[ کارگاه ساختمانی مهندسان عمران] تصویری > پرسش و پاسخ

fari_civil

عضو جدید
اینام یه سری عکس از تیرچه کرومیت
مزایای تیرچه کرومیتو مه طلا جون تو تاپیکش گفته بود. فقط محض یاداوری میگم.اگه بخوایم این تیرچه هاروبا تیرچه بتنی مقایسه کنیم: اینا نیازی به شمع بندی نداره. دنگ و فنگای ساختن بتن ونگهداریشو نداره. همزمان میتونی چن تا سقفو اجرا کنیو......از این جور حرفا
(یه چن تا عکس دیگم دارم منتها سرعت نتم خیلی پایینه اونا رو شب میذارم):)

پیوست ها

• 01042008(013).jpg
    01042008(013).jpg
    70.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 01042008(015).jpg
    01042008(015).jpg
    58.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fari_civil

عضو جدید
دوباره اومدم:d
این عکس دیوارداخلی که صرفا کارش جدا کردن فضای داخلیه.
این نوع دیواره از یونولیت پیرامونش سیمان و توریه و فوق العاده سبکه.
تو این پروژه به طور آزمایشی داره اجرا میشه تا ببینن دسگا نظارت تاییدش میکنه یانه. چون تو نقشه اینجا دیوارای داخلی بلوک سفالی و دیوارای پیرامونی بلوک لیکا س.دیروز باد وحشتناک بود باد که نبود طوفان بود. عکس سوم : دیواره هنوز چسبش خش نشده بود که باد انداختتش!!!!!!:biggrin:

fari_civil

عضو جدید
این عکس بلوکتای سلیکسیه. این بلوکا جدیدا یه کارخونه بیشتر نداره اونم تو خرمدرهس.
از اونجایی که شعار این شرکت اینه که یا اولین باش یا بهترین ، دارن این بلوکتا رو ازمایشی اجرا میکنن تا ببینن چه طوره اصلا دسگا نظارت تایی میکنه یا نه.
این بلوکتا از آلمینیوم و سلیس تشکیل شده. خیلی خیلی سبکه. عایق حرارتی و صوتی خیلی خوبیه چون بلوکه با تخلخل فراوونه. تو کاتولوگش ویژگیهای این بلوکا رو با بقیه بلوکا نوشته ، الان همرام نیس ایشالا تا پس فردا میزنم.
بعد جالبش اینه که ملات نمیخواد . همراه با بلوکا چسبشم بهت میدن . ملات اونم از سیمان تشکیل شده با یه سری مواد دیگه خیلی چسب خفنی از آب در میاد ( ممکنه بگین چه فرقی میکنه چسب اینم سیمانه و با ملات معمولی چه فرقی میکنه ولی حقیقت اینه که تو اکثرکارگاها مشکل مالی هس و از اون جایی که کنار اسکلت زنی دیوار چینی ام انجام میشه سیمان تموم میشه، ماسه تموم میشه اگه بخوای آزاد بخری که از قبل باید سفارش داده باشی اگه نه از شرکتا میخای بخری باید کلی پول اضافه بدی. خلاصه اینکه وقتی چسب بلوک با بلوک میاد دیگه نگران خوابیدن کار به خاطر ملات نیستی) . آقاهه میگف چسبش انقد محکمه که برای دیوارای پیرامونی نیازی به مهار نیس.
خلاصه بلوک خفنیه . بلوک 7.5 سانتیه این (اگه اشتب نزده باشم) کار بلوک سفالی 10 سانتیو میکنه.
دیروز که با مهندسا صحبت میکردیم دیدیم این بلوکا خیلی ارزونتر به صرفه تر و با کیفیتتر از بقیه بلوکاس.
تو این عکس مهر دیوارا هس چون قرار بود لیکا کار شه که تصمیم گرفتن امتحانی این بلوکارو کار کنن.
نیازی به توضیح نیس ولی خوب .. اون اهنی که رو ستونه و با گچ از دو جا فیکسش کردن شمشه س. برا این که دیوار صاف بره بالا.

ایشالا بقیه عکسا بعدا :)
(نتیجه اخلاقی که خودم از این پست گرفتم اینه که فروشنده خوبی میشم!!!:biggrin:)

fari_civil

عضو جدید
سلام/.
یه کم هم در مورد سقف کاذب توضیح میدن چیه و کجا ها استفاده میشه و شرایط کاریشون چیه !؟
+
یه سوال هم در مورد نحوه کار کردن برای ساخت یه دیوار ( همین دیوار های معمولی که اول چیا می زنن و بعدش چیکار ها می کنن بتنی می گم :ی
ببخشید که سوالتم خیلی ابتدایی بودنن :ِ
+ با عکس باشه خیلی بهتره ;)

