[ وظایف سرپرست کارگاه چیست] ►بحث و گفتگو

sa.kh

عضو جدید
سلام
متأسفانه در یک کارگاه فردی به عنوان سرپرست کارگاه با جعل مدرک مهندسی عمران و فریب دستگاه نظارت و کارفرما مشغول به کار شده است در صورتیکه که نامبرده دارای مدرک غیر فنی می باشد و هیچگونه تخصصی ندارد فقط به صورت تجربی دارای اطلاعات کلی می باشد . البته کارفرما مسأله اطلاع دارد ولی متأسفانه هیچ اقدامی نکرده است . از دوستان خواهشمندم به من راهنمایی کنند که به عنوان یک مهندس وظیفه من چیست و چه ارگانی با اینگونه افراد برخورد می کند.

[h=3]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gif حق الزحمه سرپرستان کارگاه[/h]

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mohandes masood

عضو جدید
سلام
متأسفانه من در یک کارگاه مشغول به کار هستم که سرپرست آن کارگاه با جعل مدرک مهندسی عمران و فریب دستگاه نظارت و کارفرما مشغول به کار شده است در صورتیکه که نامبرده دارای مدرک روانشناسی می باشد و هیچگونه تخصصی ندارد فقط به صورت تجربی دارای اطلاعات کلی می باشد . البته من مسأاه را با کارفرما در میان گذاشته ام که متأسفانه هیچ اقدامی نشده است . از دوستان خواهشمندم به من راهنمایی کنند که به عنوان یک مهندس وظیفه من چیست و چه ارگانی با اینگونه افراد برخورد می کند.
salam mohandes
man masood
shoma mitoonin ba dar garardadane nezam mohandesi oon mohandese doroogi ra az kar bikar konid
vali bayad movazeb bash va name oon sherkati ke midoone vali baz behesh karmide ro bayad be nezam mohandesi begi
ba tashakor mohandes masood

salman hatami

کاربر فعال
سلام
متأسفانه در یک کارگاه فردی به عنوان سرپرست کارگاه با جعل مدرک مهندسی عمران و فریب دستگاه نظارت و کارفرما مشغول به کار شده است در صورتیکه که نامبرده دارای مدرک غیر فنی می باشد و هیچگونه تخصصی ندارد فقط به صورت تجربی دارای اطلاعات کلی می باشد . البته کارفرما مسأله اطلاع دارد ولی متأسفانه هیچ اقدامی نکرده است . از دوستان خواهشمندم به من راهنمایی کنند که به عنوان یک مهندس وظیفه من چیست و چه ارگانی با اینگونه افراد برخورد می کند.

سلام
طبق ماده 10 شرایط عمومی پیمان " رییس کارگاه شخص حقیقی دارای تخصص و تجربه لازم است که پیمانکار ، او را به مهندس مشاور معرفی می کند تا موضوع پیمان را در کارگاه سرپرستی کند . "
با توجه به نص صریح ماده مذکور لزوم مدرک دانشگاهی احساس نمی شود .
در ضمن دوست عزیز سمت خود را در پروژه ذکر نکرده اید ......!!!!!
ضمناً این موضوع جعل مدرک نمی باشد ، در صورت مخفی کردن موضوع از مراجع ذیصلاح عنوان مجرمانه آن "جعل عنوان" می باشد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

moaqfe

کاربر بیش فعال
سلام
786
557​
سلام دوست من
عرض کنم مطلب شما کلی است به همین دلیل مطالب زیر را عرض میکنم
1- اگر فرد یاد شده فقط برای پیمان مدیریت این عنوان را به خود اختصاص داده که معلوم است شما فقط از او خوشتان نمیآید و چون خود را همطراز شما کرده است باعث ناراحتی شما شده و بقول خودمانی میخواهید زیرآبش را بزنید تا دلتان خنک شود برای همین میگویم دلتان را بزرگتر و به اندازه سنتان کنید زیرا در این مملکت اشخاصی که خود را مهندس و دکتر و سرهنگ معرفی میکنند کم نیستند کما اینکه بعضی از آنها الحق از تحصیل کرده ها بیشتر میفهمند
2- ولی اگر با جعل مدرک ÷ست مهندس ناظر یا محاسب یا معمار را گرفته و در امور اجرایی آن دخالت میکند 2 مرجع برای رسیدگی وجود دارد اول حراست شهرداری تا جواز را معلق کند دوم حراست نظام مهندسی که معلوم شود چه کسی جواز ایشان را برای اجرای پروژه تایید کرده است
3- ولی اگر شرایط مرحله اول حاکم است از اختصاص عنوان نمیشود با کسی کاری کرد

