آقايان مسئول نظام؛ من مجردم نه مجرم!

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
«بنده جوانی مجرد و بیکار از مشهد هستم در شهرم نه پارتی‌ای و نه تعلق خاطری به جناح خاصی داشته‌ام و نه بلد بوده‌ام مجيزگو و تمناخواه خوبی باشم تا بتوانم کاری باب طبع و تخصصم پیدا کنم. به ناچار به دنبال یافتن شغلی گشتم که تنها در مقابل خدا و نه بنده اش سر خم کنم.

با توجه به سرمایه‌ام به فکر دریافت پروانه تاکسیرانی افتادم اما در نهایت تعجب در زمان اخذ این پروانه،در کنار نداشتن عدم سوء پیشینه و اعتیاد، قید متاهل بودن در صدر همه قیود قرار داشت. به ناگه تمام بافته هایم رشته شد و خیال داشتن شغل آبروداری چون حباب ترکید. پس از خارج شدن از سازمان تاکسیرانی مشهد، با خود گفتم: نیت کسی که چنین شرطی را گذاشته چه بوده است ؟ آیا خود در زمان مجردی، بیکار بوده است؟ و آیا در زمانی که به خواستگاری همسر محترم رفته، باز هم بیکار بوده است؟ آیا مي‌خواسته جوانان معذب و مجرد را به زور از افتادن به ورطه فساد و گناه و البته رابطه نامتعارف با جنس مخالف نجات دهد؟

مطمئنا عاملان شرط الزام آور ازدواج در سازمان ها، نهادها و... بدون شک در موقعیتی قرار نگرفته اند که برای خود و یا فرزند بیکارشان به خواستگاری رفته باشند تا بدانند حس غرور خرد شده جوانی را که باید در زمان خواستگاری به دختر مورد نظر و خانواده او، باید توضیح دهد که بیکار است چگونه است.
اگر نیت قانونگزاران شرط ازدواج برای داشتن فر صت شغلی بر پایه دین و اسلام است در هیچ جای سیره و گفتار امامان (علیهما السلام ) و پیامبر (ص) و به ویژه قرآن نیامده است که باید جلوی کار کردن جوانی را گرفت تا او ازدواج کند این چه منطق غلطی است که به نام دین، موجب وهن آن و البته دوری و کینه جوان نسبت به اسلام مي‌شود.

در کدام بند از قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است؛ جوان تا زمانی که ازدواج نکرده است نباید به او کار داد. در اصل بیستم مي‌گوید همه انسانها از مرد و زن از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آنجا که با رعایت موازین اسلام است باهم برابرند و در اصل بیست و هشتم تاکید مي‌شود: (هر کس‏ حق‏ دارد شغلی‏ را که‏ بدان‏ مایل‏ است‏ و مخالف‏ اسلام و مصالح‏ عمومی‏ و حقوق‏ دیگران‏ نیست‏ برگزیند. دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ نیاز جامعه‏ به‏ مشاغل‏ گوناگون‏، برای‏ همه‏ افراد امکان‏ اشتغال‏ به‏ کار و شرایط مساوی‏ را برای‏ احراز مشاغل‏ ایجاد نماید).

برای مسئولان و متولیان امر ازدواج در ظاهر بهترین و آسان ترین راه حل، پاک کردن صورت مسئله است در جایی که قانون اساسی راه را به صراحت برای تشکیل و تقویت بنیان خانواده در اصل دهم (از آن جا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی‌هاي مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی برپایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد) در آسان کردن ازدواج مي‌داند آیا قید تاهل در زمان استخدام منافی این اصل نیست!؟

می دانم که بیان چندین باره شکست سیاستهای تشکیل و تقویت خانواده در این 10 ساله بی فایده بوده است با وجود آن که مي‌دانند و مي‌بینند در شهری مانند مشهد، آمار طلاق در سال 92 نسبت به سال 91 رشد 25 درصدی به معنی روزانه 29 طلاق و ماهانه 888 طلاق افزایش داشته است و همینطور کاهش 9 درصدی میزان ازدواج، اما باز سینه ستبر مي‌کنند و با افتخار در تریبون های خود از اقداماتشان می گویند و هندوانه زیر بغل هم مي‌گذارند.

تنها سخن من با مسئولان و علمایی است که مسبب ایجاد شرط ازدواج در برابر داشتن شغل هستند، این است که حق الناس و حق الله ادایش سخت است شاید خداوند از حقش بگذرد اما مطمئن باشید که حق مردم را حتی اگر دانه گندمی باشد را مي‌ستاند شاید دست من جوان مشهدی امروز به جایی بند نباشد اما شکایتم و اعاده حقم در نزد خدا محفوظ است تا به وقتش در روز حساب.»

گروه جامعه: يكي از كاربران و خوانندگان بهارنيوز در مشهد با ارسال متني براي سايت نوشته است

****بیخودی پرسه زدیم صبحمان شب بشود
بیخودی حرص زدیم سهم مان کم نشود
ما
خدا را با خود سر دعوا بردیم و قسمها خوردیم
و
حقیقتها را زیر پا له کردیم
و چقدر حظ بردیم که زرنگی کردیم

آخرین ویرایش:

ساناززز

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ کاری نمیشه کرد باید بسوزی و بسازیییییییییییییی....................

ali 254

اخراجی موقت
این هم مثل مصیبت ها و بدبدختی های دیگه....مثل همون مصاحبه ای که می ری و اگر بلد نباشی فرق اذان و اقامه!!! چیه ردت می کنن! و خیلی از مسائل دیگه...
الان اتوبوس رانی هم اینطوریه و باید متاهل باشی....حالا به قول شما اینا چه فکری پیش خودشون کردن نمی دونم!! یعنی متاهل ها به دخترهای مردم نگاه نمی کنن؟

yas87

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی این نوشته رو بخونه من گوش بدم :|

نگار88

کاربر بیش فعال
موافقم باهات استارتر صد در صد واگزارشون که کنی به خدا دیر یا زود همچین چوبشو میخورن که نفهمن از کجا خوردن خدا به موقع جواب همشونو میده / خدا نگذره از بعضیا که خوششون میاد از گیر انداختن تو کار ملت....

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
این ک قانون اساسی کشورمونو مطالعه کردی خیلی خوبه
مشکل اساسی خیلیهامون اینه ک قانون اساسی کشورمونو نمیدونیم در نتیجه ب خیلی از حقوقمون آگاه نیستیم درحالی ک در کشورهای پیشرفته قانون اساسی از دروسی هست ک در طول تحصیل تدریس میشه و همه موظف ب حفظ کردنش هستن
نمیدونم چ راهکاری میشه واسه مشکلتون ارائه کرد اما امیدوارم بتونید راهی پیدا کنید ک این مشکل از سرراه شما و همه جوانان مثل شما حذف شه و دراین راه تنها نباشید..
موافقم باهات استارتر صد در صد واگزارشون که کنی به خدا دیر یا زود همچین چوبشو میخورن که نفهمن از کجا خوردن خدا به موقع جواب همشونو میده / خدا نگذره از بعضیا که خوششون میاد از گیر انداختن تو کار ملت....
عزیزم واگذارشون کن ب خدا نشون دهنده ضغف مطلقه
حق گرفتنیه
و مظلومی ک در برابر ظلم سکوت کنه گناهش برابر با ظالمه

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز درود بر تو...
دلیل این قانونو نمیدونم دقیقا ولی میتونم حدس بزنم برای چی این قانون گذاشته شده فقط برای ازدواج کردن مجرد ها نمیتونه باشه ولی به نظر من نباید نا امید بشی راه های دیگه رو هم امتحان کن و فکر نکن که این مشکل فقط برای تو هستش خیلیا دارن با مشکل بی کاری زندگی میکنن اینجوری هم نا امید نشدن...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای عزیز شما میتوانی را ننده تاکسی نباشی .........آقای عزیز شما فقط به فکر خودتی .......اگر کمی اخبار حوادث رو بخونی .....دلیل این مسئله رو متوجه میشوی!

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای عزیز شما میتوانی را ننده تاکسی نباشی .........آقای عزیز شما فقط به فکر خودتی .......اگر کمی اخبار حوادث رو بخونی .....دلیل این مسئله رو متوجه میشوی!
سرچه کاری بره محمدآقا؟
بره باماهی 609هزارتومن قانون کار،کارکنه؟
خداوکیلی بااین حقوق آدم جرئت میکنه بره دامادبشه؟به نظرمن به جای اینکه صورت مسئله روپاک کنندبیان این معادله رو حلش کنند.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرچه کاری بره محمدآقا؟
بره باماهی 609هزارتومن قانون کار،کارکنه؟
خداوکیلی بااین حقوق آدم جرئت میکنه بره دامادبشه؟به نظرمن به جای اینکه صورت مسئله روپاک کنندبیان این معادله رو حلش کنند.
سلام.........اولا که دامادی و غیر دامادی و اینها پول نیست .......اگر ما مسلمانیم مواضع دینمون در این قبال مشخصه......ولی حالا کسانیکه بحث پول مطرح میکنن.....خب چیزی وجود دارد به اسم پس انداز ....بعد تاکسی رانی خیلی درآمد دارد؟.......اگر این جور بود که همه متاهلین می رفتند تاکسی رانی و راننده میشدند!

ایشون میتونه راننده خیلی از شرکتهای خصوصی بشه ......نمیتونه؟!

حقوقی که شما میگید حقوق ثابت است .......حق ماموریت ..........اضافه کاری ...شیفت و اینها رو کم نکنید .......البته بنده مخالف افزایش حقوق نیستم لازم هم هست .......ولی تو این ماجرا به نظر بنده فرق آن چنانی نیست

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.........اولا که دامادی و غیر دامادی و اینها پول نیست .......اگر ما مسلمانیم مواضع دینمون در این قبال مشخصه......ولی حالا کسانیکه بحث پول مطرح میکنن.....خب چیزی وجود دارد به اسم پس انداز ....بعد تاکسی رانی خیلی درآمد دارد؟.......اگر این جور بود که همه متاهلین می رفتند تاکسی رانی و راننده میشدند!

ایشون میتونه راننده خیلی از شرکتهای خصوصی بشه ......نمیتونه؟!

حقوقی که شما میگید حقوق ثابت است .......حق ماموریت ..........اضافه کاری ...شیفت و اینها رو کم نکنید .......البته بنده مخالف افزایش حقوق نیستم لازم هم هست .......ولی تو این ماجرا به نظر بنده فرق آن چنانی نیست
علیک سلام
مسلمونیم درست.ولی به شرطی که دخترموردعلاقه من وخانوادش به این مسئله پایبندباشندودرک کنند.
متاسفم اینو میگم ولی شرکت های خصوصی به تعهداتشون پایبندنیستندحق جذب پر!حق ماموریت پر!حق فنی دلبخواه!
تازه اگه همه ی ایناروجمع بزنی ماهی 850 به زورمیشه.
معلومه که درآمدبک آژانسی ویایک تاکسی بالاترازکارگری شرکتهای خصوصییه.روزی 50هزارتومنه تاکسی رومقایسه کنیدباروزی نهایتا30هزارتومن یک کارگر.

من میگم به جای اینکه جلوی پای مجردهاسنگ بندازیم کاری کنیم ازمجردی خارج بشن.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
علیک سلام
مسلمونیم درست.ولی به شرطی که دخترموردعلاقه من وخانوادش به این مسئله پایبندباشندودرک کنند.
متاسفم اینو میگم ولی شرکت های خصوصی به تعهداتشون پایبندنیستندحق جذب پر!حق ماموریت پر!حق فنی دلبخواه!
تازه اگه همه ی ایناروجمع بزنی ماهی 850 به زورمیشه.
معلومه که درآمدبک آژانسی ویایک تاکسی بالاترازکارگری شرکتهای خصوصییه.روزی 50هزارتومنه تاکسی رومقایسه کنیدباروزی نهایتا30هزارتومن یک کارگر.

من میگم به جای اینکه جلوی پای مجردهاسنگ بندازیم کاری کنیم ازمجردی خارج بشن.
بله قطعا ........من رد نمیکنم رسم های اشباه ......سخت گیری های بسیار رو تو این دوره زمونه جلوی بچه هامون گذاشتن ............نگاه شما بدبینانه است .....بنده خودم راننده های بسیاری میشناسم که تو شرکت خصوصی با ماشین حتی خود شرکت داره میره و یک و سیصد میگیره......البته میزنه به جاده ........
ضمن اینکه اونی هم که با ماشین خودشه یک و پانصد و شایدم بیشتر منتهی فقط داخل شهر ..........شما خرج بنزین.....خرج استهلاک خودرو....خطر مسیر..و مسائلی از این دست رو هم حساب کن ......با یه کارگری مقایسه کن که با سروریس به محل کارش میره ...........

من واقعا این مسئله رو سنگ اندازی نمیدونم......یعنی این موردی که این جا ذکر شد .........هم برای خودش بهتره.......هم برای خانوادش ........هم برای اون اژانس و هم مسافر!

aramis1

عضو جدید
آقای استارتر محترم شما اگه واقعا قصدتون و هدفتونو مشخص کردین و اونم اینه که با تاکسی کار کنین با توجه به اینکه مجرد هستین من راهشو بلدم یعنی خودم در زمان دانشجویی با اینکه مجرد ام هستم کارت شهری گرفتم . اگه تمایل داشتین بگین تا روال قانونیشو بهتون بگم

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

متوجه منظورتان نشدم!

آقای استارتر محترم شما اگه واقعا قصدتون و هدفتونو مشخص کردین و اونم اینه که با تاکسی کار کنین با توجه به اینکه مجرد هستین من راهشو بلدم یعنی خودم در زمان دانشجویی با اینکه مجرد ام هستم کارت شهری گرفتم . اگه تمایل داشتین بگین تا روال قانونیشو بهتون بگم
سپاس از حسن توجه و دقتتون
اما تاپیک نقل قولی(موضوع تاپیک داخل گیومه گنجانده شد، همراه با رفرنس مطلب) بود از صحبت های جوان عزیز مشهدی که دچار این مشکل شده بود . خب شاید این مشکل مبتلا به و دغدغه عده ای باشه پس اگه راهکاری برای برون رفت از این مشکل دارین ، لطف میکنین اگه بیانش کنین.

حال این شما و قضاوت با وجدان های آگاه جامعه!

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز