پرسش و پاشخ سوالات شرعی

tifoid

عضو جدید
سلام دوستان خوب من....
هدف این تاپیک اینه که دوستانی که سوال شرعی دارن اینجا مطرح کنند.... سعی میکنیم از یه منبع موثق براشون جواب پیدا کنیم....
توجه: اگه به سوالی پاسخ می دهید از درستی پاسختان اطمینان داشته باشید...

به امید آنکه دینمونو بیشتر بشناسیم ...

میثم1919

عضو جدید
سلام دوستان خوب من....
هدف این تاپیک اینه که دوستانی که سوال شرعی دارن اینجا مطرح کنند.... سعی میکنیم از یه منبع موثق براشون جواب پیدا کنیم....

,واقعا اخرت وجود داره
چرا بعضی ها روی مرده ها اسید میریزن

آخرین ویرایش:

tifoid

عضو جدید
,واقعا اخرت وجود داره
چرا بعضی ها روی مرده ها اسید میریزن

قیبل از اینکه بهت جواب بدم چنتا سوال دارم...چون اثبات اینکه آخرت وجود داره یا نه چنتا راه متفاوت داره. ببینم از کدوم بگم....
1- خدا را چقدر دوست داری؟

tifoid

عضو جدید
قيامت حتمي است جايي كه گروهي در گرو اعمال خود؛ عده‌اي در بهشت؛ و تعدادي هم در عذاب دوزخ (جهنم) براي هميشه بسر مي‌برند. حالا ميخوام با كمك آيات و روايات، مرگ و قيامت و بهشت و جهنم، رو بيشتر بشناسيم.
مردگان را، خداوند بر خواهد انگيخت، آنگاه بسوي او بر مي‌گردند. سوره انعام آيه 36
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]دلايل نقلي قرآن و احاديث براي اثبات قيامت و زنده شدن مردگان، بسيار زياد است. مثل قصه‌اي كه در قرآن آمده است:[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]حضرت ابراهيم عرض كرد خدايا مي‌خواهم چگونگي زنده كردن مرده‌ها را ببينم تا اينكه قلبم اطمينان پيدا كند. امر شد كه چهار مرغ بگير و سر ببر و پاره پاره كن و هر جزئي را بر سر كوهي قرار بده، سپس آنها را بخوان. حضرت ابراهيم چنين كرد و سر مرغها را گرفت و يكي يكي آنها را خواند؛ ديد كه ذرات بدن هر كدام بهم چسبيده شد و هر بدن درست شده‌اي روي سر خودش قرار گرفت. خواست امتحان كندِ؛ سر مرغي را بر بدن يكي ديگر گرفت و ديد بهم نچسبيد. و بالاخره هر مرغي به سر خودش چسبيد و هر چهار مرغ زنده شدند. [/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]پس دراینکه خدا میتونه مارو زنده کنه شکی نیست....[/FONT]

میثم1919

عضو جدید
قیبل از اینکه بهت جواب بدم چنتا سوال دارم...چون اثبات اینکه آخرت وجود داره یا نه چنتا راه متفاوت داره. ببینم از کدوم بگم....
1- خدا را چقدر دوست داری؟

باورت میشه تا حالا روی این موضوع اصلا فکر نکردم

tifoid

عضو جدید
باورت میشه تا حالا روی این موضوع اصلا فکر نکردم

امشب بهش فکر کن. یکی از دوستانم میگفت فرض کن تو یکی رو دوس داری. خیلی زیادم دوسش داری... اگه اون یه کاری ازت بخواد انجام میدی؟ معلومه مگه نه؟ حالا تصور کنین اون کار به نفع خودمونم باشه....بهش فکر کن

tifoid

عضو جدید
نمیدونم داستان اون مردمی رو که میبرن داخل صحرا سنگ جمع کنن رو شنیدی یا نه؟آخرش هر 2 گروه نادمن.تمثیلش رو توی یه داستان دیدم.جالبه بخون...
صحنه ای از قیامت در عید فطر
حضرت علی (ع) به مناسبت عید فطر خطبه ای ایراد کرده و در آن ، این روز را به قیامت تشبیه فرموده است :
ای مردم ! این روز شما ، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مأیوس و نا امید می گردند . دنیا محل مسابقه است و آخرت زمان اجر گرفتن ، بهشت جایزه برندگان این مسابقه و جهنم جزای بازماندگان است .
( عید فطر ) شبیه ترین روز به روز قیامت است .
چون در قیامت عده ای که زیان کارند ، تأسف می خوردند و غضبناک می گردند و عده ای که نیکوکارند رستگار و متنعم به نعمت های الهی می شوند . وقتی از منازلتان برای خواندن نماز عید خارج می شوید ، به یاد آورید زمانی را که از منزل بدن خود خارج شده و به سوی خدای خود خواهید رفت .
وقتی در جایگاه نماز خود می ایستید به یاد آورید زمانی را که در محضر عدل الهی می ایستید و از شما حسابرسی می کنند . وقتی از نماز به منازلتان بر می گردید به یاد آورید زمانی را که به منازل خود در بهشت خواهید رفت . ای بندگان خدا ! کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد : " هان ! بشارتتان باد ، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد ، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه باقی ایام را بگذرانید . "

میثم1919

عضو جدید
امشب بهش فکر کن. یکی از دوستانم میگفت فرض کن تو یکی رو دوس داری. خیلی زیادم دوسش داری... اگه اون یه کاری ازت بخواد انجام میدی؟ معلومه مگه نه؟ حالا تصور کنین اون کار به نفع خودمونم باشه....بهش فکر کن

باید فکر کنم
ببینم خوب با بهترین دوست که نمی شه مقایسش کرد
ما همه جا میگیم خدار یا شکرت
ولی معنیشم میدونیم

tifoid

عضو جدید
باید فکر کنم
ببینم خوب با بهترین دوست که نمی شه مقایسش کرد
ما همه جا میگیم خدار یا شکرت
ولی معنیشم میدونیم

یبار سعی کن خدا بهترین دوستت باشه. مثلا باهاش درد و دل کن. حتی واسش هدیه بخر!!!! اینجوری که مثلا یه کتاب دینی تهیه کن و بخون و یکار خوب انجام بده. هرجا میری زیبایی میبینی یاد زیبای خدا بیفت.. و .... کم کم واقعا حس میکنی عاشق خدایی... قول میدم خدا هم تو دوستی واست کم نمیزاره....وقتی باهاش دوست شدی سعی کن کم کم بشناسیش.... و اون وقته که چیزایی میبینی که به ذهن یه آدم معمولی نمیرسه...

tifoid

عضو جدید
اینم بگم که توی درد و دلامون لازم نیست همش بیان مشکلاتمون و یا خواسته هامون باشه. بلا تشبیه با دوستت که خیلی باهاش احساس نزدیکی میکنی چقدر حرف داری؟ حالا نمیتونیم با خدا که انقدر خوب و مهربونه حرفای خوب بزنیم؟

میثم1919

عضو جدید
اینم بگم که توی درد و دلامون لازم نیست همش بیان مشکلاتمون و یا خواسته هامون باشه. بلا تشبیه با دوستت که خیلی باهاش احساس نزدیکی میکنی چقدر حرف داری؟ حالا نمیتونیم با خدا که انقدر خوب و مهربونه حرفای خوب بزنیم؟

همه اینها رو قبول دارم
ولی کاری کردن یا بهتر بگم دروغهایی گفتن که دیگه کسی دنبال این چیزها نمیره
فقط در فکر اینن که صبح که از خواب بلند میشن سر یکی دیگه رو چطوری کلاه بزارن

tifoid

عضو جدید
همه اینها رو قبول دارم
ولی کاری کردن یا بهتر بگم دروغهایی گفتن که دیگه کسی دنبال این چیزها نمیره
فقط در فکر اینن که صبح که از خواب بلند میشن سر یکی دیگه رو چطوری کلاه بزارن

ببین دوست من. فرض کن یکی جلوی چشم تو با زنش دعوا کنه و کلا کتک و کتک کاری....تو از از اصل زن گرفتن بدت میاد؟ مسلما نه.. چرا که میگی حتما ایراد از زن داری یا شوهر داری اونا بوده.وگرنه اصل ازدواج خوب و شیرینه..... حالا دینم یسری اومدن تحریف کردن ..ولی اصلش اگه بتونی درکش کنی واقعا شیرینه..
از طرفیم قبول دارم زندگی توی عصر امروز سخت و پر مشغلست... اما یعنی توی 24 ساعت نمیتونیم 3 تا 10 دقیقه کنار بزاریم؟ اونوقت برکتی که خدا به زندگیمون میده مسلما بالاتر از کلاه گذاشتن سر دیگران برامون سود داره...البته اگه خالص و بدون ریا باشه...

