·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

mahsa.a.j

عضو جدید
با سلام
من موقع حل یک مسئله به معادله دیفرانسیل زیر رسیدم:
مشاهده پیوست 164918
که در آن m عدد صحیح است. باید ثابت کرد که λ به صورت n(n+1) بوده (n = عدد صحیح) تا معادله مون تبدیل بشه به معادله ی لژاندر وابسته! چه طور میتوان این قضیه را ثابت کرد؟ البته به ازای m=0 از روش حل معادله دیفرانسیل با استفاده از سری میتوان اثبات کرد λ=n(n+1) ولی برای m≠0 رو من بلد نیستم! ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
با تشکر
یه سوال دیگه هم داشتم؟درهمین معادله دیفرانسیل چه طور میتوان اثبات کرد |m|≤n؟

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام عیدتون مبارک
ایشالله نماز روزه هاتون قبول باشه
یه سوال در مورد حد داشتم.
میشه گفت اگه یه تابع در یک نقطه حد داشته باشه ln تابع در اون نقطه هم حد داره یا بر عکسش یعنی اگه یه تابع در یه نقطه حد نداشته باشه پس ln تابع هم در اون نقطه حد نداره؟
این حرف درسته-مخصوصا در مورد توابع مختلط-
سلام؛
اگرتابعی پیوسته باشه ln اون تابع هم حد داره

atena001

عضو جدید
من یه سوال در مورد جدول اعداد بحرانی توزیع خی دو دارم دارم . من میخوام عدد بدست آمده رو با جدول مقایسه کنم ولی درجه آزادی اون بزرگتر از 100 هست باید چطور از جدول استفاده کنم چون جدول تا 100 هست؟

Behzad nejati

عضو جدید
سلام عیدتون مبارک
ایشالله نماز روزه هاتون قبول باشه
یه سوال در مورد حد داشتم.
میشه گفت اگه یه تابع در یک نقطه حد داشته باشه ln تابع در اون نقطه هم حد داره یا بر عکسش یعنی اگه یه تابع در یه نقطه حد نداشته باشه پس ln تابع هم در اون نقطه حد نداره؟
این حرف درسته-مخصوصا در مورد توابع مختلط-
اين حرف درسته به شرطي كه مقدار تابع تو نقطه مورد بررسي صفر و يا منفي نباشه چون ln صفر و اعداد منفي تعريف نشده ميباشد.

hbd.2006

اخراجی موقت
بازي و رياضي

بازي و رياضي

اگر a به توان دو برابر -1 (منفي يك) باشد معكوس a برابر با قرينه a مي باشد.

چطور؟

Behzad nejati

عضو جدید
اگر a به توان دو برابر -1 (منفي يك) باشد معكوس a برابر با قرينه a مي باشد.

چطور؟
اثبات اين مبحث تو بخش ابتدايي اعداد مختلط هست ولي به جاي a از نماد i ,يا j استفاده شده
روش اثبات : ميدانيم a^2=-1
براي اثبات اين تساوي (
معكوس a برابر با قرينه a مي باشد.) كافي است طرفين رو به توان 2 برسانيم انگاه به وضوح خواهيم ديد معكوس a برابر با قرينه a برابر با منفي يك ميباشد

hbd.2006

اخراجی موقت
اثبات اين مبحث تو بخش ابتدايي اعداد مختلط هست ولي به جاي a از نماد i ,يا j استفاده شده
روش اثبات : ميدانيم a^2=-1
براي اثبات اين تساوي (
معكوس a برابر با قرينه a مي باشد.) كافي است طرفين رو به توان 2 برسانيم انگاه به وضوح خواهيم ديد معكوس a برابر با قرينه a برابر با منفي يك ميباشد

آفرين. ممنون.;)

hbd.2006

اخراجی موقت
تابع ax+by=0 نمودار x^2+y^2=c را در چه نقاطي قطع مي كند؟

ايكس به توان دو به اضافه ايگرگ به توان دو.

Bacchus

عضو جدید
کمک در محاسبه مساحت مخروط ناقص

کمک در محاسبه مساحت مخروط ناقص

اول از هرچیز از مدیران عزیز این بخش عذر می خوام اگر که تاپیک رو در جای نامناسبی زدم یا تاپیکی برای اینگونه پاسخ ها بوده که من ندیدم. :gol:

ما یه همچین شکلی داریم.

8_15_2013_7_13_19_AM.jpg

من اگربخوام مساحت بین دو دایره پائین و بالا رو پیدا کنم باید با چه فرمولی برم؟

دایره بزرگ پائین محیطش 15 متر هست و دایره بالا 4 متر (فرض بگیرید) فاصله بین این دو دایره هم حدود 2.5 متر هست. (از روی شیب منظورم هست و نه از مرکز دایره و به صورت 90 درجه)

اگر عدد دیگه ی هم برای بدست آوردش لازم هست بهم بگید تا بهتون بدم.

باز میگم من فقط مساحت همون قسمت شیب دار رو می خوام کاری با مساحت دایره ها وسطش ندارم.

شکل دقیق نیست و فقط برای نشان دادن شکل به دوستان هست.

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
اول از هرچیز از مدیران عزیز این بخش عذر می خوام اگر که تاپیک رو در جای نامناسبی زدم یا تاپیکی برای اینگونه پاسخ ها بوده که من ندیدم. :gol:

ما یه همچین شکلی داریم.

مشاهده پیوست 165774

من اگربخوام مساحت بین دو دایره پائین و بالا رو پیدا کنم باید با چه فرمولی برم؟

دایره بزرگ پائین محیطش 15 متر هست و دایره بالا 4 متر (فرض بگیرید) فاصله بین این دو دایره هم حدود 2.5 متر هست. (از روی شیب منظورم هست و نه از مرکز دایره و به صورت 90 درجه)

اگر عدد دیگه ی هم برای بدست آوردش لازم هست بهم بگید تا بهتون بدم.

باز میگم من فقط مساحت همون قسمت شیب دار رو می خوام کاری با مساحت دایره ها وسطش ندارم.

شکل دقیق نیست و فقط برای نشان دادن شکل به دوستان هست.

سلام
مخروط رو وقتی بازش کنید میشه یک کمان از دایره. پس این که شما فرمودین میشه یک کمان ناقص. شعاع اون همون طول یال مخروط کامله. برای اینکه اونو به دست بیاریم یه تناسب ساده لازمه

که طول تکه بالایی (محذوف) یال میشه 10/11 و کلش میشه 2.5 + 10/11 یعنی حدود 3.41
مساحت قطاع با زاویه تتا از رابطه
و محیط اون از رابطه
به دست میاد. این دوتا رو بزنیم سر هم مشیه
پس مساحت کل میشه

Bacchus

عضو جدید
سلام
مخروط رو وقتی بازش کنید میشه یک کمان از دایره. پس این که شما فرمودین میشه یک کمان ناقص. شعاع اون همون طول یال مخروط کامله. برای اینکه اونو به دست بیاریم یه تناسب ساده لازمه

که طول تکه بالایی (محذوف) یال میشه 10/11 و کلش میشه 2.5 + 10/11 یعنی حدود 3.41
مساحت قطاع با زاویه تتا از رابطه
و محیط اون از رابطه
به دست میاد. این دوتا رو بزنیم سر هم مشیه
پس مساحت کل میشه

خیلی خیلی ممنون از پاسخت. اما حقیقتش خیلی متوجه نشدم و با همون خط اول مخم هنگ کرد. :cry:
من دانشجو معماری هستم یه ذره ساده تر برام توضیح میدی؟ :gol:

این در واقعه یه گنبد هست و شاید می گفتم یک نیمه کره هست که بالاش به شکل یک دایره 2.5 متری برداشته شده بهتر بود اما چون خیلی مهم نیست که 100% مساحتش دقیق در بیاد فکر کردم اگر مخروط در نظرش بگیرم محاسبه اش از یک نیم کر راحت تر باشه.
این فرمول رو برای برداشت مساحت گنبد می خوام و اگر روش ساده تری هست که بتونم راحت به کارگر زیر دست هم توضیح بدم خیلی کمکم کردی. :gol:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون از پاسخت. اما حقیقتش خیلی متوجه نشدم و با همون خط اول مخم هنگ کرد. :cry:
من دانشجو معماری هستم یه ذره ساده تر برام توضیح میدی؟ :gol:

این در واقعه یه گنبد هست و شاید می گفتم یک نیمه کره هست که بالاش به شکل یک دایره 2.5 متری برداشته شده بهتر بود اما چون خیلی مهم نیست که 100% مساحتش دقیق در بیاد فکر کردم اگر مخروط در نظرش بگیرم محاسبه اش از یک نیم کر راحت تر باشه.
این فرمول رو برای برداشت مساحت گنبد می خوام و اگر روش ساده تری هست که بتونم راحت به کارگر زیر دست هم توضیح بدم خیلی کمکم کردی. :gol:
من از یک راه دیگه حساب کردم، البته فکر کنم فرمول درست مساحت نیمه مخروط چیزی باشه که در لینک زیر نوشته:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cone
یک مخروط کامل رو در نظر بگیر:
conerr.jpg
چون تو فقط سطح جانبی مخروط رو می خوای، پس باید شعاع ها و طول S رو داشته باشی، محیط ها رو خودت در صورت سوال گفتی یعنی شعاع دایره بزرگ میشه 15/2pi و شعاع دایره کوچک بالایی میشه 4/2pi.
خب برای محاسبه مساحت جانبی مخروط ناقص می تونیم یک مخروط کامل با شعاع r1=15/2pi رو در نظر بگیریم و مساحتش رو حساب کنیم، بعدش یک مخروط با شعاع 4/2pi= r2 از بالا به ارتفاع x ازش طوری جدا کنیم که تهش فاصله دو تا دایره همونطور که گفتی به صورت مایل بشه 2.5 متر. با استفاده از اصل تشابه مثلث ها و قضیه تالس میشه گفت که S2 میشه 10/11.
که در این صورت S1 میشه:
3.41
و طول خط "S2" در مخروط کوچک میشه :
0.91
خب حالا برای محاسبه مساحت کافیه مساحت جانبی دو تا مخروط رو از هم کم کنی:
AREA=pi*S1*r1-pi*S2*r2
من این اعداد رو در این فرمول گذاشتم جواب شد:
23.75
حالا خودت چک کن ببین اشتب نکرده باشم، اگر هم منظورت کره بوده خب کارت راحت تر هست که بیا مساحت یک نیم کره به شعاع r1 رو حساب کن و یک مساحت نیم کره به شعاع r2 ازش کم کن، چه کاریه مخروط بگیری؟ اگه این طوری مساله رو حل کنی به جواب 33.26 میرسی، نمی دونم چقدر خطا برات قابل قبوله؟
;)

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
من موقع حل یک مسئله به معادله دیفرانسیل زیر رسیدم:
مشاهده پیوست 164918
که در آن m عدد صحیح است. باید ثابت کرد که λ به صورت n(n+1) بوده (n = عدد صحیح) تا معادله مون تبدیل بشه به معادله ی لژاندر وابسته! چه طور میتوان این قضیه را ثابت کرد؟ البته به ازای m=0 از روش حل معادله دیفرانسیل با استفاده از سری میتوان اثبات کرد λ=n(n+1) ولی برای m≠0 رو من بلد نیستم! ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
با تشکر

یه سوال دیگه هم داشتم؟درهمین معادله دیفرانسیل چه طور میتوان اثبات کرد |m|≤n؟
عجیبه، فقط در صورتی که m صفر باشه میشه لژاندر، چطوری ممکنه m صفر نباشه و معادله تبدیل به فرم لژاندر بشه؟:w20:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

shahbai

عضو جدید
سلام
اگه ممکنه مراحل انجام آزمون من-کندال رو به صورت ساده برام توضیح بدین. روش هایی که تو بعضی مقالاتی که خوندم ، معرفی شدند واسه من یکم گیج کننده هستند.
ممنون

Bacchus

عضو جدید

حالا خودت چک کن ببین اشتب نکرده باشم، اگر هم منظورت کره بوده خب کارت راحت تر هست که بیا مساحت یک نیم کره به شعاع r1 رو حساب کن و یک مساحت نیم کره به شعاع r2 ازش کم کن، چه کاریه مخروط بگیری؟ اگه این طوری مساله رو حل کنی به جواب 33.26 میرسی، نمی دونم چقدر خطا برات قابل قبوله؟
;)

باز ممنوم ازت.

آره فکر می کنم حق با شما باشه. نیم کره در نظر بگیریم هم دقیق تر هست هم راحت تر.
فقط بهم میگی الان محاسبه مساحت نیم کره به چه شکل هست؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
باز ممنوم ازت.

آره فکر می کنم حق با شما باشه. نیم کره در نظر بگیریم هم دقیق تر هست هم راحت تر.
فقط بهم میگی الان محاسبه مساحت نیم کره به چه شکل هست؟
مهندس مساحت کره که خیلی ساده س، شما هم که معماری هستی و اشکال هندسی عصای دستته، یک سرچ کوچولو توی نت:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%87_(%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%D9%87)

