چرا ما نتوانيم؟؟؟

mr.rohalamin

اخراجی موقت
من مهندس هوا و فضا نيستم . اما از شما يه سوال دارم.
چرا ما نمي تونيم هواپيماي جنگنده يا پهن پيكر بسازيم؟؟؟
آخه مگه اونا از صفر شروع نكردن. مگه اونا چي كار مي كنن كه ما نمي تونيم؟؟؟ ها؟؟؟:razz::razz::razz::w20:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
من سوال شما رو با سوال جواب میدم،
چرا ما نمی تونیم CPU بسازیم؟ چرا ما نمی تونیم آلیاژهای مقاوم بسازیم؟ چرا نمی تونیم پرچ های هواپیما رو بسازیم؟ و خیلی چراهای دیگه.
ساخت یه هواپیما، 20 یا 30 درصدش به عهده مهندس هوافضاست. بخش طراحی اون، باقیش به عهده مهندس مکانیک، متالوژی، کامپیوتر، صنایع و ... است. ساخت هواپیما یعنی یه سیستم. الان توی این سیستم ما به شدت در زمینه متالوژی، کامپیوتر و اویونیک ضعف داریم. هر وقت این دو گلوگاه حل بشه، ما می تونیم هواپیمای پهن پیکر بسازیم. لازمه این کار هم، کار گروهیه که خدا رو شکر توی این قسمت هم می لنگیم.

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون حمايت نميشه...................من يك طرح دارم اما هيچ حامي ندارم حتي هيچكس تشويقم هم نميكنه كه من دلگرم بشم و استارت رو بزنم

mr.rohalamin

اخراجی موقت
دیگه این حرف رو نزن. آخه چرا بخاطر لنگیدن خدا رو شکر می کنی؟
از خدا بخواه تا مقدمات توسعه و پیشرفت رو مهیا کنه؟
کی گفته نمیشه. برزیل رو ببین . شرکت هواپیما سازی امبرائر رو می گم.

آخرین ویرایش:

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگه این حرف رو نزن. آخه چرا بخاطر لنگیدن خدا رو شکر می کنی؟
از خدا بخواه تا مقدمات توسعه و پیشرفت رو مهیا کنه؟
کی گفته نمیشه. برزیل رو ببین . شرکت هواپیما سازی امبرائر رو می گم.

دوست عزیز مسجد نمیخوایم بسازیم که انتظار حرکت خودجوش از یه قشر خاص داشته باشیم.. خودت داری میگی هواپیمای پهن پیکر. خیلی مقدمات میخواد که دوستمون خوب بهش اشاره کردن. خیلی موانع بر سر اقدامات اینچنینی هست. مهمترین مسئله اینه که واسه یه همچین پروژه عظیمی حمایت های سیستماتیک از طرف دولت و نهادهای زیربط لازم و شرط اصلیه. انتظار نداشته باش یه عده بدون حمایت از طرف یه مرجع قانونی و قوی تصمیم به انجام همچین کاری بگیرن و از فرداش شروع کنن. باید دولت برنامه هایی در این زمینه بچینه و استعدادهارو دور هم جمع کنه تا تاثیرشون در کنار هم منجر به خلق این اتفاقات بزرگ بشه. البته من از دولت هم خیلی ایراد نمیگیرم. مشکلات زوزمره جامعه انقدر زیاده که تمام ظرفیتش که البته کم هم هست صرف حل این مشکلات میشه و دیگه مجالی واسه اقدامات برنامه ریزی شده، هدفمند و بلندمدت از این قبیل پروژه ها نمیمونه.