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
واکنش ها: bmd

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته

786
557​
سلام دوست من
عرض کنم مطلب شما کلی است به همین دلیل مطالب زیر را عرض میکنم
1- اگر فرد یاد شده فقط برای پیمان مدیریت این عنوان را به خود اختصاص داده که معلوم است شما فقط از او خوشتان نمیآید و چون خود را همطراز شما کرده است باعث ناراحتی شما شده و بقول خودمانی میخواهید زیرآبش را بزنید تا دلتان خنک شود برای همین میگویم دلتان را بزرگتر و به اندازه سنتان کنید زیرا در این مملکت اشخاصی که خود را مهندس و دکتر و سرهنگ معرفی میکنند کم نیستند کما اینکه بعضی از آنها الحق از تحصیل کرده ها بیشتر میفهمند
2- ولی اگر با جعل مدرک ÷ست مهندس ناظر یا محاسب یا معمار را گرفته و در امور اجرایی آن دخالت میکند 2 مرجع برای رسیدگی وجود دارد اول حراست شهرداری تا جواز را معلق کند دوم حراست نظام مهندسی که معلوم شود چه کسی جواز ایشان را برای اجرای پروژه تایید کرده است
3- ولی اگر شرایط مرحله اول حاکم است از اختصاص عنوان نمیشود با کسی کاری کرد

کاربر moaqfe، من دقیقاً مثل آقای حاتمی قانون بلد نیستم!!!
اما می دونم این کار زیرآب زدن نیست و کمک به جامعه مهندسین عمرانه!!!
اگر شخص مورد نظر دارای مهارت کافی نباشه، کارگاه و کار به گونه ای پیش میره که مطابق علم عمران نیست و این پس از 1حادثه مثل زلزله اثرات نا هنجار خودش رو نشون می ده!!
پس بهتره قبل از وقوع هر حادثه ای جلوی این کار رو گرفت...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
کاربر moaqfe، من دقیقاً مثل آقای حاتمی قانون بلد نیستم!!!
اما می دونم این کار زیرآب زدن نیست و کمک به جامعه مهندسین عمرانه!!!
اگر شخص مورد نظر دارای مهارت کافی نباشه، کارگاه و کار به گونه ای پیش میره که مطابق علم عمران نیست و این پس از 1حادثه مثل زلزله اثرات نا هنجار خودش رو نشون می ده!!
پس بهتره قبل از وقوع هر حادثه ای جلوی این کار رو گرفت...

راستی، این تاپیک بسیار قدیمی بود و اینکه شما با چه هدفی دوباره این ماجرا رو به جریان انداختین، قابل تامل است.....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

moaqfe

کاربر بیش فعال
راستی، این تاپیک بسیار قدیمی بود و اینکه شما با چه هدفی دوباره این ماجرا رو به جریان انداختین، قابل تامل است.....
786
557​
امان از زمانی که یه عضو ناشی باشه و موضوعات کهنه رو دوباره تازه کنه
ولی من نیتم ئآشنایی حقوقی دوستان با بعضی از مسائل بود چون در هر صورت با این نوشته بعضی از دوستان مراجعه خواهند داشت همچنین یادآوری بعضی مسائل جالب است
از آن گذشته من البته انگشت کوچک شما عزیزان عمرانی نمیشوم و ادعایی ندارم ولی زمانی که خودم برای گرفتن مدرک کاردان تجربی اقدام کردم دیدم برای اجرای پروژهای کوچک 4 و5 طبقه همین دوره های کانون کافیست و خیلی از مراجعه کنندگان هم اکثر اطلاعات آنرا میدانند
و در پایان ببینید که وقتی تعداد مهندسین ناظر خاطی بیسار فراوان است با این انگیزه که اگر زلزله ای اتفاق بیافتاد دیگر کی زنده میماند که بخواهد پیگیری این موضوعات را بکند دگر چه توقعی از افراد عادی میتوان داشت
البته نمیتوان این مطلب را برای قصور بهانه کرد و پلیس وجدان همیشه زنده است و خصوصا" دوستان خوبی مثل شما که برای افراد تازه کار و ناشی مثل من راهنما هستید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza-b

عضو جدید
[ وظایف سرپرست کارگاه چیست] بحث و گفتگو

[ وظایف سرپرست کارگاه چیست] بحث و گفتگو

سلام دوستان
می خواستم بدونم وظایف یک سرپرست کارگاه چیه و به نظر شما عدم کفایت سرپرست کارگاه در یک پروژه چقدر می تونه تاثیر گذار باشه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از نظر من کسی که تمام کارهای پروژه رو بین نیروها و مهندسین و انبار و خدمات و دفتر فنی و طراحی رو هندل میکنه ، یک سرپرست کارگاه خوبه :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
1سرپرست کارگاه همه کاری می کنه، از حسابداری، آمار گیری، اجرا، نظارت، حتی زمان بندی و ....
همه کاری که واسه ساختن 1ساختمون لازمه!

gahan

عضو جدید
کارسرپرست کارگاه کار نظارت بر تمام قسمتهای کارگاه و کار سرپرستان شاپ های زیر مجموعه کارگاه می باشد . رفع مشکلات کارگاه اعم از مشکلات ظاهری و مشکلات کارکنان با برپایی جلسات مختلف

آخرین ویرایش:

Mehdi_rndyk

عضو جدید
از نظر من کسی که تمام کارهای پروژه رو بین نیروها و مهندسین و انبار و خدمات و دفتر فنی و طراحی رو هندل میکنه ، یک سرپرست کارگاه خوبه :)

سلام
از نظر قانونی رئیس کارگاه نماینده قانونی شرکت پیمانکاری در پروژه می باشد که کلیه امور مرتبط با پروژه اعم از کنترل و مدیریت نیروی انسانی و پاسخگو بودن به سیستم مشاور ، نظارت و کارفرما در قبال اجرای پروژه با اوست.
کلیه صورت مجالس ، صورت وضعیت ها و مکاتبات و مستندات فقط با تایید رئیس کارگاه سندیت پیدا مکند.

shelman_arch

عضو جدید
سرپرست کارگاه کسی است که از زمان تجهیز کارگاه تا زمان برچیدن باید توی کارگاه حظور داشته باشه و به همه امور واقف باشه .

باید به عوامل پیمانکار های جزء نظارت داشته باشه تا کار کارگاه مطابق برنامه پیش بره ، بر پرداخت دستمزد ها نظارت داشته باشه . خرید مصالح و ماشین آلات رو کنترل کنه .

بر روند ایمنی کارگاه نظارت داشته باشه ( بد ترین قسمتشه ) و اگر کارگاهی مجروح شد باید بتونه گزارش بده و اگر کم کاری از او بوده باید مسئولیتش رو به عهده بگیره .

( پارسال توی کارگاه ما یه کارگر چون کلاه نداشت یه تیر آهن خورد تو سرش و مرد . مدیر کارگاه 20 میلیون جریمه داد + دیه که هنوز مدیونه )

همچنین باید برای سر رسید های قرار داد ، میزان کار رو محاسبه کنه تا بتونه گزارش دقیقی از پیشرفت کار بده ...

کلا کار سخت و حساس و پر مسئولیت ولی با در آمد کمه . معمولا از افراد زیر لیسانس استفاده می کنند . سعی کنید اگر اطلاعات کارگاهی ندارید ، این شغل رو قبول نکنید .

Mehdi_rndyk

عضو جدید
سرپرست کارگاه کسی است که از زمان تجهیز کارگاه تا زمان برچیدن باید توی کارگاه حظور داشته باشه و به همه امور واقف باشه .

باید به عوامل پیمانکار های جزء نظارت داشته باشه تا کار کارگاه مطابق برنامه پیش بره ، بر پرداخت دستمزد ها نظارت داشته باشه . خرید مصالح و ماشین آلات رو کنترل کنه .

بر روند ایمنی کارگاه نظارت داشته باشه ( بد ترین قسمتشه ) و اگر کارگاهی مجروح شد باید بتونه گزارش بده و اگر کم کاری از او بوده باید مسئولیتش رو به عهده بگیره .

( پارسال توی کارگاه ما یه کارگر چون کلاه نداشت یه تیر آهن خورد تو سرش و مرد . مدیر کارگاه 20 میلیون جریمه داد + دیه که هنوز مدیونه )

همچنین باید برای سر رسید های قرار داد ، میزان کار رو محاسبه کنه تا بتونه گزارش دقیقی از پیشرفت کار بده ...

کلا کار سخت و حساس و پر مسئولیت ولی با در آمد کمه . معمولا از افراد زیر لیسانس استفاده می کنند . سعی کنید اگر اطلاعات کارگاهی ندارید ، این شغل رو قبول نکنید .

سلام
طبق شرایط عمومی پیمان " رئیس کارگاه " باید مهندس باشد. اصولا حقوق و مزایای رئیس کارگاه ساختمانی بالاترین رقم در بین همکاران خود می باشد. مخصوصا در کاگاه های بزرگ.

yashar949

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان من نیز با آقای مهدی محمدی موافق هستم ضمنا جلسات متعدد باعث پیشرفت کارگاه می شود

safi_khatar

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی - دوستان من کاردانی رشته مکانیک میخونم درس اصول سرپرستی استاد هرچی میگفت ما هیچی نمیفهدیم آخرم برگشت گفت یه تحقیق 6 نمره ای که توش باید شرح وظایف سرپرست یا مدیر یه جایی رو شرح بدین حالا ازتون میخام هر کسی - هر چیزی داره لطف کنه بذاره که خیلی گیرم - ممنون

arash1700

عضو
سلام/.
بابت این یه توضیح بدین /.
اینکه مثلا من که درسم تموم شده و به ساختمون میرم که هنوز نرفتم :ی بایستی چه چیزهایی بلد باشم و این که اونجا به ما میگن که چه کار کنی ؟ مهندس صفر کیلومتر ...
+ یه توضیحاتی هم در این باره بگین و نوع برخورد با کارگرها و ... + برنامه کاری که من باید واسه خودم ردیف کنم که اونجا مهندس به ما کاری رو پیشنهاد یا از ما بخواد
و این که اگه مثلا اشتباهی تو کار کارگر ها دیدیم می تونیم چیزی بگیم یا نه ؟
آخه مثلا صفر کیلومتر هستیم ها ! یا بایستی چیکار کرد ؟

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس کارگاهی

مهندس کارگاهی

دوستان یه مهندس کارگاهی باید چه شخصیتی داشته باشه؟
یا بهتر بگم رفتار و منشش تو کارگاه با سایرین چطوری باید باشه که بتونه موفق(کاری و اجتماعی)بشه؟؟

زيگورات

عضو جدید
با سلام
يك مهندس كارگاهي به نظر من بايستي علاوه بر علم بالا ، تكنيك هاي كار تو كارگاه را بلد باشه . اين تكنيكها را هم با چند سال تو كارگاه و در كنار مهندسين با تجربه ميتوان بدست آورد.
بايستي آدم شناس خوبي باشه و بتواند با توجه به شخصيت آدمها روابط خود را تنظيم كند.
متأسفانه فضاي اكثر كارگاه‌هاي ساختماني مسموم و پر حاشيه است و براي مهندسين تازه كار جايي پر از مشغله و حاشيه است.
به همين دلايل دوستان دانشجو كه از من راهنمايي براي پر كردن اوقات فراغت ميخواهند به جاي معرفي كتاب و غيره توصيه مي‌كنم در يك كارگاه بطور پاره وقت كار كنند . چون با توجه به اينكه دانشجو هستند افراد كارگاه اونا را به عنوان رقيب خود تلقي نمي‌كنند و خيلي راحت تكنيك ها در اختيار اونها مي‌گذارند . از سوي ديگر تا مدرك نگرفتي سوتي شما را به پاي دانشجويي مي‌گذارند ولي به محض اينكه مدرك گرفتي دنبال سوتي گرفتن از مهندس تازه كار هستند.

8558

عضو جدید
سوال کلی تر از این نداشتی؟؟؟؟؟؟؟
من یه مهندس کارگاه با 6 سال سابقه کارم. چندتا نکته کلی بهت میگم
1 اهل خطر کردن
2 با دل و جرات
3 مدبر
4 با صبر و حوصله
5 خشن در عین حال نرم (به قول تهرانی ها خز)
6 با این وضع مالی باید بتونه 6 ماه کارگاه و بدون پول بچرخونه
خلاصه کار راهتی نیست.
ضمنا من به دلیل اینکه مهندس کارگاهم خیلی کم وقت میکنم به سایت سر بزنم.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرپرست کارگاه [ مسئولیت ها ، وظایف ]

سرپرست کارگاه [ مسئولیت ها ، وظایف ]

سلام به همه دوستان

در مورد سرپرست کارگاه چی میدونید؟
به عبارتی وظایفش چیه و چطوری باید باشه تو کارگاه؟؟؟
حقوق مناسب چقدره واسه یه سرپرست کارگاه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
سلام به همه دوستان

در مورد سرپرست کارگاه چی میدونید؟
به عبارتی وظایفش چیه و چطوری باید باشه تو کارگاه؟؟؟
حقوق مناسب چقدره واسه یه سرپرست کارگاه؟

سرپرست كارگاه يعني مغز متفكر كارگاه كه هدايت كننده و سرپرست كليه فعاليت هاي انجام شده توسط پيمانكاران و مهندسين محسوب ميشود . مسئوليت اين پست بسيار سنگين است . سرپرست كارگاه هميشه از مرجعي به نام مدير پروژه فرمان ميگيرد . وليكن در اكثر موارد خود به تنهايي بايستي تصميم درست رو اتخاذ كند . نظارت كامل بر مهندسين كارگاهيي و همچنين پيمانكاران بر عهده وي بوده و مسئوليت هر گونه قصور و خطا و اشتباه در انجام محاسبات و تعيين كدهاي ترازي و نحوه انجام امور كارگاهي مستقيما بر گردن او بوده و بايستي در هر يك از اين موارد به مدير پروژه جوابگو باشد .

در كليه حوادث و اتفاقات كه در كارگاه مي افتد نيز مسئوليت اصلي بر عهده سرپرست كارگاه خواهد بود حتي اگر حادثه به دليل قصور مهندس اجرايي يا پيمانكار رخ داده باشد . در پروژه هاي بزرگ يك سرپرست كارگاه براي خود يك معاون تعيين كرده و از طريق معاون با عوامل اجرايي دست اندركار در ارتباط است . متاسفانه مشاهده ميشود كه اكثر سرپرست كارگاه ها بعد از انتخاب معاون تا 100% مسوليت خو رو به معاون خود انتقال ميدهند به گونه اي كه عملا معاون نقش سرپرست كارگاه رو ايفا ميكنه ولي ظاهرا نقش معاونت رو دارد .

در كل مسئوليت سنگيني است .

حقوق مناسب براي يك سرپرست اولا به محل پروژه و دوما به ابعاد پروژه و سوما به حساسيت پروژه و در آخر به سوابق يك سرپرست كارگاه ارتباط دارد . هر چقدر حقوق پرداختي به سرپرست كارگاه بالاتر باشد انتظارات از او نيز به شدت بالا خواهد رفت و احتمال خطا و اشتباه در كار سرپرست كارگاه نيز بايستي بسيار بسيار به ندرت باشد .

