گفتمان معماری ...

orkideh

عضو جدید
ضاهرا خیلی دلتون از دانشگاه ازاد پره!!! نه که شماها معمارای بزرگی شدید و دانشگاه ازادیا نشدن؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!بچه های دانشگاه ازاد هم خیلی زحمت میکشن حداقلش به خاطر پولی که میدن ! شاید بیشتر از بچه های سراسری.

Eshagh.M

عضو جدید
سلام-من در مورد دانشگاه آزاد این نظر دارم که یکی مثل دوست عزیز افرادی ام هستند که در دانشگاه آزاد درس می خوانند و به خاطر رقم بالایی که پرداخت میکنند خوب زحمت میکشند و لی دوست عزیز اینم قبول کنید که این تعداد افراد واقعا کمه -دانشجویان سراسری ام دیدم که اصلا فکرشو نمیکنید همچنین فردی در دانشگاه دولتی درس میخواند---در مورد اینکه در ایران به ازای هر 1000 نفر چند تا معمار داریم ؟به نظر من این آمار در حال حاضر از کشوری مانند ایتالیا که بالاترین رقم داشت بالاتر و اینطور که داره پیش میره در آینده بیشتر هم میشود.

DDDIQ

مدیر ارشد
تخریب گسترده میراث تاریخی و ملی !
مسئول کیست؟

راه حل این مساله چیست!!!؟

مدتی ست که بر دامنه خبرهای تاسف برانگیز و غمبار تخریب آثار تاریخی افزوده شده !
دیوان عدالت اداری حکم به خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی ثبت شده میدهد!!!!!!!! شهرداری نیز کم نگذاشته مجوز تخریب آثار ملی و احداث بناهای جدید میدهد!
از آن سو سازمان میراث فرهنگی - نهادی برای حفظ آثار تاریخی و ملی - هم مسئولیت را به گردن دیوان عدالت اداری میندازد! !!!!
و ما ....؟

_____
فریاد سی و سه پل را از ترکهایش باید شنید!:cry:
مدرسه‌ی چهارباغ با فعالیت مترو پیش از سی‌وسه پل تخریب می‌شود

موتور تخریب آثار تاریخی اصفهان مهار می‌شود؟
حمام اصغرآباد که سال گذشته در تاریخ 9/9/89 به شماره 29419 در فهرست آثار ملی ثبت شده بود در تاریخ چهاردهم امردادماه سال جاری همزمان با اولین جمعه ماه رمضان تخریب شد
یک اثر تاریخی متعلق به عصر قاجار،حمام اصغر آباد در خمینی شهر تخریب شد

چهل و یکمین اثر تاریخی در معرض تخریب
نبود اعتبار كافی محوطه‌های تاریخی را با تهدید روبرو می كند

تمام خانه‌های تاریخی در معرض خروج از فهرست آثار ملی

تخریب گسترده میراث تاریخی تهران

خانه‌ پروین اعتصامی از فهرست آثار ملی خارج شد!

مالكان آسوده باشند؛ تخریب خانه‌های تاریخی قانونی است!

فاجعه ای دیگر در بناهای تاریخی

ارگ بهارستان، میراث درخطر (+تصاویر)

ثبت جهانی بافت تاریخی یزد قربانی اختلاف مسئولان

بي مهري به آثار تاريخي كرمانشاه

واكنش شيرازي‌ها به تخريب بافت تاريخي

نوسازي غيرعلمي شيراز و ريشه‌كني بافت تاريخي

و .. .. و .....
وو.....
و......و.....
و......

