آزمون نظام مهندسی برق

وضعیت
موضوع بسته شده است.

elc85

عضو جدید
یه سوال دیگه داشتم سوال 10 آزمون 91 در رابطه با زون اعلام حریقه . هرچی کتاب حفاظت در مقابل حریق گشتم نبود تو کدوم کتاب کجا نوشته؟؟!!
در مورد دتکتورهای شعاعی سوال 9 سال 91 تو کدوم کتاب نوشته هرچی گشتم نبود!!:confused:

elc85

عضو جدید
سوال 13 و 14 سال 90 هم در مورد دتکتور دود است کسی میدونه اینا تو کدوم کتاب است؟خیلی گشتم پیدا نکردم:cry:

nafise05

عضو جدید
سلام دوستان
من امروز كتابهاي تاسيسات و روشنايي كلهر رو گرفتم ميخواستم بدونم كدوم فصلها مهم اند و كدوما رو بخونم؟
تشكر
سلام، خوش آمدید، پایان نامه به سلامتی تموم شد؟
کتاب تاسیسات کلهر خوبیش اینه که همه چیز رو ساده گفته، اگه خواستید یه آشنایی کلی پیدا کنید بهتره فصل های دو و سه، قسمت 4-7 برای علایم کابلها (که البته کامل نیست)، فصل 6 ، فصل 7 بخش فیوزها، و فصل ده رو مطالعه کنید، اگه نه آشنایی کلی دارید و مطالب تاسیسات خاطرتون هست به نظر مستقیم از مبحث 13 و راهنماش شروع کنید، راهنمای 13 به خصوص فصول 6، 7 و 8 خیلی عالی هستن و فرمولهاشونم توی حل سوالات آزمون ها خیلی بدرد بخورن
کتاب روشنایی اصل مطلب توی اوایل فصل دو که تعاریف هستش و قسمت روش لومن با استفاده از تقسیم ناحیه ای فصل 5 هستش
موفق باشید

nafise05

عضو جدید
سلام به همگی
آخه گفته تعداد درها در آسانسورهای این پروژه چون ما 7 تا آسانسور داشتیم با 2 تا چاه و هر چاه 1 در اضطراری می خواد گفتم 2تا در میشه کلا دیگه؟؟؟؟
بازم سوال دارم، این آزمون آذر 90 کم سخت نبوداا
سوال 29رو یکی برام توضیح بده البته میدونم طولانیه ولی نفهمیدم.
درسته، 4 تا آسانسور داریم که باید توی دو تا چاه مجزا قرار بگیرن، به این جاش فک نکرده بودم، به نظر همون دوتا دریچه اضطراری لازم باشه، اما خب جواب رو زدن یکی!
برای سوال 29: اول این که تجربه نشون داده بیشترین افت توان رو توی مسیر یکی مونده به آخر و توی پریز یکی مونده به آخر داریم، یعنی مسیر ABCDH، تا پریز یکی مونده به آخری، برای محاسبه افت توان از هر پریزی یا جعبه تقسیمی که انشعاب بگیریم افت انشعاب رو در نظر می گیریم و از هر پریز یا جعبه تقسیمی که عبور کنیم افت عبور رو در نظر می گیریم، اینطوری برای همون مسیر مورد نظر داریم:
افت انشعاب پریز میانی(=6)+ افت عبوری پریز میانی(=2)+ افت انشعاب جعبه تقسیم عبوری با یک عبور و چهار انشعاب(=15)+ دو تا افت عبور جعبه تقسیم عبوری با یک عبور و چهار انشعاب(= 2*3) + افت کابل ها (=(20+10+5+5+20)*10/100)= افت کل= توان تقویت کننده =35
می تونی چند تا مسیر دیگه هم چک کنی چون بیشترین افت مد نظره

