ارشد 91

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Masoumi_Manu

کاربر فعال مهندسی مکانیک , مشاور تحصیلات تکمیلی
کاربر ممتاز
تنش های اصلیشو حساب کنی یکی میشه 5 اون یکی میشه 1 و تنش سوم 0 ماکس تنش برشی میشه 5-0/2=2.5
اي بابا اين تنش صفحه ايه اصلا كاري به تنش سوم نداريم رابطه تنش برشي ماكزيزمم ميشه تنش بزرگ منهاي كوچيكه تقسيم بر 2.اگه سه بعدي بود بله ميشه 2.5

solarisal

عضو جدید
:-? فکر میکنم برای استفاده از فرمول شما باید اینجا تنش ها، تنش های اصلی باشد، ولی تو المان داده شده ما تنش برشی داریم، پس اگه تنش برشی صفر نباشه اینا تنش های اصلی نیستن و نمیتونیم از فرمول بالا استفاده کنیم.
اگه از همون فرمول دایره مور بریم 2 بدست میاد.
منظورمو متوجه نشدی اول تنش های اصلیو حساب می کنیم یکیش میشه 5 یکیش میشه 1 چون تو صورت سوال ذکر نکرده تنش صفحه ای پس تنش مینیمم را 0 گرفته و ماکزیمم را 5 و از هم کم کرده تقسیم بر 2 به ما تنش برشی ماکزیمم را میدهد

zed_vr

عضو جدید
منظورمو متوجه نشدی اول تنش های اصلیو حساب می کنیم یکیش میشه 5 یکیش میشه 1 چون تو صورت سوال ذکر نکرده تنش صفحه ای پس تنش مینیمم را 0 گرفته و ماکزیمم را 5 و از هم کم کرده تقسیم بر 2 به ما تنش برشی ماکزیمم را میدهد

بله شما درست میگین، منتهی چون در صورت سوال ذکر نشده تنش در بعد سوم هم در نظر بگیریم یا نه، و با توجه به ظاهر سوال که المان دو بعدیه، پس تنش های اصلی 5 و 1 رو میگیریم که میشه 2.

navid292

عضو جدید
سوال تبدیل تنش

سوال تبدیل تنش

دوستان بگذارید خیالتون رو راحت کنم اگر به کتاب دکتر نایی نگاه کنید صفحه ی 372 ملاحظه می کنید که در سوال 50 که میشه مربوط به ارشد سال 81 دقیقا مثل همین سوال ذکر شده ( به صفحه ای بودن تنش هم اشاره ای نشده) اگه حل رو ببیند متوجه میشید که دکتر نایی از همین فرمول تنش برشی اسفاده کردن. اما باید بگم تو اونجا هر دو تنش اصلی هم علامت نیستند اما اینجا هم علامتند من متاسفانه خودم 2 زدم در حالیکه جواب درست 2.5 میشه.

آخرین ویرایش:

H4M3D

عضو جدید
ای بابا گور باباشون! من که دیگه برای سال دیگه میخوام شروع کنم نه دیگه دنبال کلیدم نه چیز دیگه حالا اگه ساخت هم امسال قبول شدیم که فبها!!! دکتر جباری هم این ترم دینامیک ارایه داده میخوام سر کلاسش بشینم دینامیک و قوی کنم سال دیگه طراحی کاربردی بدم از اول تابستون هم شروع میکنم... فقط یک سال عمرم.... ولش کن هرچی خدا بخواد
دكتر جباري 3 ترم هستش كه داره ديناميك ارائه ميده اما اگه خواستي ديناميك رو مفهومي ياد بگيري پيشنهاد ميكنم كلاس هاي استاد طاهاي رو از دست نده.
من ترم قبل با ايشون پاس كردم هم نمره خوبي گرفتم (17.5)هم خيلي خوب فهميدم، به نظرم يكي از بهترين اساتيد مكانيك تهران جنوب هستند.

