چگونه يك شبكه خانگي راه‌اندازي کنيم؟ (با چند كليك يك HomeGroup بسازيد)

Arman 512™

عضو جدید
تاكنون توضيحات مفصلي درباره ويندوز ۷ و امكانات آن و همچنين نحوه كار با ابزارهاي موجود در آن در اين صفحه ارائه شده‌است.

حال وقت آن رسيده كه به برخي ويژگي‌هاي پيشرفته اين ويندوز در قالب سطوح متوسط و پيشرفته آموزش‌ها بپردازيم.بيشتر مطالبي كه تاكنون عنوان شده، مربوط به استفاده از يك سيستم كه به اصطلاح آن را Stand alone مي‌خوانند، بوده و به عبارت ديگر همين‌قدر كه شما يك نسخه از ويندوز ۷ را روي يك رايانه نصب مي‌كرديد، به اغلب اين امكانات و ويژگي‌ها دسترسي داشتيد. اما مسلما ويندوز ۷ در محيط شبكه،‌ چه شبكه‌هاي كوچك خانگي، چه شبكه‌هاي محلي و در نهايت حين اتصال به اينترنت، رفتارها، ويژگي‌ها و امكانات خاصي را خواهد داشت كه دانش استفاده از آنها را مي‌طلبد. در اين شماره نحوه راه‌اندازي يك شبكه HomeGroup را عنوان مي‌كنيم.قبل از راه‌اندازي يك HomeGroup دانستن چند نكته ضروري است:ـ اول آن‌كه HomeGroup را فقط مي‌توانيد روي ويندوز ۷ راه‌اندازي كنيد و همين‌طور تنها مي‌توانيد رايانه‌هايي را كه سيستم‌عامل آنها ويندوز ۷ است، به اين شبكه متصل كنيد.HomeGroup در تمامي ويرايش‌هاي مختلف ويندوز ۷ در دسترس است، اما بدانيد كه ويرايش‌هاي Starter و Home Basic فقط قادر به اتصال به يك HomeGroup است و نمي‌تواند آن ‌را راه‌اندازي كند.ـ نكته دوم آن‌كه HomeGroup فقط مي‌تواند در Home network راه‌اندازي شود.در شماره‌هاي گذشته اشاره مختصري به مبحث Network Location در ويندوز ۷ داشتيم. هنگامي كه رايانه‌تان را به يك شبكه متصل مي‌كنيد، ويندوز ۷ همان ابتدا از شما مي‌خواهد كه Network Location را مشخص كنيد. اين انتخاب به صورت خودكار تنظيمات Firewall و تنظيمات امنيتي سيستم‌عامل شما را براي همان نوع از شبكه اعمال خواهد كرد.اگر پس از آن رايانه‌تان را به يك نوع شبكه ديگر، مثلا يك شبكه Public (از ديد ويندوز ۷) متصل كنيد، بهتر آن است كه Network Location آن را نيز تغيير دهيد تا مطمئن باشيد تنظيمات امنيتي مناسب برايتان اعمال خواهد شد. براي اين منظور ‌بايد از پنجره Network and Sharing Center (پاورقي يك) روي گزينه‌اي كه ذيل عبارت Network مشاهده مي‌شود كليك كنيد تا پنجره Set Network Location باز شود.
در اين پنجره مي‌توانيد از ميان سه گزينه Home Work و Public، گزينه مناسب را انتخاب كنيد.Home network را هنگامي انتخاب كنيد كه رايانه‌تان عضوي از يك شبكه خانگي است يا اين‌كه به تمامي افراد و ابزارهاي متصل به يك شبكه اطمينان داريد. در اين حالت ابزار Network discovery فعال است كه به واسطه آن مي‌توانيد تمامي سيستم‌هاي متصل به شبكه را ببينيد و همين‌طور آنها نيز مي‌توانند رايانه شما را مشاهده كنند. در آينده بيشتر درباره اين ابزار صحبت خواهيم كرد.Work network را وقتي انتخاب كنيد كه رايانه‌تان در يك شبكه محلي كوچك عضويت دارد. در اين حالت نيز Network discovery فعال است اما نمي‌توانيد سيستم‌تان را به يك HomeGroup متصل كنيد.هنگامي كه به يك شبكه عمومي كه مصداق بارز آن اينترنت بدون واسطه مسيرياب (Router) است متصل مي‌شويد، ‌بايد Public network را انتخاب كنيد. در اين حالت سيستم شما از ديد ديگر ابزارهاي متصل به شبكه پنهان خواهد بود؛ علاوه بر اين سيستم‌عامل‌تان بيشترين امنيت را در مقابل بدافزارها خواهد داشت. در اين حالت علاوه بر اين‌كه نمي‌توانيد به يك HomeGroup متصل شويد، Network discovery نيز غيرفعال است.اگر از فناوري‌هاي وايرلس براي اتصال به اينترنت استفاده مي‌كنيد، باز هم بهتر است Public را به عنوان Network Location برگزينيد.ـ سومين نكته هم آن است كه HomeGroup هيچ‌گونه اطلاعاتي را براي مايكروسافت ارسال نمي‌كند!پس از ذكر اين مقدمات، نوبت به توضيح درباره راه‌اندازي يك HomeGroup مي‌رسد. همان‌طور كه عنوان شد، تمامي ويرايش‌هاي ويندوز ۷ غير از Starter و HomeBasic مي‌توانند يك HomeGroup ايجاد كنند. براي اين منظور از پنل سمت چپ پنجره Network and Sharing Center گزينه HomeGroup را انتخاب كنيد. همين‌طور مي‌توانيد اين عبارت را در Search box منوي استارت تايپ يا از Control Panel به آن دسترسي پيدا كنيد.
اگر Network Location سيستم‌تان روي Home تنظيم نشده‌باشد، ادامه كار برايتان ميسر نخواهد بود؛ پس حتما آن را بدرستي تنظيم كنيد. در پنجره HomeGroup روي دكمه Create a homegroup كليك كنيد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود، مي‌توانيد تعيين كنيد چه مواردي در شبكه به اشتراك گذاشته شود. شما مي‌توانيد از ميان كتابخانه‌هاي مختلف، موارد موردنظرتان را انتخاب كنيد. همچنين مي‌توانيد Printer متصل به سيستم‌تان را نيز به اشتراك بگذاريد.پس از كليك روي دكمه Next، در پنجره بعد به شما يك كلمه عبور نمايش داده مي‌شود كه توسط سيستم توليد شده و ‌بايد آن‌را نگاه داريد؛ زيرا هنگام اتصال رايانه‌هاي ديگر به شبكه HomeGroup كه ايجاد كرده‌ايد، به اين كلمه عبور نياز خواهيد داشت. اكنون با كليك روي دكمه Finish مراحل ايجاد HomeGroup شما به پايان مي‌رسد.پس از ايجاد HomeGroup مي‌توانيد از طريق روش‌هاي پيش‌گفته به پنجره تنظيمات آن دسترسي يابيد و تغييرات موردنظرتان را اعمال كنيد. به عنوان مثال مي‌توانيد يكي از Libraryها يا پرينتري را كه قبلا به اشتراك گذاشته بوديد، از اين حالت خارج كنيد.همچنين مي‌توانيد با كليك روي گزينه View or print the homegroup password كلمه عبوري را كه سيستم براي‌ اتصال به HomeGroup شما توليد كرده بود ببينيد و حتي آن را چاپ كنيد!از طريق گزينه Change the password نيز بسادگي مي‌توانيد آن‌را تغيير دهيد. البته در اين حالت كلمه عبور توسط سيستم توليد نمي‌شود و خودتان مي‌توانيد آن‌را تعيين كنيد؛ پس بهتر است هميشه اين كار را انجام دهيد؛ زيرا به خاطر سپردن كلمات عبوري كه سيستم توليد مي‌كند، كار دشواري است!اگر سيستم‌تان عضو يك HomeGroup است و مايليد آن‌را از اين شبكه جدا كنيد، ‌بايد گزينه Leave the homegroup را انتخاب كنيد. همان‌طور كه مشاهده مي‌كنيد، اين كار نيز بسادگي اتصال به HomeGroup صورت مي‌پذيرد.درباره تنظيمات پيشرفته اين بخش در شماره آينده صحبت خواهيم كرد.


پاورقي يك:
براي دسترسي به پنجره Network and Sharing Center ‌بايد روي آيكون Network Connection كه در قسمت Notification area در نوار ابزار ويندوز ۷ قابل مشاهده است، كليك كرده و گزينه Open Network and Sharing Center را انتخاب كنيد. همچنين مي‌توانيد از كادر جستجوي منوي استارت استفاده كنيد.


محمدسعيد نمازيمنبع: support.microsoft.com
 
بالا