ویژگی های مومن در سبک زندگی او

سمیه نوروزی

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان. مدت زیادیه که توی سایت فقط خواننده هستم. مطلبی که تاپیک رو با اون کلید زدم مساله ای هستش که دربارش سخنرانی ها و مطالب مختلفی رو شنیدم و خوندم. همینطور برای خود من داشتن سبک زندگی شایسته ی یک مومن یک دغدغه هستش. این تاپیک رو شروع کردم تا هم از نظرات دوستان در خصوص اونچیزی که شایسته است مومن در زندگی خودش پیاده کنه استفاده کرده باشم و هم فضایی رو برای تبادل و انتقال نظر باز کنم. ممنون میشم روی موضوعاتی که مطرح می کنم دوستان انتقادات و یا تایید های خودشون رو بیان کنند.
پیشاپیش از همه ی فعالین این تاپیک تشکر می کنم.

سمیه نوروزی

عضو جدید
ضرورت تامل بر مساله سبک زندگی از نگاه رهبری

به نام خدا
بعد از معرفی اولین پست رو با ضرورت طرح این مساله شروع می کنم. و لازمه قبل از شروع این رو خاطر نشان کنم که در هر موضوع سعی رو بر گزیده گویی میگذارم. چرا که خودم متاسفانه به خاطر ذیق وقت غالبا محتوای متن های مفصل رو از دست میدم.

" با توجه به اینکه غالبا مسئولان و چهره‌های فرهنگی کشور نگاهی سطحی و عامیانه به صحبت های مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی اسلامی دارند ایشان سبک زندگی اسلامی را به عنوان «بخش حقیقی و اصلی تمدن نوین اسلامی» برمی شمرند. متاسفانه این نگرش به سبک زندگی مورد غفلت واقع شده و عمدتا مبحث سبک زندگی را به زیرمجموعه‌های آن از قبیل ازدواج، روابط خانوادگی و پوشش تقلیل دادند. آنچه رهبر انقلاب به آن نظر دارند، ارائه یک الگوی رفتاری کاربردی بر اساس فرهنگ اسلامی است که در نگاه تمدنی، نه تنها برای مردم ایران، بلکه برای مردم سراسر جهان قابل ارائه و تجویز باشد. به عبارت دیگر، افق دید ایشان چنان وسیع است که اسلام را به عنوان دین جهانی، نه برای مسلمانان، که برای نوع بشر می‌خواهند و مفید می‌دانند. در مقابل، بسیاری از فعالان یا مسئولان فرهنگی به دنبال حرکتهای نمادین و مقطعی هستند که غالبا با کاهش جایگاه سبک زندگی به مسایلی مانند ازدواج و حجاب و امثال اینها، اصل مبحث را به قهقهرا می‌برند. البته منظور این نیست که نمی‌بایست به مسایل این چنینی پرداخت، اما محدود کردن سرفصل موسعی چون سبک زندگی به این مسایل، جز اجحاف در حق مطلب نیست."

منبع: http://www.islamiclife.ir/editors_pick/1391_12/001281.php

پی نوشت: در پست های بعد در خصوص وظایف ارگان ها، رسانه و غیره صحبتی به میون نمیارم. هدفی که دنبال می کنم اینه که مطالبی اینجا بیان بشه که نیروی اجرائیش خود ما باشیم و مطرح نشه فلان نهادینه سازی یا فلان سبک سبک خوبی هستش که فلان ارگان باید اجراش کنه. این طور همیشه وظیفه از ما دور میشه.

آخرین ویرایش:

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
به نام خدا
بعد از معرفی اولین پست رو با ضرورت طرح این مساله شروع می کنم. و لازمه قبل از شروع این رو خاطر نشان کنم که در هر موضوع سعی رو بر گزیده گویی میگذارم. چرا که خودم متاسفانه به خاطر ذیق وقت غالبا محتوای متن های مفصل رو از دست میدم.

" با توجه به اینکه غالبا مسئولان و چهره‌های فرهنگی کشور نگاهی سطحی و عامیانه به صحبت های مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی اسلامی دارند ایشان سبک زندگی اسلامی را به عنوان «بخش حقیقی و اصلی تمدن نوین اسلامی» برمی شمرند. متاسفانه این نگرش به سبک زندگی مورد غفلت واقع شده و عمدتا مبحث سبک زندگی را به زیرمجموعه‌های آن از قبیل ازدواج، روابط خانوادگی و پوشش تقلیل دادند. آنچه رهبر انقلاب به آن نظر دارند، ارائه یک الگوی رفتاری کاربردی بر اساس فرهنگ اسلامی است که در نگاه تمدنی، نه تنها برای مردم ایران، بلکه برای مردم سراسر جهان قابل ارائه و تجویز باشد. به عبارت دیگر، افق دید ایشان چنان وسیع است که اسلام را به عنوان دین جهانی، نه برای مسلمانان، که برای نوع بشر می‌خواهند و مفید می‌دانند. در مقابل، بسیاری از فعالان یا مسئولان فرهنگی به دنبال حرکتهای نمادین و مقطعی هستند که غالبا با کاهش جایگاه سبک زندگی به مسایلی مانند ازدواج و حجاب و امثال اینها، اصل مبحث را به قهقهرا می‌برند. البته منظور این نیست که نمی‌بایست به مسایل این چنینی پرداخت، اما محدود کردن سرفصل موسعی چون سبک زندگی به این مسایل، جز اجحاف در حق مطلب نیست."

منبع: http://www.islamiclife.ir/editors_pick/1391_12/001281.php

پی نوشت: در پست های بعد در خصوص وظایف ارگان ها، رسانه و غیره صحبتی به میون نمیارم. هدفی که دنبال می کنم اینه که مطالبی اینجا بیان بشه که نیروی اجرائیش خود ما باشیم و مطرح نشه فلان نهادینه سازی یا فلان سبک سبک خوبی هستش که فلان ارگان باید اجراش کنه. این طور همیشه وظیفه از ما دور میشه.
حالا این سبک زندگی اسلامی که قراره نه تنها برا خودمون بلکه برا مردم سرارسر جهان الگو باشه چیه؟
یه مسلمون باید چه جوری زندگی کنه؟

سمیه نوروزی

عضو جدید
چقدر ورزش می کنیم؟ (1)

چقدر ورزش می کنیم؟ (1)

به نام خدا
شما برای ورزش صبحگاهی به پارک ها میرین؟ من و همسرم حدود یک سالی که ازدواجمون میگذره یه برنامه ریختیم که حدالامکان صبح ها برای ورزش بریم پارک. تقریبا حدود 6.30 تا 7 میریم.
حتما میدونید توی عالیترین برنامه زندگی ای که بهش اعتقاد داریم "اسلام" تاکید و توصیه های فراونی هستش مبنی بر سعی بر ورزش کردن.
من هیچ وقت فکر نکردم اون کسی که حجاب کاملی نگه داشته و یا اون کسی که نماز و روزش ترک نشده یه مومن کامله. حضرت رهبری فرمودند ممکنه نقص کسی که در دینداری ظاهری او هویدا باشه و یا در بخشی از عمل و کردار و یا تفکرات باطنی او. همیشه اینطور فکر کردم که اسلام اومده انسان رو در زندگی شخصی، اجتماعی و غیرک به حد اعلای خودش برسونه. یک مومن حقیقتا روشنفکره و برای تعالی زندگی خودش در تمامی عرصه ها زمان و هزینه صرف می کنه و کسی که به عنوان مومن شناخته میشه باید به نحوی زندگی کنه که زندگی اون صادر کردنی باشه و همیشه خوبی ها مثال زدنی و صادر شدنی اند.
نمیدونم توی پارک های محل زندگی شما اوضاع از چه قراره. من مشهد زندگی میکنم و برای ورزش با همسرم پارک ملت میریم (متاسفانه در وضعیت خیلی خوب فقط هفته ای دو مرتبه میریم ورزش ).
و همیشه خیلی برام سوال پیش میاد چرا توی پارک جای کسانی که دین خودشون رو کاملا در ظاهر خودشون هویدا کردن کم و بعضا خیلی خالیه؟
نبود کسایی با ظاهر مذهبی این سوال رو وارد نمی کنه که مسلمون ها و مومن ها توجهی به به سلامت شخصی ندارند و بعد اندیشه ی اسلامی بودن رو به سوال نمی کشه یا از یک دیدگاه متعالی که حقیقتا جایگاهش هست به یک اندیشه ی بسته و محدود بدل نمی کنه؟
توی نظرمن کسانی که صبح ها خیلی منظم به ورزش خودشون میرسن آدم های روشنفکری هستند.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نام خدا
شما برای ورزش صبحگاهی به پارک ها میرین؟ من و همسرم حدود یک سالی که ازدواجمون میگذره یه برنامه ریختیم که حدالامکان صبح ها برای ورزش بریم پارک. تقریبا حدود 6.30 تا 7 میریم.
حتما میدونید توی عالیترین برنامه زندگی ای که بهش اعتقاد داریم "اسلام" تاکید و توصیه های فراونی هستش مبنی بر سعی بر ورزش کردن.
من هیچ وقت فکر نکردم اون کسی که حجاب کاملی نگه داشته و یا اون کسی که نماز و روزش ترک نشده یه مومن کامله. حضرت رهبری فرمودند ممکنه نقص کسی که در دینداری ظاهری او هویدا باشه و یا در بخشی از عمل و کردار و یا تفکرات باطنی او. همیشه اینطور فکر کردم که اسلام اومده انسان رو در زندگی شخصی، اجتماعی و غیرک به حد اعلای خودش برسونه. یک مومن حقیقتا روشنفکره و برای تعالی زندگی خودش در تمامی عرصه ها زمان و هزینه صرف می کنه و کسی که به عنوان مومن شناخته میشه باید به نحوی زندگی کنه که زندگی اون صادر کردنی باشه و همیشه خوبی ها مثال زدنی و صادر شدنی اند.
نمیدونم توی پارک های محل زندگی شما اوضاع از چه قراره. من مشهد زندگی میکنم و برای ورزش با همسرم پارک ملت میریم (متاسفانه در وضعیت خیلی خوب فقط هفته ای دو مرتبه میریم ورزش ).
و همیشه خیلی برام سوال پیش میاد چرا توی پارک جای کسانی که دین خودشون رو کاملا در ظاهر خودشون هویدا کردن کم و بعضا خیلی خالیه؟
نبود کسایی با ظاهر مذهبی این سوال رو وارد نمی کنه که مسلمون ها و مومن ها توجهی به به سلامت شخصی ندارند و بعد اندیشه ی اسلامی بودن رو به سوال نمی کشه یا از یک دیدگاه متعالی که حقیقتا جایگاهش هست به یک اندیشه ی بسته و محدود بدل نمی کنه؟
توی نظرمن کسانی که صبح ها خیلی منظم به ورزش خودشون میرسن آدم های روشنفکری هستند.
حضرت رهبری؟
حالا اینکه این تاپیک داره از سبک زندگیه اسلامی حرف میزنه ولی راجع به ورزش بحث شده به کنار
ربطش به حضرت رهبری چیه؟
حالا خامنه ای هم نه حضرت رهبری؟

سمیه نوروزی

عضو جدید
چقدر ورزش می کنیم؟ (2)

چقدر ورزش می کنیم؟ (2)

ـ قال رسول الله (ص) : (المؤمن القوی خیر واحب من المؤمن الضعیف)
پیامبر اکرم (ص) فرمودند :
شخص با ایمان قوی ونیرومند از شخص با ایمان ضعیف بهتر ودوست داشتنی تر است.
الاسلام والطب : ص 263

