با انتقال پایتخت از تهران به استان دیگه موافقید؟

bahram khatari

عضو جدید
به نظر من اصلآ به فکر شهر هایی مثله اصفهان و تبریز و اینا نیستن.به فکر یه شهر با جمعیت فعلی کم هستن که امکان ایجاد فضا و ساخت و ساز برای احداث وزارت خونه ها و دفاتر اداری و .... هست
حالا در کل حومه تهران تا کرج یا دشتایی که به سمت قم میره یا سمنان و ....گزینه هاشون میتونه باشه .باز سمنان هم شاید نباشه چون مشکل اب داره .اما پرند و .....گزینه هایه خوبیه .یا یه جایی در این حوالی که چیزی نباشه و امکان احداث باشه

bahram khatari

عضو جدید
حالا یه چیز دیگه اینکه مترو هایه تهران کی میخواد تمام شه که من که میتونم به الودگی کمک کنم دیگه ماشین نیارم.کی ما دیگه تو اتوبوس سر پا نیستسم که من که ماشین دارم دیگه نیارم و کمر درد نمیگیرم.کی میشه که مردم بتونن کلآ خیالشون از امکانات درون شهری راحت باشه که با فرهنگ بالایه خودشون ماشین نیارن.
میشه بدونه بردن پایتخت به یه شهر دیگه که کلی سرمایه میخواد این مشکلات رو حل کرد.خدایی من ازون تک سر نشین هام که میتونم از BRT استفاده کنم .اما به خدا یکسال که ماشین نداشتم هم زانو درد هم کمر درد همه سر درد همه جنگ اعصاب .همه چی گرفتم.چشم درد هم گرفتم.اخه موهایه بعضی ها میرفت تو چشم.بعد که میگفتم تا اخر مسیر اخم و عصبانیت .داغون میرفتم سر کار.

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
نمیشه پایتختو بیارن یزد .......ما بشیم بچه تهرونی؟؟:D

من خودم با شیراز خییییییلیییی موافق اگهههه پایتخت بشه..........هم خوش ابو هواست........هم خیلی زیباست.........هم از تهران به اندازه کافی دوره.............هم از لحاظ جغرافیایی خوبه..........هم کنار تخت جمشید( دلیلی قابل قبولی نیست!!!:cool:)........هم جمعیتش در حد اصفهان نیست......

کلا شهر خوبیه!!!!!!!

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
قرار نیست الان پاشیم بریم
اول بستر سازی می کنن
شرایط فراهم میکنن زیر سازی
میکنن بعد کم کم که شرایط فراهم
شد با توجه به این که قرار پایتخت
سیاسی اداری بشه ادارات منتقل میشه
اونجا یه همچین چیزی
من چند ساله شنیدم پایتخت بعدی سمنان
البته امیدوارم هر کاری میکنن به نفع مردم باشه

توجه کنید که اقای روحانی اهل سرخه..است که توسمنانه!!!!!!!!:cool:

البته سمنانو من کلا یه بار رفتم!!!! فک نکنم هیچ وخت به درد پایتخت شدن بخوره!!!!!:cool:

bahram khatari

عضو جدید
گلم شیراز خودش همین الان دچار مشکله ترافیکه و به علته وجوده بنای تاریخی امکان گسترش نداره .اما میشه از شهرک های اطرافش نام برد که فکر نکنم همچین کاری کنن.اما یزد هم چون میشه کسترش پیدا کنه و دوباره شهر سازی بشه خوبه .اما اب و هواش و کویری بودنش و نمیدونم گرد و غبار این ها به علت باد و وجود خاکه کویری و...
ایناو اصلآ نمیشه گفت.
بیارن یزد شما بشین بچه تهران؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
بی خیال ........
نگم بهتره.

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمیشه پایتختو بیارن یزد .......ما بشیم بچه تهرونی؟؟:D

من خودم با شیراز خییییییلیییی موافق اگهههه پایتخت بشه..........هم خوش ابو هواست........هم خیلی زیباست.........هم از تهران به اندازه کافی دوره.............هم از لحاظ جغرافیایی خوبه..........هم کنار تخت جمشید( دلیلی قابل قبولی نیست!!!:cool:)........هم جمعیتش در حد اصفهان نیست......

