گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

**Morteza**

عضو جدید
در خصوص دودكش ... در حال حاضر در اصفهان براي هر پكيج دوعدد دودكش كار مي شود ، مكش هوا و دمش دود ...سوال اينگونه است:
1. آيا بايد در خصوص ارتفاع دو دودكش كه كنار هم كار مي شوند و فاصله 70سانتي كه از هم بايد داشته باشند و در عرض و يا در ارتفاع... حال واسه اين دو دودكش هوا و دود هم بايد فاصله ارتفاعي 70 سانتي رعايت شود؟
2. آيا جنس دودكش هاي اين پكيج ها سيماني تنها بوده و يا مي توان جنس لوله بخاري گالوانيزه اي استفاده كرد؟
3. در اينجا براي ارتباط دو دودكش روي هم نري و مادگي استفاده نمي شه ،‌و دو دودكش را روي هم قرار مي دهند و با رابط فلزي محكم مي كنند . آيا اين روش درست است و يا روش ديگري وجود دارد؟
4.دودكش بايد حتما در ديوار اجرا شود و بايد محل آن در بتن سقف در نظر گرفته شود و يا مي توانند بعد از اجرا چند سقف ، سوراخكاري كنند؟

تشكر مي كنم بابت جواب به اين سوال ها...
با سلام
در مورد سوال اولت اگه درست متوجه سوالت شده باشم جواب بله هست و باید رعایت بشه
در مورد سوال دوم به نظر من بهتره که از لوله های سیمانی استفاده بشه البته اگه ارتفاع زیاد نباشه از لوله گالوانیزه با هماهنگی و تایید ناظر مربوطه میشه استفاده کرد
در مورد سوال سوم من هم دیدم این روش نصب لوله ها را ولی به علت اینکه عایق کردن قسمت فلزی استفاده شده باید صحیح انجام بشه و درز گیری بشه به نظر من روش صحیح استفاده از رابط فنجانی هست که عکسهاش در صفحه های قبل دوستان گذاشته بودن
در مورد سوال 4 در صورتی که سوراخ کردن سقف باعث آسیب به تیرچه های سقف و یا به هر شکل تخریب سازه اصلی نشه و با هماهنگی ناظر معمار ایراد نداره
در آخر منتظر نظر دیگر دوستان هم هستم...

reza_esi13

عضو جدید
با سلام
در مورد سوال اولت اگه درست متوجه سوالت شده باشم جواب بله هست و باید رعایت بشه
در مورد سوال دوم به نظر من بهتره که از لوله های سیمانی استفاده بشه البته اگه ارتفاع زیاد نباشه از لوله گالوانیزه با هماهنگی و تایید ناظر مربوطه میشه استفاده کرد
در مورد سوال سوم من هم دیدم این روش نصب لوله ها را ولی به علت اینکه عایق کردن قسمت فلزی استفاده شده باید صحیح انجام بشه و درز گیری بشه به نظر من روش صحیح استفاده از رابط فنجانی هست که عکسهاش در صفحه های قبل دوستان گذاشته بودن
در مورد سوال 4 در صورتی که سوراخ کردن سقف باعث آسیب به تیرچه های سقف و یا به هر شکل تخریب سازه اصلی نشه و با هماهنگی ناظر معمار ایراد نداره
در آخر منتظر نظر دیگر دوستان هم هستم...

باتشكر
حال سوال ديگر اين هست كه اگر در 3سقف ،‌هر طبقه سه دودكش (دود و هوا و هود ) اگر 3واحد آن دودكش ها كنار هم اجرا شده باشند ، و ارتفاع دودكش ها را به ميزان استاندارد رعايت كرده باشي ، آيا فقط بايد دودكش هاي دود از يكديگر ارتفاع استاندارد داشته باشند و اگر دودكش هاي هوا در يك راستا و دودكش هاي هود هم با هم در يك راستا باشند ، ايرادي در سيستم ايجاد مي كند؟
و سوال ديگر اينكه براي دودكش هاي مكش هوا ، بايد از چه كلاهكي استفاده كرد ،‌كلاهك H باعث مكش دود مي شود ، چه كلاهكي بايد استفاده كرد كه هوا را مكش نكند؟؟؟!

