·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

alireza rajabi

عضو جدید
علیرضا جان این تاپیک اینجا چیکار موکونه آخه ؟!!!!!!!!!!!!

خوب خودت که داری میگی ، سخته ... خیلی هم سخته ، ولی وقتی مجبوری چاره ای نیست و باید اینو به خودت بقبولونی گل پسر
به هرحال نه تو اولین نفری که مجبور به این کار شدی و نه آخرین نفر خواهی بود... زندگی همینه رفیخ

چیکار کنم خل شدم دیگه
حالا چه اینجا چه هر جا من چه خاکی تو سرم بکنم؟:(

alireza rajabi

عضو جدید

اگه اجبار از طرف توهه که خوب خودت مشکل داری!!

ولی اگه اون بخواد تو ترکش کنی که این همیشه بوده...

دکتر شریعتی هم میگه

چه رسمی دارد این روزگار....من تورا میخواهم...تو دیگری را ودیگری مرا

اجباری از هیچ طرفی نبوده
شرایط باعث جداییمون شده.البته فک نکنم اون به اندازه من ناراحت شده باشه:(

cease.life

عضو جدید
بابا به یکی دیگه دل ببند اون یکیو کامل فراموش میکنی منم اولا فکر میکردم تو دنیا فقط اون هست...اما چشمامو باز کردم دیدم وای چه قدر زیادن....مطمن باش اولش سخته..اما دل ببندی به کسی دیگه هم اونو راحت فراموش میکنی و دیگه سخت نیس....قول میدم....این رسم زندگی هست

cease.life

عضو جدید
دخترا احساسی تر از پسر هستن قول...اما مغرورن مطمن باش واسه اونم سخته نمیگم علاقه داره یا نداره...اما مطمنم اون بهت وابسته هست اما چون غرور داره رو نمیکنه..اما تو تنهایش واقعا حس میکنتت...اما تا میتونی کمکمش کن و خوبی...اونجوری بهتره

GNMS

عضو جدید
salam
man be tameshin niyaz daram
mikham ye narm afzar benevisam
hadeaksareshun ro mikham

keyvan noruzi عزیز با سلام

یه سر به آدرس زیر بری اسم تعداد زیادی از پلیمرها رو پیدا میکنی
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-بین-آقایون-مهندس-پلیمر-و-خانمهای-مهندس-پلیمر

GNMS

پی نوشت: لطفا فارسی بنویس. چون من شخصا تو خوندن متن بالا مشکل داشتم

mitty_titi

عضو جدید
metalworking fluids

metalworking fluids

salam man be sheddat niazmande inam ke formulasion e ab saboon e sanati ya hamoon metalworking fluids o peida konam ,age kasi midoone mishe khaheshan bege . . . ?:que:

human

عضو جدید
:gol:سلام
دانشجو فوق لیسانسم
دونبال 1مقاله پلیمری می گردم که تحلیلی نباشه عددی باشه که با نرم افزار متلب اجراش کونم اگر بتونی کمکم کنی دعات می کونم:heart:\kazemasoodegan@gmail.com

كاظم جون،عزيزم، ميشه يه كم بيشتر توضيح بدي كه دقيقا منظورت چيه و چي ميخواي؟!
درضمن اسمت واسم خيلي آشناست. يادم نمياد كجا شنيدم يا ديدمت!!!!!!!!! :w18:

t.p

عضو جدید
سلام
آيا بجاي استفاده از اکسترودر (دو پیچه) مي شود از دستگاه تزريق هم استفاده نمود؟!
گرانول abs و pa بعداز تركيب فيزيكي به نسبت 70-30 و 60-40 (به طور امتحاني) تزريق شدند. ولي قطعه مقاومت ضربه پاييني دارد و شكننده مي باشد...ايا نياز است تا به گرانولها قبل از تزريق افزودني خاصي اضافه شود تا اميخته سازي كامل صورت گيرد؟
اگر قطعه حاصله اسياب و دوباره تزريق شود نتيجه بهتري دارد؟

alireza rajabi

عضو جدید
یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی بی پایانه:gol:
سخته وقتی ببینی فول دلت گیره اون باشه و مهمتر از همه به آسونیه خوردن ی لیوان آب بذاره بره
دیگه فک نکنم مهر کسی به دلم بشینه چون از کسی.دیگه خوشم نمیاد.چه میدونم شایدم فراموشش کنم شایدم نه.