kambiz5

عضو جدید
[FONT=&quot]من در ادامه پاسخ سایر دوستان می خواستم عرض کنم که برای ساخت هواپیما اعم از جنگنده , ترابری و...به چندتا چیز احتیاج هست.یکم علم ودانش کافی برای طراحی و ساخت,دوم ابزار و سوم داشتن تجربه بخصوص در زمینه ساخت هست.از این سه مورد که خدمت شما عرض کردم ما فقط تا حدودی از جنبه علمی و تئوریک قضیه توانایهایی داریم و در سایر موارد بنظر من زیاد چشمگیر نیست.اما حالا راه حل چیه؟میدونید ما یک عادت بدی که مدتی بهش مبتلا شدیم اینه که دوست داریم ادعا کنیم که همه چی رو خودمون می سازیم.از زیر دریا گرفته تا کرانه های فضا.شما نگاهی به کشورهایی که هواپیما مسازند بندازید وببینید که چندین دهه اینها در این صنعت مشغولند و امروز دارند حاصل این کسب توام علم وتجربه رو برداشت می کنن.حالا ما از گرد راه رسیدیم و میخوایم که هواپیما بسازیم ودلمون خوش کردیم به یکسری چیزها که حالا بماند.ما برای ساخت هواپیما بمعنای واقعی و امروزی و کاربردی اون احتیاج به علم و ابزار صاحبان این علم داریم و با تکیه بر این علم و ابزار فراهم شده و همینطور با صرف سرمایه و زمان زیاد به کسب تجربه و در نهایت به فن طراحی و ساخت هواپیما دست پیدا کنیم و گرنه با حلوا حلوا کردن و تبلیغات بیهوده به چیزی نمی رسیم.این رو هم اضافه کنم که اگه ما از علم ودانش کشوری استفاده کنیم صرفاً بمعنای وابستگی به آن کشور و ذلت نیست هر چند که اینطور هم می تونه باشه ولی همه اینها بستگی به خود ما داره.مثال بارزش هم کشور هنده که با استفاده از دانش هوافضای روسها بسرعت دارن در زمره کشورهای مطرح در هوافضا تبدیل میشن بدون انکه باجی به روسها بدن و نمونه عکس این قضیه هم هست.منظورم اینه که میشه این علم رو با حفظ اقتدار گرفت اما تدبیر و هوش ما رو میطلبه. [/FONT]​

kambiz5

عضو جدید
عزیزم چی رو قبول ندارید؟اگه منظورتون حرفای منه,دوست دارم دلایلتون رو بدونم.

mr.rohalamin

اخراجی موقت
شما می گید ما باید از کشور های دیگه کمک بگیریم. وگرنه نمیشه!
آخه اونا هم یه زمانی از صفر شروع کردن یا نه!
در بعد اگر منظورتون اینکه ما باج می دیم، من دلم می خواد بدونم که کی دیده که احمدی نژاد باج داده؟
اصلا می دونی چیه؟ گناه ما اینه که مسلمونیم اون هم از نوع شیعه.
بخاطر همینه که همه دنیا با ما بدن.
(این سایت هم کفر ما رو در آورد از بس ارور داد. نمی دونم مدیرش چیکار می کنه)

kambiz5

عضو جدید
[FONT=&quot]لزومی نداره که از صفر شروع کنیم چون سطح علمی کشور از نظر هوافضا انصافا ً پایین نیست اما برای ساخت هواپیما در اون ابعاد مورد نظر شما خیلی چیزها لازمه که ما نداریم و اینا شامل مدیریت درست میشه تا بگیر بیا ابزار آلات بسیار دقیق تراش وغیره.ولی من نمیدونم این چه اصراری که شما وامثال شما دارید رو اینکه همه کارها رو خودمون به تنهایی انجام بدیم.همین کشور برزیلی که شما مثال زدید با حدود نیم قرن سابقه هواپیما سازی,هواپیمای جنگندهamx رو داره با کمک ایتالیا تولید میکنه که تازه سهم برزیل تو زمینه ساخت این جنگنده کمتر از 25% هست.چرا ما بجای اینکه بخوایم راه رفته دیگران رو دوباره بریم و کلی وقت و سرمایه هزینه کنیم,این راه رو میانبر نریم و تا اونجاییکه ممکنه از علم وتجربشون استفاده نکنیم.امروز دنیا با هم در تعامل و همکاری هستند و خود رو دور نگه داشتن از این دنیا به بهانه خودکفایی و از اینجور اشعار اشتباه خیلی بزرگی که صنعت و اقتصاد ما رو به اینجا که هستیم کشونده.در مورد باج دادن هم که پرسیدید من از شخص بخصوصی اسم نبردم و کلی گفتم. به شما هم توصیه می کنم که اکه صلاح دونستید همین کار رو بکنید.اما اینکه کی دیده که شخصی باج بده یا نده خدمتت عرض کنم که در روابط بین الملل امروزه دیگه باج دادن به این شکل نیست که دولتی به دولت دیگه یک ساک پر از پول باج بده و ما هم بریزیم و مچش رو بگیریم.مثالاً شما یه مطالعه و تحقیقی بکن و ببین که سهم ایران از دریای خزر 10-15 سال پیش چقدر بوده و الان چقدره؟این رو بعنوان نمونه ومثال گفتم.در این باره هم که ما چون شیعه هستیم و بهمین دلیله که همه با ما بد هستن میخوام بدونم که منظورتون مردم دنیاست و یا سران کشورها.اگه که منظورتون مردم دنیاست که خیلی از اونها حتی نمیدونن که مذهبی به اسم شیعه هم وجود داره که حالا بیان باهاش ضدیت بکنند واگه هم که منظورشما سران این کشورهاست که اونها خیلی به دین و مذهب ما کاری ندارند چون بخوبی میدونند که اوضاع از چه قراره و فقط به منافع کشورشون فکر می کنن.آخره روده درازیم هم اضافه بکنم که از شما که فرد تحصیل کرده ای هستید انتظار میره که موضوعات رو بصورت عمیقتر و علمیتری مورد بررسی قرار بدید. [/FONT]​

mr.rohalamin

اخراجی موقت
در مورد قسمت اول که اگه از علم دیگران استفاده کنیم عیبی نداره رو قبول می کنم.
در مورد قسمت دوم باید بگم که منظورم دقیقا همین بود.در ضمن می دونم که همه جور باج هست.
در مورد قسمت سوم تقریبا مخالفم. و باید بهتون بگم که شما بیشتر راجب این مساله تحقیق کنید. سران کشور ها بزرگ وصنعتی اکثرا لاوی صهیونیست ها هستن. بخاطر همین با ما بد هستن. اگه نمی دونی بدون.
در ضمن اینایی که گفتم از تحقیقات خودم بدست اومده.(که نگی تحقیق نمی کنی)

mojsfr1984

عضو جدید
آخه مگه اونا از صفر شروع نكردن. مگه اونا چي كار مي كنن كه ما نمي تونيم؟؟؟ ها؟؟؟:razz::razz::razz::w20:

شما یه سوال پرسیدی که هرکسی بیاد یه جواب متفاوت میده.
فقط میتونم یه جواب خیلی کلی بهتون بدم شاید جواب چرایی باشه که پرسیدین.اونم اینه که مشکل کشور ما اینه که مدیریت در زمینه استفاده از استعدادها و هماهنگی بین دانشگاه و صنعت رو نداره.این همه هم که توی تلویزیون میگن باید نشست و منتظر نتایجش توی چند ده سال آینده بود.کاش مدیران کشورمون یه خورده الگو برداری از ژاپن رو در دستور کار خودشون قرار میدادن.(نگین که ما نباید تقلید کنیم چون که الگو برداری با تقلید فرق داره )
اینم که میگین چرا ما نتوانیم خودش یه جوابه.چون با این وضعیت مدیریت منابع انسانی نبایدم بتونیم. به عنوان مثال ترکیه رو داشته باش که صنعت هواپیماییش کجاست و ما کجاییم.مونتاژ هم که میکنه جزو صنعتش شده.انشاء الله ما یه روزی بتونیم حداقل در زمینه مونتاژ موفق باشیم و توی مراحل بعدی به طراحی هم برسیم.

mr.rohalamin

اخراجی موقت
اگه ناراحت نمی شین باید بگم که یه خورده مهندس های هوا وفضای ما هم کم سوادن و هم کم اراده و نا خودباور.
یه سال پیش یکی از هم ولایتی های ما یه هواپیما ساخت که دو نفره بود و تو اکثر کانال های تلوزیون هم نشونش داد.
الان همین هواپیما رو شرکت هواپیما سازی کشور می سازه(فقط یه کمی کیفیتش بهتره).
حالا اون یه نفر بود شماها هم هزار تا .
اونوقت هی بزنید تو سر مملکتمون.
این حرف شما رو من هم قبول دارم که دولتمردان بی اهمیتن. و مایه تاسفه!!!

mr.rohalamin

اخراجی موقت
در ضمن خودمون هم یه مقدار زیادی مسئله هواپیما سازی رو بزرگ کردیم. کی گفته نمی تونیم.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
در ضمن خودمون هم یه مقدار زیادی مسئله هواپیما سازی رو بزرگ کردیم. کی گفته نمی تونیم.

اگه ناراحت نمی شین باید بگم که یه خورده مهندس های هوا وفضای ما هم کم سوادن و هم کم اراده و نا خودباور.
یه سال پیش یکی از هم ولایتی های ما یه هواپیما ساخت که دو نفره بود و تو اکثر کانال های تلوزیون هم نشونش داد.

دوست عزیز،
1- نمی دونم شما با چه آمار و از چه طریقی به این مسئله رسیدید که مهندسان هوافضای ما کم سوادن در صورتیکه کتبی که در دانشگاه های ما تدریس میشه کتب معتبر و به روزی هستند. ضمن اینکه، علوم هوافضا مانند بعضی علوم دیگر رشد و پیشرفت سریعی نداره و در خیلی از زمینه ها علم به حدود خودش نزدیک شده و حای پیشرفت زیادی نداره.
2- علم آکادمیک ما از صنعت ما، حداقل 50 سال جلوتره، حالا شما رو چه حسابی به ما میگی بی سواد و کم اراده، خدا میدونه.
3- بحث در این تاپیک، بر سر ساخت هواپیمای پهن پیکر هست نه هواپیمای سبک. ضمن اینکه، همین هواپیمای سبک که شما می فرمایید، موتور روتکس اتریشی روش نصب میشه با آلات دقیق اروپایی. حالا ببینم، اگر هواپیمایی موتور و آلات دقیق نداشته باشه، چطور پرواز می کنه؟
4- یک هواپیما پهن پیکر به قطعات و شرایط زیر احتیاج دارد:
- طراحی دقیق: مهندسین هوافضا
-آلیاژهای مقاوم در برابر کشش و کرنش: مهندسین متالورژی
-آلات دقیق: مهندسین مکانیک
-تجهیزات و سخت افزار های کامپیوتری: مهندسین کامپیوتر
و ...
با این حساب، از نظر شما تمام مهندسین ما کم سواد و کم اراده هستند.

5- شما هم مثل بسیاری دیگر، نشستید کنار گود و میگویید لنگش کن. در ساخت هواپیما، صرفاً بخش طراحی اون هست که مهندسان هوافضا خیلی دخیلند، در سایر مراحل به تخصص های دیگر احتیاج هست. شما چرا به اینکه ما هنوز CPU نمی سازیم یا سیستم عامل ملی نداریم توجه ندارید؟ همین دو مورد در خیلی مسائل تبدیل به گلوگاه شده اند. تا وقتی یک سیستم درست کار نکنه، یک جزء کار زیادی از پیش نمی بره.

mr.rohalamin

اخراجی موقت
من کی گفتم فقط پهن پیکر.
جنگنده رو هم گفتم.
در ضمن رفیق منم که گفتم نمی خوام توهین کنم.
در مورد دوستم باید بگم که دقیقا حرفم درسته.

mojsfr1984

عضو جدید

البته من این حرف شما رو که میگین مهندسان هوافضای ما کم سوادن قبول ندارم.چون اگه یه نگاهی به آمار کسانی که پذیرش از کشورهای خارجی صاحب نام در صنعت هوانوردی گرفتن بندازین می بینین که اتفاقا مهندسین ما خیلی باسوادن بلکه مدیران کشور ما هستن که نمیخوان از سواد اونا استفاده کنن یا بهتر بگم سواد اونا رو توی یه کانال درست هدایت کنن. همون کاری که الان کشورهاییی مثل آمریکا و کانادا در مورد متخصصین ما انجام میدن. یعنی باز مساله از طرف مدیران کشورمون میلنگه. اگه بتونن به مهندسان انگیزه و یه خورده آرمش خاطر و یه کمی هم ارزش بدن اونوقت می بینین که هواپیماهای پین پیکر و جنگنده هم می سازیم. ولی تا وقتی این وضع ادامه داره همینی هست که می بینیم.
به امید اون روزی که بستر مناسب برای فعالیت توی کشورمون فراهم بشه.:gol:

mr.rohalamin

اخراجی موقت
حالا شما فکر کن من وزیر صنایع هستم.
به من بگو چی کار کنم تا وضعیت درست بشه؟؟؟