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درود بر همگي دوستان
واقعا خسته نباشيد
دوستان كسي درمورد بوستر پمپ هاي دور متغير اطلاعاتي داره اينكه ترانسميتر كه به اينورتر وصل ميشه بر چه اساسي انتخاب ميكنند

mahdip

عضو جدید
درود بر همگي دوستان
واقعا خسته نباشيد
دوستان كسي درمورد بوستر پمپ هاي دور متغير اطلاعاتي داره اينكه ترانسميتر كه به اينورتر وصل ميشه بر چه اساسي انتخاب ميكنند

سلام مهندس محسن عزيز
اينكه ترانسميتر چگونه كار ميكند كار كاملا برقي است و معمولا كساني كه تابلو برق بوستر پمپ را جمع ميكنند اطلاعات دقيق دارند
اما بوستر پمپ دور متغير در مواقعي استفاده ميشه كه مقدار مصرف آب بسيار متغير باشد البته بعضي از مهندسان قديمي هنوز ترجيح ميدهند از جوكي (يا ژاكي)پمپ بعلاوه منبع ديافراگمي استفاده كنند
يكي از اولين شركت هاي داخلي كه روي اين قضيه كار كرد شركت "گزينه صنعت تاسيسات " است كه اطلاعات خوبي ميتونند به شما بدهند البته شركت آبتين نمايندگي پمپ هاي گراندفوس آقاي مهندس وكيلي اطلاعات بسيار خوب و دقيقي ميتونند به شما بدهند
موفق باشيد

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درود بر مهندس مهدي عزيز
برشما وهمه دوستاني كه در راه ارتقا دانش ديگران گام بر ميدارند مبارك باشد اميدوارم هميشه كامياب باشيد

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مهندس محسن عزيز
اينكه ترانسميتر چگونه كار ميكند كار كاملا برقي است و معمولا كساني كه تابلو برق بوستر پمپ را جمع ميكنند اطلاعات دقيق دارند
اما بوستر پمپ دور متغير در مواقعي استفاده ميشه كه مقدار مصرف آب بسيار متغير باشد البته بعضي از مهندسان قديمي هنوز ترجيح ميدهند از جوكي (يا ژاكي)پمپ بعلاوه منبع ديافراگمي استفاده كنند
يكي از اولين شركت هاي داخلي كه روي اين قضيه كار كرد شركت "گزينه صنعت تاسيسات " است كه اطلاعات خوبي ميتونند به شما بدهند البته شركت آبتين نمايندگي پمپ هاي گراندفوس آقاي مهندس وكيلي اطلاعات بسيار خوب و دقيقي ميتونند به شما بدهند
موفق باشيد
مهندس عزيز نظر خودتان چيه دور متغير يا دور ثابت ؟

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
مهندس عزيز نظر خودتان چيه دور متغير يا دور ثابت ؟

سلام
به نظر من برای طرخهای آب مصرفی دور متغیر خیلی بهتر از دورثابته

مشکلان دورثابت رو مصرف کننده ها کاملن حس میکنن و خیلی مواقع خصوصا در سرویسهای بهداشتی مصزف کننده رو ناراخت میکنه زیرا در خال استفاده که اولش با فشار مخزن دیافراگمی تامین شئه به یک باره پمپ روشن میشه وفشار سیستم بالا میره ومقدار خروجی ابی که مصرف کننده تنضیم کرده خیلی تغییر میکنه...

از دور ثابت الان دیگه فقط برای اتش نشانی و پر کردن مخازن استفاده میشه

mirhamida

عضو جدید
دوستان در مورد لوله های سیمانی بدون نری و مادگی به خصوص از نوع مستطیلی اش دقت کنید که در هنگام اتصال اونها به هم، حتی با بستن رابیتس و توری مرغی و گچ زدن روی اونها، قسمت پشتی اش قابل دسترسی و گازبندی و دود بندی نیست. نمیدونم چرا در مورد این نوع دودکشها سخت گیری نمیشه با اینکه ممنوع و خطرناکه! سعی کنید که اگه اونها داخل داکت قرار میگرن، خود داکت رو کور نکنید و برای داکت هم یه دودکش بذارید که در صورت نشت، به هوای بیرون منتقل بشه! خدا ختم به خیر کنه این وضع فعلی دودکش ها رو!