منظورتون همون دیوار چینیه خودمونه:smile: (بتنی میگم) ینی چی؟
متوجه سوالتون نشدم:)

fari_civil

عضو جدید
مرسي خيلي خوب بود ميشه يه مقدار بيشتر در موردش اطلاعات بدي؟؟؟؟
ممنون ميشم

درباره چی؟اگه مخاطبتون من بودم خواهش میشه. لطف شما دلگرمی ماست:)( وای عجب چیزی گفتم خودم هنگیدم!!!:biggrin:)
راستی مامان بابا دارن میرن سوریه یه خورده سرم شولوغه ایشالا از فردا پس فردا با عکسای جدید میام:)

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
درباره چی؟اگه مخاطبتون من بودم خواهش میشه. لطف شما دلگرمی ماست:)( وای عجب چیزی گفتم خودم هنگیدم!!!:biggrin:)
راستی مامان بابا دارن میرن سوریه یه خورده سرم شولوغه ایشالا از فردا پس فردا با عکسای جدید میام:)

يه اطلاعات كلي و دقيق از طريقه اجرا و برنامه ها شايد مشكلاتش اگه دارين ممنون ميشم ما رو هم از اطلاعاتتون بي بهره نكنيد...........
منم هنگيديم ولي سعي كردم بفهمم چي گفتي

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب دوستان اگه اجازه بدین من یه خرده راجب دیوار و دیوار چینی صحبت کنم البته در حد مقدماتی فرزانه جون برس به داد!!::)
اگه درست فهمیده باشم شما این توضیحاتو میخواستین:
دیوارها دو نوعن دیوارای حامل سقف که نمیشه بهشون دست زد و تیغه ها که فقط واسه جدا سازیه!!که خیلی آسون میشه بدون اینکه به ساختمون آسیبی برسه خرابشون کرد!!
یه دیوار حامل اگه اشتباه نکنم 15 سانتی متر و یه تیغه حدودا 7 سانتی متر قطر داره!

حالا واسه دیوار کشی اولا باید بدونیم که دیوار رو باید روی یه پایه محکمیا با پی ریزی بتنی بچینیم. باید افقی بودن این پایه رو خوب چک کنیم وگرنه (خشت اول چون نهد معمار کچ تا ثریا میرود دیوار کج)!

خب بعد شمشه رو اگه که یه دیوار حایلی چیزی مثل عکسی که فرزانه جون زحمتشو کشیدن باشه با دقت نصب میکنیم و طبق اون آجر ها رو رو هم ردیف میکنیم البته باید مدام با تراز کنترل کنیم! چون:
خشت دوم و سوم و...رو هم گر نهد معمار کج از اون ردیف به بعد تا ثریا میرود دیوار کج!!!
یا میتونیم از یه طنابی کمک بگیریم که از همون اول که شروع به دیوار چینی کردیم طنابی رو در دو طرف دیوار نصب میکنیم که اصطلاحا خط تراز بهش میگن! تا یادم نرفته بگم که شاغول از نظر بعضی اوستا ها بتر از تراز عمل میکنه مخصوصا واسه نصب چارچوب در!

حالا مقدمات کار یعنی خط تراز و شمشه و شاغول رو آماده کردیم!
1)قشری از ملات رو رو اون پایه میخوابونیم حدودا 10 میلی متر
2)روی اون آجرایی رو که قبلا خیس خوردن رو میچینیم البته دو سر آجرا رو هم ملات میزنیم! بهتره با دسته ماله رو آجرا ضربه بزنین تا تو ملات فرو برن!
البته روی آجر سفالی زیاد نباید ملات بریزیم چون میره تو سوراخاش!
3)مرتبا با شاغول و تراز دیوارو چک میکنیم!!

خب مهندسای عزیز اطلاعات من در همین حد بود حالا اگه کم و کسری یا اشتباهی دارم شما با نظراتون جبران کنید:victory:(یه سوال ملات درسته یا ملاط؟؟؟):lol:

آخرین ویرایش:

fari_civil

عضو جدید
عکسامو پیشی برد!!!!! عکس پستامو کی دیده!!!!!!:(
بچه ها اگه سایت خوبی برا آپلود عکس دارین بیاین شادیامونو قسمت کنیم!!!!!!!!:)
با چی آپلود کنم عسکامو!!!!:cry:( ته زبان فارسیم!!! در حد بوندسلیگا:biggrin:)

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب تو این پست میخوام یه توضیح کوچیکی راجب اندود ملات(ملاط) و سیمان بدم:

