||||||||||||||||| ایجاد همبستگی و برادری مجدد بین قومیت های مختلف باشگاه مهندسان ||||||||||||||||||||||

||||||||||||||||| ایجاد همبستگی و برادری مجدد بین قومیت های مختلف باشگاه مهندسان ||||||||||||||||||

• نظر دیگری دارم که در تاپیک عرض میکنم

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    26
  • نظرسنجی بسته .

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم طرح خوبیه ...اگه وقتشو بیشتر کنن فکر کنم بهتر میشه ! و از بازیکناو هنرمندا هم تو برنامتون دعوت کنید جذاب تر میشه :)

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم طرح خوبیه ...اگه وقتشو بیشتر کنن فکر کنم بهتر میشه ! و از بازیکناو هنرمندا هم تو برنامتون دعوت کنید جذاب تر میشه :)

:Dو در ادامه صحبت ها یایشون : همیچنین 5 شنبه شبا پخش بشه بهتره ! از عادل فردوسی پور هم دعوت بشه

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
توهین به حتی یک شخص مذمومه چه برسه به ملیون ها نفر .... دوست عزیز ترک و فارس و لر و کرد و عرب ... در جایی که من زندگی می کنم چنان به هم آمیخته است که جدا کردنشون مسخرست، خودم بختیاری هستم، پسرخاله هام که از برادر خودم بیشتر دوستشون دارم ترک هستن، دوستی دارم از سادات عرب خوزستان، انسانه بسیار فهمیده هستن، چندین نفر از شریف ترین آدم هایی که می شناسم از بچه های کردستان هستن و خیلیهای دیگه ... ارزش ما به انسان بودنمونه نه اینکه پدرمون کی بوده ... در ضمن به قوله یکی از کاربرها از کجا معلوم نسب ما به کجا می رسه، شاید عرب فارسی زبان باشیم، یا فارس ترک زبان یا ترک فارس زبان .... اصولا چه فرقی می کنه؟

تمسخر بر مبنای قومیت برخواسته از نژادپرستی است، متاسفانه جامعه ما هنوز در زمان جنگ جهانی دوم به سر می بره. اینها میراث استبداد و استعمار است، اتفاقی نیست که بیشترین جک ها برای ترک ها، لر ها و رشتی ها ساخته می شده، یعنی همون هایی که با خونشون انقلاب مشروطه رو به ثمر رسوندن و آزاده ترین و روشن ترین آدم های عصر خودشون بودن ... سیاست کثیف تفرقه بیانداز و حکومت کن ...

قدرت ما به باهم بودن ماست، اگر خودمون باهم نسازیم هیچ کس در دنیا، چه کشور های همسایه چه بقیه کشورها دلشون به حاله من و شما نمی سوزه

امیدوارم روزی همه ایرانی ها به این درک برسن، تا اون موقع به نظر من بهترین کاری که می شه کرد فرهنگ سازی و تلاش برای زدودن عادت های غلطه. باز سازیه یک فرهنگ منحط صبر زیادی می خواد. راهش توهین متقابل یا زیره سوال بردن تاریخ و ... نیست. راهش گسترش آگاهیه.

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدایی شما از بعضیا عجب انتظارایی دارینا طرف صحبتم همه نیستش چون انسان فارغ از قوم و نژادش ذاتا محترمه اما این محترم بودنش نشات میگیره از رفتار خودش وقتی یه انسان میاد بدون تفکر یا بهتر بگم با توهم یه چیزی میگه اینو بذارید به پای اینکه درک و توان فهمش در اون حده و بیشتر از اون ازش انتظار نمیره توهین به هر نژادی نشان دهنده ی بی فرهنگیه محضه و آدم بی فرهنگ به نظر من نه درک درستی داره نه عقل درستی که چه بسا اگه داشت این رفتار زننده رو انجام نمیداد
در جواب دوستانیم که میان اینجا پارازیت میندازن و فکر میکنن اینجوری میتونن کسی رو مسخره کنن عرض کنم که لااقل در سطح تحصیلاتتون صحبت کنید این حرفا از یه آدم امی و بیسواد هم بعیده چه برسه به تحصیل کردش

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا باعث تاسفه که کسی به نژاد و قومیت افراد توهین کنه ... این که یه نفر کجاییه مهم نیست .. مهم شعور و شخصیت و انسانیت آدماس ...

داشتم پستای دوستانو میخوندم ... نظراتتون خیلی خوب بود ولی کاش این نظراتتون فقط شعار نباشه !!!

نمیگم هممون ولی اکثرمون فقط موقع حرف که میرسه خیلی ادعامون میشه ولی وقتی وقت عمل میشه خودمون بدترین توهینارو به طرف مقابل میکنیم به خاطر همین قومیت و ...

چند روز پیش یه تاپیک در مورد اعراب زده بودن تو همین تالار ! خیلیا اومدن و به اعراب توهین کردن در صورتی که حتی خیلی از هموطنای ما عرب زبانن ...و اگه همین حالا ازشون بپرسین میان و اینکارو محکوم میکنن :|

به جای شعار دادن بیاید از خودمون شروع کنیم ! لطفا !!!

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا باعث تاسفه که کسی به نژاد و قومیت افراد توهین کنه ... این که یه نفر کجاییه مهم نیست .. مهم شعور و شخصیت و انسانیت آدماس ...

داشتم پستای دوستانو میخوندم ... نظراتتون خیلی خوب بود ولی کاش این نظراتتون فقط شعار نباشه !!!

نمیگم هممون ولی اکثرمون فقط موقع حرف که میرسه خیلی ادعامون میشه ولی وقتی وقت عمل میشه خودمون بدترین توهینارو به طرف مقابل میکنیم به خاطر همین قومیت و ...

چند روز پیش یه تاپیک در مورد اعراب زده بودن تو همین تالار ! خیلیا اومدن و به اعراب توهین کردن در صورتی که حتی خیلی از هموطنای ما عرب زبانن ...و اگه همین حالا ازشون بپرسین میان و اینکارو محکوم میکنن :|

به جای شعار دادن بیاید از خودمون شروع کنیم ! لطفا !!!
با سلام خدمت دوست خوبمون
متاسفانه همین جوری هم هست
فقط تو حرف هستیم اما وقتی به عمل میرسه میریم هرچی از دهنمون در میاد میکنیم
فکر میکنین این 50000 نفر صفحه مسی رو کی پر کرده ؟
از فضا اومدن؟

من خودم به شخصه از توهین به اعراب بدم میاد اگر ما مسلمان هستیم و میدونیم که همه امامان معصوم ما عرب بودن نباید این حرفو بزنیم
خارج از بحث امامان با ز نژاد پرستیه و نباید این کار انجام بشه

shirin eng

عضو جدید
توهین به حتی یک شخص مذمومه چه برسه به ملیون ها نفر .... دوست عزیز ترک و فارس و لر و کرد و عرب ... در جایی که من زندگی می کنم چنان به هم آمیخته است که جدا کردنشون مسخرست، خودم بختیاری هستم، پسرخاله هام که از برادر خودم بیشتر دوستشون دارم ترک هستن، دوستی دارم از سادات عرب خوزستان، انسانه بسیار فهمیده هستن، چندین نفر از شریف ترین آدم هایی که می شناسم از بچه های کردستان هستن و خیلیهای دیگه ... ارزش ما به انسان بودنمونه نه اینکه پدرمون کی بوده ... در ضمن به قوله یکی از کاربرها از کجا معلوم نسب ما به کجا می رسه، شاید عرب فارسی زبان باشیم، یا فارس ترک زبان یا ترک فارس زبان .... اصولا چه فرقی می کنه؟

تمسخر بر مبنای قومیت برخواسته از نژادپرستی است، متاسفانه جامعه ما هنوز در زمان جنگ جهانی دوم به سر می بره. اینها میراث استبداد و استعمار است، اتفاقی نیست که بیشترین جک ها برای ترک ها، لر ها و رشتی ها ساخته می شده، یعنی همون هایی که با خونشون انقلاب مشروطه رو به ثمر رسوندن و آزاده ترین و روشن ترین آدم های عصر خودشون بودن ... سیاست کثیف تفرقه بیانداز و حکومت کن ...