کلا شهر خوبیه!!!!!!!

میدونستی طرح انتقال پایتخت رو یه شیرازی رقم زده :دی:biggrin:

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
فعلا که 2 تا شهر سمنان و قزوین نامزد هستند اما فکر میکنم یا سمنان رو انتخاب میکنن یا اصفهان دلایلش هم مشخصه

bahram khatari

عضو جدید
توجه کنید که اقای روحانی اهل سرخه..است که توسمنانه!!!!!!!!:cool:

البته سمنانو من کلا یه بار رفتم!!!! فک نکنم هیچ وخت به درد پایتخت شدن بخوره!!!!!:cool:
رو سمنان خیلی شک دارم.
اما دادش سمنان خیلی تو این سال ها پیشرفت کرده .شدیدآ .اما یه مشکل بزرگ داره که مسئله وجود اب هست.
فکر کنم با مشکله اب مواجه باشه.الانم یه بخشی از اب این شهر از یه جا به نام خطیر کوه میاد که ماله سوادکوهه مازندرانه.که اب پمپاژ میشه به سمنان.چاشم اگه اشتباه نکنم.حالا دقیقآ نمیدونم.

MEHRNOOSH.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه...نمیدونم...ب نظر من شهرای دیگه مث اصفهان و شیراز و تبریز و....ام باید پیشرفته بشن ک تهران وجه تمایز نداشته باشه با اونا ...مثلا الان دارن تو اصفهان مترو میزنن ک ب نظر من خوبه...تهران در مقایسه با شهرای دیگه خیلی پیشرفته شده البته ازاین نظر میگم ک اکثر اداره جات و...تو تهرانن....ب شهرای دیگه ام باید رسیدگی بشه تا جمعیت تو تهران متمرکز نشه ک انقد الوده و شلوغ بشه....

bahram khatari

عضو جدید
نه...نمیدونم...ب نظر من شهرای دیگه مث اصفهان و شیراز و تبریز و....ام باید پیشرفته بشن ک تهران وجه تمایز نداشته باشه با اونا ...مثلا الان دارن تو اصفهان مترو میزنن ک ب نظر من خوبه...تهران در مقایسه با شهرای دیگه خیلی پیشرفته شده البته ازاین نظر میگم ک اکثر اداره جات و...تو تهرانن....ب شهرای دیگه ام باید رسیدگی بشه تا جمعیت تو تهران متمرکز نشه ک انقد الوده و شلوغ بشه....
تو اصفهان رفتن یه مترو بزنن.ی طرف و از سمت داشکده فنی مهاجر اصفهان شروع کردن یه طرف دیگرو از سمته دانشگاه صنعتی که فکر کنم سمته خمینی شهر باشه .دقیق نمیدونم .
یه خبرایی شنیدم که ضد و نقیضه و اینه که اگه یادتون باشه یه تکونایی این سی و سه پل خورده که به خاطر این زیر سلزی هایه مترو بوده.حالا یه درصد فکر کن پایتخت بره اونجا.
یه چیز دیگه اینکه تو اصفهان نمیتونن برج و ساختمان های بلند بسازن چون اگه یادتون باشه اون دفعه ای یکی از این برج ها رو خرا کردن چون مربوط میشد به خراب کردن اثاره تاریخی و چشم انداز و اینا.

MEHRNOOSH.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ک نگفتم پایتخت بره اصفهان...گفتم ب شهرای دیگه ام رسیدگی بشه.....ک جمعیت تو تهران متمرکز نشه...

