشتی می تونی به ازای هم واحد یه خوابه 75، دو خوابه 110 و سه خوابه 150 لیتر در نظر بگیری.

در مورد پمپ هم وقتی دبی مورد نظر پیدا شد و نقشه ی لوله کشی طراحی شد بیشترین افت فشار رو بدست میاری و با مشخص بودن هد و دبی، پمپ رو انتخاب می کنی

anishtain4

عضو جدید
بهترین مرجع استخراج مرجعی است که در هر مکانی و در هر زمانی بتوان ان را ارائه داد و کسی نتواند بر مستند بودن ان ایرادی وارد کند . به همین دلیل پیشنهاد می شود از کتاب ashrae fundamental یا
کتاب ترمودینامیک یا ashrae refrigeration استفاده شود .

با ایشون کاملا موافقم، اینم لینک دانلود این کتاب:
http://www.4shared.com/get/uTkACJmX/ashrae_fundamentals_2009.html

ضمنن دوست عزیز اگه منابع رو همینجا ذکر کنید دوستانی هم که بعدا میان اینجا می تونن از کمک شما استفاده کنن

orabonii

عضو جدید
تو همین تاپیک، یا تو همین مجموعه تالارها بگردی بچه ها زیاد نقشه گذاشتن، برای جزوه هم ضمیمه ی مقررات ملی ساختمون رو بخونی مشخصه، خیلی هم واضح هست، فک کنم کلا 20 صفحه باشه که 15 صفحه اش نمودار هست
ممنون ،مبحث 16 رو دانلود کردم.. در مورد نحوه محاسبه بسیار خوب توضیح داده

ولی نقشه لوله کشی ساختمان 2 طبقه رو تاپیک های اینجا نتونستم پیدا کنم... خیلی هم به 5نمره پایانی این پروژه احتیاج دارم

بسیار سپاسگزار میشم اگه کسی کمکم کنه تا این نقشه رو برای محاسبه سیستم آبرسانی و سیستم دفع آب و فاضلاب گیر بیارم

anishtain4

عضو جدید
ممنون ،مبحث 16 رو دانلود کردم.. در مورد نحوه محاسبه بسیار خوب توضیح داده

ولی نقشه لوله کشی ساختمان 2 طبقه رو تاپیک های اینجا نتونستم پیدا کنم... خیلی هم به 5نمره پایانی این پروژه احتیاج دارم

بسیار سپاسگزار میشم اگه کسی کمکم کنه تا این نقشه رو برای محاسبه سیستم آبرسانی و سیستم دفع آب و فاضلاب گیر بیارم

اگه بگردی مطمینم هست، به بلاگ این دوستمون که زیادم اینجا فعالیت داره یه سر بزن: http://mtavasoli.blogfa.com/ اون از این چیزا زیاد میذاشت. من دارم ولی جزو اطلاعات شرکته نمی تونم برات بزارم، شرمنده. اگه بخوای یه پلان می تونم برات بزارم که خودت طراحیش کنی