اندودای خارجی معمولا با ملات سیمان ساخته میشن .
اول ملاتو درست مکنیم لایه اولی باید تا حدودی آبکی باشه که همونطور که میدونید میگن دوغ آب سیمان! تا به راحتی داخل گودی ها و تخلخل های دیوار بشه و پر کنه !
این لایه بایستی با چرخوندن مچ دست و با فشار روی دیوار پرتاب بشه!!!
این اندود کاریو باید از بالا شروع کرد و بطرف پایین اومد.
ملات بین تخته های راهنما رو با خط کش باید صاف کنیم
البته باید میگفتم که این لایه قسمت بندی میشه و حتما رو دیوارهای سیمان کاری شده دیدین که تیکه تیکه هست و هر قسمت ار اونیکی ها جداست!
24 ساعت این لایه اولیه رو میذاریم میمونه روشونو واسه اینکه محکم تر بشه خیس میکنیم!
بعد 24 ساعت دوباره روشونو خیس میکنیم و لایه بعدی کهیه کمی ضخیم تره رو مثل لایه اول با پرتاب کردن و صاف کردن به کمک خط کش، همسطح روی دی.ار میکشیم!بعد تخته های راهنما رو برمیداریم و جاشونو پر میکنیم!
البته یادم رفت بگم که از یه ماله استفاده میکنیم که دیوار صاف و صیقلی بشه!!

ببخشید که انشام زیاد خوب نیس!!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بتن ريزي ستون

بتن ريزي ستون

سلام
چندتا عكس در رابطه با بتن ريزي ستون ميذارم كه بيشتر آشنا بشيد
بتن ريزي ستون بسته به ارتفاع ستون و البته ارتفاع سازه به اين دو صورت كه توي عكسها مشخصه انجام ميشه
تصوير اول ماله جاييه كه عميق باشه(مثل دره:D)

تصوير دوم و سوم كه واسه ارتفاع هاي كمه (مثلا دشت:D)

در ضمن من تازه اينجارو ديدم و چيزاي زيادي ياد گرفتم ممنون

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
آرماتوربندي پي

آرماتوربندي پي

امروز از آرماتور بندي پي براتون عكس ميذارم
بعد از تسطيح نوبت آرماتور بندي ميشه كه بسته به نوع پي متفاوته
تو اين عكس پي كلافي هست يعني با كلاف يا شناژ به هم متصل هستند كه اول مش رو درست مكنند

كه اگه يه كم روي مش زووم كنيم اين شكلي ميشه

بعد بين مش ها بلوك ميذلرن(به ارتفاعي كه كلاف بايد داشته باشه)
كلافهارو روي بلوكها سوار ميكنند

خلاصه اين شكلي ميشه كه بعدش قالب بندي شروع ميشه
اينم ضوابط كلاف پي

Sanaty

عضو جدید
کمک رسانی

کمک رسانی

چاه ارت، همون چاهی که 1کابل از آن به کنتور منتقل میشه، معمولاً در عمق 2 تا 3متری از کف پارکینگ هست.
برای کندن همچین چاهی با قطر 1 تا 2متر، امکان ریزش دیواره وجود دارد یا اگر خاک را به بالا منتقل کنند، یا با بیل به دور چاه بریزند، به راحتی بخشی از خاک بر می گردد، به همین دلیل، دور اون رو ابتدا و در کف، با قطر بیشتری می کنند، بعد 1دیوار چینی خیلی ساده با آجر یا بلوک انجام می دن و بعد چاه رو حفر می کنند.

قابل توجه دوستان :
اگر عمق چاه حفاری شده زیاد باشد برای جلوگیری از ریزش دیواره از مخلوط دوغابی به نام بنتونیت استفاده می کنن . که این مخلوط در حفاریهای شمعهای زیر مسجدالنبی مورد استفاده قرار گرفته است .
لازم به ذکر است که در زیر مسجدالنبی از 8000 شمع با عمق حداکثر 54متر استفاده شده است .

Sanaty

عضو جدید
سلام
بتن ريزي ستون بسته به ارتفاع ستون و البته ارتفاع سازه به اين دو صورت كه توي عكسها مشخصه انجام ميشه

آقای مهندس با عرض معذرت لازم می دونم از این کار یک ایراد بگیرم :
در آیین نامه به صراحت اعلام شده است که نباید بتن ریزی از ارتفاع بیش از 1.5 متر انجام شود یعنی نباید دهانه ی لوله ی میکسر بیش از 1.5 متر از سطح زمین فاصله داشته باشد . زیرا در مصالح جدایی بوجود می آید و باعث می شود که بتن ریخته شده حالت کرمو داشته باشد . در حالی که در این عکس ارتفاع بیش از 2 متر می باشد .
اگر اشتباه می کنم راهنمایی کنید . البته من این چیزها رو در بتن ریزی روگذر یاد گرفتم .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

آقای مهندس با عرض معذرت لازم می دونم از این کار یک ایراد بگیرم :
در آیین نامه به صراحت اعلام شده است که نباید بتن ریزی از ارتفاع بیش از 1.5 متر انجام شود یعنی نباید دهانه ی لوله ی میکسر بیش از 1.5 متر از سطح زمین فاصله داشته باشد . زیرا در مصالح جدایی بوجود می آید و باعث می شود که بتن ریخته شده حالت کرمو داشته باشد . در حالی که در این عکس ارتفاع بیش از 2 متر می باشد .
اگر اشتباه می کنم راهنمایی کنید . البته من این چیزها رو در بتن ریزی روگذر یاد گرفتم .
سلام
مسلم كه آيين نامه حرف شما رو تصديق ميكنه
ولي اين 1.5 متر از كجا حساب ميشه؟؟شما بايد آرماتورهارو در نظر بگيريد
مثلا اگه به پي دقت كنيد موقع بتن ريزي لوله پمپ رو ميگيرن روي آرماتورهاي پي با يه ارتفاع 20، 30 سانتي حالا اگه برن بالاي گودال بايستندو از اونجا بتن ريزي كنن اين اشتباه ميشه
در كل مهندس اين واسه وقتيه كه بتن رها بشه ولي داخل قالب ستون كه پر از آرماتور و خاموته كه بتن رها نميشه
در ضمن مهندس جان كارگاه يه چيزه و آيين نامه يه چيز ديگه
از نظر ضوابط بايد اين دو تا يكي باشه ولي در عمل نيست
يعني هيچ پيمانكاري واسه 6،7 تا ستون ميكسر نمياره سر كارگاه و اگه بياره هم كه لوله پمپو داخل قالب ستون كه نميكنه
در ضمن من يتن ريزي پي ديدم كه از 3 متري انجام ميشد
به هر حال ممنون بابت نكته اي كه گفتيد;)

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
قالب بندي پي

قالب بندي پي

خوب ديگه كم كم داريم يه پروژه كاملو انجام ميديما:D
امشب از قالب بندي پي عكس ميذارم
البته قبلش حتما ميدونيد كه آرماتورهاي ستونهارو ميذارن كه با آرماتور انتظار معروفن
داخل عكسها يه سري ضوابط هم هست

خوب آرماتوربندي كه تموم شد قالب بندي شروع ميشه كه تو اين پروژه از قالب فولادي استفاده شده كه يه سري خصوصيات داره

arash1700

عضو
سلام دوستان خوبین ؟!
واقعا ممنون که این توضیحات رو میذارین :ی
منم امروز اولین روز کارآموزیم بود خدا کنه تا آخر این ساخت ساختمون میرم با اینکه کوچیک هست ولی از هیچی بهتره :ی
فقط حیف که پی رو با ستون ها رو ندیدم انشالا مال طبقات دو به بعد رو کامل نظاره گر میشیم ;):)
فقط اینو عکس مال پشت بام هستش که این قسمت قسمت ورودی به بام هستش ...
پس این تیرها چیه ؟!

این مال یه ساختمان دیگه هست که تقریبا تموم شده اینجا هم میریم و هم اون یکی که هنوز از اون عکس ندارم :D:biggrin:

پیوست ها

• SP_A1053.jpg
    SP_A1053.jpg
    56.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان خوبین ؟!
واقعا ممنون که این توضیحات رو میذارین :ی
منم امروز اولین روز کارآموزیم بود خدا کنه تا آخر این ساخت ساختمون میرم با اینکه کوچیک هست ولی از هیچی بهتره :ی
فقط حیف که پی رو با ستون ها رو ندیدم انشالا مال طبقات دو به بعد رو کامل نظاره گر میشیم ;):)
فقط اینو عکس مال پشت بام هستش که این قسمت قسمت ورودی به بام هستش ...
پس این تیرها چیه ؟!

این مال یه ساختمان دیگه هست که تقریبا تموم شده اینجا هم میریم و هم اون یکی که هنوز از اون عکس ندارم :D:biggrin:
:eek:اين چه جور وروديه كه ارتفاعش 1 متره ؟؟؟؟
مطمئني وروديه پشت بوم هست؟؟
ايني كه من ميبينم بيشتر شبيه خرپشته هستو اينم جاي پنجره
عكس ديگه اي نداري؟؟؟

arash1700

عضو
:eek:اين چه جور وروديه كه ارتفاعش 1 متره ؟؟؟؟
مطمئني وروديه پشت بوم هست؟؟
ايني كه من ميبينم بيشتر شبيه خرپشته هستو اينم جاي پنجره
عكس ديگه اي نداري؟؟؟

نه ورودی نیست !
ورودی کمی اون طرف تر بود که داخل شدیم :ی
این بیشتر شبیه پنجره باید می بود که شک داشتم آخه اون تیرها بالاش چیکار می کنن ...
اگه رفیتم اونجا یه عکس دیگه میگیرم.;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
نه ورودی نیست !
ورودی کمی اون طرف تر بود که داخل شدیم :ی
این بیشتر شبیه پنجره باید می بود که شک داشتم آخه اون تیرها بالاش چیکار می کنن ...
اگه رفیتم اونجا یه عکس دیگه میگیرم.;)
خوب تير ميذارن كه سقفو كار كنن البته اگه همون خرپشته كه گفتم باشه
ولي اصلا جالب نيست اين كار،يعني من كه تا حالا جايي نديدم ديواري كه با آجر سفالي كار شده روش تير بذارن:surprised::D

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من به چند نکته باید اشاره بکنم
1- اونچیزی که من توی تصویر بزرگ شده دیدم این یه ساختمونیه با دیوارهای کار شده با آجر سفالی
نکته مهم اینه که بحث آجرهای سفالی کاملا سوای آجرهای فشاریه، آجر های سفالی اصلا خاصیت باربری ندارند و فقط به عنوان جدا کننده فضا ازشون استفاده می شه (ایراد اول)
2- من نمی دونم این دوستان عزیز برای چی روی دیوار غیر برابر تیر لانه زنبوری انداختند.(گذشته از بار سقف که نباید به همچین دیواری وارد بشه، این عمل یه بار مرده اضافی رو به دیواری که ذاتا ضعیف هست تحمیل می کنه). (ایراد دوم)
3- به عکس بزرگ شده که دقت کنید می بینید که دو تیرآهن لانه زنبوری که البته تعدادشون بیشتر هم هست (در این تصویر دیده نمی شه) رو به صورت تودلی به این شاهتیر مضحک متصل کردند ( یه سری به آیین نامه 2800 بندازید بد نیست ) ببینید شرایط قرار گیری تیر روی تکیه گاه آجری چیه، در اینجا این شرایط اصلا لحاظ نشده، این آقایون جدای از ضعف دیوار اصلا بحث دوران تیر روی دیوار رو در نظر نگرفتند. (ایراد سوم)
4-همین که تیرآهن های تو دلی رو به صورت لانه زنبوری اجرا کردند نشان دهنده اینه که دهنه تیر های فرعی بزرگه که این مساله خطرات و عواقب ساخت غیر اصولی رو تشدید می کنه. (ایراد چهارم)
5- بجای اینکار بهتر بود یه مقدار کد ارتفاعی پنجره رو پائین می آوردند و با کارگذاری دو تیراهن به صورت دوبله که بازم می گم روی همچین دیواری اشتباه محضه، هم درگاهی پنجره رو تامین می کردند و هم یه نشیمنگاه مناسب برای تیرهای فرعی.(ایراد پنجم)
6- مشابه همین اشتباه رو در داخل انجام دادند( یکی از تیرهای فرعی لانه زنبوری رو روی یه دیوار غیر باربر با آجر سفالی قرار دادند.)( ایراد ششم)
دوست عزیز ای کاش توضیح می دادید که این ساختمون کاربریش چیه؟
چند طبقه هستش؟
سیستم اسکلت بندیش که اصلا به چشم نمی خوره چیه؟
اصلا این ساختمون مهندس ناظر داره؟
یه نفر بالا سر اینا هستش که یه اخطاری یه هشداری بهشون بده؟
توی یه تصویر کوچیک شش ایراد اساسی هستش، خدا به داد بقیه این ساختمون برسه!!!
از همه عذر می خوام ولی اینجور کارها رو که می بینم داغ دلم تازه می شه، جونم به لبم رسیده از دست این استاد کارایی که واقعا در حد صفر هم کار بلد نیستند.
پیگیر تاپیک ناظرین سازه باشید، اونجا من به تک تک این مسائل خواهم پرداخت.