. قال الإمام علي (ع) :(من يعمل يزدد قوةً ، من يقصر في العمل يزدد فترة)
حضرت على (ع) فرمودند :
هر کس کار (بدنى ) کند قوى تر شده ، وهر کس در کار کردن کوتاهى نمايد، ضعيف تر خواهد شد .
غرر الحکم : 5 / 204

. قال رسول الله (ص) : ( طوبى لمن اسلم وکان عيشه کفافاً وقواه شداداً)
پيامبر اکرم (ص) فرمود :
خوشبخت کسى است که اسلام را پذيرفته وبه قدر معاش خود در آمد دارد وقواى بدنش نيرومند است.
بحار الانوار : 72 / 67

ـ قال رسول الله (ص) : (ان لربک عليکَ حقاً، وانَّ لجسدک عليک حقاً، ولاهلک عليک حقاً)
پيامبر اکرم (ص) فرمودند :
پروردگار بر تو حقي دارد، وبدنت بر تو حقي دارد، وخانواده ات نيز بر تو حقي دارد.
بحار الانوار : 70 / 128

ـ قال الإمام الباقر (ع) : (ان رسول الله (ص) سابق بين الخيل، واعطي السوابق من عنده)
امام باقر (ع) فرمود :
رسول خدا (ص)، مسابقه اسب دواني ترتيب داد وجوايز آن را از مال خويش پرداخت.

وسائل الشيعه : 13 / 351
امام خمینی ورزش را دوست داشت؛ ولی رشته خاصی را ترجیح نمی داد؛ شاید بشود گفت که به کشتی و ورزش باستانی، بیشتر علاقه داشت؛ ولی ژیمناستیک، بیشتر از سایر ورزش ها، نظر ایشان را جلب می کرد. در پرش طول و ارتفاع، خودش در کودکی تمرین می کرد و دو دست و یک پای او بر اثر همین ورزش، شکسته بود. بیش از ده جای سر و چند جای پیشانی وی نیز شکستگی داشت. امام تا همین اواخر روزی یک ساعت و نیم پیاده روی می کرد و حرکت های ورزشی را به راحتی انجام می داد و مرتب حرکاتی را که پزشکان برای کمردرد و پادرد، تجویز کرده بودند، انجام می داد. (http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/4892/5148/46962)

سمیه نوروزی

عضو جدید
حضرت رهبری؟
حالا اینکه این تاپیک داره از سبک زندگیه اسلامی حرف میزنه ولی راجع به ورزش بحث شده به کنار
ربطش به حضرت رهبری چیه؟
حالا خامنه ای هم نه حضرت رهبری؟

سوال شما به جاست دوست عزیز. به قدری ورزش در زندگی اسلامی مهجور واقع شده که برای شما جای تعجب داره بحث سبک زندگی اسلامی چه ارتباطی با ورزش داره.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال شما به جاست دوست عزیز. به قدری ورزش در زندگی اسلامی مهجور واقع شده که برای شما جای تعجب داره بحث سبک زندگی اسلامی چه ارتباطی با ورزش داره.
نه اتفاقا من میدونم خدا واسه سلامت بنده هاش اهمیت قائله ولی دیدن کلمه حضرت رهبری منو متعجب کرد.الان این همه ظلم و جنایت و .... که تو جامعه هست و طبق فرمایش حضرت علی رهبر جامعه (حضرت رهبریتون) باید پاسخگو باشه دیگه برطرف شده که حضرت رهبری دغدغه ورزش داره؟اخی چه دلسوز اشک تو چشام جمع شد

سمیه نوروزی

عضو جدید
حالا این سبک زندگی اسلامی که قراره نه تنها برا خودمون بلکه برا مردم سرارسر جهان الگو باشه چیه؟
یه مسلمون باید چه جوری زندگی کنه؟

لطفا تاپیکی که لینکش رو در آخر این پست آوردم برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید. یه بخشی از اون رو که بیشتر با سوال شما مرتبطه اینجا میارم.

سخنان حضرت رهبری:

"سبك زندگی بخش حقیقی و اصلی تمدن اسلامی است
ما اگر پيشرفت همه‌جانبه را به معناى تمدن‌سازى نوين اسلامى بگيريم - بالاخره يك مصداق عينى و خارجى براى پيشرفت با مفهوم اسلامى وجود دارد؛ اينجور بگوئيم كه هدف ملت ايران و هدف انقلاب اسلامى، ايجاد يك تمدن نوين اسلامى است؛ اين محاسبه‌ى درستى است - اين تمدن نوين دو بخش دارد: يك بخش، بخش ابزارى است؛ يك بخش ديگر، بخش متنى و اصلى و اساسى است. به هر دو بخش بايد رسيد.
آن بخش ابزارى چيست؟ بخش ابزارى عبارت است از همين ارزشهائى كه ما امروز به عنوان پيشرفت كشور مطرح ميكنيم: علم، اختراع، صنعت، سياست، اقتصاد، اقتدار سياسى و نظامى، اعتبار بين‌المللى، تبليغ و ابزارهاى تبليغ؛ اينها همه بخش ابزارى تمدن است؛ وسيله است. البته ما در اين بخش در كشور پيشرفت خوبى داشته‌ايم. كارهاى زياد و خوبى شده است؛ هم در زمينه‌ى سياست، هم در زمينه‌ى مسائل علمى، هم در زمينه‌ى مسائل اجتماعى، هم در زمينه‌ى اختراعات - كه شما حالا اينجا نمونه‌اش را ملاحظه كرديد و اين جوان عزيز براى ما شرح دادند - و از اين قبيل، الى ماشاءاللّه در سرتاسر كشور انجام گرفته است. در بخش ابزارى، على‌رغم فشارها و تهديدها و تحريمها و اين چيزها، پيشرفت كشور خوب بوده است.
اما بخش حقيقى، آن چيزهائى است كه متن زندگى ما را تشكيل ميدهد؛ كه همان سبك زندگى است كه عرض كرديم. اين، بخش حقيقى و اصلى تمدن است؛ مثل مسئله‌ى خانواده، سبك ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوى مصرف، نوع خوراك، نوع آشپزى، تفريحات، مسئله‌ى خط، مسئله‌ى زبان، مسئله‌ى كسب و كار، رفتار ما در محل كار، رفتار ما در دانشگاه، رفتار ما در مدرسه، رفتار ما در فعاليت سياسى، رفتار ما در ورزش، رفتار ما در رسانه‌اى كه در اختيار ماست، رفتار ما با پدر و مادر، رفتار ما با همسر، رفتار ما با فرزند، رفتار ما با رئيس، رفتار ما با مرئوس، رفتار ما با پليس، رفتار ما با مأمور دولت، سفرهاى ما، نظافت و طهارت ما، رفتار ما با دوست، رفتار ما با دشمن، رفتار ما با بيگانه؛ اينها آن بخشهاى اصلى تمدن است، كه متن زندگى انسان است.[2]"

