تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

alisaadaty

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه محور سوم در دیاگرام هایی مثل دیاگرام مودی (بررسی جریان آشفته در لوله ها)چه طوری در اکسل اضافه میشن؟میخواستم برای دیاگرام مودی این کار رو بکنم دیتا هایی برای عدد رینولدز و fدارم اما نمیدونم محور زبری نسبی که موازی محور fهست رو چه طور اضافه کنم؟
ممنون

eng mita

عضو جدید

سلام ممنون مهندس لینک خوبی بود منتهی محدود فشار کاری این دستگاه خیلی بیشتر از اون چیزیه که من دنبالشم.آیا تو فشار های کمتر هم دستگاهی با این نوع کارکرد وجود داره؟چیزی در حد کارهای آزمایشگاه.
هدف اصلیه من اینه که از فشار خلاء مانیفولد اگزوز که با دور موتور متغیر میشه و محدود فشاری معادل 15-22 اینچ جیوه داره رو به یه فشار ثابت 7 اینچی تبدیل کنم.به دستگاهی کوچکتر احنیاج دارم.

pouya_a4

عضو جدید
سلام.من دنبال یه کتاب می گردم که تمرین های فصل 9 کتاب ارتعاشات تامسون ویرایش 5 حل کرده باشه.هرکی لینکی،کتابی،داره کمک کنه.با تشکر:cry:

blissfull

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام
اعضای محترم باشگاه مهندسان
من تازه عضو شدم. کارشناس زبان انگلیسی هستم. یه متن تهویه مطبوع دارم ترجمه میکنم که تو بعضی از لغات تخصصی اش به مشکل خوردم. کسی که مهندس مکانیک باشه و زبانش هم خوب باشه هست که کمکم کنه؟
با تشکر

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام
اعضای محترم باشگاه مهندسان
من تازه عضو شدم. کارشناس زبان انگلیسی هستم. یه متن تهویه مطبوع دارم ترجمه میکنم که تو بعضی از لغات تخصصی اش به مشکل خوردم. کسی که مهندس مکانیک باشه و زبانش هم خوب باشه هست که کمکم کنه؟
با تشکر

اگه متنتون در حد یک صفحه هست به این تایپیک مراجعه نمایید، اگه متن بلنده لغات تخصصی رو در بیارید به همراه متن تایپیکی مجزا ایجاد نمایید دوستانی هستند که می تونند کمکتون کنند

tohid_64

عضو جدید
با سلام
بهترین نرم افزار برای کنترل پروژه چیست؟ بیشتر از کدوم نرم افزار استفاده می شه البته در پروژه های مکانیکی/
و کدام نرم افزار برای نوشتن صورت وضعیت چیست؟

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه محور سوم در دیاگرام هایی مثل دیاگرام مودی (بررسی جریان آشفته در لوله ها)چه طوری در اکسل اضافه میشن؟میخواستم برای دیاگرام مودی این کار رو بکنم دیتا هایی برای عدد رینولدز و fدارم اما نمیدونم محور زبری نسبی که موازی محور fهست رو چه طور اضافه کنم؟
ممنون

تو اکسل می خوای کار کنی دیگه چه کاریه که از دیاگرام استفاده کنی؟ رابطه می تونی بنویسی دیگه، من یه فایل اکسل درست کردم که از رابطه کلبروک استفاده می کنه اینم لینکشه:
http://www.mediafire.com/myfiles.php?r=urldu
دیاگرام مودی هم درواقع جوابای همین روابط رو رسم کرده، دقیقتر نیست

anishtain4

عضو جدید
سلام ممنون مهندس لینک خوبی بود منتهی محدود فشار کاری این دستگاه خیلی بیشتر از اون چیزیه که من دنبالشم.آیا تو فشار های کمتر هم دستگاهی با این نوع کارکرد وجود داره؟چیزی در حد کارهای آزمایشگاه.
هدف اصلیه من اینه که از فشار خلاء مانیفولد اگزوز که با دور موتور متغیر میشه و محدود فشاری معادل 15-22 اینچ جیوه داره رو به یه فشار ثابت 7 اینچی تبدیل کنم.به دستگاهی کوچکتر احنیاج دارم.
والا دیگه نمی دونم مهندس، یه چیزی تو همین مایه ها بگرد پیدا می کنی حتما

persepolis52616

عضو جدید
توليد بخار

توليد بخار

با سلام
خواستم اطلاعاتي درباره بخار بدست بياورم...منظورم اينه كه بخار به غير از شكل تغيير يافته چه تفاوتهايي با آب دارد؟ويسكوزيته و...چه ابر چه بخارهايي كه براي استفاده صنعتي و شستشو توليد مي شود...