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
بچه ها ممنون
اگر توجه خاصی به این تاپیک بشه خیلی میتونه مفید واقع شه
.
.
بازهم ممنون

tifoid

عضو جدید
و اما اینکه چرا روی مرده ها اسید میریزن رو واقعا نمیدونم چرا... ولی حتما می پرسم براتون... ولی احتمالا باید رسمی چیزی باشه دیگه...مثل بودا توی هند که مرده ی بالای 12 سال رو می سوزونند... نمی دونم می پرسم.. اگه کسی میدونه بگه

میثم1919

عضو جدید
و اما اینکه چرا روی مرده ها اسید میریزن رو واقعا نمیدونم چرا... ولی حتما می پرسم براتون... ولی احتمالا باید رسمی چیزی باشه دیگه...مثل بودا توی هند که مرده ی بالای 12 سال رو می سوزونند... نمی دونم می پرسم.. اگه کسی میدونه بگه

من شنیدم که به خاطر کمبود جا وبه دلیل اینکه زود اثری ازش نمونه این کار رو میکنند

rozmary3000

اخراجی موقت
سلام دوستان خوب من....

با سلام
حاج اقا ميشه در باره خمس و محل مصرف خمس توضيحاتي بفرمائيد

rozmary3000

اخراجی موقت
من شنیدم که به خاطر کمبود جا وبه دلیل اینکه زود اثری ازش نمونه این کار رو میکنند
سلام اقا ميثم جون

اسيد را در كشور عربستان در قبرستان بقيع روي مرده ها مي ريزند كه به دلايل زير :
1- به خاطر كمبود جا مي دانيد كه قبرستان بقيع كوچك و از زمان پيامبر قبرستان مي باشد
2 - سني ها البته بيشتر وهابي ها كه عربستان الان در دستان وهابيون مي باشد اعتقادي به عزداري و تعذيه و سوم و هفته و چهلم ندارند
به همين دليل زيارت ( نه پرستش ) قبور ائمه را شرك مي دانند و شيعه را كافر مي پندارند و در حرم مطهر بمب گذاري مي كنند

میثم1919

عضو جدید
سلام اقا ميثم جون

اسيد را در كشور عربستان در قبرستان بقيع روي مرده ها مي ريزند كه به دلايل زير :
1- به خاطر كمبود جا مي دانيد كه قبرستان بقيع كوچك و از زمان پيامبر قبرستان مي باشد
2 - سني ها البته بيشتر وهابي ها كه عربستان الان در دستان وهابيون مي باشد اعتقادي به عزداري و تعذيه و سوم و هفته و چهلم ندارند
به همين دليل زيارت ( نه پرستش ) قبور ائمه را شرك مي دانند و شيعه را كافر مي پندارند و در حرم مطهر بمب گذاري مي كنند

ممنون منم یک چیز هایی شنیده بودم در این رابطه ولی کامل نبود

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سلام دوستان خوب من....

خدا خیرت بده
انشا الله که در این راه موفق باشی البته اگه این تاپیک به بیراهه نره

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام دوستان خوب من....

سلام دوست عزيز
ممنون از اين تاپيك

اميدوارم توجه ويژه اي به تاپيك بشه
پيشنهاد ميكنم اگه وقت داريد يه تبليغاتي بكنيد
اگه كمكي از دستم بربياد درخدمتم
موفق باشيد

13654242

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان ..هر کس سوال شرعی داره ذکر نام مرجع تقلیدش رو فراموش نکنه ..ممنون ..

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوب من....

سلام.... خیلی تاپیک خوبی به راه انداختی... امیدوارم موفق باشی...:gol::gol:

سلام دوست عزيز
ممنون از اين تاپيك

موفق باشيد

:gol::gol:

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان چرا سوال نمی پرسین نکنه همتون مرجع تقلیدین
فقط یه نفر سوال کرده که اونم کسی جوابشو نداده
سوال من:
آیا روابط دختر و پسر درست است یا نه

tifoid

عضو جدید
با سلام
حاج اقا ميشه در باره خمس و محل مصرف خمس توضيحاتي بفرمائيد
خمس - عربی و به معنای یک پنجم - یکی از انواع مالیات‌های اسلامی است که شیعیان بدان معتقدند و به منظور رفع مشکلات مالی امت اسلامی و توزیع عادلانه ثروت و تقویت بنیه مالی حکومت اسلامی وضع شده است.

