آنالیز سوالات کارشناسی ارشد معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز و هنرمند معمارم .

با توجه به اینکه هر ساله سوالات جدید و متنوعی از منابع مختلف آزمونی ، در آزمون ارشد دانشگاهها در رشته معماری ( همه گرایشها ) تولید می شه و معمولا بعد از هر آزمون ، عده ایی از داوطلبین از منبع آزمون اظهار بی اطلاعی می کنن ، این تاپیک رو اختصاص می دیم به آنالیز سوالات کارشناسی ارشد رشته معماری - معماری که شامل معماری - منظر - مطالعات معماری ایران و معماری اسلامی می شه .

اهداف تاپیک :
1- آشنا شدن با سوالات و پاسخهای صحیح
2- آشنایی با منابع استخراج سوالات
3- باز بینی و تاکید بر سوالات مهم آزمونها .

نحوه فعالیت در این تاپیک :

1- هر پست فقط یک سو.ال + جواب صحیحش + منبع جواب + محل استخراج سوال باشه که به این شکل درج می شه :

0- درس :
1- صورت سوال
2- پاسخ صحیح
3- آزمون دانشگاه .............. سال .......
4- منبع پاسخ : کتاب ..............

* با توجه به اهمیت این تاپیک لطفا از طرح سوالات بی جواب ، بدون منبع ، درخواستهای غیر منطقی ، تشکر در پست جداگانه و یا اسپم جدا خود داری کنید .

* تمام پستها ، با نظارت مدیران تالار ، در صورت عدم توجه به قوانین سریعا و بدون اطلاع حذف خواهد شد .

* درج سوال های تکراری که دارای منابع متفاوتی هستند ، بلامانع هست .

امیدوارم این تاپیک بتونه به عنوان گنجینه ایی از سوالات آزمونهای ارشد برای همه عزیزان مورد استفاده قرار بگیره .
موفق و پیروز باشید .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
0- درس : تاریخ و مبانی نظری
1- صورت سوال :
اولین ابنیه چهار ایوانی شناخته شده قبل و بعد از اسلام در ایران کدامند ؟

2- پاسخ صحیح :
کاخ آشور - کاخ لشگری بازار

3- آزمون ارشد
سراسری
سال 82
4- منبع پاسخ : کتاب سبک شناسی معماری ایرانی

سرخ

عضو جدید
0_درس : مبانی نظری

1_صورت سوال : در ادراک علا.م خبری از معماری محیط نماهای ساختمان چه وظیفه ای را بازی می کنند؟

2_پاسخ : فرستنده

3_ازمون دانشگاه سراسری سال 1387
4_منبع : کورت گروتر یورگ _ زیبایی شناسی در معماری _ دانشگاه شهید بهشتی

سپیدار

کاربر بیش فعال
پرسش و پاسخ و رفع اشکال پیرامون سوالات آزمون های ارشد

پرسش و پاسخ و رفع اشکال پیرامون سوالات آزمون های ارشد

با سلام و احترام
به همه ی دوستان ِ پر تلاش خسته نباشید میگم و امیدارم نتیجه ی زحماتشون رو به بهترین شکل ممکن ببینن .

در دوره کردن و بررسی تست ها به نکته ای برخوردم که در اینجا مطرح میکنم . لااقل برای من همیشه اینطور بوده که در موارد ِ مختلف ، به سوالات ِ مبهم و گنگی برخورد کردم ، یا زمانی که به سوالی پاسخ دادم و تفاوت ِ فاحش ِ جواب اصلی را با پاسخی که خودم داده بودم مقایسه کردم ، سوال برایم در گروه ِ سوالات ِ مبهم قرار گرفت .
احتمالا سواد ِ پر نقص ِ من هم مزید بر علت است . بد ندیدم که در فرصت باقی مانده تا کنکور ، سوالاتی از این دست رو با دوستان ِ دیگه هم در میان بذارم . به احتمال ِ قریب به یقین شما جواب ِ درست را میدانید و سوالات هیچ ابهامی ندارد ، که در این صورت مرا راهنمایی خواهید کرد ، اگر هم احیانا کسی مثل من دچار تردید بود ، تردیدش برطرف میشود .

