گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

Mechan

کاربر فعال
شما هراستانی هستین به مدیریت گاز تو نظام مهندسی استانتون مراجعه کنین راهنماییتون میکنن
ابتدا مبحث 17 رو میگذرونین بعدشم با توجه به پایه تون بین 45 روز تا 90 روز کاراموزی داره

ممنون مهندس .

4532mr

عضو
سلام دوستان
اگه میشه در مورد دستگاه های تهویه مطبوع و اینکه هر کدوم برای چه شرایط کاری و آب و هوایی مناسبه توضیح بدین
مثلا پکیج یکپارچه کجا کاربرد داره و مزایا و معایبش چیه؟ یا هواساز ؟ و ....

4532mr

عضو
دوستان لطفا فعال باشید مرسی
می خوام بدونم سیستمهای سرمایشی و گرمایشی های موجود چطوری کار میکنن چه مزایا و معایبی داره در چه شرایط آب و هوایی خوبه برای چه مساحتهایی به درد می خوره و ...؟
پکیج های بزرگ که برای گرمایش و سرمایش استفاده میشه چطوری کار میکنه و کلا چطوره؟
ایرواشر و دمنده و هواساز چطورند؟ کارشون چیه؟ و ...
میدونم سوالاتم زیاده و شاید نشه به یکبار جواب داد ولی سوالاتمو متنوع میپرسم چون هم دوستان فعال باشن هم کنجکاوم در این موارد و هم شاید هر کدوم از دوستان در یک مورد تجربه داشته باشه و بتونه در همون مورد کمکم کنه
بازم تشکر از تایپیک خوبتون

آخرین ویرایش:

4532mr

عضو
در مورد تاسیسات برقی از جمله نحوه اجرا و تست کلید و پریز و سیستم ارت و روشنایی و فیوز ها و ... هم لطفا اظهار نظر و بحث کنید
چطور جنس خوب و بد رو در کلید و پریز و ... تشخیص بدیم؟

4532mr

عضو
چندتا سوال دیگه در مورد فاضلاب؟
شیب ونت باید چطور باشد؟
آیا میتونیم فاضلاب روشویی و سینک و لباسشویی و توالت و حموم و ... رو با هم به یک رایزر بزرگتر مثلاً 6 اینچ در ساختمونهای 4 یا 5 طبقه وصل کنیم یا حموم ها رو جدا توالت ها رو جدا و آشپزخونه رو جدا هر کدوم رو به رایزرهای 4 اینچ وصل کنیم؟
آیا می توان برای اجرای ونت فقط از آخرین چشمه یک ونت گرفت و بقیه چشمه هارو ونت نداد؟
ونت برای کفشوی ضروریه؟ کجاها میتونیم ونت نگذاریم و کجاها باید و لازمه که ونت بذاریم؟(نشریه رو خوندم ولی بعضی مواقع در اجرا شاید نتونیم بذاریم یا کف بیاد بالا در این موارد کجاها میتوان چشممون رو ببندیم و سیستم دچار مشکل نمیشه؟)
دریچه بازدید و سیخ زن کجاها لازم و ضروریه؟
آیا اگه فاضلاب روی کف اجرا بشه سیخ زن یا دریچه بازدید میتونیم بگذاریم؟
دوستان اگه در مورد هر کدوم از موضوعات فوق تجربه و اطلاعاتی داره لطفا به بحث بگذاره
با تشکر

pepper

کاربر فعال
ووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووواو
چقد سوال
می خوایی یه شبه پولدار بشی؟
خوب
من یچیزایی می دونم
بیشتر سوالایی که داری رو میتونی از تو نشریه اشری یا کریر پیدا کنی
منابع فارسی کتاب طباطبایی و وکیل الرعایا هم هست

خوب

سیستمهای سرمایشی و گرمایشی های موجود چطوری کار میکنن !!!!!!!!
خوب کار میکنن دیگه
نمیشه که مختصر کل درس تهویه رو گفت
بهتر کتاب بخونی

