·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
چطور تو متمتیکا یا میپل یا متلب سری فوریه رو حساب کنم.
منظورم اینه که ضرایب رو بهم بده

ehsan-shimi

عضو جدید
سلام دوستان
مممنون میشم اگر در حل این معادله کمکم کنید...
سوال در پایین صفحه است...
با تشکرImage.jpg

فقط اگه خیلی راحت بود بهم نخندین:D

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام دوستان ممنون میشم اگه بفرمایید چطور میتونم در معادله زیر، متغیر Cf رو بصورت تابعی از R مرتب کنم؟
لطفا روش رو بهم یاد بدید و جواب نهایی رو هم بگید ممنون میشم.
مشاهده پیوست 122652
سلام
منظورتون اینه که Cf رو به صورت تابعی صریح از R بنویسید؟
خب Cf^(-1/2) رو بگیریم x و دو تا عدد ثابت رو بنویسیم a و b
اما باید وارون تابع سمت چپ معادله رو به دست بیاریم؟!!

ehsan-shimi

عضو جدید
کسی نبود از بر و بچه های عزیز ریاضی گره از مشکل معادلاتی ما باز کنه؟!!!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کسی نبود از بر و بچه های عزیز ریاضی گره از مشکل معادلاتی ما باز کنه؟!!!
شرایط مرزی مساله رو بده تا حل مشخص بشه، مساله هایی که مطرح کردی با جداسازی متغییر ها قابل حل هستند. مثلا برای معادله تو مختصات سه بعدی کارتزین، مساله حل میشه ولی برای مشخص بودن جواب باید شرایط مرزی رو بدی

ehsan-shimi

عضو جدید
شرایط مرزی مساله رو بده تا حل مشخص بشه، مساله هایی که مطرح کردی با جداسازی متغییر ها قابل حل هستند. مثلا برای معادله تو مختصات سه بعدی کارتزین، مساله حل میشه ولی برای مشخص بودن جواب باید شرایط مرزی رو بدی

ممنون که توجه کردید...
باید یه بار دیگه به سوال نگاه کنم...فعلا دسترسی ندارم...
حالا نمیشه تا یه جایی رسوندش؟

Optimus Prime

عضو جدید
جواب انتگرال معین؟

جواب انتگرال معین؟

سلام دوستان.

داشتم یه سوالی رو حل می کردم به این انتگرال رسیدم:

اگه میشه یه آقایی حلش کنه لطفا... خیلی روش فکر کردم نشد.:razz:

peggijaan

عضو جدید
کتاب شگردهای عددی، صفحه 69 و 75

کتاب شگردهای عددی، صفحه 69 و 75

سلام دوستان ممنون میشم اگه بفرمایید چطور میتونم در معادله زیر، متغیر Cf رو بصورت تابعی از R مرتب کنم؟
لطفا روش رو بهم یاد بدید و جواب نهایی رو هم بگید ممنون میشم.
مشاهده پیوست 122652

تحلیلی نمیشه. عددی باید حل کنید. مشابه اون در لینک زیر از همین تاپیک هست، باید تغییرات لازم رو در اون بدید

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ریاضی-و-آمار?p=5608182&viewfull=1#post5608182

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون که توجه کردید...
باید یه بار دیگه به سوال نگاه کنم...فعلا دسترسی ندارم...
حالا نمیشه تا یه جایی رسوندش؟
برای مختصات کارتزین، حل به این صورت میشه، البته با فرضیاتی که برای شرایط مرزی انجام دادم، در مورد مختصات استوانه ای هم به همین صورت حلش کنید، در راستای r به جواب متعامد برسید و در راستای z با شیوه ای مشابه مختصات کارتزین حل کنید
Untitled.jpg

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام من دنباله اثبات توابع گاما و بسل میگردم اگه میشه برام بفرستینش تو ایمیلم فقط زود تر لطفا چون خیلی کارم گیرشونه مرسی از سایت خوبتون
amir_abasy3@yahoo.com
با سلام
بعضی چیز ها در ریاضیات جزء تعریف ها هستند مثل همین تابع گاما که به صورت انتگرال یک تابع دیگه تعریف شده، توضیح دقیق تر رو در لینک زیر ببینین:
http://mathworld.wolfram.com/GammaFunction.html
اما بعضی از توابع از حل معادلات دیفرانسیلی بدست میان که از جمله به تابع بسل، لژاندر و چند جمله ای های چپیشف میشه اشاره کرد، در حقیقت بعد از حل این معادلات فرمی از توابع بدست آمدند که ویژگی های منحصر به فردی داشتند، تابع بسل از حل معادله دیفرانسیل مرتبه دومی به همین نام بدست آمده و میتونین روند حل معادله دیفرانسیل و فرم توابع بسل رو که از طریق حل سری ها بدست امده در لینک زیر مشاهده کنین:
http://mathworld.wolfram.com/BesselFunctionoftheFirstKind.html

fatemeh19

عضو جدید
سلام میشه لطف کنید این چند تا سوالو حل کنید ،ممنون

تابع های مساحت
1-الف)خط y=2t+1 را بکشید و با استفاده از معلومات هندسی تان مساحت ناحیه ی زیر این خط،بالای محور t و بین خط های قائم t=1 و t=3 را پیدا کنید .
ب)اگر x>=1 فرض کنید A(x) مساحت ناحیه ی زیر خط y=2t+1 بین t=1 و t=x باشد .این ناحیه را رسم کنید و با استفاده از معلومات هندسی تان عبارتی برای A(x) پیدا کنید .

ج)از تابع مساحت A(x) مشتق بگیرید. چه چیزی متوجه می شوید /

2- الف )اگر x≥ -1 فرض کنید :
A(x)=∫(1+t2) dt (2 داخل پرانتز توان است و محدوده انتگرال از 1- تا x است)
A(x) مساحت یک ناحیه است .این ناحیه را رسم کنید .
ب)عبارتی برای A(x) پیدا کنید .
ج)A'(X) ر پیدا کنید .چه چیزی متوجه می شوید ؟
د) اگر X≥ -1 و h عدد مثبت و کوچک باشد ، ان وقت A(x+h) – A(x) مساحت یک ناحیه است.این ناحیه را توصیف کنید .
ه)مستطیلی رسم کنید که ناحیه قسمت (د) را تقریب بزند .با مقایسه مساحت این دو ناحیه نشان دهید که :
http://ups.night-skin.com/up-91-08/IMG0265A.jpg

IMG0265A.jpg

البته باید بچرخه.

و)با استفاده از قسمت (ه) نتیجه قسمت (ج) را به طور شهودی توضیح دهید .

3-فرض کنید f تابعی پیوسته رو بازه ی [a,b] باشد و تابع جدید g را به شکل :
g(x)=∫f(t)dt (محدوده انتگرال از a تا x است )
تعریف کنید .بر اساس نتیجه های مساله های 1-2 عبارتی برای g'(x) حدس بزنید .

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

تابع های مساحت
1-الف)خط y=2t+1 را بکشید و با استفاده از معلومات هندسی تان مساحت ناحیه ی زیر این خط،بالای محور t و بین خط های قائم t=1 و t=3 را پیدا کنید .
ب)اگر x>=1 فرض کنید A(x) مساحت ناحیه ی زیر خط y=2t+1 بین t=1 و t=x باشد .این ناحیه را رسم کنید و با استفاده از معلومات هندسی تان عبارتی برای A(x) پیدا کنید .

د) اگر X≥ -1 و h عدد مثبت و کوچک باشد ، ان وقت A(x+h) – A(x) مساحت یک ناحیه است.این ناحیه را توصیف کنید .
ه)مستطیلی رسم کنید که ناحیه قسمت (د) را تقریب بزند .با مقایسه مساحت این دو ناحیه نشان دهید که :

مشاهده پیوست 123056

البته باید بچرخه.

:razz: اینا تمرین های کلاسی شماست ایا؟

alitablo

عضو جدید
سه سوال درباره گرادیان در مختصات استوانه ای

سه سوال درباره گرادیان در مختصات استوانه ای

سلام بچه هاتو رو خدا هر کی میتونه این سوالا رو حل کنه هر کاری کردم حل نشد فقط خواهش می کنم عجله کنید زیاد وقت ندارمhttp://vtfm.hostesr.com/img/90e6de4e3e2c.jpg

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمامی دوستان
اول از همه، از تمامی دوستداران ریاضی خواهش می کنم، تمرین هایی که براشون جای سوال داره رو اینجا مطرح کنن، خیلی از سوال هایی که اینجا مطرح میشه با خوندن اصول و مبانی که در کتاب هایی مثل ریاضیات پایه، آمار و ... هست حل میشه، پس خواهش من اینه که روند زیر رو دنبال کنند:
1-در ابتدا کتاب های مرجع متناسب با مطلبشون رو خوب بخونن و سعی کنن مساله شون رو حل کنن.
2-اگر مرحله اول جواب نداد توی گوگل سرچ کنید، توی ویکی پدیا و سایت های ریاضی هم سرچ کنید. این طور نباشه که خودتون هیچ تلاشی برای حل انجام ندین و از بقیه درخواست حل داشته باشین، خدایی بی انصافیه
3- اگر هیچ کدوم از دو راه بالا جواب نداد، توی این تاپیک مطرح کنید تا اگر کسی بلده کمکتون کنه
در نهایت اگر خودتون در هر کدوم از مراحل فوق تونستین جواب رو پیدا کنین، و تشخیص دادین مساله نکته داری هست و می تونه جنبه یادگیری داشته باشه و مساله ساده ای نیست، اینجا پستی بذارین و دانسته هاتون رو با بقیه share کنید.
از توجه همه شما سپاس

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بچه هاتو رو خدا هر کی میتونه این سوالا رو حل کنه هر کاری کردم حل نشد فقط خواهش می کنم عجله کنید زیاد وقت ندارمhttp://vtfm.hostesr.com/img/90e6de4e3e2c.jpg
جواب سوال شما با سرچ در گوگل و با ویکی پدیا به راحتی پیدا میشه:
http://en.wikipedia.org/wiki/Navier–Stokes_equations
البته اگر تعاریف ضرب داخلی و گرادیان و دیورژانس رو در مختصات کارتزین، کروی و استوانه ای بلد باشین( همه کتاب های دیفرانسیل مثل توماس، اپوستل و ....) خیلی راحت می تونین حلش کنید. توجه کنید که حل کردن مسایل ریاضی واقعا لذت بخش هست، بهترین راه حل مساله اینه که خودتون رو باهاش درگیر کنید

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

تابع های مساحت

مشاهده پیوست 123056

البته باید بچرخه.

مسایلی که مطرح کردین با خوندن تعریف انتگرال و اصول هندسی ساده که در کتاب های ریاضی 1 دانشگاه و حتی حسابان و یا حساب دیفرانسیل پیش دانشگاهی به راحتی حل میشه، یک سر به اون کتاب ها بزنید و از حل مسئله هاتون لذت ببرید. بهترین راه حل مساله اینه که خودتون رو باهاش درگیر کنید

shady sh

عضو جدید
سلام دوستان.من یه سوال آمار دارم
12زن 10مرد در محله ای سکونت دارند.اگر 3زن و 2مرد باهم خواهر برادر باشند،این افراد به چند طریق میتوانند با هم ازدواج کنند
لطفا کمک کنید:)

najwa

عضو جدید
سلام. می شه یه توضیح مختصر در مورد رگرسیون و باقیمانده وزنی( یا یه همچین چیزی ) بدین که چی هستن؟!
بعد ربطشون به حداقل مربعات چیه؟

برای این می خوام .:
یه معادله نامعین داریم برای همین حال عادی جواب نداره:
AX=b
از مینیمم سازی نرم L2 استفاده می شه (همون حداقل مربعات دیگه؟)

بعد حالا گفته
برای باقیمانده های کوچک وزن کمی داره
و برای باقیمانده های بزرگ وزن زیاد یا قوی

اینا یعنی چی ؟(باقیمانده چیه اینجا! وزن چی!)
دیدم تو رگرسیون حرف باقیمانده و وزن زده خواستم ببینم اگه کسی آشنایی داره یه توضیح بده و ربطش رو بگه ممنون

آخرین ویرایش:

ZafMaR

عضو جدید
سلام
من یه سوال عجیب داشتم . یه تابعی مثل :
F(x): cosx+x
داریم بعد می خوایم به ازای مثلا x=-1 و x=-0.5 و x= -0.75 مقدارش رو به دست بیاریم.
من هرکاری می کنم جواب اشتباه به دست می آرم. میشه من رو راهنمایی کنید ؟

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام
توی چه نرم افزاری این کار رو انجام می دید؟ شاید نحوه تعریف خاصی داشته باشه که باید رعایت بشه

ZafMaR

عضو جدید
اصن نرم افزار نه ، تو ماشین حساب می زنم .
مقدارش به ازای x=-1 باید بشه 0.3775
من نمی دونم چطوری!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اصن نرم افزار نه ، تو ماشین حساب می زنم .
مقدارش به ازای x=-1 باید بشه 0.3775
من نمی دونم چطوری!
در مورد سوالتون باید عرض کنم که شما باید متغیرتون رو بر حسب رادیان در تابع قرار بدین نه درجه، اگر دقت کنین متوجه میشین که توی ماشین حسابتون تنظیمات محاسبه زاویه درست نبوده
در ضمن مثالی که زدین درست نیست یعنی به ازای منغیر 0.5- جواب میشه 0.3775

Tifany

عضو جدید
تحقیق ریاضی

تحقیق ریاضی

سلااااااااااام به شما ریاضی دانها!من میخوام تحقیق ریاضی بنویسم(راستش اولین باره دارم تو دانشگاه تحقیق مینویسم!!اصلا نمیدونم چیکار کنم میشه کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(

fereshtejuni

عضو جدید
معادله کامل ... ؟

معادله کامل ... ؟

سلام خوبین کسی میتونه کمکم کنه معادله کامل e به توان 2x- رو برام بگه تو ریاضی مهندسی تبدیل لاپلاس احتیاجش دارم .

najwa

عضو جدید
سلام . پیرو اون سوال قبلیم (که متاسفانه انگار بقیه هم مث من زیاد آشنا نبودن:D) یه سری سرچ کردم یه توضیحی در مورد همون وزن کم و زیاد و باقیمانده ها پیدا کردم که روی شکل زیر توضیح داده بود منم پایین شکل نوشتمشون ولی نمی دونم بر چه اساسی اینا رو گفته ،از روی شکل منحنی ها یا از روی دامنه باقیمانده ها؟ چون اگه از روی باقیمانده ها بگیم که مثلا 1- درسته( یه ضربه روی 0 داریم و لی بقیه جاها کمن) ولی 2- نه ( برعکسه که اطراف صفر بیشتر از بقیه جاهان که):confused:
شما هم نگاه کنین ببینین متوجه میشین چه جوری گفته:gol:

گفته یه سری تابع پنالتی ! ؟ داریم که تو شکل به ترتیب از بالا به پایین پنالتی نرم 1، نرم2، deadzone linear و log barrier هستن
می گه که
1-پنالتی نرم l1 بیشترین وزن را روی باقیمانده های کوچک و کمترین وزن را روی باقیمانده های بزرگ قرار میده
2-پنالتی نرم l2 وزن خیلی کمی رو روی باقیمانده های کوچک قرار میده اما وزن زیاد(قوی ای) رو روی باقیمانده های بزرگ قرار میده)
3-تابع پنالتی deadzone linear هیچ وزنی رو روی باقیمانده های کوچکتر از0.5 قرار نمی ده و وزن نسبتا کمی رو هم روی باقیمانده های بزگ قرار میدن
4-و در نهایت آخری هم مثل پنالتی نرم l2 وزن خیلی زیادی رو روی باقیمانده های کوچک قرار میده اما وزن خیلی زیادی رو هم روی باقیمانده های بزرگتر از 0.8 قرار میده و وزن بی نهایتی رو هم روی باقیمانده های بزرگتر از 1

آخرین ویرایش:

Bazuka

عضو جدید
با سلام جواب این انتگرال میخواستم

پیوست ها

• 12-06-2012 02-32-21 ب.png
    12-06-2012 02-32-21 ب.png
    961 بایت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام . پیرو اون سوال قبلیم (که متاسفانه انگار بقیه هم مث من زیاد آشنا نبودن:D) یه سری سرچ کردم یه توضیحی در مورد همون وزن کم و زیاد و باقیمانده ها پیدا کردم که روی شکل زیر توضیح داده بود منم پایین شکل نوشتمشون ولی نمی دونم بر چه اساسی اینا رو گفته ،از روی شکل منحنی ها یا از روی دامنه باقیمانده ها؟ چون اگه از روی باقیمانده ها بگیم که مثلا 1- درسته( یه ضربه روی 0 داریم و لی بقیه جاها کمن) ولی 2- نه ( برعکسه که اطراف صفر بیشتر از بقیه جاهان که):confused:
شما هم نگاه کنین ببینین متوجه میشین چه جوری گفته:gol:

گفته یه سری تابع پنالتی ! ؟ داریم که تو شکل به ترتیب از بالا به پایین پنالتی نرم 1، نرم2، deadzone linear و log barrier هستن
می گه که
1-پنالتی نرم l1 بیشترین وزن را روی باقیمانده های کوچک و کمترین وزن را روی باقیمانده های بزرگ قرار میده
2-پنالتی نرم l2 وزن خیلی کمی رو روی باقیمانده های کوچک قرار میده اما وزن زیاد(قوی ای) رو روی باقیمانده های بزرگ قرار میده)
3-تابع پنالتی deadzone linear هیچ وزنی رو روی باقیمانده های کوچکتر از0.5 قرار نمی ده و وزن نسبتا کمی رو هم روی باقیمانده های بزگ قرار میدن
4-و در نهایت آخری هم مثل پنالتی نرم l2 وزن خیلی زیادی رو روی باقیمانده های کوچک قرار میده اما وزن خیلی زیادی رو هم روی باقیمانده های بزرگتر از 0.8 قرار میده و وزن بی نهایتی رو هم روی باقیمانده های بزرگتر از 1
عکس موجود نیست

بالا