Skabirian

عضو جدید
با سلام دوست عزیز
فکر کنم دلیل اینکه نمیخواهیم !!!!دقت کنید نمیخواهیم هواپیما داشته باشیم،این است که از همون اول میخواهیم به تکنولوژی ساخت بویینگ که سالیان سال است در این زمینه فعالیت دارد برسیم.باید از مدل های کوچکتر شروع کنیم و رفته رفته با ارائه طرح های جدید تر سواد خود را به جهانیان نشان دهیم.البته مافیاهای اقتصادی و .....(ای داد سیاسی شد!!)به خدا منظوری نداشتم

یا حق

mr.rohalamin

اخراجی موقت
پاسخ

پاسخ

دوست عزیز،
1- نمی دونم شما با چه آمار و از چه طریقی به این مسئله رسیدید که مهندسان هوافضای ما کم سوادن در صورتیکه کتبی که در دانشگاه های ما تدریس میشه کتب معتبر و به روزی هستند. ضمن اینکه، علوم هوافضا مانند بعضی علوم دیگر رشد و پیشرفت سریعی نداره و در خیلی از زمینه ها علم به حدود خودش نزدیک شده و حای پیشرفت زیادی نداره.
2- علم آکادمیک ما از صنعت ما، حداقل 50 سال جلوتره، حالا شما رو چه حسابی به ما میگی بی سواد و کم اراده، خدا میدونه.
3- بحث در این تاپیک، بر سر ساخت هواپیمای پهن پیکر هست نه هواپیمای سبک. ضمن اینکه، همین هواپیمای سبک که شما می فرمایید، موتور روتکس اتریشی روش نصب میشه با آلات دقیق اروپایی. حالا ببینم، اگر هواپیمایی موتور و آلات دقیق نداشته باشه، چطور پرواز می کنه؟
4- یک هواپیما پهن پیکر به قطعات و شرایط زیر احتیاج دارد:
- طراحی دقیق: مهندسین هوافضا
-آلیاژهای مقاوم در برابر کشش و کرنش: مهندسین متالورژی
-آلات دقیق: مهندسین مکانیک
-تجهیزات و سخت افزار های کامپیوتری: مهندسین کامپیوتر
و ...
با این حساب، از نظر شما تمام مهندسین ما کم سواد و کم اراده هستند.

5- شما هم مثل بسیاری دیگر، نشستید کنار گود و میگویید لنگش کن. در ساخت هواپیما، صرفاً بخش طراحی اون هست که مهندسان هوافضا خیلی دخیلند، در سایر مراحل به تخصص های دیگر احتیاج هست. شما چرا به اینکه ما هنوز CPU نمی سازیم یا سیستم عامل ملی نداریم توجه ندارید؟ همین دو مورد در خیلی مسائل تبدیل به گلوگاه شده اند. تا وقتی یک سیستم درست کار نکنه، یک جزء کار زیادی از پیش نمی بره.

من که می دونم شما فکر می کنید که من دروغ می گم.:(:(
شیطونه میگه شماره آقای کیامرسی که طراح هواپیما هستش رو بزارم اینجا.:razz:
موتور هواپیمایی که ساخته، موتور ماشین ژیان هستش.:cool:
همه هواپیما رو تو کارگاه خودش نزدیک شهر خودمون، تو گرمای تابستون جنوب ساخته.
تازه رشتش هم هوا و فضا نیست.
تنها جایی که حاضر شد که از اون حماینت کنه سپاه بود. اون هم با شرط اینکه تمام طرح رو به اسم سپاه ثبت کنه.
که آقای کیامرسی حاضر به زیر بار رفتن همچین کاری نشد. چون تمام کارش رو خودش انجام داده بود.
بازم می گید دروغ میگم.