Yasin_A

عضو جدید
با سلام
من نیاز شدید به یک کارت ثبت نام معماری اجرا دارم.
لازم به ذکر است که کارت ثبت نام معماری اجرا با سایر مهندسان شامل عمران نظارت-عمران محاسبات-عمران اجرا-تاسیسات مکانیکی-تاسیسات برقی-شهرسازی-نقشه برداری-ترافیک مشابه است.
از دوستانی که کارت اضافه دارند یا مایل به استفاده نیستند خواهش می کنم به بنده اطلاع دهند.
09121255688
ysnnsr@gmail.com

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
درود بر شما
درمورد سوالهاي مهدي عزيز توضيح داد در مورد سوال چهارم بايد بگم اگر اين سهل انگاري در ديوارها و سقف باشه امكان اصلاح هست ميشه با تخريب انجام داد البته به جنس و نوع ديوار و سقف بستگي داره كه اينكار هم هزينه داره و هم باعث ضعف ساختار سقف و ديوار ميشه ولي در مورد پي و فنداسيون ساختمان هيچ كاري نميشه انجام داد به نظر من ناظر بايد گزارش خودش رو بده تا هر جوري ميشه اصلاح شود

درود بر شما
نقشه هايي كه در محل اجرا بايد حتما موجود باشه رو توي پست هاي قبلي گفتم بازم ميگم
1- نقشه هاي اجراي فاضلاب و آب باران به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
2- نقشه هاي اجراي لوله هاي اب سردو گرم به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
3- نقشه هاي اجراي لوله هاي سيستم حرارتي به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
4-نقشه هاي اجراي كانالهاي هوادهي و تخليه هوا به انضمام رايزر ديا گرام هاي مربوطه
5-نقشه اجرا و جانمايي محل اسقرار تجهيزات موتور خانه
6- نقشه جزييات اجراي هر سيستم
7 - جدول نو ع و ظرفيت تجهيزات انتخابي براي اجرا... شامل پكيج كولر هواساز فن كوئل تجهيزات موتور خانه هواكش ها وغيره
سلام
یه سوال دوستان:پس چرا نقشه شامل لوله های گاز توی این مواردا نبود؟

mech.shima

کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

mahdip

عضو جدید
سلام

سلام
چون لوله كشي گاز رو اصلا مهندس بازرس گاز تائيد ميكنه و ربطي به مهندس ناظر تاسيسات نداره و روال اينجوري است كه ابتدا لوله كشي با نظر مهندس ناظر گاز انجام ميشه و در انتها نقشه تهيه ميشه و هنگام تائيد نهائي ،نقشه ها نيز چك شده و مورد تائيد قرار ميگيرد البته در بعضي مواقع پيش نقشه نيز تهيه ميشود
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
با سلام
من نیاز شدید به یک کارت ثبت نام معماری اجرا دارم.
لازم به ذکر است که کارت ثبت نام معماری اجرا با سایر مهندسان شامل عمران نظارت-عمران محاسبات-عمران اجرا-تاسیسات مکانیکی-تاسیسات برقی-شهرسازی-نقشه برداری-ترافیک مشابه است.
از دوستانی که کارت اضافه دارند یا مایل به استفاده نیستند خواهش می کنم به بنده اطلاع دهند.
09121255688
ysnnsr@gmail.com
سلام
اين كارت اضافه چي هست و براي چه كاري بدردت ميخوره اينجا كه همگي معمولا مكانيك هستند !!!!!!!معماري !!!!!

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام

سلام
چون لوله كشي گاز رو اصلا مهندس بازرس گاز تائيد ميكنه و ربطي به مهندس ناظر تاسيسات نداره و روال اينجوري است كه ابتدا لوله كشي با نظر مهندس ناظر گاز انجام ميشه و در انتها نقشه تهيه ميشه و هنگام تائيد نهائي ،نقشه ها نيز چك شده و مورد تائيد قرار ميگيرد البته در بعضي مواقع پيش نقشه نيز تهيه ميشود
موفق باشيد
البته قانونیش اینه که مجری ذیصلاح قبل شروع بکار نقشه رو بکشه وبیاد به تایید مهندس ناظر برسونه بعد شروع کنه
ولی معمولن درابتدای کار مهندس ناظر یه پیش بازدید میره و محل و مسیر انشعابها رو شفاهی مشخص میکنه و نقشه نهایی از اخر مو قع بازدید پایان کار تهیه میشه

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
اگه میشه در مورد دستگاه های تهویه مطبوع و اینکه هر کدوم برای چه شرایط کاری و آب و هوایی مناسبه توضیح بدین
مثلا پکیج یکپارچه کجا کاربرد داره و مزایا و معایبش چیه؟ یا هواساز ؟ و ....