برگرفته از لینک زیر: پست شماره 8

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/444029-سبک-زندگی-هدیه-به-رهبر-لطفا-فقط-عکس-قرار-دهید

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
لطفا تاپیکی که لینکش رو در آخر این پست آوردم برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید. یه بخشی از اون رو که بیشتر با سوال شما مرتبطه اینجا میارم.

سخنان حضرت رهبری:

"سبك زندگی بخش حقیقی و اصلی تمدن اسلامی است
ما اگر پيشرفت همه‌جانبه را به معناى تمدن‌سازى نوين اسلامى بگيريم - بالاخره يك مصداق عينى و خارجى براى پيشرفت با مفهوم اسلامى وجود دارد؛ اينجور بگوئيم كه هدف ملت ايران و هدف انقلاب اسلامى، ايجاد يك تمدن نوين اسلامى است؛ اين محاسبه‌ى درستى است - اين تمدن نوين دو بخش دارد: يك بخش، بخش ابزارى است؛ يك بخش ديگر، بخش متنى و اصلى و اساسى است. به هر دو بخش بايد رسيد.
آن بخش ابزارى چيست؟ بخش ابزارى عبارت است از همين ارزشهائى كه ما امروز به عنوان پيشرفت كشور مطرح ميكنيم: علم، اختراع، صنعت، سياست، اقتصاد، اقتدار سياسى و نظامى، اعتبار بين‌المللى، تبليغ و ابزارهاى تبليغ؛ اينها همه بخش ابزارى تمدن است؛ وسيله است. البته ما در اين بخش در كشور پيشرفت خوبى داشته‌ايم. كارهاى زياد و خوبى شده است؛ هم در زمينه‌ى سياست، هم در زمينه‌ى مسائل علمى، هم در زمينه‌ى مسائل اجتماعى، هم در زمينه‌ى اختراعات - كه شما حالا اينجا نمونه‌اش را ملاحظه كرديد و اين جوان عزيز براى ما شرح دادند - و از اين قبيل، الى ماشاءاللّه در سرتاسر كشور انجام گرفته است. در بخش ابزارى، على‌رغم فشارها و تهديدها و تحريمها و اين چيزها، پيشرفت كشور خوب بوده است.
اما بخش حقيقى، آن چيزهائى است كه متن زندگى ما را تشكيل ميدهد؛ كه همان سبك زندگى است كه عرض كرديم. اين، بخش حقيقى و اصلى تمدن است؛ مثل مسئله‌ى خانواده، سبك ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوى مصرف، نوع خوراك، نوع آشپزى، تفريحات، مسئله‌ى خط، مسئله‌ى زبان، مسئله‌ى كسب و كار، رفتار ما در محل كار، رفتار ما در دانشگاه، رفتار ما در مدرسه، رفتار ما در فعاليت سياسى، رفتار ما در ورزش، رفتار ما در رسانه‌اى كه در اختيار ماست، رفتار ما با پدر و مادر، رفتار ما با همسر، رفتار ما با فرزند، رفتار ما با رئيس، رفتار ما با مرئوس، رفتار ما با پليس، رفتار ما با مأمور دولت، سفرهاى ما، نظافت و طهارت ما، رفتار ما با دوست، رفتار ما با دشمن، رفتار ما با بيگانه؛ اينها آن بخشهاى اصلى تمدن است، كه متن زندگى انسان است.[2]"

برگرفته از لینک زیر: پست شماره 8

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/444029-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D9%84%D8%B7%D9%81%D8%A7-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%87%DB%8C%D8%AF
خب اینها که یه سری عنوانه
منم هر روز این هارو میشنوم راه حل چیه؟روش چیه؟و این که اصلا این شدنی هست تو مملکت ما؟

سمیه نوروزی

عضو جدید
نه اتفاقا من میدونم خدا واسه سلامت بنده هاش اهمیت قائله ولی دیدن کلمه حضرت رهبری منو متعجب کرد.الان این همه ظلم و جنایت و .... که تو جامعه هست و طبق فرمایش حضرت علی رهبر جامعه (حضرت رهبریتون) باید پاسخگو باشه دیگه برطرف شده که حضرت رهبری دغدغه ورزش داره؟اخی چه دلسوز اشک تو چشام جمع شد

منو. ببخشید اگه در این موضوعات بخوایم بحث کنیم تاپیک از مسیر خودش منحرف میشه. توی این تاپیک بحث شروع از خودمونه برای اسلامی کردن سبک زندگیمون. راستی شما رشتتون معماری هستش. دکتر عباسی یه سخنرانی دارند در خصوص سبک زندگی اسلامی در معماری. اگه علاقمند بودید لینکش رو پیدا کنم براتون.