قدرت ما به باهم بودن ماست، اگر خودمون باهم نسازیم هیچ کس در دنیا، چه کشور های همسایه چه بقیه کشورها دلشون به حاله من و شما نمی سوزه

امیدوارم روزی همه ایرانی ها به این درک برسن، تا اون موقع به نظر من بهترین کاری که می شه کرد فرهنگ سازی و تلاش برای زدودن عادت های غلطه. باز سازیه یک فرهنگ منحط صبر زیادی می خواد. راهش توهین متقابل یا زیره سوال بردن تاریخ و ... نیست. راهش گسترش آگاهیه.
متشکر;)

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
راستش میخواستم در این تاپیک نظری ندم اچون همش شعاره و هرکسی همبستگی رو طوری معنا میکنه که خودش ازش سود ببره

هر قومیتی وقتی توان دفاع رو نداره(حالا بماند که مسئله به چه دلیلی شروع شده) بحث همبستگی رو پیش میکشه اگه همبستگی وجود داشت با وجود اختلافات احترام به بقیه رعایت میشد
بحث همبستگی فقط به قومیت مربوط نمیشه به احترام گذاشتن به نظرات بقیه هم مربوط میشه به مواردی از قبیل مذهب ، دین، فکر عقیده، و رفتارهای اجتماعی هم بسط داده میشه
خیلی از دوستان در این تاپیک از همبستگی حمایت کردن درحالیکه بعضیاشون ناقض همبستگی هستن
بعضیا هبستگی رو راهی برای جلوگیری از اغتشاش میدونن در حالیکه بیشتر اوقات اغتشاشات رو پایه گذاری میکنن
من بر این باورم انسان چون قدرت طلبه مغروره و خودخواه همیشه همچیز رو به نفع خودش معنی میکنه
ما کسی که عقیده ش رو بیان میکنه و میبینیم با نظرات و عقاید ما متفاوت هستش به علت ترس از بیهورده بودن اعتقاداتمون و یا به دلیل اینکه خودمون رو حق میدونیم خیلی راحت بهش توهین میکنیم و به عنوان بی دین مرتدد و بیخدا خطاب میکنیم
حالا سوالم اینه تا وقتی همچین وحیاتی در ما هست آیا بازهم میتونیم به همبستگی دل خوش کنیم؟

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش میخواستم در این تاپیک نظری ندم اچون همش شعاره و هرکسی همبستگی رو طوری معنا میکنه که خودش ازش سود ببره

هر قومیتی وقتی توان دفاع رو نداره(حالا بماند که مسئله به چه دلیلی شروع شده) بحث همبستگی رو پیش میکشه اگه همبستگی وجود داشت با وجود اختلافات احترام به بقیه رعایت میشد
بحث همبستگی فقط به قومیت مربوط نمیشه به احترام گذاشتن به نظرات بقیه هم مربوط میشه به مواردی از قبیل مذهب ، دین، فکر عقیده، و رفتارهای اجتماعی هم بسط داده میشه
خیلی از دوستان در این تاپیک از همبستگی حمایت کردن درحالیکه بعضیاشون ناقض همبستگی هستن
بعضیا هبستگی رو راهی برای جلوگیری از اغتشاش میدونن در حالیکه بیشتر اوقات اغتشاشات رو پایه گذاری میکنن
من بر این باورم انسان چون قدرت طلبه مغروره و خودخواه همیشه همچیز رو به نفع خودش معنی میکنه
ما کسی که عقیده ش رو بیان میکنه و میبینیم با نظرات و عقاید ما متفاوت هستش به علت ترس از بیهورده بودن اعتقاداتمون و یا به دلیل اینکه خودمون رو حق میدونیم خیلی راحت بهش توهین میکنیم و به عنوان بی دین مرتدد و بیخدا خطاب میکنیم
حالا سوالم اینه تا وقتی همچین وحیاتی در ما هست آیا بازهم میتونیم به همبستگی دل خوش کنیم؟

درود......
همه آزادن نظر بدن .....چرا نخواستین نظر بدین بماند .....

اجازه هست من به فرمایشات شما انتقاد کنم؟

با عرض پوزش این حرف شما رو قبول ندارم ......ببینید برخی توهین میکنن .....جواب چیست؟....به شما به خاطر قومیتت توهین میکنن ...قومیتت رو منکر میشن .....بدون ارائه سند از خود مطلب مینویسن که نصفش توهین و بدو بیراه است!

در این فضا چه باید کرد؟......بایستی به شیوه همونها جواب داد و توهین کرد؟.....ببینید بحث علمی نیست ...بحث قدمت تاریخی است .......اونم چه کسانی بحث میکنن .کسانیکه رشتشون مرتبط نیست .....حالا بیان از خودشون مطلب در بیارن ..طبیعتا در این وضع برخی هم هستن که خشونت رو در کارشون اعمال میکنن البته عمدی نیستا .....ولی قدرت تحمل پائین تر است .......
حالا ببینید این فقط بحث یک تاپیک نباشه ......این کشیده بشه به چند تاپیک .....وضعیتی که متاسفانه شاهد بودیم ....اون یکی تاپیک میزد قومیت دیگر رو منکر میشد و توهین میکرد ......اون دیگری هم واکنش متقابل داشت !

طبیعتا در این شرایط بایستی به این افراد که انقدر بحث قومیت رو مطرح میکنن ....بحث ملیت رو یادآوری کرد ........ما با هم ترک، فارس ، عرب ، کرد و بلوچ ملت ایران هستیم .......

نکته بعد .........این قانون باشگاه مهندسان بخش گفتگوی آزاد نیز شده است.........

هر گونه ایراد به شخص حقوقی-حقیقی،زیر سؤال بردن باور و عقیده اکثریت-اقلیت، که توهین در آن مستتر باشد خلاف قوانین اخلاقی بوده و طبق این قانون با کاربران خاطی برخورد شدید خواهد شد.در صورتی که توهین آشکارا باشد،خاطی مستقیماً اخراج خواهد شد.

http://www.www.www.iran-eng.ir/announcement.php?f=2

البته مسئله ای که دوستی که تاپیک رو زدن مطرح کردن به پیام خصوصی برمیگرده که به طبع طبق قوانین جامع باشگاه با اون شخص باید برخورد بشه نه گفتگوی آزاد .........

در قبال این حرف شما ........شاید کسی که از نگاه دور و با نداشتن ذهنیت قبلی به همچنین مواردی برخورد کنه اینکه به یکی گفته بشه خدا رو قبول نداره و فلان و بهمان توهین تلقی شود .....البته بله اگر خود اون اشخاص نگفته باشن و شما همچین نسبتی بدی توهینه .....که در ضمن بایستی دید طرف مقابل چه گفته که همچنین واکنشی بهش شده
ولی وقتی خودش میگه ....آیا اونو توهین میدونه؟
[h=1]دلیل شما برای اثبات وجود خدا چیست؟[/h]
یک جا هم هست میگه دین ندارم .....ولی خدا رو قبول دارم!

[h=1]من دیندار نیستم ولی آیا خدا هم ندارم؟؟؟؟[/h]
بین این دو فرق هست .......و البته بنده هم به شدت مخالفم که حتی در عصبانیت حرفهای خودشون رو بهشون گفت .حرفهایی که از نظر ما مطلوب نیست ....ولی وقتی این افراد یا خودشون یا با یوزرهای ساختگی فراوان خودشون به دینداران و عقاید دینی دیگران توهین میکنن (دیدین چه الفاظی به کار برده میشود بعضا .......مثل همون تاپیک که در ظاهر به قوم عرب توهین میشد و هدف مشخصا اسلام عزیز بود) چه بایستی کرد؟
آیا اگر بهشون گفته بشه خدا رو باور نداری داری بهشون توهین میکنی؟

آیا بایستی سکوت کرد؟.......

مثلا اون کاربری که یوزرشو تو خصوصی به شما دادم که چه لفظ رکیکی رو برای نام کاربری خودش انتخاب کرده بود .......ایا ارزش دارد به او جوابی هم داد؟..........این
در خصوصی بود .........اگر در عمومی ضد عقاید همچین الفاظی به کار میبرد .......بایستی بهش احترام گذاشته میشد؟

به نظرم بد نیست واقع بین باشیم ........

همه جا تخلف هست.....در فضای مجازی که نظارت کمتر اتفاقا بیشتر! ............. ........و دقیقا برای همین است که قانون وضع شده ......قانون وضع شده که همه در اسایش باشند ....

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصالت اما دردآورترین موضوع هست به نظرم، ریشه ی تمام کژفهمی ها و این گونه رفتار کردن های ما. به قول سهراب، شاید نسب من به زنی فاحشه در بخارا برسد، واقعاً شاید من این طور باشم. شما چه طور؟ جدا از بحث های پامنقلی، تعریفی علمی برای اصالت دارید، طبقه بندی هایش، و برگه ی آزمایش دی ان ای شخصی؟ و منظورم از شما، فقط شما نیستید، هر آن کسی هست که خود را اصیل می داند.
من با ایشون موافقم... بخصوص این بخش آخری
.

البته توهین کنندگان فرهنگی سبب توهین به خودشون هستن و تو قرن 21 الحمدالله این موارد حل شده. جامعه ی ایران همونی هست که توصفحه ی مسی دیدیم. شبیه این موارد البته بسیار هست. باید تلاش کنیم سطح فرهگ جامعه ی ایران بالا بره. یعنی باید عقلای قوم فارس این تلاش رو بکنن.
عجب...
شما رسما جوک می گین انتظار دارین کسی نگه حرفتون جوکه؟ علی آقا؟ دوست خوبم؟:cool:
.
.
متاسفانه بله اونم نه یک بار نه دو بار
در طول این مدت زمان شاهد خیلی موارد بودیم اما گذرا بودند
شما فکر میکنین از مریخ اومدن به مسی توهین کردن؟
اونم به خودش و خانواده اش؟
فارس ها بودن دیگه؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز... با قلب واقعیت به کجا می شه رسید؟ جوی که شما ازش حرف می زنید اتفاقا کاملا دوستانه بود و اصل درگیری هایی هم که وجود داشت سر مباحث سیاسی بود و نه قومیتی... و جالب اینکه اون شخص محترمی که اسمشو آوردین ینی جناب توتولماز عامل اصلی تشنج بین قومیت فارس و ترک بود...
من چه تو فامیل چه تو دوستای نزدیکم ترک بودن... تا به حال هم یک کلمه توهین آمیز و حتی یک فکر توهن آمیز نسبت بهشون و به هیچ قومیتی نداشتم... فقط تصور من قبل از این آشوبهای توی باشگاه این بود که این نفرتی که ازش می گن صرفا مال عده ای خاص هست که افکار فاشیستی دارن... بعد این آشوبا بود که تازه فهمیدم نخیر حتی همون فردی هم که داره تظاهر به دوستی من می کنه گویا منتظره فرصتی گیرش بیاد تا نفرتشو سر من و امثال من خالی کنه... اونم چرا؟ چون من یا اون یکی فارسیم!!!
حالا جالب اینکه طرف فقط فکر می کنه من فارسم...!
شما تو همین تاپیک غیرمستقیم داری توهین کننده های به مسی رو ربط می دی به یه قومیت... اونوقت دم از همبستگی می زنی؟
.
در پایان اینکه من موافق قطعی همبستگی هستم اما یک همبستگی واقعی ...پایدار... بدون تظاهر... بدون شعار