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
من به چند نکته باید اشاره بکنم
1- اونچیزی که من توی تصویر بزرگ شده دیدم این یه ساختمونیه با دیوارهای کار شده با آجر سفالی
نکته مهم اینه که بحث آجرهای سفالی کاملا سوای آجرهای فشاریه، آجر های سفالی اصلا خاصیت باربری ندارند و فقط به عنوان جدا کننده فضا ازشون استفاده می شه (ایراد اول)
2- من نمی دونم این دوستان عزیز برای چی روی دیوار غیر برابر تیر لانه زنبوری انداختند.(گذشته از بار سقف که نباید به همچین دیواری وارد بشه، این عمل یه بار مرده اضافی رو به دیواری که ذاتا ضعیف هست تحمیل می کنه). (ایراد دوم)
3- به عکس بزرگ شده که دقت کنید می بینید که دو تیرآهن لانه زنبوری که البته تعدادشون بیشتر هم هست (در این تصویر دیده نمی شه) رو به صورت تودلی به این شاهتیر مضحک متصل کردند ( یه سری به آیین نامه 2800 بندازید بد نیست ) ببینید شرایط قرار گیری تیر روی تکیه گاه آجری چیه، در اینجا این شرایط اصلا لحاظ نشده، این آقایون جدای از ضعف دیوار اصلا بحث دوران تیر روی دیوار رو در نظر نگرفتند. (ایراد سوم)
4-همین که تیرآهن های تو دلی رو به صورت لانه زنبوری اجرا کردند نشان دهنده اینه که دهنه تیر های فرعی بزرگه که این مساله خطرات و عواقب ساخت غیر اصولی رو تشدید می کنه. (ایراد چهارم)
5- بجای اینکار بهتر بود یه مقدار کد ارتفاعی پنجره رو پائین می آوردند و با کارگذاری دو تیراهن به صورت دوبله که بازم می گم روی همچین دیواری اشتباه محضه، هم درگاهی پنجره رو تامین می کردند و هم یه نشیمنگاه مناسب برای تیرهای فرعی.(ایراد پنجم)
6- مشابه همین اشتباه رو در داخل انجام دادند( یکی از تیرهای فرعی لانه زنبوری رو روی یه دیوار غیر باربر با آجر سفالی قرار دادند.)( ایراد ششم)
دوست عزیز ای کاش توضیح می دادید که این ساختمون کاربریش چیه؟
چند طبقه هستش؟
سیستم اسکلت بندیش که اصلا به چشم نمی خوره چیه؟
اصلا این ساختمون مهندس ناظر داره؟
یه نفر بالا سر اینا هستش که یه اخطاری یه هشداری بهشون بده؟
توی یه تصویر کوچیک شش ایراد اساسی هستش، خدا به داد بقیه این ساختمون برسه!!!
از همه عذر می خوام ولی اینجور کارها رو که می بینم داغ دلم تازه می شه، جونم به لبم رسیده از دست این استاد کارایی که واقعا در حد صفر هم کار بلد نیستند.
پیگیر تاپیک ناظرین سازه باشید، اونجا من به تک تک این مسائل خواهم پرداخت.

سلام
منم همينو گفتم آخه تير روي ديوار با آجر سفالي خيلي عجيبه:eek:
ولي چيزي كه مشخصه اين يه ساختمون بنايي هست نه مهندسي ساز:surprised:

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
???

???

سلام
منم همينو گفتم آخه تير روي ديوار با آجر سفالي خيلي عجيبه:eek:
ولي چيزي كه مشخصه اين يه ساختمون بنايي هست نه مهندسي ساز:surprised:
سلام رسول جان
حرف شما کاملا متین و بجا
اما یه سوال
اگه این سازه مهندسی ساز نیست، مفهومش اینه که متعلق به هیچ شرکت یا نهاد و ارگانی نیست، به عبارت دیگه داره به صورت قاچاقی و دور از نظر شهرداری و نظام مهندسی و . . . ساخته می شه!
در این صورت این دوست عزیزمون چجوری به عنوان کارآموز اونجا مشغول به کار شده؟؟؟!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام رسول جان
حرف شما کاملا متین و بجا
اما یه سوال
اگه این سازه مهندسی ساز نیست، مفهومش اینه که متعلق به هیچ شرکت یا نهاد و ارگانی نیست، به عبارت دیگه داره به صورت قاچاقی و دور از نظر شهرداری و نظام مهندسی و . . . ساخته می شه!
در این صورت این دوست عزیزمون چجوری به عنوان کارآموز اونجا مشغول به کار شده؟؟؟!
سلام
شهريار جان منظورم نوع سازه بود
مهندسها هم سازه بنايي مي سازند
منظورم اين نبود كه يه بنا اينجا رو ساخته
سازه بنايي هم واسه خودش شخصيت داره:D;)

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شهريار جان منظورم نوع سازه بود
مهندسها هم سازه بنايي مي سازند
منظورم اين نبود كه يه بنا اينجا رو ساخته
سازه بنايي هم واسه خودش شخصيت داره:D;)
-----------------
سلام عرض شد
دوست عزیز، مثل اینکه سوء تفاهمی پیش اومده، من کی گفتم که سازه بنایی بی شخصیته، همین الآنش نظارت بر اجرای 5 تا از همین سازه های بنایی رو همزمان دستم دارم، شما یه لطفی بکنین دوباره مطالبی رو که نوشته بودم رو مرور کنین، من حرفم این بود که هیچ مهندسی همچین سازه ای رو نه می سازه و نه مسئولیتش رو بر عهده می گیره. اگر هم چنین کاری کرد باید به مدرک و سوادش شک کرد.
اگه تو ساختمونی که یه مهندس با تجربه داره نظارتش رو انجام می ده همچین عملی واقع بشه، جناب مهندس دو تا راه حل بیشتر نداره
1- دستور اکید جهت تخریب بنا
2- گزارش کتبی و صلب مسئولیت از خود ( چون زیر بار همچین چیزی رفتن چه برای مجری و چه ناظر، بازی کردن با حیثیت حرفه ای و علمی خوده و تاوان سنگینی رو علی الخصوص برای شخص ناظر در پی خواهد داشت. )

