·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

hurieh

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
در مورد رابطه ای که گفتید من از یه نفر دیگه پرسیدم و اینجوری به من جواب دادن

μ≈ 1 ̸(X[SUB]a[/SUB] . μ [SUB]a[/SUB]+ X[SUB]b[/SUB] . μ [SUB]b [/SUB])
که X[SUB]a[/SUB] و X[SUB]b[/SUB] کسر مولی جزء aوb هستند .

که با رابطه ای که شما در مود جز مولی گفتین دقیق به صورت عکس است
میتونم بپرسم کدوم درسته؟
ممنونم گلم
اگه درصدات مولیه رابطه معروف فاکس جواب میده مجموع ویسکوزیته هرکدوم ضرب در جزء مولیش
اگه درصدات وزنی {(ویسکوزیته1/جزء وزنی1)+(ویسکوزیته2/جزء وزنی2)=(ویسکوزیته کل/1)}

Hermione Granger

عضو جدید
متشكرم
البته اينها رو در اين حد بلد بودم
توضيحات دقيقتري ميخواستم
مثلا" مثل تجربه كار با دستگاه GPC
حالا تو تاپيك خودش درخواست ميدم

پرس هم پرسي كه مثلا" به پليمر پروكسيد اضافه ميكنيم و ميذاريمش تو دما و فشار تا كراس لينك بشه

Hermione Granger

عضو جدید
از روکش پلی اتیلن هم برای سییم های آنتن استفاده می شه و هم برای کابلهای فشار قوی. برای سیم آنتن از نوع کراس لینک نشده هست و برای کابل های فشار قوی از نوع کراس لینک شده. شرکت های خیلی زیادی هستن که سیم آنتن درست می کنن و تماما از پلی اتیلن های ساخت ایران استفاده می کنن چون اصلا صرفه اقتصادی نداره که بخان از مارک های خارجی استفاده کنن. ولی شرکت هایی که کابل فشار قوی می زنن محدود هستن و تا زمانی که نتونن برای کابلی که تولید می کنن استاندارد بگیرن، اداره برق ازشون خریدی نمی کنه (مشتری اصلی کابلهای فشار قوی فقط اداره برق هست). خود اداره برق هم هر پارتی خریدی که از یک شرکت انجام میده، میبره اول تست 20کیلوولت روش انجام میده. اگه تست پاس بشه که خب هیچ، بازم از اون شرکت خرید می کنه اما اگه تست رد بشه، دیگه از اون شرکت خرید نمی کنه و خیلی سخت حاضر میشه یه بار دیگه محصول اون شرکت رو بخره و تست کنه. برای همین تمام شرکت هایی که از یک ماده اولیه مشخص استفاده کردن و کابل XLPE درست کردن و تست محصولشون توسط اداره برق تایید شده، دیگه به هیچ عنوان حاضر نیستن که ریسک کنن و ماده اولیه دیگه ای رو استفاده کنن. تا جایی که می دونم تقریباً تمام شرکت های تولید کننده کابل فشار قوی (با روکش XLPE) از پلی اتیلن ساخت کره (LG) برای تولید کابلشون استفاده می کنن.

سلام
ممنون دوست عزيز بابت توضيحات چند ماهه ات
موضوعم تقريبا" شكل گرفته كه بحث كراس لينك LLDPE هست
حالا من بايد LL هايي كه تو ايران تو كابل سازي استفاده ميشن رو پيدا كنم
نظري ندارين چكار كنم ؟
اون كد تعرفه واردات رو از كجا ميشه گير آورد؟

Hermione Granger

عضو جدید
For high performance polyethylene applications, requiring higher temperature, creep, abrasion and chemical resistances, crosslinking is a must. Of all the crosslinking technologies, Silane is the one which exhibits the greatest process flexibility (by providing the possibility to trigger the crosslinking after extrusion) and superior mechanical performance. As opposed to other processes, Silane Crosslinking technology is easy to implement and does not require special processing equipment.

هم چنین این لینک.

من دقيقا" نفهميدم فرقش با پروكسيد چي هست ؟

rojina_010

عضو جدید
بهترین روش شیرین سازی آب شور؟؟؟؟

بهترین روش شیرین سازی آب شور؟؟؟؟

سلام میخواستم بپرسم به نظر شما بهترین روش شیرین سازی آب برای مصارف کشاورزی کدوم روشه؟ممنون:smile: میشه جواب بدین

سلام
ممنون دوست عزيز بابت توضيحات چند ماهه ات
موضوعم تقريبا" شكل گرفته كه بحث كراس لينك LLDPE هست
حالا من بايد LL هايي كه تو ايران تو كابل سازي استفاده ميشن رو پيدا كنم
نظري ندارين چكار كنم ؟
اون كد تعرفه واردات رو از كجا ميشه گير آورد؟