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز... با قلب واقعیت به کجا می شه رسید؟ جوی که شما ازش حرف می زنید اتفاقا کاملا دوستانه بود و اصل درگیری هایی هم که وجود داشت سر مباحث سیاسی بود و نه قومیتی... و جالب اینکه اون شخص محترمی که اسمشو آوردین ینی جناب توتولماز عامل اصلی تشنج بین قومیت فارس و ترک بود...
من چه تو فامیل چه تو دوستای نزدیکم ترک بودن... تا به حال هم یک کلمه توهین آمیز و حتی یک فکر توهن آمیز نسبت بهشون و به هیچ قومیتی نداشتم... فقط تصور من قبل از این آشوبهای توی باشگاه این بود که این نفرتی که ازش می گن صرفا مال عده ای خاص هست که افکار فاشیستی دارن... بعد این آشوبا بود که تازه فهمیدم نخیر حتی همون فردی هم که داره تظاهر به دوستی من می کنه گویا منتظره فرصتی گیرش بیاد تا نفرتشو سر من و امثال من خالی کنه... اونم چرا؟ چون من یا اون یکی فارسیم!!!
شما تو همین تاپیک غیرمستقیم داری توهین کننده های به مسی رو ربط می دی به یه قومیت... اونوقت دم از همبستگی می زنی؟
.
در پایان اینکه من موافق قطعی همبستگی هستم اما یک همبستگی واقعی ...پایدار... بدون تظاهر... بدون شعار

شدیدا با این قسمت حرفتون موافقم..;)

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من با ایشون موافقم... بخصوص این بخش آخری
.

عجب...
شما رسما جوک می گین انتظار دارین کسی نگه حرفتون جوکه؟ علی آقا؟ دوست خوبم؟:cool:
.
.

فارس ها بودن دیگه؟

جوک؟؟؟؟ معلومه خوب. ما سر تا پامون جوک هست دیگه؟ البته برای فارسها. ما کی جدی بودیم کی این دفعه ی دوم باشه. این فرهنگی هست که تو این کشور غالبه

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
.

چرا؟چرا همتون به توتولماز گیر دادین؟ چون جرات کرد و گفت ما تورکی حرف میزنیم؟ چون به یه زبون دیگه غیر از فارسی حرف زد . گفت اتفاقا این زبون نه تنها از فارسی کمتر نیست بلکه با توجه به فته های زبان شناسها خیلی از لحاظ ادبی و گرامری و لغوی غنی از فارسی و بقیه ی زباهای رایج دنیاس؟ چون گفت ترکها مشاهیر و ادبای بسیار زیادی داشتن که الان اسمشون گفته نمیشه و باید گفته بشه؟ چون گفت ترکاه تاریخ دیرینه ای دارن که بسیار غنی تر از تاریخ 2500 ساله هست؟

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوک؟؟؟؟ معلومه خوب. ما سر تا پامون جوک هست دیگه؟ البته برای فارسها. ما کی جدی بودیم کی این دفعه ی دوم باشه. این فرهنگی هست که تو این کشور غالبه
توی شهر من سه نسل ترک و کرد وفارس با هم زندگی می کنن هیچ مشکلی باهم ندارن ....
من فکر می کنم این فلسفه ای که به مردم یاد دادن تا دشمن پنداری کنن به خود مردم و درونی هم رسیده ...
اول یاد گرفتن از اقلیت های کشورشون بد بگن .... حالا هم یاد گرفتن به قومیت هم گیر بدن ....
الان من واقعا نمی فهمم این بحث های الکی و بی خودی که می کنین چیه ....
اگه خیلی مردین وخیلی ادعاتون میشه که ترک این یا فارس این یا کردین برای این فرهنگ زوال در رفته افسار گسیخته کاری کنین نه به همدیگه گیر بدین ......

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا؟چرا همتون به توتولماز کیر دادین؟ چون جرات کرد و گفت ما تورکی حرف میزنیم؟ چون به یه زبون دیگه غیر از فارسی حرف زد . گفت اتفاقا این زبون نه تنها از فارسی کمتر نیست بلکه با توجه به فته های زبان شناسها خیلی از لحاظ ادبی و گرامری و لغوی غنی از فارسی و بقیه ی زباهای رایج دنیاس؟ چون گفت ترکها مشاهیر و ادبای بسیار زیادی داشتن که الان اسمشون گفته نمیشه و باید گفته بشه؟ چون گفت ترکاه تاریخ دیرینه ای دارن که بسیار غنی تر از تاریخ 2500 ساله هست؟
نه ....
چون من همه این هایی که گفتی و توسط ایشون گفته شد رو می دونستم ....
تنها مشکل ایشون این بود که با حمله به بقیه این ها رو بیان می کرد .... وگرنه من تاپیک هاش دنبال می کردم .... اصلا خوب نیست که با حمله به دیگران بخوای چیزی رو بدست بیاری .... مثل همون دوستایی که به دین حمله می کنن شما میای باهاشون درگیر میشی ... مثل همونا .... وگرنه گفته های ایشون خیلی هم خوب بود ....

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توی شهر من سه نسل ترک و کرد وفارس با هم زندگی می کنن هیچ مشکلی باهم ندارن ....
من فکر می کنم این فلسفه ای که به مردم یاد دادن تا دشمن پنداری کنن به خود مردم و درونی هم رسیده ...
اول یاد گرفتن از اقلیت های کشورشون بد بگن .... حالا هم یاد گرفتن به قومیت هم گیر بدن ....
الان من واقعا نمی فهمم این بحث های الکی و بی خودی که می کنین چیه ....
اگه خیلی مردین وخیلی ادعاتون میشه که ترک این یا فارس این یا کردین برای این فرهنگ زوال در رفته افسار گسیخته کاری کنین نه به همدیگه گیر بدین ......
تو شهرای ما هم فارسها هیچ مشکلی ندارن. اصلا چنین بحثهایی وجود نداره. این بحثهای مزخرف که همیشه ترکها رو خفه میکنن مال فرهنگمداران جامعه!!! هست و اینترنت. البته اون بحث جوک و اینها هم که متاسفانه تو شهرهای فارس نشین وجود داره باید حل بشه. نه فقط ترکها بلکه تمام قومیتها. من به هر قومیتی که توهین میشه جلوش وای میستم و به شخصه سعی میکنم تو کشور این وظیفه ی خودم رو برای ارتقای فرهنگی کشور انجام بدم.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه ....
چون من همه این هایی که گفتی و توسط ایشون گفته شد رو می دونستم ....
تنها مشکل ایشون این بود که با حمله به بقیه این ها رو بیان می کرد .... وگرنه من تاپیک هاش دنبال می کردم .... اصلا خوب نیست که با حمله به دیگران بخوای چیزی رو بدست بیاری .... مثل همون دوستایی که به دین حمله می کنن شما میای باهاشون درگیر میشی ... مثل همونا .... وگرنه گفته های ایشون خیلی هم خوب بود ....

بلی. اصلا درست نیست. من اتفاقا همیشه با بعضی ترکهای افراطی هم این مشکل رو دارم و توسط اونا وطن فروش خطاب میشم. چرا که همیشه مخالف توهین و تحقیر دیگران و فارسها و حتی خود بزرگ بینی بودم. همیشه به زندگی برابر فکر میکنم.
اما در مورد ایشون این نظر رو ندارم. نظر شما اینه. من ایشون رو شخص محترمی میدونم که خیلی چیزا ازشون یادگرفتم

ashkan1000

عضو جدید
من یه جورایی تو علم و عمل کاربر "علی حسینی" موندم. رفتم پروفایلش دیدم از 7120 تا پستی که از اول عضویتش تا حالا داده (3 سال و 5 ماه ) ، 5082 تاش تو همشهری ها بوده یعنی 71% اسپم ناب و خالص!!! کل پست هاش تو تالار مکانیک سرجمع 65 تاست (نرم افزار های مکانیک = 41 و مهندسی مکانیک =10 و مکانیک جامدات = 8 و ساخت و تولید =4 و مکانیک خودرو =2) که می شه 0.009 % !!! اون 28 درصد پست باقی مونده هم بوده توی تالار گفتگوی آزاد و تالار عکس و مناسبت ها...
حالا پست های تخصصی رشته اش رو زیاد مته به خشخاش نمی ذارم ولی کیفیت علمی چند تا پست هاش رو که دیدم افتضاح بودن مرگ خودم! آدم 9 هزارم درصد (یک درصد هم نه) پست مربوط به رشته اش داشته باشه اون هم با همچین کیفیتی!!!

حالا این آمار رو واسه چی درآوردم و نوشتم ؟ واسه این که مقایسه کنم سطح علمی در رشته ی دانشگاهیش رو با سطح علمیش در موضوعات متفرقه مثل این تاپیک . البته این رو هم بگم که من خانواده ی فامیلمون همه جوری توش پیدا می شه . ترک و لر و فارس و گیلک و عرب هستیم. پس کسی خواست دشمن فرضی بتراشه، به خانواده ی من توجه داشته باشه و هی فارس فارس نکنه !!