غم از دست دادنش آنقدر بر شانه هایم سنگینی کرد.که عاقبت بال پریدنم شکست...

GNMS

عضو جدید
سلام
آيا بجاي استفاده از اکسترودر (دو پیچه) مي شود از دستگاه تزريق هم استفاده نمود؟!
گرانول abs و pa بعداز تركيب فيزيكي به نسبت 70-30 و 60-40 (به طور امتحاني) تزريق شدند. ولي قطعه مقاومت ضربه پاييني دارد و شكننده مي باشد...ايا نياز است تا به گرانولها قبل از تزريق افزودني خاصي اضافه شود تا اميخته سازي كامل صورت گيرد؟
اگر قطعه حاصله اسياب و دوباره تزريق شود نتيجه بهتري دارد؟

elahe taghizadeh عزیز با سلام

یکی از مهمترین شرایط مهم برای بدست آوردن خواص فیزیکی و مکانیکی خوب تو آلیاژ پلیمرها اینه که اونها خوب با هم مخلوط شده باشن.
خاصیت خیلی مهم اکسترودر دو پیچه هم اختلاط بسیار خوب و عالی اونه، که این اختلاط رو نمیتونی توی دستگاه تزریق بدست بیاری. واسه همین اگه قبل از تزریق یه بار آلیاژ سازی رو توی اکسترودر انجام بدی نتیجه بهتری میگیری.
اگه قطعه رو آسیاب کنی و دوباره تزریق کنی، اختلاطت بهتر و یکنواختر میشه، اما از یه طرف دیگه هم چون پلیمرهای در اثر حرارت و جریان تخریب میشن (تو صنعت اصطلاحاً میگن که ماده میسوزه) با دو بار تزریق کردن تخریب ماده بیشتر شده و در نتیجه خواص مکانیکی افت میکنه. واسه همین بهترین راه حل (البته به نظر من) اینه که اونا رو توی یه اکسترودر دو پیچه مخصوص اختلاط مخلوط کنی.

GNMS

nichol

عضو جدید
دوستان من یه سوال شیمی دارم ممکنه جوابشو بدین؟
"از روش شیمی چطور میشه گاز دی اکسید کربن رو با فشار 1 جو به پودر یا مایع تبدیل کرد بدون اینکه تراکم رو افزایش یا دما رو کاهش داد؟"
نمیدونم ممکنه به این بخش مربوط نباشه اما لطفا راهنماییم کنید مرسی...

hamidrezachemeng

کاربر فعال
در مورد واکس پلی اتیلن پرسش داشتم. این که تحت چه شرایطی به عنوان محصول جانبی واحد تولید پلی اتیلن تشکیل میشه و کاربردش در صنایع مختلف و بازار فروش این محصول ضایعاتی

laleh.re

عضو جدید
راهنمايي

راهنمايي

سلام.مي خواستم اگه كسي تو اين جمع اطلاعات كافي در رابطه با مهندسي شيمي گرايش پليمر داره بهم كمك كنه!در رابطه با شغل وابسته به اين رشته و درسهاش.و اينكه در كل چه جور رشته اي هست!ممنون

mshf90

عضو جدید
ترمو پلاستیک الاستومر چیه؟
چه طوری ساخته میشه؟
ایا اون هم نوعی الیاژه؟
برای امیزه کاریش نیاز به پخت داره؟
میشه مثال بزنید براش؟

ceaselife

عضو جدید
شکل دهی مثا مواد گرما نرمه اما خواصش مثل الاستومر هست و قابلیت ذوب مجدد را دارا میباشد

آره فقط کنم آلیاژه و کوپلیمرکردن ترموپلاستیک و الاستومر بدست میاد

و چون الاستومر داخلش هست بحث پخت هم داریم و خاصیت رابری و پلاستیکی رو با هم داریم , مثل sbs

GNMS

عضو جدید

mshf90

عضو جدید
elahe taghizade عزیز با سلام.