در يك برج 13 طبقه مسكوني اسكلت فلزي با ديوار حائل با ابعاد تقريبي زمين 20x30 متر مربع در سال 1388 به معاونت كارگاه با انجام 9 ساعت كاري ( از ساعت 7 صبح لغايت 4 بعدظهر ) بدون در نظر گرفتن اضافه كاري مبلغ 1/100/000 تومان در ماه پرداخت ميشد . اين نمونه يك شركت خوب و يك حقوق تقريبا خوب است . حالا خودت ميتوني به همين نسبت ببيني كه الان در سال 1390 با در نظر گرفتن تورم اين حقوق چقدر بايستي باشه ... مسلما رقمي بين 1/300/0000 تا 1/500/000 رو پرداخت خواهند كرد و نه بيشتر ...

شركت هايي كه صرفا به فكر تمام كردن سريع پروژه بدون در نظر گرفتن كيفيت كار و اجراي فني و اصولي كار هستند معمولا حقوق كمتري به سرپرست كارگاه اتخاذ ميدهند . همانطور كه گفتم هر چقدر پروژه توسط يك شركت فني تر اجرا شود بدين معنيست كه براي نظارت عوامل كارگاهيي خود ارزش زيادي قائل بوده و حقوق بيشتري را نيز به انها خواهد داد . البته اين موضوع در همه موارد صادق نيست . شايد شركت هايي نيز باشند كه هم كيفيت كار را خواستارند و در عين حال حقوق بالايي نيز به عوامل خود پرداخت نميكنند .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرپرست كارگاه يعني مغز متفكر كارگاه كه هدايت كننده و سرپرست كليه فعاليت هاي انجام شده توسط پيمانكاران و مهندسين محسوب ميشود . مسئوليت اين پست بسيار سنگين است . سرپرست كارگاه هميشه از مرجعي به نام مدير پروژه فرمان ميگيرد . وليكن در اكثر موارد خود به تنهايي بايستي تصميم درست رو اتخاذ كند . نظارت كامل بر مهندسين كارگاهيي و همچنين پيمانكاران بر عهده وي بوده و مسئوليت هر گونه قصور و خطا و اشتباه در انجام محاسبات و تعيين كدهاي ترازي و نحوه انجام امور كارگاهي مستقيما بر گردن او بوده و بايستي در هر يك از اين موارد به مدير پروژه جوابگو باشد .

در كليه حوادث و اتفاقات كه در كارگاه مي افتد نيز مسئوليت اصلي بر عهده سرپرست كارگاه خواهد بود حتي اگر حادثه به دليل قصور مهندس اجرايي يا پيمانكار رخ داده باشد . در پروژه هاي بزرگ يك سرپرست كارگاه براي خود يك معاون تعيين كرده و از طريق معاون با عوامل اجرايي دست اندركار در ارتباط است . متاسفانه مشاهده ميشود كه اكثر سرپرست كارگاه ها بعد از انتخاب معاون تا 100% مسوليت خو رو به معاون خود انتقال ميدهند به گونه اي كه عملا معاون نقش سرپرست كارگاه رو ايفا ميكنه ولي ظاهرا نقش معاونت رو دارد .

در كل مسئوليت سنگيني است .

حقوق مناسب براي يك سرپرست اولا به محل پروژه و دوما به ابعاد پروژه و سوما به حساسيت پروژه و در آخر به سوابق يك سرپرست كارگاه ارتباط دارد . هر چقدر حقوق پرداختي به سرپرست كارگاه بالاتر باشد انتظارات از او نيز به شدت بالا خواهد رفت و احتمال خطا و اشتباه در كار سرپرست كارگاه نيز بايستي بسيار بسيار به ندرت باشد .

در يك برج 13 طبقه مسكوني اسكلت فلزي با ديوار حائل با ابعاد تقريبي زمين 20x30 متر مربع در سال 1388 به معاونت كارگاه با انجام 9 ساعت كاري ( از ساعت 7 صبح لغايت 4 بعدظهر ) بدون در نظر گرفتن اضافه كاري مبلغ 1/100/000 تومان در ماه پرداخت ميشد . اين نمونه يك شركت خوب و يك حقوق تقريبا خوب است . حالا خودت ميتوني به همين نسبت ببيني كه الان در سال 1390 با در نظر گرفتن تورم اين حقوق چقدر بايستي باشه ... مسلما رقمي بين 1/300/0000 تا 1/500/000 رو پرداخت خواهند كرد و نه بيشتر ...

شركت هايي كه صرفا به فكر تمام كردن سريع پروژه بدون در نظر گرفتن كيفيت كار و اجراي فني و اصولي كار هستند معمولا حقوق كمتري به سرپرست كارگاه اتخاذ ميدهند . همانطور كه گفتم هر چقدر پروژه توسط يك شركت فني تر اجرا شود بدين معنيست كه براي نظارت عوامل كارگاهيي خود ارزش زيادي قائل بوده و حقوق بيشتري را نيز به انها خواهد داد . البته اين موضوع در همه موارد صادق نيست . شايد شركت هايي نيز باشند كه هم كيفيت كار را خواستارند و در عين حال حقوق بالايي نيز به عوامل خود پرداخت نميكنند .
رضا جان ممنون از توضیحت.
در قسمت اول فرض رو بر یه کارگاه بزرگ گذاشتی،حالا اگه کارگاه کوچیک باشه چی؟
رابطه سرپرست کارگاه با دفترفنی چطور باید باشه؟
هدف سرپرست کارگاه سوای از اتمام صحیح پروژه میتونه چیز دیگه ای هم باشه؟
چقدر باید با هزینه ها بازی کنه؟به عبارتی از خودش میتونه تصمیم بگیره جهت خرج اضافه(جهت بهبود و ایمنی پروژه)یا باید مطابق برنامه ای که بهش میدن رفتار کنه؟
مرسی

reza2011

عضو جدید
رضا جان ممنون از توضیحت.
در قسمت اول فرض رو بر یه کارگاه بزرگ گذاشتی،حالا اگه کارگاه کوچیک باشه چی؟
رابطه سرپرست کارگاه با دفترفنی چطور باید باشه؟
هدف سرپرست کارگاه سوای از اتمام صحیح پروژه میتونه چیز دیگه ای هم باشه؟
چقدر باید با هزینه ها بازی کنه؟به عبارتی از خودش میتونه تصمیم بگیره جهت خرج اضافه(جهت بهبود و ایمنی پروژه)یا باید مطابق برنامه ای که بهش میدن رفتار کنه؟
مرسی

مرسي امير جان .. سئوالات خوبي مطرح كردي ...

در يك پروژه كوچك مثل ساختمان مسكوني چند طبقه متعارف معمولا خود سرپرست كارگاه نقش مهندس اجرايي و نقش نوشتن صورت وضعيت و بر اوردها رو هم انجام ميده .. مسلما مقدار حقوقش نسبت به اون مورد برج كه واست مثال زدم كمتره و حدودا 700 تا 800 هزار تومان هست ...

يك چيز ديگه كه يادم رفت بهت بگم اينه كه هر چقدر انجام پروژه با خطرات بيشتري همراه باشه ضريب ريسك بالا رفته و حقوق افزايش خواهد يافت . به عنوان مثال نمونه كارهاي با ريسك بالا ميشه از پروژه مترو نام برد ...

دفتر فني معمولا متشكل از مهندسيني هست كه كارهايي نظير رسيدگي به صورت وضعيت ها و پرداختي هاي پيمانكاران و برآوردها براي سفارش دادن منحني هاي زمان بندي و كنترل كار بر اساس نمودار زمان بندي و بطور كلي كليه كارهايي طراحي و محاسبات مربوط به نقشه ها را انجام ميدهد . معمولا دفتر فني از اطلاعات سرپرست كارگاه همواره استفاده خواهد كرد . وليكن در بعضي از كارگاهها خود عوامل اجرايي نظير سرپرست كارگاه معاونت كارگاه و مهندسين اجرا نقش دفتر فني رو ايفا خواهند كرد . به عنوان مثال در يك پروژه در دفتر فني كه خود من هم يكي از اعضاي آن بودم نقشه هايي كه توسط مشاور به ما داده شده بود مجددا محاسبه شد و دريافتيم كه نقشه ها بسيار Over Design ( دست بالا ) طراحي شده كه به شدت غير اقتصادي ميباشد . لذا پيشنهاداتي رو به همراه محاسبات انجام شده به سرپرست كارگاه ارائه داديم و سرپرست كارگاه به اتفاق مدير پروژه و نمايندگان مشاور در جلسه حاضر شده و پس از مطرح شدن محاسبات جديد به ناچار پذيرفتند كه محاسباتشان غير اقتصادي انجام شده است . پيدا كردن ايراد در نقشه هاي سازه اي يا معماري نيز يكي از وظايف دفتر فني ميباشد .

دفتر فني زير نظر سرپرست كارگاه اداره ميشود ولي همواره مدير پروژه اعضاي دفتر فني را انتخاب كرده و بر كار آنها بطور غير مستقيم نظارت ميكند . در هر پروژه مدير پروژه حرف اول را ميزند و بعد از ان سرپرست كارگاه . لذا مدير پروژه كه توسط شركت انتخاب ميشود بايستي داراي سابقه بالا باشد و در اجرا بي نقص و بسيار متبحر باشد .

يك توصيه مهم براي كليه مهندسين عمران موفق اين هست كه يك مهندس عمران اجرايي بايستي علاوه بر علم داشتن نسبت به كليه امور كارگاهي حتي بايستي قادر به انجام دادن انها نيز باشد . به عنوان مثال وقتي يك مهندس عمران بتواند جوشكاري كند قطعا جوشكار از ان بيشتر حساب خواهد برد . ضمنا وقتيكه خود مهندس كار اجرايي انجام بدهد تسلط بيشتر پيدا كرده و ميتواند بر كار پيمانكار خود هم بيشتر نظارت كند . توصيه ميشود مهندس عمران در اموري همانند ديوار چيني جوشكاري استفاده از فرز آهن استفاده از فرز سنگ استفاده از دستگاه هوا برش تبحر داشته باشد .

بعضي شركت ها ترجيح ميدهند كه محل استقرار دفتر فني در خود شركت باشد ولي در بعضي شركت ها بالعكس محل دفتر فني خود محل پروژه انتخاب ميشود . در مواردي كه محل پروژه در شهري دور از محل شركت ميباشد يك دفتر فني علاوه بر محل شركت در محل پروژه مستقر خواهد بود .

در مورد سئوال سومت بايد بگم يك سرپرست كارگاه در يك كلام بايستي اهداف مدير پروژه رو تامين و بر آورده كنه در غير اين صورت مدير پروژه او را عزل و از شخص ديگري به عنوان سرپرست كارگاه استفاده خواهد كرد . معمولا مدير پروژه هر مشكل يا خطايي رو كه در كارگاه ببينه از چشم سرپرست كارگاه ميبينه كه همين موضوع يكي از دلايل فشار بالايي هست كه هميشه به سرپرست كارگاه وارد ميشه .

يك سرپرست كارگاه بايستي به گونه اي عمل كنه كه از حيف و ميل اموال و تجيزات كارگاه تا حد امكان اجتناب شود و با صرفه جويي تا حد امكان بالاترين كيفيت حاصل شود . معمولا اكثر شركت ها زياد به كيفيت كار توجه ندارند و بيشتر دنبال كم شدن هزينه ها هستند . به عنوان مثال شايد شما از مدير پروژه بخواهيد كه دستكش هاي بنايي مستعمل و پاره شده كارگران تعويض شود ولي مدير پروژه با اين موضوع مخالفت خواهد كرد . در اينجا باز هم مشاهده ميشه كه فشاري از سوي كارگران بطور غير مستقيم يا مستقيم ( در صورت نبود مهندسين اجرايي در پروژه هاي كوچك ) وارد خواهد شد . ضمنا باز هم در اعظم كارگاهها دستمزد كارگران با تاخير فراوان انجام ميشود كه باز هم كليه برخوردهايي كه بين كارگران و عوامل كارگاهيي در اين زمينه ايجاد ميشود متوجه شخص سرپرست كارگاه خواهد بود . اين نيز يكي از سنگين ترين وظايف سرپرست كارگاه هست كه هم از كارگر خود خواستار كار خوب باشد و هم او را دعوت به صبر كند تا با تاخير در پرداخت حقوق خود رضايت داشته باشد .

مسلما در مورد حد اختيارات سرپرست كارگاه در زمينه هزينه ها بايد گفت كه هر سرپرست كارگاه ماهيانه مبلغي رو از شركت دريافت ميكنه كه به اون تنخواه گفته ميشه و بايستي با اين تنخواه هم دستمزد پيمانكاران و كارگران رو تامين كنه و هم كليه ادوات و تجهيزات ضروري رو خريداري كنه و هم قسمتي از مبلغ رو هم پس انداز كنه كه در شرايط اضطرار و حادثه بتونه ازش استفاده كنه . مسلما اين كار بسيار سختي هست و معمولا جز در شركت هاي دولتي بزرگ رقم تنخواه به حدي پايين است كه سرپرست كارگاه به شدت تحت فشار خواهد بود . در بعضي از شركت ها مبلغي هم تحت عنوان كانتين بابت هزينه خورد و خوراك فقط عوامل كارگاهيي مانند مهندسين و كارمندان مستقر در پروژه اختصاص داده ميشود .

حالا خودت بگو كه يك سرپرست كارگاه با اين همه وظيفه سنگين و اين همه بار مسئوليت سنگين آيا حقوقي كه ميگيره واقعا حقوق واقعي اي هست كه بايد بگيره ؟؟؟

من هيچ زمان دلم نخواسته سمت سرپرست كارگاه رو داشته باشم چون مسئوليتش واقعا خرد كننده هست . اين حرف منو زماني بهش خواهي رسيد كه خودت در اين سمت مدتي فعاليت كني .

در يك كلام ديواري كوتاهتر از ديوار سرپرست كارگاه بيچاره پيدا نميشه

آخرین ویرایش:

simiar

عضو جدید
مرسی
ضمن تشکر از توضیحات بسیار دقیق و کافی مهندس رضا
معمولاً در کارگاه های متوسط به بالا (میلیارد به بالا) در کنار سرپرست کارگاه فردی با عنوان تنخواه گردان کار میکنه که تنخواه به حساب ایشون واریز میشه و البته قبل از هزینه شدن باید کلیه هزینه ها با تأیید سرپرست کارگاه برسه یعنی بدون هماهنگی سرپرست کارگاه هیچ هزینه ای نباید انجام بگیره
اغلب ، هزینه هایی که سرپرست کارگاه انجام میده باید در جهت منافع پیمانکار باشه یعنی برگشت پذیر باشه . هزینه هایی مثل بهبود ایمنی که از دیدگاه پیمانکار هزینه برگشت پذیر نیست و تبدیل به صورت وضعیت نمیشه، بهتره با هماهنگی مدیر پروژه انجام بشه.

یکی دیگر از وظایف اصلی سرپرست کارگاه تهیه و تنظیم صورت جلسات کارگاهی است که بنا به بزرگی پروژه ممکنه به افراد دیگر هم محول بشه ولی چون یکی از خواست های مهم پیمانکاره بهتره خود س.ک انجام بده
.