فک کنم فقط خواستی یه چی در جواب ice dream گفته باشین! تو پست قبلیت هر چی جک هست رو به فارس ها نسبت دادی بعدشم عقلای قوم فارس رو مسول دونستی ، وقتی آیس دریم در جوابت گفت داری جک می گی، دوباره همون حرف قبلی رو با کنایه تکرار میکنی؟! دوستم تو تبریز گوشیش پر جک هست از همه رقمش! تو همین تهرون ترک و فارس و لر و شمالی و همه و همه جک می گن ، ترک خودش جک ترکی می گه ! لر واسه ترک می گه ، ترک واسه لر می گه ووو. وبلاگ ها و پیج های فیسبوک که پر از جک و فحش راجع به فارس ها هستن رو دیدی اصلاً؟ یه همچین محدوده دید کوچیکی داری که اگرم بهت گفته بشه بهت برمی خوره و همون حرف قبلی رو واکس می زنی انگار!

حالا باقی بی خبرن ولی من که می دونم تبریزی ها حرف و جک واسه باقی شهرهای آزریایجان ! ! (همین املای پان ترکی مورد استفاده خودت) دارن. به اسکویی ها قتمر نمی گن؟ داستان چرتی که واسه بنابی ها قبلاً سر زبون ها بود رو می دونی؟ بعضاً ترک های ارومیه واسه کردها جک نمی گن؟ (البته بگم که این موارد کمتر از سال های گذشته شده )

چرا؟چرا همتون به توتولماز گیر دادین؟ چون جرات کرد و گفت ما تورکی حرف میزنیم؟ چون به یه زبون دیگه غیر از فارسی حرف زد . گفت اتفاقا این زبون نه تنها از فارسی کمتر نیست بلکه با توجه به فته های زبان شناسها خیلی از لحاظ ادبی و گرامری و لغوی غنی از فارسی و بقیه ی زباهای رایج دنیاس؟ چون گفت ترکها مشاهیر و ادبای بسیار زیادی داشتن که الان اسمشون گفته نمیشه و باید گفته بشه؟ چون گفت ترکاه تاریخ دیرینه ای دارن که بسیار غنی تر از تاریخ 2500 ساله هست؟
از توتولماز ایراد گرفته شد چون اقای silver light تو پست اولش اسم اون و سارپ رو آورده بود. اصلاً معنی نداشت که اسمش آورده بشه! همون جور که ممکنه شما ایشون رو محترم بدونید خیلی ها هم نظر عکس می تونن داشته باشن.
اگر دنبال دلیل گیر دادن بقیه به توتولماز هستید بهتره رک از خود آن ها بپرسید. این چون چون کردن ها یه نوعی حرف گذاشتن در دهان دیگران هست و مغلطه هست تا اطلاع پیدا کردن از دلیل مخالفت آن ها!

اگر هم واقعا این چون چون ها گفته های توتولماز باشه و از ایشون و از این راه کسب علم کردین که بهتره یه تجدید نظر کلی رو ساختار فکری خودتون داشته باشین. ظاهراً این باشگاه و کاربرهاش محل و عامل تولید علم زبان شناسی و تاریخ هستن! صحبت های دکتر عباس جوادی که تبریزی هست و دانش آموخته در ترکیه و آلمان در رشته های زبان شناسی شرق شناسی خیلی چیزها رو نشون می ده:

متولد تبریز هستم و فارغ التحصیل دبیرستان فردوسی با خاطراتی بسیار خوش از این دبیرستان و کلا از کودکی و جوانیم که در این شهر گذشت. بعد از شش سال تحصیل در دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا دکترای خود را در رشته های زبانشناسی، شرقشناسی و زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه کلن آلمان گرفتم.

نیازی به کشفیات تخیلی نیست

عباس جوادی – باید اعتراف کنم که تا کنون نمیدانستم انگیزه اصلی بعضی از هوطنان قومگرای ما چیست که هر از گاهی میگویند آذربایجان بیش از 4-5 هزار سال است که تُرک و تُرک زبان است. حتی بعضی ها تعارف را کنار گذاشته از 7-8 هزار سال سخن میگویند.
تصور من همیشه این بود که اینها هم از آن صحبت های قهوه خانه ای است که مدعیان و شنوندگان خودشان هم میدانند نیمه خیالبافی و نیمه شوخی است. اما اخیرا با اصرار یکی از همین هموطنان کتابی موسوم به «تاریخ قدیم ترکان ایران» به قلم محمد تقی زهتابی را خواندم که تا همین یکی دو ماه قبل برایم نا آشنا بود. حالا تصور کنم تا حدی میفهمم که پایه باصطلاح «تئوریک» آن تصورات مربوط به 4-5 و یا 7-8 هزار سال از کجاست و تصورات پان ترکیست های ما چرا و در چه مواردی حتی با تصورات پان ترکیست های ترکیه هم فرق میکند.

شما چه در منابع و ماخذ دانشگاهی اروپائی، آمریکائی و روسی نگاه کنید و چه محققین جدی و دانشگاهی ترکیه را بخوانید خواهید دید که در باره اقوام ترک زبان و کوچ آنها از آسیای مرکزی به ایران، ترکیه و شمال عراق کنونی اتفاق نظرکامل بر آن است که (1) مسکن اصلی و اولیه اقوام ترک زبان در آسیای مرکزی یعنی شمال شرق ایران تا مرز های چین و مغولستان و حتی رو به شمال یعنی سیبری بوده و (2) این اقوام که تقریبا همگی بصورت کوچنده و عمدتا از طریق گله داری زندگی میکرده اند پیوسته و بخاطر شرایط طبیعی و یا سیاسی (یعنی زدو خورد و پیروزی و مغلوبیت هر قوم در مقابل قوم دیگر) در حال حرکت و کوچ از یک منطقه به منطقه دیگر بوده اند. بخش بزرگی از آنها یعنی اوغوز ها که سلجوقیان و افشاریان شاخه های مهمی از آنها بودند از قرن دهم م. به بعد از آسیای مرکزی به طرف افغانستان و خراسان کنونی و از آنجا به تمام ایران، قفقاز، شمال عراق و ترکیه کنونی کوچ کرده و در عرض چندین صد سال بعد در این مناطق سکنی گزیده اند. در نتیجه این جابجائی قومی 500 ساله، ترکیب اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تمام این کشور ها یعنی افغانستان، ایران، قفقاز و ترکیه رنگ و جهت دیگری گرفته و در عین حال زبان بخشی از افغانستان و خراسان، تقریبا تمام آذربایجان، تکه هائی از شمال عراق و بخش بزرگی از ترکیه کنونی تبدیل به ترکی شده است.
البته قبل از اسلام و در دوره ساسانیان، بخصوص در اثر حملات و نفوذ خزریان از ناحیه شمال دریای خزر و قفقاز شمالی تماس هائی بین ایرانیان و اقوام خرزر (که احتمال میرود به اقوام ترک زبان نزدیک بوده اند) وجود داشته و بدین ترتیب زبان و فرهنگ «ترکی» به نواحی مرزی ساسانی در قفقاز هم نفوذ کرده است اما ظاهرا این نفوذ به درجه ای نبوده که زبان و فرهنگ اکثریت مردم را در قفقاز تحت تاثیر خود قرار دهد. این در حالیست که خزر ها از آذربایجان یعنی جنوب رود ارس خیلی دور تر بوده اصولا در این منطقه چندان نفوذی نذاشته اند.
در محافل دانشگاهی و حتی سیاسی غرب و روسیه وحتی ترکیه من کسی را ندیده ام و کتابی جدی نخوانده ام که خلاف این را بگوید و مثلا، مانند آنچه که آقای زهتابی بر پایه گمانه زنی و آرزوی خود نوشته اند ادعا کند که تاریخ ترکان ایران و یا ترکیه تا هشت هزار سال قدمت دارد (!) چرا، چونکه بنظر آقای زهتابی ازایلامیان و سومریان واشکانیان گرفته تا اورارتو و ماد ها وهوریان همه و همه تُرک بوده اند!!!
البته من نمیخواهم مانند بعضی ها کار آکادمیک آقای زهتابی را صرفا به این جهت مشکوک بشمارم که ایشان از فعالین سابق فرقه دمکرات آذربایجان بودند و در دهه ۵۰ شمسی از باکوهمراه محمود پناهیان از فعالین فرقه با دعوت صدام حسین به بغداد رفته بود تا ضمن تاسیس یک باصطلاح «جبهه خلق های ایران» به فعالیت تجزیه طلبانه علیه ایران زمان شاه پرداخته و درضمن یک عنوان «پروفسوری» هم از دانشگا بغداد بگیرند. ولی واقعا فکر کنم بهتر است کسی هم نداند که این باصطلاح «نظریه» جدید چیست و صاحبش کیست تا مایه شرمندگی بیشتر ایشان و ما آذربایجانی ها نشود. اگر حتی یک ترم، واقعا عرض میکنم: فقط یک ترم هم در رشته تاریخ یکی از دانشگاه های ترکیه و یا غرب هم بخوانید خواهید فهمید که حتی نیازی برای بحث در مورد این فرضیه های تخیلی و خنده دار نیست.احتمالا آقاى زهتابی در مورد چهار پنج لغت سومری شباهتی با ترکی یافته اند! در باره زبان و یا زبانهای مرده اشکانیان و ماد ها که واقعا کسی چیزی بغیر از تخمین های عمومی نمیداند. اما سومر ها و اورارتو ها؟ ترکی؟ الانصاف! خداوند رحمتش کند اماآخر مگر آقای زهتابی متخصص زبان سومری بود؟ اصلا در دنیا چند متخصص سومری و اورارتوئی بوده و هنوز هم هست که آقای زهتابی هم یکی از آنها باشد؟ اینهمه زبانشناس اهل ترکیه و تورکولوگ در ترکیه و دنیا هست اما، للعجب، تا این کتاب آقای زهتابی کسی به این قبیل كشفيات تخيلى دست نیافته بود!