در مورد رایزرهای تامین هوای پکیج هم خوبه بدونید که این لوله ها که مثل دودکش نصب میشن؛ نه تنها کاربردی ندارن، بلکه مضر هم هستن. چون که این ها حالت مکش هوا رو دارن نه دمش هوای تازه به محیط! مگر اینکه از طریق دمش اجباری کار کنن. بهتره که همون دریچه های تامین هوای تازه به جای اونها استفاده بشه.

reza_esi13

عضو جدید
دوستان در مورد لوله های سیمانی بدون نری و مادگی به خصوص از نوع مستطیلی اش دقت کنید که در هنگام اتصال اونها به هم، حتی با بستن رابیتس و توری مرغی و گچ زدن روی اونها، قسمت پشتی اش قابل دسترسی و گازبندی و دود بندی نیست. نمیدونم چرا در مورد این نوع دودکشها سخت گیری نمیشه با اینکه ممنوع و خطرناکه! سعی کنید که اگه اونها داخل داکت قرار میگرن، خود داکت رو کور نکنید و برای داکت هم یه دودکش بذارید که در صورت نشت، به هوای بیرون منتقل بشه! خدا ختم به خیر کنه این وضع فعلی دودکش ها رو!

در مورد رایزرهای تامین هوای پکیج هم خوبه بدونید که این لوله ها که مثل دودکش نصب میشن؛ نه تنها کاربردی ندارن، بلکه مضر هم هستن. چون که این ها حالت مکش هوا رو دارن نه دمش هوای تازه به محیط! مگر اینکه از طریق دمش اجباری کار کنن. بهتره که همون دریچه های تامین هوای تازه به جای اونها استفاده بشه.

باتشكر از مهندس عزيز
من در مورد رابيتس زدن ، مطلبي را خواستم عنوان كنم... در مكان هايي كه رابيتس (رابيتس : رابط فلزي كه دو دودكش را به يكديگر وصل مي كند و درز بند مي باشد ) دو دودكش را به يكديگر متصل مي كند ،‌اگر دودكش زير نماي داخلي و يا خارجي ساختمان (سنگ و سراميك ) قرار بگيرد ،‌ به دليل گره حرارتي در آن قسمت ، حتما بايد رابيتس با توري مرغي و گچ و سيمان عايق شود تا گرم و سرد شدن باعث ترك و شكستگي در آن قسمت نشود.
و اگر دودكش ها بين ديوار و يا در داكت قرار گرفت ، رابيتس نياز به عايق كاري ندارد.

Mechan

کاربر فعال
سلام وخسته نباشید به مهندسان عزیز

من از پایه 3 مکانیک قبول شدم ، ترم آخر ارشد طراحی کاربردی هستم.

سوالی داشتم واگه لطف کنن مهندسین مفید ومختصر جواب بدن ممنون میشم.

چه مباحث یا کتابهایی را برحسب "تجربه کاری" که مهندسین محترم کسب کردن باید مطالعه کنم؟

واینکه این فرمهایی کمدارك لازم جهت صدور پروانه اشتغال به كار براي اولين ب.jpgه ضمیمه کردم یکی مال افراد حقوقی و اون یکی مال دونفر از اعضای نظام مهندسی چیه قضیه اشون؟مدارك لازم جهت صدور پروانه اشتغال به كار براي اولين ب.jpg

moatamed

کاربر ممتاز
سلام وخسته نباشید به مهندسان عزیز

من از پایه 3 مکانیک قبول شدم ، ترم آخر ارشد طراحی کاربردی هستم.

سوالی داشتم واگه لطف کنن مهندسین مفید ومختصر جواب بدن ممنون میشم.

چه مباحث یا کتابهایی را برحسب "تجربه کاری" که مهندسین محترم کسب کردن باید مطالعه کنم؟

واینکه این فرمهایی کمشاهده پیوست 198705ه ضمیمه کردم یکی مال افراد حقوقی و اون یکی مال دونفر از اعضای نظام مهندسی چیه قضیه اشون؟مشاهده پیوست 198704

سلام
به نظر من ساده و روان ترین کتاب برای شروع کتاب محاسبات تاسیسات ساختمان نوشته اقای طباطبای هست و تقریبا همه چی رو داره خوب خود مقررات ملی که خوندین و امتخان دادین که اصول کاره و بعدشم کتاب تاسیسات اقای تهرانی که خیلی کامل و باجزئیاته و...
اون فرمهاهم برای اینه که شما مثلن باید سه سال سابقه کار داشته باشی حال اگه تو یک موسسه خقوقی کار کردی از اونجا فرم حقوقی رو پر میکنی میاری اگه در بخش خصوصی بصورت شخصی کار کردی فرم دیگه رو پر میکنی و دونفر مهندس پایه یک از هر رشته ای بودن تایید میکنن وتحویل میدبی که همش الکیه و دم در نظام استانتون می ایستی و میدی دو نفر که سنشون بالاتر بود ازاونجا رد میشدن برات مهر بزنن چون تایید میکنن شما در اون پروژه ها همکاری داستین و همکاری هم تفسیرش خیلی بازه...

mehrdad_20

اخراجی موقت
تاسیسات

تاسیسات

با سلام
ببخشید چاه ارت با چاه ارت آسانسور فرق می کند؟
در ساختمان چند طبقه چاه ارت لازمه؟
ممنون

mersad20

کاربر فعال
در مورد تاسيسات هيچ كتابي جامع نيست بايد تمام كتب را بخوني اما ميتوني از تاسيسات ساختمان طباطبايي شروع كني كتاب تهويه مطبوع خستو را هم مطالعه كن

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام
ببخشید چاه ارت با چاه ارت آسانسور فرق می کند؟
در ساختمان چند طبقه چاه ارت لازمه؟
ممنون
سلام
نه فرقی نداره
فقط عمق چاه ارت با توجه به نوع خاک هر محل با جای دیگه فرق میکنه
از نظر طراحی تمام ساختمانها حتی یک طبقه چاه ارت میخوان

Mechan

کاربر فعال
تعرفه نظارت مهندسان ناظر تاسیسات الان چند تومانه ؟

واین تعرفه برای هر متر مربع محسوب میشه ؟

نظارت الان در کدوم باکس ها در ساختمان شامل میشه؟

1- بازرسی گاز
2-بازرسی تاسیسات بهداشتی وفاضلاب

در ضمن الان سیستم دادن سهم بازرسی به مهندسان ناظر چه جوریه ؟ یعنی اونایی که پایه 3 دارن چطور بهشون اعلام میشه سهمیه نظارت ؟

reza_esi13

عضو جدید
تعرفه نظارت مهندسان ناظر تاسیسات الان چند تومانه ؟

واین تعرفه برای هر متر مربع محسوب میشه ؟

نظارت الان در کدوم باکس ها در ساختمان شامل میشه؟

1- بازرسی گاز
2-بازرسی تاسیسات بهداشتی وفاضلاب

در ضمن الان سیستم دادن سهم بازرسی به مهندسان ناظر چه جوریه ؟ یعنی اونایی که پایه 3 دارن چطور بهشون اعلام میشه سهمیه نظارت ؟

سلام ... مهندس جان اين تعرفه هاي كه از امسال رد شد و ان شالله سال آينده ... در خصوص تعرفه ها و متراژ هر گروه ساختماني و پايه نظام ،شما مي تونيد به سايت نظام مهندسي هر منطقه اي كه هستين مراجعه كنيد و توضيحات دقيق را دريافت كنيد... موفق باشيد

Mechan

کاربر فعال
سلام ... مهندس جان اين تعرفه هاي كه از امسال رد شد و ان شالله سال آينده ... در خصوص تعرفه ها و متراژ هر گروه ساختماني و پايه نظام ،شما مي تونيد به سايت نظام مهندسي هر منطقه اي كه هستين مراجعه كنيد و توضيحات دقيق را دريافت كنيد... موفق باشيد

تعرفه رد شد یعنی می خوان کمتر کنن یا بیشتر؟

منطق میگه باید تعرفه نظارت رو با توجه به مسئولیتی که داره زیادتر کنند . در ضمن هرچقدر به کار نظارت بها بدن به همون اندازه مهندسها هم به کارشون اهمیت میدن .