hamed_mechanic83

عضو جدید
Hydrodynamic Analysis of a Trimaran

Hydrodynamic Analysis of a Trimaran

سلام به همه دوستان. کسی درباره تحلیل هیدرودینامیکی شناور تریماران و.... مطالعه داشته؟؟؟؟

alisaadaty

عضو جدید
تو اکسل می خوای کار کنی دیگه چه کاریه که از دیاگرام استفاده کنی؟ رابطه می تونی بنویسی دیگه، من یه فایل اکسل درست کردم که از رابطه کلبروک استفاده می کنه اینم لینکشه:
http://www.mediafire.com/myfiles.php?r=urldu
دیاگرام مودی هم درواقع جوابای همین روابط رو رسم کرده، دقیقتر نیست

درحقیقت رسم این نوع دیاگرام که 3 محور تو یه صفحه دارن برای من موضوعیت داره وگرنه راحت میشه با کلبروک بدست اورد مقدار ها رو
ممنون:gol:

blissfull

عضو جدید
سلام
کسی میدونه ترجمه این اصطلاحات چی میشه؟

air terminal devices

droplet seprators

pipe lead-throughs

measuring probes

babakjooon

عضو جدید
سلام

دوستان یه سوال برام پیش اومده میشه توی جوابش کمکم کنید

فرض کنید یه محفظه آب گرم داریم که با آب سرد تغذیه میشه و به طور پیوسته ازش بخار سوپرهیت خروجی میگیریم

اگه بخوایم دمای خروجی رو افزایش بدیم فشار هم افزایش پیدا میکنه یا نه؟

یا اگه بستگی به عامل خاصی داره اون چیه و با توجه به کدوم فرمول یا قانون این جواب رو میدین؟

ممنون میشم راهنماییم کنید

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

فرض کنید یه محفظه آب گرم داریم که با آب سرد تغذیه میشه و به طور پیوسته ازش بخار سوپرهیت خروجی میگیریم

یا اگه بستگی به عامل خاصی داره اون چیه و با توجه به کدوم فرمول یا قانون این جواب رو میدین؟

بستگی به تغییر حجم مخصوص داره باید قانون اول دوم رو بنویسی

ولی فشار رو از رابطه زیر به دست میاریم به وسیله انتالپی
h=u+pv
h=انتالپپی
p=فشار
v= حجم مخصوص

mrmkarami4

عضو جدید
درود به همه ی شما جوانه های امید و آینده سازان ایران
اولآ سریع شاکی نشید که چرا اینطوری دارم آف میزارم؛ صفحه مشکل داره نتونستم مهندسی پاسخ بزارم.
اینجانب مهندس مکانیک و مشغول به کار توی شرکت ذوب فولادم. همه جوره در خدمتتونم. فقط اجالتآ تا ازتون نا امید نشودم و نزدم تو کار عاشقی هرچی درباره کولینگ تاور مداربسته دارید رو کنید.

با سپاس بی پایان
mrmkarami4

anishtain4

عضو جدید
درحقیقت رسم این نوع دیاگرام که 3 محور تو یه صفحه دارن برای من موضوعیت داره وگرنه راحت میشه با کلبروک بدست اورد مقدار ها رو
ممنون:gol:

منظورت رسم یه نمودار دو بعدی با دوتا محور y هست؟ یا یه نمودار سه بعدی؟ یا رسم تعداد زیادی نمودار تو یه محور مختصات دو بعدی؟

anishtain4

عضو جدید
با سلام
خواستم اطلاعاتي درباره بخار بدست بياورم...منظورم اينه كه بخار به غير از شكل تغيير يافته چه تفاوتهايي با آب دارد؟ويسكوزيته و...چه ابر چه بخارهايي كه براي استفاده صنعتي و شستشو توليد مي شود...