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
پست همتونو خوندم
کاش مسئولینم ب اینجور فضاها ی سر میزدنو نظر مردمو هم جویا میشدن
با حابحایی پایتخت شدیدا موافقم
اما مسلما نباید کلان شهرها انتخاب بشن(اسمشون روشونه دیگه!!)
این گزینه که 2تا پایتخت داشته باشیم بنظرم مناسب تر و عملی تره
در ضمن ب نظر من تهرانیا با فرهنگن چون اکثریت ترک تبریزن و ترک های تبریز آدمای با اصالت با فرهنگی ان(من مشهدی ام . هیچ فامیل ترکی ندارم پس فک نکنید سنگ خودمو ب سینه میزنم)
اونایی ام ک ب ما میگن بچه شهرستانی تهرانی نیستن،تهرانی نما هستن
بعععععععععععععلللهههههه;)

MEHRNOOSH.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
دو تا پایتخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مخالفم.....تو کجای دنیا دو تا پایتخت وجود داره؟!!!!!!!!!!

bahram khatari

عضو جدید
پست همتونو خوندم
کاش مسئولینم ب اینجور فضاها ی سر میزدنو نظر مردمو هم جویا میشدن
با حابحایی پایتخت شدیدا موافقم
اما مسلما نباید کلان شهرها انتخاب بشن(اسمشون روشونه دیگه!!)
این گزینه که 2تا پایتخت داشته باشیم بنظرم مناسب تر و عملی تره
در ضمن ب نظر من تهرانیا با فرهنگن چون اکثریت ترک تبریزن و ترک های تبریز آدمای با اصالت با فرهنگی ان(من مشهدی ام . هیچ فامیل ترکی ندارم پس فک نکنید سنگ خودمو ب سینه میزنم)
اونایی ام ک ب ما میگن بچه شهرستانی تهرانی نیستن،تهرانی نما هستن
بعععععععععععععلللهههههه;)
شما به دل نگیر ک میگن بچه شهرستانی .به عقل این جور ادما باید شک کرد.حالا جالب میدونی چیه .یه عده با هم یه شوخی هایی میکنن بعد به هم میگن شهرستانی بازی در نیار.یکی نیست بگه این که کاره خودته .ههههههههه
راستی بچه شهرستانی مگه چشه؟
ما که دوست داریم همین باشیم.با وجود اینکه سالیانه داریم تو تهران زندگی میکنیم.

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
شما به دل نگیر ک میگن بچه شهرستانی .به عقل این جور ادما باید شک کرد.حالا جالب میدونی چیه .یه عده با هم یه شوخی هایی میکنن بعد به هم میگن شهرستانی بازی در نیار.یکی نیست بگه این که کاره خودته .ههههههههه
راستی بچه شهرستانی مگه چشه؟
ما که دوست داریم همین باشیم.با وجود اینکه سالیانه داریم تو تهران زندگی میکنیم.
فرهنگ مهمه نه اینکه کجایی هستی
این حرفا و کاراشون دقیقا بی فهنگیشونو نشون میده
مهدنوش جون اگه تاپیکو کامل بخونی میفهمی بعضی از کشورا 2تا پایتخت دارن
مثلا برزیل
یا آمریکا(سیاسی داشنگتن. اقتصادی نیویورک);)

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
عصر ایران؛ اهورا جهانیان -

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دیروز به کلیات طرح ساماندنی و
انتقال پایتخت سیاسی و اداری رای دادند. مطابق این طرح، شورایی متشکل از رییس‌جمهور یا معاون اول و برخی وزرا، موظف است حداکثر ظرف دو سال مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری را انتخاب کند. جواد جهانگیرزاده، نماینده ارومیه، یکی از مخالفان این طرح بود. وی در این گفتگو، توضیحات بیشتری درباره دلایل مخالفت با طرح انتقال پایتخت سیاسی و اداری می‌دهد.

*شما جزو مخالفان طرح انتقال پایتخت بودید. اهم استدلال‌های مخالفان این طرح چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد:

1- تغییر پایتخت یک امر حاکمیتی است. البته مجلس می‌تواند در همه امور قانونگذاری کند اما این یک امر حاکمیتی است و طبیعتاً در این خصوص، علاوه بر مجلس، دولت و سایر ارکان قدرت باید نظر مشخصی داشته باشند.

