تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

mr.rahjou

کاربر فعال
سلام دوست عزیز

سیستم ادزوبشن همان سیستم جذبی میباشد با این تفاوت که دارای ابعاد بزرگتر و مبرد جامد (سیلیکاژل) به جای لیتیوم بروماید می باشد.

هرگونه سوال در مورد سیستم فوق داشتید در خدمتم.

mr.rahjou

کاربر فعال
سلام..میخواستم بدونم واسه یه سالن سخنرانی با ظرفیت 100 نفر از چه نوع وسیله سرمایش و گرمایش استفاده میکنن وچرا؟به اقلیم هم ربط داره؟مثلا تو اقلیم یزد...ممنون

معمولا در همه جای دنیا و طبق استاندارد می بایست از سیستم هوارسان(Air Handler Unit) استفاده نمود.

mr.rahjou

کاربر فعال
سلام دوستان،من رشته ام معماری داخلی هست و از سیستم های تاسیساتی چیز زیادی نمیدونم
برای یکی از درس هام یه تولیدی خیاطی طراحی کردم که استادم می گه باید سیستم تهویه های خاصی برای قسمت کارکنان تعبیه شه که دقیقا فضای بالای سر کارکنان رو در حین کار تهویه کنه و فقط باید در حد معرفی و کارایی کلیش توضیح بدم،نمی دونستم کجا دقیقا سوالم رو باید بپرسم.میشه اگه اطلاعاتی دارین در اختیارم بذارین؟
خیلی خیلی ممنون می شم.

دوست عزیز اگر استانداردشو میخواهید :

برای مراکز ریسندگی و خیاطی میبایست رطوبت هوا را از حد استانداردی که (ASHRAE) تعریف کرده بیشتر در نظر بگیریم تا نخ ها بخاطر خشکی هوا خاصیت خود را از دست ندهند.
رطوبت برای ریه افراد مضر میباشد و اگر میزان رطوبت را بالا در نظر گرفتیم بهتر است که هوایی با نسبت رطوبت پایین تر و تصفیه شده به ساکنین برسانیم........

deljavan

عضو جدید
سلام دوست عزیز

سیستم ادزوبشن همان سیستم جذبی میباشد با این تفاوت که دارای ابعاد بزرگتر و مبرد جامد (سیلیکاژل) به جای لیتیوم بروماید می باشد.

هرگونه سوال در مورد سیستم فوق داشتید در خدمتم.
مهندس دستت درد نکنه;)
راستی میخواستم ببینم این سیستم کجاها کاربرد داره وکلا مزایا و معایبش نسبت به سیستم جذبی قدیمی(ابزوربشن) چی هست؟ و اینکه یه توضیح کلی راجع به سیکلش وتغییراتی که نسبت به ابزوربشن کرده بدین!خیلی مخلصیم;)

shakhta

عضو جدید
مهندس دستت درد نکنه;)
راستی میخواستم ببینم این سیستم کجاها کاربرد داره وکلا مزایا و معایبش نسبت به سیستم جذبی قدیمی(ابزوربشن) چی هست؟ و اینکه یه توضیح کلی راجع به سیکلش وتغییراتی که نسبت به ابزوربشن کرده بدین!خیلی مخلصیم;)

از جمله مزیت های این چیلر طراحی آسان و بدون استفاده از اجزاء متحرک در ساختمان آن است . هزینه کارکرد آن در مقایسه با سیستم های مرسوم در حدود 0.1 است. در صورتیکه قطع شدن ناگهانی برق روی دهد هیچگونه نگرانی در خصوص کریستال کردن چیلر وجود ندارد.

ادامه مطلب...

alireza17203

عضو جدید
[FONT=&quot]سوالي در مورد محاسبات تهويه مطبوع
[/FONT]
در كتاب طباطبايي براي محاسبات بار گرمايي يا سرمايي يك اتاق فقط بار هواي تازه ورودي به هواساز (20% هواي كل) در نظر گرفته شده و بار گرمايي يا سرمايي براي 80% هواي برگشتي به هواساز محاسبه نشده است. با توجه به اين توضيحات:
آيا هواي برگشتي از اتاق (80% هواي كل) در ورود به هواساز دماي طرح اتاق را دارد كه در محاسبات بار گرمايي يا سرمايي وارد نميشود؟

[FONT=&quot][/FONT]

shayesteh-namvar

عضو جدید
از جمله مزیت های این چیلر طراحی آسان و بدون استفاده از اجزاء متحرک در ساختمان آن است . هزینه کارکرد آن در مقایسه با سیستم های مرسوم در حدود 0.1 است. در صورتیکه قطع شدن ناگهانی برق روی دهد هیچگونه نگرانی در خصوص کریستال کردن چیلر وجود ندارد.