سمیه نوروزی

عضو جدید
خب اینها که یه سری عنوانه
منم هر روز این هارو میشنوم راه حل چیه؟روش چیه؟و این که اصلا این شدنی هست تو مملکت ما؟

منم میخوام درباره این ها و مواردی که اجرایی شدنش از خودمون شروع میشه شروع کنیم به صحبت. یکیش ورزش بود. به نظر که اجرایی میاد.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منو. ببخشید اگه در این موضوعات بخوایم بحث کنیم تاپیک از مسیر خودش منحرف میشه. توی این تاپیک بحث شروع از خودمونه برای اسلامی کردن سبک زندگیمون. راستی شما رشتتون معماری هستش. دکتر عباسی یه سخنرانی دارند در خصوص سبک زندگی اسلامی در معماری. اگه علاقمند بودید لینکش رو پیدا کنم براتون.
مرسی ممنون زحمت نکشید
من معتقدم ادم در درون یه چیزو پیش میبره و دلیل نداره همه چیز به بیرون بروز داشته باشه

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
منم میخوام درباره این ها و مواردی که اجرایی شدنش از خودمون شروع میشه شروع کنیم به صحبت. یکیش ورزش بود. به نظر که اجرایی میاد.
کسی که هشتش گرو سیزدشه که به این چیزا فکر نمیکنه:D
بهتر نیست ما به مشکلات اساسی ترمون برسیم تا نحوه لباس پوشیدنمون؟یا نوع آشپزی کردنمون؟
بعد هم نوع آشپزی دیگه اسلامی کردن داره ؟
واقعا بعضی ها انگار مشکلات این مملکت رو نمیدونن

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کسی که هشتش گرو سیزدشه که به این چیزا فکر نمیکنه:D
بهتر نیست ما به مشکلات اساسی ترمون برسیم تا نحوه لباس پوشیدنمون؟یا نوع آشپزی کردنمون؟
بعد هم نوع آشپزی دیگه اسلامی کردن داره ؟
واقعا بعضی ها انگار مشکلات این مملکت رو نمیدونن
کو مشکل اقا جان هاااا کو مشکل؟
ما یه مشکل داشتیم اونم ورزش بود که حضرت رهبری تنها با چند تا جمله مثل دیگر مشکلات همشو حل کرد.(همشو پاک کرد)

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
کو مشکل اقا جان هاااا کو مشکل؟
ما یه مشکل داشتیم اونم ورزش بود که حضرت رهبری تنها با چند تا جمله مثل دیگر مشکلات همشو حل کرد.(همشو پاک کرد)
راستم میگی ما مشکلی نداریم !
البته آشپزیمون هنوز اسلامی نشده این تنها مشکلمونه حضرت آقا نمیدونم چرار رسیدگی نمیکنن

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستم میگی ما مشکلی نداریم !
البته آشپزیمون هنوز اسلامی نشده این تنها مشکلمونه حضرت آقا نمیدونم چرار رسیدگی نمیکنن
زین پس بفرمایید حضرت رهبری
اگه مرغ تو مایکروفر با خروس تنها باشه غذا حرامه

Esmaeilpoor

عضو جدید
با تشکر از خانم نوروزی برای این تایپیک.
به نظرم بحث خوبی رو شروع کردید هممون میدونیم که عقل سالم در بدن سالمه.تو اسلام هم سفارشات زیادی برای ورزش شده که تو این تایپیک هم اشاره شده.
چرا فکر میکنیم این بحث ربطی به سبک زندگی نداره؟؟اگه برا هر مشکلی بگیم که ما مشکلات مهمتری داریم که هیچ کاری پیش نمیره...

سمیه نوروزی

عضو جدید
در سبک زندگی مومن انفاق دیده می شود

در سبک زندگی مومن انفاق دیده می شود

سلام. مطلبی که ای بار می ذارم یه معنای وسیعتر از اون چیزی که ما میدونیم درباره ی انفاق هستش. این معنا رو از عینا از سلسله جلسات تفسیر بعضی از ایات قران حضرت رهبری بر میدارم.
"«و ممارزقناهم ينفقون» اين انفاق چيز بسيار خوبی است! در هر حدی كه هستيد عادت كنيد، به انفاق كردن، البته انفاق فقط انفاق پول نيست، انفاق علم هم انفاق است، همان وقتی كه بيكار هستيد و می‌توانيد كمك كنيد به بی‌سوادی و نادانی، دانش‌تان را انفاق كنيد و همين انفاق هم اتفاقاً اول فايده‌اش به خودتان می‌رسد. يعنی پيش از اينكه ديگری از علم شما استفاده كند وقتی آن علم را تكرار می‌كنيد استفاده‌اش به خود شما می‌رسد، يا انفاق وجاهت،وجاهت اجتماعی و آبروتان را انفاق كنيد! يك‌جايی ممكن است آبروی شما به‌درد يك مسلمانی بخورد يا به‌درد يك مجموعه‌ی مسلمانانی بخورد آنرا انفاق كنيد و انفاقات گوناگون."
البته توضیحات بسیار بیشتری در خصوص انفاق توی سایت ایشون وجود داره:
http://farsi.khamenei.ir/newspart-index?sid=2&npt=7#11863

اولین باری که این رو درسایتشون خوندم خیلی خیلی به دلم نشست و برام بسیار زیبا بود که مومنین همچین چیزی رو در زندگیشون ساری و جاری کنند.
این مثل اینه که روزای قبل امتحان اون کسی که وقت میذاره اگه مطلبی رو یاد نداری میاد بدون چشم داشتی و با دونستن اینکه حتی ممکنه تو این جلسه خودش چیزی یاد نگیره مطلبی رو به تو آموزش بده صرف انفاق در راه خدا.

وقتی نیاز داری کسی تو کاری کمکت کنه کسی قصد انفاق می کنه و از خودش وقت میذاره برای کمک به تو.
وقتی نیاز داری بری با یه سازمان مشخص صحبت کنی و نمی دونی از کدوم مسئول از کجا باید برای صحبت وارد بشی یه کاربلد میاد اینا رو برات توضیح میده فقط با قصد خدایی.