اگه دوستمون بفرمایند که منظورشون سرپرست چه کارگاهی مد نظرشونه (مبلغ ، مکان ، نوع کار از لحاظ ساختمانی یا راهسازی یا سیویل ..) بهتر میشه نظر داد.

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضمن تشکر از توضیحات بسیار دقیق و کافی مهندس رضا
معمولاً در کارگاه های متوسط به بالا (میلیارد به بالا) در کنار سرپرست کارگاه فردی با عنوان تنخواه گردان کار میکنه که تنخواه به حساب ایشون واریز میشه و البته قبل از هزینه شدن باید کلیه هزینه ها با تأیید سرپرست کارگاه برسه یعنی بدون هماهنگی سرپرست کارگاه هیچ هزینه ای نباید انجام بگیره
اغلب ، هزینه هایی که سرپرست کارگاه انجام میده باید در جهت منافع پیمانکار باشه یعنی برگشت پذیر باشه . هزینه هایی مثل بهبود ایمنی که از دیدگاه پیمانکار هزینه برگشت پذیر نیست و تبدیل به صورت وضعیت نمیشه، بهتره با هماهنگی مدیر پروژه انجام بشه.

یکی دیگر از وظایف اصلی سرپرست کارگاه تهیه و تنظیم صورت جلسات کارگاهی است که بنا به بزرگی پروژه ممکنه به افراد دیگر هم محول بشه ولی چون یکی از خواست های مهم پیمانکاره بهتره خود س.ک انجام بده
.

اگه دوستمون بفرمایند که منظورشون سرپرست
چه کارگاهی مد نظرشونه (مبلغ ، مکان ، نوع کار از لحاظ ساختمانی یا راهسازی یا سیویل ..) بهتر میشه نظر داد.

سلام
یه مدرسه 3طبقه
سازه:پیچ و مهره ای+دیوار برشی(به جای بادبند)
سقف:کامپوزیت
دیوارها: 3Dپانل
ظاهرا مهندس اجرایی هم نداره.

simiar

عضو جدید
سلام
یه مدرسه 3طبقه
سازه:پیچ و مهره ای+دیوار برشی(به جای بادبند)
سقف:کامپوزیت
دیوارها: 3Dپانل
ظاهرا مهندس اجرایی هم نداره.
سلام؛ هر چند مبلغ و زیربنا رو ذکر نکردی ولی با توجه به نوع سازه احتمال میدم پروژه زیربنای بالای 2000 متر مربع و مبلغ اون هم بیش از 1.5 میلیارد باشه.
به نظر من بزرگترین وظایف شما :
1- آکس بندی و کنترل اندازه گذاری
2- مطالعه نقشه و استخراج مغایرت ها و مشکلات
3- تنظیم صورت جلسات کارگاهی و به تأیید رسوندن آنها.
4- احتمالاً قرارداد سرجمع است و گرفتن اضافه کاری با توجه به صورت جلسات برگ برنده یک سرپرست کارگاه خوبه.
وظایف طبیعی دیگری هم هست که دوستان اشاره کردند.
میزان حقوق بر حسب سابقه : ( سابقه مفید و کارگاهی )
3 سال : 700 تا 800
5 سال : 1 تا 1.2 میلیون
10 سال : 1.8 تا 2 میلیون
پیشنهاد میکنم حتماً یک تنخواه گردان در کنارت باشه و وظیفه پرداخت نداشته باشی.

ارتباط مناسب با دستگاه نظارت هم موفقیت یک سرپرست کارگاه رو بیشتر میکنه.

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام؛ هر چند مبلغ و زیربنا رو ذکر نکردی ولی با توجه به نوع سازه احتمال میدم پروژه زیربنای بالای 2000 متر مربع و مبلغ اون هم بیش از 1.5 میلیارد باشه.
به نظر من بزرگترین وظایف شما :
1- آکس بندی و کنترل اندازه گذاری
2- مطالعه نقشه و استخراج مغایرت ها و مشکلات
3- تنظیم صورت جلسات کارگاهی و به تأیید رسوندن آنها.
4- احتمالاً قرارداد سرجمع است و گرفتن اضافه کاری با توجه به صورت جلسات برگ برنده یک سرپرست کارگاه خوبه.
وظایف طبیعی دیگری هم هست که دوستان اشاره کردند.
میزان حقوق بر حسب سابقه : ( سابقه مفید و کارگاهی )
3 سال : 700 تا 800
5 سال : 1 تا 1.2 میلیون
10 سال : 1.8 تا 2 میلیون
پیشنهاد میکنم حتماً یک تنخواه گردان در کنارت باشه و وظیفه پرداخت نداشته باشی.

ارتباط مناسب با دستگاه نظارت هم موفقیت یک سرپرست کارگاه رو بیشتر میکنه.

ممنون از توضیحت دوست عزیز
مبلغ رو نمیدونم ولی پروژه همون 2000مترمربع رو زیربنا داره(بنا به گفته پیمانکار)
در صورت امکان بند 3 و 4 رو بیشتر توضیح بدین.
و اینکه اجرای دیوار برشی به سازه فلزی چطوری میشه؟
مرسی