◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

• بله ولی زیاد مطرح نیست!

رای: 0 0.0%
  • مربوط نیست ولی میشه درموردش بحث کرد.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    5

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
مدركش iqms تحت اعتبار irca

مدرس هم سيد امين حسيني

به نظرتون ارزش داره؟

ممنون

به نظر من ارزش داره اما از هزینه ها و کم و زیاد بودنش خبری ندارم!!

مدرکش هم معتبره ... ;)

fmosif

عضو جدید
سلام. دوستان ارزش داره با 300 تومان گواهي سر مميزي iso 9001 ورژن 2008 گرفت؟

من خودم از TUV مدرک گرفتم ولی توی محیط کار به مدرک شما نگاه نمی کنن به کاری که انجام می دید نگاه می کنن. اون چیزی که من توی اجرا انجام دادم مطمئنم که بدون مدرک هم می شه و صرفا هزینه بیخودی کردم!

اگه برای آشنایی می خواید دوره بگذرونید به نظرم خودتون مطالعه کنید یا توی دوره هایی که دانشگاه ها با هزینه کمتر برگزار می کنن شرکت کنید.

موفق باشید

کیمیا*

عضو جدید
کسی در مورد سیستم های پشتیبانی مدیران ارشد(ess) مطلبی داره؟خواهشا اگه کسی موضوعی با این عنوان داره به ایمیلم بفرسته.خیلی فوریه و حیاتیه
ممــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنون

V A H ! D

کاربر ممتاز
کسی در مورد سیستم های پشتیبانی مدیران ارشد(ess) مطلبی داره؟خواهشا اگه کسی موضوعی با این عنوان داره به ایمیلم بفرسته.خیلی فوریه و حیاتیه
ممــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنون

سلام!!:)

سیستمهای ESS سیستمهای اطلاعاتی هستند که نیازهای اطلاعاتی مدیران ارشد اجرایی را تامین می کنند !!

ESS بالاترین سطح رااز نظر ترکیب داده ها دارا می باشد و معمولاشامل گزارشات به شکل های استاندارد بوده ودارای نمودارنیز هست!

ESS اطلاعات کلی و جامع ارایه می کنه امادرعین حال مدیران هرموقغ بخوان داده های بیشتری را ببینند می تونند در جزئیات نیز وارد بشند!!

ویژگیهای سیستمهای ESS :

ارایه اطلاعات کلی و جامع

در صورت لزوم جزئیات اطلاعات نیز قابل ارایه است

هماهنگی منابع مختلف داده ها

نمایش بصورت نمودارو تصویر

پشتیبانی از داده های خارجی ( مانند اطلاعات مربوط به رقبا )

استفاده از ESS آسان است ( به دلیل مستندسازی قوی شامل استفاده از جداول و...)

داشتن نگاه به آینده ( تاثیر برخی تصمیمات مربوط به سالها یا دهه های آینده می باشد)

.
.
.

فایل زیر شاید بتونه کمک زیادی بهتون بکنه ... :

پیوست ها

• سيستمهاي اطلاع&#1.pdf
    2.8 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

iceweek

عضو جدید
MRPII چیست و فرق آن با MRP چیه؟

V A H ! D

کاربر ممتاز

سلام!!

تا اونجایی که در خاطر هست و مطالعه کردم MRPII يه روش برنا مه ريزي كارا براي تمامي منابع سازمانه!!

اين روش برنامه ريزي اجرايي خود را براساس واحد محصول و برنامه ريزي مالي خود را براساس واحد پول انجام مي دهد!!

میتونیم فابل pdf زیر رو دانلود کنید ... :;)

پیوست ها

• MRPII مقاله.pdf
    157 کیلوبایت · بازدیدها: 0

aminaghta

عضو جدید
سوال درباره رگرسیون تو آمار و کنترل کیفیت

سوال درباره رگرسیون تو آمار و کنترل کیفیت

دوستان کسی میدونه مفهوم ضریب تعیین تعدیل شده چیه؟تو مینی تب هم با R-sq(adj)نمایش میدن که مخفف Adjusted هست.
مرسی

fmosif

عضو جدید
دوستان کسی میدونه مفهوم ضریب تعیین تعدیل شده چیه؟تو مینی تب هم با R-sq(adj)نمایش میدن که مخفف Adjusted هست.
مرسی

کاش در قسمت کنترل کیفیت از تالار مهندسی صنایع تاپیک رو می زدید

R_SQUAREتنظیم شده

ضریب تعیین درصدی از تغییرات Y هست که توسط مدل قابل بیانه. و به صورت زیر محاسبه می شه :
مجموع مربعات رگرسیون(SSR) تقسیم بر مجموع مربعات کل(SST). این نسبت یک درصد رو نتیجه می ده. روش ضریب تعیین ضعف هایی داره . چون مقدار SST=SSR+SSE
پس مخرج کسر ثابته. پس تغییرات کسر فقط تحت تاثیر SSRهست و این تغییر افزایشی است. پس وقتی یک متغییر اضافه بشه ، تغییرات به خوبی منعکس نمی شه و R-sqعملکرد خوبی در نشان دادن تغییرات نداره . مقدار R-sq-adjدر واقع روشی برای اصلاح عملکرد روش R-sq از طریق اصلاح صورت و مخرج با تنظیم درجه آزادی هر کدومه.

به این صورت
R2 = 1- (1 - R2 )((n - 1)/(n - k - 1))

R2 =ضریب تعیین
n = تعداد مشاهدات
k = تعداد متغیرهای مستقل
مثال: when R2 =.9; n=100; and k=5;
آنگاه ضریب تعیین تعدیل شده به این صورت محاسبه می شه:
R2 = 1 - (1 - .9)((100 - 1)/(100 - 5 - 1))
= 1 - (1 - .9)(99/94)
= 1 - (.1)(1.05319)
= 1 - .105319
= .89468

آخرین ویرایش:

MSD021

عضو جدید
کسی میتونه تو زمینه swb
wsot و
راهنمایی کنه خیلی فوری نیاز به کمک دارم واسه جمع کردن یه پروژه کلاسی

hasti1988ie

عضو جدید
سلام.میدونم که احتمالا سوالم تخصصی نیست اما اینجا مطرح میکنم.
برای طراحی فرم به یک سری فرم های بایگانی اطلاعات در زمینه های اداری ،مالی ،تولید و فروش نیاز دارم.نمونه هایی که در سازمان یا واحدهای تولیدی ،صنعتی یا خدماتی استفاده میشن که بتونم از اونها ایده بگیرم.
مثلا در زمینه اداری فرم های پرسنلی... و اینکه چه فرم های دیگه ای برای بخش اداری یک واحد تولیدی نیاز هست.؟چه فرم هایی برای تولید؟فروش ؟ و مالی...
با تشکر.

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام.میدونم که احتمالا سوالم تخصصی نیست اما اینجا مطرح میکنم.
برای طراحی فرم به یک سری فرم های بایگانی اطلاعات در زمینه های اداری ،مالی ،تولید و فروش نیاز دارم.نمونه هایی که در سازمان یا واحدهای تولیدی ،صنعتی یا خدماتی استفاده میشن که بتونم از اونها ایده بگیرم.
مثلا در زمینه اداری فرم های پرسنلی... و اینکه چه فرم های دیگه ای برای بخش اداری یک واحد تولیدی نیاز هست.؟چه فرم هایی برای تولید؟فروش ؟ و مالی...
با تشکر.
سلان من یه سری فرم از شرکت گرفتم !
البته مربوط میشه به بخش تضمین کیفیت ف فکر نکنم بدردت بوخوره !

fmosif

عضو جدید
کسی میتونه تو زمینه swb
wsot و
راهنمایی کنه خیلی فوری نیاز به کمک دارم واسه جمع کردن یه پروژه کلاسی

دوستانی که مشکلاتشون رو اینجا طرح می کنن محبت کنند بنویسین که کلمه ای که ذکر می کنند مخفف چیه و در چه فیلدی از صنایع کار برد داره !

من تا به حال اصطلاح swb و wsot رو نشنیدم خوشحال می شم اگه کسی اطلاعاتی داره دراختیارمون بگذاره ولی شاید هم منظورتون swot بوده !

یکی از ابزارهای مورد استفاده جهت مدیریت استراتژیک آنالیز SWOT می باشد.
Strength : نقاط قوت
Weakness: نقاط ضعف
Opportunity: فرصت ها
Threats: تهدیدها
نقطه قوت: نقطه قوت یک سازمان یک کاربرد موفق از یک شایستگی یا بهره برداری از یک عامل کلیدی در جهت توسعه رقابت پذیری شرکت می باشد
نقطه ضعف: نقطه ضعف یک سازمان یک کاربرد ناموفق از یک شایستگی یا عدم بهره برداری از یک عامل کلیدی که رقابت پذیری شرکت را کاهش می دهد.
فرصت: یک فرصت یک حالت خارجی است که می تواند بصورت مثبت بر پارامترهای عملکردی شرکت تاثیر گذاشته و مزیت رقابتی که ایجاد کننده اقدامات مثبت در زمان مناسب است را بهبود دهد. از جمله فرصتهای پیش روی یک شرکت می توان به بازارهای توسعه یافته همچون اینترنت و نیز حرکت به سمت بخش جدیدی از بازار که سود بیشتر دارد و یا بازارهای رها شده توسط رقبا اشاره کرد.
تهدید: یک فرصت یک حالت خارجی است که می تواند بصورت منفی بر پارامترهای عملکردی شرکت تاثیر گذاشته و مزیت رقابتی که ایجاد کننده اقدامات مثبت در زمان مناسب است را کاهش دهد. از جمله تهدیدات می توان به ظهور رقبای جدید، معرفی محصول جدید توسط رقبا، مالیات بر روی کالاهای ارائه شده و غیره اشاره کرد.

fmosif

عضو جدید
سلام. کسی اینجا تا حالا طرح توجیهی نوشته؟

اگه روش نوشتن و نمونه می خواید به اینجا و اینجا و اینجا مراجعه بفرمایید .

آقا ایمان اگه این تاپیک ها هم تجمیع بشه دسترسی اعضا راحتتر می شه. یا اینکه در یک تالار جمع بشه . با تشکر

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
اگه روش نوشتن و نمونه می خواید به اینجا و اینجا و اینجا مراجعه بفرمایید .

آقا ایمان اگه این تاپیک ها هم تجمیع بشه دسترسی اعضا راحتتر می شه. یا اینکه در یک تالار جمع بشه . با تشکر

ممنون.
ولی میخوام بدونم این اطلاعات رو از کجا میشه به دست اورد؟ مثلا هزینه ها و ...
من باید یه طرح بنویسم. میشه شما یه موضوع بدید که اطلاعاتشم در دسترس باشه.

fmosif

عضو جدید
ممنون.
ولی میخوام بدونم این اطلاعات رو از کجا میشه به دست اورد؟ مثلا هزینه ها و ...
من باید یه طرح بنویسم. میشه شما یه موضوع بدید که اطلاعاتشم در دسترس باشه.

این جمله از یکی از همون تاپیک هاست :

بسيار مهم است که اطلاعات مالي شما قوي و خوش ساختار باشد. اگر شما نتوانيد نشان دهيد که ايده شما مي­تواند پول(زيادي) نصيبتان کند، خواننده بلافاصله علاقة خود را از دست خواهد داد. به منظور تدوين قسمت مالي طرح خود، قوياً توصيه مي­کنم که با استفاده از برنامه توسعه و فعاليت خود، يک جدول زماني از فعاليت­ها و توسعه­هاي آتي خود ترسيم کنيد.
از روي جدول زماني فعاليت­هاي آتي، شما مي­توانيد نمودار جريان نقدي(Cash Flow) و صورت­هاي مالي (نظير صورت حساب سود و زيان و ترازنامه)­ را حداقل براي 3 سال آتي (و گاهي تا 5سال) تدوين کنيد.
در مرحله بعد با توجه به فرآيندهاي توليدي و حجم توليد مورد انتظار هزينه­هاي مربوطه به تفکيک برآورد مي شود:
اين هزينه­ها شامل:
هزينه­هاي قبل از بهره برداري
هزينه­هاي سرمايه گذاري
هزينه­هاي دوران بهره برداري
هزينه­هاي قبل از بهره­برداري شامل هزينه­هايي نظير تحقيقات، آزمايشات، تهيه نمونه آزمايشي، هزينه هاي پيش بيني نشده و... است.
هزينه هاي سرمايه گذاري شامل هزينه هاي سرمايه گذاري ثابت و درگردش است.
سرمايه گذاري ثابت شامل هزينه­هاي مربوط به خريد يا رهن زمين، احداث سوله، محوطه سازي، خريد تجهيزات و ماشين آلات، تأسيسات مورد نياز، ابزارآلات و لوازم آزمايشگاهي، وسايط نقليه، ادوات اداري، هزينه هاي پيش بيني نشده و ... است.
سرمايه در گردش شامل هزينه هاي چند ماهه اول توليد نظير هزينه آب، برق، گاز، تلفن، مواد اوليه، حقوق و مزاياي نيروي انساني و هزينه هاي پيش بيني نشده و ... است.
بعد از آنکه ميزان سرمايه گذاري لازم مشخص گرديد. بايستي تحليل مالي انجام پذيرد. در اين قسمت، محاسبه قيمت تمام شده، محاسبه قيمت فروش، تحليل نقطه سر به سر، نسبت هاي مالي نظير دوره بازگشت سرمايه، نرخ بازگشت سرمايه و نيز صورت حساب هاي سود و زيان و ترازنامه و .... با ذکر همه جزئيات مربوطه انجام مي­گيرد.

کلا شما باید با ریز کردن هزینه ها تخمینی از هزینه ها ارائه کنید. خوبه که به کتاب اقتصاد مهندسی دکتر اسکونژاد ، و کتابهای حسابداری صنعتی مراجعه کنید مثالهای زیادی پیدا می کنید

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
مرسی.
ببخشید شما الان خودتون میتونید طرح بنویسید؟ اگه میشه با کمک هم بنویسیم، آخه ما هیچ تجربه ای در این زمینه نداریم و فقط این مطالب رو تئوری خوندیم.:(

fmosif

عضو جدید
مرسی.
ببخشید شما الان خودتون میتونید طرح بنویسید؟ اگه میشه با کمک هم بنویسیم، آخه ما هیچ تجربه ای در این زمینه نداریم و فقط این مطالب رو تئوری خوندیم.:(

اگه به مشکلی برخوردید سوالتون رو مطرح کنید سعی می کنیم کمک کنیم

gonzaloah

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من دانشجوی دانشگاه پیام نور رشته مهندسی صنایع ترم دوم هستم
میخواستم ببینم میتونم وارد بازار کار بشم یا این که چه نرم افزارها یا دوره هایی مهمتر از همه هستو میتونم با دونستن اونا وارد کار بشم
متشکر از همتون

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
میخواستم ببینم میتونم وارد بازار کار بشم یا این که چه نرم افزارها یا دوره هایی مهمتر از همه هستو میتونم با دونستن اونا وارد کار بشم
متشکر از همتون

سلام
برای شما ورود به بازار کار به عنوان یک مهندس صنایع خیلی زود هست !
اما این دلیلی نمیشه که شما بیکار بنشینید !
به نظر اگر موقعیتش رو دارید سعی کنید کلاس های تخصصی برید .
در فعلا برنامه نویسی مثل c# می تونه مفید باشه . یاد گرفتن اکسل و همچنین اکسس (اکسل از درجه اهمیت بیشتری برخوردار هست ) نیز خیلی مفید هست .
یک مهندس صنایع یه کسی نمی گن که نرم افزار بلده بلکه باید تفکر مهندسی صنایع داشته باشید .
اگر فقط نرم افزار بود هرگز نیازی نبود این رشته ، بین رشته ای بوجود آید.

artimus

عضو جدید
متشکر از همتون

سلام دوست عزیز
مهندسی صنایع رشته وسیعیه....
بستگی داره شما به کدو بخش و تخصص علاقه داشته باشین
مثلا من تخصصم مدیریت پروژه است و در این تخصص نرم افزارهای MSP , پریماورا 3 و 6 مهم هستند.....میتونی از روی کتاب به راحتی یاد بگیری یا در انجمن مهندسی صنایع ایران یاد بگیری...
اما برای کنترل کیفیت نرم افزار مینی تب و یا ارزیابی اقتصادی نرم افزار comfarIII .....با این همه بهتره اول ببینی به چی علاقه داری....

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
سلام. کتاب ارزیابی کار و زمان علی احمدی برای دانلود دارین؟

sahar.darkhan

عضو جدید
سلام
ببخشید من چنتا سوال تحقیق در عملیات دارم:

1.علت اینکه: فضای شدنی یک مساله ی حمل و نقل همواره نا تهی و محدود است، بنابر این مقدار بهینه متناهی دارد.
2.اثبات اینکه حلقه ی تتا در مساله ی حمل و نقل منحصر به فرد است.
3.علت اینکه: در هر حلقه ی تتا از هر سطح یا ستون جدول حمل و نقل یا هیچ خانه ای استفاده نشده یا از دو خانه استفاده شده.

ممنون میشم کمکم کنین

fmosif

عضو جدید
سلام
ببخشید من چنتا سوال تحقیق در عملیات دارم:

1.علت اینکه: فضای شدنی یک مساله ی حمل و نقل همواره نا تهی و محدود است، بنابر این مقدار بهینه متناهی دارد.

ممنون میشم کمکم کنین

فرض یک مدل حمل و نقل، برابری عرضه کل و تقاضای کل هست که اگه با d نمایش داده بشه مدل حمل و نقل همواره دارای یک جواب شدنی است که به صورت :

si*dj/d که si مبدا i ام و dj مقصد j هست. چون تعداد مبدا ها و مقصد ها محدوده تعداد جوابهاش محدوده

fmosif

عضو جدید
سلام

2.اثبات اینکه حلقه ی تتا در مساله ی حمل و نقل منحصر به فرد است.
3.علت اینکه: در هر حلقه ی تتا از هر سطح یا ستون جدول حمل و نقل یا هیچ خانه ای استفاده نشده یا از دو خانه استفاده شده.

ممنون میشم کمکم کنین

جواب سوال دومتون رو احتمالا از جلد دو کتاب بازارا بتونید پیدا کنید

سوال سومتون رو نمی دونم درست متوجه شدم یا نه ولی هر مقداری که در روش پله سنگی به عنوان عناصر حلقه ی تتا انتخاب می شوند مقدار zj-cj هستند بنابر این اگر متغییر به عنوان متغیر وارد شونده انتخاب شود به مقدار تتا بهش اضافه می شه این مقدار باید تعدیل بشه تا از فضای شدنی خارج نشیم بنابراین به این مقدار از متغییرهایی که در سطر و ستونش هستند کم می شه .
امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید و گرنه بیشتر و دقیقتر درباره سوال سومتون توضیح بدید

sahar.darkhan

عضو جدید
ممنون از لطفتون
برای سوال سوم درسته که باید اون مقدار تعدیل بشه و از فضای شدنی مساله خارج نشه، اما علت اینکه استفاده از دو خونه یا هیچ خونه ضروری میشه چی هس؟
چرا استفاده از مثلا 3 خونه تعدیل رو ایجاد نمیکنه اما 2 خونه ایجاد میکنه؟
مرسی

PM man

عضو جدید
سلام دوستان من در مورد نرم افزاز بونیتو،کاربردش و نحوه ی تهیه اون و بازار کارش بیشتر میخواستم بدونم اگه کسی چیزی میدونه ممنون میشم کمکم کنه مخصوصا مهندسایی که باهاش کار کردن یا کار می کنند

yalda1291

عضو جدید
سلام به همگي...
دنبال 5تا منبع (كتاب) لاتين تحقيق در عمليات(پزوهش عملياتي يا OR) هستم.
اگه كمكم كنيد ممنون ميشم...
مهلت كمي هم دارم.