ادامه مطلب...
سلام من مهندسی معماری میخونم . دنبال جزوه های تآسیسات رشته معماری دانشگاه تهرانم ...کسی داره؟

anishtain4

عضو جدید
سوالي در مورد محاسبات تهويه مطبوع

در كتاب طباطبايي براي محاسبات بار گرمايي يا سرمايي يك اتاق فقط بار هواي تازه ورودي به هواساز (20% هواي كل) در نظر گرفته شده و بار گرمايي يا سرمايي براي 80% هواي برگشتي به هواساز محاسبه نشده است. با توجه به اين توضيحات:
آيا هواي برگشتي از اتاق (80% هواي كل) در ورود به هواساز دماي طرح اتاق را دارد كه در محاسبات بار گرمايي يا سرمايي وارد نميشود؟

خوب هوایی که تو اتاق هست بر میگرده همین دمای اتاق رو داره دیگه! مثلا فن کویل رو در نظر بگیر، فرض کن اتاق رو کاملا عایق کردی دمای اتاق رو هم به دمای مورد نظر برسونی. حالا اگه فقط یه فن تو اتاق باشه هوا رو تو اتاق می چرخونه دیگه احتیاجی به تغییر دما نداره. اما از اونجایی که برای تنفس به اکسیژن نیاز داریم باید هوای تازه وارد اتاق بشه که بار حرارتیش باید تامین بشه

alireza17203

عضو جدید
با سلام.2تا سوال ديگه داشتم كه اگه كمك كنيد ممنون ميشم.

[FONT=&quot]1- دماي نقطه شبنم ([/FONT]T[SUB]adp[/SUB][FONT=&quot]) چيست؟ آيا همان دماي هواي خروجي از هواساز در محاسبات بار سرمايي است؟[/FONT]

2- آيا هر دو نوع چيلرهاي جذبي و تراكمي داراي برج خنك كن هستند؟ در تاسيسات ساختمان ها بيشتر از كداميك استفاده ميشود؟

mehrdadenayat

عضو جدید
با سلام
من دانشجوی سیالات هستم میخواستم بدونم میتونم توی زمینه تاسیسات فعالیت کنم و اگر میتونم میخواستم لیست کتابها و نرم افزارهای مورد نیاز را بگیند
باتشکر

mehrdadenayat

عضو جدید
کمک

کمک

سلام
من دانشجوی سیالات هستم میتونم توی تاسیسات کار کنم؟
اگه میتونم به چه کتاب ها و نرم افزارهایی نیاز دارم؟

nasrollahrazaei

عضو جدید
سلام خسته نباشید از جنابعالی به خاطر در اختیار گذاشتن معلوماتتان به دیگران نهایت تشکر را دارم
من الان فارغ التحصیل مهندسی مکانیک گرایش سیالات هستم و علاقه خاصی به تاسیسات مکانیکی ساختمان دارم و به همین دلیل پروژه تخصصی را در رابطه با تاسیسات انتخاب کردم،حال می خواهم وارد این شغل شوم اما نمیدانم از کجا شروع کنم و کجا دنبال کار بگردم (چون در شهرستان کوچکی هستیم اینجا در این رابطه کاری نیست ) اگه کمکم کنید ممنون میشم

anishtain4

عضو جدید

1- دماي نقطه شبنم (T[SUB]adp[/SUB]) چيست؟ آيا همان دماي هواي خروجي از هواساز در محاسبات بار سرمايي است؟

2- آيا هر دو نوع چيلرهاي جذبي و تراكمي داراي برج خنك كن هستند؟ در تاسيسات ساختمان ها بيشتر از كداميك استفاده ميشود؟

1. دمای نقطه شبنم دمایی هست که اگه هوای داخل یه محفظه بسته رو سرد کنی رطوبت نسبی اون به 100% برسه که باعث میشه رطوبت روی سطوح اتاقت تقطیر کنه و شبنم درست کنه. در خروج از هواساز دمای خروجی رو با دمای کویل یکی در نظر می گیرند و یه ضریب بای پس در نظر می گیرند. طراحی دمای کویل با خود طراح هست اما اگه نزدیک به دمای شبنم باشه رطوبت می گیری از هوا، باید ببینی که رطوبت محلی چقدر هست و چقدر لازم داری؟

2. تو چیلرهای جذبی به جای کمپرسور که تو چیلر تراکمی استفاده میشه از یه مجموعه دیگه استفاده میشه که به جای برق از سوخت فسیلی استفاده می کنه، برج خنک کن تو هر دوتاش هست.
اینکه کدوم یکی بیشتر استفاده میشه تو ایران بحث زیادی هست. چیلرهای جذبی آلودگی خیلی زیادی برای شهر تولید می کنند و عملا تو دنیا استفاده نمی شن اما تو کشورای جهان سوم مثل ایران که برق کم تولید میشه و مخصوصا بعد از بحث یارانه ها برای مردم امکان پرداخت هزینه ها نیست و از طرفی تو کشورایی مثل ایران سلامت در درجه آخر اهمیت نسبت به راه افتادن کار با کمترین هزینه داره چیلرهای جذبی خیلی رایج هست. البته بگم 5،6 سال دیگه چیلرهای جذبی به هر صورت از چرخه حذف میشن.

tj88

عضو جدید
کاربر ممتاز

1- دماي نقطه شبنم (T[SUB]adp[/SUB]) چيست؟ آيا همان دماي هواي خروجي از هواساز در محاسبات بار سرمايي است؟

سلام دوست عزیز
1-نقطه شبنم در حقیقت دمایی است که در آن دما بخار آب موجود در هوا کندانس میشود و برای محاسبه اش هم میتونید از نمودار سایکرومتیک استفاده کنید و هم از مفهوم فشار جزئی بخار و رطوبت نسبی .دمای خروجی از هواساز برابر دمای رفاه است ( در مواردی همچون فن کویل که نیاز به هوای تازه هم داریم ) وربطی به نقطه شبنم نداره
2-چیلر های تراکمی آبی هم داریم مثل محصولات سبلان هوایی هم هست
چیلر جذبی هوایی هم داریم البته در تناژ پایین مثل اروند ولی اکثرا آبی هستند
باز اگر سوالی بود در خدمتم

shakhta

عضو جدید

اضافه بر فرمایش دوستان
در چیلر های تراکمی می توان بجای برج خنک کن از کندانسور های هوایی استفاده کرد که به ( چیلر هوا خنک ) معروف است

shakhta

عضو جدید
من نمی دونم چرا اکثر کسانی که سیالات خوندن به تاسیسات علاقه مند شدن ؟ از اول میرفتی سراغ رشته تاسیسات. اگر بدونید بچه های رشته تاسیسات چقدر سختی کشیدن تا مهندسی تاسیسات رو بگیرند.

alireza17203

عضو جدید
سلام دوست عزیز
1-نقطه شبنم در حقیقت دمایی است که در آن دما بخار آب موجود در هوا کندانس میشود و برای محاسبه اش هم میتونید از نمودار سایکرومتیک استفاده کنید و هم از مفهوم فشار جزئی بخار و رطوبت نسبی .دمای خروجی از هواساز برابر دمای رفاه است ( در مواردی همچون فن کویل که نیاز به هوای تازه هم داریم ) وربطی به نقطه شبنم نداره

باز اگر سوالی بود در خدمتم

سلام.ممنون از توجهتون
اين قسمت كه ميگيد "دمای خروجی از هواساز برابر دمای رفاه است" جاي ابهام نداره؟ چون اگه دماي خروج از هواساز رو با دماي ورود هوا از كانال به اتاق يكي فرض كنيم، بايد هواي ورودي دماي بيشتري داشته باشد تا پس از تبادل گرما و اتلافات دماي هوا به دماي طرح داخل برسد(دوستان گفته بودند كه دما در برگشت دماي طرح اتاق رو داره نه رفت).نظر دوستان چيه؟

و يك سوال ديگه.

[FONT=&quot]لوله هاي آهني و مسي براي لوله كشي سيستم هاي حرارت مركزي، هريك در چه مواردي انتخاب ميشوند و كاربرد دارند؟[/FONT]

stefan0

عضو جدید
سلام یه پلان اگه دارین برای درس پروژه تهویه مطبوع بزارین مساحت بین 1000تا1500متر باشه.با تشکر

anishtain4

عضو جدید
بعد از هدفمندی یارانه ها اونایی که موتو خونه مرکزی دارن هزینه گازشون وحشتناک میاد دلیلش مربوط به مشعله؟

به خاطر قدیمی بودن سیستم موتوروخونه و هوشمند نبودن اونه. من یه موتور خونه دیدم که ترموستاتش اینقدر کالبیر نشده بود 25 درجه اختلاف داشت

anishtain4

عضو جدید
سلام.ممنون از توجهتون
اين قسمت كه ميگيد "دمای خروجی از هواساز برابر دمای رفاه است" جاي ابهام نداره؟ چون اگه دماي خروج از هواساز رو با دماي ورود هوا از كانال به اتاق يكي فرض كنيم، بايد هواي ورودي دماي بيشتري داشته باشد تا پس از تبادل گرما و اتلافات دماي هوا به دماي طرح داخل برسد(دوستان گفته بودند كه دما در برگشت دماي طرح اتاق رو داره نه رفت).نظر دوستان چيه؟

و يك سوال ديگه.