۴۱ میگویدو بدانيد كه هر چيزى را به غنيمت گرفتيد يك پنجم آن براى خدا و پيامبر و براى خويشاوندان [او] و يتيمان و بينوايان و در راه‏ماندگان است...
طبق فتواهای مراجع تقلید، خمس به دو سهم تقسیم می‌شود که یکی سهم سادات فقیر، یتیم و در راه درمانده‌است و دیگری سهم امام زمان که هر دو سهم باید به مرجع تقلید یا نمایندهٔ وی داده شود، مگر آن که از ایشان اجازه گرفته و در راهی مصرف شود که آن‌ها اجازه می‌دهند.
میان خمس و زکات این تفاوت مهم وجود دارد که زکات جزء اموال عمومی جامعه اسلامی محسوب می‌شود، لذا مصارف آن عموماً در همین قسمت می‌باشد، ولی خمس از مالیات هایی است که مربوط به حکومت اسلامی است، یعنی مخارج دستگاه حکومت اسلامی و گردانندگان این دستگاه از آن تأمین می‌شود. محروم بودن سادات از دست یابی به زکات در حقیقت برای دور نگه داشتن خویشاوندان پیامبر از این قسمت است تا بهانه‌ای به دست مخالفان نیافتد که پیامبر خویشان خود را بر اموال عمومی مسلط ساخته است، ولی از سوی دیگر نیازمندان سادات نیز باید از طریقی تأمین شوند. در حقیقت خمس نه تنها یک امتیاز برای سادات نیست، بلکه یک نوع کنار زدن آنها، به خاطر مصلحت عموم و به خاطر این که هیچ گونه سوء ظنی تولید نشود می‌باشد.

tifoid

عضو جدید
سلام دوست عزيز
ممنون از اين تاپيك

موفق باشيد

خواهش میکنم. خوشحال میشم به عنوان استادمون ببینمتون.

tifoid

عضو جدید
دوستان چرا سوال نمی پرسین نکنه همتون مرجع تقلیدین
فقط یه نفر سوال کرده که اونم کسی جوابشو نداده
سوال من:
آیا روابط دختر و پسر درست است یا نه
وعده ازدواج و بهانه شناخت خصوصیات رفتاری از مهمترین عواملی است که ارتباط بین دخترها و پسرها را در جامعه ما توجیه می کند. بخصوص دخترها که معمولاً با وعده ازدواج تن به دوستی می دهند.
اما جوان امروز در ارتباط با جنس مخالف خود به دنبال چیست؟ ازدواج، عاطفه، محبت، وقت کشی، عشق یا ...؟
روان شناسان معتقدند، میل و کشش به جنس مخالف از نظر فیزیولوژی یک نیاز طبیعی، فطری و روانی است. آنان می گویند در تمام فرهنگها و کشورها ، پسران و دختران در سن بلوغ اولین نگاه و گرایش را به سوی جنس مخالف ابراز می کنند. اما مرز این کشش در هر فرهنگی تعریف شده است، برای مثال در جوامع غربی و سایر جوامع غیر مسلمان ارتباط میان دو جنس مخالف به خود فرد سپرده شده و هر شکلی از این ارتباط مورد پذیرش جامعه و فرهنگ آن است. اما در کشورهای مسلمان و برخی فرهنگها این ارتباط محدود است و در مواردی به فضای سیاسی و اجتماعی جامعه بستگی دارد اما

اما آیا ارتباط بین دو جنس همیشه به پیوندهای عاطفی و صمیمانه منجر می شود؟ آیا این نوع ارتباط نمی تواند به زمینه های علمی، فرهنگی و ... محدود باشد؟ یک صاحبنظر در این باره می گوید:
«از آنجا که در جامعه ما نگاه دوگانه ای نسبت به این مسئله وجود دارد، نتوانسته ایم به تعریف قابل قبولی در این باره برسیم به همین دلیل نوع نگاه به دو جنس مخالفی که کنار یکدیگر قرار می گیرند، عمدتاً با سوء ظن و سوء نیت همراه است و به معنای ناخوشایند موضوع یعنی دوست دختر و پسر تعبیر می شود. در حالی که می توان به جوانها آموزش داد که مباحثه و مکالمه با یک غیر همجنس در صورتی که بر محوری صحیح انجام گیرد، شاید حتی مزیت اخلاقی و اجتماعی و شخصیتی برای او و جامعه در برداشته باشد.»​