آخرین ویرایش:

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مهندسان عزیز خسته نباشید، با اجازتون منم می خوام دوباره اینجا فعال شم!
خب در مورد عکسی که گویا خیلی جنجالی شده باید بگم که تو ساختمونای کوچیک از این موارد کم نمیبینیم!! نمی خوام بحث به بیراهه بره ولی این روال دیگه تقریبا عادی شده! ولی این اشکالاتی که مطرح شد واسه من که تازه کارم خیلی جالب بود!!

من یه سوالی داشتم!!
قبلا اینجا یه تاپیکی داشتیم به اسم ساخت یه ساختمون فرضی که توش مراحل ساخت ساختمون بتنی رو جز به جز مطرح کردیم
وقتی به قسمتی رسیدیم که قرار شد راجب لوله کشی بحث کنیم یکی از دوستان گفتن که لوله کشی رو باید قبل بتن ریزی انجام میدادیم، مثلا لوله های سیم های برق رو قبلا باید نصب میکردیم !!

ولی تو ساختمونایی که من ساختشونو دنبال کردم اصلا چنین چیزی ندیدم! یعنی بعد بتن ریزی و دیوار کشی این کار رو انجام دادن!! و از روشون واسه اینکه ثابت بشن ملات ریختن(دیگه زیاد وارد جزئیات نمیشم)
اشکالی که من از روش اون دوستمون کرفتم این بود که لوله های سیم برق خیلی ضعیفن و زود له میشن و مطمئنا تحمل بتن رو ندارن و بعدا اگه بنا به دلایلی سیما تعویض بشه و یا حتی وقتی واسه اولین بار سیم ها رو داخل لوله ها جاگذاری میکنیم مشکلاتی رو داره و ایرادی رو که ایشون از روشی که من دیدم گرفتن این بود که ایجوری بتن زیاد سوراخ کاری میشه و اینو اکال میگیرن!ولی اصلا احتیاجی به سوراخکاری نداره سیم ها طبقات بالاتر که از داکت میره و سیمهای لامپ های سقفی هم که با لوله هایی که موقع بتن ریزی میذارن نصب میشه!!!!
از اونجایی که چیزایی که من گفتم بر ااس چیزییی هست که عملا دیدم (من ترم 3 هستم!!! خجالتم ندین دیگه!!) لازم دونستم که اینجا مطرح کنم و از شما بخوام که راهنماییم کنین!!!

Sanaty

عضو جدید
سلام دوستان
من عکس رو دیدم ولی تعجبم از این همه بحث و جدالیه که در مورد این عکس شده . یک سوال ؟
همه ی ما می دونیم که ساختمان علاوه بر بتنی ، فولادی نمونه ای دیگری دارد که به آن ساختمان بنایی گفته می شود . این ساختمان هم مانند تمام ساختمانهای فولادی و بتنی آیین نامه مربوط به خود دارد . حالا سوال اینجاست که اگر اون تیر رو روی سطح بالایی پنجره قرار ندن چه اتفاقی می افته ؟ تیری که از روی سقف آمده به کجا تکیه داده شود ؟ اگر روی آجر های بالای پنجره تکیه کند آیا امکان پذیر است ؟
همه ی اینها دلیل بر درستی سازه ی انجام شده دارد . مطمئن نیستم ولی اگر اشتباه نکنم این تیر رو تیر نعل درگاهی می نامند که بار سقف به به دیوارهای کناری پنجره اعمال می کند .
حالا اگر اشتباهی کردم خوشحال میشم راهنماییم کنین .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
-----------------
سلام عرض شد
دوست عزیز، مثل اینکه سوء تفاهمی پیش اومده، من کی گفتم که سازه بنایی بی شخصیته، همین الآنش نظارت بر اجرای 5 تا از همین سازه های بنایی رو همزمان دستم دارم، شما یه لطفی بکنین دوباره مطالبی رو که نوشته بودم رو مرور کنین، من حرفم این بود که هیچ مهندسی همچین سازه ای رو نه می سازه و نه مسئولیتش رو بر عهده می گیره. اگر هم چنین کاری کرد باید به مدرک و سوادش شک کرد.
اگه تو ساختمونی که یه مهندس با تجربه داره نظارتش رو انجام می ده همچین عملی واقع بشه، جناب مهندس دو تا راه حل بیشتر نداره
1- دستور اکید جهت تخریب بنا
2- گزارش کتبی و صلب مسئولیت از خود ( چون زیر بار همچین چیزی رفتن چه برای مجری و چه ناظر، بازی کردن با حیثیت حرفه ای و علمی خوده و تاوان سنگینی رو علی الخصوص برای شخص ناظر در پی خواهد داشت. )