موفق باشین، موضوع خوب و کاربردی-ای هست :)

تعرفه واردات پلی اتیلن 4درصد هست. اونهایی هم که تعرفه وارداتش بیشتر از 4درصد هست، توی گمرک ماده رو به اسم اون گریدی که تعرفه 4درصد داره معرفی می کنن تا لازم نباشه هزینه بالاتر از 4درصد پرداخت کنند. لینک زیر تعرفه واردات گرید های مختلف پلی اتیلن رو نشون میده.
http://www.irica.gov.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=82cebca0-58cc-4be6-bef5-a94e2242140a

پیشنهاد می کنم یه سر هم به اداره استاندراد بزنید و استاندارد تعریف شده برای کابل فشار قوی رو تهیه کنید

nicenet1369

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
در مورد رابطه ای که گفتید من از یه نفر دیگه پرسیدم و اینجوری به من جواب دادن

μ≈ 1 ̸(X[SUB]a[/SUB] . μ [SUB]a[/SUB]+ X[SUB]b[/SUB] . μ [SUB]b [/SUB])
که X[SUB]a[/SUB] و X[SUB]b[/SUB] کسر مولی جزء aوb هستند .

که با رابطه ای که شما در مود جز مولی گفتین دقیق به صورت عکس است
میتونم بپرسم کدوم درسته؟
ممنونم گلم

ممنون!
این دو رابطه ای گفتی میتونن ویسکوزیته رو با دقت خوبی بدن؟

ربطه رو من ندیددم من لگاریتمیبشو اینجوری دیدم
μ≈ X[SUB]a[/SUB] log μ [SUB]a[/SUB]+ X[SUB]b[/SUB]log μ [SUB]b
[/SUB]
[SUB]روابط منو همشونو تو منابع اصلی خواص و شیمی فیزیک ببینید درستن[/SUB][SUB]در مورد دقتشونم نمیدونم اما اینا تخمینن اونقدر دقیق نیستن![/SUB]

h.fshirazi

عضو جدید
سلام دوست عزیز، من میتونم کمک کنم، من فرمول تولید مستر بچ رو دارم ولی .......
مهندس شیرازی

s2ap

عضو جدید
مقالات انگلیسی مهندسی شیمی پلیمر

monomer

عضو جدید
کاربرد PVC & PU در کفش

کاربرد PVC & PU در کفش

باسلام خدمت دوستان!
من دانشجو ترم 3پلیمر هستم و در زمینه کاربرد پلیمر تو کفش کارمیکنم!
مطلب درین طمینه خیلی کمه اگر کسی از بین شما عزیزان بتونه کمکم کنه خیلی ممنون میشم.:smile:

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار

shervin1819

عضو جدید
help me

help me

با سلام.جواب این چندتا سوالو فوری فوری لازم دارم.
Tg و Tm پلیمرهای معروف؟
تعریف دقیق Tg و Tm و Tgg و آلفا و بتا Transition.
و تفاوتهای میان Film و Sheet.
با تشکر.

Hermione Granger

عضو جدید
For high performance polyethylene applications, requiring higher temperature, creep, abrasion and chemical resistances, crosslinking is a must. Of all the crosslinking technologies, Silane is the one which exhibits the greatest process flexibility (by providing the possibility to trigger the crosslinking after extrusion) and superior mechanical performance. As opposed to other processes, Silane Crosslinking technology is easy to implement and does not require special processing equipment.

هم چنین این لینک.

من دقيقا" نفهميدم فرقش با پروكسيد چي هست ؟

دوستان يكي يه توضيح دقيق ميده راجع به silane و اين كه graft شدن تو چه شرايطي بايد انجام بشه ؟
توي همون واحد پليمري كه دارن پليمر رو ميسازن يا master batch ميزنن براش؟

shirvani47

عضو جدید
GRP

GRP

سلام
سوالی داشتمم.لطفا اگر میتوانید اطلاعاتی در مورد مواد لوله GRP دراختیارم بگذارید.

hurieh

عضو جدید
ربطه رو من ندیددم من لگاریتمیبشو اینجوری دیدم
μ≈ X[SUB]a[/SUB] log μ [SUB]a[/SUB]+ X[SUB]b[/SUB]log μ [SUB]b
[/SUB]
[SUB]روابط منو همشونو تو منابع اصلی خواص و شیمی فیزیک ببینید درستن[/SUB][SUB]در مورد دقتشونم نمیدونم اما اینا تخمینن اونقدر دقیق نیستن![/SUB]

thanks alot

ardavana

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه سوال داشتم که اگر به پاسخ برسم نقش مهمی تو کارم خواهد داشت . من میخوام pmma را به صورت مایع غلیظ در بیارم و قالب گیری کنم . کارم ساخت انواع تندیس هست مخصوصا پلکسی گلس ... ممنون میشم کمکم کنید .