تکرار می کنم که قصد توهین به هیچ فرد،قشر و نهاد خاصی رو ندارم.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
من که می دونم شما فکر می کنید که من دروغ می گم.:(:(
شیطونه میگه شماره آقای کیامرسی که طراح هواپیما هستش رو بزارم اینجا.:razz:
موتور هواپیمایی که ساخته، موتور ماشین ژیان هستش.:cool:
همه هواپیما رو تو کارگاه خودش نزدیک شهر خودمون، تو گرمای تابستون جنوب ساخته.
تازه رشتش هم هوا و فضا نیست.
تنها جایی که حاضر شد که از اون حماینت کنه سپاه بود. اون هم با شرط اینکه تمام طرح رو به اسم سپاه ثبت کنه.
که آقای کیامرسی حاضر به زیر بار رفتن همچین کاری نشد. چون تمام کارش رو خودش انجام داده بود.
بازم می گید دروغ میگم.

تکرار می کنم که قصد توهین به هیچ فرد،قشر و نهاد خاصی رو ندارم.
دوست عزیز، من نمی گم که شما دروغ می گید بحث بر سر جهت نگاه به قضیه است. بله، دوست شما یک هواپیما با موتور ژیان طراحی کرده. هر کسی می تونه با استفاده از کتاب آقای راسکم طراحی کنه. اصلاً کتاب از این هواپیما ها با عنوان Homebuilt نام می بره اما آیا دوست شما چیزی در مورد قوانین FAR-23 شنیده بودن یا در مراحل طراحیشون استفاده کردن؟
بحث من بر سر ساخت یک نمونه نیست. در کشورهای خارجی، مکان های خاصی وجود دارد که افراد با هزینه خودشان اقدام به طراحی و ساخت هواپیما می کنند بعضی از این هواپیما ها هم منحصر به فرد هستند اما هیچ کارخانه ای از آنها استفاده نمی کند. چرا؟ چون یک وسیله برای آنکه اجازه پرواز داشته باشد و بتواند مسافربری یا ترابری انجام دهد باید:
1- مراحل طراحی را بر طبق قوانین انجام دهد.
2- ضرایب ایمنی در طراحی لحاظ شده باشد.
3- تست های زمینی و هوایی را با موفقیت پشت سر بگذارد.
4- بتواند گواهینامه نوع (Type Certificate) از سازمان هواپیمایی دریافت کند.
5- بتواند گواهینامه تولید (Product Certificate) از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کند.
یک نگاه به این صفحه بیندازید. طراحی یک هواپیما باید این قوانین را در شاخه مربوط به خود ارضا کند تا بشود به آن طراحی گفت.
شما فکر می کنید که موتور ژیان می تواند تست های پروازی موتور را با موفقیت انجام دهد؟

من نمی گویم که ما نمی توانیم هواپیما بسازیم، می گویم تا زمانی که مهندسین ما نتوانند در کنار یکدیگر کار کنند و همفکری کنند، ما هیچ غلطی نمی تونیم بکنیم. به عنوان نمونه، همین تاپیک رو نگاه کنید، شمای فردی هیچ کدام از مهندسین هوافضا رو قبول ندارید و همه رو بی سواد می دونید. مشکل ما هم همینجاست. توی گروه طراحی، مهندس هوافضا، متالورژی رو قبول نداره،
متالورژی هوافضا رو و مکانیک هر جفت اینها رو. با این اوصاف، حالا حالا فقط دست و پا میزنیم. چه دولت کمک بکن، چه نکنه.