سلام دوست من
يك بخشي توي همين سايت من ديدم به نام چيلر و ... مطالب خوبي داشت
اما:اول از چيلر برات بگم:
چيلرهاي جذبي و چيلرهاي تراكمي دونوع چيلر رايج در تهويه مطبوع است عمده طراحان از اين روش كه ميگم براي انتخاب استفاده ميكنند:
براي مناطق گرم و با رطوبت بالا از چيلر تراكمي هوائي براي مناطق گرم و خشك تا 150 تن طراحان ترجيح ميدهند از چيلر تراكمي آبي يا هوائي و از 150 تن به بالا از چيلر جذبي استفاده كنند اما باز به شرايط پروژه بستگي داره و شهري در آن هستيد چون اگر در تناژ بالا از چيلر تراكمي استفاده كنيد مصرف برق بالا ميرود و اگر مصرف برق از حدود 150kw بيشتر شود (براي تهران) بايد براي پروژه پست برق تهيه كنيد
چيلر تراكي نيز از لحاظ نوع كمپرسور بر 4 نوع است كه هريك معايب و مزايائي دارد
1-كمپرسور سيلندر پيستوني يا رفت و برگشتي
2-كمپرسور اسكرال
3-كمپرسور اسكرو
4 -سانتريفيوژ
و بقيه موارد براي اينكه خسته كننده نشود براي تايپيك هاي بعدي
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
البته قانونیش اینه که مجری ذیصلاح قبل شروع بکار نقشه رو بکشه وبیاد به تایید مهندس ناظر برسونه بعد شروع کنه
ولی معمولن درابتدای کار مهندس ناظر یه پیش بازدید میره و محل و مسیر انشعابها رو شفاهی مشخص میکنه و نقشه نهایی از اخر مو قع بازدید پایان کار تهیه میشه

عرض كردم پيش نقشه منظور همون بود دوست من

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
چند سوال
اسلیو گذاری چی هست؟
چاه ارت چیه؟

آخرین ویرایش:

MIG29

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز , من تازه با این تاپیک آشنا شدم و فردا هم میخام برای صدور پروانه پایه 3 اقدام کنم ,اول از همه از همه کسانی که تو این تاپیک راهنمایی میکنن خیلی خیلی ممنونم. عنوان اولین سوالم راجع به خونه خودمون هست که نزدیک به یک سال پیش ساخته شده و لوله های فاضلاب و هواکش رو از داخل دیوار عبور دادند که هم خیلی صدا داره ینی هم توالت و هم حموم همیشه صدای شرشر آب آزار دهنده دارند و هم اینکه چون لوله ها از دیوار مشترک پذیرایی و دوتا اتاق دیگه عیور میکنن صدا به راحتی و وضوح میره پایین ,سوالم بعد از این توضیحات اینه که مگه پیمانکار ساختمون میتونه این لوله ها رو از داخل دیوار عبور بده و داکت تعیبه نکنه؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
چند سوال
اسلیو گذاری چی هست؟
چاه ارت چیه؟
سلام
وقتی یه سازه بتنی رو اجرا میکنن پیش بینی اینکه دراینده ممکنه لازم بشه لوله های اب یا فاضلاب تاسیساتی یا کابلهای برقی از تو این سازه بتنی مثله فوندانسیون یا دیوارهای برشی .. عبور کنه میشه ولذا عمومن با گذاشتن غلافهای فلزی یا... از تخریب اینده بتن جهت عبور لوله ها جلوگیری میشه تا لوله ها یا کابلها از این غلافها عبورکنن به این عمل غلاف گذاری جهت عبور کابل یا لوله در اینده اسلیو گذاری میگن

چاه ارت که بیشتر به برقیها مربوط میشه برای جلوگیری از برق گرفتگی و انتقال الکتریکی به زمین درموقع اتصال برق ایجاد میشه و ابتدا یه چاه معمولی تا عمقی که به زمین نمدار برسه حفر میکنن بعد یک صفحه حدودن 30در30 سانت مسی داخل اون قرارمیدن واین صفخه مسی رو با کابل مسی قوی و عمومن بدون روکش به سیستم ارت ساختمون یا دستگاهها (سیم سوم وسط پریزها و تجهیزات)وصل میکنن واین چاه رو یکی دو متری به منظور انتقال الکتریکی بهتر با مخلوط ذغال و نمک یا ماده ای به نام بنتونیت پر میکنن و بقیه شو با همون خالک خفرشده ، و حتی معمولن یه لوله هم میذارن که بشه اون پایین رو همواره خیس نگه داشت البته روشهای دیگه هم داره که من بطور کلی گفتم

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
وقتی یه سازه بتنی رو اجرا میکنن پیش بینی اینکه دراینده ممکنه لازم بشه لوله های اب یا فاضلاب تاسیساتی یا کابلهای برقی از تو این سازه بتنی مثله فوندانسیون یا دیوارهای برشی .. عبور کنه میشه ولذا عمومن با گذاشتن غلافهای فلزی یا... از تخریب اینده بتن جهت عبور لوله ها جلوگیری میشه تا لوله ها یا کابلها از این غلافها عبورکنن به این عمل غلاف گذاری جهت عبور کابل یا لوله در اینده اسلیو گذاری میگن

چاه ارت که بیشتر به برقیها مربوط میشه برای جلوگیری از برق گرفتگی و انتقال الکتریکی به زمین درموقع اتصال برق ایجاد میشه و ابتدا یه چاه معمولی تا عمقی که به زمین نمدار برسه حفر میکنن بعد یک صفحه حدودن 30در30 سانت مسی داخل اون قرارمیدن واین صفخه مسی رو با کابل مسی قوی و عمومن بدون روکش به سیستم ارت ساختمون یا دستگاهها (سیم سوم وسط پریزها و تجهیزات)وصل میکنن واین چاه رو یکی دو متری به منظور انتقال الکتریکی بهتر با مخلوط ذغال و نمک یا ماده ای به نام بنتونیت پر میکنن و بقیه شو با همون خالک خفرشده ، و حتی معمولن یه لوله هم میذارن که بشه اون پایین رو همواره خیس نگه داشت البته روشهای دیگه هم داره که من بطور کلی گفتم

توضیحاتتون درمورد چاه ارت رو متوجه شدم
اما در مورد اسلیو گذاری یه ذره تصویر سازی ذهنیم به هم میریزه یعنی دقیقا چطوری؟عکس ندارین بذارین؟

moatamed

کاربر ممتاز
توضیحاتتون درمورد چاه ارت رو متوجه شدم
اما در مورد اسلیو گذاری یه ذره تصویر سازی ذهنیم به هم میریزه یعنی دقیقا چطوری؟عکس ندارین بذارین؟

اخه چیز مهمی نیس که ادم تو پروژه ها ازش عکس بگیره حالا عکسامو نگاه میکنم اگه عگس بدرد بخوری پیدا کردم ختمن میذارم
....

یا میتونم بگم ایجاد مسیر انتظار در سازه ها برای عبور تاسیسات دراینده از ان مسیرها

دوستان دیگه اگه توضیح بهتری دارن ممنون میشم بفرماین

behnam_mech1987

عضو جدید
سلام
چند سوال
اسلیو گذاری چی هست؟
چاه ارت چیه؟

sleeve به معنای روکش هست. وقتی لوله ای رو می خوان از دیوار یا سقف عبور بدن، از یه تکه لوله سایز بزرگتر از خودش به عنوان اسلیو استفاده می کنند تا لوله اصلی حفاظت بشه،باید دقت کرد که اسلیو داخلش خیس و تر نشه تا با مرور زمان خوردگی لوله اصلی رو باعث بشه.
چاه ارت هم بیشتر کار برقی هاست، واسه اینه که اگه برقی هست در بدنه وسایل به زمین انتقال داده بشه و باعث برق گرفتگی طرف نشه.امیدوارم کافی باشند.