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه سوال داشتم که اگر به پاسخ برسم نقش مهمی تو کارم خواهد داشت . من میخوام pmma را به صورت مایع غلیظ در بیارم و قالب گیری کنم . کارم ساخت انواع تندیس هست مخصوصا پلکسی گلس ... ممنون میشم کمکم کنید .

سلام دوست عزیز
شما pmma رو در اینترنت سرچ کنین مطالب زیادی براتون میاد فقط نیاز به ترجمشون دارین هم اطلاعاتتون رو تو حوزه ی کاریتون میبره بالا و هم جواب سوالتون رو پیدا میکنین
یک فروم مفید درمورد pmma مایع به زبان انگلیسی
http://www.sawmillcreek.org/showthread.php?150309-Liquid-PMMA
و هم چنین
http://www.siplast.com/HC/Bulletins/PMMA Liquid Applied Roofing Bulletins.aspx
با توجه به سایت زیر گویا در زمینه ی پزشکی هم مطرح است(فارسی هست که زیاد مفید به نظر نمیاد)
http://vista.ir/article/284173

GNMS

عضو جدید
سلام دوستان
اگه كسي هر چيزي در مورد پليمرهايي كه براي روكش سيم و كابل استفاده ميشه داره بده ممنون ميشم.
هر چيزي كه باشه كمكم خواهد كرد

Hermione Granger عزیز با سلام،

پلیمرهایی که برای روکش سیم استفاده می شن، عموماً یا PVC هست یا XLPE.
PVC عموماً برای سیمهای ساختمانی استفاده میشه اما XLPE عموماً برای روکشهای سیمهای خودنگهدار که برای توزیع نیرو داخل شهرها استفاده میشه. از لحاظ الکتریکی XLPE خواص بهتری داره، اما قیمت فرایند و تولیدش بالاتره.
بازهم اگه سوال دیگه ای داشتی، من یخورده در مورد سیم و کابل اطلاعات دارم. شاید بتونم کمکت کنم.

GNMS

GNMS

عضو جدید
اگه بدون نوشتن هيچ شرايطي براي PE مثلا" بگن MFR=2.2
منظورشون چه دما و چه وزنه اي هست ؟
دما فكر كنم 190 باشه استانداردش ، نه ؟

برای PE دمای 190درجه سانتی گراد و وزنه 2160 گرمی و برای PP دمای اندازه گیری 230 درجه سانتی گراد هست.

Hermione Granger عزیز با سلام

برای همه مواد یه سری وزنه و دمای استاندارد تعریف شده. البته برای بعضی از مواد استاندارد چند تا دما و وزنه داده. مقادیر اینها رو هم میتونی تو استاندارد ASTM D1238 و ISO1133 پیدا کنی که من برات آپلود میکنم. تو صنعت معمولاً برای PP دمای 230 و وزنه 2.160 کیلوگرم و برای PE از دمای 190 و وزنه 5 کیلوگرم استفاده میشه.

GNMS

پیوست ها

• D 1238 - 04 _RDEYMZG_.pdf
    143.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 1133_1.PDF
    383.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Hermione Granger

عضو جدید
Hermione Granger عزیز با سلام،

پلیمرهایی که برای روکش سیم استفاده می شن، عموماً یا PVC هست یا XLPE.
PVC عموماً برای سیمهای ساختمانی استفاده میشه اما XLPE عموماً برای روکشهای سیمهای خودنگهدار که برای توزیع نیرو داخل شهرها استفاده میشه. از لحاظ الکتریکی XLPE خواص بهتری داره، اما قیمت فرایند و تولیدش بالاتره.
بازهم اگه سوال دیگه ای داشتی، من یخورده در مورد سیم و کابل اطلاعات دارم. شاید بتونم کمکت کنم.

GNMS

سلام و متشکرم
خیلی تخصصی من میخوام برم تو LLDPE هایی که تو صنعت سیم و کابل استفاده میشن و کراس لینکشون میکنن
اگه اطلاعاتی داشته باشید فوق العاده بهم کمک میکنه

GNMS

عضو جدید
سلام و متشکرم
خیلی تخصصی من میخوام برم تو LLDPE هایی که تو صنعت سیم و کابل استفاده میشن و کراس لینکشون میکنن
اگه اطلاعاتی داشته باشید فوق العاده بهم کمک میکنه

این یه نمونه دیتا شیت مربوط به XLPE مورد استفاده در صنعت سیم و کابل. سعی میکنم استانداردهاش رو همه برات پیدا کنم.
در ضمن به سایت شرکت بورالیس هم سر بزنی بد نیست. تا چند وقت پیش تو صنعت سیم و کابل ایران عموماً 2 تا شرکت XLPE میفروختند. یکی بورالیس بود و یکی کیمیا جاوید سپاهان. من لینک شرکت بورالیس رو هم برات میزارم.
http://www.borealisgroup.com/e-services/datasheet/?quicklinks