به خاطر ِ برهم نخوردن ِ نظم ِ تالار ها ، این تاپیک رو در اینجا مطرح کردم . هر چند که به نظرم جای چندان مناسبی نیست . از مدیران ِ محترم خواهش میکنم در صورت ِ صلاح دید ، به جای مناسب منتقلش کنند ، یا اگر به گمان ِ دوستان این سوالات جنبه ی عمومی ندارد ، از طرحش در باشگاه خودداری کنم .

پیشاپیش سپاس گزارم .

=================================================

منبع ِ این سری از سوالات : درک عمومی معماری _ انتشارات ِ راهیان ِ ارشد _ تست های تالیفی

سوال اول :

پاسخ داده شده : گزینه ی 4

میدانیم که گزینه ی 1 و 2 به خاطر عدم ِ رعایت ِ ارتفاع ِ لازم در ساخت دودکش ، حذف می شوند . عقل ِ نصفه نیمه ی من میگوید که در گزینه ی 3 به خاطر اینکه عرض کمتری در معرض ِ جریان ِ باد قرار دارد ، یا به اصطلاح ایرودینامیک تر عمل میکند ، مناسب تر است . ولی همانطور که دیدید گزینه ی 4 را انتخاب کرده بودند . ایا دلیل ِ این انتخاب ، این نکته است که ممکن است به جهت ِ انکه کشیدگی ِ دهانه ی دودکش در جهت ِ باد است ، طراح احتمال داده که دود مجددا وارد دودکش می شود ؟

سوال دوم :

مولف در این کتاب بدون هیچ توضیحی ، گزینه ی چهار را انتخاب کرده . اما این سوال در مبحث ِ " اصول ِ مقاوم سازی _ جلد 3_ تست های تالیفی بخش اول " هم امده که با شرحی که در زیر می اید ، گزینه ی دیگری را انتخاب کرده است . کدام صحیح است ؟ ( نحوه ی قرار گیری گزینه ها با هم فرقی نداشت )
پاسخ ِ همین سوال از جلد ِ سه دروس فنی ، مبحث ِ اصول مقاوم سازی :

سوال سوم :

پاسخ داده شده : گزینه ی 2
توضیحاتی که در پاسخ امده ، ارتباطی با این سوال ندارد . مهم ترین سوالی که دارم این است که کدام طرف را داخل و کدام طرف را خارج باید در نظر گرفت ؟ چون اگر جایی که ناظر ایستاده است را داخل در نظر بگیریم ، فکر کنم گزینه ی 1 صحیح باشد .

سوال چهارم :

پاسخ داده شده گزینه ی 4

ایا در گزینه ی 4 اشتباه تایپی رخ داده و منظور گزینه های 1 و 2 بوده ؟

سوال پنجم:

پاسخ داده شده : گزینه ی 3

هر قدر به گزینه ها خیره شدم و سعی کردم اصول ِ پرسپکتیو و انعکاسی را که میدانم به کار بگیرم که به این سوال جواب بدم ، هیچ تفاوتی بین گزینه های 2 و 3 و 4 نیافتم .

سوال ششم :

پاسخ داده شده : گزینه ی 1

مولف هیچ توضیحی هم نداده . من هم هیچ چیز سر در نیاوردم .

پ ن : تقاضای 1 : میدانم سوالات ِ بسیار ابتدایی مطرح کردم . خواهش میکنم زیاد وقتتون رو براش تلف نکنید .

تقاضای 2 : اگر احیانا دوستان ِ دیگه هم با چنین سوالاتی برخورد کردند ، مطرح کنند به گمانم بد نباشه .

طبق معمول از طولانی شدن کلام عذر خواهی میکنم .

کشف ِ بوی گل ِ یخ از آن ِ شما .

ma97

عضو جدید
با سلام و احترام
به همه ی دوستان ِ پر تلاش خسته نباشید میگم و امیدارم نتیجه ی زحماتشون رو به بهترین شکل ممکن ببینن .

در دوره کردن و بررسی تست ها به نکته ای برخوردم که در اینجا مطرح میکنم . لااقل برای من همیشه اینطور بوده که در موارد ِ مختلف ، به سوالات ِ مبهم و گنگی برخورد کردم ، یا زمانی که به سوالی پاسخ دادم و تفاوت ِ فاحش ِ جواب اصلی را با پاسخی که خودم داده بودم مقایسه کردم ، سوال برایم در گروه ِ سوالات ِ مبهم قرار گرفت .
احتمالا سواد ِ پر نقص ِ من هم مزید بر علت است . بد ندیدم که در فرصت باقی مانده تا کنکور ، سوالاتی از این دست رو با دوستان ِ دیگه هم در میان بذارم . به احتمال ِ قریب به یقین شما جواب ِ درست را میدانید و سوالات هیچ ابهامی ندارد ، که در این صورت مرا راهنمایی خواهید کرد ، اگر هم احیانا کسی مثل من دچار تردید بود ، تردیدش برطرف میشود .

به خاطر ِ برهم نخوردن ِ نظم ِ تالار ها ، این تاپیک رو در اینجا مطرح کردم . هر چند که به نظرم جای چندان مناسبی نیست . از مدیران ِ محترم خواهش میکنم در صورت ِ صلاح دید ، به جای مناسب منتقلش کنند ، یا اگر به گمان ِ دوستان این سوالات جنبه ی عمومی ندارد ، از طرحش در باشگاه خودداری کنم .

پیشاپیش سپاس گزارم .

=================================================

منبع ِ این سری از سوالات : درک عمومی معماری _ انتشارات ِ راهیان ِ ارشد _ تست های تالیفی

سوال اول :

میدانیم که گزینه ی 1 و 2 به خاطر عدم ِ رعایت ِ ارتفاع ِ لازم در ساخت دودکش ، حذف می شوند . عقل ِ نصفه نیمه ی من میگوید که در گزینه ی 3 به خاطر اینکه عرض کمتری در معرض ِ جریان ِ باد قرار دارد ، یا به اصطلاح ایرودینامیک تر عمل میکند ، مناسب تر است . ولی همانطور که دیدید گزینه ی 4 را انتخاب کرده بودند . ایا دلیل ِ این انتخاب ، این نکته است که ممکن است به جهت ِ انکه کشیدگی ِ دهانه ی دودکش در جهت ِ باد است ، طراح احتمال داده که دود مجددا وارد دودکش می شود ؟

سوال دوم :

مولف در این کتاب بدون هیچ توضیحی ، گزینه ی چهار را انتخاب کرده . اما این سوال در مبحث ِ " اصول ِ مقاوم سازی _ جلد 3_ تست های تالیفی بخش اول " هم امده که با شرحی که در زیر می اید ، گزینه ی دیگری را انتخاب کرده است . کدام صحیح است ؟ ( نحوه ی قرار گیری گزینه ها با هم فرقی نداشت )
پاسخ ِ همین سوال از جلد ِ سه دروس فنی ، مبحث ِ اصول مقاوم سازی :

سوال سوم :

پاسخ داده شده : گزینه ی 2
توضیحاتی که در پاسخ امده ، ارتباطی با این سوال ندارد . مهم ترین سوالی که دارم این است که کدام طرف را داخل و کدام طرف را خارج باید در نظر گرفت ؟ چون اگر جایی که ناظر ایستاده است را داخل در نظر بگیریم ، فکر کنم گزینه ی 1 صحیح باشد .

سوال چهارم :

پاسخ داده شده گزینه ی 4

ایا در گزینه ی 4 اشتباه تایپی رخ داده و منظور گزینه های 1 و 2 بوده ؟

سوال پنجم:

پاسخ داده شده : گزینه ی 3

هر قدر به گزینه ها خیره شدم و سعی کردم اصول ِ پرسپکتیو و انعکاسی را که میدانم به کار بگیرم که به این سوال جواب بدم ، هیچ تفاوتی بین گزینه های 2 و 3 و 4 نیافتم .

سوال ششم :

پاسخ داده شده : گزینه ی 1

مولف هیچ توضیحی هم نداده . من هم هیچ چیز سر در نیاوردم .

پ ن : تقاضای 1 : میدانم سوالات ِ بسیار ابتدایی مطرح کردم . خواهش میکنم زیاد وقتتون رو براش تلف نکنید .

تقاضای 2 : اگر احیانا دوستان ِ دیگه هم با چنین سوالاتی برخورد کردند ، مطرح کنند به گمانم بد نباشه .

طبق معمول از طولانی شدن کلام عذر خواهی میکنم .

کشف ِ بوی گل ِ یخ از آن ِ شما .

سپیدار عزیز من اینارو دیدم دو تاشو نمی دونم :warn:
ولی بقیه رو واست اونقدری که بلدم می گم ....
سوال 1/ گزینه ی 4 میشه درسته به همون دلیلی که خودت توضیح دادی (طول به سمت باد)
سوال 2 / رو نمی دونم چرا :warn::smile:
سوال 3/ چون معمولا نمای ساختمان رو از بیرون می بینن کسی برای دیدن پنجره خودشو توی ساختمون فرض نمی کنه اگه گفته گزینهی 2 به این دلیله
سوال 4/ به هیچ عنوان هررررررررررر چی باشه ظهر تابستون نیست اینو یک بچه دبستانی هم می دونه!!!!!!!!1
سوال 5/ 3 درسته می دونی چرا ..... اگه به رفلکسش تو آب دقت کنی می بینی که ...
1 که اصلا نمی شه چون از خودش بزرکتره با این که لب آب هم نیست!
2 و4 هم نمیشن چووووووووون ..... رفلکسشون یکم جابجب شده از امتداد محور ساختمون خارجه
ولی 333333 دقیقا زیرشه به همون سایز منطقی و قابل قبول
و امااااااااااا سوال 6/ 1 میشه دیگه بچه ;)
اگه تمام این خط های مورب شکل 2 رو صاف فرض کنی اکثرشون از خط های شکل 1 کوتاه تر میشن بعضی هاشون فقط هم اندازه میشه هیچ مسیری بلند تر نمی شه ...
به همین اندازه بلد بودم امیدوارم به دردت خورده باشه
good luck یا علی:smile:

raha

مدیر بازنشسته
سلام سپیدار عزیز... مواردی که به ذهنم میرسه رو درمورد سوالاتتون میگم، اما شما اصلا حسابی روش باز نکنید :whistle:

سوال1. خب من هم فکر میکنم گزینه 4 درست باشه، به این خاطر که اون جداره پشت به باد و رو به باد زمانی که سطحشون زیاد باشه، باعث ایجاد مکش بیشتر دود به سمت بیرون میشه (طبق همون مطالبی که در رابطه با اثر باد بر روی ساختمون ها در کتاب آقای کسمائی هست، اون فشار و کشش که در دو سمت جداره ایجاد میشه اینو میگم)...
مساله آئرو دینامیک که شما مطرح کردین، در رابطه با ایستایی دودکش صادق هست که من فکر میکنم در مورد این سوال که احتمالا هدف طراح عملکرد دودکش بوده کاربرد نداره و در ضمن بلندی دودکش اونقدر زیاد نیست که این مورد رو درش لحاظ کنند

سوال2. طبق اون چیزی که از کلاس عناصر یادم هست... بادبند های به شکل > و < ... که در شکل های b , c استفاده شده در مقررات جدید ممنوع هست و از روی ظاهرش هم مشخص هست که به خاطر فشاری که این بادبند ها به وسط ستون وارد میکنند، نمیتونند عملکرد خوبی داشته باشند، من هم با گزینه 2 موافقم

سوال3. با جواب ma من هم موافقم

سوال4. باهاتون موافقم... خب کاملا مشخصه که ظهر تابستون نیست :دی

سوال5. کاملا مشخصه که گزینه ی 3 درسته ... سپیدار عزیز، مگه شما پرسپکتیو انعکاسی رو در آب چطور ترسیم میکنید که گزینه ی 2 و 4هم به نظرتون درست اومدن... مگه ابتدا از خطوط عمودی جسم به پائین انتقال نمیدین؟! گزینه 2 و 4 خطوط عمودی جسم و تصویر در یک راستا نیستن

سوال 6. من هم چیزی سر در نمیارم از این سوال:w20:

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
با سلام من فکر می کنم سوال 6 جوابش میشه گزینه 2و تست اشتباه چاپی داره ....اگه دقت کنی میله های گزینه ی 2 رو بطور فرضی باز کنی از میله های گزینه 1 بیشتره در صورتی که حلقه ها سر جا خودشونن تو هر 2 گزینه غیر از یکی دو مورد

eedeh

کاربر بیش فعال
0- درس : تاریخ و مبانی نظری
1- صورت سوال :
اولین ابنیه چهار ایوانی شناخته شده قبل و بعد از اسلام در ایران کدامند ؟

2- پاسخ صحیح :
کاخ آشور - کاخ لشگری بازار

3- آزمون ارشد
سراسری
سال 82
4- منبع پاسخ : کتاب سبک شناسی معماری ایرانی
من سبک شناسی رو خوندم. اما چیزی در مورد کاخ لشگری بازار ندیدم.

سپیدار

کاربر بیش فعال
رنگ

رنگ

با سلام و احترام

اگر کسی از دوستان در پاسخ گویی به تست های مربوط به رنگ و چرخه ی رنگ مشکل دارند و کتاب ِ مبانی هنر های تجسمی ِ هنرستان رو هم ملاحظه نکردن ، میتونن به http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=1588096#post1588096 این پست ِ تاپیک مراجعه کنند . مورد ِ استفاده ی این تاپیک بیشتر برای کنکوری ها بود ، ولی از نظر ِ نظم ِ قرار گیری ، در این تاپیک مناسب تر به نظر می امد .

با سپاس از پاسخ به سوالات و اشکالات ِ قبلی .

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. سوال:
تکلیف لوله های آب وقتی( مجبور باشیم) از درز انبساط می گذرند چیه .؟ می دونم که از حلقه های انبساط یا قطعه ی انبساط استفاده میشه!! ولی هیچ تصوری ندارم!!!عکسی توضیحی کسی میتونه کمکم کنه!!!قبل و بعد لوله و لوله بین درز چه اتفاقی دقیقا براش میوفته!!!
ممنون میشم!!!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
کسی یه عکس قابل فهم و درک از مقطع شومینه ها داره؟ شومینه به انگلیسی fire place میشه؟ آخه هر چی میزنم تصویر مربوط به شومینه نمیاد!!! علت ترک خوردن نازک کاری روی دیوار مایل شومینه چیه؟آا واقعا پشت نازک کاری روی این دیوار فضای خالی باید باشه؟( بین نعل درگاه بتنی و نازک کاری خالیه؟) زنجیری که از شومینه آویزونه برای چیه؟ عایق حرارتی که دور دودکش کشیده میشه ضخامتش چقدره؟و چطور به لوله میچسبه؟

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اگه عکس از دریچه های بازدید تو لوله های فاضلاب ساختمون دارید امکانش هست اینجا بذارید!!!!!!!ممنون میشم!!!;)

hfb2003

عضو جدید
سلام دوستان
اگه عکس از دریچه های بازدید تو لوله های فاضلاب ساختمون دارید امکانش هست اینجا بذارید!!!!!!!ممنون میشم!!!;)

این ها نمونه ای از دریچه بازدید و روش نصب آن است.
امیدوارم مناسب باشد.

پیوست ها

• hfb2003.jpg
    hfb2003.jpg
    56.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیستم فاضلاب

سیستم فاضلاب

تشکر میکنم!!دقیقا همونی که می خواستم بود!!!;)لذت بردم واقعا!!
باز در رابطه با سیستم فاضلاب مخصوصا قسمت لوله های تهویه( مداری ،انفرادیمشترک ،شاخه،مرطوب هوابر و هواگیر) و همینطور لوله تعدیل فشار هم اگه کسی عکسی( شکل اینا و نحوه ی ارتباطشون) داره خیلی خوشحال میشم اینجا بذارید!!!خیلی کمکم کردید!!!مرسی!!!:smile:

hfb2003

عضو جدید
تشکر میکنم!!دقیقا همونی که می خواستم بود!!!;)لذت بردم واقعا!!
باز در رابطه با سیستم فاضلاب مخصوصا قسمت لوله های تهویه( مداری ،انفرادیمشترک ،شاخه،مرطوب هوابر و هواگیر) و همینطور لوله تعدیل فشار هم اگه کسی عکسی( شکل اینا و نحوه ی ارتباطشون) داره خیلی خوشحال میشم اینجا بذارید!!!خیلی کمکم کردید!!!مرسی!!!:smile:

امیدوارم اینها مناسب باشه

پیوست ها

• hfb2003.jpg
    hfb2003.jpg
    42.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • hfb2003-2.jpg
    hfb2003-2.jpg
    55.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از سوالهای ارشد 87 :
افت فشار جریان سیال داخل لوله با طول و قطر لوله چه رابطه ای دارد؟
جواب: با طول نسبت مستقیم و با قطر نسبت معکوس دارد!
توضیح اومده برای جواب : هر چه طول لوله افزایش یابد افت فشار بیشتر میشود و با کاهش قطر لوله افت فشار کاهش میابد. بنابراین افت فشار با طول نسبت مستقیم و با قطر نسبت معکوس دارد!!!
اگه با کاهش قطر لوله افت فشار کاهش میابد پس نسبت مستقیمه دیگه!!!!!:surprised: چرا معکوس؟؟؟؟این کم میشه اونم کم میشه!!!!
نظر شما چیه؟؟؟؟:warn::warn:

• Like
واکنش ها: MEG

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسان محترم
رابطه ی چگالی با افت انتقال( صوت) چیست؟
با زیاد شدن چگالی نفوذ پذیری کم میشه و به نظر من ضریب انتقال بالا میره و در نتیجه افت انتقال کم میشه!!!
ولی در جایی اومده هر مواد چگال تر افت انتقال بیشتر !!!
کسی میتونه توضیح بده برام؟

• Like
واکنش ها: MEG

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از سوالهای ارشد 87 :
افت فشار جریان سیال داخل لوله با طول و قطر لوله چه رابطه ای دارد؟
جواب: با طول نسبت مستقیم و با قطر نسبت معکوس دارد!
توضیح اومده برای جواب : هر چه طول لوله افزایش یابد افت فشار بیشتر میشود و با کاهش قطر لوله افت فشار کاهش میابد. بنابراین افت فشار با طول نسبت مستقیم و با قطر نسبت معکوس دارد!!!
اگه با کاهش قطر لوله افت فشار کاهش میابد پس نسبت مستقیمه دیگه!!!!!:surprised: چرا معکوس؟؟؟؟این کم میشه اونم کم میشه!!!!
نظر شما چیه؟؟؟؟:warn::warn:
دوست عزیز خودت نوشتی که " افت فشار " کاهش می یابد نه اینکه خود " فشار " کاهش می یابد پس اگه افت فشار کاهش یابد خود فشار افزایش می یابد
مثل قضیه منفی در منفی در ریاضیات

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسان محترم
رابطه ی چگالی با افت انتقال( صوت) چیست؟
با زیاد شدن چگالی نفوذ پذیری کم میشه و به نظر من ضریب انتقال بالا میره و در نتیجه افت انتقال کم میشه!!!
ولی در جایی اومده هر مواد چگال تر افت انتقال بیشتر !!!
کسی میتونه توضیح بده برام؟
دوست عزیز به نظر من اگر بحث انتقال گرما بود حق با شما بود چون گرما به صورت همرفت هم می تواند انتقال یابد پس چگالی بیشتر باعث سریعتر شدن سرعت انتقال می شود اما در مورد صوت من فکر می کنم موانع بیشتر و در واقع تعداد مولکول های بیشتر باعث افت انتقال بشود

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز خودت نوشتی که " افت فشار " کاهش می یابد نه اینکه خود " فشار " کاهش می یابد پس اگه افت فشار کاهش یابد خود فشار افزایش می یابد
مثل قضیه منفی در منفی در ریاضیات
شما یه دور سوال و جواب رو با دقت بیشتر بخون! من هیج جایی حرف از خود فشار نیووردم!!!
توضیحی که آورده شده از تو کتابه!!!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز به نظر من اگر بحث انتقال گرما بود حق با شما بود چون گرما به صورت همرفت هم می تواند انتقال یابد پس چگالی بیشتر باعث سریعتر شدن سرعت انتقال می شود اما در مورد صوت من فکر می کنم موانع بیشتر و در واقع تعداد مولکول های بیشتر باعث افت انتقال بشود
من متوجه حرفتون خیلی خوب نشدم!!!ادبیات جمله ی آخرتون یه جوری مبهمه!!
من فکر می کنم آهن چون چگال تره زودتر صوت رو منتقل می کنه!!و پشم شیشه دیرتر!!!
پس ضریب انتقال آهن زیاد و در نتیجه افت انتقالش کم است!!! اما پشم شیشه صوت رو دیرتر منتقل میکنه پس افت انتقالش زیاده!!! و از اینا نتیجه گرفتم هرچه چگال تر ، افت انتقال کمتر!!!اینایی که من میگم کجاش ایراد داره؟

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما یه دور سوال و جواب رو با دقت بیشتر بخون! من هیج جایی حرف از خود فشار نیووردم!!!
توضیحی که آورده شده از تو کتابه!!!
من هم نگفتم كه شما حرف از "فشار" آوردي ... من گفتم جمله ي كتاب درسته
بعني "كاهش افت فشار"= افزايش فشار
كه با قطر لوله نسبت معكوس دارد
يعني هرقدر قطر لوله كاهش يابد فشار افزايش مي يابد

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه حرفتون خیلی خوب نشدم!!!ادبیات جمله ی آخرتون یه جوری مبهمه!!
من فکر می کنم آهن چون چگال تره زودتر صوت رو منتقل می کنه!!و پشم شیشه دیرتر!!!
پس ضریب انتقال آهن زیاد و در نتیجه افت انتقالش کم است!!! اما پشم شیشه صوت رو دیرتر منتقل میکنه پس افت انتقالش زیاده!!! و از اینا نتیجه گرفتم هرچه چگال تر ، افت انتقال کمتر!!!اینایی که من میگم کجاش ایراد داره؟
بله حق با شماست

"
موج صوتي براي منتشرشدن به محيط مادي نياز دارد. سرعت صوت به ويژگي هاي فيزيکي محيطي که صوت در آن منتشر مي شود بستگي دارد. هر چه ماده متراکم تر باشد، سرعت انتشار صوت در آن بيشتر است، زيرا در ماده ي متراکم مولکول ها به يکديگر نزديکترند و تپ ايجاد شده سريعتر منتقل مي شود. پس سرعت انتشار صوت در جامدها بيشتر از مايع هاَ، و در مايع ها بيشتراز گازها مي باشد."

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
لوله

لوله

من هم نگفتم كه شما حرف از "فشار" آوردي ... من گفتم جمله ي كتاب درسته
بعني "كاهش افت فشار"= افزايش فشار
كه با قطر لوله نسبت معكوس دارد
يعني هرقدر قطر لوله كاهش يابد فشار افزايش مي يابد
وای فکر کنم کم هوش شدم چون قبلا از این مشکلا نداشتم;)این پیچیدگیا :warn:رو مغزم درک میکرد!!!:redface:
افت فشار هر چی کمتر بشه فشار بیشتر میشه!!!درسته؟...
قطر لوله داره کم میشه پس فشار داره زیاد میشه پس افت فشار داره کم میشه!!
پس قطر لوله کم میشه افت فشار کم میشه!!!این کم داره کم میشه اونم داره کم میشه من یه عمره به این کم و کم شدن می گم مستقیم!!!نگین که تمام عمر اشتباه می کردم!!!:cry:
دیگه از هر چی افت و لوله است دارم متنفر میشم نمیشه به جای افت فشار می پرسیدن فشار !!!ای بابا!!!دوست دارم با همین لوله برم بزنم تو سر طراح سوال که مغزش افت کنه!!!:razz:
اینجا رابطه ی قطر این لوله لعنتیو با خود افت فشار می خواد نه با کاهش افت فشار!!!؟وااااااااااااااااااااااااااای لوله شدم!!!:confused::eek:بچه ها من دیگه الهه نیستم من یه لوله ی افت کرده ام!!!می تونید منو از این به بعد با این اسم صدا کنید!!!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
لوله شدگان بیل

