چطور فرزندانمان را به نماز علاقمند كنيم ؟

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ازونجا كه قراره اكثر مهندساي اين باشگاه يه روزي پدر و مادر شن و تربيت بچه هاشون ب عهدشونه و خيلي از ماها نگران اينيم كه نتونيم بچه هامون رو علاقمند كنيم به اموزه هاي ديني من فكر كردم شايد بهتره نظرمون رو در اين رابطه بگيم اينجا :
اين قسم از راسخون :

نکته اول :
برای اینکه بچه های ما به نماز اهمیت بدن ما باید از همون ابتدای رسیدن به سن تکلیف شوق واشتیاق نماز خوندن رو در وجود بچه هامون بارور کنیم این کار هم روش های مختلفی داره از جمله این از همون ابتدای تکلیف والدین جوری رفتار کنند که فرزندان متوجه اهمیت این امر بشن وقتی والدین برای مسائل دینی ارزش واهمیت قائل نباشن خوب این اخلاق به فرزندان هم منتقل میشه
رابطه فضای زندگی و مناسبات درون خانواده با باورهای مذهبی
تحقیقات نشان می دهد که نوع مناسبات در خانواده باعث ایجاد فضایی از زندگی می شود که تأثیر مهمی در افزایش یا کاهش باورهای دینی فرزندان نوجوان و جوان به جای می گذارد.آن دسته از والدین که هم از فرزندان حمایت می کنند و هم روی آنها کنترل دارند فرزندانی را تربیت می کنند که ارزشهای دینی و اخلاقی مشابه والدین خود خواهند داشت. اما والدینی که فرزندان خود را کاملاً حمایت می کنند ولی کنترلی روی آنها ندارند و نیز والدینی که نه حمایت چندانی از فرزندان خود می کنند و نه روی آنها کنترل دارند، فرزندانی تربیت خواهند کرد که باورها و ارزشهای اخلاقی آنها شباهت چندانی به باورها و ارزشهای اخلاقی پدر و مادرشان نخواهد داشت.
وجود تعارض در خانواده ها و در بین والدین و فرزندان مانع از انتقال ارزشهای دینی به فرزندان نوجوان می شود.
تقریباً در همه کشورها،نوجوانان و جوانان عموماً به مذهب علاقه و توجه نشان می دهند و والدین و بزرگسالان نیز با کمک به ایجاد و توسعه مراکز مذهبی و با شرکت در مراسمهای گوناگون مذهبی زمینه مساعدی را برای پاسخگویی به نیازهای دینی آنان و انتقال سنن مذهبی فراهم می آورند.
نکته دوم
استفاده از ابزارهای تشویقی در برانگیختن شوق واشتیاق فرزندان برای مسائل دینی از جمله نماز فرزندان در ابتدای سن تکلیف بعضی از افراد بسیار استقبال می کنند از این همایت های تشویقی والدین

و به نظر من :
صحبت كردن با بچه ها با زبون خودشون درباره عظمت و مهربوني و رحمت خدا و تشويق كردنشون بيشترين تاثير رو داره
اينكه ببينن مامان و باباشون براي نماز مشتاقن و سر وقت نماز مي خونن هم خيل موثره
اجبار تاثير منفي داره و بهتره به جاش از توضيح مفهوم نماز صحبت كنيم
من خودم از وقتي كه دقيقا معني هر قسمت نمازم رو فهميدم از نماز لذت مي برم به نظرم بايد با معني به بچه ها ياد بديم
ممنون ميشم راهنمايي كنين :gol:
اينكه

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام ...

ممنون از بابت تاپیک و موضوع ...

.
.
.

راستش قبل از هر چیز باید پدر و مادر اون فرزند خودشون رو بشناسن ...

خود پدر و مادرها کوتاهی نکنن ...

حواسمون باشه بچه ها همه چیز رو جدای از اینک با چشم هاشون می بینن ، با افکار و ذهنشون اون رو بررسی هم میکنن ...

.
.
.