اینم لینک تولیدات XLPE برای سیم و کابل
http://www.borealisgroup.com/e-serv...3&mm=EHS_A-YPR00.000200&ms=EHS_A-YPR00.000205

GNMS

پیوست ها

• PEXchem 125 K.pdf
    100.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید من یه چند تا سوال تو موضوع پلاستیک دارم.کسی اگه بتونه کمکم کنه ممنون میشم

1-در محصول بدست امده توسط اکستروژن گاهی حباب،تخلخل یا تاول دیده میشود.دلیل این امر چیست؟ راهکار حذف این مشکل چیست؟

2-در محصول ممکن است برامدگیهای سیاه یا لکه هایی سیاه دیده شود.دلیل این امر چیست؟ راهکار حذف ان؟

3-برخی محصولات پلاستیک ممکن است دارای سطحی براق ولی موج دار و خیلی نامنظم باشند.دلیل ان چیست؟ راهکار حذف ان؟

Hermione Granger

عضو جدید

این یه نمونه دیتا شیت مربوط به XLPE مورد استفاده در صنعت سیم و کابل. سعی میکنم استانداردهاش رو همه برات پیدا کنم.
در ضمن به سایت شرکت بورالیس هم سر بزنی بد نیست. تا چند وقت پیش تو صنعت سیم و کابل ایران عموماً 2 تا شرکت XLPE میفروختند. یکی بورالیس بود و یکی کیمیا جاوید سپاهان. من لینک شرکت بورالیس رو هم برات میزارم.
http://www.borealisgroup.com/e-services/datasheet/?quicklinks

اینم لینک تولیدات XLPE برای سیم و کابل
http://www.borealisgroup.com/e-services/datasheet/results/?main=PE&sub=Crosslinkable+PE+%28PEX%29&country=AT&grade=&pm=-1&ps=-1&im=-1&is=-1&type=3&mm=EHS_A-YPR00.000200&ms=EHS_A-YPR00.000205

GNMS
سلام و ممنون
اینها رو تا حدودی دیدم ولی نکته اصلی کار من اینه که دنبال LLDPE هستم که کراس لینک بشه نه LD یا HD

GNMS

عضو جدید
سلام و ممنون
اینها رو تا حدودی دیدم ولی نکته اصلی کار من اینه که دنبال LLDPE هستم که کراس لینک بشه نه LD یا HD

فکر کنم گرید LL0220 تولید پتروشیمی تبریز واسه اینکار مناسب باشه. تا اونجایی که میدونم به مقدار خیلی زیادی با یکی از گریدهای سابیک عربستان مشابهت داره که اون گرید واسه تولید XLPE کابل استفاده میشه.

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام
ببخشید من یه چند تا سوال تو موضوع پلاستیک دارم.کسی اگه بتونه کمکم کنه ممنون میشم

1-در محصول بدست امده توسط اکستروژن گاهی حباب،تخلخل یا تاول دیده میشود.دلیل این امر چیست؟ راهکار حذف این مشکل چیست؟

2-در محصول ممکن است برامدگیهای سیاه یا لکه هایی سیاه دیده شود.دلیل این امر چیست؟ راهکار حذف ان؟

3-برخی محصولات پلاستیک ممکن است دارای سطحی براق ولی موج دار و خیلی نامنظم باشند.دلیل ان چیست؟ راهکار حذف ان؟

سعید پلیمر عزیز با سلام

همه اینهایی که گفتی بیشتر بدلیل سوختن مواد و تولید گاز هست. که معمولاً در 2 حالت این اتفاق میافته. یا دمای دای خیلی بالاست، یا سرعت تولید بالاست یا اینکه مواد دست دوم استفاده کردی.
ممکنه البته MFI مادت هم مناسب نباشه و تو دای Shear rate بالایی بهش وارد بشه و بسوزه. این مسائل رو چک کن ایشالله مشکلت حل میشه.

GNMS

Hermione Granger

عضو جدید

فکر کنم گرید LL0220 تولید پتروشیمی تبریز واسه اینکار مناسب باشه. تا اونجایی که میدونم به مقدار خیلی زیادی با یکی از گریدهای سابیک عربستان مشابهت داره که اون گرید واسه تولید XLPE کابل استفاده میشه.

GNMS
سلام دوست عزیز
ممنون
دقیقا" زدی تو خال
من این تبریزه رو گیر آوردم
ولی 4 تا نمونه دیگه هم لازم دارم
متاسفانه جایی رو هنوز نتونستم پیدا کنم که مثلا" 2 کیلو نمونه از مال سابیک یا ... بگیرم