امروز سال 83 رو حل کردم، چقققددددرررر!!! سخت بود!!! همش کابلهای موازی!!! یه شکل 10 سوال همش هم مربوط به هم، خدا رحم کنه

nafise05

عضو جدید
سوال 55 چرا امپدانس Q4,Q5,Q6 شده 3/1 امپدانس ترانس؟
سوال 56 جواب الف میشه؟؟؟؟
سوال 55 چون وقتی سه تا ترانس وصل باشن، یعنی کلیدهای Q1,Q2,Q3، بسته باشن سه تا ترانس موازی میشن، در مورد امپدانس هاشون مثل اینه که سه تا مقاومت موازی شدن که مقاومت معادل میشه 1/3 هر کدوم از مقاومتها
سوال 56 برای من هم خیلی واضح نیست

nafise05

عضو جدید
سوال 13 و 14 سال 90 هم در مورد دتکتور دود است کسی میدونه اینا تو کدوم کتاب است؟خیلی گشتم پیدا نکردم:cry:
کتاب سیستم های حفاظتی
http://www.chap.sch.ir/books/1889
فصل اولشو بخونید، کامل نیست اما از هیچی بهتره
اینم پیشنویس استاندارد اعلام حریق اگه کاملتر خواستید که البته اینو من کامل نخوندم:

http://tec.mporg.ir/Portal/View/Page...4-f248d2607e0c
فقط اگه اصلش تا امتحان اومد باید اصلشم بخونیم

موفق باشید

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام، خوش آمدید، پایان نامه به سلامتی تموم شد؟
کتاب تاسیسات کلهر خوبیش اینه که همه چیز رو ساده گفته، اگه خواستید یه آشنایی کلی پیدا کنید بهتره فصل های دو و سه، قسمت 4-7 برای علایم کابلها (که البته کامل نیست)، فصل 6 ، فصل 7 بخش فیوزها، و فصل ده رو مطالعه کنید، اگه نه آشنایی کلی دارید و مطالب تاسیسات خاطرتون هست به نظر مستقیم از مبحث 13 و راهنماش شروع کنید، راهنمای 13 به خصوص فصول 6، 7 و 8 خیلی عالی هستن و فرمولهاشونم توی حل سوالات آزمون ها خیلی بدرد بخورن
کتاب روشنایی اصل مطلب توی اوایل فصل دو که تعاریف هستش و قسمت روش لومن با استفاده از تقسیم ناحیه ای فصل 5 هستش
موفق باشید
سلام نه هنوز تموم نشده
کتابا رو گرفتم میخوام خوندن رو شروع کنم
تشکر از پاسختون :gol:

Masoud_IEC

عضو جدید
امروز روز ضدحاله منه ، برقا هر 10 مین قطع میشن !

سوال 50 رو منم درست حسابی نگرفتم چی شد

جریان راه اندازی مبنای قطع این فیوزها نیست ، به خاطرکوتاه بودن
درسته، ولی برای سوال 26 سال 84 جواب نمیده
والا طبق حل شایقی ، یبار طولو گذاشته چون شده 11*4 و تعداد لامپها کم بوده اومده عرصو گذاشته که شده 12*4 اینو انتخاب کرده

setare7031

عضو جدید
سلاااااااام به همگی

سلاااااااام به همگی

افت کابل ها (=(20+10+5+5+20)*10/100)= افت کل= توان تقویت کننده =35
امروز سال 83 رو حل کردم، چقققددددرررر!!! سخت بود!!! همش کابلهای موازی!!! یه شکل 10 سوال همش هم مربوط به هم، خدا رحم کنه[/QUOTE]

من مشکلم همین محاسبه ی افت کابل هستش نمیفهمم چجوری حساب کرده.
واقعا خدا رحم کنه من تازه رسیدم آزمون 88 .
آره این سوالای بهم پیوسته وضعیتش بدتره.
من تو حل سوالات خیلی کندم.:surprised:
خیلییی کم سوال تکراری پیدا میشه.

Masoud_IEC

عضو جدید
آخه تا فصل3 خوندم الانم وقت کمه.
به امید خدا هممون قبول بشیم.:smile:[/QUOTE]
ا تقريبا همش مهمه
شما سعي كن همشو يه ىور شىه روؤنامه وار بخوني كه بىوني مءالب كجاي كتابن

آخرین ویرایش:

nafise05

عضو جدید
والا طبق حل شایقی ، یبار طولو گذاشته چون شده 11*4 و تعداد لامپها کم بوده اومده عرصو گذاشته که شده 12*4 اینو انتخاب کرده
خدا قوت
من که امروز یه سوال دیگه چیدمانو حل کردم به این روش که با در نظر گرفتن نسبت S/MH حداکثر فاصله رو حساب می کنم، بعدش با همون روش معمول چیدمان رو، چیزی که بین این دو تا توی گزینه ها بود و تعداد نزدیک به تعداد چراغ بدست اومده بود رو انتخاب کردم درست بود، خدا کنه سر امتحانم جواب بده