solarisal

عضو جدید
دوستان بگذارید خیالتون رو راحت کنم اگر به کتاب دکتر نایی نگاه کنید صفحه ی 372 ملاحظه می کنید که در سوال 50 که میشه مربوط به ارشد سال 81 دقیقا مثل همین سوال ذکر شده ( به صفحه ای بودن تنش هم اشاره ای نشده) اگه حل رو ببیند متوجه میشید که دکتر نایی از همین فرمول تنش برشی اسفاده کردن. والسلام!
بذار من خیال شما را راحت کنم سوالی که اشاره کردید دیدم تو اون سوال یک تنش فشاری منفی و یک تنش کششی مثبت اعمال شده پس تنش سوم=0 تنش مینیمم نبوده و در محاسبات لحاظ نشده ولی در سوال خودمون هر دو تنش کششی و مثبت است و تنش صفر بعنوان تنش مینیمم لحاظ میشه. والسلام

dma

عضو جدید
سلام .سوال 128 در قالب کشش عمیق قطعه (ای) پانچ بود و قطعه (بی) بلنک هولدر بود و کشش هم یک مرحله ای بود به نظر من گزینه 4 صحیح بود .

فک نکنماااا!!!! عزیز جان سنبه(ایی)هست در نتیجه 1 و 4 صد درصد غلطه!!!! من 2 زدم اما الان بین 2و3 دو به شک هستم

ali125

عضو جدید
بذار من خیال شما را راحت کنم سوالی که اشاره کردید دیدم تو اون سوال یک تنش فشاری منفی و یک تنش کششی مثبت اعمال شده پس تنش سوم=0 تنش مینیمم نبوده و در محاسبات لحاظ نشده ولی در سوال خودمون هر دو تنش کششی و مثبت است و تنش صفر بعنوان تنش مینیمم لحاظ میشه. والسلام

البته نظر شما هم میتونه درست باشه مشکل اصلی صورت سواله که بد طرح شده

navid292

عضو جدید
بله درسته همین الان قبل از مطالعه پست شما اصلاحش کردم.حق با شماست. در واقع میشه گفت بطور قطع 2.5 درسته و هیچ ارتباطی با صورت سوال نداره.

zed_vr

عضو جدید
آره پس منم این تست رو اشتباه زدم جواب 2.5 میشه.
چون تو صورت سوال نگفته تنش برشی ماکزیمم در صفحه رو حساب کنید(در این صورت 2 درست بود)، باید تنش برشی ماکزیمم کل رو حساب کنیم.

UmadaM

عضو جدید
دوست عزيز اين شكل مال كتاب آقاي ولي نژاد و هيچ اشاره اي به يك مرحله اي يا دومرحله اي بودن پرس نكرده.حالت بسته بوده قالب دليل بر يك مرحله بودن پرس نميتونه باشه.ما تو درس طراحي قالب هاي پرس ميخونديم كه قالب هاي چندمرحله اي قالب هايي است كه داراي دو يا چند ايستگاه كاري باشند مثلا در مرحله اول سوراخ و درمرحله دوم دوره بري.ولي اينجا تو اين سوال طراح اسمي از مرحله اي بودن قالب نياورده وهدفش تعيين مرحله بودن يا نبودن پرس است.اگه توجه كنيد در مرحله اول دستگاه پرس به طور معكوس سنبه خودشو بالا برده كشش عميق صورت گرفته وپس از برگشتن سنبه سيستم پران فعال شده واز بالا قطعه رو از ماتريس خارج مي كنه حالا به نظر شما پرس يك مرحله ايه يا دومرحله؟؟؟؟

مهندس حق با شماست. ولی سنبه خودشو بالا نمیبره کلا قسمت پایین پرس ثابت هست. تو اون عکس مشخصه قسمت پایین از جمله سنبه ثابته فقط پشت F فنر قرار داده شده، Bورقگیرفنری هست که همه با اون اشنا هستیم. با پایین امدن قسمت بالایی که شامل ماتریس میشه این فنرها و ورقگیرها جمع میشوند و عملیات کشش انجام میشه ، تا اینجا درسته؟ مشکل اینجا پران هست A پران حالت کاملا ثابت داره و از ابتدا تا اخر عملیات اصلا حرکتی انجام نمیده!!! در عکس سنبه وپران و ورقی که بینشان قرار دارد این 3 نسبت به هم ثابت هستند در واقع تو این قالب فقط سبنه حرکت بالا پایین رو انجام میده وقتی که ماتریس توسط پرس به پایین هدایت شد عملیات انجام میشه ، بعد از بالارفتن ماتریس؛ از اونجایی که پران کاملا ثابت است ، حرکت رو به پایین نسبت به ماتریس انجام میده از ماتریس بیرون میاد و قطعه رو بیرون میندازه. من نمیدونم تونستم مکانیزمشو بگم یا نه؟ در نتبجه اگر منظور پرس هم باشه باز میشه تک مرحله ای من متسفانه تا به حال اسم پرس چند مرحله ای رو نشنیدم معمولا اگر مرحله ای هم در کار باشه توسط فنر یا مدارهای هیدرولیک جانبی انجام میشه درسته؟

