◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

masoud2535

کاربر فعال
بدین صورت که در خاموت بندی این ستون ها، دیگه خبری از خم و برش نیست!
میلگرد خاموت رو به صورت دور پیچ و مارپیچ دور ستون میپیچند و در فواصل معین اون رو با سیم آرماتور بندی به میلگرد های اصلی محکم و متصل می کنند!
البته این روشی بود که من دیدم، حالا چه روش های دیگه ای وجود داره رو نمی دونم!

با سلام

ستونهاي با مقطع دايره نيز مي‌تواند بصورت تنگ خاموتگذاري شود، مطابق آئين نامه ACI براي ستونهاي با خاموت مارپيچ ضريب کاهش مقاومت 0.75 است در حاليکه براي ستونهاي با تنگ ساده اين ضريب 0.7 مي‌باشد، به علت افزايش مقاومت هسته مرکزي تحت اثر پواسون اين افزايش مقاومت محوري در ستونهاي دورپيچ در نظر گرفته شده.

با سپاس فراوان.

alicad

عضو جدید
سلام اگه بشه منم بازی.
دلیل اینکه امروزه از ستون های گرد و خاموت های به اصطلاح spiral استفده زیادی میشه اینکه با صرف نیسن و اجراش خیلی سخته یعنی باید یه جرثقیل 10 تنی با ساعتی 30هزار تومن در حین بتن ریزی کنارت باشه.

alicad

عضو جدید
مهندس عرض کردم فقط یه جایی ستون های دورپیچ با صرفه در میاد اونم تو شمع هاست که آرماتورها رو بیرون دور بندی می کنند بعد با یه جرثقسل اونو تو سوراخ شمع آویزون می کنند.;)

masoud2535

کاربر فعال
خاموت بصورت دايروي و با قلاب 135 درجه خم شده و بصورت تنگ در فواصل مساوي (در محدوده بحراني خمش فواصل خاموت به d/4 محدود مي‌گردد) اجرا مي‌شود :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ستون ها رو كه مثل مرحله ي قبل بستيم و مطلب تازه اي نداشت، به جز،‌خم هايي كه زده شد ون تغيير ابعاد در ستون داشتيم!
خدا رو شكر هم نه كسي مشكلي داشت، نه سوالي!
حالا نوبت قالب بندي اين ستون هاست كه بايد مانند طبقه قبل انجام بشه!
در مورد ديوار برشي هم حسابي بحث شده!
بعد از اين مرحله نوبت به بتن ريزي مي رسه!
اگه اشكالي هست،‌باتجربه ها رفع نقص كنند براي ادامه كار!
.
پي نوشت: نوشته هاي بنده بر اساس ديده هاي اينجانب است،‌احتمال اصولي يا درست نبودن هم در اين پست ها وجود داره!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
اين هم نمونه اي از قالب هاي چوبي براي ستون هاي دايروي.

The Lunatic

عضو جدید
سلام
ببخشید که من دیگه زیاد نمیام ... می خواستم بپرسم این "دایروی" درسته؟؟!
چون من "دایره ای" و "مدور" شنیده بودم ولی "دایروی"برام جدید بود...میدونم اینو پاک می کنید ولی خب کنجکاو شدم آخه:w36:
خوب دوست عزیز دایره ای با دایروی چه فرقی دارن؟
جفتش یکیه دیگه

saeed99

عضو جدید
کاربر ممتاز
يک سوال؟! :D

در چه صورتي مي‌توان ادعا کرد که سيستم ترکيب قاب خمشي + ديوار برشي است؟
اگر دو ديوار به دهانه 2 متر در يک ساختمان با زيربناي هر طبقه بيش از 500 متر مربع اضافه شود آيا مي‌توان گفت که سيستم مختلط مي‌باشد؟ مسئله سر ضريب رفتار آئين نامه 2800 است؟! به عبارتي 7 يا 8 براي شکل پذيري متوسط؟ :razz: آيا محدوديتي وجود دارد؟ يا اينکه در هر ساختمان بتن آرمه‌اي که ديوار برشي وجود داشته باشد سيستم مختلط تلقي مي‌شود؟ (فرض اتصالات صلب است نه مفصلي!) به عبارتي ترکيب قاب خمشي با ديوار برشي ولي ديوار برشي با چه دهانه‌اي؟

منتظر جواب منطقي دوستان هستم! :cool:
دوستمان mmbidhendi از چهره‌هاي آشنا براي من هستند :D

موفق باشيد.

با درود
در یک سیستم سازه ای دوگانه بخشعمده بارهای قائم بوسیله قاب ها تحمل شده و
بارهای جانبی با مجموعه دیوارهای برشی و مهاربندها و قاب ها به نسبت سختی جانبی هر یک تحمل می شوند.
همانطوری که در پایین تر آمده سیستم دوگانه فقط به ساختمانهای بتنی با دیوار برشی اطلاق
نمی گردد.
نیروی جانبی زلزله مؤثر بر سازه ساختمان را می توان با استفاده از روش تحلیل استاتیکی معادل یا تحلیل دینامیکی محاسبه کرد وبر اساس نیروی برشی پایه ، طراحی المانهای مقاوم در برابر نیروی جانبی انجام می شود.

12-4 سیستم دوگانه یا ترکیبی : ( برگرفته از: استاندارد 2800 ویرایش سوم )
نوعی سیستم سازه ای است که در آن
:
الف- بارهای قائم عمدتاً توسط قا بهای ساختمانی تحمل می شوند.
ب- مقاومت در برابر بارهای جانبی توسط مجموعه ای از دیوارهای برشی یا قاب های مهاربندی شده همراه با مجموعه ای از قا ب های خمشی صورت می گیرد . سهم برش گیری هر یک از دو مجموعه با توجه به سختی جانبی و اندرکنش آن دو، در تمام طبقات، تعیین می شود.
در این سیستم، قا ب های مهاربندی شده وقا ب های خمشی را می توان به صورت هایی که در سیستم های بندهای 3 عنوان شده، به کار برد و دیوارهای برشی بتن مسلح را نیز به صورت متوسط یا ویژه به کار - 2-12 و 12 گرفت.
پ- قا بهای خمشی مستقلاً قادرند حداقل 25 درصد نیروی جانبی وارد به ساختمان را تحمل کنند.

انواع سیستم دوگانه یا ترکیبی ( برگرفته از: استاندارد 2800 ویرایش سوم )

1- قاب خمشی ویژه (فولادی یا بتنی )+ دیوارهای
برشی بتن مسلح ویژه
2- قاب خمشی بتنی متوسط +دیوارهای
برشی بتن مسلح متوسط
3- قا بخمشی فولادی متو سط+دیوارهای برشی بتن مسلح
متوسط
4- قاب خمشی فولادی ویژه +مهاربندی برون محور
فولادی
5- قاب خمشی فولادی ویژه +مهاربندی هم محور
فولادی
6- قاب خمشی فولادی متوسط +مهاربندی برون محور
فولادی
7- قاب خمشی فولادی متوسط +مهاربندی هم محور
فولادی

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ممنون، اما همگکام با پیشرفت سازه باشید لطفاً!
این مدت همه درگیر امتحاناتن، اگر تونستین این ساختمون رو پیش ببرین! :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اومدم دوباره واسه فوضولی ولی از هفته ی دیگه شروع میکنم اخه چنتا امتحانم مونده اونا رو بدم راحت بیتی :D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای ساختمونمون اگه بخوایم سقف شیروونی به کار ببریم مهاربند هایی که برای نگه داری بتن به کار میبریم چطوری باید نصب بشه؟؟؟
میشه یه توضیح کلی در ورد کارای پیش رفته داشته باشیم؟؟؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
عزیزم ما تازه ستون طبقه دوم رو زدیم!!!
هنوز کو تا شیروونی!!!!!
جدی این تاپیک رو راه بنداز!!!
خیلی وقته خاک بهش نشسته!!!
باید سقف رو اجرا کنیم، چطور اجرا کنیم؟!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه نوع سقفی میخواین اجرا کنید؟؟
دال بتنی تیرچه بلوک طاق ضربی؟؟؟؟؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سقف تیرچه بلوک ثبت شد! :)
قوانین و ضوابط و روش های اجراش رو دونه دونه بفرمایید!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابتدا باید تیرچه‌ها روی پلهای اصلی، ( تیرهای فلزی )، در ترازهای موردنظر كارگذاری شوند. فاصله بین تیرچه‌ها با بلوكهای مجوف پر شده و پس از نصب میلگردهای حرارتی و میلگردهای تكمیلی بر اساس نقشه‌های اجرایی، بتن دال سقف ریخته می‌شود. آرماتورهای اصلی تیرچه باید به طول 15-10 سانتیمتر با تیرهای اصلی درگیر شوند و به هیچوجه نباید این آرماتورها را به تیرهای فلزی جوش داد. نظر به اینكه تیرچه‌ها به استثنای تیرچه‌های با جان باز قبل از یكپارچه شدن سقف قادر به تحمل بار سقف نیستند، باید توسط تعدادی چارتراش و پایه (جک ها یا شمعها) به نحو مناسب و مطمئنی نگهداری شوند. در موقع اجرا باید خیز مناسبی به طرف بالا به تیرچه‌ها داد تا پس از اجرا و یكپارچه شدن سقف و وارد شدن بارهای وارده این خیز حذف شود. مقدار خیز در كارگاه با تجربه به دست می‌اید، معمولاً به ازای هر متر طول دهانه 2 میلیمتر خیز در نظر گرفته می‌شود. در مورد زمان برچیدن پایه‌ها و پایه‌های اطمینان، باید مندرجات ایین‌نامه بتن ایران مراعات گردد.
برای آشنایی با اجرای سقفهای تیرچه بلوک توجه نکات زیر را مد نظر داشته باشید تا از سقفی که بالای سرتان قرار خواهد گرفت مطمئن باشید.
1- جکهایی که در زیر سقفهای تیرچه بلوک برای تحمل وزن بتن تازه تا رسیدن به مقاومت اولیه آن استفاده میشود حداقل 10 روز باید بدون تغییر باقی بمانند.
2- دقت نمایید تا سر تیرچه ها از بال تیرآهن جدا نشده باشد. گاهی بر اثر بی دقتی در نصب جکهای زیر سقف تیرچه ها از روی بال تیرآهن جدا شده و بالاتر قرار میگیرد. این جکها باید به نحوی اجرا شود که میلگردهای دو سر تیرچه روی بال تیرآهن قرارگیرد.
3- در صورتی که تیرچه به یک تیرآهن منتهی میگردد میبایست با استفاده از میلگرد ممان(لنگر) منفی، تیرچه به تیرآهن مهار شود تا در زمان زلزله دچار گسیختگی نگردد.
4- در شکل زیر میلگردهای ممان منفی نشان داده شده است، این میلگردها موجب میشود تا سقف شما به صورت یکپارچه عمل کرده و ایمنی آن بسیار بالا رود. توجه داشته باشید که هر تیرچه باید توسط این میلگردها به تیرآهن باربر خود متصل گردد. در محل هایی که دو تیرچه در امتداد هم مطابق شکل بعدی به یک تیرآهن متصل میگردند باید بوسیله میلگردهای ممان منفی تیرچه ها را به تیرآهن متصل نمائیم .

googooli

عضو جدید
سقف تيرچه و بلوك جزء دال هاي يك طرفه به حساب مي آيد كه در اين نوع سقف براي كاهش بار مرده از بلوك هاي توخالي بسيار سبك ( مجوف) بتني يا سفالي براي پر كردن سقف استفاده مي شود.
اجزای تشكيل دهنده سقف تیرچه بلوک عبارتند از تیرچه – بلوک – ميلگرد ممان منفي – ميلگرد حرارتی – کلاف عرضی – قلاب اتصال – بتن پوششی.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
5- ضخامت بتن بر روی سقف باید حداقل 5 سانتی متر باشد. برای آنکه بتوانید این ضخامت را به دست آورید کافی است حدود 4 قطعه نیمه آجر را بر روی 4 نقطه مختلف از بلوک های سقفی بگذارید ، بتن میبایست پس از اجرا لبالب آجرها گردد.

6- میلگردهای حرارتی بر روی سقف باید به صورت شبکه ایی با اضلاع 25 سانتی متر اجرا گردد. شبکه­ای که در شکلهای بعدی می­بینید با اضلاع 25 سانتی متر میباشد.
تذکر: میلگردهای مصرفی میبایست کاملاً صاف باشد

7- بتن مصرفی بر روی سقف حتما میبایست به صورت یکپارچه اجرا شود و نباید بین بتن ریزی فاصله ایی ایجاد گردد
.8- قبل از بتن ریزی باید سقف از هرگونه آلودگی همچون بتن خشک شده، شن و ماسه و یا خرده های سفال در مقاطع حساس همچون محل اتصال تیرچه به سقف پاک شود

برای شیب بندی سقف تنها از پوکه معدنی یا خرده آجرهای سفالی که سبک هستند استفاده نمایید. سقف هرچه سبک تر باشد ایمنی آن بالاتر است

البته چنتا عکس هم دارم ولی چون سایت اپولد ندارم نتونستم بزارم بعدا میزارم:w11:
سوالی بود؟؟؟؟؟؟:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:.

.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به اینکه سقف دارای سطح وسیعی می­باشد لذا نگهداری بتن آن از اهمیت و دقت بالایی برخوردار است. بتن سقف به سرعت ترک خواهد خورد. بنابراین باید موارد زیر در نگهداری بتن رعایت شود.

• بتن سقف باید تا 3 روز مداوم آب پاشی شود و حداقل تا 7 روز مرطوب نگه داشته شود.
  • استفاده از گونی در این زمینه توصیه می­شود.
  • گونی کشیدین روی سقف باعث مصرف آب کمتر، اطمینان بیشتر و کیفیت بهتری می­شود.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نحوه اجرای سقف تیرچه بلوک رو گفتم مگه اجراش فرقی میکنه؟؟؟؟؟
از یه سایت گیر اوردم

googooli

عضو جدید
سقف تيرچه و بلوك جزء دال هاي يك طرفه به حساب مي آيد كه در اين نوع سقف براي كاهش بار مرده از بلوك هاي توخالي بسيار سبك ( مجوف) بتني يا سفالي براي پر كردن سقف استفاده مي شود.
اجزای تشكيل دهنده سقف تیرچه بلوک عبارتند از تیرچه – بلوک – ميلگرد ممان منفي – ميلگرد حرارتی – کلاف عرضی – قلاب اتصال – بتن پوششی.
متداولترین نوع تیرچه در ایران تیرچه های بتني مي باشد كه با قالب سفالی ريخته و عرضه می گردد.تیرچه های معمولی با خر پا مسلح مي شوند خرپا از سه قسمت تشكيل مي شود.
1.ميلگردهاي کف خرپا كه تعداد و قطر آن با محاسبه تعيين مي شود و باید از لحاظ طول و تعداد و نوع ميلگرد کاملا مطابق نقشه باشد برای این كه ميلگردها موقع بتن ريزي جا به جا نشود بهتر است آنها را به وسیله يك یا چند ميلگردعرضی به یکدیگر جوش بدهند .
2.ميلگرد فوقانی خرپا كه از ميلگرد 8يا10يا12آجداربوده و معمولا داخل بتن سقف و ميلگردهاي حرارتی قرار مي گیرد.
3.ميلگردهاي مارپیچ یا ميلگردهاي مهاري خرپا كه ميلگرد کف را به ميلگرد فوقانی متصل مي نماید.متداولترین نوع خرپا از ميلگرد ساخته مي شود.
خرپا را در داخل قالب فلزی یا سفالی قرار مي دهند آنگاه بتن با عیار400 يا450كيلوگرم بر متر مكعب سیمان و مصالح سنگی ريزدانه تهیه نموده و قالب را كه در حدود 10سانت پهنا و4سانت ارتفاع دارد از این بتن پر کرده و آنرا ويبره مي كنند. بعد از سخت شدن بتن آن را از قالب جدا کرده و چند روز در حوضچه های آب قرار داده آنگاه از آن استفاده مي كنند در هر حال چه قالب سفالی و چه قالب فلزی باشد تیرچه باید چند روز در حوضچه ها ي اب نگهداری شود .

googooli

عضو جدید
انبار کردن تیرچه ها باید با دقت انجام شود زیرا در اثر كوچكترين بي احتیاطی در موقع انباركردن آنها ممکن است تیرچه شکسته و یا ترك بخورد و در موقع نصب نیز ترك ها مشاهده نشده و در درازمدت موجب خسارت جبران ناپذیر شود. در موقع انبار کردن تیرچه ها باید زير آنرا کاملا مسطح نموده و آنها را در کنار هم قرار دهیم آنگاه روي تیرچه های ردیف اول را حداکثر به فاصله يك متر به يك مترچوب چهار تراش قرار داده و تیرچه ردیف بعد را روي آن قرار دهیم البته باید دقت شود كه کليه چهار تراش های هر ردیف در يك محور واقع شوند.

googooli

عضو جدید
اما بلوک:
بلوكهاي مورد استفاده در سقفهاي تیرچه بلوک معمولا بتونی یا سفالی است و هیچ گونه باري را تحمل نمي كنند و فقط به عنوان قالب مورد استفاده قرار مي گیرند.
بلوكهاي سفالی از لحاظ وزن سبک تر بوده و بار كمتري را به ساختمان وارد مي نمایند عرض بلوکها معمولا40سانتيمتر بوده گاهی نیز آنها را تا 60سانتي متر هم مي سازند و ارتفاع آن تابع ضخامت سقف بوده و بین 20تا 25 سانتیمتر است بلوک باید طوری طراحی شوند كه به راحتی قابل حمل و نقل بوده و زائده هـاي تعبیه شده در ان به راحتی روي قسمت بتني تیرچه قرار بگیرند.
ایجاد درز یا زائدگي در بلوكهاي سقفی باعث قفل و بست شدن بلوک با قسمت بتونی تیرچه مي شود كه این قفل و بست شدن تا زمان اجرای سقف از حرکت و جابجايي بلوک ها در جهت عمود بر تیرچه و یا به سمت پايين جلوگیری مي كند.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدی من نفهمیدم مگه برای بتنی یا فولادی نوع تیرچه بلوک فرقی میکنه؟؟؟؟؟؟؟

salman hatami

کاربر فعال
جدی من نفهمیدم مگه برای بتنی یا فولادی نوع تیرچه بلوک فرقی میکنه؟؟؟؟؟؟؟

سلام

یه مختصر تفاوتی تو اجرا دارن. برای مثال

- در سیستم فولادی ، تیرچه ها تو دل تیرهای قاب قرار می گیرند و عملاً کد ارتفاعی زیر تیرچه با زیر تیر یکی میشه ولی در سیستم بتنی دو نوع اجرای سقف تیرچه و بلوک داریم :
1- تیرچه ها تو دل تیرها قرار می گیرند و تیر و سقف با هم بتن ریزی میشن. تو این حالت یه کم قالب بندی مشکل تر هم هست.
2- اول تیرهای هر دهانه بتن ریزی میشن و بعد تیرچه ها روی اون قرار می گیرند و در نهایت سقف بتن ریزی میشه.

- دیگه اینکه در خصوص مورد اول از سیستم بتنی مهار بندی زیر یه کم مشکل تر و با حساسیت بیشتریه.

نکته : یادتون نره : تو سیستم فولادی قبل از اجرای سقف نباید تیرهای فولادی قابهایی که با بتن درگیر میشن ضد زنگ بخورن.

راستی یه نکته فهرست بهایی هم در این زمینه هست که بعداً میگم . اگه مورد دیگه ای هم یادم اومد میگم.(الان خیلی تایپ کردم خسته شدم)

حاتمی

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مهارایی که زیر بتن میزارن برای گیرش اولیه بعد از چند روز برمیدارن؟؟؟؟
تازشم میشه از اینا استفاده نکرد؟؟؟

sasanbaghaei

عضو جدید
امداد واسه زمانبندی و مراحل ساخت ساختمان

امداد واسه زمانبندی و مراحل ساخت ساختمان

اگه بزرگواری زمانبندی پروژه ساختمان-ابنیه رو با ام.اس.پی 2003 داره خواهشا برام بده که شدیدا نیاز دارم.به خاطر مراحل و نحوه اجرای ساختمان از مرحله صفر میخوام.اگه ام.اس.پی ندارین حداقل یک متن و مقاله ای که مراحل توش باشه رو محبت کنین:cry::