اين براى من بيشتر ياد آور «تئورى آفتاب زبان» («گونش ديل تئوريسى») سالهاى ١٩٣٠ تركيه است كه ريشه همه زبانها و فرهنگ هاى دنيا را در تركى و آسياى مركزى ميدانست. در همان سالها در ايران هم موج «پارسى پرستى» و پهلوى گرائى ايجاد شده بود.در شرايط تاسيس و تحكيم يك دولت ملى و مدرن در ايران و تركيه احتمالا ميتوان ريشه و زمينه پيدايش اين قبيل «تئورى» هاى خنده دار را درك كرد. اين باصطلاح «تئورى» ها حتى مدتى در هر دو كشور تبديل به سياست رسمى و آموزشى شده بودند. اما تعجب من از کسانی است که امروز دنبال این قبیل جعلیات فرضی که همچون «تاریخ» به خورد مردم داده میشود افتاده و بر پایه همین جعلیات نتیجه گیری هائی کرده طرز فکر و رفتار اجتماعی و سیاسی خود را طبق آن تنظیم میکنند.

آ
یا ما واقعا این قدر دچار فقر و عقب ماندگی فکری و علمی شده ایم؟

ashkan1000

عضو جدید
کاری به درست و غلط بودن جک ندارم ها ولی بعضی ها انگار با جستجو و تحقیق خیلی خیلی غریبه هستن . ethnic joke و ethnic humor رو جستجو کنید تا از مرسوم بودن جک های مختلف در اروپا و آمریکا آگاه بشین.

Untitled.jpg

کتاب American Humor راجع به همین موضوع هست.
یا کتاب Encyclopedia of 20th century American Humor به انواع و اقسام شوخی ها و جک های مرسوم قرن بیستم آمریکا پرداخته.

این هم یه جک از wapedia:

[h=2]Two men and a woman on a deserted island[/h]On a tropical island :On a beautiful deserted island in the middle of nowhere, the following people are stranded:
Two Italian men and one Italian woman
Two French men and one French woman
Two German men and one German woman
Two Greek men and one Greek woman
Two English men and one English woman
Two Bulgarian men and one Bulgarian woman
Two Japanese men and one Japanese woman
Two American men and one American woman
Two Australian men and one Australian woman
Two New Zealand men and one New Zealand woman
Two Irish men and one Irish woman
One month later the following things have occurred:One Italian man killed the other Italian man for the Italian woman.
The two French men and the French woman are living happily together having loads of ***.
The two German men have a strict weekly schedule of when they alternate with the German woman.The two Greek men are sleeping with each other and the Greek woman is cleaning and cooking for them.The two English men are waiting for someone to introduce them to the English woman.The two Bulgarian men took a long look at the endless ocean and one look at the Bulgarian woman and they started swimming.The two American men are talking about football, while the American woman keeps on bitching about her body being her own, the true nature of feminism, how she can do everything that they can do, about the necessity of fulfillment, the equal division of household chores, how her last boyfriend respected her opinion and treated her much nicer and how her relationship with her mother is improving - but hey, at least the taxes are low and it's not raining.The two Japanese men have faxed Tokyo and are awaiting further instructions.The two Australian men beat each into a bloody mess for the Australian woman, who is checking out all the other men after calling them both wankers'.Both the New Zealand men are searching the island for sheep.The Irish began by dividing the island into North and South and by setting up a distillery. They do not remember if *** is in the picture because it gets sort of foggy after the first few bottles of coconut whisky, but at least the English are not getting any.[h=2][/h]

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاری به درست و غلط بودن جک ندارم ها ولی بعضی ها انگار با جستجو و تحقیق خیلی خیلی غریبه هستن . ethnic joke و ethnic humor رو جستجو کنید تا از مرسوم بودن جک های مختلف در اروپا و آمریکا آگاه بشین.

مشاهده پیوست 185103

کتاب American Humor راجع به همین موضوع هست.
یا کتاب Encyclopedia of 20th century American Humor به انواع و اقسام شوخی ها و جک های مرسوم قرن بیستم آمریکا پرداخته.

این هم یه جک از wapedia:

Two men and a woman on a deserted island

On a tropical island :On a beautiful deserted island in the middle of nowhere, the following people are stranded:
Two Italian men and one Italian woman
Two French men and one French woman
Two German men and one German woman
Two Greek men and one Greek woman
Two English men and one English woman
Two Bulgarian men and one Bulgarian woman
Two Japanese men and one Japanese woman
Two American men and one American woman
Two Australian men and one Australian woman
Two New Zealand men and one New Zealand woman
Two Irish men and one Irish woman
One month later the following things have occurred:One Italian man killed the other Italian man for the Italian woman.
The two French men and the French woman are living happily together having loads of ***.
The two German men have a strict weekly schedule of when they alternate with the German woman.The two Greek men are sleeping with each other and the Greek woman is cleaning and cooking for them.The two English men are waiting for someone to introduce them to the English woman.The two Bulgarian men took a long look at the endless ocean and one look at the Bulgarian woman and they started swimming.The two American men are talking about football, while the American woman keeps on bitching about her body being her own, the true nature of feminism, how she can do everything that they can do, about the necessity of fulfillment, the equal division of household chores, how her last boyfriend respected her opinion and treated her much nicer and how her relationship with her mother is improving - but hey, at least the taxes are low and it's not raining.The two Japanese men have faxed Tokyo and are awaiting further instructions.The two Australian men beat each into a bloody mess for the Australian woman, who is checking out all the other men after calling them both wankers'.Both the New Zealand men are searching the island for sheep.The Irish began by dividing the island into North and South and by setting up a distillery. They do not remember if *** is in the picture because it gets sort of foggy after the first few bottles of coconut whisky, but at least the English are not getting any.

درود....
حرف های شمارو قبول دارم..
در جستار دیگه هم گفتم..بعضیها کاسه داغتر از آش هستن{مردم}.بعضی ها هم از اینکارا سود میبرن{رسانه ها}.
بعنوان نمونه، همون بحث مسی، که اسمشو گذاشتن حمله به صفحه مسی.
هنوز هم رسانه ها ول کن این ماجرا نیستن.کامنتهایی که من اونجا دیدم بیشترشون در حد جک بود یه مقدارکمشونم فحش. حالا همه اومدن فرهنگ چندهزار ساله رو زیر سوال میبرن.
اونم بخاطر یه صفحه که حتی خود مسی هم ادارش نمیکنه.و حتی کامنت هاییکه به پارسی بوده که مگه اون شخص بره یک مترجم بگیره اونم فقط واسه ترجمه کامنت پارسی در صفحه فیس بوک.
از اون موضوع بگذریم هم اینجا میبینم بعضیا صداشون دراومده که واسه ما جک درآوردن و به ما توهین میشه..بقول بعضیا :smile:{آیا مشکل مملکت ما ... اینه؟}
ای کاش صبح تا شب واسه قوم من جک بگن ولی امکانات رفاهی و تفریحی و کاری هم واسه استانم باشه.
این برادران ترک که ناراحتن، بابا ما تهران رو میبینیم همش رو دست اونا میچرخه{تاجر ترکه، گدا ترکه، سیاستمدار ترکه، کارگر ترکه، کارمند ترکه} ماشالا همه جارو گرفتن. اینم از تبریز، اینهمه امکانات... اگه جایه ما باشین چکار میکنین؟:smile:
با جک گفتن، هیچ قومی منقرض نشده ونمیشه. همینکه به این موضوع اعتراض میکنید معلومه رو تفکراتتون اثر گذاشته و اینکه اگه میخواید واسه همبستگی کاری کنید به مرور زمان پشیمون میشید.
شماهایکه ادعای روشنفکری میکنید، اگه این جک هارو میشنوید نباید باور کنید.:smile:
در مورد موضوع این جستار{تاپیک} هم عرض کنم که ما قهر و دشمنی نکردیم که الان بخوایم دوستی کنیم. اگر این قومها{ که دوستان اسمشونو گفتن}، نباشن، ایرانی وجود نداره.
سپاس..;)

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دلم نمیخواست تو این تاپیک در باره دو پست اخیر نظر بدم!......ولی با توجه به اینکه دیدم هیچ کس نظر نداد ......دیدم سکوت کردن خودش ظلم بزرگی است!

آقایون گفتن غرب فلان و بهمان!.........

دو بزرگوار ......ما ایرانی هستیم نه غربی ........فرهنگ غربی مربوط به چند ساله و فرهنگ ما قدمتش چقدره؟..........

نکته بعد در غرب برخی هم جنس بازن و برایشون در برخی کشورها حقوق رعایت میشود .......شما دوست دارید در کشور ما هم جنس بازی ترویج شود؟ اینها تکریم شوند؟

مورد بعد ......آقایون محترم همین جکهایی که اشاره کردین با جکهای داخل کشور ما که سازماندهی اصلیش یعنی ریشه اش از سوی انگلیسی ها بوده ......تفاوتهایی هم داره !