gharibistudent

عضو جدید
89 4 میشه , می خواستم بزنم اما شک کردم , افسوسسس
فکر نکنم گزینه 3 یا 2 چون گفته باعث کاهش ماکزیمم تنش برشی میشود .یادتون باشه تو فرمول تنش برشی D تو صورت کسره و d در مخرج کسر پس d هرچی بزرگ تر باشه تنش یرشی کاهش پیدا میکنه
به این فرمول نگاه کنید تاثیر پارامترهای دیگه رو هم متوجه میشید من که 2 رو زدم.
DDD.png

آخرین ویرایش:

asgar33

عضو جدید
یه سوال سیالات که سرعت در جهت وای داده بود سرعت درجهت ایکس رو میخواست جوابش کدوم میشد؟

Masoumi_Manu

کاربر ممتاز
فکر نکنم 1 باشه یا گزینه 3 یا 2 چون گفته باعث کاهش ماکزیمم تنش برشی میشود .یادتون باشه تو فرمول تنش برشی D تو صورت کسره و d در مخرج کسر پس d هرچی بزرگ تر باشه تنش یرشی کاهش پیدا میکنه
به این فرمول نگاه کنید تاثیر پارامترهای دیگه رو هم متوجه میشید من که 2 رو زدم.
مشاهده پیوست 85720
منم دو رو زدم.آخه هيچوقت تو سوالاي كنكور نميان گزينه هايي مثل هيچكدام و يا هرسه مورد رو درست انتخا بكنن حتمايه نكته اي داره به اين راحتيا نيست

p458

عضو جدید
در مورد سوال 71:
اولا هر جایی که هدف طراح تنش سه بعدی باشه خودش در صورت سوال اشاره ای به سه بعدی بودن میکنه مثلا یا در صورت سوال ذکر میشود تنش سه بعدی یا میگویدتنش برشی ماکزیمم مطلق (واقعی) یعنی واژه مطلق یا واقعی اگر ذکر شود منظور سه بعدی بودنه و اگر ذکر نشود منظور دو بعدی بودنه تنش است جهت آگاهی بیشتر به تست های 7 (صفحه 362) و 9 (صفحه 362) و 78 (صفحه 378) کتاب نائی مراجعه شود پس با این اوصاف منظور طراح تنش صفحه ای بوده و گزینه 2 جواب درست است و در مورد این گزینه هیچ شکی نداشته باشید. بقیه جوابها:
71) 2
72) 1
73) 3
76) 2
77) 1
78) اشتباه جواب تست 250 می شود که در گزینه ها وجود ندارد.
79) 4
80) 1
81) اشتباه جواب درست Ax=0 , Ay=500, ولی MA در گزینه ها وجود ندارد.
82) 1 (یکی از تست های تالیفی استاتیک دکتر نائی)
83) 4
87) 1
88) 4
بقیه سوالات رو به دلیل کمبود وقت نتونستم حل کنم.......
موفق باشید....

va.gh.mech

عضو جدید
می تونی بگی چرا 76 رو 2 زدی؟ 73 هم بهم بگو از کدوم فرمول اینو آوردی... در مورد بقیه باهات موافقم

va.gh.mech

عضو جدید
در مورد سوال 71:
اولا هر جایی که هدف طراح تنش سه بعدی باشه خودش در صورت سوال اشاره ای به سه بعدی بودن میکنه مثلا یا در صورت سوال ذکر میشود تنش سه بعدی یا میگویدتنش برشی ماکزیمم مطلق (واقعی) یعنی واژه مطلق یا واقعی اگر ذکر شود منظور سه بعدی بودنه و اگر ذکر نشود منظور دو بعدی بودنه تنش است جهت آگاهی بیشتر به تست های 7 (صفحه 362) و 9 (صفحه 362) و 78 (صفحه 378) کتاب نائی مراجعه شود پس با این اوصاف منظور طراح تنش صفحه ای بوده و گزینه 2 جواب درست است و در مورد این گزینه هیچ شکی نداشته باشید. بقیه جوابها:
71) 2
72) 1
73) 3
76) 2
77) 1
78) اشتباه جواب تست 250 می شود که در گزینه ها وجود ندارد.
79) 4
80) 1
81) اشتباه جواب درست Ax=0 , Ay=500, ولی MA در گزینه ها وجود ندارد.
82) 1 (یکی از تست های تالیفی استاتیک دکتر نائی)
83) 4
87) 1
88) 4
بقیه سوالات رو به دلیل کمبود وقت نتونستم حل کنم.......
موفق باشید....