لوله هاي آهني و مسي براي لوله كشي سيستم هاي حرارت مركزي، هريك در چه مواردي انتخاب ميشوند و كاربرد دارند؟

البته کار من فعلا خود فن کویل نیست و سیستم پایپینگ اونو کار می کنم ولی فکر می کنم چیزی که شما میگی درسته، دمای طراحی یکمی بیشتر یا کمتره تا بار حرارتی یا برودتی رو تامین کنه.

از لوله های مسی دیگه عملا استفاده نمیشه چون فوق العاده گرون در میاد و مزیت خاصی نداره. الان رایج اینه که رایزرها رو آهنی(گالوانیزه) می گیرن بعد از انشعاب رو پنج لایه می زنن. رایزر ها چون سایزش بالاست اگه بخوان پلیمری بزنن خیلی گرون در میاد ( لوله های شرکت ما سایز 40 به بالا از آلمان وارد میشه و قیمتش 4،5 برابر تولید داخل میشه). از طرفی معمولا به رایزر دسترسی داری و برای تعمیر مشکلی ندارین. اما لوله هایی که داخل واحد هستن یا تو کف دفن میشن یا سقف کاذب می پوشوندشون برای این بهتره پلیمری باشه که رسوب نمی گیره و عمرش زیاده

tj88

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ممنون از توجهتون

و يك سوال ديگه.

لوله هاي آهني و مسي براي لوله كشي سيستم هاي حرارت مركزي، هريك در چه مواردي انتخاب ميشوند و كاربرد دارند؟

سلام دوست عزیز
همونطور که خودتون اطلاع دارید هوا ساز دو کاربرد مهم داره یکی برای فقط تامین هوای تازه و بحث air change هست و برای این هست که هوای محیط سنگین نشه و اکسیژن وارد بشه خلاصه هوای خوب و فرش به افراد برسه مثلا در محیط ههای مسکونی 20cfm به اضای هر نفر در نظر میگیرند و براش جداول خاص وجود داره به این حالت Full fresh air میگن در این حالت هواساز به هیچ وجه تامین کننده بار سرمایشی یا گرمایشی نیست فقط برای هوای تازه است و اگر با کریر کار کرده باشید میدونید که تو space و system چگونه باید اطلاعات رو وارد کرد یعنی تو سیستم حالت اصلی فن کویل فرض میشود و گزینه common فعال میشه تو این حالت چه در زمستان و چه در تابستان می بایست Tsuply =Troom فرض شود و اصل بسیار مهم است یعنی تو تابستان 73 و در زمستان 75 درجه وارد شود دمای خروجی ازکویل فن کویل هم بین 55تا 60 مثلا 58 میگیرند بازم میگم تو این حالت return air نداریم
اما کاربرد دوم برای بحث تهویه هوا هست یعنی هوا ساز تامین کننده بار برودتی یا گرمایشی محیط هست در این حالت برای اینکه انرژی کمتر برای سرمایش یا گرمایش صرف کنیم از هوای برگشت محیط استفاده میکنیم واضح است در این حالت هوای ورودی به mixing box(هوای برگشت) برابر دمای محیط هست
امیدوارم توضیحاتم واضح باشد

farid rafeie

عضو جدید
شناخت سيستم

شناخت سيستم

سوال تاسیساتی هر که داره بپرسه
در مورد مهندسی تاسیسات هر که سوال داره بپرسه تا انجایی که اطلاعاتم برسه جواب میدم

سلام

به يكسري مطلب براي شناخت فني و واقعي از تاسيسات تهويه و چيلر دارم و بيشتر شناخت اجزا و نحوه عملكرد برام مهمه و محاسبات فعلا زوده.

