·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سلام دوستان من تو حل یکی از والهای محاسبات عددی به مشکل برخوردم اگر کسی می تونه روش حل دقیقش رو برام بذاره ممنون می شم
سوال اینه: اگر fl(y) تقریب k رقمی قطع شده عدد y باشد نشان دهید: مشاهده پیوست 11.bmp
لطفا روی عکس کلیک کنید چون صورت ریاضیش رو اونجا نوشتم

mamad74

عضو جدید
لطفا اثبات مشتق
رو بنویسید خواهشا نیاز دارم لطفا بنویسید
یا حداقل مشتقش رو بنویسید

مریمs

عضو جدید
سلام کسی هست به من کمک کنه خواهشا............
اگه میشه برام پیام بزارید؟

چه طوری میتونیم سوالای مثل سوال زیر زو بدون ماشین حساب جواب بدیم .........لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم؟!!!

=(2/3)^0.014*(1/2)^2.34

deutsch81

عضو جدید
درخواست کمک!!! روش گالرکین

درخواست کمک!!! روش گالرکین

درود به دوستان ریاضیدان
لطفا روش گالرکین برا محاسبه عددی معادلات دیفرانسیل جزیی را با یه مثال ساده توضیح بدین
من که متوجه نمیشم
با سپاس

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
لطفا اثبات مشتق
رو بنویسید خواهشا نیاز دارم لطفا بنویسید
یا حداقل مشتقش رو بنویسید
http://oregonstate.edu/instruct/mth251/cq/Stage6/Lesson/logDeriv.html
http://tutorial.math.lamar.edu/Classes/CalcI/DiffExpLogFcns.aspx
http://www.intmath.com/differentiation-transcendental/5-derivative-logarithm.php

Problem 5. The derivative of log[SUB]a[/SUB]x. According to the rule for changing from base e to a different base a:

Topic 20 of Precalculus.

setare2013

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستا ن خوبم....من یه تعریف دقیق و کامل از گروه لی و یه تعریف از حاصلضرب های تانسوری میخام.لطف کنید کمک کنید..............

siahkamar

عضو جدید
درود

1-
f(x,y,z)=e^(3x+4y) * cos 5z
نشان دهید:

2-

w=f(x,t)=sin (x+ct)
نشان دهید:

ممنون میشم دوستان کمک به حلش کنن
سپاس

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
درود

1-
f(x,y,z)=e^(3x+4y) * cos 5z
نشان دهید:

2-

w=f(x,t)=sin (x+ct)
نشان دهید:

ممنون میشم دوستان کمک به حلش کنن
سپاس

:w21:

قاعده مشتق ضرب دو تابع، تابع نمایی، تابع سینوسی کسینوسی رو بدونید و موقع مشتق گیری جزئی غیر از متغیر مورد نظر بقیه متغیرها رو بصورت مقدار ثابت در نظر بگیرید، خیلی راحت حل می شوند:gol:

پیوست ها

• DSC_0035.jpg
    DSC_0035.jpg
    14.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC_0036.jpg
    DSC_0036.jpg
    17.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام کسی هست به من کمک کنه خواهشا............
اگه میشه برام پیام بزارید؟

چه طوری میتونیم سوالای مثل سوال زیر زو بدون ماشین حساب جواب بدیم .........لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم؟!!!

=(2/3)^0.014*(1/2)^2.34

سلام

اگه اینترنت داشته باشی با سرچ کردنش تو گوگل مقدارشو برات حساب میکنه. ولی بدون اون، واسه محاسبه تقریبی اینجور عبارتهایی معمولا از یکی دو جمله اول بسط سری تیلور استفاده میشه.

Fathy

درود به دوستان ریاضیدان
لطفا روش گالرکین برا محاسبه عددی معادلات دیفرانسیل جزیی را با یه مثال ساده توضیح بدین
من که متوجه نمیشم
با سپاس

سلام

روش گالرکین یکی از روشهای تقریبی وزنی هستش که تو اون با در نظر گرفتن n تابع پاسخ Ni که شرایط مرزی معادله رو ارضا میکنه، با مینیمم کردن باقیمانده تابع تقریبی پاسخ بدست میاد که تو روش گالرکین، توابع وزنی همان توابع تقریب هستند.

گام به گام این روش رو براتون مینویسم.

اگه f=0 معادله دیفرانسیل و T پاسخ تقریبی این معادله باشه:

1- تابع تقریب به صورت T=a1*N1+a2*N2+...+an*Nn در نظرگرفته میشه (ai ها ضرایب مجهول هستند).
2- چون T پاسخ تقریبی f هستش پس با جایگذاری T در f مقدار آن صفر نشده بلکه مقدار R می شود یعنی f(T)=R
3- تعداد n معادله باقیمانده به صورت ʃNi*R*dX=0 تشکیل داده.
4- با حل n معادله فوق، n مجهول a1 تا an بدست آمده و پاسخ تقریبی معادله دیفرانسیل (T) محاسبه می گردد.

siahkamar

عضو جدید
درود
من میخام ریاضی رو از صفر یاد بگیرم
ولی تو مباحث مشکل دارم
یعنی نمیدونم اول کدومو یاد بگیرم بعد اون یکی رو اول حد و یا مشتق مثلا
از اساتید عزیز میخام نحوه یادگیری رو مرتبه به مرتبه بهم بگن مثلا کدام مبحث اول و کدام دوم
بیشتر برای کارشناسی ارشد میخام یاد بگیرم
جوری باشه که رفتم سراغ مبحث بعدی دیگه برام گنگ نباشه و احتیاج به پیش نیاز مبحث پاس نکرده و نخونده نباشه
سپاس

"ALPHA"

کاربر ممتاز
درود
من میخام ریاضی رو از صفر یاد بگیرم
ولی تو مباحث مشکل دارم
یعنی نمیدونم اول کدومو یاد بگیرم بعد اون یکی رو اول حد و یا مشتق مثلا
از اساتید عزیز میخام نحوه یادگیری رو مرتبه به مرتبه بهم بگن مثلا کدام مبحث اول و کدام دوم
بیشتر برای کارشناسی ارشد میخام یاد بگیرم
جوری باشه که رفتم سراغ مبحث بعدی دیگه برام گنگ نباشه و احتیاج به پیش نیاز مبحث پاس نکرده و نخونده نباشه
سپاس

سلام؛

ریاضی اول اولش جمع و تفریق هست که می شه پایه اتحادها و معادلات درجه دو و سه؛ معادلات دیفرانسیلی و بعد توابع از رسم خط ساده گرفته تا توابع نمایی، لگاریتمی، مثلثاتی و توابع چندمتغیره و لانگراژ

وقتی مفهوم تابع و دامنه و برد رو یاد گرفتین، می تونین برین سراغ حد، مشتق، انتگرال (اگه یه پیش زمینه از هر کدوم داشته باشید می تونید بدون رعایت ترتیب حتی انتگرال یا دیفرانسیل رو اول بخونید!!!)

اما اگه بخواید کنکوری بخونید، همین مشتق (10-15) و انتگرال (10-15) و توابع چند متغیره (5-10) رو بخونید 40-45 درصد رو پوشش می ده منتها به شرط تسلط کامل

توو ارشد چند تا هم سوال برای دل خوش کردن از ماتریس و احتمالات و این دنباله و سری ها می دن

البته بسته به رشته احتمالاً فرق کنه ولی همین باید باشه؛

برای ریاضی بهتره از هرجایی که تسلط دارید شروع کنید برید به طرف مباحث پرسوال و مهم!

چند جلد کامل از کتابها از یک نویسنده (مثل توماس، لیتهولد، نیکوکار) رو بخونید و مساله حل کنید، خلاصه برای فرمولها بنویسید و تکرار کنید؛ مسائل دشوار رو بار دوم سوم دوباره حل کنید،

پیش نیار همیشه لازمه حتی برای یک قاعده ساده، برگشتن توو ریاضی به فرمول های اولیه، از نظر من هیچ اشکالی نداره!

Sima

مدیر تالار مهندسی هسته ای همکار مدیر تالار زبان
مدیر تالار
کاربر ممتاز
[درود به همگی دوستان من پیش دانشگاهیم ممکنه واگرایی -1به توان
nرو برام اثبات کنید؟
متشکر

"ALPHA"

کاربر ممتاز
[درود به همگی دوستان من پیش دانشگاهیم ممکنه واگرایی -1به توان
nرو برام اثبات کنید؟
متشکر

اثبات: حد این دنباله وقتی n به بی نهایت میل کنه، دو تا عدد متمایز 1 و 1- هست پس چون یک عدد ثابت مثل L نیست، همگرا نیست،(روش نقض قضیه) دنباله واگرا هست

رسم کردن دنباله در صفحه مختصات همیشه کمک می کنه حتی تصور کنید که در صفحه X-Y نقاط -1 و 1 از محور Y با پیش روی در محور x رو داریم، می بینیم که ما در بی نهایت دو تا عدد رو داریم بصورت نوسانی

:gol:

پیوست ها

• donbale -1^n.JPG
    donbale -1^n.JPG
    20 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Donbale.zip
    304.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ZaRa-60

عضو جدید
سلام و عرض ادب
اگه ممکنه منبعی بهم معرفی کنید که ایزومورفیسم بین یه torus و ضرب دکارتی دو دایره رو توضیح داده باشه (یا خودتون لطف کنید برام شرح بدید)

ممنونم

siahkamar

عضو جدید
درود و خسته نباشید
این سوالو حل کردم میشه بررسی کنید ببینید درسته یا نه
اکسترمم های تابع f(x,y)=x^2-2xy+1/3y^3-3y را بدست اورید
fx=2x-2y=0
fy=-2x+y^2-3=0
با دستگاه معادلات حل میکنیم که ایکس قرینه هم هستن حذف و معادله درجه 2 تشکیل میشه.
y^2-2y-3=0 برابره با (y+1)(y-3) که ایگرد برابر -1 و 3 میشه
با جایگذاری اون دو عدد برای ایکس ها هم اعداد 1 و -3 بدست میاد یعنی (1,-1)(-3,3)
fxx=2
fyy=2y
fxy=0
دلتا برابر =fxx*fyy-fxy^2
یعنی جواب نهایی بالا میشه پس از جایگزاری:4y
با جایگذاری ایگرد های بالا دو عبارت -4 و 12 بدست میاد برای دلتا که یعنی تو یه حالت که دلتا کوچیکتر از 0 هست اکسترمم نسبی نداریم و تو حالتی که دلتا بزرگتر از 0 هست و fxx هم بزرگتر از 0 هست مینیمم نسبی هست
درسته این حل؟
سپاس

ZaRa-60

عضو جدید
سلام مجدد

جواب سوالمو پیدا کردم
فقط اومدم بگم که شما دیگه به زحمت نیفتید

ممنونم

Chemical92

عضو جدید
مشاوره یادگیری مشتق

مشاوره یادگیری مشتق

سلام دوستان
دوستان میخواستم راهنماییم کنید.من در مفهوم مشتق مشکل دارم شدیدا.نمیدونم مشتق چیه .دیفرانسیل چیه و کلا مفهوم نمیدونم .(البته تو حلشون مشکل خاصی ندارم.دیگه عادت شده)

ممنون میشم منبعی معرفی کنین که بتونه بهم کمک کنه.

ممنونم:gol::gol:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان
دوستان میخواستم راهنماییم کنید.من در مفهوم مشتق مشکل دارم شدیدا.نمیدونم مشتق چیه .دیفرانسیل چیه و کلا مفهوم نمیدونم .(البته تو حلشون مشکل خاصی ندارم.دیگه عادت شده)

ممنون میشم منبعی معرفی کنین که بتونه بهم کمک کنه.

ممنونم:gol::gol:

هر کسی ممکنه یک تعریفی از مشتق یا انتگرال توو ذهنش از قدیما داشته باشه
منبع؛ هر چی گیر بیارید می تونید بخونید؛ با توجه به اینکه در مفهوم اولیه این چیزا مشکل دارید این طوری می گم

مشتق؛ یعنی :
1- تغییرات تابع به تغییرات متغیر مستقل،
2- ضریب زاویه یا شیب خط مماس در هر نقطه از منحنی تابع
3- مشتق نسبت به تابع رو مثال بخواید مثل سرعت حرکت هست به تابع حرکت؛ یا شتاب هست نسبت به تابع سرعت حرکت و البته نسبت شتاب به حرکت برابر با مشتق بار دوم هست
4- اگه مثال خیلی ملموس می خواید، از خیلی از چیزهای روزمره می شه مثال زد تا متوجه بشید مثلا آب از یک شیر باز می ریزه توو یک ظرف، این «ریختن آب داخل ظرف»ُ یک تابع در نظر بگیرید؛ تابع یعنی Function چون عمل ریختن آب یا هر سیال دیگه، وابسته به زمان و در یک بازه زمانی انجام می شه، دامنه تابع از جنس زمان هست پس متغیر مستقل یا x هم از جنس زمان هست، مقدار آب هم می شه متغیر وابسته یا مقدار تابع
حالا اینکه در یک بازه زمانی محدود و مشخص بخواید ببینید چقدر آب داخل اون ظرف می ریزه می شه مقدار تابع
سرعت ریختن مایع یا دبی جرمی می شه مقدار سیال نسبت به زمان = مشتق تابع
:king:

انتگرال integral:
1- تا بچه ها می شنیدن انتگرال می گفتن پاد مشتق!
2- اگه شما یک منحنی به عنوان تابع در یک صفحه داشته باشین، سطح زیر منحنی می شه= انتگرال اون تابع
3- ما فرض کنید در مورد مشتق یک تابع، اطلاعات داریم، می خوایم تابع رو بدست بیاریم، با انتگرال گرفتن از مشتق می رسیم به تابع
که مثلا در مورد همون جریان آب، ما ممکنه بدونیم که در زمان سه روز آب از دریای خزر میاد می رسه به فلان دریاچه مصنوعی؛ وقتی بتونیم که سرعت حرکت این جریان رو بسنجیم با هر وسیله ای، می تونیم بگیم که در کل چقدر حجم آب در عرض اون سه روز از مبدأ به مقصد منتقل می شه
4- یک اثبات جالبی هم داشت که انتگرال میشه جمع مساحت های زیر منحنی منتها شکلش رو ندارم ک بتونم باهاش مانور بدم
:king:

دیفرانسیل

در مورد دیفرانسیل که به نسبت چند مورد قبل آسون تر هست،
1- اگه یک نماد دیفرانسیل رو بذاری پشت نماد انتگرال، مثل این هست که اونو ساده کردی، عکس انتگرال یا همون پاد انتگرال هست
2- دیفرانسیل یه چیزی توو این مایه ها هست که انتگرال رو این بار می دونی با دیفرانسیل گیری، به تابع می رسی
3- این هم مثل مشتق، که رفع ابهام داشت، عوامل ضدانتگرال داره که باید پیداش کنی و از کل جمله دربیاری بیرون
4- مثال جالب به ذهنم نمیاد :whistle:

منبع چیزی جز کتابهای دبیرستان یا دانشگاهی مفهومی یا آزمایش های فیزیکی یا قدرت تخیل یک نفر نیست چون هر چی سطح کتابها میره بالا، ازمفهوم فاصله می گیرن

neda1362

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
تو حل یک مسئله به دو معادله زیر رسیدم
153R=Exp[110(X-R)]
R^2=D^2+X^2
حالا R، X و D رو چطوری بدست بیارم؟

siahkamar

عضو جدید
درود و خسته نباشید
دو تا سوال دارم ممنون میشم برای حلش کمک کنید
1-جواب عمومی معادله مرتبه اول خطی زیر رو میخام
y'+2xy=e^(-x^2)
2-حل معادله برنولی زیر بر اساس همون تبدیل به معادله مرتبه اول خطی
xy^2y'+y^3=xcosx
سپاس

Fathy

با سلام
تو حل یک مسئله به دو معادله زیر رسیدم
153R=Exp[110(X-R)]
R^2=D^2+X^2
حالا R، X و D رو چطوری بدست بیارم؟

سلام
این که نوشتید 2 معادله و 3 مجهول هستش. نهایتاً میشه دوتا از مجهولهارو بر حسب مجهول سوم نوشت.

mamad74

عضو جدید
سلام بر همه دوستان اگه سوال طولانیه ببخشید :دی

مثلث قائم الزاویه متغیر ABC را در صفحه xy در نظر بگیرید طوریکه راس A در مبدا مختصات ثابت است.راس B روی محور Y ها متغیر و راس c بر سهمی y=1+7x[SUP]2[/SUP][SUB]/36 [/SUB](فقط 7x[SUP]2 [/SUP]تقسیم بر 36 هستش نه کل 1+7x[SUP]2[/SUP] ) متغیر است.نقطه B در لحظه ی t=0 از (0,1) شروع به حرکت کرده و با سرعت 2cm[SUB]/s[/SUB] در امتداد محور y ها بالا میرود. مطلوب است محاسبه ی سرعت افزایش مساحت مثلث در لحظه t=3/5

ممنون میشم اگه زود جوابش رو بدید

آنه...

عضو جدید
سلام
خسته نباشین:gol:

من آشنایی زیادی با نرم افزارمتلب ندارم از طرفی خیلی محتاج جواب این چندسوال هستم
ممکنه کمکم کنید؟، سوالات پایه ای و ساده هست برای کسانیکه آشنایی دارن
ممنونم

پیوست ها

• Untitled.png1.jpg
    Untitled.png1.jpg
    25.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    12.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

mohsen100

عضو جدید
سلام.
معادله زیر معادله مفسر یه معادله دیفرانسیل هست.
ریشه معادله درجه 3 رو چطور بدست میارن.گشتم تو اینترنت چیز بدرد بخوری براش پیدا نکرم که بتونم معادله دیفرانسیل رو حل کنم

New Picture.jpg

amirdolu2

عضو
سلام
خسته نباشین:gol:

من آشنایی زیادی با نرم افزارمتلب ندارم از طرفی خیلی محتاج جواب این چندسوال هستم
ممکنه کمکم کنید؟، سوالات پایه ای و ساده هست برای کسانیکه آشنایی دارن
ممنونم
سلام.
در نرم افزار متلب برای حل معادلات دیفرانسیل از دستور dsolveاستفاده میشود و برای پیدا کردن ریشه های یک چند جمله ای از دستور rootsاستفاده میشود.

آنه...

عضو جدید
سلام.
در نرم افزار متلب برای حل معادلات دیفرانسیل از دستور dsolveاستفاده میشود و برای پیدا کردن ریشه های یک چند جمله ای از دستور rootsاستفاده میشود.

ولی من صرفا جواب نهایی حل یک معادله را نمیخوام
سوالات راجع به mفایل نویسی در متلب و نوشتن تابع هست که این محاسبات رو انجام بده
من برنامه اش رو نیاز دارم :(

لطفا از دوستان کسی میتونه کمک کنه

بالا