2- در شرایط فعلی، انتقال پایتخت به هر جای کشور، مستلزم پذیرش هزینه‌های بسیار زیاد است. ما الان در کشور بیش از 4000 طرح بر زمین‌مانده و نیمه‌تمام داریم. بحث انتقال پایتخت، تقریباً معادل همه این طرح‌های نیمه‌تمام می‌تواند هزینه‌زا باشد. بنابراین انجام چنین پروژه‌ای به لحاظ اقتصادی قابل قبول نیست.

3- ما در کجای کشورمان محلی داریم که پایتخت جدید ایران باشد؟ اگر شهر دیگری پایتخت شود، یعنی در پانزده تا بیست سال آینده، حداقل دو سه میلیون نفر به ساکنان آن شهر اضافه خواهد شد. در این صورت چطور می‌توانیم امکانات لازم برای زندگی این افراد را فراهم کنیم؟

4- انتقال پایتخت به لحاظ اداری و سیاسی، همراه با انتقال امور اقتصادی به پایتخت جدید نیست. در این صورت، ما یک پایتخت سیاسی و یک پایتخت اقتصادی خواهیم داشت. این تجربه در خیلی از کشورهای جهان ناموفق بوده است. در کشورهای معدودی مثل چین و استرالیا و کانادا و مصر وجود دارد. ولی در این کشورها، ماهیت شهرها متفاوت است. یعنی شهری که کنار دریا است، پایتخت اقتصادی می‌شود. الان قرار است پایتخت جدید کجا تشکیل شود؟ در کنار سواحل خلیج فارس؟ این که امکان‌پذیر نیست.

5- جمعیت تهران 9 میلیون نفر است. الان که تهران پایتخت است، اهتمامی ویژه به امور این شهر وجود دارد. فردا که تهران پایتخت نیست و این اهتمام فعلی به مسائلش کمرنگ می‌شود، با جمعیت زیاد این شهر، که بیش از ده درصد کل جمعیت کشور است، چه کار می‌خواهیم بکنیم؟

6- تهران به درستی به عنوان پایتخت انتخاب شده است چرا که محل تلاقی دو اقلیم مدیترانه‌ای و استوایی است. اگر قرار باشد پایتخت منتقل شود، کجا را می‌توان جایگزین تهران کرد که به لحاظ آب و هوا مناسب چندین میلیون نفر باشد؟

با توجه به این دلایل، به نظر من، این طرح قابل توجیه نیست و باید در آن تجدید نظر کرد.

*این طرح اساساً با هدف کاهش جمعیت تهران تدوین شده یا مبارزه با آلودگی هوا؟

موافقان این طرح بیشتر بر رفع آلودگی هوا، رفع شلوغی و فرار از مشکل ترافیک تاکید داشتند.

*از نظر شما این طرح کمی شتابزده و نیاندیشیده است؟

من طراحان این طرح را به این امور متهم نمی‌کنم ولی معتقدم برای حل مشکلات شهر تهران، طرح بهتری می‌توانست تهیه شود.

*اگر هزینه‌های بالای این طرح را بپردازیم بهتر از تلفات ناشی از آلودگی هوا در تهران نیست؟

حتماً بهتر است، اما اگر هزینه‌ انتقال پایتخت را صرف کنیم تا مشکلات کنونی تهران حل شود، به مصلحت نیست؟

*آخر موافقان انتقال پایتخت ظاهراً می‌گویند اگر قرار بود مشکلات تهران رفع شود، تا الان رفع شده بود.

نه، من معتقدم هیچ مشکل لاینحلی وجود ندارد. با برنامه‌ریزی و عقلانیت می‌توان مشکلات شهر تهران را حل کرد.

*اگر اصفهان پایتخت سیاسی و اداری کشور شود، فکر می‌کنید این امر تاثیر محسوسی در کاهش جمعیت تهران خواهد گذاشت؟

فکر نمی‌کنم. ممکن است دو درصد جمعیت تهران کم شود. آیا این دو درصد مشکل تهران را حل خواهد کرد؟ مگر ما چقدر نیروی اداری داریم؟ ما که نمی‌توانیم این همه معلم را از تهران به اصفهان بفرستیم. چون به هر حال دانش‌آموزان تهرانی در تهران حضور دارند و این‌ها به معلم نیاز دارند. به علاوه، ما نمی‌توانیم به آثار اجتماعی این انتقال بی‌توجه باشیم.