لوله شدگان بیل

آخه تو خود جواب هم اومده که افت فشار با کاهش قطر کاهش میابد. من با اینجاش مشکلی ندارم که!میگم این کم بشه اونم کم بشه مستقیمه!!!آخه معکوس به اون می گن که ...ای بابا به اعصاب خودتون مسلط باشین تو رو خدا!!!:smile::)

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه تو خود جواب هم اومده که افت فشار با کاهش قطر کاهش میابد. من با اینجاش مشکلی ندارم که!میگم این کم بشه اونم کم بشه مستقیمه!!!آخه معکوس به اون می گن که ...ای بابا به اعصاب خودتون مسلط باشین تو رو خدا!!!:smile::)
ببین لوله جان این سوال خیلی ساده است و من تعجب کردم که واسه ارشد همچین سوالهایی بدن و چون این سوال از سادگی در بیاد واسه همین متن سوال رو پیچیده کردن
بزار یه جوره دیگه بگم .... برگردیم به ریاضیات دوران راهنمایی...
ملزومات مساله ریاضی :
کاهش = - (علامت منفی )
افت = - (علامت منفی)
کاهش فشار = - فشار-------> معنیش اینه که فشار کاهش می یابد
افت فشار = - فشار --------> معنیش اینه که فشار کاهش می یابد
* کاهش افت فشار = - - فشار--------> منفی در منفی -------> + فشار ------> فشار افزایش می یابد

* البته یه حدس دیگه هم می زنم و احتمال میدم که لوله های خونه ی طراح سوال ایراد داشته باشن :surprised::biggrin:

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین لوله جان این سوال خیلی ساده است و من تعجب کردم که واسه ارشد همچین سوالهایی بدن و چون این سوال از سادگی در بیاد واسه همین متن سوال رو پیچیده کردن
بزار یه جوره دیگه بگم .... برگردیم به ریاضیات دوران راهنمایی...
ملزومات مساله ریاضی :
کاهش = - (علامت منفی )
افت = - (علامت منفی)
کاهش فشار = - فشار-------> معنیش اینه که فشار کاهش می یابد
افت فشار = - فشار --------> معنیش اینه که فشار کاهش می یابد
* کاهش افت فشار = - - فشار--------> منفی در منفی -------> + فشار ------> فشار افزایش می یابد

* البته یه حدس دیگه هم می زنم و احتمال میدم که لوله های خونه ی طراح سوال ایراد داشته باشن :surprised::biggrin:
منم اول که دیدم گفتم چه چرت و ساده بعد که دیدم بب...ل...ه آقا اشتباه زدم خیلی بهم ریختم!!!آخه من استدلالم درسته!!!بگذریم!!!;)دیگه لوله بازی بسه!!!
کسی عکس از مهره ماسورها و مغزی ها داره؟ممنون میشم واسم اینجا بذاره!!!;)

aster

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال بود که در مورد تراکم خونه های اقلیم ها ÷رسیده بود من نمی دونم اقلیم گرم و خشک میشه یا سرد؟کدوم متراکمتر؟

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها یه سوال بود که در مورد تراکم خونه های اقلیم ها ÷رسیده بود من نمی دونم اقلیم گرم و خشک میشه یا سرد؟کدوم متراکمتر؟
سوال یه کم سختیه ....
خانه های گرم و خشک به خاطر ایجاد سایه میتونن متراکم باشن و خانه های سردسیر هم برای محافظت از سرما میتونن متراکم باشن
ولی با ذهنیتی که من خودم از اینا دارم فکر کنم اقلیم سرد متراکم تر باشه :que:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا