·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

rad30

عضو جدید
درود...دوستان لطفا منو در حل مساله کمک کنید ....

[h=2](معمای منطقی؛ سطح متوسط)[/h]
هشت دوست با نام‌های مینا، رضا، سعید، الهام، دانیال، مهران، مونا و مریم به دور یک میز دایره‌شکل نشسته‌اند:- مونا در کنار مریم نشسته است.
- مهران از سمت چپ مونا سومین نفر و از سمت راست الهام سومین نفرمحسوب می‌شود.
- الهام از سمت چپ رضا، دومین نفر محسوب می‌شود.
- مینا روبروی مهران نشسته و سعید دومین نفر از سمت راست مینا محسوب می‌شود.
با توجه به این اطلاعات، سمت چپ مریم چه کسی نشسته است؟

starlet.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود...دوستان لطفا منو در حل مساله کمک کنید ....

(معمای منطقی؛ سطح متوسط)

هشت دوست با نام‌های مینا، رضا، سعید، الهام، دانیال، مهران، مونا و مریم به دور یک میز دایره‌شکل نشسته‌اند:- مونا در کنار مریم نشسته است.
- مهران از سمت چپ مونا سومین نفر و از سمت راست الهام سومین نفرمحسوب می‌شود.
- الهام از سمت چپ رضا، دومین نفر محسوب می‌شود.
- مینا روبروی مهران نشسته و سعید دومین نفر از سمت راست مینا محسوب می‌شود.
با توجه به این اطلاعات، سمت چپ مریم چه کسی نشسته است؟

من شکلی رسم کردم دانیال شد.
مونا سمت چپ مریم اگ باشه درست میشه

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
من اینو چطوری رسم کنم
دستی منظورمه
:confused:

کمی از راه حل رو در فایل ضمیمه توضیح دادم، ( کل محاسباتی که لازمه البته به صورت مشروح) برای رسم هم یک کتاب معرفی کردم، فرمی که در آخر ساده کردم رو در اون کتاب کاملا توضیح داده:

پیوست ها

• x2a2.pdf
    264.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

starlet.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نشان دهید طول خم مستقل از پارامتر سازیست:surprised:
مرا کمک بنمایید:cry:

rad30

عضو جدید
سلام دوستان لطفا منو تو حل مساله کمک کنید...سپاس

سینا پین‌کد ۵ رقمی گاوصندوق خود را فراموش کرده است. با این حال، اطلاعاتی درباره اعدادپین‌کد خود دارد:- جمع رقم‌های پنجم و سوم پین‌کد برابر با چهارده است.
- رقم اول، یک واحد از دوبرابر رقم‌ دوم کمتر است.
- رقم چهارم، یک واحد از رقم دوم بیشتر است.
- جمع رقم‌های دوم و سوم برابر با ده است.
- حاصل‌جمع رقم‌های پین‌کد برابر با ۳۰ است.
با توجه به این اطلاعات، پین‌کد سینا را تعیین کنید

v.fallahnejad

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال داشتم در مورد مطلب زیر. ممنون میشم اگه تو درکش به من کمک کنید:

بهینه سازی پایدار (Robust Optimization)

مسئله بهینه سازی زیر را در نظر بگیرید:
MAX x+y
s.t
1x<=1
1y<=1
x,y>0
در این حالت که ضریب x و y در محدودیت ها یک است، جواب بهینه x=1 , y=1 خواهد بود. اما در صورتی که یکی از این ضرایب عوض شود، چه اتفاقی برای جواب بهینه خواهد افتاد؟
به سادگی مشاهده می شود که با تغییر مقدار هر یک از این ضریب ها، مقدار بهینه متغیرها و تابع هدف تغییر خواهد یافت. در بهینه سازی استوار به دنبال پاسخی هستیم که در دامنه ای از تغییرات ضرایب تغییر نکند. به عبارتی می توان گفت بهینه سازی محافظه کارانه!

اگر مسئله فوق به صورت زیر نوشته شود، یک بهینه سازی استوار خواهد بود:

MAX x+y
s.t
ax<=1
by<=1
بازای هر a , b زیرمجموعه P
x,y>0
تأثیر پارامترهای مدل بر جواب نهایی موضوعی همیشگی بوده که در بهینه سازی با عنوان تحلیل حساسیت کارهایی در این زمینه انجام گرفته است. در بهنیه سازی تصادفی (Stochastic) عدم قطعیت به صورت توابع احتمالی تشریح می شد.

starlet.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان لطفا منو تو حل مساله کمک کنید...سپاس

سینا پین‌کد ۵ رقمی گاوصندوق خود را فراموش کرده است. با این حال، اطلاعاتی درباره اعدادپین‌کد خود دارد:- جمع رقم‌های پنجم و سوم پین‌کد برابر با چهارده است.
- رقم اول، یک واحد از دوبرابر رقم‌ دوم کمتر است.
- رقم چهارم، یک واحد از رقم دوم بیشتر است.
- جمع رقم‌های دوم و سوم برابر با ده است.
- حاصل‌جمع رقم‌های پین‌کد برابر با ۳۰ است.
با توجه به این اطلاعات، پین‌کد سینا را تعیین کنید

سلام

joghd123

عضو جدید
کاربر ممتاز
z = 1 - z / sqrtl 3
دومی : x^2 + 4(z-1)^2 / 3 = 4
یه تقسیم بر 4 بزنیم :
x^2 / 4 + (z-1)^2 / 3 = 1
یک بیضیه با مرکز صفر , محور طول مبدا و 1 توو محور z ها.
قطر : جذر مخرج ها * 2
قطر کوچیک : 2 رادیکال 3
قطر بزرگ : 4
احتمالا قطر بزرگش توو محور x هاس و قطر کوچیک توو محوز z ها.
بیضی توو راستای محور y هاس که کفش میخوره به x و z.
شایدم اشتباه باشه خخخخ:D

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
[درخواست] مثال از نحوه محاسبه فاصله اقلیدسی و منهتن

[درخواست] مثال از نحوه محاسبه فاصله اقلیدسی و منهتن

سلام دوستان. وقت بخیر.

کاربران محترم بنده یک مثال خوب و واضح از حل نحوه محاسبه فاصله اقلیدسی و منهتن می خواستم.
صرفا وقت خواندن کتاب ندارم و می خوام نحوه ی بدست آوردن یکسری داده به این روش رو بدونم. برای درس داده کاوی می خوام. در کل چیزی می خوام که اون رو توضیح داده باشه و یک مثال هم آورده باشه و حل کرده باشه تا بتونم متوجه بشم چکار باید بکنم.

اگر اسلاید یا ویدئویی دارید ممنون میشم در اختیارم بگذارید!
با تشکر.:gol:

آخرین ویرایش:

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان. وقت بخیر.

کاربران محترم بنده یک مثال خوب و واضح از حل نحوه محاسبه فاصله اقلیدسی و منهتن می خواستم.
صرفا وقت خواندن کتاب ندارم و می خوام نحوه ی بدست آوردن یکسری داده به این روش رو بدونم. برای درس داده کاوی می خوام. در کل چیزی می خوام که اون رو توضیح داده باشه و یک مثال هم آورده باشه و حل کرده باشه تا بتونم متوجه بشم چکار باید بکنم.

اگر اسلاید یا ویدئویی دارید ممنون میشم در اختیارم بگذارید!
با تشکر.:gol:
http://uupload.ir/files/h4h7_distance.bmp
فرمول محاسبه فاصله مانهاتان

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ZafMaR

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشین
یه مسئله ی خیلی خیلی ساده ای برای من سوال شده میخواستم بپرسم ببینم نظرتون چیه.
اگه تو یه مسابقه ی فوتبال یه تیم مالکیت توپ 53% داشته باشه و تیم مقابل مالکیت 47% در این صورت اختلاف بین این دو تا تیم چند درصده ؟
یعنی وقتی شما این مالکیت رو میبینید بیان میکنید که تیم اول 6% بیشتر مالکیت توپ رو در اختیار داشته یا 3% ؟

rad30

عضو جدید
سلام به دوستان ...منو تو حل این مساله کمک کنید...سپاس

Puzzle101.jpg
در تصویر بالا چند مربع وجود دارد؟
  • ۱: ۱۷ مربع
  • ۲: ۱۸ مربع
  • ۳: ۱۹ مربع
  • ۴: ۱۲ مربع

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خسته نباشین
یه مسئله ی خیلی خیلی ساده ای برای من سوال شده میخواستم بپرسم ببینم نظرتون چیه.
اگه تو یه مسابقه ی فوتبال یه تیم مالکیت توپ 53% داشته باشه و تیم مقابل مالکیت 47% در این صورت اختلاف بین این دو تا تیم چند درصده ؟
یعنی وقتی شما این مالکیت رو میبینید بیان میکنید که تیم اول 6% بیشتر مالکیت توپ رو در اختیار داشته یا 3% ؟

وقتی شما می گید" بیشتر از" باید مبنایی رو بر ای این سنجش در اختیار داشته باشید، اگر مبنا بیشتر بودن مالکیت یک تیم از دیگری باشه میشه 6 درصد اما اگر مبنا رو عوض کنید جواب هم فرق میکنه.

capitanfahime

عضو جدید
اصطلاحات ریاضی

اصطلاحات ریاضی

سلام دوستان
کسی میدونه معنی اصطلاح Long Integration چیه و بهترین معادل فارسی برای اون چی میتونه باشه؟
ممنون

rad30

عضو جدید
دوستان منو راهنمایی کنید.سپاس
چهار شیر آب برای پر کردن یک استخر وجود دارند. شیر اول، استخر را در دو روز پر می‌کند. شیر دوم، استخر را در سه روز، شیر سوم، استخر را در چهار روز و آخرین شیر، استخر را در شش ساعت پر می‌کند. اگر چهار شیر باز باشند، پر شدن استخر به طور تقریبی چقدر به طول می‌انجامد؟
  • ۱: چهار ساعت و چهل و سه دقیقه
  • ۲: چهار ساعت و سی و چهار دقیقه
  • ۳: پنج ساعت و سیزده دقیقه
  • ۴: چهار ساعت و هفده دقیقه

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میدونه معنی اصطلاح Long Integration چیه و بهترین معادل فارسی برای اون چی میتونه باشه؟
ممنون

سلام دوست خوبم.
دو دسته انتگرال معین و نا معین داریم کهانتگرال معین به دودسته ی سره وناسره معمولا با کلمات limited integration و long integrationn
بیان میشه.بهترین معادل فارسی long integration انتگرال معین ناسرهiهست که حدود انتگرال گیری آن بی نهایت هست یا حداقل یکی از حدود بی نهایته .موفق باشی

آخرین ویرایش:

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
انتگرال معین ناسره با حدود بی نهایت بهترین معادلشه که در این صورت باید برای محاسبش از حد بی نهایت استفاده کنی

آخرین ویرایش:

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان منو راهنمایی کنید.سپاس
چهار شیر آب برای پر کردن یک استخر وجود دارند. شیر اول، استخر را در دو روز پر می‌کند. شیر دوم، استخر را در سه روز، شیر سوم، استخر را در چهار روز و آخرین شیر، استخر را در شش ساعت پر می‌کند. اگر چهار شیر باز باشند، پر شدن استخر به طور تقریبی چقدر به طول می‌انجامد؟

• ۱: چهار ساعت و چهل و سه دقیقه
  • ۲: چهار ساعت و سی و چهار دقیقه
  • ۳: پنج ساعت و سیزده دقیقه
  • ۴: چهار ساعت و هفده دقیقه

سلام دوست گرامی.
هرجاممیز میذارم یعنی کسر ok.
شیر اول هر یک ساعت 1/48استخر رو پر می کنه وشیر دوم 1/72 وشیر سوم 1/96 وشیر چهارم 1/6استخر رو در هر یک ساعت پر می کنه .پس این چهار شیر وقتی با هم بازند در هر یک ساعت 1/6+1/48+1/72+1/96=61/288 از استخر رو پر می کنند.
حالا با یک نسبت خیلی ساده هر یک ساعت 61/288 کل استخر یعنی 288/288چند ساعت به عددچهار ساعت وچهل وسه دقیقه می رسیم.
موفق باشید.

narges270

عضو جدید
سلام دوستان،روز بخیر،
امسال کنکور ارشدریاضی دارم،
میخاستم لطف کنید راهنماییم کنید ک چه کتابهایی رو مطالعه کنم
(میخام روزانه اهواز قبول بشم)

نازنین فاطیما

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان،روز بخیر،
امسال کنکور ارشدریاضی دارم،
میخاستم لطف کنید راهنماییم کنید ک چه کتابهایی رو مطالعه کنم
(میخام روزانه اهواز قبول بشم)

سلام عزیزم.
برای آنالیز یک ،کتاب فضای متریک باطعم توپولوزی دکتر میرزاوزیری فوق العاده است.بعد هم تستهای پردازش وپوران پزوهش
برای جبر خطی کتاب هافمن وبعد فقط تست پردازش عالی وکافیه
برای ریاضیات عمومی هم شهشهانی وبعد تست پردازش
برای معادلات نیکوکارو بعد پردازش
توابع مختلط هم چرچیل وپردازش................
بهت توصیه ی اکید می کنم آزمونهای پارسه یا ماهان هر کدوم که در دسترسته رو شرکت کنی وخودتو آزمون به آزمون آماده کنی ومحک بزنی .
موفق باشی.

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها میشه لطفا یکی بهم توضیح بده که تابع Lebesgue چه نوع تابعی هستش و مفهومش چیه؟
ممنونم:gol::gol::gol::gol:

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها میشه لطفا یکی بهم توضیح بده که تابع Lebesgue چه نوع تابعی هستش و مفهومش چیه؟
ممنونم:gol::gol::gol::gol:
بچه ها علاوه بر این سوال یه سوال دیگه هم دارم میشه لطفا بهم بگین این علامت تی برعکس اسمش چیه و چه عملیاتی انجام میده؟

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها علاوه بر این سوال یه سوال دیگه هم دارم میشه لطفا بهم بگین این علامت تی برعکس اسمش چیه و چه عملیاتی انجام میده؟
این علامت نشون دهنده عناصر ارتوگونال در زیرفضای مورد بحث هست. به کتاب ریاضی اپوستل بحث ماتریس ها و زیرفضاها مراجعه کنید.

برای lebesque هم باید بگم یکی از روش های انتگرال گیری هست مثل ریمان که با طرح مفهومی به اسم تابع کانتور این کار رو انجام میده
و اگر درست خاطرم باشه در تعریفش هست که یک تابع غیر منفی قابل اندازه گیری که میشه ازش انتگرال گرفت به دو شرط اول اینکه سیگما از یک تا بینهایت مقادیر اون تابع کراندار باشه و تقریبا در همه جا:
Inline11.gif

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lebesgue_integration

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cantor_function

آخرین ویرایش:

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این علامت نشون دهنده عناصر ارتوگونال در زیرفضای مورد بحث هست. به کتاب ریاضی اپوستل بحث ماتریس ها و زیرفضاها مراجعه کنید.
من در مورد lebesque خونده بودم ولی مفهومش رو درک نمیکردم.مرسی بابت راهنمایتون و ممنونم از لطفتون خیلی کمک کردین..
منظور شما همون ماتریس متعامد هست!! ولی این چیزی که من توی مقاله دیدم ماتریس متعامد نبود.یه ماتریسی تعریف کرده که این علامت تی برعکس روش هست خب یه سری شرایط براش تعریف کرده و قابل درکه ولی من متوجه نمیشم که این تی برعکس بین دو ماتریس چه عملیاتی انجام میده.گیج شدم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من در مورد lebesque خونده بودم ولی مفهومش رو درک نمیکردم.مرسی بابت راهنمایتون و ممنونم از لطفتون خیلی کمک کردین..
منظور شما همون ماتریس متعامد هست!! ولی این چیزی که من توی مقاله دیدم ماتریس متعامد نبود.یه ماتریسی تعریف کرده که این علامت تی برعکس روش هست خب یه سری شرایط براش تعریف کرده و قابل درکه ولی من متوجه نمیشم که این تی برعکس بین دو ماتریس چه عملیاتی انجام میده.گیج شدم.

این چیزی که شما نوشتین فضای برداری هست، و منظور تمام بردار های متعامدی هست که در فضای V بر فضای برداری که روش اون علامت هست عمود باشندف تعریف متعامد بودن در ماتریس ها یا ارتوگونالیتی رو می تونین در لینک های زیر ببینید:
https://en.wikipedia.org/wiki/Orthogonal_complement
http://maktabkhooneh.org/video?v=khan-linalg-126

بالا