برای اطلاع از وضعیت نابسامان بناهای تاریخی به تاپیک اخبار تخریب آثار تاریخی و ملی مراجعه کنید

آخرین ویرایش:

orkideh

عضو جدید
اخه من نمیدونم چرا فکر میکنید هر کی درس معماریو خونده میشه بهش گفت معمار؟

fariba.sh70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ضاهرا خیلی دلتون از دانشگاه ازاد پره!!! نه که شماها معمارای بزرگی شدید و دانشگاه ازادیا نشدن؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!بچه های دانشگاه ازاد هم خیلی زحمت میکشن حداقلش به خاطر پولی که میدن ! شاید بیشتر از بچه های سراسری.
ممنونم واقعا موافقم

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مدیریت ناشایست و اشتباه!!! و باز هم غائب بودن افراد متخصص و دلسوز!
و به هدر دادن همان بودجه اندک مرمت ؛ حتی در جاهایی که برای تعمیر و مرمت وارد میشن این مرمت غیر اصولی و همچنین توجه نکردن مسئولین, بناهای تاریخی رو در وضعیت بدتری قرار میده که گاهی واقعا اگر بنا دست نخورده باقی میموند آسیب کمتری به بنا وارد میشد!
و مساله ای که هست متاسفانه حتی حفظ اثار باستانی و هویت ملی برای خیلی(نه همه) از مردمی که دم از حفظ ارزش های کهن و ملی میزنن نهادینه نشده!!!! و آگاهی ندارن در مورد این مساله متاسفانه خیلیا خیال میکنن هویت ایرانی و میراث ملی یعنی فقط جایی مثل تخت جمشید!!!
و باز هم متاسفانه در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگسازی خیلی ضعیف عمل شده!!!! فکر میکنیم میراث فرهنگی و هویت تاریخی هم یه کالای لوکس هست که بشه با پول نفت خرید و وارد کرد!! آثار فرهنگی و ملی تولید نمی‌شن و نه میشه دوباره بنا کرد و از خارج خرید!! باید اصولی مرمت و پاسداری بشن!

ensan1

عضو جدید
...الگوی 40 جایی برای افراد مسن

افراد مسن به افراد مسن دیگر و در عین حال به افراد جوان نیاز دارند و جوانان نیاز دارند که با این افراد ارتباط داشته باشند
این تمایلی طبیعی یرای افراد مسن است که در انجمن ها و هم جواری ها کنار یکدیگر جمع میشوند

الگوی84 جامعه نوجوانان

نوجوانی محدوده ای سنی ما بین کودکی و بزرگسالی است. در جوامع گذشته شروع و پایان این دوره با تشریفات مذهبی همراه بود تا خواسته ها و نیاز های روانی فرد را پاسخ گوید.اما در جوامع مدرن امروزی آن چه که جایگزین این امر شده،یعنی "دبیرستان" به هیچ وجه نمیتواند تاثیر لازم را در فرد بگذارد

الگوی 192....پنجره های مشرف به زندگی

اتاق هایی که دید و منظری ندارند استفاده کنندگانشان را زندانی خود کرده اند
زمانی که مردم برای مدت طولانی در یم مکان می مانند احتیاج دارند تا بتوانند خودشان را با نگاه کردن به دنیایی که در حال عوض شدن است احیا کنند.نگاه کردن به انواع زندگی های جاری برای این احیا کافی است

الگوی 57 کودکان در شهر

اگر کودکان فرصت کنکاش در دنیای بزرگ ترها را نداشته باشند،هرگز بزرگ نخواهند شد. اما دنیای مدرن به قدری آمیخته با خطرات مختلف است که به کودکان اجازه نمیدهد آزادانه در محیط کنکاش و گردش کنند.

الگوی 70 گورستانها

هیچ یک از آنها که به مرگ پشت میکنند جاودان نخواهند ماند . حضور مرگ در میان زندگان حقیقت روزمره اجتماع است که مردم را به ادامه زندگی تشویق میکند.
هرگز قبرستانهای بزرگ نسازید. به جای آن،محوطه های کوچک خاصی را در جامعه برای این کار اختصاص دهید،گوشه پارک ها ،،بخشی از معابر،باغ ها،کنار دروازه ها،یعنی جایی که یاد و خاطره افرادی که فوت شده اند برای به جای آوردن نوعی سپاس از زندگی داشته اند،حفظ شود.برای هر قبر یک محوطه ، معبر و بخشی آرام را در نظر بگیرید که مردم بتوانند در آن ها بشینند...

الگوهای استاندارد در معماری(جلد دوم معماری و راز جاودانگی)
کریستوفر الکساندر

memarane

کاربر فعال
سلامتی آقای راننده و همه مهندسای گل معماری یه کف مرتب بزن.
مهندسای عمران عزیز توجه داشته باشن معماری با روح آدما سر و کار داره ولی عمران فقط یه بحث مادی و محاسباتیه و اصلا قابل قیاس با معماری نیست.

michi

عضو جدید
با دوست بالایی کاملا موافقم 100%

و اینو هم بگم که بله معمار جماعت مهندس حساب میشن

کلا کسایی که هندسه پاس کنن بهشون میگین مهندس!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

moridy2000

عضو جدید
دقیقا واژه مهندس بهترین مترادف برای معمار هستش.مهندس یعنی کسی که فعالیتی تحت قوانین هندسه انجام میده و مطمئنا تنهاافرادی که با هندسه به صورت عملی سروکار دارن معمارها هستن.(البته تا وقتی سبکهای فولدینگ و دیکانستراکشن فراگیر نشده باشن).حالا چرا به یک فاغ التحصیل شیمی به جای شیمیدان تو مملکت ما میگن مهندس!!!!! خدا عالمه......

کلمه مهندس یعنی کسی که در عالم هندسه سیر می کند ترسیم کننده هندسه رو میگن مهندس طبق فرهنگ لغت دهخدا پس معماری اصل رشته مهندسی است کدوم رشته بجز معماری با هندسه و رسم سره کار داره؟ مهندسی فقط برازنده معماریست

با دوست بالایی کاملا موافقم 100%

و اینو هم بگم که بله معمار جماعت مهندس حساب میشن

کلا کسایی که هندسه پاس کنن بهشون میگین مهندس!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام بردوستان هنرمند و معمارم............... فقط میخواستم نظرم رو بدم....
بنظرم هیچ مهندسی به اندازه مهندس نقشه بردار با هندسه اشنایی نداره ..........اگه سه واحد درس هندسه دیفرانسیل رو که پیش نیازش ریاضیات مهندسی و معادلات دیفرانسیل و ..... هست دیده باشید مطمینم نظرتون عوض میشه............. به هر حال با اینکه من عاشق معماریم و الان هم دانشجوی کارشناسی معماریم ولی 12 سال پیش تو مهندسی نقشه برداری فارغ التحصیل شدم و این موضوع رو بدون تعصب میگم.... بنظرم مهندس کسی هست که هندسه بدونه و اون کسی نیست به غیر مساح یا مهندس نقشه بردار

معماری محل تلاقی هنر ومهندسی هست

به عبارتی یک معمار باید هنرمند باشه ولی مهندس نیاز نیست که هنر مند باشه

archi2009

عضو جدید
منم با همه موافقممعمارکه فقط میتونه با استفاده از هندسه این چنین آثاری رو روی زمین خلق کنه که تا ابد باعث حیرت همه بشن

itorict

عضو جدید
عشق فقط يك كلام IT ديگه والسلام.
البته معماري هم خوبه ناراحت نشيد دوستان:biggrin:
بله معماري خوبه ولي خيلي روش مانور دادن يا دارين ميديد.;)
تقديم به شما:gol: يه وقت ناراحت نشيدا باشه پس آفرين:gol:

DDDIQ

مدیر ارشد
عشق فقط يك كلام IT ديگه والسلام.
البته معماري هم خوبه ناراحت نشيد دوستان:biggrin:
بله معماري خوبه ولي خيلي روش مانور دادن يا دارين ميديد.;)
تقديم به شما:gol: يه وقت ناراحت نشيدا باشه پس آفرين:gol:

سلام دوست عزیزم
از اینکه به تالار معماری علاقه نشون میدین سپاسگزارم
عذرمیخوام چون دیدم نوشتین آی تی میپرسم واقعا اطلاعی ندارم و در رابطه با چه چیزهایی هست به صورت کلی و در ایران چه زمینه های فعالیت میتونه کنه و وضعیتش چه جور هست مهندس ای تی زمینه شغلی آینده اش چی هست؟
سپاس