Mechan

کاربر فعال
سلام وتبریک سال نو

چطور میشه دوره های بازرسی گاز رو رفت از کجا باید پیگیر بود ؟ من سایت نظام مهندسی چندتا استان و سر میزنم ولی خبری از دوره های بازرسی گاز نیس .
میشه اقدامی کرد برای برگزاری دوره ها؟

از دوستان اگه استانشون دوره بازرسی گاز می خواد بزاره خواهشا به ما هم خبر بدن ممنون

moatamed

کاربر ممتاز
سلام وتبریک سال نو

چطور میشه دوره های بازرسی گاز رو رفت از کجا باید پیگیر بود ؟ من سایت نظام مهندسی چندتا استان و سر میزنم ولی خبری از دوره های بازرسی گاز نیس .
میشه اقدامی کرد برای برگزاری دوره ها؟

سایت رو ولش کن

از دوستان اگه استانشون دوره بازرسی گاز می خواد بزاره خواهشا به ما هم خبر بدن ممنون

شما هراستانی هستین به مدیریت گاز تو نظام مهندسی استانتون مراجعه کنین راهنماییتون میکنن
ابتدا مبحث 17 رو میگذرونین بعدشم با توجه به پایه تون بین 45 روز تا 90 روز کاراموزی داره

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
شما هراستانی هستین به مدیریت گاز تو نظام مهندسی استانتون مراجعه کنین راهنماییتون میکنن
ابتدا مبحث 17 رو میگذرونین بعدشم با توجه به پایه تون بین 45 روز تا 90 روز کاراموزی داره

این دوره ها باز هم مربوط میشه به اینکه 3سال از مدرک گذشته باشه؟
چند وقت پیش از طریق یکی از دوستان متوجه شدم کسایی که تازه فارغ التحصیل شدن با گذروندن دوره گاز و بعد چند مبحث میشه مدرکش رو گرفت

moatamed

کاربر ممتاز
این دوره ها باز هم مربوط میشه به اینکه 3سال از مدرک گذشته باشه؟
چند وقت پیش از طریق یکی از دوستان متوجه شدم کسایی که تازه فارغ التحصیل شدن با گذروندن دوره گاز و بعد چند مبحث میشه مدرکش رو گرفت
اره شرط اولش اینه که پروانه اشتغال داشته باشی
خوب اونم حداقل باید سه سال از مدرک گذشته باشه تابگیری
ضمنن تو اینجا چند تا خانم هستن که ناظر گاز هستن مشکلی هم نیس براشون...

( بدون داشتن پروانه امکانش نیست چون باید پشت پروانه، صلاحیت نظارت گاز توسط مسکن وشهرسازی ذکر بشه)

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
اره شرط اولش اینه که پروانه اشتغال داشته باشی
خوب اونم حداقل باید سه سال از مدرک گذشته باشه تابگیری
ضمنن تو اینجا چند تا خانم هستن که ناظر گاز هستن مشکلی هم نیس براشون...

( بدون داشتن پروانه امکانش نیست چون باید پشت پروانه، صلاحیت نظارت گاز توسط مسکن وشهرسازی ذکر بشه)

اما یکی از دوستان من که مثل من ورودی 88هستن
امسال تونستن دوره ادواری گاز رو بگذرونن
البته الان دقیقا نمیدونم کارشون چیه
ولی گفتن که یکی دوتا مدرک از مباحث هم گرفتن

moatamed

کاربر ممتاز
اما یکی از دوستان من که مثل من ورودی 88هستن
امسال تونستن دوره ادواری گاز رو بگذرونن
البته الان دقیقا نمیدونم کارشون چیه
ولی گفتن که یکی دوتا مدرک از مباحث هم گرفتن
اخه دوره رفتن که کاری نداره