جغرافیا تنها عامل تعیین محل سکونت افراد نیست. اقتصاد و فرهنگ و نظام اجتماعی و نظام خویشاوندی هم در این زمینه عوامل موثری‌اند. این عوامل تعیین‌کننده تجمعات انسانی‌اند. شما کمتر شهری را می‌بینید که صرفاض بر مبنای انگیزه‌ای اداری یا سیاسی پدید آمده باشند.

غالب شهرها بر مبنای اقتصاد، معیشت، نظام اجتماعی و نظام فرهنگی بوجود آمده‌اند. با این مسائل چه کار می‌خواهیم بکنیم؟ این هزینه‌ها، گاهی در استدلال‌های موافقان انتقال پایتخت در نظر گرفته نمی‌شوند.

*حالا اگر پایتخت سیاسی و اداری ایران اصفهان باشد، به نظر شما دقیقا چه مشکلی در کشور پیش می‌آید؟

در این صورت شما با تهران می‌خواهید چه کار کنید؟

*تهران سر جای خودش است. فقط اصفهان پایتخت سیاسی و اداری کشور می‌شود.

پایتخت سیاسی پایتخت اقتصادی هم خواهد بود. یعنی نمی‌توانیم اصفهان را فقط پایتخت سیاسی کنیم. در این صورت، تهران به شهری پر هرج و مرج بدل خواهد شد که امکان کنترل آن با شرایط موجود بسیار سخت خواهد بود؛ چرا که دیگر از دایره اهتمام ما خارج خواهد شد. علاوه بر این، اصفهان هم مشکلات خودش را دارد. اصفهان مشکل آب دارد. وضع زاینده‌ رود را که همه می‌دانیم چگونه است. من گمان نمی‌کنم این طرح در نهایت در مجلس تصویب شود.

*یعنی می‌فرمایید اگر اصفهان پایتخت شود، تهران می‌شود منشاء بحران در کشور؟

بله. در این صورت تهران شهری می‌شود مثل کراچی. اگر وضعیت کراچی و اسلام‌آباد را مطالعه کنیم، به خوبی می‌بینیم که کراچی تا چه حد منشاء بحران‌ها و مشکلات اجتماعی جدی در پاکستان بوده است. در ایران هم اگر شهر دیگری پایتخت شود، تهران به حال و روز امروز کراچی دچار می‌شود.

*دولت و رئیس مجلس که مخالف این طرح بودند. پس چرا کلیات این طرح تصویب شد؟

نمایندگان مستقل هستند و پس از بحث و بررسی، به کلیات طرح رای دادند. مجلس ساز و کار مستقل خودش را دارد و نمایندگان در مقام رای‌دادن، مطابق نظر خودشان رای می‌دهند.

*با توجه به اینکه تعداد 110 موافق وجود داشت و 67 مخالف، فکر نمی‌کنید این طرح در نهایت به شورای نگهبان برود؟

بله، قطعاً. اگر نمایندگان نظرشان تغییر نکند، طرح به شورای نگهبان می‌رود.

*اما می‌فرمایید شورای نگهبان این طرح را تصویب نمی‌کند.

من که عضو شورای نگهبان نیستم.

*ولی الان گفتید فکر نمی‌کنم این طرح در نهایت تصویب شود.

منظور من این بود که در مجلس تصویب نمی‌شود. یعنی ممکن است رایزنی‌هایی صورت گیرد و این طرح در نهایت تصویب نشود.؛ چون که این طرح با اصل 75 قانون اساسی منافات دارد، این احتمال وجود دارد که شورای نگهبان این طرح را رد کند.

*چرا این طرح با اصل 75 قانون اساسی منافات دارد؟

اصل 75 قانون اساسی می‌گوید: " طرح‏ های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تأمین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد." این طرح نیازمند بودجه‌ای عظیم است. این بودجه را کدام نهاد باید تامین کند؟ دولت. وقتی دولت با این طرح مخالفت کرده است، بنابراین ممکن است شورای نگهبان به دلیل مخالفت دولت، که مسئول تامین بودجه انتقال پایتخت است، این طرح را رد کند.