بچه ها رو اگر از سنین پایئن با خومون ببریم مسجد ، آروم آروم خودشون خو میگیره ...

ولی این رو هم باید در نظر داشت که بعد از اینکه خو گرفت سالهای بعد نماز واسش به یه عادت تبدیل نشه ... !!!

،

اگر دقت کنین تا حالا نوجوون ها رو دید که در سنین 12 تا 16 سالگی روحیاتشون شکل میگیره ...

به عقیده خیلی از مشاوران خانواده تو این دورانه که میتونیم فرزندان و روحیتشون رو به سمت و سوی خدایی بودن و عشق به نماز اشتن هدایت کنیم ...

.
.
.

به هر حال به نظر من تو این رده ی سنی خیلی باید خانواده خوب عمل کنند ...

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ...

.
.

.

حواسمون باشه بچه ها همه چیز رو جدای از اینک با چشم هاشون می بینن ، با افکار و ذهنشون اون رو بررسی هم میکنن ...

.
.
.

بچه ها رو اگر از سنین پایئن با خومون ببریم مسجد ، آروم آروم خودشون خو میگیره ...

ولی این رو هم باید در نظر داشت که بعد از اینکه خو گرفت سالهای بعد نماز واسش به یه عادت تبدیل نشه ... !!!

،

اگر دقت کنین تا حالا نوجوون ها رو دید که در سنین 12 تا 16 سالگی روحیاتشون شکل میگیره ...

به عقیده خیلی از مشاوران خانواده تو این دورانه که میتونیم فرزندان و روحیتشون رو به سمت و سوی خدایی بودن و عشق به نماز اشتن هدایت کنیم ...

.
.
.

كاملا درسته
ممنون از راهنماييتون

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته...
به نظر من اصلا نباید با اجبار همراه باشه...
نباید زورشون کنیم...
مرسی گلم عالی بود...
اره عزيزم
بچه ها خيلي پاكن
اگه درباره دليل نماز خوندن باهاشون درست صحبت بشه خودشون علاقمند ميشن

G1-Asal_lrrtm1

عضو جدید
سلام ...

.
.
.

.
.
.

،

.
.
.

آره من کاملا موافقم...اما سخت نیست توسن12-16؟؟؟؟

اما بچه ها از همون اول وقتی تو خونواده ی مذهبی رشدکنن خودبه خود یاد میگیرن

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
آره من کاملا موافقم...اما سخت نیست توسن12-16؟؟؟؟

اما بچه ها از همون اول وقتی تو خونواده ی مذهبی رشدکنن خودبه خود یاد میگیرن

منظورم این نیست که تو این دوره از سنشون نماز رو واسشون اجباری کنیم ... !!

تو این سن خیلی از اعتقادات و روحیاتشون شکل میگیره!!!

دوره وارد شدن به دبیرستان و دوست های جدید و ...

.
.
.

امید به خدا ...

آخرین ویرایش:

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیامبر(ص)می فرماید : "فرزندان هفت ساله تان را به نماز وادار کنید و تربیت شان بدهید و نه سالگان را اگر ترک نماز نمودند کتک بزنید"

از امام رضا (ع) سوال شد از مردی که کودکش را اجبار میکرد که نماز بخواند،زیرا که او یک روز یا دو روز نماز نمیخواند.حضرت فرمود : این کودک چند سال دارد ؟ راوی گفت : عرض کردم هشت سال دارد . حضرت فرمود : عجب ! هشت سال دارد و نماز نمیخواند ! راوی می گوید گفتم : او را کتک زد و تن او را به درد آورد. حضرت فرمود : نماز بخواند ! ولو به کتک خوردن باشد زیرا اگر تذکر فایده نکرد تهدید و ضرب و شتم موجب تادیب و تربیت است .

منبع : کتاب نماز معراج ما خاکیان

خودتون فکر کنید...واقعا پیامبر و امام رضا این بوده تفکرشون ؟!....

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=4]"روزى پـيامبر اكرم (ص ) با جمعى از مسلمانان , در نقطه اى نمازمى گزارد.
موقعى كه آن حضرت بـه سجده رفت , حسين (ع ) كه آن موقع كودك خردسالى بود, در پشت پيغمبر(ص ) سوار شد و به پاهاى خودحركت داد و هى هى كرد.
وقتى پيغمبر خواست سر از سجده بردارد اورا گرفت و كنار خـود بـه زمين گذارد.
باز در سجده هاى ديگر اين كارتكرار شد تا اين كه نماز به پايان رسيد.
يك يـهـودى كـه نـاظـر ايـن صـحـنـه بـود, پس از نماز به حضرت عرض كرد: شما با كودكان خود طورى رفتار مى كنيد كه ما هرگز چنين نمى كنيم .
پـيـغـمبر اكرم (ص ) در جواب فرمودند:
اگر شما به خدا و رسول اوايمان مى داشتيد, با كودكان خود به عطوفت و مهربانى رفتارمى كرديد.
آرى مهر و محبت پيغمبر عظيم الشان اسلام با يك كودك , چنان آن مرد يهودى را تحت تاثير قرار داد كه از صميم قلب , آيين مقدس اسلام را پذيرفت ."
[/h]پیامبر ما مهربون تر از این بوده که بگه بچه هاتون با کتک مجبور به نماز خوندن کنید ... نمیدونم باور کنم که واقعا اون سخن پیامبرم بوده یا ...

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیامبر(ص)می فرماید : "فرزندان هفت ساله تان را به نماز وادار کنید و تربیت شان بدهید و نه سالگان را اگر ترک نماز نمودند کتک بزنید"

از امام رضا (ع) سوال شد از مردی که کودکش را اجبار میکرد که نماز بخواند،زیرا که او یک روز یا دو روز نماز نمیخواند.حضرت فرمود : این کودک چند سال دارد ؟ راوی گفت : عرض کردم هشت سال دارد . حضرت فرمود : عجب ! هشت سال دارد و نماز نمیخواند ! راوی می گوید گفتم : او را کتک زد و تن او را به درد آورد. حضرت فرمود : نماز بخواند ! ولو به کتک خوردن باشد زیرا اگر تذکر فایده نکرد تهدید و ضرب و شتم موجب تادیب و تربیت است .

منبع : کتاب نماز معراج ما خاکیان

خودتون فکر کنید...واقعا پیامبر و امام رضا این بوده تفکرشون ؟!....

منم قبلا شنيده بوذم
من علمش رو ندارم كه بگم ولي با چچيزايي كه ما از پيامبر شنيديم اصلا قابل باور نيست
اجبار واقعا كار رو خراب ميكنه
من از بچگي دوست داشتم نماز رو
چون بابام رو خيلي دوست داشتم و مي ديدم بابام چقدرر خدا رو دوست داره
واسه خودم كيف ميكردم نماز ي خوندم ...شايد نمي فهميدم چي ميگم ولي با اين اميد كه دارم با خدا حرف ميزنم و تشكر ميكنم ازش كلي خوشحال بودم كه خدا خوشححال ميشه
حتي يادم مياد بعضي وقتا كه خيلي گير ميدادم بابام ميگفت شما هنوز كوچيكين اشكال نداره
ولي خيلي تشويق ميكردمون
هميشه وقتي داشتيم نماز مي خونديم ميومد مي بوسيدمون
يا بعد از نماز كلي ازمون تعريف ميكرد به زبوون خودمون و مي گفت خيلي خوشحاله كه من بچش هستم
واسه من همين تشويق زبوني و رضايت بابام از 1000 تا چيز ديگه خيلي خيلي ارزشمند تر بود

الهام3

عضو جدید
من که سعی میکنم که خودم با شوق علاقه به چیزهای که بخوام فرزندم انجام بده عمل کنم
که فرزندم ازخودم یاد بگیره
بعدشم اجبارش نمیکنم که اون چیزهارو انجام بده چون اجبار باعث نابودیش میش

بالا