یه سوال منطقی

mohamad javid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ما چرا به عنوان یک بچه مسلمون نماز می خونیم؟؟؟ لطفاجواب کشکی ندید که نماز نشانه شکر گذاری از خداست و............
جواب دندان شکن می خوام;)

ایمان به عمل است ، به ادعا نیست ( آندره موروا )

سلام عزيزم

كي گفته تنها راه شكر گذاري خداوند نمازه آخه خدا كه به شكر من وتو نيازي نداره
اين ما هستيم كه بايد به دم در او برويم با اعمال نيكمان.....
شكر خداوند ورضايت خالق در كمك به مردم نهفته است
كه به قل شاعر:
داني كه خدا داد چرا به تو دو دست؟؟؟؟
من معتقدم كه بر آن سري هست..!!!!!
با يك دست به كار خود پردازو ..!!!!!!!!!
با دست دگر بگير ز ديگران دست ...!!!
التماس دعا
در دلا راست شدن ما اگه ندونيم واسه كي داريم سجده ميكنيم واسه چي داريم سجده ميكنيم؟ انگار كه داريم بت مي پرسيم
بهتر به معاني نماز توجه كرد تا بدونيم چيكار داريم ميكنيم...

mojtaba_81

عضو جدید
به نظر من هرکسی هرکاری رو که انجام میده درسته...
اونی که نماز میخونه فکر میکنه درسته که داره نماز میخونه و برعکس...

nagola

عضو جدید
فک کردم سوال درس مدار منطقیه!!!:crying:

از بچگی دنبال جواب این سوال بودم پیدا نکردم واسه همین هیچوقت نماز نخوندم.

paradise-1

عضو جدید
سلام

ما چرا به عنوان یک بچه مسلمون نماز می خونیم؟؟؟ لطفاجواب کشکی ندید که نماز نشانه شکر گذاری از خداست و............
جواب دندان شکن می خوام;)

به نظر تشكر درجات و مراتب مختلفي داره.هر كسي در توان خودش و بسته به دركي كه داره مي تونه تشكر كنه .نماز هم يك درجه اي از تشكر مي تونه باشه اما نماز صرفا تشكر نيست. پاسخ به يك نيازه. نيازي كه توي دنيا آدمهاي مختلف به طرق مختلف بهش پاسخ ميدن...:smile:

moein_13

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر تشكر درجات و مراتب مختلفي داره.هر كسي در توان خودش و بسته به دركي كه داره مي تونه تشكر كنه .نماز هم يك درجه اي از تشكر مي تونه باشه اما نماز صرفا تشكر نيست. پاسخ به يك نيازه. نيازي كه توي دنيا آدمهاي مختلف به طرق مختلف بهش پاسخ ميدن...:smile:

میدونی چرا نمیخونی.
منم میدنم چون خودم نمیخونم
دیلیلش اینه که ما
خودمونو باور نداریم

ما اگه خودمون و حایی که هستیمو باوور داشته بشیم و اونچیز که باید و بدونیم نمارمونم میخونیم

mhsafa

عضو جدید
سلام

جواب دندان شکن می خوام;)
با سلام.نماز ارتباطی است مستقیم بین عبد و معبود. عبد و بنده ای که سرشار از نیاز است به گفتگو با معبودی می پردازد که ارحم الراحمین است و این عبد هرچه دارد از او دارد از هر نفسی که می کشد و بیرون می دهد تا تمام جهانی که پیرامون اویند ودر خدمت ای ن بندگان خدا.پاسخ را کوتاه نمایم چرا به این صورت و با روش نماز باید با خدا سخن گفت؟چرا که او خود آفریدگار انسان است و آگاه به سعادت و شقاوت وی و خداوند از باب رحمتش و خیر و بزرگی بی پایانش از عبادش می خواهد برای رسیدن به سعادت و کمال به نماز بایستد و با او از طریق نماز صحبت کند.

استاتیرا

عضو جدید
سلام خیلی موضوع خوبیه
میخوام بگم چون بهش نیاز دارم دوستش دارم به اون عشق می ورزم شاید باورتون نشه وقتی وقت نماز میشه دلهره عجیبی پیدا می کنم فکر می کنم وظیفمه واگه اون کارو نکنم به وظیفم عمل نکردم وبیهوده بودن خودم با تمام وجود احساس میکنم

leila14

عضو جدید
به نظرم بیشتر کسانی که نماز میخونن از روی عادت و اجبار اینکارو می کنن خیلیهاشون اصلا معنی کلماتی که به عربی می گن هم نمیدونن!:confused:

ثمین 22

عضو جدید
سلام

جواب دندان شکن می خوام;)

نتنها ما مسلمونا بلکه همه انسانها بهش احتیاج داریم
چون وقتی در مقابل قبله که مرکز زمین هست قرار میگیریم مغناطیس بدن ما با مغناطیس زمین یکی میشه
چون وقتی ششمین چاکرا بدنمون(پیشونی)رو بر چیزی که ازون بوجود اومدیم(خاک)میذاریم انرژی های منفی از بدن خارج میشه
سر بالاترین عضو بدنه به همین دلیل خون رسانی به مویرگهای مغز دشواره،سجده کردن این معضل رو از بین میبره
نماز آداب و چار چوبی داره و رعایتشون نوعی تمرینه برای رعایت چارچوبها در زندگی
نماز نوعی تمرین برای حجابه در خانومها
نماز نوعی سپاسگذاری ست در برابر خدا که رفته رفته رفتار های گستاخانه رو تو انسان کم میکنه
آن تایم بودن تو زندگی رو یاد انسان میده
نوعی ورزش برای بدنه که یکی از هزاران فایدش رفع یبوسته
تجدید پیمان بندگی بین عبد و معبوده

fire.boy

کاربر فعال
نتیجه یه تحقیق نشون داده بود کسایی که گرایش مذهبی دارن و همیشه دنبال مباحث مذهبی هستن، ضریب هوشی پایین تری دارن. (واسه درک بهتر، کسایی که قیافه های 2آتیشه مذهبی دارنو متصور بشین که البته تو مملکت ما فراوونن!!!!) بزرگاشونم تو جواب به این مدل سئوالا آسمون ریسمون میبافن، چه رسد به ما که از آیات و روایات و سفسطه و... خلع سلاحیم:cap:

گمنامم

عضو جدید
کاربر گرامی ثمین 22...خواهش میکنم !
فکر نمیکنید زمان ان رسیده باشه که دیگه بدین گونه سخن وری ها در بین جوانان ما انهم بدین شکل ببخشید.. شیره مالی مدرن پایان داده بشه!!
این دیگه نهایت سفسطه گری بود ... اسمون و ریسمون بافتن !!
ترا به همان خدا قسمتان میدم برای بهشت رفتن ، کسی را نردبان خود نکنین! بهشت پله داره راهش هم مشخص هستش!
میشه لطفا ایتم هایی ر و که لیست کردین به من بی سواد هم بطور علمی توضیح بدین !
ممنون میشم .

ثمین 22

عضو جدید
نتیجه یه تحقیق نشون داده بود کسایی که گرایش مذهبی دارن و همیشه دنبال مباحث مذهبی هستن، ضریب هوشی پایین تری دارن. (واسه درک بهتر، کسایی که قیافه های 2آتیشه مذهبی دارنو متصور بشین که البته تو مملکت ما فراوونن!!!!) بزرگاشونم تو جواب به این مدل سئوالا آسمون ریسمون میبافن، چه رسد به ما که از آیات و روایات و سفسطه و... خلع سلاحیم:cap:

نتیجه تست ضریب هوشی بنده با فرمایشات شما در تناقضه
بنده هم ظاهر مذهبی دارم هم بهره هوشی بالا
اینو منباب خود ستایی نگفتم فقط نتیجه تستها و آزمایشهامو گفتم

ثمین 22

عضو جدید
کاربر گرامی ثمین 22...خواهش میکنم !
فکر نمیکنید زمان ان رسیده باشه که دیگه بدین گونه سخن وری ها در بین جوانان ما انهم بدین شکل ببخشید.. شیره مالی مدرن پایان داده بشه!!
این دیگه نهایت سفسطه گری بود ... اسمون و ریسمون بافتن !!
ترا به همان خدا قسمتان میدم برای بهشت رفتن ، کسی را نردبان خود نکنین! بهشت پله داره راهش هم مشخص هستش!
میشه لطفا ایتم هایی ر و که لیست کردین به من بی سواد هم بطور علمی توضیح بدین !
ممنون میشم .

وقتی شما به علم روز دنیا میگید شیره مالیدن و گول زدن من هیچ حرفی برای گفتن به شما ندارم
بهتره یکم دایره تحقیقاتتونو وسیعتر کنید و همچنین منابع تحقیقاتتونو معتبرتر

fire.boy

کاربر فعال
وقتی شما به علم روز دنیا میگید شیره مالیدن و گول زدن من هیچ حرفی برای گفتن به شما ندارم
بهتره یکم دایره تحقیقاتتونو وسیعتر کنید و همچنین منابع تحقیقاتتونو معتبرتر

علم هرجا کم بیاره، با افتخار میگه نمیدونم و میره دنبال جوابش ولی این دینه که هربار یه قصه سرهم میکنه!

قصدم توهین و جسارت نبود بلکه معتقدم انسان موجودی آزاد از لحاظ جهانبینی باید باشه و تا وقتی تفکراتش آزاری به کسی وارد نکرده، نباید اونو بازخواست کرد.

از اونجایی که مدل نگاه شما واقع گرایانست، یقینأ جزء افراطیون نیستید. مرسی

ثمین 22

عضو جدید
علم هرجا کم بیاره، با افتخار میگه نمیدونم و میره دنبال جوابش ولی این دینه که هربار یه قصه سرهم میکنه!

میدونید چرا؟
چون دین هیچ کجا نیست که به قول شما کم بیاره
علم رو انسانها کشف کردن انسانها گسترش دادن انسانها.....
توجه کنید!
انسان

موجودی که خودش مخلوقه خودش محدوده پس قطعا چیزی که کشف یا اختراع میکنه ممکنه با نواقصی چند مواجه بشه باید بره سالها باز فکر کنه و تحقیق کنه تا نقصان دانشش رو پیدا کنه
به همین خاطر علم یه جاهایی کم میاره

اما دینو انسان اختراع نکرده دین رو خالق گفته
کسی که نه مخلوقه نه محدود
به هر علم و دانشی هم که هنوز حتی به مخیله بشر راه پیدا نکرده اشراف داره
پس طبیعیه که کم نمیاره

منتها قبول دارم در حال حاضر مفسرین دین بعضا صلاحیت ندارن و همین باعث شده خیلی از افراد دین گریز بشن

fire.boy

کاربر فعال
میدونید چرا؟
چون دین هیچ کجا نیست که به قول شما کم بیاره
علم رو انسانها کشف کردن انسانها گسترش دادن انسانها.....
توجه کنید!
انسان

موجودی که خودش مخلوقه خودش محدوده پس قطعا چیزی که کشف یا اختراع میکنه ممکنه با نواقصی چند مواجه بشه باید بره سالها باز فکر کنه و تحقیق کنه تا نقصان دانشش رو پیدا کنه
به همین خاطر علم یه جاهایی کم میاره

اما دینو انسان اختراع نکرده دین رو خالق گفته
کسی که نه مخلوقه نه محدود
به هر علم و دانشی هم که هنوز حتی به مخیله بشر راه پیدا نکرده اشراف داره
پس طبیعیه که کم نمیاره

منتها قبول دارم در حال حاضر مفسرین دین بعضا صلاحیت ندارن و همین باعث شده خیلی از افراد دین گریز بشن

نظر شما محترمه ولی من میگم چرا خالقی با خصوصیات مطلقه(دانای مطلق، قادر مطلق،....) باید برای خودمون خلق کنیم ؟؟ مایی که محدودیم چطور اثبات نامحدود میکنیم؟؟

به نظر من دین انسان، انسانیت است و مهربانی

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
شنیدین میگن نماز ستون دینه؟ تا حالا بهش فک کردین؟ اگه فک نکردین نگران نباشین ، من فک کردم ، اینم علت شنیدنیش:
نماز ستون دینه.از طرف دیگه گفتن هیچ عملی قبول نیست مگر اینکه اول نماز قبول بشه.مثلا میگن ما صدقه میدیم خیرات میدیم اما نماز نمی خونیم.
این صدقه و خیرات به منزله ی آجر و سیمان و ... هستش.
دین هم یه خونه ای هستش.
نماز هم ستون های این خونه هستش.
اگه شما خونه تون رو بدون ستون بسازید ، میشه ساخت ، ولی این خونه زود خراب میشه ، اصلا نمیشه براش سقف گذاشت ، آفتاب و سردی روزگار اذیتتون میکنه. ولی اگه نماز باشه ، خونه ی شما محکمه ، چون ستون داره ، میتونید در کنارش آجر و سیمان هم بزنید تا محکم بشه.

(M&M)

کاربر بیش فعال
شنیدین میگن نماز ستون دینه؟ تا حالا بهش فک کردین؟ اگه فک نکردین نگران نباشین ، من فک کردم ، اینم علت شنیدنیش:
نماز ستون دینه.از طرف دیگه گفتن هیچ عملی قبول نیست مگر اینکه اول نماز قبول بشه.مثلا میگن ما صدقه میدیم خیرات میدیم اما نماز نمی خونیم.
این صدقه و خیرات به منزله ی آجر و سیمان و ... هستش.
دین هم یه خونه ای هستش.
نماز هم ستون های این خونه هستش.
اگه شما خونه تون رو بدون ستون بسازید ، میشه ساخت ، ولی این خونه زود خراب میشه ، اصلا نمیشه براش سقف گذاشت ، آفتاب و سردی روزگار اذیتتون میکنه. ولی اگه نماز باشه ، خونه ی شما محکمه ، چون ستون داره ، میتونید در کنارش آجر و سیمان هم بزنید تا محکم بشه.

اصلا این استدلالو قبول ندارم. من ادمایی رو میشناسم که نماز و روزه شون رو به موقع به جا میارن ولی از جنایتکاران جنگی هم بدترند. فقط انسان باید وجدان رو سرلوحه کاراش قرار بده.همین!

r.a.m.in

عضو جدید
من چن چیز بیان کنم.کساییکه ادعایه خدایی میکنن آیا واقعا خدا واسشون به اثبات رسیده؟جالبه من یه جا خوندم نوشته بود تنها موجودیکه میگه خدا هست انسانه.الان بحث کش ندیم.در تعریف انسانیت کساییکه دارای اعتقادات دینی هستن لطفا جواب بدن؟
تاپیکه دوستان معتقد بیشتر برپایه ی ایمان و احساس پیش میره.این یک ضعفه.استدلالات علمی پس چی؟

آخرین ویرایش:

shaqaieq

عضو جدید
من چن چیز بیان کنم.کساییکه ادعایه خدایی میکنن آیا واقعا خدا واسشون به اثبات رسیده؟جالبه من یه جا خوندم نوشته بود تنها موجودیکه میگه خدا هست انسانه.الان بحث کش ندیم.در تعریف انسانیت کساییکه دارای اعتقادات دینی هستن لطفا جواب بدن؟
تاپیکه دوستان معتقد بیشتر برپایه ی ایمان و احساس پیش میره.این یک ضعفه.استدلالات علمی پس چی؟

با سلام ،
من کاملا متوجه سوال شما نشدم . کسایی که ادعای خدایی می کنن ؟! یعنی ادعا می کنن خدا هستند > خب این که مسلما از بیماری خاصی رنج می برن ...
ادعای وجود خدا منظورتون بود ؟!
و اینکه یعنی چی تنها موجودیکه میگه خدا هست انسانه ؟! مگه موجودات دیگه می تونن اظهار نظر کنن ؟!

r.a.m.in

عضو جدید
شاید بتونن.موجوداته دیگه تواناییه فک کردن دارن مث ما.
بله.وجود خدا.چون هر دینی خداییرو تعریف کرده با یکسری اصول.البته دوست عزیز من چیزیرو انکار نمیکنما.فقط سوال میپرسم

shaqaieq

عضو جدید
شاید بتونن.موجوداته دیگه تواناییه فک کردن دارن مث ما.
بله.وجود خدا.چون هر دینی خداییرو تعریف کرده با یکسری اصول.البته دوست عزیز من چیزیرو انکار نمیکنما.فقط سوال میپرسم

خب زمانی این حرف درسته که ما زبون اونا رو بفهمیم وازشون بپرسیم نه ؟ از کجا معلوم که اونا از ما معتقد تر نباشن ؟؟

دوش مرغی به صبح می‌نالید عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش

یکی از دوستان مخلص را مگر آواز من رسید به گوش

گفت باور نداشتم که ترا بانگ مرغی چنین کند مدهوش

گفتم این شرط آدمیت نیست مرغ تسبیح گوی و ما خاموش

این شعر از سعدیِ و از نگاه اون موجودات دیگه از ما هم بیشتر عبادت می کنند خالق این نظام سستی ناپذیر رو . از اون گذشته وقتی انسان که از هر نظر برتری داره چه بهره ی هوشی چه توانایی تکلم و درک به این حقیقت اعتراف می کنه که این جهان خالقی داره ، پس به نظر شما این نوعی سفسطه گری نیست که نظر ندادن حیوانات دیگه که برتری هم به انسان ندارند رو بررسی کنند ؟! مسلما هر نظری در باره ی نظر سایر موجودات در باره ی خدا منطقی و عقلانی نیست ...
و به نظر من هر کس که قبول داشته باشه جهانی به این عظمت که انسان ها هنوز هم نتونستن تمام ابعادش رو درک و رویت کنند ساخته ی نیرویی ماورای انسان هاست و وجود یک قدرت مطلقِ برتر از تمام موجودات شناخته شده رو عضو لاینفک و غیر قابل انکار جهان هستی بدونه به خدا معتقدِ و نمیتونه وجودش رو انکار کنه و غیر از این هم نمیتونه باشه ... حالا مقید به چه دینی باشه و خدا رو با چه تعریفی بشناسه مربوط به ایمان و احساس قلبی و فطرت خداجوی هر انسان میشه که مورد بحث شما نیست .

r.a.m.in

عضو جدید
دوسته من اصلا مایی در کار نیست.در بحث انسان و حیوان من فک کنم دارین اغراق میکنید.دلیل برتری انسان شما چه میدونید؟اصلا از کجا میدونید که برتری دارید؟مگه شما از وسعت فکری حیوانات دربرابر برتریشون خبر دارید؟جالبه برام دین هم دربرابره انسان اومانیستی فک میکنه.دوست من شما رشتتون حالا عمرانم هست.من یه سوال بپرسم؟بزرگترین سازه های موجود در جهان الهام گرفته شده از چیه؟بزرگترین شهر دنیا الهام گرفته از چیه؟مشکل انسان عدم درک و قضاوته.شما از برتری میگید.پس باید شناخت کافی از حیوانات داشته باشید تا از برتری بگید.
ماده فقط یک محرک دارد و آن در درون آنست.بنابراین گفتگو درباره ی منشا چیزی که وجودش جاودانیست معنایی ندارد.
شما از یک طرف حرف از عدم درک تمام ابعاد هستی توسط انسان میزنید اما باور به ساخت این هستی توسط خالق دارید.این ناقصه بنظرم.شبیه یک سوال ناقص با یک جواب کامله.ممنون که بحث ادامه میدید

shaqaieq

عضو جدید
دوسته من اصلا مایی در کار نیست.در بحث انسان و حیوان من فک کنم دارین اغراق میکنید.دلیل برتری انسان شما چه میدونید؟اصلا از کجا میدونید که برتری دارید؟مگه شما از وسعت فکری حیوانات دربرابر برتریشون خبر دارید؟جالبه برام دین هم دربرابره انسان اومانیستی فک میکنه.دوست من شما رشتتون حالا عمرانم هست.من یه سوال بپرسم؟بزرگترین سازه های موجود در جهان الهام گرفته شده از چیه؟بزرگترین شهر دنیا الهام گرفته از چیه؟مشکل انسان عدم درک و قضاوته.شما از برتری میگید.پس باید شناخت کافی از حیوانات داشته باشید تا از برتری بگید.
ماده فقط یک محرک دارد و آن در درون آنست.بنابراین گفتگو درباره ی منشا چیزی که وجودش جاودانیست معنایی ندارد.
شما از یک طرف حرف از عدم درک تمام ابعاد هستی توسط انسان میزنید اما باور به ساخت این هستی توسط خالق دارید.این ناقصه بنظرم.شبیه یک سوال ناقص با یک جواب کامله.ممنون که بحث ادامه میدید

شما حرف از ناقص بودن دانش بشر در شناخت کامل حیوانات دیگه حرف می زنید ، چون با توجه به علم حاضر هیچ دیدگاهی بیانگر برتری حیوانات دیگه به انسان نیست ...
و شما حرف از استدلالات علمی می زنید پس اول باید بر مبنای یه حرف علمی برتری انسان زیر سوال بره تا درست یا غلط بودن این باور که انسان برتره زیر سوال بره . چون دلایل زیادی مبنی بر برتری انسان وجود داره که با سرچ ساذه میشه پیداشون کرد .
اگه اونا برترن بهتره بیان و از خودشون دفاع کنند ! همونطور که انسان سال هاست با افکار و کارهاش برتریش رو به اثبات رسونده ...
و در پاسخ شما باید بهتون بگم که بزرگترین سازه های موجود در جهان رو چه موجودی ساخته ؟! بزرگ ترین شهر دنیا رو چه موجودی بنا کرده ؟!
حرف شما یعنی موضوع مطلبی بودن بیانگر توانمندتر بودن از نویسنده ی اون مطلبه که اصلا درست نیست ...
پس اگه موضوع یه بنا یا شهر ، یا الهام بخش یه بنا یا شهر بودن ارزشمند تر از ساخت و تکامل اون بنا یا شهره و اگه الهام بخش بودن حیوانات دلیل بر اینه که ممکنه اونها برتر از انسان ها باشند پس طبق این دو دوتا چهارتای ساده که اگر کسی 10 تا سیب داشته باشه پس 100% 9 تا سیب هم داره باید گفت اگه الهام بخش بودن توانایی بیشتری می خواد و در یافت و ثبت و محقق کردن یک برداشت کار کوچکتریه شما یک شهر یا بنا رو معرفی کنید که حیوانات ساخته باشند و در ساخت اون از چیزی الهام گرفته باشند ... اونوقت حرف شما درسته !
و نکته ی دیگه این که اگه ما درک کاملی از جهان هستی داشتیم اونوقت شناخت خالق اون انقدر دشوار و سوال بر انگیز نبود ...
سوالات خوبی رو مطرح کردید اما از این بیشتر اطلاعات ندارم ، اگر این جواب ها هم براتون قانع کننده نیست امید وارم کسی باشه بتونه با استدلال بهتری پاسخ گو باشه . ممنون ...

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما حرف از ناقص بودن دانش بشر در شناخت کامل حیوانات دیگه حرف می زنید ، چون با توجه به علم حاضر هیچ دیدگاهی بیانگر برتری حیوانات دیگه به انسان نیست ...
و شما حرف از استدلالات علمی می زنید پس اول باید بر مبنای یه حرف علمی برتری انسان زیر سوال بره تا درست یا غلط بودن این باور که انسان برتره زیر سوال بره . چون دلایل زیادی مبنی بر برتری انسان وجود داره که با سرچ ساذه میشه پیداشون کرد .
اگه اونا برترن بهتره بیان و از خودشون دفاع کنند ! همونطور که انسان سال هاست با افکار و کارهاش برتریش رو به اثبات رسونده ...
و در پاسخ شما باید بهتون بگم که بزرگترین سازه های موجود در جهان رو چه موجودی ساخته ؟! بزرگ ترین شهر دنیا رو چه موجودی بنا کرده ؟!
حرف شما یعنی موضوع مطلبی بودن بیانگر توانمندتر بودن از نویسنده ی اون مطلبه که اصلا درست نیست ...
پس اگه موضوع یه بنا یا شهر ، یا الهام بخش یه بنا یا شهر بودن ارزشمند تر از ساخت و تکامل اون بنا یا شهره و اگه الهام بخش بودن حیوانات دلیل بر اینه که ممکنه اونها برتر از انسان ها باشند پس طبق این دو دوتا چهارتای ساده که اگر کسی 10 تا سیب داشته باشه پس 100% 9 تا سیب هم داره باید گفت اگه الهام بخش بودن توانایی بیشتری می خواد و در یافت و ثبت و محقق کردن یک برداشت کار کوچکتریه شما یک شهر یا بنا رو معرفی کنید که حیوانات ساخته باشند و در ساخت اون از چیزی الهام گرفته باشند ... اونوقت حرف شما درسته !
و نکته ی دیگه این که اگه ما درک کاملی از جهان هستی داشتیم اونوقت شناخت خالق اون انقدر دشوار و سوال بر انگیز نبود ...
سوالات خوبی رو مطرح کردید اما از این بیشتر اطلاعات ندارم ، اگر این جواب ها هم براتون قانع کننده نیست امید وارم کسی باشه بتونه با استدلال بهتری پاسخ گو باشه . ممنون ...

درود... پیشنهاد میکنم کتاب موریانه یا زنبور عسل یا مورچگان، موریس مترلینگ رو بخونید. اونوقت متوجه میشید که هوش حشره کوچیکی{موریانه} بدون چشم وبدون هیچ گونه وسیله ی دفاعی، هزار برابر هوش انسان تخمین زده شده.
و اینکه میفهمید که فقط انسانها نیستن که بناهای عظیم می سازن.
چون انسان داره کره ی زمین رو به گند میکشه این دلیلی بر قوی بودن و متفکر بودنش نمیشه، بنظرم این یک ضعفه که راه حلی بجز اینکار نمیبینه.

آخرین ویرایش:

r.a.m.in

عضو جدید
با سلام.من اصلا دنبال این نیستم که کسی بیاد و منو قانع کنه.بنظرمن قانع شدن یعنی ایسته پرسشی و فکری.بگذریم.طبق برداشته من شما بیشتر اطلاعاتتون درباره ی انسانهاست.نمیخام بحث به حاشیه کشیده بشه اما دوسته من برتری در بقول دوستمون نابودیه کره ی زمین یکی از کارای بشر هستش.من در برتری شک دارم.در کتاب الفبای فلسفه بیان شده که مغز انسان در رابطه با وجود ماده هستش که کار میکنه.اگر ماده ای نباشه فکر آدمی توانایی کار کردن نداره.در حیواناتم همینطور هستش.اما به اندازه ی نیاز موجودات.آیا شما شناختی از میزان این نیاز در حیوانات دارید؟
ما انسانها باتوجه به اطلاعاتمون راجبه خودمون به این نتیجه رسیدیم که برتریم.حتی انقد پیش رفتیم که طبیعتم متعلق و در قلمروی دستکاری هامون میدونیم.اینا تناقضن.کمال انسان در گرو وجود ماده و خود طبیعته.
درکل بحث جالبی بود.ممنون

shaqaieq

عضو جدید
درود... پیشنهاد میکنم کتاب موریانه یا زنبور عسل یا مورچگان، موریس مترلینگ رو بخونید. اونوقت متوجه میشید که هوش حشره کوچیکی{موریانه} بدون چشم وبدون هیچ گونه وسیله ی دفاعی، هزار برابر هوش انسان تخمین زده شده.
و اینکه میفهمید که فقط انسانها نیستن که بناهای عظیم می سازن.
چون انسان داری کره ی زمین رو به گند میکشه این دلیلی بر قوی بودن و متفکر بودنش نمیشه، بنظرم این یک ضعفه که راه حلی بجز اینکار نمیبینه.

با سلام ،
ممنون از راهنماییتون . به نظر شما با این حساب مثلا موزیانه ها از انسان ها برترند ؟!
خب با توجه به مطلبی ک بحث رو به این نقطه آورد به نظر شما اون ها خدا رو قبول دارند ؟! و چون ما نمی دونیم نظر بقیه حیوانات چیه راجع به خدا پس انسان اششتباه می کنه در مورد بودن یا شناخت درست خدا ؟!
خب شکی نیست که حیوانات مختلف ممکنه در مواردی از انسان ها بهتر باشند مثل مثال شما اما به نظر شما برتر اون کسی نیست که تمام توانایی های رو داشته باشه و توانایی کسب علم و یاد گیری داشته باشه ؟ موجودی که غریزه تنها راهنمای اون نباشه و گستره ی زیادی از اطلاعات رو بتونه جمع آوری کنه ، یاد بگیره و یاد بده ؟ از صد سال گذشته تا به حال چقدر روند زندگی سایر حیوانات تغییر کرده و چه پیشرفت های محسوسی داشتند نسبت به انسان ها ؟!
من نمی گم که انسان هر کاری می کنه درسته و بدون خطاست و انسان رو موجودی نمی دونم که همه ی کاراش منطقی و بدون اشکاله و یا اینکه کره ی زمین رو به گند می کشه یا نه که متاسفانه می کشه ... من هم قبول دارم که زمین فقط مال انسان نیست و آدما جزئی از اکو سیستم وسیع زمینن اما با هر ترازویی بسنجید واضحه که مجموع توانایی های انسان ها برتر از سایر حیواناتِ ...
و از اون گذشته این انسان نیست که رو زندگیه حتی موریانه ها تحقیق و پژوهش کرده و به این نتایج رسیده ؟! همین انسانی که بهره ی هوشی کمتری از موریانه ها داره !
در هر حال ممنون از راهنماییتون حتما اون کتاب رو تهیه و مطالعه می کنم ...

r.a.m.in

عضو جدید
موافقم.به عنوان یک انسان موافقم.من میشه دوباره سوالمو تکرار کنم؟سوال من اینه که آیا ما از وسعت فکریه حیوانات در جهت رسیدن به نیازهاشون که شایدم وجهی از اون برتری باشه اطلاع داریم یا نه؟شاید برای یک موجودی مثلا مورچه ساختن بزرگترین شهر با تمام تجهیزات یک برتری در خود اونها باشه.بحث مقایسه نیست که از نظر من ما درش عاجزیم.اما حرف از برتری میزنیم.یه سوال دیگه.اگر پرنده ها لانه هاشونو با چیدن شاخه ی درختام بصورت نامنظم اما ایستا نمیساختن بنظرتون ما میتونستیم مثلا استادیوم لانه پرنده که جز شاهکارای سازه ای حساب میشه رو درست کنیم؟این فقط یکی از مثالاست.من نمیخام بگم بله چون پرنده ها بما یاد دادن پس از ما برترن.یا مثلا اگه پروازه پرندگان نبود ما میتونستیم به پرواز فک کنیم؟ماده باعث ایجاد تفکر در انسانها میشود

آخرین ویرایش:
بالا