من به شما یک چیز میگم .........

بنده اگر به شما بگم کودن! ......به شما بگم نادان! .....به شما بگم بی غیرت! و ......هزاران مورد دیگر که انقدر زشت و رکیکه که الفاظ مناسب هم نمیشه براش پیدا کرد!

به شمای نوعی بر نمیخورد؟ اگر اینها توهین نیست چیست......میشه بگین؟ اجازه هست بنده هر روز با این الفاظ در پروف و پیام خصوصی شما پیام دهم تا ظرفیت شما رو بسنجم؟! یا ظرفیت رو در پاسخ متقابل دادن به توهین میدانید؟

حال فرد رو ول کنید ........به فرد به واسطه قومیتش اهانت میکنن!.........

به شما یه نسبت بدی میدن نه به خاطر خصوصیت ظاهری خودت بلکه به خاطر خصوصیت ساختگی که برای قومت ، نژادت ایجاد کردن ! برای کشورت ایجاد کردن!..........طبیعی است که اون بدتر است

شما انقدر دم میزنید کشور ایران در جامعه جهانی تحقیر شده .....فلان شده ......چون پاسبورتش مثلا در دنیا بی ارزش شده ........

رگ غیرتتون داغ میکنه و ابراز ناراحتی میکنید به عنوان یک ایرانی .....اون وقت یکی به نژادتون ( که میشود هم خودتون و هم تمامی اقوام و اصالتتون) توهین کنه ناراحت نمیشید؟

اگر بگید ناراحت میشید که هیچ .........اگر نمیشید نشون میده متاسفانه در ادعای خود در قبال ناراحتی از پاسبورت در گذشته هم صادق نبودین........و از این پس با نگاه تردید بسیار به پستهای شما بایستی نگاه کرد!

.بعضیها کاسه داغتر از آش هستن{مردم}.بعضی ها هم از اینکارا سود میبرن{رسانه ها}.
بعنوان نمونه، همون بحث مسی، که اسمشو گذاشتن حمله به صفحه مسی.
هنوز هم رسانه ها ول کن این ماجرا نیستن.کامنتهایی که من اونجا دیدم بیشترشون در حد جک بود یه مقدارکمشونم فحش. حالا همه اومدن فرهنگ چندهزار ساله رو زیر سوال میبرن.
اونم بخاطر یه صفحه که حتی خود مسی هم ادارش نمیکنه.و حتی کامنت هاییکه به پارسی بوده که مگه اون شخص بره یک مترجم بگیره اونم فقط واسه ترجمه کامنت پارسی در صفحه فیس بوک.

آیا خواب بودین که بازتاب جهانی داشت و چه ها نوشته شد؟.............

[h=3]ایسنا - بازتاب حمله به صفحه فیس‌بوک «مسی» در «ال‌موندو».[/h]
[h=3]گزارش رسانه های اسپانیایی از توهین هزاران ایرانی به مسی در فیس بوک[/h]

آخرین ویرایش:

ashkan1000

عضو جدید
من دلم نمیخواست تو این تاپیک در باره دو پست اخیر نظر بدم!......ولی با توجه به اینکه دیدم هیچ کس نظر نداد ......دیدم سکوت کردن خودش ظلم بزرگی است!

آقایون گفتن غرب فلان و بهمان!.........

دو بزرگوار ......ما ایرانی هستیم نه غربی ........فرهنگ غربی مربوط به چند ساله و فرهنگ ما قدمتش چقدره؟..........

نکته بعد در غرب برخی هم جنس بازن و برایشون در برخی کشورها حقوق رعایت میشود .......شما دوست دارید در کشور ما هم جنس بازی ترویج شود؟ اینها تکریم شوند؟

مورد بعد ......آقایون محترم همین جکهایی که اشاره کردین با جکهای داخل کشور ما که سازماندهی اصلیش یعنی ریشه اش از سوی انگلیسی ها بوده ......تفاوتهایی هم داره !

من به شما یک چیز میگم .........

بنده اگر به شما بگم کودن! ......به شما بگم نادان! .....به شما بگم بی غیرت! و ......هزاران مورد دیگر که انقدر زشت و رکیکه که الفاظ مناسب هم نمیشه براش پیدا کرد!

به شمای نوعی بر نمیخورد؟ اگر اینها توهین نیست چیست......میشه بگین؟ اجازه هست بنده هر روز با این الفاظ در پروف و پیام خصوصی شما پیام دهم تا ظرفیت شما رو بسنجم؟! یا ظرفیت رو در پاسخ متقابل دادن به توهین میدانید؟

حال فرد رو ول کنید ........به فرد به واسطه قومیتش اهانت میکنن!.........

به شما یه نسبت بدی میدن نه به خاطر خصوصیت ظاهری خودت بلکه به خاطر خصوصیت ساختگی که برای قومت ، نژادت ایجاد کردن ! برای کشورت ایجاد کردن!..........طبیعی است که اون بدتر است

شما انقدر دم میزنید کشور ایران در جامعه جهانی تحقیر شده .....فلان شده ......چون پاسبورتش مثلا در دنیا بی ارزش شده ........

رگ غیرتتون داغ میکنه و ابراز ناراحتی میکنید به عنوان یک ایرانی .....اون وقت یکی به نژادتون ( که میشود هم خودتون و هم تمامی اقوام و اصالتتون) توهین کنه ناراحت نمیشید؟

اگر بگید ناراحت میشید که هیچ .........اگر نمیشید نشون میده متاسفانه در ادعای خود در قبال ناراحتی از پاسبورت در گذشته هم صادق نبودین........و از این پس با نگاه تردید بسیار به پستهای شما بایستی نگاه کرد!
1. من بزرگوار نیستم . بسیار برام دلنشین تره که کسی من رو با نام کاربری خشک خطاب کنه بدون پیشوند و پسوند مثل آقا و جناب و عزیز و محترم و... تا القاب و صفاتی از این دست.

2. من رو مخاطب کردید ولی هیچ کدوم از حرفای شما (درست یا نادرست) که ربطی به پست من نداره! مگر من همان اول روشن ننوشتم که :

از این واضح تر؟ پست بالایی من فقط نشون می ده که جک های مختلف در کشورهای پیشرفته ی غربی هم رایج هست، با شدت کم تر یا بیشتر. من در کجا گفتم که جک گفتن کار پسندیده یا ناپسندیده هست که این قدر بلند بالا برای من نوشتید و مثلاً نگذاشتید ظلم بشه؟!

با این که بی ربطه اما کمی هم به محتوای نوشته های شما می پردازم :

الف) فرض می کنم تمام غرب یک فرهنگ نوپای چندساله (فرض هست ها وگرنه از روز هم روشن تره که غرب (امریکا و اروپای غربی) خودش شامل کشورهای مختلفی هست که قدمت و فرهنگ متفاوتی دارن و اشتباه هست سوالتون) و ایران فرهنگ ده ها هزاران ساله داره. که چی؟ مگر نوپا و کهن بودن یک فرهنگ ملاک بر درستی رفتار غربی ها یا ایرانی ها می تونه باشه؟! ایرانی ها هم آدم های همین زمین خاکی هستن با تمام اشتباهاتی که این جاندار دوپا می تونه بکنه. اگر چه ایران تاریخ و فرهنگ در کل پرباری داره اما لکه های سیاه هم داره. سنجه درستی عقل و علم هست نه میزان کهن بودن آداب و فرهنگ خاصی.

فرهنگ پویا هست نه ایستا. ماندن در گذشته نتیجه اش می شه واماندن از آینده. باید در ظرف زمان قیاس نگاه کرد. چیزهایی هستند که فقط برای همان زمان گذشته و همان سطح فکر آدم ها مناسب هست. چیزهایی امروزی هم هستند که به همین منوال برای آیندگان مناسب نخواهد بود. خواه از ایران چند هزار سال پیش باشد، خواه از غرب امروز، من آن چه که مناسب نباشد رو دور خواهم ریخت و آن چه که به نظرم خوب باشد رو خواهم گرفت و جزوی از فرهنگ و شخصیت خودم خواهم کرد.

ب) مثال می زنید و از همجنس گرایی و حقوق آن ها در برخی کشورهای غربی می گویید. این مثال موضوع سنگینی هست که جاش این تاپیک نیست. برای نشان دادن وجود اشتباه در فرهنگ غرب مثال های بسیار واضحی می توانستید بیآورد نه همچین مورد بحث انگیزی!
من تکریم نکرده ام و مخالفتی هم نمی کنم. جدا از دیدگاه دین و مذهب، همجنسگرایی یک مساله فیزیولژیکی و ژنتیکی و روانشناسی هست که در حیوانات هم وجود داره. از دور زمان ها در یونان باستان بوده و در ایران و به ویژه در زمان صفوی موردها داشتیم. ویکی پدیا فارسی مقاله ی مستندی درباره همجنسگرایی داره، اتفاقاً یک مقاله ی برگزیده هم هست:

شاه عباس و غلام بچه اثررضا عباسی (مینیاتور موجود درموزه لوور). اروپاییانی که از ایران دوران شاه عباس دیدن کرده‌اند از تمایل شدید او به غلام‌بچه‌های دلربا و ساقیان صحبت نموده‌اند.[SUP][۱۰۰][/SUP]

پ) واکنش و رفتار من نوعی در برابر چیزها چیزی رو اثبات نمی کنه. هر کسی اخلاق و ویژگی های خودش رو داره. شخصاً به جک هایی که به نوعی بهم مربوط هست یا خندیده ام یا بی تفاوت گذشته ام. اتفاقاً هم هیچ کدام از دوستانم که جک گفتن منظوری نداشتن و فقط از برای شوخی و خنده بوده. شمای نوعی در خصوصی که هیچ در تاپیک عمومی هم که به من بدترین فحش ها رو بدید، حداکثر با لبخند تاسف آمیز من در پشت مانیتور روبرو می شید.
از نظر من جک های شهری یا قومی اشتباه هست، نه به این خاطر که به شهر توهین می شه، نه این که به قوم توهین می شه و نه به خاطر نژاد (چیست این؟). به این دلیل اشتباه هست که بدون پشتوانه علمی یک ویژگی به یک جمع نسبت داده می شه. همین!