برای آلیاژ کردن پلیمرها با هم میتوننی گرانول اونها رو با هم اختلاط فیزیکی بکنی، اما بعدش یک بار باید از داخل یه اکسترودر مخلوط کننده (دو پیچه) رد کنی، تا ذوب بشند و با هم آلیاژ بشن.

GNMS
خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
ببخشید برای این گه بخوایم ببینیم الیاژمون ساز گاره یا نه باید چه چیز هایی رو مد نظر قرار بدیم؟

mshf90

عضو جدید
TPE (ThermoPlastic Elastomer ها دسته ای از مواد (کوپلیمر یا مخلوط دو ماده لاستیکی و پلاستیکی) هستند که هم خواص پلاستیکها (قابلیت ذوب شدن و شکل دهی مجدد) رو دارند و هم خواص لاستیکها رو (خاصیت الاستیک بالا). عموماً لاستیکها ترموست هستند، یعنی برای استفاده از اونها باید پختشون کرد و با این کار پیوند شیمیایی در ماده تشکیل میشه که جلوی ذوب شدن لاستیکها رو میگیره، اما TPE ها با وجود اینکه لاستیک هستند، قابلیت ذوب شدن رو دارند، چون نیازی به پخت ندارند و پختشون بصورت فیزیکی هست.
تا اونجایی که من میدونم شش دسته TPE وجود دارند:
کوپلیمرها استایرنی
آلیاژهای پلی اولفینی
آلیاژهای الاستومری
ترموپلاستیک پلی یورتان
ترموپلاستیک کوپلی استر
ترموپلاستیک پلی آمید

من اینجا بصورت شماتیک شکل ترموپلاستیک الاستومرها رو برات میکشم

SEBS یه ترموپلاستیک الاستومره که از بلوکهای استایرن-اتیلن بوتیلن-استایرن تشکیل شده. در حالت عادی فاز استایرنی جدایی فاز داده و بصورت فیزیکی لاستیک اتیلن بوتیلن رو به هم اتصال میده و کار پیوند عرضی رو انجام میده. اما با زیاد کردن دما این فاز ذوب میشه و در نتیجه SEBS قابلیت ذوب و شکل دهی مجدد رو داره.
PP EPDM یه پلاستیکه که توش لاستیک EPDM متفرق شده و در نتیجه خواص کلیش پلاستیکی و نه لاستیکی. در ضمن چون درصد بالایی EPDM داره خواص ضربه پذیری خیلی خوبی داره و در نتیجه برای تولید سپر ماشین از این آلیاژ استفاده میکنند.

امیدوارم توضیحاتم بدردت خورده باشه.
در ضمن یه سری از TPEهای تجاری هم با نام اختصاری زیر تولید میشن:
Styroflex تولید کارخونه BASF
Kraton تولید کارخونه Shell
Pellethane
Engage تولید کارخونه Dow Chemicals
Pebax تولید کارخونه Arkema
Armitel تولید کارخونه DSM
Hytrel تولید کارخونه Du Pont
و ....
ممنون مثل همیشه توضیحات دقیق و خیلی خوبی دادید ممنون
من برام چندتا سوال پیش اومده
مگه نمیگید که مواد به صورت فیزیکی با هم اختلاط میدهند پس چه طور کو پلیمر ایجاد میشه؟
منظورتون از ایجاد جدایی فاز چیه؟
چی میشه که ماده ای به عنوان ماتریس ومادهی دیگه به عنوان دیسپرس انتخاب میشه؟

hadis manu

عضو جدید
کمک فوری لطفا کمک کنید جواب سوالمو بیدا کنم

کمک فوری لطفا کمک کنید جواب سوالمو بیدا کنم

سلام من یه سوال دارم که جوابشو تا امشب نیاز دارم
واسه تهیه کیسه فریزر از 2 ماده اولیه bl3 و x5 استفاده میشه میخوام بدونم موقع تولید از هر 100 کیلو گرم چه قدرش تبدیل به ضایعات میشه؟
خیلی واسم مهمه لطفا اگه جوابو میدونید به ایمیلم بفرستید.
hadissadeghi33@yahoo.com