می تونی بگی چرا 76 رو 2 زدی؟ 73 هم بهم بگو از کدوم فرمول اینو آوردی... در مورد بقیه باهات موافقم

عاشق پیشه

عضو جدید
سازمان سنجش اعلام کرد که کلید را 7 اسفند میذاره توی سایت
پس زیاد به خودتون فشار نیارین
آخه جنس ایرانی چندان مرغوب نیست:biggrin:

p458

عضو جدید

73) از رابطه تنش خمشی یعنی M در C تقسیم بر I تنش خمشی را در یک المان بدست آورده و تنش در جهت عمود بر آن صفر میشود. حال یک المان دو بعدی دقیقا مثل سوال 71 داریم که با نوشتن همون رابطه تنش برشی ولی با صفر قرار دادن یکی از تنش ها تنش برشی ماکزیمم بدست میاد.
76) از روش برهم نهی خیلی ساده ولی با محاسبات یه کم طولانی بدست میاد.

va.gh.mech

عضو جدید
سوال 73 رو حق با شماست... اما سوال 76 رو هم که گفتین منم از سوپرپوزیشن حل کردم هم سر جلسه هم خونه و گزینه 3 گزینه صحیح بود... حالا شما هم حساب کن متوجه می شی

ehsan-inventor

عضو جدید
سازمان سنجش اعلام کرد که کلید را 7 اسفند میذاره توی سایت
پس زیاد به خودتون فشار نیارین
آخه جنس ایرانی چندان مرغوب نیست:biggrin:

ایشون چرا این جوریه !؟
مردم آزاری حال میده ها ؟! با اون شکلک مسخره ...
دکترجون؛ شما لطف کن بی خیال اینجا شو !

آخرین ویرایش:

p458

عضو جدید
سوال 73 رو حق با شماست... اما سوال 76 رو هم که گفتین منم از سوپرپوزیشن حل کردم هم سر جلسه هم خونه و گزینه 3 گزینه صحیح بود... حالا شما هم حساب کن متوجه می شی

اتفاقا همین الآن دوباره حل کردم و دقیقا گزینه 2 بدست اومد این تست دقیقا تست 19 صفحه 432 کتاب مقاومت مصالح دکتر نائی است فقط با این تفاوت که در کتاب فاصله ها L بود ولی اینجا L/2 که من بارها و بارها قبل کنکور این تست و تست های شبیه اون رو حل کردم. حالا تو یک بار دیگه حلش کن. ولی من خیلی رو محاسبات دقت کردم هم سر جلسه کنکور هم اینجا. ت. هم با دقت یه بار دیگه حلش کن.