nafise05

عضو جدید
من مشکلم همین محاسبه ی افت کابل هستش نمیفهمم چجوری حساب کرده.
واقعا خدا رحم کنه من تازه رسیدم آزمون 88 .
آره این سوالای بهم پیوسته وضعیتش بدتره.
من تو حل سوالات خیلی کندم.:surprised:
خیلییی کم سوال تکراری پیدا میشه.
الان که من نوشتم بازم حل نشد؟
در مورد افت کابل ها طول کابل ها رو در مقدار افتی که داده ضرب می کنیم، چون افت کابل ها رو در واحد هر 100 متر داده تقسیم بر 100 کردم.
اگه مشکلی بود بگو بیشتر توضیح بدم.
حالا من خیلی سریعم! باورت میشه! حوصله ام نمیاد زمان کامل رو بذارم، می خوام تند تمومشون کنم!
من قبلا روزی یه نصف آزمون حل می کردم، الان تصمیم گرفتم روزی دو تا آزمونو حل کنم! :D به نظرم اگه به این سوالا مسلط باشیم حداقل نصف سوالا رو بشه جواب داد، انشالا

nafise05

عضو جدید
- جواب سوال 66 سال 81 (پایه 1-2 ) 4 میشود (انهدام MCB) که اشتباهی زده 3 ، لطفا چک کنید
پی دی اف این سوالا رو گرفتم، توی اون هم گزینه 3 رو انتخاب کرده، به نظر من زیاد بی ربط نیست، ممکنه تا فیوز جریان اتصالی رو قطع کنه کلید مینیاتوری منهدم بشه، (با توجه به شکل صفحه 338 راهنمای 13) به نظرم بهترین جواب اینه که فیوز اتصال رو در زمانی دیرتر از مجاز قطع می کنه، چون باید حداکثر 100 آمپر بوده باشه ولی 160 هستش

nafise05

عضو جدید
من سوال 37 سال 83 رو مشکل دارم، افت ولتاژ و میخواد، از فرمول افت ولتاژ با استفاده از توان، توان رو نصف گذاشته چون گفته که از دو رشته کابل استفاده می کنیم، بعدش عددی که در نهایت بدست اومده رو باید تقسیم بر دو کنیم تا توی گزینه ها باشه، این تقسیم به دو رو من نمی فهمم چرا، آخه برای سوالهای بعدش که باز هم کابل های موازی هستن افت ولتاژ رو مستقیم استفاده کرده، من می گم اگه اینجا تقسیم باید بکنیم، برای برعکسش هم باید ضرب بکنیم دیگه، ولی این طور نیست، نظر دوستان چیه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
درود

1- انشعاب ساختمانی 3فاز است هر فاز سه کنتور 25 نوع اتصال زمین ؟
2- فیوز تغذیه مینیاتوریا 160 امپر است ؟چه اشکالی ممکنه واسه مینیاتوریا پیش بیاد ؟
3- برتری اساسنسور هیدرولیک به کششی در ظرفیت بالا؟
متوجه سوال اول نشدم . در عمل از صفحه ای بسته به جریان عبوری و نوع خاک مساحت صفحه بیشتر میشه .و به طور عمودی در زمین با موادی مخصوص قرار میگیره .
نوع خاصی نداره که
.
سوال دوم
از اونجایی که مینیاتوری ها فقط تا رنج 100 امپر وجود دارند باعث قطع کلید بالا دست میشوند. البته این سوالا خیلی اشکال داره . باید زمان و یا نوع مینیاتوری رو مشخص میکرده

سوم رو نمیدونم

سلام بچه ها
کسی هست بدونه سوالای 56 تا58 نظام مهندسی برق سال 91 چطور حل میشه راهنمایی بفرمایید
ممنون
امیدوارم موفق باشید:)
صورت سوال لصفا