GNMS

عضو جدید
ممنون مثل همیشه توضیحات دقیق و خیلی خوبی دادید ممنون
من برام چندتا سوال پیش اومده
مگه نمیگید که مواد به صورت فیزیکی با هم اختلاط میدهند پس چه طور کو پلیمر ایجاد میشه؟
منظورتون از ایجاد جدایی فاز چیه؟
چی میشه که ماده ای به عنوان ماتریس ومادهی دیگه به عنوان دیسپرس انتخاب میشه؟

mshf90 عزیز با سلام

مواد رو میشه هم بصورت فیزیکی مخلوط کنی و هم کوپلیمر کنی. ولی مخلوط کردنش به معنی کوپلیمر شدنش نیست.
منظور از جدایی فازی مثل حالتیه که آب و روغن رو باهم مخلوط کنی و بشدت هم بزنی. میبینی که روغن تو آب پخش میشه ولی حل نمیشه. به این حالت میگن که این دو تا ماده جدایی فازی دادن. این پدیده واسه پلیمرهای خیلی اتفاق میافته.
معمولاً ماده ای که ترکیب درصد بیشتری داره ماتریس میشه. اما این پدیده بشدت تحت تأثیر عوامل دیگه ای مثل ویسکوزیته مواد، الاستیسیته و ... داره. واسه همین نمیشه یه قانون کلی ارائه کرد.

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام من یه سوال دارم که جوابشو تا امشب نیاز دارم
واسه تهیه کیسه فریزر از 2 ماده اولیه bl3 و x5 استفاده میشه میخوام بدونم موقع تولید از هر 100 کیلو گرم چه قدرش تبدیل به ضایعات میشه؟
خیلی واسم مهمه لطفا اگه جوابو میدونید به ایمیلم بفرستید.
hadissadeghi33@yahoo.com

hadis manu عزیز با سلام

جوابت رو تو تاپیک زیر نوشتم. میتونی بخونیش
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...مطرح-شود●•▪·?p=3384253&viewfull=1#post3384253
GNMS

rfn

عضو جدید
کمک خیلی فوری

کمک خیلی فوری

سلام دوستان. من به کمک فوری در رابطه با PVAc (پلی وینیل استات) احتیاج دارم. انواع واکنش های تولید ، مواد اولیه ، خواص مواد اولیه و همچنین خود پلی وینیل استات ، انواع امولسیفایر و کاتالیزور و ...
لطفا اگه کسی اطلاعات جامعی داره مخصوصا در مورد واکنش هاداره کمک کنه
ممنون

GNMS

عضو جدید
سلام دوستان. من به کمک فوری در رابطه با PVAc (پلی وینیل استات) احتیاج دارم. انواع واکنش های تولید ، مواد اولیه ، خواص مواد اولیه و همچنین خود پلی وینیل استات ، انواع امولسیفایر و کاتالیزور و ...
لطفا اگه کسی اطلاعات جامعی داره مخصوصا در مورد واکنش هاداره کمک کنه
ممنون

rfn عزیز با سلام

توی پستی که آدرس لینکش رو واست گذاشتم، کتاب Odian رو آپلود کردم که یه کتاب کامل پلیمریزاسیونه و در مورد پلی وینیل استات هم اطلاعات کاملی داره. امیدوارم به دردت بخوره.
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...جا-مطرح-شود.?p=2106534&viewfull=1#post2106534

GNMS

• Like
واکنش ها: rfn

rfn

عضو جدید
GNMS عزیز
ممنون از راهنماییت اما اون لینک وارد رپیدشر که میشه می نویسه امکانپذیر نیست. فکر کنم پاک شده باشه

Majid.na

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان یه مقاله یا مطالبی در مورد کوپلیمر های اتیلن پروپیلن می خواستم نیاز فوری دارم. لطفا کمک کنید. با تشکر

rfn

عضو جدید
سلام. نیاز فوری به اطلاعاتی درباره واکنش های تولید پلی وینیل استات دارم. ممنون میشم کمکم کنید