تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

maghsodlo

عضو جدید
دمای طرح داخل رو خود کاربر باید وارد کنه
که یک سری استانداردا وجود داره که میگه مثلا دمای کتابخانه باید این مقدار باشه و دمای اتاق خواب و دمای....
اصولا دمای مسکونی 21 درحه است
در کدام قسمت نرم افزار باید دمای طرح داخل را وارددکرد؟

maghsodlo

عضو جدید
سلام
شما در کریر نوع کاربری فضا رو مشخص میکنی و دمای طرح داخل در خود نرم افزار ذخیره شده است
برای حمام از چه گزینه ای استفاده می شود ؟ دیواره های متصل به اتاق مجاور را پارتیشن تعریف کنیم دما داخل با مجاور اختلاف دارد چطور این مورد را در نرم افزار انجام دهیم ؟

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
برای حمام از چه گزینه ای استفاده می شود ؟ دیواره های متصل به اتاق مجاور را پارتیشن تعریف کنیم دما داخل با مجاور اختلاف دارد چطور این مورد را در نرم افزار انجام دهیم ؟

حمام بار سزمایشی که نداره کافیه یه حوله خشک کن براش بذاری که حالا ابعادشو با توجه به ابعاد حمام ممکنه کوچکتر یا بزرگتر انتخاب کنی
شما فقط کافیه دیوارهای خارجی رو وارد کنین و اگه دیواری دارین که به فضای کنترل نشده هست بعنوان پارتیشن تعریف میکنین که خوب دراون بخش دمای فضای کنترل نشده رو وارد میکنین
اگه فضاهای مجاور هم شما همه کنترل شده باشن مگه چند درجه اختلاف دما دارن...
زیاد حساس نشو...:smile:

sabadi

عضو جدید
در کدام قسمت نرم افزار باید دمای طرح داخل را وارددکرد؟

تو قسمت system
zone componenet
thermoustats

هم دمای فضای اشغال شده رو وارد میکنید و هم فضای اشغال نشده
البته اکثرا حداقل من اینطور فکر میکنم که ما کمتر به فضای اشغال نشده نیاز داریم و عموما فضای اشغال شده رو نیاز داریم
موفق باشید

ا.حبیب زاده

عضو جدید
دوست من منظورت از محاسبات دقیق چیه ؟
محاسبات دقیق بار حرارتی ساختمان را میخوای ؟
منظورتون از محاسبات را واضح تر بگید
منظورم واضحه که دوست عزیز.کلا از لحاظ ظرفیت چند نوع پکیج داریم و نحوه انتخابش برا یه واحد ساختمانی بر چه اساسه؟ تونستم منظورمو برسونم؟

mersad20

کاربر فعال
منظورم واضحه که دوست عزیز.کلا از لحاظ ظرفیت چند نوع پکیج داریم و نحوه انتخابش برا یه واحد ساختمانی بر چه اساسه؟ تونستم منظورمو برسونم؟

براي انتخاب پكيج بايد بار گرمايشي فضا را داشته باشي
براي محاسبات بار حرارتي مورد نياز يا بايد از روش سرانگشتي استفاده كني و حدس بزني يا اينكه دقيقا محاسبات انجام بدي
منظورم اينه كه كدوم روش را توضيح ميخواي ؟
روش سرانگشتي يا محاسباتي
از نظر ظرفيت پكيج هاي ديواري با ظرفيت مختلف توليد ميشه اما پكيج هاي زميني با ظرفيت هاي بزرگتر توليد ميشه
پكيج ها يه فن دار هستن يا بدون فن
يا تك مبدل هستن يا دو مبدل

moatamed

کاربر ممتاز
تو قسمت system
zone componenet
thermoustats

هم دمای فضای اشغال شده رو وارد میکنید و هم فضای اشغال نشده
البته اکثرا حداقل من اینطور فکر میکنم که ما کمتر به فضای اشغال نشده نیاز داریم و عموما فضای اشغال شده رو نیاز داریم
موفق باشید
سلام
شما اگه اونو دست کاری کنین کل زون بهم میریزه
چون شما تو یک زون ممکنه چندین فضا با کاربریهای متفاوت داشته باشین
البته من تاحالا امتحان نکردم اما شما هرکاری میخوای تو محاسبه بار فضا بکنی به نظرم باید توی همون space انجام بدی

maghsodlo

عضو جدید
سلام
البته من تاحالا امتحان نکردم اما شما هرکاری میخوای تو محاسبه بار فضا بکنی به نظرم باید توی همون space انجام بدی
میتونی حمام را یک زون تعریف کنی

sabadi

عضو جدید
سلام

اره درسته
من نمیدونستم که با تغییر تو فضای حالت دمای زون تغییر میکنه
مرسی
یه سئوال
چرا با تغییر اون کل زون بهم میریزه

scorched

عضو جدید
باسلام.اگه دوستان درمورد انواع رطوبت ساز ومه پاش مطالبی در حد فایلهای مختلف یا پاورپوینت دارن ممنون میشم.

ا.حبیب زاده

عضو جدید
براي انتخاب پكيج بايد بار گرمايشي فضا را داشته باشي
براي محاسبات بار حرارتي مورد نياز يا بايد از روش سرانگشتي استفاده كني و حدس بزني يا اينكه دقيقا محاسبات انجام بدي
منظورم اينه كه كدوم روش را توضيح ميخواي ؟
روش سرانگشتي يا محاسباتي
از نظر ظرفيت پكيج هاي ديواري با ظرفيت مختلف توليد ميشه اما پكيج هاي زميني با ظرفيت هاي بزرگتر توليد ميشه
پكيج ها يه فن دار هستن يا بدون فن
يا تك مبدل هستن يا دو مبدل

متشکرم.خب من فک کن الان بار گرمایشی رو دارم چطوری حساب کنم؟ فرمول خاصی داره یا استاندارد خاصی؟

ا.حبیب زاده

عضو جدید
اره درسته
من نمیدونستم که با تغییر تو فضای حالت دمای زون تغییر میکنه
مرسی
یه سئوال
چرا با تغییر اون کل زون بهم میریزه
چون واسه همه space هات فقط یه سیستم تعریف میشه و همشون وابسته به اونه و وقتی شما تو system تغییرات ایجاد میکنی همه اونا تغییر میکنه.شما همون کاربری فضاتو که تعیین کنی خود نرم افزار پیش فرضاشو داره و حساب میکنه.این که شما رو این قضیه تاکید داری خوبه اما تو بار نهاییتم تاثیر زیادی نداره.پس به قول دوستمون زیاد حساس نشو..:smile:

mersad20

کاربر فعال
متشکرم.خب من فک کن الان بار گرمایشی رو دارم چطوری حساب کنم؟ فرمول خاصی داره یا استاندارد خاصی؟

بار گرمايشي بايد جنس و ضخامت تمام جداره ها ديوار ها شيشه ها درب ها پنجره ها سقف و كف را داشته باشي و از فرمول
Q=AU(T2-T1 l
محاسبه كنيد

sabadi

عضو جدید
دوستان و مهندسین
سلام
سال خیلی خوب همراه با سلامتی و تندرستی و شادابی داشته باشید.
روز به روز هم به علمتون اضافه بشه
موفق و سربلند باشید
یا حق

مصطفی سده

عضو جدید
سلام مهندس جون شمامیدونی که چرادهش ومکش پمپ های سیرکوله زمینی رو افزایش میدن ؟لطفادلیل علمیشوذکر کنین ممنونم

moatamed

کاربر ممتاز

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام دوستان و مهندسین عزیز سال نو رو به همتون تبریک میگم سال خوب و پر از موفقیت های پی در پی داشته باشید و به هر چی که دوست دارید و صلاحتونه برسید.. یاحق

مصطفی سده

عضو جدید
سلام مهندس من چون تازه وارد هستم یسری اشتباهاتی درسایت کردم.حالا بی زحمت اگه میشه برام توضیح بدین ارتفاع مثبت مکش خالص در پمپ های سانتریفیوزیعنی چی؟ممنون

moatamed

کاربر ممتاز
سلام مهندس من چون تازه وارد هستم یسری اشتباهاتی درسایت کردم.حالا بی زحمت اگه میشه برام توضیح بدین ارتفاع مثبت مکش خالص در پمپ های سانتریفیوزیعنی چی؟ممنون

سلام اقا مصطفی
خوش امدی
Net Positive Suction Head ,NPSH
ارتفاع مثبت خالص مکش همان فشارکل سیال در دهانه مکش پمپ است که البته نسبت به فشارتبخیرسیال در درجه حرارت پمپاژ سنجیده میشه و مهم است و معمولن برحسب متر ستون اب عنوان میشود
در واقع حداقل فشاریه که از بروز کاویتاسیون در پمپ جلوگیری میکنه

برای کم کردن ان میتوان از پمپ باسرعت دورانی کمتر یا دهانه ورودی بزرگتر یا ختی پمپ با دو دهانه ورودی استفاده میشه و معمولن در طراخی ها هم قطر لوله ورودی پمپ رو یک سایز بالاتر از انچه درمحاسبات بدست امده انتخاب میکنن
در معرفی پمپها تو سط سازندگان ماگزیمم ازتفاعیه که پمپ را میتوانید بالاتر از سطح ازاد مایع نصب کنید
برای فهم بهتر این مورد به نظرم اول باید پدیده کاویتاسیون رو بشناسید که در اکثر مراجع بخوبی تو ضیح داده شده است ولی بطور کلی کاویتاسیون رو میشه بصورت زیر توصیف کرد
هرگاه در حین حرکت مایع در داخل پروانه پمپ ، فشار در نقطه ای ازان از فشار تبخیر مایع در اون درجه حرارت کمتر بشه ، حبابهای بخاری بوجود میاد که به همراه مایع حرکت میکنن و درمحلهای جدیدی که فشار بالاتره این حبابها تقطیر شده وبا سرعتهای فوق العاده زیاد به اطراف پمپ و پره ها برخورد میکنند ولذا به سرعت سطح پره ها خورده شده ومتخلخل میگردد
پس لازمه که از ایجاد پدیده کاویتاسیون جلوگیری بشه و راه اصلی ان هم اینع که همواره فشار در ورودی پمپ از فشاری که بعنوان ارتفاع مثبت مکش خالص پمپ اعلام شده بیشتر باشد تا همواره مایع در طول حرکت در یک فاز باقی بماند