kohnekarbaas

عضو جدید
چیلر

چیلر

دوستان عزیزم!!
یک سوال فنی در مورد چیلر دارم و خیلی ذهنمو مشغول کرده!!! لطفا با پاسخ دادن به این سوال منو کمک کنید!!!
اگر بخواهیم دمای ورودی و خروجی چیلیر(آب چیلر) به ترتیب 12و 7 باشد آنگاه توانی که باید به چیلر داده شود تقریبا 150 کیلو وات خواهد بود . اما اگر دمای ورود و خروج به ترتیب 17 و 12 باشد آنگاه توان لازم برای اینکه دوباره اختلاف دمای 5 درجه سانتی گراد بدست آید 120 کیلو وات خواهد بود. به نظر شما چرا با اینکه در هر دو حالت 5 درجه آب ورودی به چیلر خنک شده است، اما وقتی دمای آب ورودی کمتر است، چیلر برای خنک کردن آن توان بیشتری را نیاز دارد؟؟؟
مرسی از اینکه جواب می دهید!!!

kohnekarbaas

عضو جدید
یک مساله عجیب (از نظر من)

یک مساله عجیب (از نظر من)

دوستان عزیزم!!
یک سوال فنی در مورد چیلر دارم و خیلی ذهنمو مشغول کرده!!! لطفا با پاسخ دادن به این سوال منو کمک کنید!!!
اگر بخواهیم دمای ورودی و خروجی چیلیر(آب چیلر) به ترتیب 12و 7 باشد آنگاه توانی که باید به چیلر داده شود تقریبا 150 کیلو وات خواهد بود . اما اگر دمای ورود و خروج به ترتیب 17 و 12 باشد آنگاه توان لازم برای اینکه دوباره اختلاف دمای 5 درجه سانتی گراد بدست آید 120 کیلو وات خواهد بود. به نظر شما چرا با اینکه در هر دو حالت 5 درجه آب ورودی به چیلر خنک شده است، اما وقتی دمای آب ورودی کمتر است، چیلر برای خنک کردن آن توان بیشتری را نیاز دارد؟؟؟

deljavan

عضو جدید
دوستان عزیزم!!
دوست عزیز به نظر من نباید فرق کنه چون اولا که تغییر فاز نداریم ثانیا اختلاف دما در هر دو حالت یکی هست و طبق فرمول:(Q=m*C*(t2-t1
باید توان مصرفی یکی در بیاد.;)

kohnekarbaas

عضو جدید
تشکر و ادامه سوال

تشکر و ادامه سوال

مرسی
شما درست می فرمایید. ما هم نظرمون همینه. اما کاتالوگ چند تا شرکت خیلی معتبر اینو میگن.

894130003

عضو جدید
سلام, در مورد لوله ها استفاده شده تو پالایشگاه ها یا تو سازه های زیر دریا یه سری اطلاعات می خوام.
کتاب یا سایتی سراغ داری که به دردم بخوره!؟!
مرسی...

tj88

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیزم!!

دوست عزیز به نظر من نباید فرق کنه چون اولا که تغییر فاز نداریم ثانیا اختلاف دما در هر دو حالت یکی هست و طبق فرمول:(Q=m*C*(t2-t1
باید توان مصرفی یکی در بیاد.;)

مرسی
شما درست می فرمایید. ما هم نظرمون همینه. اما کاتالوگ چند تا شرکت خیلی معتبر اینو میگن.

دوست عزیز نمیدونم شما در مورد چیلر جذبی یا تراکمی چه قدر اطلاعات دارید و مورد سوالتون کدوم یک از این دو نوع است هر چند جواب در مورد هر دو یکی است
به فرض چیلر جذبی است . این دستگاه 4 قسمت اصلی داره که با توجه به تحلیل ترمودینامیکی افزایش دمای اواپراتور و ژنراتور و کاهش دمای کندانسور و ابزوربر موجب افزایش COP یا ضریب عملکرد دستگاه میشه معمولا این مقدار بین 0.6 تا 0.7 برای LIBR هست در حالت دوم که دما 17-12 باشه در حقیقت دمای مبرد در اواپراتور (چه جذبی چه تراکمی) بالا رفته پس ضریب عملکرد بالا می رود .cop یعنی میزان سرمایش خروجی به گرمایش یا انرژی الکتریکی ورودی (چیزی شبیه راندمان در سیستم های حرارتی) به سادگی مشخص است در یک توان ثابت خروجی (برودت یکسان در هر دو حالت) با توجه به افزایش cop میزان ورودی که همان توان الکتریکی یا گرمایشی است کاهش می یابد امیدوارم جواب سوالت رو گرفته باشی

و اصولا در بحث انرژی خنک کاری در دماهای پایین و گرمایش در دماهای بالا انرژی و هزینه بالاتری دارد