itorict

عضو جدید
سلام دوست عزیزم
از اینکه به تالار معماری علاقه نشون میدین سپاسگزارم
عذرمیخوام چون دیدم نوشتین آی تی میپرسم واقعا اطلاعی ندارم و در رابطه با چه چیزهایی هست به صورت کلی و در ایران چه زمینه های فعالیت میتونه کنه و وضعیتش چه جور هست مهندس ای تی زمینه شغلی آینده اش چی هست؟
سپاس
سلام
من از اول دبيرستان ميخواستم برم معماري و الان كه دارم واسه كنكور ميخونم شده انتخاب دومم
[FONT=&quot]فناوری اطلاعات یا[/FONT][FONT=&quot] IT که مخفف Information Technology می باشد، رشته ای است که تمام رشته های دانشگاهی را می تواند پوشش دهد. منتها از نظر عملیاتی یک رشته میان رشته ای بین کامپیوتر و صنایع برق است که در این میان امور مربوط به تولید، پردازش، نگاهداشت و عرضه اطلاعات به مباحث کامپیوتری مرتبط می شود، بحث های مدیریت اطلاعات و فرآیندهای آن از سلسله بحث های رشته صنایع و رشته برق است و به خصوص گرایش مخابرات، انتقالات مرتبط با اطلاعات و داده ها را بر عهده دارد.
IT ابزاری است که امروزه در تهیه ، توزیع و به کاربری اطلاعات نقش بزرگی را بر عهده دارد[/FONT]
من آي تي و معماري را در يك اندازه دوست دارم ولي تا الان ترجيحا گرايش به آي تي دارم.
از برخوردتون خوشم اومد فكر ميكردم مياين روكم كني پست ميديد.مرسي

cafememar

عضو جدید
بین این همه نظر در مورد ایده وکانسپت اگه بخواهیم درگیر بشویم ذهنیتمان از مسیر خلاقیت خارج خواهد شد پس بهتره که شناخت کافی از موضوع داشته باشیم و به فکر خلق سناریویی برای طرحمان باشیم

n!mv

عضو جدید
سلام ، من تعریف دکتر سروش نیا رو راجع به واژه مهندسی می گم که با این تعریف معماری هم جز مهندسی قرار می گیره:
مهندس به معنی دونستن هندسه نیست ، اگه این طور بود که همه بچه های علوم پایه مثل ریاضی یا فیزیک و... از همه مهندس تر بودن، یا مهندسین صنایع غذایی هندسه نمی دونن پس مهندس نیستن؟
مهندس به معنی کاربردی کردن اطلاعات ودانشی هست که در علوم پایه وجود داره،و مهندسین به اون مبانی نظری وجهه عملی میدن.
امیدوارم همه مهندسین موفق باشن.:smile:

soroush89

متخصص Photoshop
کاربر ممتاز
تصویر سازی یکی از مهمترین اهدافه منه، دوست دارم یه تصویرساز حرفه ای بشم. گرایشی که به خاطره زحمت زیاد و کاره طاقتفرسا و دارآمد پائین (البته تو ایران) عمدتاً کمتر طرفدار داره. ولی من واقعاً بهش علاقه دارم. دوست دارم یه آتلیه معماری حرفه ای داشته باشم. و هر ایده ای ظرف کمترین زمان به بهترین وجه ممکن تصویر سازی کنم.

after the rain

عضو جدید
"ماده، نور خاموش شده است...
وقتي نور دست از نور بودنش بر دارد، ماده مي شود.
در سكوت، تمايل بودن نهفته است
بودن براي بيان چيزي
در نور نيز تمايل بودن نهفته است
بودن براي خلق چيزي"
لويي كان
كتاب زيبايي شناسي در معماري ، اثر يورت گروتر، مترجم:جهانشاه پاكزاد، انتشارات دانشگاه تهران، مطلع فصل 8-نور و رنگ

after the rain

عضو جدید
در اولين روز سال تحصيلي، دانشجويان نوپاي رشته معماري، كاغذ و قلم به دست، آمده بودند تا به عادت ديرينه و نهادينه، درس معماري را گوش كنند و جزوه ها بردارند.
بي مقدمه از آن ها خواستم كه با كاغذهاي خود موشك بسازند...
... زماني سپري شد تا دانشجويان دريافتند كه اشتباهي در كار نيست و بايد موشك بسازند!...
... نيمي از وقت كارگاه به موشك سازي و موشك بازي گذشت. آن گاه از دانشجويان خواستم كه موشك هاي خود را روي يك ميز و كاغذهاي سفيد خود را روي ميز ديگر بگذارند.
يكي از آن ها را دعوت كردم تا موشك خود را از ميان ساير موشك ها پيدا كند؛ گشت و پيدا كرد. از او خواستم تا كاغذ سفيد خود را نيز از ميان ساير كاغذها پيدا كند؛ گشت و پيدا نكرد... همه ي كاغذها مثل هم بودند.
حالا دانشجويان اولين درس معماري را فراگرفته بودند : معماري دميدن ارزشي ست در ماده.

كتاب مشق معماري. نويسنده : دكتر عيسي حجت. چاپ اول 1389. انتشارات دانشگاه تهران

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدیریت ناشایست و اشتباه!!! و باز هم غائب بودن افراد متخصص و دلسوز!
و به هدر دادن همان بودجه اندک مرمت ؛ حتی در جاهایی که برای تعمیر و مرمت وارد میشن این مرمت غیر اصولی و همچنین توجه نکردن مسئولین, بناهای تاریخی رو در وضعیت بدتری قرار میده که گاهی واقعا اگر بنا دست نخورده باقی میموند آسیب کمتری به بنا وارد میشد!
و مساله ای که هست متاسفانه حتی حفظ اثار باستانی و هویت ملی برای خیلی(نه همه) از مردمی که دم از حفظ ارزش های کهن و ملی میزنن نهادینه نشده!!!! و آگاهی ندارن در مورد این مساله متاسفانه خیلیا خیال میکنن هویت ایرانی و میراث ملی یعنی فقط جایی مثل تخت جمشید!!!
و باز هم متاسفانه در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگسازی خیلی ضعیف عمل شده!!!! فکر میکنیم میراث فرهنگی و هویت تاریخی هم یه کالای لوکس هست که بشه با پول نفت خرید و وارد کرد!! آثار فرهنگی و ملی تولید نمی‌شن و نه میشه دوباره بنا کرد و از خارج خرید!! باید اصولی مرمت و پاسداری بشن!

دقیقا
اتفاقا همین امروز استادمون داشت راجع به مرمت خانه باقری گرگان صحبت میکرد و میگفت کل هزینه مرمت رو صرف کندن تمام پوسته بنا کردن و پوسته رو دوباره از نو ساختن و الان بعد از چند سال دوباره ترک ها تو نما خودشونو نشون دادن
جدای از این همه مکان تاریخی که هیچ اهمیتی بهش داده نمیشه .. جاهایی هم که هزینه ای صرف میشه برای مرمت یک نیروی متخصص استفاده نمیشه و مشکل اینجاست که مطالعات قبل از مرمت خوب انجام نمیشه و سری که درد نمیکنه رو دستمال می بندن و از دست شکسته غافل میمونن!!!

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی این همه معمار که از گرایش مرمت و احیای بناهای تاریخی فارغ التحصیل میشن کجا میرن؟؟؟

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

استاد مرمت و معماری اسلامی ما دکتر سید مهدی میردانش همیشه با حسرت از این تخریبها که گاهی نیمه شب انجام میشه (یعنی خودشونم میدونن درست نیست کارشون) حرف میزنه. میگه وقتی یه کسی که علوم سیاسی خونده میشه همه کاره میراث فرهنگی انتظاری جز این نمیشه داشت. ما در دوران تحصیلمون به لطف اساتید و کتابایی که میخونیم با ای آثار ملی عجین میشیم و تخریب یکیشون عین یه زخم میشه روی وجودمون ولی کسی که اطلاعات نداشته باشه بدتر از اون عاشق فرهنگ و آثار و از همه مهمتر کشورش نباشه.......

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
استاد مرمت و معماری اسلامی ما دکتر سید مهدی میردانش همیشه با حسرت از این تخریبها که گاهی نیمه شب انجام میشه (یعنی خودشونم میدونن درست نیست کارشون) حرف میزنه. میگه وقتی یه کسی که علوم سیاسی خونده میشه همه کاره میراث فرهنگی انتظاری جز این نمیشه داشت. ما در دوران تحصیلمون به لطف اساتید و کتابایی که میخونیم با ای آثار ملی عجین میشیم و تخریب یکیشون عین یه زخم میشه روی وجودمون ولی کسی که اطلاعات نداشته باشه بدتر از اون عاشق فرهنگ و آثار و از همه مهمتر کشورش نباشه.......
تشکرم فعال نیست دوست من:gol:
درست میگین
خیلی وقتا هم خیلی ازین آثار در تملک سازمان میراث نیست و مثلا میراث یه بافتو کلا جزء میراث اعلام میکنه حالا اون کسی که همسایه یه اثر باارزشه نه اجازه داره خونه شو بفروشه نه تخریب کنه
این یعنی ضرر مطلق برای کسی که فقط بخاطر چسبیدن به یه اثر مهم تاریخی جزء میراث بحساب میاد
خیلی از بناهای اینجوری صاحباش مجبورن پولی به افرادی بپردازن برای اینکه خونه رو خراب کنن که بقول شما نیمه شب اینکار انجام میشه
و وقتی اون بناها خراب میشن بطور ناخودآگاه به بنای کناری هم آسیب میرسونن
از طرفی به اونها حق میدم
بنظرم سازمان میزاث فرهنگی باید بودجه ای رو برای خرید بافتهایی که به نام میراث زده میشه خزج کنه

amiiinem

عضو جدید
فاصله ی معماری جهان از ایران یا فاصله ی معماری ایران از جهان ؛ مسئله اینست!

Roya87

عضو جدید
من فکر میکنم خودمون این وضعو برا خودمون درست کردیم که حتی عمرانی ها که تو کنکور خیلی رتبه هاشون از ما بالاترم هست به ما بچه های معماری بگن شما مهندس نیستین.
اول اینکه از بس تو دانشگاه بیشتر به سمت راندو ورنگو طراحی البته نه طراحی ساختمان بلکه نقاشی سوق پیدا کردیم وخودمون نسبت به درسای فنی بی توجهی کردیم که اینجوری میشه که به جای معماری نقاشی میکشیم. البته اساتیدی از این دست هم کم نداریم که کارشناسیو معماری خوندن ارشدشونو نقاشی.

دوم اینکه انقدر این دانشکاهامون بی درو پیکر شده که هر کسی میتونه فقط اراده کنه تا معماری بخونه اونوقت کسایی که هندسه رئ نمیدونن ونخواهند دانستم وارد دانشگا میشن.
نمی دونم انقد دانشجوی معماری میخوایم چیکاااااااااااااااااااااااااااااااااااار.
مثلا همین دانشگاه ما کلا 17 تا دانشجوی معماری بیشتر نگرفته رتبه ها همه زیر 3000
حالا پیام نور اومده همین امسال رشته مهندسی معماری اورده نه یکی نه دوتا بلکه 40 تا مهندس معماری گرفته.
اخه مگه معماری رشته ایه که پیام نور بیاره.
مگه همه باید تو این مملکت مهندس بشن؟؟؟
اخه ادم باید دردشو به کی بگه
این همه در س میخونی زحمت میکشی هنوز از دانشگاه بیرون نیومدی بازار کارت اشباع شده
ببخشید طولانی شد دلم خیلی پر بود.

#Tulip#

عضو جدید
من طراحیم بد نیست از نظارت بدم میاد و از بین گرایشها تکنولوژی ساخت رو دوست دارم ولی چه فرقی می کنه وقتی کارآموزیم جایی قبولمون نمی کنن؟:(

بیسان

عضو جدید
سلام
راستش من هدفم اینه معمار طراحی مطرح دنیا بشم به هر چی خواسم به لطف خدا رسیدم برای شمام بهترینارو ارزو دارم:D

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه دارم باشاخه های مختلفش آشنا میشم.قبل هم یه شناختی داشتم ولی خوب سطحی.
اول معماری و معماری و بعد از اون تکنولوژی ساخت و بعد از اون طراحی داخلی دوست دارم.البته به نظرم تو طراحی داخلی خیلی بهتر بتونم باشم ولی بیشتر دوتای اولیو ترجیح میدم.