کسی قراره بره خرید. فقط همینقدر میشنوی که میخواد یه جا بره که بر اساس تجربیاتت اونجا جای مناسبی نیست معطل نمی کنی از تجربیاتت انفاق می کنی تماس میگیری و یه جای بهترو معرفی می کنی.

یه نفر شروع می کنه به انجام یه پروژه از وقت و تجربت انفاق می کنی و میگی مسیر اینه در غیر اینصورت تلاشش به جایی نمی رسه.

روزانه میشینی با خودت حساب کتاب می کنی چقدر از وقتت فقط شده صرف خودت و قابلیت انفاق در راه خدا رو داره. اونو اختصاصش میدی به دیگران و رفع مشکلاشون.
و این انفاق در روش های گوناگون ادامه داره.

سمیه نوروزی

عضو جدید
نمونه های دیگر انفاق

نمونه های دیگر انفاق

وقتی که با دید انفاق نگاه می کنی خیلی از سوالات از ذهنت عبور نمی کنن. خودتم آروم تر میشی.
مثلا وقتی کسی نیاز به همدردی و همدلی داره نمی گی حرفاشو گوش بدم که چی ؟چه فایده ای برای من داره.
وقتی کسی به راهنمایی احتیاج داره. نمی گی فلانی میخواد فلان کار رو بکنه همه ی دردسرش شده واسه من.
نمی گی خودش میره میگرده پیدا میکنه. منم همینطوری بودم.

از وقتت و از شنواییت انفاق می کنی برای همدردی و همدلی
از حوصلت انفاق می کنی برای شنیدن حرفای دیگرون وقتی که واقعا نیاز به حرف زدن دارن که بتونن مشکلاشونو با یه نفر دیگه تجزیه و تحلیل کنن.

داوطلبانه وقت میذاری برای تبلیغ یه چیز خوب چون که گسترش اون مطلب یا اون تبلیغ هم حمایت از مالکه و هم کمک به مخاطب یا مصرف کننده.

سمیه نوروزی

عضو جدید
انفاق و احادیث

انفاق و احادیث

امام هادی (ع)
اِنَّ الحَرامَ لا يَنمى وَ اِن نَمى لا يُبارَكُ لَهُ فيهِ وَ ما اَنفَقَهُ لَم يُؤجَر عَلَيهِ وَ ما خَلَّـفَهُ كانَ زادَهُ اِلَى النّارِ؛به راستى كه حرام، افزايش نمى‏يابد و اگر افزايش يابد، بركتى ندارد و اگر انفاق شود، پاداشى ندارد و اگر بماند، توشه‏اى به سوى آتش خواهد بود.

كافى، ج 5، ص 125، ح 7

حضرت زهرا (ع)
بِّبَ اِلَیَّ مِن دُنیاکم ثَلاثٌ: تَلاوَةُ کِتابِ اللهِ وَ النَّظَرُ فی وَجهِ رَسولِ وَ الانفاقُ فی سَبیلِ اللهِ؛
از دنیای شما سه چیز محبوب من است: 1-تلاوت قرآن 2-نگاه به چهره رسول خدا 3-انفاق در راه خدا.

وقایع الایام خیابانی، جلد صیام، ص295

امام صادق (ع)
ثَلاثٌ مَنْ اَتَى اللّه‏َ بِواحِدَةٍ مِنْهُنَّ اَوْجَبَ اللّه‏ُ لَهُ الْجَنَّةَ: اَلاِْنْفاقُ مِنْ اِقْتارٍ وَ الْبِشْرُ لِجَميعِ الْعالَمِ وَ الاِْنْصافُ مِنْ نَفْسِهِ؛

هر كس يكى از اين كارها را به درگاه خدا ببرد، خداوند بهشت را براى او واجب مى‏گرداند: انفاق در تنگدستى، گشاده‏رويى با همگان و رفتار منصفانه.
نهج الفصاحه، ح 1281

سمیه نوروزی

عضو جدید
دید و بازدید بی آلایش

دید و بازدید بی آلایش

به نام خدا

مبحثی که ایندفعه براتون آوردم در خصوص بی آلایش مهمون دیدن و مهمونی رفتنه. اول یه مطلب کوتاه از کتاب سیره ثابت معصومین رو براتون میذارم:

"ساده زیستی، بی الایشی، شعار پیامبر و ائمه اطهار بوده است و به تعبیر روشن تر بی تکلف بوده اند. پیامبر کسی نبود که اگر بر خانه ای وارد می شد، دل صاحبخانه بلرزد که به مهمانش چه بدهد یا صاحبخانه غصه داشته باشد که میوه نداریم، اجیل نداریم، همان نکته هایی که در زندگی بشر باعث قطع صله رحم شده است. بسیاری از صله رحم ها، دید و بازدیدها، عیادت مریض ها و تشییع جنازه ها که ترک میشود به خاطر همان تکلف است.
امروزه در جامعه ما هزاران حاجی وجود دارد که حج بر آن ها واجب است ولی به خاطر همین تکلفات به حج نمی روند، حج واجب را ترک می کنند چون ترس از هدایا، دعوتی، بدرقی های پرخرج و خیر مقدم های پرخرج دارند. زندگی مردم امروز از تکلفات و آلایش ها پر است. یک مردن را حساب کنید، پول بیمارستان مانده است اما ده ها پارچه به دیوار ها می زنند به اندازه یک کوچه و میلان پارچه می نویسند.
یا کسی از سفر حج آمده، به اندازه یک میلان پارچه می زنند که آقا از حج آمده است. به هر حال تکلفاتی که در جامعه است مانع از انجام وظایف مسلمانان نسبت به یکدیگر می شود. ممکن است کسی مریض شود و در بیمارستان بستری شود ولی عده ای با اینکه خبردار می شوند به دیدار او نروند. چرا؟ چون اولین حرف که زده می شود این است که چه به عنوان هدیه برای بیمار گرفته شود؟آلایشات که زیاد شود رفت و آمد ها کم می شود. ارتباطات کم می شود. هدیه را که برای طرف می برند حرف اول او اینست که باز باید برای آن ها ببرد و چه چیزی را در پاسخ آنها باید به آنها بدهد؟"
منبع: اصول ثابت سیره معصومین- محمد حسین ربانی-شرکت چاپ و نشر بین الملل-1390

و اما چند حدیث در خصوص دید و بازدید بی آلایش:
امام صادق (ع):
هر گاه برادر مومن تو نطلبیده به نزد تو آید آنچه حاضر داری برای او بیاور و اگر طلبیده باشی او را، برای او تکلف کن. (صفحه 81- حلیة المتقین- انتشارات آستان قدس رضوی-1390)

حضرت رسول (ص):
حد ضیافت سه روز است و بعد از سه روز تصدق و تبرعی است که نسبت به او می کنی. و فرمود که آنقدر نزد برادر مومن خود نمانید که او را در هم شکنید که دیگر چیزی نداشته باشد که خرج شما کند.(صفحه 80- حلیة المتقین- انتشارات آستان قدس رضوی-1390)

پی نوشت: (یک دلنوشته شخصی!)
سفره های مهمانی را دوست می دارم و سفره های کم عرض و طویل را دوست تر. سفره های کم عرض و طویل حسنشان اینست که آدم های دور سفره را به هم نزدیک تر می کند و ادم های بیشتری را پای سفره می اورد. آن وقت که تجملات را می گذاری کنار، عرض سفره را کم می کنی، سفره ات برکت کرده طویل می شود.
سفره های کم عرض و طویل را دوست تر میدارم، ادم های دور و برشان ساده ترند، نزدیک ترند به یکدیگر و بیشتر.

ali.mehrkish

عضو جدید
سلام
سبک زندگی بر خلاف موضوعی که برخی دوستان اشاره کردند مهمترین وجه آینده بشره
بزرگترین چلنج آینده بشر (و البته گذشته) انتخاب سبک زندگیه
انسان میتونه در جامعه ای جنگ زده یا فقیر زندگی کنه و بر اساس یک سبک زندگی مسیر رو طی کنه که تو اون از نحوه غذا خوردن تا ورزش کردن یا خوابیدن و دید و بازدید و حتی مخالفت و اعتراض و یا موافقت و همراهی رو یاد بگیره
اگه امروز در جامعه بی اخلاقی میبینیم علاوه بر مشکلات اقتصادی نباید نقش معماری بی هویتمون، رنگ بندی به معنای شهری، خواب و خوراک نا متناسب با فرهنگ و در یک کلام سبک زندگی نامتناسب با جامعه رو ازش بگزریم
تاریخ پر از جوامعیه که با وجود مشکلات اقتصادی تونستند بخاطر آموزش مناسب نتنها از پس اقتصاد بر بیان بلکه خودشون رو الگو هم کنند
همین ورزش اگه در کشور نهادینه بشه حجم بزرگی از مشکلات روانی رو کم میکنه
مشکل برخی دوستان اینه که تک بعدی به ماجرا نگاه می کنند

ali.mehrkish

عضو جدید
سبک زندگی (به انگلیسی: Life Style)‏ (به عربی: السنّة)‏ برای توصیف شرایط زندگی انسان استفاده می‌شود. این عبارت پس از آنکه توسط مسلمانان از روش زندگی پیامبرشان، یکی از چهار مرجعِ یافتن حکم خدا و رسولش -در کنار قرآن و عقل و إجماعِ علما- برگزیده شد، اخیرا توسط آلفرد آدلر در سال ۱۹۲۹ در غرب بازیابی واژه‌ای گردید.
سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمیگیرد. موسیقی عامه، تلویزیون، آگهی‌ها همه و همه تصورها و تصویرهایی بالقوه از سبک زندگی فراهم می‌کنند. سبک زندگی فرد، اجزای رفتار شخصی او نیست، لذا غیر معمول نیستند. بیشتر مردم معتقدند که باید سبک زندگی‌شان را آزادانه انتخاب کنند. ساموئل هانتینگتون در کتاب «چالش‌های هویت در آمریکا» موفقیت نظام سیاسی آمریکا را در هویت‌سازی علی‌رغم حضور افراد متعدد خارجی با رسوم، اعتقادات و فرهنگ‌های متفاوت و بعضاً متضاد با تمامی جهان خاکی و در یک کلمه «آمریکایی کردن» (Americanization) آنها می‌داند. وی معتقد است که تداوم جامعهٔ آمریکا در پرتو فرآیند آمریکایی‌کردن ممکن می‌شود؛ با این استراتژی که در مدل مرکز-پیرامون یا شمال-جنوب و برای افزایش حداکثری عمق استراتژیک آمریکا باید وارد زندگی پیرامونی‌ها و جنوبی‌ها نیز بشود.[SUP][/SUP] در بیشتر مواقع مجموعه عناصر سبک زندگی در یک‌جا جمع می‌شوند و افراد در یک سبک زندگی مشترک می‌شوند. به نوعی گروه‌های اجتماعی اغلب مالک یک نوع سبک زندگی شده و یک سبک خاص را تشکیل می‌دهند. سبکی شدن زندگی با شکل گیری فرهنگ مردم رابطه نزدیک دارد. مثلا می‌توان شناخت لازم از افراد جامعه را از سبک زندگی افراد آن جامعه بدست آورد.

در مطالعه جنبه‌های مختلف زندگی می‌توان به سه سطح مختلف و در عین حال مرتبط اشاره کرد، که کاملا با سبک زندگی در ارتباط هستند:

• سطح ساختاری
  • سطح موقعیتی
  • سطح فردی
http://fa.wikipedia.org/wiki/سبک_زندگی

alifarhud

عضو جدید
مشکل در کجاست
ایران روزی قرار بود ژاپن اسلامی باشد. روزی قرار بود اسلامی ترین کشور باشد . روزی قرار بود در صنعت و پیشرفت تمام بزرگان را در نوردد. روزی قرار بود فساد نداشته باشد. روزی قرار بود آگاه ترین و با اخلاق ترین و دلنشین ترین و دلسوز ترین و مهمان نوازترین و نوع دوست ترین و صنعتی ترین و .... تمام "ترین " های خوب دیگر را در خود جای دهد. کو کجاست چرا همیشه همه ناراضی اند چرا شاه رفت ولی نارضایتی مردم نرفت ، چرا عده ای از اسلام و عده ای از ایران و عده ای از ایرانی فراری گشتند. چرا از آشنایان آنور آبمان می شنویم که مردم آنجا خیلی صادق تر ، راستگو تر و درست ترند. مشکل در کجاست. چه شد که چنین شد.
برگردیم به اول انقلاب : حکومتی خودکامه و دیکتاتور که در وجودش فساد ها و ویژه خواری های زیادی بود و کارهای ضد اسلامی زیادی می کرد از بین رفت واژگونه شد و ناگاه حکومتی اسلامی با شعار های اسلامی ناب و دوری از فساد و ... روی کار آمد چه شده بود همه خوب شده بودند همه ریشی همه با حجاب همه ظاهر اسلامی همه رفتار های اسلامی مسجد ها همه پر، پسری که دیروز جلو دختر مردم را می گرفت امروز حافظ ناموس مردم و ناموس پرست شده. پس از آن همه مدل های هیپی و سبیل نیچه ای و ... الان چه چیز مد است؟ بله الان همه جوانان ریشی اند و همه زنان چادری . آیا همه مسلمان شده اند یا این مد جدیدی است و جو جدیدی در جامعه.آیا همه چیز تغییر کرد؟ آنروز شاید عده ای می گفتند که بلی ولی امروزه می بینیم که خیر تغییری که مورد انتظار بود بوجود نیامد می بینیم که فساد به جای خود باقیست و شاید بدتر ، خیلی پارامتر های منفی دیگر که تشدید هم شده اند. چرا چون فرهنگ مردم همان باقی ماند و زندگی و فکر و ...
حقیقت آن است که هیچ جامعه ای نمی تواند یکروزه تغییر کند و هیچ فرهنگ و تاریخی یکروزه تغییر نمی کند. حتی من نوعی نمی توانم یکروزه تمام عادت های بد خود را کنار گذارم و خود را تغییر دهم چگونه کل جامعه با آن عظمت یکروزه تغییر کند. چنانچه خداوند می فرماید :" ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم" تا "ما بانفسهم" تغییر نکند تا آنچه در ماست آنچه هویت ماست آنچه در جامعه ماست تغییر نکند خداوند جامعه را تغییر نخواهد داد و سمت و سوی الهی نخواهد گرفت. هویت ما چیست ؟ فرهنگ ما . فرهنگ ما از چه تشکیل شده؟ از سبک زندگی ما از آنچه که در درون ماست از آنچه در نفس های ما ؛آنچه در"ما بانفسنا" هست.
امروزه با هرکس که بحث می کنیم می پرسیم چرا چنین شد چرا هنوز جامعه اینقدر فاسد است. معمولا یکی از این دو جواب را می شنویم. یا می گوید فساد از بالا نشاط می گیرد و یا تقصیر از خود مردم است و عامل فساد فرهنگ مردم و خود مردم هستند. از نظر بنده اصل و اساس تقصیر از مردم است. وقتی من سر امتحان تقلب می کنم و پس از آن از آن بعنوان یکی از افتخارات زندگی ام نام می برم . وقتی رشوه امری افتخار آمیز است. وقتی الگوی من در زندگی فلان دزد میلیاردی است و از افسانه های او برای همه نقل می کنم. وقتی از زیر کار در رفتن افتخار است و درس خواندن و تلاش کردن خرخوانی و خرکاری. طبیعتا جامعه به سمت کار افتخار آمیز در تصوراتش یعنی دزدی و تنبلی وتقلب و فساد حرکت می کند دیگر و روز به روز بدتر می شود. شاید صحت این مدعا ، مردم کشوری مانند ژاپن باشند که در درستکاری و زحمت کشی شهره اند؛ و نتیجه وجودی چنین فرهنگی ژاپن امروز شده است.اینها همه فرهنگ هستند فرهنگ و سبک زندگی مردم ژاپن است که باعث پیشرفت و توسعه آنان شد و البته هدف ما ژاپن نیست بلکه خیلی بالاتر و خیلی متفاوت تر و بهتر از آن است.
فرهنگ جز به این درست نمی شود که شیوه زندگی و تفکر عامه مردم اصلاح شود و اینجاست که نقش روشنفکر مسئول و متعهد آشکار می شود اوست که باید توده ی ناآگاه و دنباله رو را آگاهی و جهت بدهد. آنکه "وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ" و امر به معروف و نهی از منکر فقط گشت ارشاد و امر ونهی نیست بلکه بستر سازی و تبلیغ و حتی خود سازی است چرا که من تحصیل کرده الگوی بخشی از جامعه ام و گروهی ناخواسته از من تبعیت می کنند اگر سبک زندگی من صادقانه و اسلامی و بدور از ریا باشد چه بسا مرز های تاثیر گذاری را در نوردم و بر بسیاری از مردم تاثیر گذارم خوشبختانه در زمانه ما شاهدی بر این ماجرا هست و آن زندگی اسلامی امام خمینی است که خود نشانگر آن است که یک انسان صالح با زندگی درست می تواند بر چه خیل عظیمی از مردم تاثیر مثبت بگذارد و چه مقدار انسان سازی کند.