◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

• بله ولی زیاد مطرح نیست!

رای: 0 0.0%
  • مربوط نیست ولی میشه درموردش بحث کرد.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    5

SHR776

عضو جدید
آقا ممنون.اگه خود شما چیز بدرد بخوری داری بزاری بازم بیشتر ممنون میشم.خودم چند تا پیدا کردم اما نمی دونم که اون چیزی هست که من مخوام یا نه و اینکه اینا صفحاشون زیاده و باید بدم برام ترجمه بکنن.انگلیسیم خوب نیست و اینکه میخوام خیلی طولانی نباشه.بازم ممنون

electrotecnic

عضو جدید
ذرت خشک کن

ذرت خشک کن

از دوستان کسی میتونه در مورد مکانیزم عملکرد دستگاه ذرت خشک کن پارویی، اطلاعاتی در اختیارم قرار بده؟
واسه راه اندازی یه دستگاه دست چندم نیاز دارم.

mohsen_522

عضو جدید
آقا ممنون.اگه خود شما چیز بدرد بخوری داری بزاری بازم بیشتر ممنون میشم.خودم چند تا پیدا کردم اما نمی دونم که اون چیزی هست که من مخوام یا نه و اینکه اینا صفحاشون زیاده و باید بدم برام ترجمه بکنن.انگلیسیم خوب نیست و اینکه میخوام خیلی طولانی نباشه.بازم ممنون

و ممکنه نظرتون در مورد مقاله های این سایت بگید.اینا اون چیزی که من میخوام هستن یا نه http://www.pmpapers.com/
سایتی که گفتین رو رفتم سایت خوبی بود ولی مثلا تو این لینک مقابل:www.unipi.gr/akad_tmhm/biom_dioik_tech/files/pmbok.pdf

یه مقاله جمع و جور کلا در مورد pmbok هستش ولی یه ذره تعداد صفحاتش زیاده تقریبا صدوخورده ای! شما اگه میخای میتونی از این مقاله 10-15 صفحه خودتون سرفصل ها و مطالب مهم رو جدا کنید.انگلیسیشم انقد سخت نیست که اذیتتون کنه.در ضمن به نظرم اگه میتونید همون 10-15 صفحه رو خودتون ترجمه کنید خیلی بهتره.شاید الان یه کمی اذیت بشید اما بجاش بعدا که نیاز به همچین مطلب لاتینی داشتید دیگه نیازی به مترجم ندارید .راستی تو کتاب سبزه پرور هم در مورد pmbok به اختصار صحبت شده.اگه خواستید میتونید اونجا هم مراجعه کنید.

fatima12

کاربر بیش فعال
کالیبراسیون

کالیبراسیون

سلام دوستان من چند وقتی هستش که با این بحث کالبراسیون درگیرم :confused:نوشته کتاب ها و... یه جورایی گنگ هستش .اگه شما ها اطلاعاتی و یا تجربه ای در این زمینه و اینکه اصلا کالیبراسیون چیه کاربردش کجاست و کلا نحوه به کار گیریش چه جوریه ... دارید اینجا بگذارید تا از اطلاعات شما استفاده کنیم ممنون. :gol:

آخرین ویرایش:

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سایتی که گفتین رو رفتم سایت خوبی بود ولی مثلا تو این لینک مقابل:www.unipi.gr/akad_tmhm/biom_dioik_tech/files/pmbok.pdf

یه مقاله جمع و جور کلا در مورد pmbok هستش ولی یه ذره تعداد صفحاتش زیاده تقریبا صدوخورده ای! شما اگه میخای میتونی از این مقاله 10-15 صفحه خودتون سرفصل ها و مطالب مهم رو جدا کنید.انگلیسیشم انقد سخت نیست که اذیتتون کنه.در ضمن به نظرم اگه میتونید همون 10-15 صفحه رو خودتون ترجمه کنید خیلی بهتره.شاید الان یه کمی اذیت بشید اما بجاش بعدا که نیاز به همچین مطلب لاتینی داشتید دیگه نیازی به مترجم ندارید .راستی تو کتاب سبزه پرور هم در مورد pmbok به اختصار صحبت شده.اگه خواستید میتونید اونجا هم مراجعه کنید.

اره به نظر من هم باید ادم خودش ترجمه کنه - من پارسال پی ای اس 99 ترجمه کردم وقتی رفتم ترجمه مو خوندم همه خندیدن ولی خودم یک احساس غرور داشتم ولی بچه ها پول داده بودند و ترجمه خریده بودند موقعی که پروژه رو ارائه دادن همشون به مشکل برخوردند و به یک افسوردگی خاص رسیدن من و یکی از دوستانم نمره کامل رو گرفتیم دوستم هم فقط بخاطر طراحی خوب که روی پی دی اف داشته نمره گرفت

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام دوستان من چند وقتی هستش که با این بحث کالبراسیون درگیرم :confused:نوشته کتاب ها و... یه جورایی گنگ هستش .اگه شما ها اطلاعاتی و یا تجربه ای در این زمینه و اینکه اصلا کالیبراسیون چیه کاربردش کجاست و کلا نحوه به کار گیریش چه جوریه ... دارید اینجا بگذارید تا از اطلاعات شما استفاده کنیم ممنون. :gol:

سلام.خوب در همه كارخانه هاي توليدي بخشي به نام كاليبراسيون دارند كه ابزار هاي اندازه گيري اعم از كوليس،ميكرومتر و... را كاليبره ميكنند تا در خطا به حداقل برسد.
دوره هاي اون هم براي هر ابزاري متفاوت است.(بنا بر حساسيت كار و نوع ابزار)
مثلا كوليس 4 ماه يكبار
ميكرو متر 2 ماه يكبار
خط كش 12 ماه يكبار
كاليبره ميشه

fatima12

کاربر بیش فعال
سلام.خوب در همه كارخانه هاي توليدي بخشي به نام كاليبراسيون دارند كه ابزار هاي اندازه گيري اعم از كوليس،ميكرومتر و... را كاليبره ميكنند تا در خطا به حداقل برسد.
دوره هاي اون هم براي هر ابزاري متفاوت است.(بنا بر حساسيت كار و نوع ابزار)
مثلا كوليس 4 ماه يكبار
ميكرو متر 2 ماه يكبار
خط كش 12 ماه يكبار
كاليبره ميشه

ممنون از توجهتون اما مشکل من دقیقا اینه که نمیدونم اصلا توی فرایند کالیبره کردن چیکار میکنن اصلا این فرایند برچه اساسی انجام میشه بر پایه چه استانداردهایی هست؟

SHR776

عضو جدید
سایتی که گفتین رو رفتم سایت خوبی بود ولی مثلا تو این لینک مقابل:www.unipi.gr/akad_tmhm/biom_dioik_tech/files/pmbok.pdfیه مقاله جمع و جور کلا در مورد pmbok هستش ولی یه ذره تعداد صفحاتش زیاده تقریبا صدوخورده ای! شما اگه میخای میتونی از این مقاله 10-15 صفحه خودتون سرفصل ها و مطالب مهم رو جدا کنید.انگلیسیشم انقد سخت نیست که اذیتتون کنه.در ضمن به نظرم اگه میتونید همون 10-15 صفحه رو خودتون ترجمه کنید خیلی بهتره.شاید الان یه کمی اذیت بشید اما بجاش بعدا که نیاز به همچین مطلب لاتینی داشتید دیگه نیازی به مترجم ندارید .راستی تو کتاب سبزه پرور هم در مورد pmbok به اختصار صحبت شده.اگه خواستید میتونید اونجا هم مراجعه کنید.
خیلی ممنون.ولی این که خود pmbok هستش.من یه مقاله میخوام درباره مدیریت پروژه در مبنای pmbok نه خود pmbok

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز

.
.
.

سلام!!

معنای لغوی کالیبراسیون یعنی :

مقايسه ابزار دقيق با يک مرجع استاندارد آزمايشگاهي در شرايط استاندارد ، جهت اطمينان از دقت و سلامت آن و تعيين ميزان خطاي اين وسيله نسبت به آن استاندارد وتنظيم آن در مقايسه با استاندارد!!

شما چی مد نظرتون هست ؟!!:que:

fatima12

کاربر بیش فعال
.
.
.

سلام!!

معنای لغوی کالیبراسیون یعنی :

مقايسه ابزار دقيق با يک مرجع استاندارد آزمايشگاهي در شرايط استاندارد ، جهت اطمينان از دقت و سلامت آن و تعيين ميزان خطاي اين وسيله نسبت به آن استاندارد وتنظيم آن در مقايسه با استاندارد!!

شما چی مد نظرتون هست ؟!!:que:

ببینید این استانداردها برچه اساسی هستن ؟ بعدش اگر کار به این سادگی هست یعنی فقط قراره ابزار بایک استاندارد از پیش تعیین شده ای مقایسه بشن چرا کارخانجات اینقد

هزینه میکنن و از شرکت های مشاوره ای میخوان که کالیبراسیون رو انجام بدن؟ در غیر این صورت اگر کار ساده ای نیست دقیقا کالیبره کردن چه فرایندهایی رو طی میکنه این سواله منه بازم ممنون از توجهتون.

melika02

عضو جدید
ببینید این استانداردها برچه اساسی هستن ؟ بعدش اگر کار به این سادگی هست یعنی فقط قراره ابزار بایک استاندارد از پیش تعیین شده ای مقایسه بشن چرا کارخانجات اینقد هزینه میکنن و از شرکت های مشاوره ای میخوان که کالیبراسیون رو انجام بدن؟ در غیر این صورت اگر کار ساده ای نیست دقیقا کالیبره کردن چه فرایندهایی رو طی میکنه این سواله منه بازم ممنون از توجهتون.
فاطیما جان من شنیدم کالیبراسیون خیلی کار ضریف و حساسیه. تو 1 زیرزمینایی دور از هر لرزش و ارتعاش و شیب و باد و چه میدونم دور از هر عامل تأثیرگذار انجام میشه. برای همین ایجاد یه همچین جایی هزینه بره. پس معمولاً کارخانه ها ابزارهاشون رو میدن به جایی که براشون کالیبره کنن.

melika02

عضو جدید
حالا که بحث کالیبراسیون مطرح شد اینم کسی میدونه که بازرسای ایزو چه مدارکی از کالیبراسیون میخوان؟ چون شنیدم یکی از بخش هایی که باید مدرکش باشه همین بخش کالیبراسیونه.

melika02

عضو جدید
آره همش ما این مباحثو یاد میگیریم ولی بلد نیستیم پیادشون کنیم. تو کار با نرم افزار MSP هم من این مشکلو دارم که بلدم فعالیتارو وارد کنم، تقویم و منابع و پیش نیاز به هرکدوم اختصاص بدم اما بعدش نمیدونم دیگه باید چیکار کنم. یعنی مثلاً خود نرم افزار میره جلو هر روز به ما میگه چیکار کنیم و چیکار نکنیم؟ نباید چیزی وارد کرد دیگه؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آره همش ما این مباحثو یاد میگیریم ولی بلد نیستیم پیادشون کنیم. تو کار با نرم افزار MSP هم من این مشکلو دارم که بلدم فعالیتارو وارد کنم، تقویم و منابع و پیش نیاز به هرکدوم اختصاص بدم اما بعدش نمیدونم دیگه باید چیکار کنم. یعنی مثلاً خود نرم افزار میره جلو هر روز به ما میگه چیکار کنیم و چیکار نکنیم؟ نباید چیزی وارد کرد دیگه؟

برنامه ریزی و کنترل پروژه . شما با این کار فقط برنامه ریزی می کنی . قدم بعدیش کنترل هست که خودش یه بحثه دیگه هست .

1716

عضو جدید

شما قبل از اجرای یک پروژه برنامه ریزی می کنید (جدا از اینکه خود عمل برنامه ریزی هم کار سختی هست.) اما زمانیکه وارد فاز اجرا می شید به دلایلی پروژه مطابق برنامه جلو نمیره اینجا همونطور که آقا ایمان اشاره کردند وارد فاز کنترل پروژه میشید که باید به صورت دوره ای پروژه خودتون رو کنترل کنید مثلا ماهانه یا هفتگی بعد با update project/task پروژه خودتون رو کنترل کنید که چقدر پیشرفت فیزیکی داشته اید و یا با baseline میتونید پروژه رو مقایسه کنید که چقدر جلو هستید از برنامه یا عقب

melika02

عضو جدید
سلام فایل پیوست تاحدودی کمکت میکنه
دستت درد نکنه. ولی من میخواستم بدونم چه فرم ها و مدارکی برای شرکتی که ایزو داره یا میخواد بگیره در مورد کالیبراسیون نیازه. این بیشتر روش ها رو توضیح داده و همین طور قسمت های مختلفو تعریف کرده.

melika02

عضو جدید
شما قبل از اجرای یک پروژه برنامه ریزی می کنید (جدا از اینکه خود عمل برنامه ریزی هم کار سختی هست.) اما زمانیکه وارد فاز اجرا می شید به دلایلی پروژه مطابق برنامه جلو نمیره اینجا همونطور که آقا ایمان اشاره کردند وارد فاز کنترل پروژه میشید که باید به صورت دوره ای پروژه خودتون رو کنترل کنید مثلا ماهانه یا هفتگی بعد با update project/task پروژه خودتون رو کنترل کنید که چقدر پیشرفت فیزیکی داشته اید و یا با baseline میتونید پروژه رو مقایسه کنید که چقدر جلو هستید از برنامه یا عقب
یعنی مثلاً هربار باید خودمون حساب کنیم چند درصد پیشرفت داشته هرکدوم از فعالیت ها بعد واردش کنیم بعد از نمودارای base line یا مثلاً s- curve مقایسش کنیم که چقدر خوب پیش رفتیم؟ اگه اینطور باشه که خیلی سخت و زمانبره...

vatanparast

عضو جدید
دستت درد نکنه. ولی من میخواستم بدونم چه فرم ها و مدارکی برای شرکتی که ایزو داره یا میخواد بگیره در مورد کالیبراسیون نیازه. این بیشتر روش ها رو توضیح داده و همین طور قسمت های مختلفو تعریف کرده.

بهتره بگیم شناسنامه تا فرم باید برای هر گیج یا وسیله اندازه گیری یه شناسنامه تهیه بشه شامل نام وسیله، کاربرد، دقت، تاریخ ساخت، تاریخ آخرین کالیبره شده، تاریخ بعدی کالیبره کردن، روش کالیبره کردن ، نرم افزار یا شرایط قطعه شاهد، شرایط محیطی استفاده، روش استفاده ، مشخصات ابعادی در دمای استاندارد ، ترجیحا تاریخ ساخت یا خرید، مشخصات فروشنده یا سازنده(آدرس ، شماره تلفن و...) توش درج بشه

mohsen_522

عضو جدید
یعنی مثلاً هربار باید خودمون حساب کنیم چند درصد پیشرفت داشته هرکدوم از فعالیت ها بعد واردش کنیم بعد از نمودارای base line یا مثلاً s- curve مقایسش کنیم که چقدر خوب پیش رفتیم؟ اگه اینطور باشه که خیلی سخت و زمانبره...
تو اکثر پروژه ها دو تا تاریخ واقعی و بیس لاین هست .بیس لاین که چیزیه که شما برنامه ریزی کردید و تاریخ واقعی هم مشخصه. بعدشم دیگه به مقایسه و اینها برمیگرده که خودت اشاره کردی . اما چیزی که من دیدم تا حدی تو پروژه های بزرگ به برنامه نویسی هم نیاز پیدا میکنید

melika02

عضو جدید
تو اکثر پروژه ها دو تا تاریخ واقعی و بیس لاین هست .بیس لاین که چیزیه که شما برنامه ریزی کردید و تاریخ واقعی هم مشخصه. بعدشم دیگه به مقایسه و اینها برمیگرده که خودت اشاره کردی . اما چیزی که من دیدم تا حدی تو پروژه های بزرگ به برنامه نویسی هم نیاز پیدا میکنید
برنامه نویسی واسه چی...؟! :( من برنامه نویسیم ضعیفه. فقط برنامه های ابتدایی و ساده رو میتونم بنویسم. نهایتش ایجاد 1 مثلث با ستارست!

1716

عضو جدید

فکر میکنم کار اصولی همین باشه مثلا هر دو هفته یکبار کل پروژه رو به روز میکنیم یا یک روزی رو به عنوان بازرسی قرار میدیم که از وضعیت پروژه مطلع باشیم.
البته میتونیم بدون استفاده از منحنی s هم مقایسه کرد
با فاکتور وزنی و درصد تکمیل هم میشه درصد تکمیل کل پروژه رو بدست آورد
فکر کنم از برنامه نویسی هم برای نوشتن ماکرو ها استفاده میشه

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فکر میکنم کار اصولی همین باشه مثلا هر دو هفته یکبار کل پروژه رو به روز میکنیم یا یک روزی رو به عنوان بازرسی قرار میدیم که از وضعیت پروژه مطلع باشیم.
منحنی S تو عمل اصلا استفاده نمی شه . بیشتر تزئینی هست . برنامه نویسی هم می شه برای محاسبه درصد پیشرفت فیزیکی و ... استفاده کرد و خیلی چیز بزرگی نیست .

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز

با سلام
چون تاپیک سوال درباره ی کتابها در زیرتالار کتابخانه قفل بود سوالمو اینجا می پرسم: اگر کسی درباره ی
«برنامه ریزی سناریو» کتابی می شناسه لطفا به من معرفی کنه...

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز

با سلام
چون تاپیک سوال درباره ی کتابها در زیرتالار کتابخانه قفل بود سوالمو اینجا می پرسم: اگر کسی درباره ی
«برنامه ریزی سناریو» کتابی می شناسه لطفا به من معرفی کنه...

سلام!!

در ابتدا فکر کنم تاپیک زیر بتونه کمکتون کنه :

برنامه ریزی بر پایه سناریو

در خصوص معرفی کتاب هم ... :

1. برنامه ريزي بر پايه سناريو ؛ مفاهيم، مباني و کاربردها
عزيز عليزاده، وحيد وحيدي مطلق
( البته من کپی بعضی از صفخات رو دارم و مطالعه کردم ، اما شما به راحتی میتونید با کمی جستوجو توی سایت ها و وبلاگ های مدیریتی و یا وب سایت نویسنده ، پیداش کنین ... )

2.سناریونگاری یا برنامه ریزی بر پایه سناریوها
وحید وحیدی مطلق، عزیز علیزاده، امیر ناظمی
( این کتاب رو دارم اما نخوندمش ) !!

راستش این منابع لاتین رو از روی سایت ها کپی میکنم ... ::razz:

کتاب اول:

برنامه ریزی بر پایه سناریو Scenario Planning
لینک بین آینده و استراتژی The link between future and strategy
نویسندگان:
Mats Lindgren
Hans Bandhold

کتاب دوم:

سناریوها Scenarios
هنر گفتگوهای استراتزیک The Art of Strategic Conversation
نویسنده:
Kees van der Heijden

melika02

عضو جدید

منحنی S تو عمل اصلا استفاده نمی شه . بیشتر تزئینی هست . برنامه نویسی هم می شه برای محاسبه درصد پیشرفت فیزیکی و ... استفاده کرد و خیلی چیز بزرگی نیست .

ماکرو چیه؟ واسه محاسبه درصد پیشرفت فیزیکی چه جوری از برنامه ریزی استفاده میشده؟! یکی از استادا میگفت میان کارو برای خودشون قسمت بندی میکنن، هر مقداریش که جلو رفت یعنی یه درصدیش جلو رفته. اما چه جوریشو نمیدونم.

1716

عضو جدید
ماکرو چیه؟ واسه محاسبه درصد پیشرفت فیزیکی چه جوری از برنامه ریزی استفاده میشده؟! یکی از استادا میگفت میان کارو برای خودشون قسمت بندی میکنن، هر مقداریش که جلو رفت یعنی یه درصدیش جلو رفته. اما چه جوریشو نمیدونم.

برای این از ماکرو استفاده میکنند که از کار های تکراری جلوگیری بشه
درصد پیشرفت فیزیکی هم اینطوری محاسبه میشه:
(درصد پیشرفت* فاکتور وزنی) / 100
فکر کنم تقسیم بندی پروژه در هر کاری متفاوته و ی فرمول خاصی نداره

mohsen_522

عضو جدید

برای این از ماکرو استفاده میکنند که از کار های تکراری جلوگیری بشه
درصد پیشرفت فیزیکی هم اینطوری محاسبه میشه:
(درصد پیشرفت* فاکتور وزنی) / 100
فکر کنم تقسیم بندی پروژه در هر کاری متفاوته و ی فرمول خاصی نداره
فک کنم فرمول دقیق تر اینه که برای هر فعالیتی یه ضریب وزنی در نظر میگیرن و فرمول رو اینجوری میشه حساب کرد:(درصد پیشرفت هر کار * فاکتور وزنی هر کار ) / مجموع ضریب وزنی ها کل(با تشکر از 1716 جان!)
البته چندین راه وجود داره که مثلا هزینه انجام شده به کل هزینه طرح هم یه راهیه . در کل راه های زیادی وجود داره و هیچ کدوم قطعی نیست

melika02

عضو جدید
فک کنم فرمول دقیق تر اینه که برای هر فعالیتی یه ضریب وزنی در نظر میگیرن و فرمول رو اینجوری میشه حساب کرد:(درصد پیشرفت هر کار * فاکتور وزنی هر کار ) / مجموع ضریب وزنی ها کل(با تشکر از 1716 جان!)
البته چندین راه وجود داره که مثلا هزینه انجام شده به کل هزینه طرح هم یه راهیه . در کل راه های زیادی وجود داره و هیچ کدوم قطعی نیست

هم راه شما درسته هم 1716. اگه ضریب وزنی رو به صورت درصد بگیم فکر کنم تقسیم بر 100 میشه اما اگه برای ضریب وزنی امتیاز بدیم مثلاً هرکاری از 1 تا 10، اون موقع تقسیم بر جمع امتیازا یا به قول محسن جمع ضریب وزنی ها میشه.
از هردو ممنونم.