tifoid

عضو جدید
دیدگاه اسلام

به طور طبیعی زن و مرد به عنوان دو پیکره جامعه انسانی به زندگی مشترک با یکدیگر نیازمندند . در شرع نیز به پیوند میان این دو سفارش بسیار شده است، از این رو اخلاقی ترین، معنوی ترین و انسانی ترین جلوه پیوند زن و مرد در ازدواج تجلی پیدا می کند و هر نوع رابطه (جنسی) که خارج از قانون ازدواج باشد، مشکلات متعددی را از لحاظ اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی به بار می آورد.
در جوامع غربی که پایه های اخلاق دینی و مذهبی سست و ضعیف است، رابطه زن و مرد از چارچوب قوانین و هنجارهای موجود تجاوز می کند . به طوری که ارتباط آزاد دختران و پسران به شکل طبیعی و غریزی جریان دارد و از اینجاست که ریشه های فساد اخلاقی شکل می گیرد و بنیاد اجتماعات بشری را متزلزل می کند.
اما اسلام چه حد و مرزی برای ارتباط بین زن و مرد قائل است؟

خداوند در قرآن می فرماید: زنان پلید برای مردان پلیدند و مردان پلید برای زنان پلید و زنان پاک برای مردان پاک هستند و مردان پاک برای زنان پاک . اینان از آنچه درباره ی ایشان می گویند برکنارند ، برای آنان آمرزش و روزی نیکو خواهد بود. ( نور / 26)
از دیدگاه اسلام ارتباط دوستانه و صمیمی میان دو جنس مخالف فقط در چارچوب ازدواج معنا دارد. البته حضور در اجتماع با رعایت موازین اسلامی و حفظ حجاب ظاهری و درونی در عرصه های علمی و مشارکت های اجتماعی قابل قبول است. اما خارج از این چارچوب برای ایجاد ارتباط ، اسلام ازدواج موقت یا دائم را توصیه می کند. از این رو در اسلام رابطه دوستی بین دختر و پسر معنا ندارد. اما به شرط رعایت ضوابط اسلامی منعی برای این ارتباط نیست و چه بسا اینگونه ارتباطات زمینه ساز دوستی های فکری ، معنوی و عقلی هم بشود.
اما وقتی جوانان تن به ازدواج دائم نمی دهند و جامعه قدرت پذیرش ازدواج موقت ، بخصوص در مورد دختران را ندارد، برای پاسخ به نیاز جوانان و سر و سامان دادن به رابطه دختر و پسران چه باید کرد؟
خداوند در این باره می فرماید : به مردان با ایمان بگو دیده فرو نهند و پاکدامنی ورزند که این برای آنها پاکیزه تر است ، زیرا خدا به آنچه می کنند آگاه است و به زنان با ایمان بگو که دیدگان خود را از هر نامحرمی فرو بندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که از آن پیداست.... ( نور / 30 و 31 )
و در ادامه می فرماید : کسانی که وسیله ی زناشویی نمی یابند باید عفت ورزند تا خدا آنان را از فضل خویش بی نیاز گرداند... ( نور 33 )
اساس هر نظمی در جهان به نظم در رابطه دو جنس مخالف بر می گردد. اگر این نظم برقرار نشود جامعه به سوی انحطاط می رود. مشکل این است که ما در بسیاری از موارد بخصوص در مورد مسائل اقتصادی از غرب الگو گرفته ایم که این مورد موجب بسیاری از ناکامی های اقتصادی و فاصله طبقاتی و فقر در جامعه شده است، در حالی که اگر موازین الهی و اسلامی در جامعه پیاده شود، شاهد این بحرانها نیستیم. یک جوان وقتی عدالت اسلام را ببیند، خودش می خواهد روابط آزاد نداشته باشد و این قید را با طیب خاطر می پسندد. این یک اصل رهایی بخش است که نباید با جنس مخالف ، ناسالم برخورد کنیم. در عین حال جامعه نیز باید بسترسازی کند تا شرایط ازدواج دائم فراهم شود. اما در یک کلام برای حل بحران های اجتماعی ، راهی جز بازگشت به مبانی سنتی و سنت های اصیل دینی نداریم.​