Masoumi_Manu

کاربر ممتاز
نكاتي در مورد تست هاي بحث برانگيز امسال:
تست 112:
دوستان اين تست عينا در سال 86 مطرح شده بود كه طراحاي امسال فقط به خودشون زحمت جابجا كردن گزينه ها رو دادن!!!اگه دفترچه كنكور 86 رو ببينيد(نه كتاب هاي كمك آموزشي) توي گزنيه هاي اين تست توان ماشينكاري رو بر حسب واحد هاي خودش آورده.:
1)32 kw
2)206 w
3) 541 w
4) 575 w
اگه دقت كنيد تو كنكور امسال از ذكر واحد ها خودداري كرده پس هم ميتونه گزينه 1 جواب باشه هم گزينه 4 اون بستگي به هدف طراح سوال داره.
تست 128:
دراين تست به نظرم هدف طراح سوال اين بوده كه ما مشخص كنيم پرس چند كاره است و يا به قول خودش چند مرحله ايه.اگه قرار باشه هدفش تعيين تعداد مراحل قالب باشه كه ديگه دراون صورت هرآدم معموليم با نگاه كردن به شكل سوال مبفمه قالب تو يه مرحله كارشو انجام ميده ولي به نظر من اينجا طراح ميخاسته بپرسه كه دستگاه پرسي كه استفاده شده چندكاره و يا چند عمله است.من به جزوه دكتر ملايي دانشگاه امير كبير مراجعه كردم.ايشون تو تقسيم بندياي پرس ها اونا رو به تك مرحله اي و چند مرحله اي تقسيم كرده.تو پرس هاي تك مرحله اي كار كه مخصوص كارهاي برش كاري است در پرس هاي مكانيكي استفاده ميشه كه اونجا فقط تو يه مرحله كاربرش تموم ميشه پس ميشه تك كاره تك عمله و يا تك مرحله .در پرس هاي چند مرحله اي كه عموما هيدروليكي هستن ودرخمكاري و كشش عميق استفاده ميشه نيازه كه از مكانيزم هاي ديگه اي براي انجام كارهاي اضافي مثل ورقگيري و يا بيرون اندازي استفاده بشه كه اين پرس ها پرس هاي چندكاره چند عمله و يا چند مرحله اي است.اينايي كه ميگم واسه توجيه خودم نيست بلكه از جزوه ايه كه همه قبولش دارن .واسه اين گفتم كه اگه كسي با من موافقه از خودش نااميد نشه حتي اگه تو كليد اعلام بشه پرس تك مرحله ايه بدونه كه نظرخودش اهميت داره نه نظر سازمان سنجش.
موفق باشيد-خواهش ميكنم نظر بديد;)

mojtaba_mbs

عضو جدید
نكاتي در مورد تست هاي بحث برانگيز امسال:
تست 112:
دوستان اين تست عينا در سال 86 مطرح شده بود كه طراحاي امسال فقط به خودشون زحمت جابجا كردن گزينه ها رو دادن!!!اگه دفترچه كنكور 86 رو ببينيد(نه كتاب هاي كمك آموزشي) توي گزنيه هاي اين تست توان ماشينكاري رو بر حسب واحد هاي خودش آورده.:
1)32 kw
2)206 w
3) 541 w
4) 575 w
اگه دقت كنيد تو كنكور امسال از ذكر واحد ها خودداري كرده پس هم ميتونه گزينه 1 جواب باشه هم گزينه 4 اون بستگي به هدف طراح سوال داره.
تست 128:
دراين تست به نظرم هدف طراح سوال اين بوده كه ما مشخص كنيم پرس چند كاره است و يا به قول خودش چند مرحله ايه.اگه قرار باشه هدفش تعيين تعداد مراحل قالب باشه كه ديگه دراون صورت هرآدم معموليم با نگاه كردن به شكل سوال مبفمه قالب تو يه مرحله كارشو انجام ميده ولي به نظر من اينجا طراح ميخاسته بپرسه كه دستگاه پرسي كه استفاده شده چندكاره و يا چند عمله است.من به جزوه دكتر ملايي دانشگاه امير كبير مراجعه كردم.ايشون تو تقسيم بندياي پرس ها اونا رو به تك مرحله اي و چند مرحله اي تقسيم كرده.تو پرس هاي تك مرحله اي كار كه مخصوص كارهاي برش كاري است در پرس هاي مكانيكي استفاده ميشه كه اونجا فقط تو يه مرحله كاربرش تموم ميشه پس ميشه تك كاره تك عمله و يا تك مرحله .در پرس هاي چند مرحله اي كه عموما هيدروليكي هستن ودرخمكاري و كشش عميق استفاده ميشه نيازه كه از مكانيزم هاي ديگه اي براي انجام كارهاي اضافي مثل ورقگيري و يا بيرون اندازي استفاده بشه كه اين پرس ها پرس هاي چندكاره چند عمله و يا چند مرحله اي است.اينايي كه ميگم واسه توجيه خودم نيست بلكه از جزوه ايه كه همه قبولش دارن .واسه اين گفتم كه اگه كسي با من موافقه از خودش نااميد نشه حتي اگه تو كليد اعلام بشه پرس تك مرحله ايه بدونه كه نظرخودش اهميت داره نه نظر سازمان سنجش.
موفق باشيد-خواهش ميكنم نظر بديد;)
الهی یک در دنیا ، هزار در آخرت خدا بهت بده که شادم کردی:biggrin:
اتفاقا منم جزوه دکتر ملایی را دیدم ، جوابت کاملا درسته ;)/ ولی از این رنجش بعید نیست که یه گزینه دیگه را معرفی کنه:cry:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا