گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

respina_518

کاربر فعال
سلام دوست عزيز
عكس ساپورتي كه گذاشتيد نسبتا خوبه اما اجراي اين روش ميتونه بهتر باشه و روش هاي جديد ،ساده و به مراتب ارزانتر در بازار موجود است
اولا اگر به ساپورت دقت كنيد از دو عدد نبشي كه با لقمه به هم جوش شده استفاده شده است كه اگر روزي بخواهيد مهره زير نبشي را باز كنيد بايد حتما از آچار بوكس استفاده كنيد زيرا كه آچار تخت وارد نميشود همچنين براي قسمت بالاي ساپورت كه با يك عدد ميلگرد به يك نبشي جوش شده يا مهره شده دقت كنيد به جاي آن:به سايت شركت هيلتي ايران مراجعه كنيد
http://38.110.76.204/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=12&Itemid=53 به قسمت انكرها مدل HKD مراجعه شود روش نصب به اينصورت است كه ابتدا سقف با مته نمره 6 سوراخ شده سپس انكر مورد نظر داخل آن جا زده ميشود و چون داخل آن رزوه دارد ميتوانيد با پيچ متري يا ميل ترانس از آن آويز بگيريد كه قابل رگلاژ هم هست و تا 330 كيلوگرم نيروي كشش و 210 كيلو گرم نيروي برش تحمل دارد آخرين قيمتي كه من از اين HKD دارم هر عدد 1500 تومان است البته ايت قطعه در سقف هاي بتني بيشتر كاربرد دارد
در حال حاضر عكس اجرا شده پيدا نميكنم ،حتما در اسرع وقت در سايت قرار ميدم
موفق باشيد
مهندس جان به خاطر حسن توجهت ممنونم ا. در این پروژه که خودم مجری هستم به علت اینکه کارفرما انکر تهیه نمیکرد مجبور به استفاده از نبشی شدم . و اینکه اون میله ها راد پیچ نمره 10 هست نه میلگرد .و اما در مورد آچار بکس هم آیا شما پیشنهاد بهتری به جز پشت به پشن جوش کردن نبشی ها دارین؟ بازم تشکر میکنم

respina_518

کاربر فعال
چندتا سوال در مورد فاضلاب؟
ونت برای کفشوی ضروریه؟
شیب در لوله کشی ونت باید چطور باشد؟
آیا می توان وقتی چندتا چشمه کنار هم داریم برای اجرای ونت فقط از آخرین چشمه یک ونت گرفت و بقیه چشمه هارو ونت نداد؟
دریچه بازدید و سیخ زن کجاها لازم و ضروریه؟
آیا اگه فاضلاب روی کف اجرا بشه سیخ زن یا دریچه بازدید میتونیم بگذاریم؟

کفشور ونت نمیخواد
شیب در ونت مهم نیست
میتونیم از بالاترین سر ریز ونت بگیریم نه از آخرین
دریچه بازدید در انتهای ارتفاع1متری رایزرهای عمودی لازمه(3راه بازدید)
سیخ زن(اوستا کاری) یا کلین اوت(مهندسی) هم در انتهای رایزرهای افقی لازمه

respina_518

کاربر فعال
اين هم باقي عكس ها ...

مشاهده پیوست 204395

سوال ديگري هم مطرح مي شود كه آيا اجراء لوله ونت فاضلابي تا زير سقف ، ديواري كه پس از آن پايين قسمتي كه لوله ونت به صورت افقي زير سقف رد مي شود ،‌حالت ايستايي خود را حفظ مي كند و آيا مشكلي براي آن ديوار پيش نمي آيد؟ منظور خراب شدن ديوار و اينكه ارتباط آن قسمت ديوار با سقف قطع مي شود...؟ اين حرفي بوده كه استاد بناء يك ساختمان زد و من را به فكر مشغول كرد...؟؟؟
بله این کار اشتباهه میشه از زیر سقف با یه زانو اومد جلو دیوار و حرکت کرد البته چون خودتون تو این عکس به اندازهی یه لوله 70 کد ارتفاعی دارین از زیر سقف
وگر نه که راه دیگش سقف کاذب و اینه که کسی که میخواد سیستم فاضلاب رو طراحی کنه باید به طول محل مصرف تا داکت رو بکنه یه نزدیک ترین داکت رو انتخاب کنه که اینهمه دیوار خراب نشه.

4532mr

عضو
sleeve به معنای روکش هست. وقتی لوله ای رو می خوان از دیوار یا سقف عبور بدن، از یه تکه لوله سایز بزرگتر از خودش به عنوان اسلیو استفاده می کنند تا لوله اصلی حفاظت بشه،باید دقت کرد که اسلیو داخلش خیس و تر نشه تا با مرور زمان خوردگی لوله اصلی رو باعث بشه.
چاه ارت هم بیشتر کار برقی هاست، واسه اینه که اگه برقی هست در بدنه وسایل به زمین انتقال داده بشه و باعث برق گرفتگی طرف نشه.امیدوارم کافی باشند.

اما دوستان انصافا یه سوالی کردم که کسی از اساتید جواب نداد.می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟ مثلا اولین گام موقع اجرای پی ساختمون چی هست،یا مثلا تو کدوم مرحله از ساختمون فاضلاب رو کار می کنیم؟ تو کدوم مرحله میشه رایزر ها رو نصب کرد؟

سلام دوست عزیز منم موافقم که فلوچارت گام به گام درست کنیم هم تاسیسات مکانیکی و هم تاسیسات برقی

4532mr

عضو
میتونیم از بالاترین سر ریز ونت بگیریم نه از آخرین
دریچه بازدید در انتهای ارتفاع1متری رایزرهای عمودی لازمه(3راه بازدید)
سیخ زن(اوستا کاری) یا کلین اوت(مهندسی) هم در انتهای رایزرهای افقی لازمه

منظورتون از این جملات چیه؟
متوجه نشدم

respina_518

کاربر فعال
منظورتون از این جملات چیه؟
متوجه نشدم
منظور از بالاترین سرریز مثلا در آشپزخونهاز بین ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی و سینک بالاترین سینک هست که ونت رو از روی اون میگیریم .
در هر طبقه هر چند تا رایزر اصلی فاضلاب که داری از کف نهایی یک متر بالاتر باید 3راه بازدید بزارید.
کلین اوت هم که عامیانش میشه سیخ زن رو در انتهای رایزرهای افقی باید یک دریچه مانند تعبیه بشه که در هنگام گرفتگی بتونن ازش استفاده کنن.

4532mr

عضو
منظور از بالاترین سرریز مثلا در آشپزخونهاز بین ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی و سینک بالاترین سینک هست که ونت رو از روی اون میگیریم .
در هر طبقه هر چند تا رایزر اصلی فاضلاب که داری از کف نهایی یک متر بالاتر باید 3راه بازدید بزارید.
کلین اوت هم که عامیانش میشه سیخ زن رو در انتهای رایزرهای افقی باید یک دریچه مانند تعبیه بشه که در هنگام گرفتگی بتونن ازش استفاده کنن.

مرسی
میشه ارتفاع سرریزها رو بذارید
سیخ زن که در انتها نصب میشه تو دیوار کار میشه دیگه؟ چه ارتفاعی؟ تو کف هم میذارن؟
یه سوال هم در مورد جعبه کلکتور آبرسانی: آیا در کف هم میشه اجراش کرد یا ممنوعه؟ اگه میشه توضیح بدین
ممنون

Mechan

کاربر فعال
ممنون مهندس .

من یه پیشنهاد برای شروع فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان
دارم.

اینکه از همین فرمهای کنترل اجرای تاسیسات شروع کنیم
و از همون خط اول فرمها مهندسای باتجربه توضیح بدن که چی هستن و چه چیزایی صحیحه و چه چیزایی غلطه .

کلا هیچکی انگار دوس نداره از مهندسای باتجربه یه کمکی کنه !!!
هرکی فکر خودشه هاااااا

mahdip

عضو جدید
مهندس جان به خاطر حسن توجهت ممنونم ا. در این پروژه که خودم مجری هستم به علت اینکه کارفرما انکر تهیه نمیکرد مجبور به استفاده از نبشی شدم . و اینکه اون میله ها راد پیچ نمره 10 هست نه میلگرد .و اما در مورد آچار بکس هم آیا شما پیشنهاد بهتری به جز پشت به پشن جوش کردن نبشی ها دارین؟ بازم تشکر میکنم

دوست عزيزم اول سلام
علت تهيه نكردن انكر يا هر چيز ديگرتوسط كارفرما عموما بحث قيمت آن است كه وظيفه پيمانكار يا مجري است تا يك مقايسه قيمت و نحوه اجرا و حتي مقايسه زمان اجراي كار براي كارفرماتهيه كند و اگر به كار خود مطمئن است كارفرما را متقاعد به اين كار كند مگر اينكه علت ديگري داشته باشد،البته اين بحث من مربوط به پروژه هاي بزرگ است مه منازل مسكوني و كوچك كه زياد تفاوتي ندارد
-به قسمت دوم عرايض بنده توجه كن منظور اين نوشته : "همچنين براي قسمت بالاي ساپورت كه با يك عدد ميلگرد به يك نبشي جوش شده يا مهره شده دقت كنيد"وقتي نوشتم مهره شده يعني ميتونه پيچ متري يا همون راد باشه چون عكس شما كامل واضح نبود هر دو را نوشتم -
اما آچار بوكس:شما خودت كمي فكر كن اگر بخواهي از يك طرف آچار تخت ببري داخل چه بايد بكني ،واضح است كه يك طرف بايد باز باشد يعني يك راه اينه كه از نبشي و تسمه به جاي دو نبشي استفاده كني
موفق باشي

mahdip

عضو جدید
سلام
آهان مرسی لطف کردین
یجایی تو این تایپیک خوندم بعضی از پیمانکاران برای نشون دادن مقاومت 2 اهمی چاه ارت (هنگام تحویل چاه ارت) از یک نوع ماده استفاده میکنند درحالیکه مقاومت اون چاه بالاتره و برای پیچوندن استفاده میکنند
میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین
مرسی

سلام آقاي مهندس
بله شايد خود من نوشته بودم،البته اين سوال كاملا تخصصي بچه هاي برق ميباشد و بايد از اونها پرسيد اما پيمانكاران از نوعي اسيد كه لحظه اي اهم چاه رو پائين مياره استفاده ميكنند به نام لوم توي بازار معروفه-
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
چندتا سوال در مورد فاضلاب؟
ونت برای کفشوی ضروریه؟
شیب در لوله کشی ونت باید چطور باشد؟
آیا می توان وقتی چندتا چشمه کنار هم داریم برای اجرای ونت فقط از آخرین چشمه یک ونت گرفت و بقیه چشمه هارو ونت نداد؟
دریچه بازدید و سیخ زن کجاها لازم و ضروریه؟
آیا اگه فاضلاب روی کف اجرا بشه سیخ زن یا دریچه بازدید میتونیم بگذاریم؟​

سلام مهندس عزيز
1-كفشوي ونت نميخواهد اما كفشوي آشپزخانه را اجازه نداريد به فاضلاب توالت و ... وصل كنيد مگر با واسطه
2-دوستان عزيز شيب در ونت كاملا مهم است و بايد رعايت شود شيب به سمت فاضلاب بايد باشد به مقررات ملي ساختمان مبحث 16 چاپ 1391 صفحه 94 بند 16-6-2-5 قسمت ب مراجعه كنيد
3-نه از آخرين چشمه و نه از بالاترين چشمه ميتوان ونت گرفت بلكه تمام مصرف كننده هائي كه روي زمين هستند مانند توالت ،دوش، وان و ....يك عدد ونت و و آنهائي كه بالاترند ونت جدا ميخواهند،جهت مطالعه دقيق تر به همان كتاب صفحه 99 قسمت 9-2-6-16 هواكش مداري مراجعه كنيد
4-دريچه بازديد را ميتوان به جاي دريچه تست هم در نظر گرفت و هر دو طبقه در رايزر عمودي يكي قرار داد اما اينكه ارتفاع آن از كف تمام شده چقدر باشد جائي نوشته نشده ولي بهترين عدد 45 سانتيمتر از كف تمام شده است اما در خط افقي هر 30 متر حداقل يكي نياز است حتي در كف ،clean out هم زماني كه خط اصلي تغيير مسير ميدهد نياز است كه بايد هم نقشه و هم اجرا را ببينيد تا ملموس باشد همچنين جهت اطلاعات دقيقتر به همان كتاب صفحه 76 بند 6-2-5-16 مراجعه كنيد
دوستان عزيز لطفا مطالبي كه مينويسيد سعي كنيد حتما با دليل و مدرك مستند باشد تا به يه جمع بندي واحد برسيم و قابل دفاع و ارائه به كارفرمايان باشد نه اينكه مطالب و يا اعداد آن چيزي باشد كه ما خودمان اجرا ميكنيم يا فلان استادكار گفته باشد
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
هرکی فکر خودشه هاااااا

سلام مهندس عزيز
من كه جزء اون مهندساي با تجربه نيستم اما ما كه نميدونيم چه سوالي توي ذهن شماها هست كه جواب بديم
شما تك تك اون موارد رو قرار بده اگه بلد بوديم توضيح ميديم بحث ميكنيم تا به جمع بندي برسيم وگرنه من خودم يه بحث رو شروع ميكنيم تا آخرش ميرم به نظرات ديگران هم توجه نميكنيم كه راه درستي نيست
خدا هم ميگه از تو حركت از من بركت
بي انصافيه دوستاي خوبي كه دارند اينجوري تلاش ميكنند متهم به "هر كي به فكر خودشه" بكني
موفق باشيد

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
هرکی فکر خودشه هاااااا
سلام
منم یه ده سالی تجربه طراحی و نظارت واجرا دارم
شما اگه در مورد خاصی سوال دارین وموضوع رو مطرح کنین من روزی یک بار معمولن شبا ان میشم اگه بتونم کمکی بکنم خوشحال میشم همینطور که دوستمون مهدی اقا در پستای قبلی فرمودن حرکت باید از سمت کسی باشه که میخواد یاد بگیره...

4532mr

عضو
[/RIGHT]

سلام مهندس عزيز
1-كفشوي ونت نميخواهد اما كفشوي آشپزخانه را اجازه نداريد به فاضلاب توالت و ... وصل كنيد مگر با واسطه
2-دوستان عزيز شيب در ونت كاملا مهم است و بايد رعايت شود شيب به سمت فاضلاب بايد باشد به مقررات ملي ساختمان مبحث 16 چاپ 1391 صفحه 94 بند 16-6-2-5 قسمت ب مراجعه كنيد
3-نه از آخرين چشمه و نه از بالاترين چشمه ميتوان ونت گرفت بلكه تمام مصرف كننده هائي كه روي زمين هستند مانند توالت ،دوش، وان و ....يك عدد ونت و و آنهائي كه بالاترند ونت جدا ميخواهند،جهت مطالعه دقيق تر به همان كتاب صفحه 99 قسمت 9-2-6-16 هواكش مداري مراجعه كنيد
4-دريچه بازديد را ميتوان به جاي دريچه تست هم در نظر گرفت و هر دو طبقه در رايزر عمودي يكي قرار داد اما اينكه ارتفاع آن از كف تمام شده چقدر باشد جائي نوشته نشده ولي بهترين عدد 45 سانتيمتر از كف تمام شده است اما در خط افقي هر 30 متر حداقل يكي نياز است حتي در كف ،clean out هم زماني كه خط اصلي تغيير مسير ميدهد نياز است كه بايد هم نقشه و هم اجرا را ببينيد تا ملموس باشد همچنين جهت اطلاعات دقيقتر به همان كتاب صفحه 76 بند 6-2-5-16 مراجعه كنيد
دوستان عزيز لطفا مطالبي كه مينويسيد سعي كنيد حتما با دليل و مدرك مستند باشد تا به يه جمع بندي واحد برسيم و قابل دفاع و ارائه به كارفرمايان باشد نه اينكه مطالب و يا اعداد آن چيزي باشد كه ما خودمان اجرا ميكنيم يا فلان استادكار گفته باشد
موفق باشيد

سلام مهدی عزیز
خیلی لطف کردی
منظورتون از شیب ونت به سمت فاضلاب باشه یعنی سرازیری شیب به سمت فاضلاب باشه؟ درسته؟
من تو گذاشتن دریچه بازدید و سیخ زن ها مشکل دارم میشه عکس بذارید و توضیح بدین؟

respina_518

کاربر فعال
[/RIGHT]

سلام مهندس عزيز
موفق باشيد
سلام مهندس.
من منظورم سیستم فول ونت نبود که همه ی سر ریزها رو ونت بدبم دوستمون پرسیدن کجا ضروریه که من گفتم از بالاترین سرریز .
ومنظورم از شیب لوله ونت با توجه به موازی بودنش به رایزر افقی خودش همون شیب رو دنبال میکنه.
و اما در مورد سه راه بازدید که اگر در ارتفاع 45 سانتی باشه آیا برای باز کردنش نباید لوله کشیهایی که جلوش قرار داره رو تخریب کنیم یا حتی غیرگونی رو؟ کد ارتفاعی 100 سانتی متر بهتر نیست.
در مورد ساپورت هم آچار بکس میخواد سیستمی که من اجرا کردم و اما برای باز کردنش آچار بکس راحت تر میچرخه یا آچار تخت که شما فکر کردی؟و اینکه استفاده از تسمه به جای دوبل کردن نبشی آیا همون تحمل وزن نبشی دوبل رو داره؟
و اما من نگفتم حرفام حتما سند و مدرک داره چیزایی رو که نوشتم فقط تجربه ی چند سال کار کردنمه.
من هیچ ادعایی ندارم مهندس.
فقط خواستم نظرات بهتر رو بدونم چیزایی که بهتر از این طرح دوستان اجرا کردن رو ببینم(با عکس)

mahdip

عضو جدید
سلام مهدی عزیز
خیلی لطف کردی
منظورتون از شیب ونت به سمت فاضلاب باشه یعنی سرازیری شیب به سمت فاضلاب باشه؟ درسته؟
من تو گذاشتن دریچه بازدید و سیخ زن ها مشکل دارم میشه عکس بذارید و توضیح بدین؟

سلام مهندس عزيز
منظورم رو درست متوجه شدي
حتما عكس ميذارم تا متوجه بشيد
موفق باشي

AmooSaeid

عضو جدید
گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

سیستم ارجاع نظارت برای مهندسین تاسیسات هم راه افتاده ؟ از دوستانی که پایه ۳ هستن کسی کار بهش ارجاع شده ؟ ۸۰۰۰متر سهمیه رو پر کرده ؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mechan

کاربر فعال
سلام مهندس عزيز
من كه جزء اون مهندساي با تجربه نيستم اما ما كه نميدونيم چه سوالي توي ذهن شماها هست كه جواب بديم
شما تك تك اون موارد رو قرار بده اگه بلد بوديم توضيح ميديم بحث ميكنيم تا به جمع بندي برسيم وگرنه من خودم يه بحث رو شروع ميكنيم تا آخرش ميرم به نظرات ديگران هم توجه نميكنيم كه راه درستي نيست
خدا هم ميگه از تو حركت از من بركت
بي انصافيه دوستاي خوبي كه دارند اينجوري تلاش ميكنند متهم به "هر كي به فكر خودشه" بكني
موفق باشيد

سلام
منم یه ده سالی تجربه طراحی و نظارت واجرا دارم
شما اگه در مورد خاصی سوال دارین وموضوع رو مطرح کنین من روزی یک بار معمولن شبا ان میشم اگه بتونم کمکی بکنم خوشحال میشم همینطور که دوستمون مهدی اقا در پستای قبلی فرمودن حرکت باید از سمت کسی باشه که میخواد یاد بگیره...

سلام وتشکر از عزیزان و دوستانم

من سوالم اینه که به عنوان کسی که الان تازه پروانه اشتغال به کار پایه 3 گرفتم و سیستم برام یه متراژی رو تعیین کرده برم نظارت کنم . اولا از فونداسیون و پی ریزی میرم برای نظارت یا
بعد ساخت وساز ؟
سازوکار چیه و چه چیزایی از مثلا یه ساختمان 2 طبقه 200-300 متری باید چک کنم تا نهایتا امضای تایید نظارت رو بزنم.
و برای اینکه بتونم این موارد رو نظارت کنم باید مباحث 14-16-17 رو معیار قرار بدم و طبق اون اعداد وارقام وباید ونبایدهایش در نظر بگیرم ؟

reza_esi13

عضو جدید

من سوالم اینه که به عنوان کسی که الان تازه پروانه اشتغال به کار پایه 3 گرفتم و سیستم برام یه متراژی رو تعیین کرده برم نظارت کنم . اولا از فونداسیون و پی ریزی میرم برای نظارت یا
بعد ساخت وساز ؟
سازوکار چیه و چه چیزایی از مثلا یه ساختمان 2 طبقه 200-300 متری باید چک کنم تا نهایتا امضای تایید نظارت رو بزنم.
و برای اینکه بتونم این موارد رو نظارت کنم باید مباحث 14-16-17 رو معیار قرار بدم و طبق اون اعداد وارقام وباید ونبایدهایش در نظر بگیرم ؟

سلام
كارفرما مجبور هست براي پيشرفت كارش ، دنبال امضاء و مهر شما باشه ... شما در هر مرحله بايد تاييديه بدين :گود برداري - فندانسيون - اجراء هر سقف - دودكش - آتشنشاني و ... - يعني در هر مرحله از جلو رفتن سازه ، شما هم بايد تاييديه بدين و از طرف ديگر شما هم بايد در هر مرحله ، طي فرم هاي سازمان محل خود ، گزارش پيشرفت كار و هر مرحله را براي سازمان ارسال كنيد ، تا مبلغ پولتان هم آزاد شود... ضمنا با هر مرحله گزارش به سازمان ، بازرسان سازمان از كار شما بازديد مي كنند
در اصفهان مرحله فوندانسيون را بازرسان بازديد ندارند و مرحله اول را تكميل و تحويل مي دهيم ،‌اما در مراحل بعد تا مرحله نازك كاري ، همه را تكميل كرده و يك بار تحويل سازمان مي دهيم...

moatamed

کاربر ممتاز

بعد ساخت وساز ؟
سلام
البته دوستانمون در پستهای قبلی مواردی روفرمودن حرفای من ناقض حرف دوستان نیست بلکه برای تکمیل اونها ذکر میکنم
در خراسان متاسفانه یا خوشبختانه هیچ کس از شما هیچ گزارشی نمیخواد و شما همه حق الزحمه رو همون اول کار دریافت میکنین و پایان کا ر تاییدیه رو صادر میکنین
خوب شما اول که نقشه ها رو ببینی میفهمی ایا در موقع فوندانسیون کاری داری یانه مثلن جایی لوله انتظار یا اسلیو که قبلن توضیح داده شده میخواد یانه اگه خواست موقع فوندانسیون به همکاران سازه و... میگی وگرنه ...
بعد میره موقع اجرای سقف با توجه به نقشه ها اگه داکت داره اقدام میکنی و یاد اوری به کارفرما وسازه ومعماری اگرم نداره که هیچ...
دراصل کارما بعد از سفت کاری شروع میشه به کارفرما میگی جلسه اولی که لوله کش میاد شمارو هم خبرکنه و تمام نقطه نظراتتو به لوله کش همونجا میگی اگه لازم شد هر بخش لوله کشی جزئیاتش جداگا نه باید مورد بررسی قرار بگیره دراین پسنت من کلی میگم
اول میگی فاضلاب کاربشه.....
بعد ابرسانی و گرمایش و کولر
اگه اسپلیت میخواد همون موقع سفت کاری باید بیان و لوله مسی وکابل بین یونیت داخلی و خارجی رو اجراکنن و معمولن درین اون فراموش میشه....
والی اخر...

mersad20

کاربر فعال
دوستان سيستم ارجاع نظارت فقط در اصفهان داره برگزار ميشه يا در كل شهرستانها هست ؟"

moatamed

کاربر ممتاز
دوستان سيستم ارجاع نظارت فقط در اصفهان داره برگزار ميشه يا در كل شهرستانها هست ؟"

سلام من نمیدونم منظورتون از سیستم ارجاع نظارت چیه؟
اما تو خراسان ایجوریه که همه مهندسان عضو دفاتر مهندسی هستن و هر دفتر با توجه به تعداد مهندساش یه ضریب و ظرفیتی داره
کار رو مسئول دفتر از صاحب کار میگیره و همه کارای صدور پروانه رو انجام میده و مهر و امضای مهندسا رو هم میگیره تحویل صاحب کار میده و علاوه بر پولی که بابت تهیه نقشه ها از کارفرما میگیره کل پول طراحی و نظارتو هم مطابق تعرفه از اون میگیره و پانزده درصد بعنوان حق الزحمه خودش برمیداره و بقیه رو بین اعضا مطابق سهمشون تقسیم میکنه
البته بسیار سیستم بدیه چون یه سری زیر تعرفه کارمیکنن و پول گرفتن مهنسین از مسئول دفتر خودش حکایتی داره
هرمهندس هم با توجه به پایه اش یک ظرفیت مشخصی داره مثلن پایه یک تاسیسات 19200 متره و همزمان بیشتر ازاین متراژ نمیتونی کار داشته باشی باید تعدادی از کارات پایان کار بکیرن سهمیه ات ازاد بشه تا بتونی کار جدید بگیری

reza_esi13

عضو جدید
سلام من نمیدونم منظورتون از سیستم ارجاع نظارت چیه؟
اما تو خراسان ایجوریه که همه مهندسان عضو دفاتر مهندسی هستن و هر دفتر با توجه به تعداد مهندساش یه ضریب و ظرفیتی داره
کار رو مسئول دفتر از صاحب کار میگیره و همه کارای صدور پروانه رو انجام میده و مهر و امضای مهندسا رو هم میگیره تحویل صاحب کار میده و علاوه بر پولی که بابت تهیه نقشه ها از کارفرما میگیره کل پول طراحی و نظارتو هم مطابق تعرفه از اون میگیره و پانزده درصد بعنوان حق الزحمه خودش برمیداره و بقیه رو بین اعضا مطابق سهمشون تقسیم میکنه
البته بسیار سیستم بدیه چون یه سری زیر تعرفه کارمیکنن و پول گرفتن مهنسین از مسئول دفتر خودش حکایتی داره
هرمهندس هم با توجه به پایه اش یک ظرفیت مشخصی داره مثلن پایه یک تاسیسات 19200 متره و همزمان بیشتر ازاین متراژ نمیتونی کار داشته باشی باید تعدادی از کارات پایان کار بکیرن سهمیه ات ازاد بشه تا بتونی کار جدید بگیری

قبلا اصفهان هم تقريبا همين روال بود ، فقط پول را سازمان نظام مهندسي اصفهان مي گرفت و به خود حساب مهندس واريز مي كرد و مهندسي هم كه دفتر فني واسش كار گرفته بود ، درصد 10 تا 15 را بهش مي دادند.نظام مهندسي سيستمي را به صورت آنلاين و اينترنتي به نام سيستم ارجاع نظارت صورت داد كه كليه پروژه هاي دريافتي در شاخه نظارت را بر اساس پايه در سايت قرار مي داد و طي يكسري امتيازات كه در ثبت نام مهندس در سايت قرار داده بود ، بر اساس ( تاريخ عضويت و رتبه و متراژ ساليانه و متراژي كه استفاده كردي و عدم خلافي و ... ) امتيازي به مهندس تعلق مي گرفت كه پس از رجوع به اين سايت مي توني بر اساس امتيازت پروژه ها را انتخاب كني و حال اين پروژه در گروه ب از 250 متري هست تا 2000متري ،‌ديگه بستگي به امتياز طرف داره ... كه واقعا سيستم خوبيه و حق كسي ضايع نمي شه و همه پروژه ها را شخص مي تونه ببينه و تا قرارداد پروژه را نوشتي ، 3 يا 4 روزه پول تو حسابته...

4532mr

عضو
دوستان همانطور که میدونید یکی از مهمترین قسمت های نظارت تاسیساتی اجرای صحیح دودکش پکیج یا آبگرمکن و دودکشهای بخاری هستش که کمتر مورد بحث قرار گرفته (از جمله طول مجاز لوله افقی دودکش، جنسهای مورد استفاده برای دودکش، سایزهای لوله های مورد استفاده و هرچی که دوستان فکر میکنن مفیده)
دوستان اگه نکاتی به ذهنشون میرسه لطف کنن قرار بدن
اگه با عکس توضیح بدن خیلی مفیدتر خواهد بود
سلام دوستان کسی نظری در این مورد نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

4532mr

عضو
دوستان میخواستن در مورد کانال کشی توضیح بدن
خوب یا علی . . .
بپرسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ابعاد دهانه کولرهای رایج و ابعاد مجاز کانالهای اصلی و فرعی و سپس ابعاد دریچه هاشون
همچنین نحوه محاسبه آنها

دوستان لطفا اگه اطلاعاتی دارید برای ما تازه کارا توضیح بدین
مرسی

4532mr

عضو
عزیزان در مورد طراحی و نظارت تاسیسات برقی کسی اطلاعاتی نداره؟

4532mr

عضو
اینم یه سری چک لیست برقی

پیوست ها

• Bargh_1.pdf
    585 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • bargh_2.pdf
    153.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1
بالا