بخار کلا با آب فرق داره، همه ی روابطشم فرق داره، اگه فقط ویسکوزیته اش فرق کرده بود می تونستی از روابط سیال استفاده کنی و ویسکوزیته رو جایگزین کنی. اصولا وقتی داری با بخار کار می کنی باید از روابط دو فازی استفاده کنی چون میعان مبحث خیلی مهمیه توش.

ابر هم کلا با این موضوع فرق داره، شما وقتی که بخار صنعتی تولید می کنی یه سری وسیله داری به اسم deaerator که هوا رو از مسیر بخار کاملا خارج می کنی، به عبارت دیگه فقط بخار آب داری. اما تو ابر هوا و بخار آب کنار هم هستن، فشار بخار نسبی میشه. اون وقت روابطی که تو کتاب ترمودینامیک بود و همه می گفتیم به چه دردی می خوره به کارتون میاد

anishtain4

عضو جدید
سلام

از اونجایی که سیستم شما یه خروجی داره فشار بستگی به ادوات بعد از بویلرتون داره، مثلا فرض کنید که خروجی بویلر به هوای آزاد باشه، طبیعتا هرچی که شما دما رو بیشتر کنید فشار ثابت می مونه، اگه تجهیزاتتون ثابت هستن فشارتون افزایش پیدا می کنه، به این دلیل که شما با افزایش دما بخار بیشتری تولید می کنید، در واقع دبی حجمی بخارتون داره زیادتر میشه، این دبی باعث میشه که تو همون مسیر ثابتی که دارین افت فشارتون بیشتر بشه، حالا فشار تو یه نقطه رو ثابت در نظر بگیرید، اختلاف فشار اونجا تا بویلر بیشتر شده پس فشار بویلر بیشتر میشه.
برای اینکه فشارتون رو به صورت دقیق در بیارید باید این پروسه ی حل رو به صورت تکراری انجام بدین تا به یه جواب همگرا بشه و کل سیستم رو در نظر بگیرید

coldstation

عضو جدید
یک سوال از مهندسین مکانیک سیالات عزیز

یک سوال از مهندسین مکانیک سیالات عزیز

سلام وقتتون بخیر :gol:
می خواستم بدونم وقتی یک توپ رو به زیر آب فرو می بریم و رهاش می کنیم ، این توپ با چه سرعتی بالا می یاد ، شتابش چطوری هستش و کلا به چه عواملی بستگی داره
باتشکر:gol:

joonet

عضو جدید
کمک برای انتخاب سیستم سرمایش / گرمایش

کمک برای انتخاب سیستم سرمایش / گرمایش

من تازه عضو انجمن شدم و به دنبال راهنمایی گرفتن از شما! آخه من گرایش تخصصیم جامداته!
ببینین یه باکس کوچیک داریم مثلاً با فضای مؤثر 20*30*50 سانت. میخوایم این محفظه رو حداقل به مدت 1 روز تها با داشتن منبع تغذیه ی باتری (12ولت و 100 آمپرساعت) در دمایی حدود اتاق 20 درجه نگهداریم. شرایط بحرانی طراحی هم حداکثر دمای 60 و حداقل 10- است.
یعنی هم نیاز به گرمایش داریم و هم سرمایش
چیکار میشه کرد؟ چه سیستم تبرید/گرمایشی بهینه است و حداقل مصرف انرژی رو داره؟
کمپرسور چی؟ و...
از هرگونه راهنماییتون ممنون میشم!
همچنین من اول نمیدونستم همچین تایپکی هست و جای دیگه هم نوشتم. به بزرگی خودتون ببخشید.

saeedy212

عضو جدید
Debris filter

Debris filter

:smile: سلام ، لطفا اگه كسي اطلاعاتي يا كاتالوگي در مورد debris filter دارد من را راهنمايي كند.
با تشكر

anishtain4

عضو جدید
سلام وقتتون بخیر :gol:
می خواستم بدونم وقتی یک توپ رو به زیر آب فرو می بریم و رهاش می کنیم ، این توپ با چه سرعتی بالا می یاد ، شتابش چطوری هستش و کلا به چه عواملی بستگی داره
باتشکر:gol:

وقتی توپ رو زیر آب رها می کنی نیروی وزن به سمت پایین، نیروی شناوری به سمت بالا و نیروی پسا ناشی از آب برعکس جهت حرکت که اینجا پایین هست وجود دارن. دوتا نیروی اول مقادیر ثابتی هستن، اختلافشون میشه اختلاف چگالی آب و توپ در حجم. نیروی پسا از روابط تجربی که تو کتاب سیالات اومده باید استخراج بشه و یه راه حل تکراری داره. جریان روی توپ اول آروم بعد آشفته میشه (اگه توپ به اندازه ی کافی زیر آب فرو رفته باشه) این روابط تا وقتی که توپ به سطح آب نرسیده صادق هستند، بعد از اون رو به شخصه نمی دونم باید از چه روابطی استفاده کنی؟

anishtain4

عضو جدید
من تازه عضو انجمن شدم و به دنبال راهنمایی گرفتن از شما! آخه من گرایش تخصصیم جامداته!
ببینین یه باکس کوچیک داریم مثلاً با فضای مؤثر 20*30*50 سانت. میخوایم این محفظه رو حداقل به مدت 1 روز تها با داشتن منبع تغذیه ی باتری (12ولت و 100 آمپرساعت) در دمایی حدود اتاق 20 درجه نگهداریم. شرایط بحرانی طراحی هم حداکثر دمای 60 و حداقل 10- است.
یعنی هم نیاز به گرمایش داریم و هم سرمایش
چیکار میشه کرد؟ چه سیستم تبرید/گرمایشی بهینه است و حداقل مصرف انرژی رو داره؟
کمپرسور چی؟ و...
از هرگونه راهنماییتون ممنون میشم!
همچنین من اول نمیدونستم همچین تایپکی هست و جای دیگه هم نوشتم. به بزرگی خودتون ببخشید.

سلام، برای گرمایش بهترین حالت استفاده از المنت هست چون حجمت کوچیکه، برای سرمایش چون دمای حداکثر خیلی زیاده از سیستمای تبخیری نمیشه استفاده کرد، باید از یه سیستمی مثل چیلر استفاده کنی که هزینه اش خیلی زیاد میشه. و البته نمی دونم این باتری که در نظر داری جوابگو باشه یا نه؟ چون 40 درجه اختلاف تو سرمایش واقعا زیاده

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی توپ رو زیر آب رها می کنی نیروی وزن به سمت پایین، نیروی شناوری به سمت بالا و نیروی پسا ناشی از آب برعکس جهت حرکت که اینجا پایین هست وجود دارن. دوتا نیروی اول مقادیر ثابتی هستن، اختلافشون میشه اختلاف چگالی آب و توپ در حجم. نیروی پسا از روابط تجربی که تو کتاب سیالات اومده باید استخراج بشه و یه راه حل تکراری داره. جریان روی توپ اول آروم بعد آشفته میشه (اگه توپ به اندازه ی کافی زیر آب فرو رفته باشه) این روابط تا وقتی که توپ به سطح آب نرسیده صادق هستند، بعد از اون رو به شخصه نمی دونم باید از چه روابطی استفاده کنی؟

افرین بر شما تا رسیدن به سطح رو کامل گفتین بعد از اون اگه جسم شتاب کافی داشته باشه از سطح اب کنده می شه و همین معادلات رو باید برای ضریب درگ هوا محاسبه کنید توپ بعد از چند تا سیکل فراز و فرود روی سطح اب قرار می گیره

H.T.M

عضو جدید
کمک

کمک

درباره نانو در لباسهای ضد گلوله مطالبی میخواستم به دادم برسید مهندسا:que:

جواد میر

عضو جدید
اصول کارکرد چیلر تراکمی

اصول کارکرد چیلر تراکمی

اصول کارکرد چیلر های تراکمی رو کسی میتونه واسم توضیح بده؟

amir_etehad

عضو جدید
مکانیک/ارشد

مکانیک/ارشد

سلام.کسی کارانامه ارشد مکانیک ازاد گرایش تبدیل انرژی از تاکستان یا جلفا یا جای دیگه داره؟ممنون میشم

blissfull

عضو جدید
سوال

سوال

کسی میتونه تو ترجمه این جملات کمک کنه؟
1. low-turbulent flow outlets are available with or without mixing function.
2. fine-meshed sieves
3. the distribution of recirculated air, mixing, and complete homogenization of outdoor air and recirculated air is carried out in a central air handling unit outside the operating room.
4. overflow openings
5.extract air and exhaust air
6. air terminal devices

thanks
best regards