·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
5.09 ضرب در ده بتوان چهار میشه

راه حلش رو میخواستم
جواب اینی که تو عکس دادی همینی که گفتم میشه
لگاریتم عدد توی لگاریتم رو حساب میکنی و ضرب در 19 و خورده ای کنی بعد عدد بدست اومده رو تقسیم بر 0.0002 بکن جواب رو بهت میده دیگه!!!!!:surprised:

khorzu_khan

عضو جدید
سوال درباره امید ریاضی

سوال درباره امید ریاضی

سلام
من این بحث امید ریاضی رو نمی فهمم . مثلا اگر در انتخاب اول 100% احتمال موفقیت باشد و 100 سکه بگیریم و در انتخاب دوم 1% احتمال موفقیت باشد و 1,000,000 سکه بگیریم ، چرا انتخاب دومی عقلانی است ؟

masoud1373

عضو جدید
سوال در مورد انتگرال سه گانه

سوال در مورد انتگرال سه گانه

سلام دوستان
یک سوالی دارم ممنون میشم جواب بدید.
توی انتگرال سه گانه وقتی تغییر متغیر کروی میدیم حدود فی برای کره در یکشهت اول فضا چی میشه؟؟؟
ممنون میشم کمک کنید.
فردا امتحان دارم
با تشکر

آخرین ویرایش:

JUNIPER

عضو جدید
سلام .دوستان آماری کسی کاربرد توزیع لاگ نرمال را میدونه چیه؟؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام به دوستان ریاضیدان من ...

یه سوال کوچولو ...

میشه این معادله رو از لحاظ بعد بررسی کنید و بهم بگید چجوری میشه n عددی بین صفر و یک باشه و مسئله مشکل ابعاد نداشته باشه ؟

شیمی امیدیه

عضو جدید
کسی روش حل انتگرال رادیکال تانژانت رو بلده جواب نه روش حل

کسی روش حل انتگرال رادیکال تانژانت رو بلده جواب نه روش حل

کسی روش حل انتگرال رادیکال تانژانت رو بلده جواب نه روش حل چون چواب رو با نرم افزار بدست اوردم تاحالام کسی بلد نبوده

mohandes1987

عضو جدید
اون زمانا که ریاضی 1 داشتیم حلش کردم، الان یادم نیست! تغییر متغیرش خیلی خفن بود

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
کسی روش حل انتگرال رادیکال تانژانت رو بلده جواب نه روش حل چون چواب رو با نرم افزار بدست اوردم تاحالام کسی بلد نبوده
به نظرم رادیکال تانژانت ایکس رو میگیریم یو و دی ایکس میشه 2udu تقسیم بر 1+u^4 بعد انتگرال رو با تفکیک کسر حل می کنیم

Μόνιμα Απόρριψη

اخراجی موقت
درود دوستان گرامی
میخوام یه راهی پیدا کنم که اگه اندازه های 3 بعد دنیا 2 برابر بشه بتونم تشخیص بدم
لطفا کمکم کنید
خیلی مهمه
یه تابع بود که توش اگه x, y 2 برابر میشدن کل تابع 2 برابر میشد و در حالت مخالفش تابع 2 برابر نمیشد
جریانش یادتونه
میشه برام دوباره توضیحش بدین؟
به نظرتون میشه با استفاده از این توابع 2 یا چند برابر شدن ابعاد رو نشون داد؟
پیشاپیش از کمکتون سپاسگزارم:gol:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام .دوستان آماری کسی کاربرد توزیع لاگ نرمال را میدونه چیه؟؟
http://en.wikipedia.org/wiki/Log-normal_distribution
توی لینک بالا بعضی از مواردی که این توزیع کاربرد داره رو نوشته.
سلام به دوستان ریاضیدان من ...

یه سوال کوچولو ...

میشه این معادله رو از لحاظ بعد بررسی کنید و بهم بگید چجوری میشه n عددی بین صفر و یک باشه و مسئله مشکل ابعاد نداشته باشه ؟

منم از لحاظ ابعادی چک کردم، شاید هم اشتباه کرده باشم ولی انگار اگر n بی بعد باشه ابعاد جملات جمع شده با هم نمی خونه، البته در مواردی که قوانین تجربی منجر به رابطه ای میشند، اعداد ثابت هم دارای بعد هستند، مثلا ممکنه اصل این معادله که برای جذب ایزوترم بدست آمده در یک سیستم واحد های خاصی مثل سیستم انگلیسی بدست آمده باشه که با تبدیلش به سیستم SI عدد ثابت این معادله شده یک ولی این یک خودش دارای بعد هست.
فکر کنم روشhadimakaremجواب میده.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود دوستان گرامی
میخوام یه راهی پیدا کنم که اگه اندازه های 3 بعد دنیا 2 برابر بشه بتونم تشخیص بدم
لطفا کمکم کنید
خیلی مهمه
یه تابع بود که توش اگه x, y 2 برابر میشدن کل تابع 2 برابر میشد و در حالت مخالفش تابع 2 برابر نمیشد
جریانش یادتونه
میشه برام دوباره توضیحش بدین؟
به نظرتون میشه با استفاده از این توابع 2 یا چند برابر شدن ابعاد رو نشون داد؟
پیشاپیش از کمکتون سپاسگزارم:gol:
درود
دوستان لطفا جواب این بنده ی خدا رو هم بدین
شاید ضروری باشه

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
دوستان لطفا جواب این بنده ی خدا رو هم بدین
شاید ضروری باشه
راستش من دقیقا متوجه سوالشون نشدم، منظورش در مورد توابع این هست که اگر مثلا متغییر های مستقل رو دو برابر کنه مقادیر تابع هم دو برابر بشه؟ مثل تابع خطی؟ یا چیز دیگه ای مورد سوالشون هست؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
راستش من دقیقا متوجه سوالشون نشدم، منظورش در مورد توابع این هست که اگر مثلا متغییر های مستقل رو دو برابر کنه مقادیر تابع هم دو برابر بشه؟ مثل تابع خطی؟ یا چیز دیگه ای مورد سوالشون هست؟
من یادم میاد تو دبیرستان یه تابع داشتیم بر حسب یک یا چنتا متغیر که بر 2 نوع دسته بندی میشدن
یکی اونایی که با چند برابر کردن اونمتغیر ها مقدار تابع با همون ضریب زیاد میشد و از اون ضریب فاکتور میگرفتیم و میگفتیم تابع از درجه ی اون ضریب نمیدونم چیچیه
و یه سری دیگه هم بودن که مقدار تابع با چند برابر کردن متغیر ها با اااون نسبت رشد نمیکرد
منظور همونه

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من یادم میاد تو دبیرستان یه تابع داشتیم بر حسب یک یا چنتا متغیر که بر 2 نوع دسته بندی میشدن
یکی اونایی که با چند برابر کردن اونمتغیر ها مقدار تابع با همون ضریب زیاد میشد و از اون ضریب فاکتور میگرفتیم و میگفتیم تابع از درجه ی اون ضریب نمیدونم چیچیه
و یه سری دیگه هم بودن که مقدار تابع با چند برابر کردن متغیر ها با اااون نسبت رشد نمیکرد
منظور همونه
ما در ریاضیات توابع رو بر اساس یک خاصیت دسته بندی می کنیم، یکی از این دسته بندی ها توابع همگن هستند و توابع غیر همگن
تابعی رو همگن می گیم که اگر
(y=f(x باشه و به جای x قرار بدیم kx در این صورت خواهیم داشت
(Y=f(kx)=k^n*f(x در این صورت میگند که تابع f نسبت به x با درجه n همگن هست، حالا اگر این تابع با n برابر یک همگن باشه میگند تابع همگن است از مرتبه یک(توابع چند جمله ای با درجه یک همگن از مرتبه یک هستند)، منظورتون این بود؟

پ ن: این تعاریف در شکل دهی فضاهای حطی و غیر خطی و به تبع اون در کنترل های خطی و غیر خطی کاربردی وسیع دارند)

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ما در ریاضیات توابع رو بر اساس یک خاصیت دسته بندی می کنیم، یکی از این دسته بندی ها توابع همگن هستند و توابع غیر همگن
تابعی رو همگن می گیم که اگر
(y=f(x باشه و به جای x قرار بدیم kx در این صورت خواهیم داشت
(Y=f(kx)=k^n*f(x در این صورت میگند که تابع f نسبت به x با درجه n همگن هست، حالا اگر این تابع با n برابر یک همگن باشه میگند تابع همگن است از مرتبه یک(توابع چند جمله ای با درجه یک همگن از مرتبه یک هستند)، منظورتون این بود؟

پ ن: این تعاریف در شکل دهی فضاهای حطی و غیر خطی و به تبع اون در کنترل های خطی و غیر خطی کاربردی وسیع دارند)
فکر کنم همچین چیزی بود
من از این تابع میخوام یه استفاده ای کنم
به تابعی 2 یا 3 متغیره نیاز دارم که در صورت امکان تشکیل یه رویه رو بده و با چند برابر شدن هرکدوم از متغیر ها این تابع به صورت همگن رشد نکنه
چیکارش میشه کرد؟
چنین تابعی داریم؟
به طرز وحشتناکی نیازش دارم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چیه سوالت؟؟؟
اگه منظورت به منه
سوالم اینه =>
فکر کنم همچین چیزی بود
به تابعی 2 یا 3 متغیره نیاز دارم که در صورت امکان تشکیل یه رویه رو بده و با چند برابر شدن هرکدوم از متغیر ها این تابع به صورت همگن رشد نکنه
چیکارش میشه کرد؟

چنین تابعی داریم؟

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
فکر کنم همچین چیزی بود
چیکارش میشه کرد؟
چنین تابعی داریم؟

یه تابع ناهمگن می خوای که دو یا سه متغیره باشه/؟؟
این که خیلی آسونه
بذار چند تا برات بنویسم:

xy+3
منظور از ^ توان هستا: ( cosy ) (x^2+y^2)

تعریف همگن رو بلد باشی خودت هم می تونی بنویسی:

یه لاندا ضرب می کنی به متغیرهات! بعد باید طوری محاسبه شه که خود تابع هم در نهایت به اون لاندا ضرب شه

مثلاً λ x , λy
F (λx, λy) = λ F (x,y ) . hamin baiane riazishe

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه تابع ناهمگن می خوای که دو یا سه متغیره باشه/؟؟
این که خیلی آسونه
بذار چند تا برات بنویسم:

xy+3
منظور از ^ توان هستا: ( cosy ) (x^2+y^2)
داداش اونقدم اوشکول نیستم که
آره ناهمگن 3 متغیره میخوام

بالا