sabadi

عضو جدید
سلام مهندس
یه سئوال داشتم
چرا برای انتخاب چیلر تو هیچ منبع رسمی نگفته که باید ضریب اطمینان لحاظ کنیم ولی برای انتخاب بویلر ضریب اطمینان بالایی داریم؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام مهندس
یه سئوال داشتم
چرا برای انتخاب چیلر تو هیچ منبع رسمی نگفته که باید ضریب اطمینان لحاظ کنیم ولی برای انتخاب بویلر ضریب اطمینان بالایی داریم؟
سلام
البته به این نکته تابحال من دقت نکردم و به نظر من ضریب اطمینان برای انخاب کلیه تجهیزات لازمه
اما مواردی رو که الان به ذهنم میرسه میگم اگه به نکته جدبدی رسیدم بعدن مینویسم

چیلرها یک ظرفیت نامی دارند ویک ظرفیت واقعی، که موقع انتخاب ان باید براساس ظرفیت واقعی انتخاب بشن در انتیجه اختلاف ظرفیت نامی و واقعی میشه همون ضریب اطمینان و درواقع وقتی ضریب اطمینان در انتخاب دیگ بکار میبریم به ظرفیت واقعی دیگ میرسیم
یک نکته دیگه هم هست که دیگها اگر بزرگ هم انتخاب شوند مشکلی پیش نمی اید با ترموستات بارها روشن وخاموش میشوند اما چیلر ها هرچه با حداکثرظرفیت کارکنند راندمان بالاتری دارند و چنانچه در ظرفیت پایین کارکنند بازده انها کاهش میابد و لذا مناسب است در حداکثر ظرفیت کارکنند

sabadi

عضو جدید
یه سئوال دیگه منبع انبساط اب سرد میتونه همون منبع انبساط اب گرم باشه یا نه بحث لوله کشیش پیچیده میشه
یه سئوال دیگه دبی گرمایش 90 جی پی ام
و سرمایش 280 جی پی ام هست
به نظرتون چند تا پمپ استفاده کنم خوبه
افت فشار هم 10 متر هست

mahdip

عضو جدید
سلام
البته به این نکته تابحال من دقت نکردم و به نظر من ضریب اطمینان برای انخاب کلیه تجهیزات لازمه
اما مواردی رو که الان به ذهنم میرسه میگم اگه به نکته جدبدی رسیدم بعدن مینویسم

چیلرها یک ظرفیت نامی دارند ویک ظرفیت واقعی، که موقع انتخاب ان باید براساس ظرفیت واقعی انتخاب بشن در انتیجه اختلاف ظرفیت نامی و واقعی میشه همون ضریب اطمینان و درواقع وقتی ضریب اطمینان در انتخاب دیگ بکار میبریم به ظرفیت واقعی دیگ میرسیم
یک نکته دیگه هم هست که دیگها اگر بزرگ هم انتخاب شوند مشکلی پیش نمی اید با ترموستات بارها روشن وخاموش میشوند اما چیلر ها هرچه با حداکثرظرفیت کارکنند راندمان بالاتری دارند و چنانچه در ظرفیت پایین کارکنند بازده انها کاهش میابد و لذا مناسب است در حداکثر ظرفیت کارکنند

سلام دوستان
ضريب اطمينان با ظرفيت نامي و واقعي بسيار تفاوت دارد در نتيجه اختلاف ظرفيت نامي و واقعي همون ضريب اطمينان نيست بلكه راندمان در چيلر است كه با C.O.P بيان ميشود
در كليه محاسبات بار حرارتي و برودتي از ضريب اطمينان در برنامه كرير استفاده ميشود اما به علت گران بودن تهيه بار سرمائي معمولا اساتيد براي بار سرمائي 5درصد و براي بار گرمائي 10 درصد ضريب اطمينان در نظر ميگيرند
جائي من نخوانده م كه چيلر در حدكثر ظرفيت بالاترين راندمان را دارد وگرنه هيچ يك از شركت هاي سازنده بزرگ مانند يورك و كرير و .... از سيستم تغيير ظرفيت (UNLOADER) استفاده نميكردند البته من نخوندم شايد باشه.
براي اطلاعات دقيقتر در اين مورد به كتاب W.P.JONSE ويرايش پنجم مراجعه كنيد كتاب بسيار دقيق و كاملي است.
موفق باشيد