اما دوستان انصافا یه سوالی کردم که کسی از اساتید جواب نداد.می تونین کمک کنین تا یه فلوچارت گام به گام برای انجام مراحل تاسیسات مکانیکی توی ساختمان درست کنیم؟ مثلا اولین گام موقع اجرای پی ساختمون چی هست،یا مثلا تو کدوم مرحله از ساختمون فاضلاب رو کار می کنیم؟ تو کدوم مرحله میشه رایزر ها رو نصب کرد؟

m_hoseini2010

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان آیا میشه عضو نظام مهندسی فارس بود و رفت دوره بعضی مباحث را در استان دیگر گذروند؟

mahdip

عضو جدید
سلام
چند سوال
اسلیو گذاری چی هست؟
چاه ارت چیه؟

متاسفانه در هر تايپيك بيش از 2 عكس نميشه قرار داد03.jpg04.jpg در عكس سمت راست اسليو گذاري شده است كه بعد از پوشش محل عبور شود و عبور ماشين به لوله ها آسيب نرساند به همين دليل از اسليو فلزي استفاده شده است ،جنس اسليو بنا به مورد مصرف ميتواند فلز يا غير فلز باشد

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان آیا میشه عضو نظام مهندسی فارس بود و رفت دوره بعضی مباحث را در استان دیگر گذروند؟
فک میکنم قانون مشخصی نداشته باشه چون من خودم دوره مبحث 17 گازرسانی رو تهران رفتم مدرکشو بردم مشهد قبول نکردن گفتن باید اینجا دوباره بری و دوباره رفتم اما دوتا سمینار که تهران رفته بودم برای تمدید پروانه قبول کردند

mech.shima

کاربر ممتاز
متاسفانه در هر تايپيك بيش از 2 عكس نميشه قرار دادمشاهده پیوست 203465مشاهده پیوست 203466 در عكس سمت راست اسليو گذاري شده است كه بعد از پوشش محل عبور شود و عبور ماشين به لوله ها آسيب نرساند به همين دليل از اسليو فلزي استفاده شده است ،جنس اسليو بنا به مورد مصرف ميتواند فلز يا غير فلز باشد

این عکسا کنار توضیحات دوستان یه تعریف خوب از آب دراومد

ببخشید جناب مهندس به نظرتون چه بحثی رو اینجا شروع کنیم؟؟!!!یه چیزی باشه که من و امثال من که کار عملی انجام ندادن بتونن فعالیت کنن و استفاده ببرن

reza_esi13

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز , من تازه با این تاپیک آشنا شدم و فردا هم میخام برای صدور پروانه پایه 3 اقدام کنم ,اول از همه از همه کسانی که تو این تاپیک راهنمایی میکنن خیلی خیلی ممنونم. عنوان اولین سوالم راجع به خونه خودمون هست که نزدیک به یک سال پیش ساخته شده و لوله های فاضلاب و هواکش رو از داخل دیوار عبور دادند که هم خیلی صدا داره ینی هم توالت و هم حموم همیشه صدای شرشر آب آزار دهنده دارند و هم اینکه چون لوله ها از دیوار مشترک پذیرایی و دوتا اتاق دیگه عیور میکنن صدا به راحتی و وضوح میره پایین ,سوالم بعد از این توضیحات اینه که مگه پیمانکار ساختمون میتونه این لوله ها رو از داخل دیوار عبور بده و داکت تعیبه نکنه؟

سلام
شما در خصوص لوله هاي فاضلابي كه در ديوار اتاق خواب تعبيه شده اند و حمام و توالت در جنب آنها قرار دارد ، بايد از لوله هاي فاضلابي سايلنت و به خصوص در اتصالات ، زانويي و سيفون ، از اتصالات سايلنت استفاده مي كرده اند كه اين سر و صدا را نداشته باشين... و من راه حل براي اين موضوع تا به حال نديده ام... صبر كنيد تا ديگر دوستان هم در اين مورد نظر خود را بدهند ، انشالله كه به راه حلي دست پيدا كنيم...

بالا