Wi-Fi چیست و چگونه کار می‌کند؟

F@tima s332

عضو جدید
کاربر ممتاز
در فرودگاه، هتل، رستوران، کتابخانه و یا حتی دفتر کار، امروزه دیگر در هر کجا که تصور کنید ممکن است بتوانید به اینترنت متصل شوید. در آینده‌ای نزدیک شبکه‌های ارتباطی بدون سیم چنان گسترشی می‌یابند که در هر زمان و مکانی شاهد ارایه خدمات اینترنت بی‌سیم خواهید بود. به کمک شبکه‌هایی هم‌چون Wi-Fi قادر خواهید بود تا رایانه‌های یک اتاق یا دفتر کار خود را به‌راحتی به یکدیگر متصل کنید.

شبکه‌های ارتباطی بدون سیم همواره از امواج رادیویی استفاده می‌کنند. در این شبکه‌ها یک قطعه رایانه‌ای اطلاعات را تبدیل به امواج رادیویی و آن‌ها را از طریق آنتن ارسال می‌کند. در طرف دیگر یک روتر بدون سیم، با دریافت سیگنال‌های فوق و تبدیل آن‌ها به اطلاعات اولیه، داده‌ها را برای رایانه قابل فهم خواهد ساخت.

به زبانی ساده، سیستم Wi-Fi را می‌توان به یک جفت واکی- تاکی که شما از آن برای مکالمه با دوستان خود استفاده می‌کنید تشبیه کرد. این لوازم، رادیوهای کوچک و ساده‌ای هستند که قادرند تا سیگنال‌های رادیویی را ارسال و دریافت کنند. هنگامی که شما به‌وسیله آن‌ها صحبت می‌کنید، میکروفون دستگاه، صدای شما را دریافت کرده و با تلفیق آن با امواج رادیویی، از طریق آنتن آن‌ها را ارسال می‌کند. در طرف دیگر، دستگاه مقصد، با دریافت سیگنال ارسال شده از طرف شما توسط آنتن، آن‌ها را آشکارسازی کرده و از طریق بلندگوی دستگاه، صدای شما را پخش خواهد کرد. توان خروجی و یا قدرت فرستنده این گونه لوازم اغلب در حدود یک‌چهارم وات است و با این وصف، برد آن‌ها به چیزی در حدود 50 تا 100متر می‌رسد.

حال فرض کنید بخواهید میان دو کامپیوتر به‌صورت یک شبکه و آن هم به شکل بدون سیم (همانند واکی- تاکی) ارتباط برقرار کنید. مشکل اساسی در این راه آن است که این لوازم از آن‌رو که جهت انتقال صوت ساخته شده‌اند، از نرخ سرعت انتقال کمی برخوردار هستند و نمی‌توانند حجم بالایی از داده‌ها را در زمان کوتاه منتقل کنند.

رادیوهایی که در سیستم Wi-Fi مورد استفاده قرار می‌گیرند، همانند مثال پیشین قابلیت ارسال و دریافت را دارا هستند، اما تفاوت اصلی آن‌ها در این است که این رادیوها قادر هستند تا اطلاعات را به شکل صفر و یک دیجیتالی به حالت امواج رادیویی تبدیل و سپس منتقل کنند. در کل سه تفاوت عمده میان رادیوهای سیستم Wi-Fi و رادیوهای واکی- تاکی معمولی وجود دارد که به شرح زیر است:

1- رادیوهای سیستم Wi-Fi با استانداردهای 802.11b و802.11g کار می‌کنند و عمل ارسال و دریافت را روی فرکانس‌های 4/2 گیگاهرتزی و یا پنج گیگاهرتزی انجام می‌دهند. اما واکی– تاکی‌های مذکور روی فرکانس 49 مگاهرتزی کار می‌کنند.

2- رادیوهای سیستم Wi-Fi از انواع مختلفی از تکنیک‌های کدگذاری اطلاعات بهره می‌برند که نتیجه آن افزایش نرخ سرعت تبادل داده‌ها خواهد بود. این روش‌ها برای استاندارد 802.11a و 802.11g شامل تکنیک OFDM و برای استاندارد 802.11b شامل CCK است.

3- رادیو‌هایی که در سیستم Wi-Fi مورد استفاده قرار می‌گیرند، قابلیت تغییر فرکانس را دارا هستند. مزیت این ویژگی در آن است که موجب جلوگیری از ایجاد تداخل کار سیستم‌های مختلف Wi-Fi در نزدیکی هم می‌شود.

به‌دلایلی که ذکر شد، سیستم‌های رادیویی Wi-Fi ظرفیت و سرعت انتقال داده بالاتری را نسبت به رادیوهای واکی– تاکی دارند، این سرعت‌ها برای استاندارد 802.11b تا 11 مگابایت بر ثانیه و برای 802.11a و 802.11g در حدود 30 مگابایت بر ثانیه است.

ترکیب سیستم Wi-Fi با رایانه

امروزه اغلب رایانه‌های لپ‌تاپ مجهز به سیستم Wi-Fi داخلی هستند و در غیر این صورت نیازمند نصب یک کارت Wi-Fi روی لپ‌تاپ و یا رایانه رومیزی خود خواهیم بود. شما می‌توانید یک کارت Wi-Fi در سیستم 802.11a یا 802.11b و یا 802.11g تهیه کنید که البته نوع 802.11g نسبت به تجهیزات 802.11b از سرعت بالاتری برخوردار است. برای لپ‌تاپ‌ها این تجهیزات در قالب کارت‌های PCMCIA و در محل مخصوص خود نصب می‌شوند و یا به‌صورت اتصال خارجی از طریق یک درگاه USB عرضه می‌شوند.

برای رایانه‌های رومیزی، می‌توانید از کارت‌های PCI و یا درگاه USB برای این منظور استفاده کنید. پس از نصب این تجهیزات کاربر قادر است تا در مکان‌هایی که اینترنت به شکل بدون سیم ارایه می‌شود با داشتن یک اشتراک، از خدمات بهره گرفته و به شبکه متصل شود.
 
بالا