آقا من تشنه تجربيات شما هستم لطفا از كارگاه و اجرا تا جايي كه امكانش هست برامون توضيح بديد:gol:
سلام
مهندسان عزیز خسته نباشید، با اجازتون منم می خوام دوباره اینجا فعال شم!
خب در مورد عکسی که گویا خیلی جنجالی شده باید بگم که تو ساختمونای کوچیک از این موارد کم نمیبینیم!! نمی خوام بحث به بیراهه بره ولی این روال دیگه تقریبا عادی شده! ولی این اشکالاتی که مطرح شد واسه من که تازه کارم خیلی جالب بود!!

من یه سوالی داشتم!!
قبلا اینجا یه تاپیکی داشتیم به اسم ساخت یه ساختمون فرضی که توش مراحل ساخت ساختمون بتنی رو جز به جز مطرح کردیم
وقتی به قسمتی رسیدیم که قرار شد راجب لوله کشی بحث کنیم یکی از دوستان گفتن که لوله کشی رو باید قبل بتن ریزی انجام میدادیم، مثلا لوله های سیم های برق رو قبلا باید نصب میکردیم !!

ولی تو ساختمونایی که من ساختشونو دنبال کردم اصلا چنین چیزی ندیدم! یعنی بعد بتن ریزی و دیوار کشی این کار رو انجام دادن!! و از روشون واسه اینکه ثابت بشن ملات ریختن(دیگه زیاد وارد جزئیات نمیشم)
اشکالی که من از روش اون دوستمون کرفتم این بود که لوله های سیم برق خیلی ضعیفن و زود له میشن و مطمئنا تحمل بتن رو ندارن و بعدا اگه بنا به دلایلی سیما تعویض بشه و یا حتی وقتی واسه اولین بار سیم ها رو داخل لوله ها جاگذاری میکنیم مشکلاتی رو داره و ایرادی رو که ایشون از روشی که من دیدم گرفتن این بود که ایجوری بتن زیاد سوراخ کاری میشه و اینو اکال میگیرن!ولی اصلا احتیاجی به سوراخکاری نداره سیم ها طبقات بالاتر که از داکت میره و سیمهای لامپ های سقفی هم که با لوله هایی که موقع بتن ریزی میذارن نصب میشه!!!!
از اونجایی که چیزایی که من گفتم بر ااس چیزییی هست که عملا دیدم (من ترم 3 هستم!!! خجالتم ندین دیگه!!) لازم دونستم که اینجا مطرح کنم و از شما بخوام که راهنماییم کنین!!!
سلام
پس از امروز سر تا پا گوش(نه چشم) ميشيم ببينيم چي ميشه ها
تا الان 2 نفر قرار شده كلاس درس كارگاهي رو شروع كنن :gol:shahryar & tm-civil
حرف شما درسته وبعد از بتن ريزي اين كارو انجام ميدن
يعني بعد از تيغه چيني و ملات گچ و خاك ، خطوط تراز رو مشخص ميكنن و كنده كاري و نصب خرطومي ها و جعبه تقسيم كه بعدش سيمهارو از توشون عبور ميدن;)

سلام دوستان
من عکس رو دیدم ولی تعجبم از این همه بحث و جدالیه که در مورد این عکس شده . یک سوال ؟
همه ی ما می دونیم که ساختمان علاوه بر بتنی ، فولادی نمونه ای دیگری دارد که به آن ساختمان بنایی گفته می شود . این ساختمان هم مانند تمام ساختمانهای فولادی و بتنی آیین نامه مربوط به خود دارد . حالا سوال اینجاست که اگر اون تیر رو روی سطح بالایی پنجره قرار ندن چه اتفاقی می افته ؟ تیری که از روی سقف آمده به کجا تکیه داده شود ؟ اگر روی آجر های بالای پنجره تکیه کند آیا امکان پذیر است ؟
همه ی اینها دلیل بر درستی سازه ی انجام شده دارد . مطمئن نیستم ولی اگر اشتباه نکنم این تیر رو تیر نعل درگاهی می نامند که بار سقف به به دیوارهای کناری پنجره اعمال می کند .
مهندس ما اصلا با بنايي بودن سازه مشكلي نداريم
مشكل اينجاست كه رو ديواري كه با آجر سفالي ساخته شده تير گذاشتن
شما ازين متعجب نميشيد؟؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
در ضمن نعل درگاه درسته ولي تير نعل درگاه با تير سقف يكي نيست وبايد فرق كنن
بازم دوستان كه با تجربه ترن جواب بدن ممنون ميشم