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
من از یک راه دیگه حساب کردم، البته فکر کنم فرمول درست مساحت نیمه مخروط چیزی باشه که در لینک زیر نوشته:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cone
یک مخروط کامل رو در نظر بگیر:
چون تو فقط سطح جانبی مخروط رو می خوای، پس باید شعاع ها و طول S رو داشته باشی، محیط ها رو خودت در صورت سوال گفتی یعنی شعاع دایره بزرگ میشه 15/2pi و شعاع دایره کوچک بالایی میشه 4/2pi.
خب برای محاسبه مساحت جانبی مخروط ناقص می تونیم یک مخروط کامل با شعاع r1=15/2pi رو در نظر بگیریم و مساحتش رو حساب کنیم، بعدش یک مخروط با شعاع 4/2pi= r2 از بالا به ارتفاع x ازش طوری جدا کنیم که تهش فاصله دو تا دایره همونطور که گفتی به صورت مایل بشه 2.5 متر. با استفاده از اصل تشابه مثلث ها و قضیه تالس میشه گفت که S2 میشه 10/11.
که در این صورت S1 میشه:
3.41
و طول خط "S2" در مخروط کوچک میشه :
0.91
خب حالا برای محاسبه مساحت کافیه مساحت جانبی دو تا مخروط رو از هم کم کنی:
AREA=pi*S1*r1-pi*S2*r2
من این اعداد رو در این فرمول گذاشتم جواب شد:
23.75
;)

من یه لحظه به شک افتادم ... تکه بالایی رو چقدر درسته که نیم کره بگیریم؟ دقتش خوبه؟

hbd.2006

اخراجی موقت
سلام و خسته نباشيد.

جواب معادله سينوس ايكس به توان كسينوي ايكس چي هست؟ آيا اين عبارت ساده ميشه؟ من اين جواب رو براي ساخت يه مدار آنالوگ مي خوام. ممنون ميشم كمكم كنيد و اثبات رياضيش رو بگيد. كلي دعاتون مي كنم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشيد.

جواب معادله سينوس ايكس به توان كسينوي ايكس چي هست؟ آيا اين عبارت ساده ميشه؟ من اين جواب رو براي ساخت يه مدار آنالوگ مي خوام. ممنون ميشم كمكم كنيد و اثبات رياضيش رو بگيد. كلي دعاتون مي كنم.
سوال شما رو خوندم، میشه کاملتر سوال رو بیان کنید، خوب سینوس به توان کسینوس هست دیگه، شما دوست داری به چه فرمی باشه این عبارت؟ وقتی عبارت به صورت توانی مطرح میشه، فکر نمی کنم جوری بشه که کلا از شر پایه یا توان خلاص بشی، اگر عبارت کسری یا به صورت حاصل جمع یا ضرب بود امید بود که فرم ساده تری باشه، ولی اینجا نمی دونم. حالا باید روش بیشتر فکر کنم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من یه لحظه به شک افتادم ... تکه بالایی رو چقدر درسته که نیم کره بگیریم؟ دقتش خوبه؟
خود این بنده خدا گفته در واقع من دو تا نیمکره دارم، حالا چطوری این شکل رو ساخته برای من هم سواله، دوست دارم من هم این سوال رو از بقیه بپرسم تا روش فکر کنند. به نظر شما میشه در داخل یک کره با شعاع بزرگتر، کره ای دیگه قرار داد که سطح روی کره کوچکتر بخشی از کره بزرگتر رو به طور کامل از بالا بپوشونه؟ به عبارت دیگه شعاع انحنای کره بزرگتر به گونه ای هست که بشه نیم کره ای کامل رو در بخشی از اون کاور کرد؟ (حدس اولیه من این هست که شعاع کرده بزرگتر به گونه ای هست که انحنای لازم برای یک کره فراهم هست، یعنی منحصر به فرد هست، و نمیشه نیم کره ای با شعاع انحنای متفاوت رو کاملا روی سطحی از کره ای با شعاع انحنای بزرگتر قرار داد) اگر این حدس درست باشه سوال این میشه، دو کره با شعاع انحنای متفاوت رو حداکثر در چه سطحی می شه مشترک فرض کرد؟

atena001

عضو جدید
دوستان کسی جواب سوال منو در رابطه با جدول اعداد بحرانی توزیع خی دو نمیدونه؟؟!!!!!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان کسی جواب سوال منو در رابطه با جدول اعداد بحرانی توزیع خی دو نمیدونه؟؟!!!!!
مگه این پست پاسخ سوال شما نبود؟
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ی-و-آمار●•▪·?p=6688306&viewfull=1#post6688306

اگر لینک بالا باز نشد، کافیه توی google سرچ کنین:
online chi-square calculator
اونوقت سایت های بیشماری پیدا می شند که این مقدار رو به صورت آنلاین براتون محاسبه می کنند.

آخرین ویرایش:

hbd.2006

اخراجی موقت
سوال شما رو خوندم، میشه کاملتر سوال رو بیان کنید، خوب سینوس به توان کسینوس هست دیگه، شما دوست داری به چه فرمی باشه این عبارت؟ وقتی عبارت به صورت توانی مطرح میشه، فکر نمی کنم جوری بشه که کلا از شر پایه یا توان خلاص بشی، اگر عبارت کسری یا به صورت حاصل جمع یا ضرب بود امید بود که فرم ساده تری باشه، ولی اینجا نمی دونم. حالا باید روش بیشتر فکر کنم.

ممنون. نميدونم درست پرسيدم يا نه؟

بله درست ميگيد احتمالآ نشه كاري كرد كه توان بره بعد يه سوال ديگه اين در تمام نقاط پيوسته هست؟ در نقاط دو، كا، پي، به علاوه صفر؟

يا در نقطه صفر:

0=1^0 ...... احتمالآ بايد پيوسته باشه درسته؟

اگه بخوام بفهمم بايد حد چپ و راستش رو بگيرم ببينم با هم برابر اند؟

پيشاپش ممنون از كمكتون.:smile:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون. نميدونم درست پرسيدم يا نه؟

بله درست ميگيد احتمالآ نشه كاري كرد كه توان بره بعد يه سوال ديگه اين در تمام نقاط پيوسته هست؟ در نقاط دو، كا، پي، به علاوه صفر؟

يا در نقطه صفر:

0=1^0 ...... احتمالآ بايد پيوسته باشه درسته؟

اگه بخوام بفهمم بايد حد چپ و راستش رو بگيرم ببينم با هم برابر اند؟

پيشاپش ممنون از كمكتون.:smile:
نخیر این تابع در 2kpi+pi پیوسته نیست، چون در این نقطه سینوس صفر هست و توان کسینوس منفی، بنابراین میشه یک تقسیم بر صفر به توان عددی مثبت که معنی اون این هست که این نقطه، نقطه ای تکین برای تابع محسوب میشه، یعنی پیوستگی اون در این نقطه به علت تعریف نشده بودن یک تقسیم بر صفر هست. بله حد چپ و راستش رو هم بگیرید، به ازای 2kpi+pi، به منفی بی نهایت و مثبت بی نهایت میل می کنه و این یعنی ناپیوستگی اون تغییر ناپذیر هست.در خود صفر پیوسته هست. فقط در مصارب فردی از عدد پی پیوسته نیست، تازه گوگل نمودار تابع رو رسم میکنه کافیه در قسمت سرچ ضابطه تابع رو بدی، من از سایت زیر استفاده کردم، فرم های دیگه ای از تابع رو خودت ببین :
http://www.wolframalpha.com/input/?i=sin(x)^cos(x)&dataset=

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من از یک نفر که رشته آمار بود پرسیدم گفتن که اگر درجه آزادی بالاتر از 100 بود، همون 100 در نظر می گیریم. پس این حرف اشتباهه؟
نه اشتباه نیست، من توی جداول هم دیدم که این توصیه رو کردند؛ اون نرم افزار هایی که معرفی کردم هم به احتمال زیاد این فرض رو در نظر گرفتند، من برای اینکه کارتون راحت تر باشه لینک دادم سریع از نرم افزار آنلاین حساب کنید، وگرنه من هم این رو از اساتید شنیدم

hbd.2006

اخراجی موقت
نخیر این تابع در 2kpi+pi پیوسته نیست، چون در این نقطه سینوس صفر هست و توان کسینوس منفی، بنابراین میشه یک تقسیم بر صفر به توان عددی مثبت که معنی اون این هست که این نقطه، نقطه ای تکین برای تابع محسوب میشه، یعنی پیوستگی اون در این نقطه به علت تعریف نشده بودن یک تقسیم بر صفر هست. بله حد چپ و راستش رو هم بگیرید، به ازای 2kpi+pi، به منفی بی نهایت و مثبت بی نهایت میل می کنه و این یعنی ناپیوستگی اون تغییر ناپذیر هست.در خود صفر پیوسته هست. فقط در مصارب فردی از عدد پی پیوسته نیست، تازه گوگل نمودار تابع رو رسم میکنه کافیه در قسمت سرچ ضابطه تابع رو بدی، من از سایت زیر استفاده کردم، فرم های دیگه ای از تابع رو خودت ببین :
http://www.wolframalpha.com/input/?i=sin%28x%29%5Ecos%28x%29&dataset=

آقا بازم ممنون. نرم افزاري براي رسم نمودار هاي رياضي سراغ داريد؟

بالا