جک پدیده ای نیست که دیروز و امروز به وجود اومده باشه. از 4 5 هزار سال پیش وجود داشته. که البته موضوع جک ها با گذشت زمان تغییر کرده.
ریشه ی استفاده از ترک خر هم برمی گرده به خود عثمانی ها که در دربار همدیگه رو این طور صدا می کردن. مورد داشتیم که شاه اسماعیل ایران رسماً در نامه ترک خر نامیده شده:

http://www.uludagsozluk.com/k/osmanlı-hanedanlığı-nın-türk-olmaması/

osmanlı sarayında türklerden 'etrak ı bi idrak' yani 'aptal türk' olarak bahsedilmesi, yavuz'un şah ismail'e * yazdığı bir mektupta 'eşek türk' şeklinde bir ifade kullanması, sadrazamların ve tüm saray görevlilerinin yabancı kan taşıyan kimselerden secilmesi ve sair osmanlı icraati osmanlı hanedanının türk ırkına olan düşmanlığının belgeleridir
.
چندین قرن قبل از حضور انگلیس عبیدزاکانی رو داشتیم که از عرب و ترکمن و شیرازی و خراسانی و مسلمان و زرتشتی جک داره. جک های 18+ هم داره. بعضی رو سانسور کردم که می تونید به مرجع برین بخونین. لابد شبیه به استدلال ناقص شما این استعمار مغول آن زمان بوده که باعث شده عبید این جک ها رو بگه.

عربی به حج رفت و پیش از دیگر مردم داخل خانه کعبه شد و در پرده کعبه آویخت و گفت بار خدایا پیش از آن که دیگران در رسند و بر تو انبوه شوند و زحمتت افزایند مرا بیامرز

ترسا بچه ای صاحب جمال مسلمان شد محتسب فرمود که او را ختنه کردند چون شب در آمد (بوق)

خراسانی را اسبی لاغر بود گفتند چرا این را جو نمی دهی گفت هر شب ده من جو می خورد گفتند پس چرا لاغر است گفت یکماهه جوش در نزد من به قرض است

زن ترکمنی در آب نشسته بود (بوق)

شیرازی خواست با زن (بوق)

و بیشتر

http://fa.wikisource.org/wiki/حکایت‌های_عبید_زاکانی

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. من بزرگوار نیستم . بسیار برام دلنشین تره که کسی من رو با نام کاربری خشک خطاب کنه بدون پیشوند و پسوند مثل آقا و جناب و عزیز و محترم و... تا القاب و صفاتی از این دست.

2. من رو مخاطب کردید ولی هیچ کدوم از حرفای شما (درست یا نادرست) که ربطی به پست من نداره! مگر من همان اول روشن ننوشتم که :

از این واضح تر؟ پست بالایی من فقط نشون می ده که جک های مختلف در کشورهای پیشرفته ی غربی هم رایج هست، با شدت کم تر یا بیشتر. من در کجا گفتم که جک گفتن کار پسندیده یا ناپسندیده هست که این قدر بلند بالا برای من نوشتید و مثلاً نگذاشتید ظلم بشه؟!

با این که بی ربطه اما کمی هم به محتوای نوشته های شما می پردازم :

الف) فرض می کنم تمام غرب یک فرهنگ نوپای چندساله (فرض هست ها وگرنه از روز هم روشن تره که غرب (امریکا و اروپای غربی) خودش شامل کشورهای مختلفی هست که قدمت و فرهنگ متفاوتی دارن و اشتباه هست سوالتون) و ایران فرهنگ ده ها هزاران ساله داره. که چی؟ مگر نوپا و کهن بودن یک فرهنگ ملاک بر درستی رفتار غربی ها یا ایرانی ها می تونه باشه؟! ایرانی ها هم آدم های همین زمین خاکی هستن با تمام اشتباهاتی که این جاندار دوپا می تونه بکنه. اگر چه ایران تاریخ و فرهنگ در کل پرباری داره اما لکه های سیاه هم داره. سنجه درستی عقل و علم هست نه میزان کهن بودن آداب و فرهنگ خاصی.

فرهنگ پویا هست نه ایستا. ماندن در گذشته نتیجه اش می شه واماندن از آینده. باید در ظرف زمان قیاس نگاه کرد. چیزهایی هستند که فقط برای همان زمان گذشته و همان سطح فکر آدم ها مناسب هست. چیزهایی امروزی هم هستند که به همین منوال برای آیندگان مناسب نخواهد بود. خواه از ایران چند هزار سال پیش باشد، خواه از غرب امروز، من آن چه که مناسب نباشد رو دور خواهم ریخت و آن چه که به نظرم خوب باشد رو خواهم گرفت و جزوی از فرهنگ و شخصیت خودم خواهم کرد.

ب) مثال می زنید و از همجنس گرایی و حقوق آن ها در برخی کشورهای غربی می گویید. این مثال موضوع سنگینی هست که جاش این تاپیک نیست. برای نشان دادن وجود اشتباه در فرهنگ غرب مثال های بسیار واضحی می توانستید بیآورد نه همچین مورد بحث انگیزی!
من تکریم نکرده ام و مخالفتی هم نمی کنم. جدا از دیدگاه دین و مذهب، همجنسگرایی یک مساله فیزیولژیکی و ژنتیکی و روانشناسی هست که در حیوانات هم وجود داره. از دور زمان ها در یونان باستان بوده و در ایران و به ویژه در زمان صفوی موردها داشتیم. ویکی پدیا فارسی مقاله ی مستندی درباره همجنسگرایی داره، اتفاقاً یک مقاله ی برگزیده هم هست:

شاه عباس و غلام بچه اثررضا عباسی (مینیاتور موجود درموزه لوور). اروپاییانی که از ایران دوران شاه عباس دیدن کرده‌اند از تمایل شدید او به غلام‌بچه‌های دلربا و ساقیان صحبت نموده‌اند.[SUP][۱۰۰][/SUP]

پ) واکنش و رفتار من نوعی در برابر چیزها چیزی رو اثبات نمی کنه. هر کسی اخلاق و ویژگی های خودش رو داره. شخصاً به جک هایی که به نوعی بهم مربوط هست یا خندیده ام یا بی تفاوت گذشته ام. اتفاقاً هم هیچ کدام از دوستانم که جک گفتن منظوری نداشتن و فقط از برای شوخی و خنده بوده. شمای نوعی در خصوصی که هیچ در تاپیک عمومی هم که به من بدترین فحش ها رو بدید، حداکثر با لبخند تاسف آمیز من در پشت مانیتور روبرو می شید.
از نظر من جک های شهری یا قومی اشتباه هست، نه به این خاطر که به شهر توهین می شه، نه این که به قوم توهین می شه و نه به خاطر نژاد (چیست این؟). به این دلیل اشتباه هست که بدون پشتوانه علمی یک ویژگی به یک جمع نسبت داده می شه. همین!

جک پدیده ای نیست که دیروز و امروز به وجود اومده باشه. از 4 5 هزار سال پیش وجود داشته. که البته موضوع جک ها با گذشت زمان تغییر کرده.
ریشه ی استفاده از ترک خر هم برمی گرده به خود عثمانی ها که در دربار همدیگه رو این طور صدا می کردن. مورد داشتیم که شاه اسماعیل ایران رسماً در نامه ترک خر نامیده شده:

http://www.uludagsozluk.com/k/osmanlı-hanedanlığı-nın-türk-olmaması/

osmanlı sarayında türklerden 'etrak ı bi idrak' yani 'aptal türk' olarak bahsedilmesi, yavuz'un şah ismail'e * yazdığı bir mektupta 'eşek türk' şeklinde bir ifade kullanması, sadrazamların ve tüm saray görevlilerinin yabancı kan taşıyan kimselerden secilmesi ve sair osmanlı icraati osmanlı hanedanının türk ırkına olan düşmanlığının belgeleridir
.
چندین قرن قبل از حضور انگلیس عبیدزاکانی رو داشتیم که از عرب و ترکمن و شیرازی و خراسانی و مسلمان و زرتشتی جک داره. جک های 18+ هم داره. بعضی رو سانسور کردم که می تونید به مرجع برین بخونین. لابد شبیه به استدلال ناقص شما این استعمار مغول آن زمان بوده که باعث شده عبید این جک ها رو بگه.