Masoud_IEC

عضو جدید
واقعا شرمنده ، فونت سیستمم قاط زده بود اینترنتم هم مشکل داشت !
من سوال 37 سال 83 رو مشکل دارم، افت ولتاژ و میخواد، از فرمول افت ولتاژ با استفاده از توان، توان رو نصف گذاشته چون گفته که از دو رشته کابل استفاده می کنیم، بعدش عددی که در نهایت بدست اومده رو باید تقسیم بر دو کنیم تا توی گزینه ها باشه، این تقسیم به دو رو من نمی فهمم چرا، آخه برای سوالهای بعدش که باز هم کابل های موازی هستن افت ولتاژ رو مستقیم استفاده کرده، من می گم اگه اینجا تقسیم باید بکنیم، برای برعکسش هم باید ضرب بکنیم دیگه، ولی این طور نیست، نظر دوستان چیه؟
تقسيم به2 به بخاطر اینه که از دو تا کابل موازی هم مقطع واسه تقسیم مساوی جریان استفاده شده ، در سوال بعدش بخاطر اینکه کابل مقطعش بالا رفته پس دیگه لازم نیست از دو کابل استفاده کنیم که در نتیجه بخاطر اینه که تو صورت سوال افت ولتاژ کمتر داده شده
پی دی اف این سوالا رو گرفتم، توی اون هم گزینه 3 رو انتخاب کرده، به نظر من زیاد بی ربط نیست، ممکنه تا فیوز جریان اتصالی رو قطع کنه کلید مینیاتوری منهدم بشه، (با توجه به شکل صفحه 338 راهنمای 13) به نظرم بهترین جواب اینه که فیوز اتصال رو در زمانی دیرتر از مجاز قطع می کنه، چون باید حداکثر 100 آمپر بوده باشه ولی 160 هستش
جالبه توي پایه 3 گزینه 4 رو کتاب شایقی انتخاب کرده !

آخرین ویرایش:

nafise05

عضو جدید
تقسيم به ىو به خاءر اينه كه جريان بينشون تقسيم ميشه \س توان هم تقسيم ميشه لإ اطه 4 كابل بوىن تقسيم به 4 ميكرىيم لإ خوب توي سوال بعى كابل ما سايؤش ىو برابر شىه \س افت هم مياى \ايين و اينكه لاؤم به استفاىه اؤ 2 كابل نيست

جالبه توي \ايه 3 طؤينه 4 انتخاب شىه !
خیلی ممنون، ولی کامل نشد بخونم

nafise05

عضو جدید
در سوال بعدش بخاطر اینکه کابل مقطعش بالا رفته پس دیگه لازم نیست از دو کابل استفاده کنیم که در نتیجه بخاطر اینه که تو صورت سوال افت ولتاژ کمتر داده شده

جالبه توي پایه 3 گزینه 4 رو کتاب شایقی انتخاب کرده !
دشمنتون شرمنده، خیلی ممنون
اگه از یه رشته کابل 4*70 استفاده شده باشه، این کابل حداقلش باید بتونه جریان رو تحمل کنه، جدا از اینکه افت ولتاژش طبق درخواست سوال از 2 درصد بیشتر نباشه، جریانی که باید عبور بده جریان موتوره + در نظر گرفتن ضریب تصحیح دما = 202.6/0.87 = 232.87
در حالی که جریان مجاز کابل 70*4 ، 230 آمپره، اگه جایی اشتباه کردم بفرمایید

آره، کتاب منم از این اشتباها زیاد داره، همه جوابامو با پی دی اف ها چک می کنم

Masoud_IEC

عضو جدید
دشمنتون شرمنده، خیلی ممنون
اگه از یه رشته کابل 4*70 استفاده شده باشه، این کابل حداقلش باید بتونه جریان رو تحمل کنه، جدا از اینکه افت ولتاژش طبق درخواست سوال از 2 درصد بیشتر نباشه، جریانی که باید عبور بده جریان موتوره + در نظر گرفتن ضریب تصحیح دما = 202.6/0.87 = 232.87
در حالی که جریان مجاز کابل 70*4 ، 230 آمپره، اگه جایی اشتباه کردم بفرمایید

آره، کتاب منم از این اشتباها زیاد داره، همه جوابامو با پی دی اف ها چک می کنم

درود
تصحیح میکنم منظور از سوال 38 اینه که میخواهیم از دو 70*4 استفاده کنیم
چون یک کابل نمیتونه 2*145.5 امپر رو تحمل کنه
که توی سوال 39 هم چون مقطع 35 هست شده 3 کابل موازی

آخرین ویرایش:

nafise05

عضو جدید
درود
تصحیح میکنم منظور از سوال 38 اینه که میخواهیم از دو 70*4 استفاده کنیم
خب پس سوالی که پرسیدم، در مورد تقسیم افت ولتاژ بدست اومده، به نظر شما چطور میشه توضیحش داد؟ واقعا فهمش واسه من مشکله، یعنی کابلهای موازی افت ولتاژ رو دو برابر می کنن؟ برای حل سوال 38، افت ولتاژ همون 2 درصد که توی سوال گفته گذاشته شده، و توان هم نصف، این که توان نصف قرار داده بشه دلیلشه مشخصه، این که چرا توی سوال 37 افت ولتاژی که بدست آورده رو نصف کرده نمی دونم. ببخشید مثل این که خیلی گیر دادم بهش!

Masoud_IEC

عضو جدید
خب پس سوالی که پرسیدم، در مورد تقسیم افت ولتاژ بدست اومده، به نظر شما چطور میشه توضیحش داد؟ واقعا فهمش واسه من مشکله، یعنی کابلهای موازی افت ولتاژ رو دو برابر می کنن؟ برای حل سوال 38، افت ولتاژ همون 2 درصد که توی سوال گفته گذاشته شده، و توان هم نصف، این که توان نصف قرار داده بشه دلیلشه مشخصه، این که چرا توی سوال 37 افت ولتاژی که بدست آورده رو نصف کرده نمی دونم. ببخشید مثل این که خیلی گیر دادم بهش!

خوبی این بحثا اینه که منو هم به چالش میکشونه
من چک کردم جواب همون 2.9 در میاد نصف نکرده جوابو
حواستون باشه توانو 50 بزارید ها

Masoud_IEC

عضو جدید
برای سوال 29: اول این که تجربه نشون داده بیشترین افت توان رو توی مسیر یکی مونده به آخر و توی پریز یکی مونده به آخر داریم، یعنی مسیر ABCDH، تا پریز یکی مونده به آخری، برای محاسبه افت توان از هر پریزی یا جعبه تقسیمی که انشعاب بگیریم افت انشعاب رو در نظر می گیریم و از هر پریز یا جعبه تقسیمی که عبور کنیم افت عبور رو در نظر می گیریم، اینطوری برای همون مسیر مورد نظر داریم:
افت انشعاب پریز میانی(=6)+ افت عبوری پریز میانی(=2)+ افت انشعاب جعبه تقسیم عبوری با یک عبور و چهار انشعاب(=15)+ دو تا افت عبور جعبه تقسیم عبوری با یک عبور و چهار انشعاب(= 2*3) + افت کابل ها (=(20+10+5+5+20)*10/100)= افت کل= توان تقویت کننده =35
می تونی چند تا مسیر دیگه هم چک کنی چون بیشترین افت مد نظره

تو سوال 33 -84 اینطوری حل کرده :
حد اقل قدرت تقویت کننده = 14+2+10+3=29
این 14 افت کجاست؟

آخرین ویرایش:

setare7031

عضو جدید
سلام

سلام

الان که من نوشتم بازم حل نشد؟
در مورد افت کابل ها طول کابل ها رو در مقدار افتی که داده ضرب می کنیم، چون افت کابل ها رو در واحد هر 100 متر داده تقسیم بر 100 کردم.
اگه مشکلی بود بگو بیشتر توضیح بدم.
حالا من خیلی سریعم! باورت میشه! حوصله ام نمیاد زمان کامل رو بذارم، می خوام تند تمومشون کنم!
من قبلا روزی یه نصف آزمون حل می کردم، الان تصمیم گرفتم روزی دو تا آزمونو حل کنم! :D به نظرم اگه به این سوالا مسلط باشیم حداقل نصف سوالا رو بشه جواب داد، انشالا[/QUOTE مهندسین

دوستان سلام
منم الان بیشتر وقتمو رو حل آزمونا گذاشتم، تا سوالیو نفهمم نمیتونم ولش کنم.
باشه سعی میکنم وقت بگیرم و با سرعت بیشتری حل کنم.
حالا فقط جواب میدی یا همون موقع جوابشم نگاه می کنی؟

nafise05

عضو جدید
تو سوال 33 -84 اینطوری حل کرده :
حد اقل قدرت تقویت کننده = 14+2+10+3=29
این 14 افت کجاست؟
برای پریز میانیه که افت انشعابیش 14 هستش، افت ولتاژ برای پریزهای یکی مونده به آخر مدار، در انشعاب یکی مونده به آخر مدار اکثرا بیشترین افت رو داره به خاطر همین بهتره اول اون رو حساب کنیم

وضعیت
موضوع بسته شده است.