دوستان عزیز !........چرا آخر عنوان تاپیک رو که میبینید دیگر به متن توجه ندارید!؟..........

از همان اول بحث انتقال پایتخت و نمیدونم اینکه تهران دیگر پایتخت نباشد نبوده و نیست! .........همان خط اول نوشته شده

بحث تغییر صرفا پایتخت سیاسی کشور است ........

امیدوارم متوجه باشید این یعنی چه!

نکته بعد .......در قبال شهرهایی که دوستان نام بردن .....البته عده ای هم بودن که مزه پرانی کردن که میگذریم!

قطعا شهری بایستی انتخاب شود که خودش کلان شهر نباشد یک و امروز هم وضعیت آلودگی هوای آن در حالت اضطرار نباشد........

بنابراین اصفهان که خودش پایتخت فرهنگی کشور است ......و دارای تمدن بسیار اعلا ....به طبع گزینه مناسبی نیست .....هم به دلیل کلان شهر بودنش و هم آلودگی هوای بالا

بنده هم به شخصه معتقدم قزوین مناسب ترین شهر است

به دلایلی که مطرح هم شده

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی:
از امضاکنندگان طرح تغییر پایتخت سیاسی در مجلس هستم/ استان قزوین استعداد پایتخت شدن را داراست

صبح قزوین : داود محمدي گفت: به علت مزایای طرح تغییر پایتخت سیاسی از موافقان آن هستم و به نظرم قزوین در این زمینه می تواند اولویت داشته باشد.​
داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین در رابطه با ارائه شدن طرح تغییر پایتخت سیاسی در مجلس، اظهار کرد: هنوز به صورت رسمی این موضوع مطرح نیست؛ اما به نظرم بسیار ضرورت دارد و من جزء امضاء کنندگان آن هستم.
نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: فکر می کنم با توجه به اینکه در تهران با معضلات متعددی از جهات مختلف مواجه هستیم. مسائلی از قبیل تراکم جمعیتی، آلودگی هوا، مخاطراتی که ممکن است در آینده به کشور تحمیل شود؛ به نظرم اگر انتقال صورت گیرد؛ به نوعی تمرکز زدایی فیزیکی هم خواهد شد.
وی با بیان اینکه باید از این موقعیت پیش آمده استفاده کنیم، اذعان داشت: فکرمی کنم استان قزوین هم می تواند یکی از مکان های مورد نظر باشد که این استعداد را دارد؛ به دلیل نزدیکی به تهران و اینکه شاهراه چند شهر است، خواهد توانست در این زمینه ایفای نقش کند.
محمدی عنوان داشت: البته هنوز شهری مطرح نشده، اما این مسئله از جمله مواردی است که در دستور کار مجلس قرار دارد و در زمان خودش هم مطرح می شود.
..................................

نکته بعد در قبال هزینه ......این طرح طرح یک روزه و یک شبه نیست ......مطالعاتی قبلا صورت گرفته و فی الحال جدی تر هم باید صورت گیرد ......

البته با اینکه بنده با کلیات طرح موافقم .....ولی فکر میکنم با این کار آلودگی تهران آن چنان حل نخواهد شد و نسخه های بهتری هم هست ......

به خصوص در این برهه زمانی ......که کشورمان مشکلات اقتصادی دارد ......البته اشتباه نشود ......منظورم خزانه خالی نیست ! .....که خدا رو شکر خزانه ها وضعش هم چندان بد نیست
شبكه خبري پولي مالي : موجودي خزانه در زمان انتقال دولت اعلام شد

روحانی دولت را با ۱۲۸۰ میلیارد تومان تحویل گرفت/موجودی خزانه بانک مرکزی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار
وزیر اقتصاد «خزانه خالی» را رسماً تکذیب کرد - خبرگزاری تسنیم

صندوق توسعه بالای 50 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد - همشهری آنلاین | قطره

حال اینکه دولت نهم خزانه را اینگونه تحویل گرفته بود

آیاخزانه‌دولت‌نهم‌هم‌خا لی بود؟+جدول

(البته این خزانه مسئله مهمی هم نیست .....چون در آمدهایی است که میرود و می اید...به صورت وام بوده که به دولت باید برگرده یا سپرده و اوراق .....یعنی بحث خزانه در آمد عمومی دولت است و کسانیکه در اقتصاد مطالعات بیشتری دارند متوجه هستند ......و خزانه خالی اصولا یک حرف بی معناست)

.......منظور بنده طرح اقتصاد مردمی و جدایی نفت از بودجه است......ما یک طرح بزرگ ملی داریم .....بزاریم این طرح تمام که شد بعد طرح بعد .....ابتدا تمرکز شود بر این طرح کلان ......

چند طرح کلان به نظر بنده اگر بخواد روش تمرکز بشه ......در اجرای درست باز هم دچار مشکل خواهد شد ....و اون وقت است که آسیبها خود را بیشتر از منفعتها نشان خواهد داد

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
دو تا پایتخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مخالفم.....تو کجای دنیا دو تا پایتخت وجود داره؟!!!!!!!!!!

در تنها پستی که به طرح دو پایتخت اشاره شد مثال هایی هم بیان شد

در کشور امریکا پایتخت اقتصادی نیویورک و پایتخت سیاسی واشنگتن
در برزیل هم ریودوژانیرو پایتخت اقتصادی برازیلیا پایتخت سیاسی
و نمونه های دیگر...

پ.ن: متاسفانه قبلا این رکورد در گینس به نام یکی از کشورها ثبت شده‏!‏‏!‏ و ما این فرصت طلایی را از دست دادیم...

MEHRNOOSH.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تنها پستی که به طرح دو پایتخت اشاره شد مثال هایی هم بیان شد

در کشور امریکا پایتخت اقتصادی نیویورک و پایتخت سیاسی واشنگتن
در برزیل هم ریودوژانیرو پایتخت اقتصادی برازیلیا پایتخت سیاسی
و نمونه های دیگر...

پ.ن: متاسفانه قبلا این رکورد در گینس به نام یکی از کشورها ثبت شده‏!‏‏!‏ و ما این فرصت طلایی را از دست دادیم...

ب نظر من مسخره س....

reza faraji azar

عضو جدید
به نطر بنده هر سال پایتختو به ی استانی ببرن شاید این روستا که اسمش استانه آباد بشن
برید شهرهای جهانو نگاه کنید ایران لیاقتش این بود ؟

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
ب نظر من مسخره س....

اشاره کردید در هیچ کجا دو پایتخت وجود ندارد که مثال هایی ذکر شد

این که طرح کارشناسی به حساب میاد و یا به تعبیر شما مسخره است بحث جداگانه ای محسوب میشه...

TOM-CAT

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من پایتخت رو بندازن جزیره ابوموسی خیلی بهتر میشه تا عرب ها پایتختمون رو هم ببرن!!!!!

ghahremanimehdi

عضو جدید
اینا همش حرفه .پایتخت رو نمیتونن جابجا کنند چون اعتبارات لارم واسه این کار رو نمیتونن تامین کنند.

Setareh_madness

عضو جدید
شدیدا موافقم بابا ما تهرانیا مردیم از آلودگی و شلوغی بلکم تهران پایتخت نباشه این مهاجرین برن شهر خودشو ما تهرانیا جامون بشه تو شهر خودمون

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
موافقم اما به شرطها و شروطها...... بابام همیشه از بچگی بم می گفت اول فکر کن بعد حرف بزن....آیا این حرف پشتش فکر بود یا فقط یه حرفه....!!!

samirarch2020

عضو جدید
بهتره به جای هزینه برای جابجایی پایتخت فرصت شغلی و امکانات زندگی بقیه شهرها رو ببرن بالا که اینهمه آدم به تهران مهاجرت نکنن. بعدشم تهران چرا به این وضعیت افتاده؟ چه تضمینی هست که بعد چند سال دوباره اون شهر هم مثل الان تهران نشه؟

majid.rk

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قزوین نیاد ما خودمون موشکول داریم ببم جان !