nima_tavana

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببینید ساختن یه هواپیما شاید از لحاظ علمی کاری نداشته باشه اما از لحاظ اقتصادی مقرونه به صرفه واسه ایران نیست چرا چون الان تمام این تجهیزاتی که میبینی اگه باز کنی میبینی یه قسمتش ژاپنیه یه قسمتش چینیه یه قسمتش امریکاییه یه قسمتش المانیه و غیره یعنی اگه بخوای بخاطر ساخت 100 هواپیما همچین کارخونه هایی بزنیم باید پول 10000 تارو خرج کنیم .و تازه کسی هم از ما نمیخره چون اونا میخوان دنیا فقط دست خودشون باشه و اگه بخوایم از اونا قطعه بگیریم هم باز به نمیدن به ما وگرنه میشه هم کامپیوتر ساخت و هم هواپیما.90%درصد جنگ اونا با ایران هم بخاطر همینه که چرا ما جلوشون وایسادیم.

mr.rohalamin

اخراجی موقت
دوست عزیز، من نمی گم که شما دروغ می گید بحث بر سر جهت نگاه به قضیه است. بله، دوست شما یک هواپیما با موتور ژیان طراحی کرده. هر کسی می تونه با استفاده از کتاب آقای راسکم طراحی کنه. اصلاً کتاب از این هواپیما ها با عنوان Homebuilt نام می بره اما آیا دوست شما چیزی در مورد قوانین FAR-23 شنیده بودن یا در مراحل طراحیشون استفاده کردن؟
بحث من بر سر ساخت یک نمونه نیست. در کشورهای خارجی، مکان های خاصی وجود دارد که افراد با هزینه خودشان اقدام به طراحی و ساخت هواپیما می کنند بعضی از این هواپیما ها هم منحصر به فرد هستند اما هیچ کارخانه ای از آنها استفاده نمی کند. چرا؟ چون یک وسیله برای آنکه اجازه پرواز داشته باشد و بتواند مسافربری یا ترابری انجام دهد باید:
1- مراحل طراحی را بر طبق قوانین انجام دهد.
2- ضرایب ایمنی در طراحی لحاظ شده باشد.
3- تست های زمینی و هوایی را با موفقیت پشت سر بگذارد.
4- بتواند گواهینامه نوع (Type Certificate) از سازمان هواپیمایی دریافت کند.
5- بتواند گواهینامه تولید (Product Certificate) از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کند.
یک نگاه به این صفحه بیندازید. طراحی یک هواپیما باید این قوانین را در شاخه مربوط به خود ارضا کند تا بشود به آن طراحی گفت.
شما فکر می کنید که موتور ژیان می تواند تست های پروازی موتور را با موفقیت انجام دهد؟

من نمی گویم که ما نمی توانیم هواپیما بسازیم، می گویم تا زمانی که مهندسین ما نتوانند در کنار یکدیگر کار کنند و همفکری کنند، ما هیچ غلطی نمی تونیم بکنیم. به عنوان نمونه، همین تاپیک رو نگاه کنید، شمای فردی هیچ کدام از مهندسین هوافضا رو قبول ندارید و همه رو بی سواد می دونید. مشکل ما هم همینجاست. توی گروه طراحی، مهندس هوافضا، متالورژی رو قبول نداره،
متالورژی هوافضا رو و مکانیک هر جفت اینها رو. با این اوصاف، حالا حالا فقط دست و پا میزنیم. چه دولت کمک بکن، چه نکنه.

خیله خوب. چرا می زنی؟!:cry::w45:
لعنت به هرچی دولتمرد بی مغزه. :w39::warn:

shahidi721

اخراجی موقت
من هفته پیش یه بال گرد دیدم که بچه های فنی زنجان درست کرده بودند واقعا شکه شدم بی الایش وخاکی بودن

mojsfr1984

عضو جدید
علم در کشور ما به سرعت در حال پیشرفته من بعنوان یک مطلع خدمتتون عرض میکنم

با شما موافقم.فقط یه مشکلی وجود داره.اونم اینه که هر کسی نمی تونه از امکانات و تسهیلات ویژه برای تحقیقات استفاده کنه.یعنی اونم یه جورایی پارتی بازیه.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
علم در کشور ما به سرعت در حال پیشرفته من بعنوان یک مطلع خدمتتون عرض میکنم

آره موافقم

به سرعت مورچه؟
لاکپشت؟
جوجه تیغی؟
موش؟
گربه؟
خرگوش؟
پلنگ؟