عربی به حج رفت و پیش از دیگر مردم داخل خانه کعبه شد و در پرده کعبه آویخت و گفت بار خدایا پیش از آن که دیگران در رسند و بر تو انبوه شوند و زحمتت افزایند مرا بیامرز

ترسا بچه ای صاحب جمال مسلمان شد محتسب فرمود که او را ختنه کردند چون شب در آمد (بوق)

خراسانی را اسبی لاغر بود گفتند چرا این را جو نمی دهی گفت هر شب ده من جو می خورد گفتند پس چرا لاغر است گفت یکماهه جوش در نزد من به قرض است

زن ترکمنی در آب نشسته بود (بوق)

شیرازی خواست با زن (بوق)

و بیشتر

http://fa.wikisource.org/wiki/حکایت‌های_عبید_زاکانی

سلام اشکان عزیز .......از پاسخ نسبتا طویلی که دادی ممنونم ....ولی اولا بایستی بگم .......هر کدوم از اینها به بحثهای جداگانه نیاز داره ....منظورم بحث تاریخی و صحبت در این باره است ....بنابراین بنده در حد خیلی کوتاه پاسخ میدم ......و دوست ندارم موضوع تاپیک عوض شود و برود به ناکجا اباد!

در قبال اینکه چرا پاسخ بنده یک وجهش در قبال شما بود .....خب شما درست است نظری ندادین .......ولی پیامی که منتشر کردین دقیقا یعنی چه؟.....جز بی تفاوتی به این مسئله است؟ ........شما در قبال غرب نوشتین ......این قسمتش بیشتر پاسخ بنده به شما بود و بخش اعظمش پاسخ به کاربر دیگر ....و میبینید نگفتم تنها شما

موضوعات گوناگونی مطرح کردید که واقعا بحث در قبال هر کدامش نمیشه صرفا به یک کتاب تاریخ کفایت کرد .....البته بگذریم که برخی منابع شما از سایتهای مسدود شده بود .....من اشارتی میکنم ولی در حد کم چون بحث تاپیک این نیست

تصویری گذاشتین و شاه عباس رو متهم کردین!.......اولا این مطلب در چند کتب تاریخی آمده؟......آیا صرف یک مطلب میشه نظر داد؟

البته بگذریم که بین همجنس بازی که در غرب بنده اشاره کردم با همجنس گرایی تفاوتهایی وجود دارد .......و البته هیچکدام هم پسندیده نیست .......و فکر نمیکنید عروسی هم جنس بازها و سایر موارد دیگر که دوست ندارم واردش بشم بسیار بدتر و شنیع تر از دوست داشتن هم جنس است؟
بگذریم که واقعا در مقوله اینجا این جور بحثها نمیگنجد ..

و شما اگر میخواستید مثال بزنید خوب بود مثالی میزدین که کتب تاریخ بسیار اشاره کرده اند!....یعنی زمان آخرین پادشاه صفوی شاه سلطان حسین ..که همین فسادها و خباثتها باعث سقوط این سلسله شد ....

در ضمن وقتی بحث فرهنگ میشود ....یعنی فرهنگ عامه ......نه فرهنگ پادشاهان دربار ....بگذریم که در همون عصر وضعیت پادشاهان در جهان کلا چگونه بوده ..........هرچند میشود حدس زد هدفها در این باره که سند تاریخی آن چنان ندارد چیست!

مورد بعد .....این مرود رو اولین باره بنده شنیدم ..........ولی فکر نمیکنید این هم مثل همان ماهیت پیدا کردنهای خیلی معذرت میخوام "فارس سگ " شباهت داشته باشد؟.......البته بنده جایی خوانده بودم که عثمانی ها در دربار یکدیگر را بد صدا میکردند ........ولی تا به حال نشنیده بودم شاه اسماعیل هم این چنین باشد .......منبع فارسی دارین؟ منبع تاریخی البته منظورم هستا!

مورد آخر که تا حدودی به بحث مربوط بود ........عبید زاکانی مربوط به 4 الی 5 هزار سال پیش است؟...........

عبید زاکانی مگر خودش از شاعران درباری نبوده؟ ......ایا دخالت غرب در کشور ما در گذشته نبوده؟........یک سیاستی است انگلیسی ها دارن که میگویند اختلاف بینداز حکومت کن!

سیاستی که رضاخان هم از اونها یاد گرفت .......و شما شدت رو ببینید در چه دوره ای بوده ......جکهای توهین آمیز قومیتی ضد ترکهای عزیز و رشتی ها .........جک ضد رشتی ها هم قدمت تاریخی فراتر از اینی که گفتم دارد؟

بنابراین اینکه در گذشته ایرانی ها شوخ طبع بودن و لطیفه میگفتن بد نیست ........ولی بد این است لطیفه ها در جهت اختلاف افکنی و تمسخر باشد ..........و موقعی بحث جدی تر میشود که رواج بیشتر یابد ............

[h=3]ساختن جك ها عليه هموطن هاي شمالي و ترك و قزوين و ... از چه زماني شروع شد ...[/h]
من فکر نمیکنم اینجا کسی با لطیفه گفتن مخالف باشد ......لااقل بنده مخالف نیستم .........ولی با تمسخر و توهین به شدت مخالفم

بله قطعا و هر کسی قدرت تحملی دارد ......بنده هم نگفتم حتما هدفی داشتن .......ولی خواسته یا ناخواسته شما یکی رو مسخره میکنی .......نه یکی رو بلکه یک قوم رو! ..........آیا این خنده دار است؟

اولا که حرف زدن راحت است و در عمل مشخص میشود ......چون اشکا عزیز هر کسی تا یک اندازه ظرفیت تحمل دارد .....شما گفتید لبخند تلخ .........خب پس ناراحت میشید .....این لبخند از روی تائید نیست .....از روی تلخی است

در قبال دو خط آخر شما ......تقریبا هم نظریم پس! .......ولی با یک تفاوت .......وقتی ویژگی به قوم شما نسبت داده شود که گفته شما پشوانه علمی ندارد و این ویژگی زشت هم هست .......آیا توهین تلقی نمیشود؟!

آخرین ویرایش:

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما فکر میکنین از مریخ اومدن به مسی توهین کردن؟
اونم به خودش و خانواده اش؟
یه دوست ترک داشتم درمورد درصد جمعیت ایران میگفت 50-60 درصد رو ترک های عزیز تشکیل میدن یه مقداری هم بقیه قومیت ها و فارسا کلا بیست درصد نمیشن
بعد از جریان مسی همون دوست عزیزم اومده به من میگه دیدی واقعا فارس ها فرهنگشونو نشون دادن
حالا من امیدوارم برداشت همه ی ایرانیا این نباشه که فقط همون بیست درصد ریختن تو صفحه ی مسی
اگه درصد بندیا رو رعایت کنیم همه مون سعی میکنیم رو اطرافیان خودمون تاثیر بذاریم برای دور شدن ازین رفتار غلط
خیلی تاپیک خوبی زدین که متاسفانه استقبال نشده
البته شاید این بخاطر این باشه که خیلی از موافقان موضوع تاپیک خودشون هم تلاشی در این بابت نمیکنن و فقط در حد حرف موافقن
دوست عزیز این مشکلات هی وقت حل نمیشه چون تو خون ماست تو فرهنگ ماست متاسفم از جامعه مریض ما
جامعه مریض رو من و شما تشکیل میدیم و درمان رو باید از خودمون شروع کنیم ...
سلام
احترام خوبه ولی جواب همه احترام نیست .جواب بعضی ها رو باید با سکوت داد ولی بعضی های دیگر رو باید شبیه خودشون حرف بزنی تا شاید یه خرده شعورپیدا کنند.
چند ماه پیش یکی تو این باشگاه (که با یوزر اصلیش هم بود) در پیغام خصوصی یه حرفی در توهین به شهرما زد و در آخر هم
علامت شوخی گذاشت به حساب شوخی و طنز!!
بنده هم متقابلا در جواب , طنزی در باب فارس بودن ایشون نوشتم و در آخر شبیه خودش همون علامت طنز رو گذاشتم.
ایشون جواب من رو نداد ولی بعد چند ساعت دیدم یه تاپیک زدند در مورد ایرانی بودن و اینکه همه ایرانی هستیم!
با این دست آدم ها باید شبیه خودشون رفتار کنی تا شاید یه خرده خودشون اندیشه کنند که چی به زبان می آرند!

یه نکته دیگه که همیشه تو این بحث ها من میبینم اینکه در این جور مواقع همه میگن ما ایرانی هستیم پس توهین نکنیم به همدیگر...ولی بنظرم این بدترین استدلال برای توهین نکردنه! یعنی اگر الان بطور مثال یکی از قومیت ها متعلق به این کشور نبود وایرانی نبودند پس ما هر شوخی میتونیم با فرهنگ و زبان چند میلیون نفر کنیم؟؟
یاد بگیریم همه ی ما شهروند کره زمینیم ایرانی بودن و یا افغانی بودن و.... ارزشی نداره .همه این مرزها و ملیت ها ساخته بشره پس مرزها رو دلیل توهین نکردن ندونیم که مرزها دلیل برتری بودن یه فرهنگ نیست.

:gol:
اما یه موضوع بزرگی هم که مطرحه اینه که همیشه مظلوم اونی نیست که شکایت میکنه فاطیمای عزیزم
به وفور اینجا شاهد بزرگنمایی هایی بودم که واقعا به وجود داشتن منطق شک کردم
گاهی وقتا ما خیلی راحت ارزش ها رو زیر پا میذاریم ( آتیشی میشم .. سریع از هم جو میگیریم و رفتاری مشابه این جمله های کوچه بازاری)
و این مختص به یک قوم نژاد یا منطقه نیست