نقد آهنگهاي ايراني-----> همگي بياين تو

bantling1976

عضو جدید
سلام.
کاری رو که کردی خیلی قشنگه.
شادمهر 1 نوازنده حرفه ای هست که اگر در ایران میماند تقریبان رقیبی نداشت ولی با تاسف
از ایران رفت تا با خوانندهایی ماننده ابی.داریوش... و آهنگسازانی مثل فرید زولان.شهریار قمبری... رقابت کند که قطعا کاره مشکلی هست.
من خودم بشخصه فقط از چندتا از قطعاتی که ساخته خوشم میاد . ولی این اخرین اهنگی که در موردش دارین بحث میکنید من هنوز گوش ندادم و نظر خواسی ندارم.

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
کاری رو که کردی خیلی قشنگه.
شادمهر 1 نوازنده حرفه ای هست که اگر در ایران میماند تقریبان رقیبی نداشت ولی با تاسف
از ایران رفت تا با خوانندهایی ماننده ابی.داریوش... و آهنگسازانی مثل فرید زولان.شهریار قمبری... رقابت کند که قطعا کاره مشکلی هست.
من خودم بشخصه فقط از چندتا از قطعاتی که ساخته خوشم میاد . ولی این اخرین اهنگی که در موردش دارین بحث میکنید من هنوز گوش ندادم و نظر خواسی ندارم.

ممنون كه به جمع ما اومدي :w30:
همگي خوشحال ميشيم نظر زيباي شما رو هم راجع به احسان خواجه اميري بدونيم چون نقد شادمهر تموم شد در حال حاضر بحث نقد ما آهنگهاي اين خوانندست;)

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابي اگه ميخواست ميونست بگه آقا اين ويديو شان منو مياره پايين نسازش ولي معلومه كه اونم كار كارتيو رو قبول داشته

تو گفتي پاپكورن يه تقليد و كار الكي اي بود! حالا داري يه چيز ديگه ميگي ! به هر حال پاپكورن هم ارزش خودشو داره حالا ممكنه به دل يكي بشينه به دل يكي هم مثل شما نشينه !

سياه سفيد چيزيش نيست ! ولي وقتي داري ويديورو رنگي ميسازي وسطش تصوير سياه سفيد بشه سوتيه نه زيبايي كار !

هر چي باشه شكيرا و مدونا بيشتر از خواننده هاي ايراني طرفدار دارن پس اگه ويديوي صحنه دار ساختن بد بود اونا هم نميساختن ، مشكل از فرهنگ غلط ايرانياست

من سیاست ابی رو دقیقا نمیدونم چیه.
شاید دنبال خرج کمتره.
همینطور که میره با شوبرت و شهرام آذر کار میکنه که تنظیمای الکی کامپیوتری براش انجام بدن و از گروه نوازندگی استفاده نکنن که خرج بیشتر بشه.همینطور که سر البوم شب نیلوفری پول سیاوش رو نداد و باهم دعواشون شد.همچنین پول ملودیهای آخر زنده یاد بابک بیات رو هنوز به خانواده استاد نداده.

تقلید که تقلید بود داداش.یعنی شبیه همین کار قبلا وجود داره.اما تقلیدی که همه چی عینا تنظیم مثل خودش باشه نه.بعدشم گفتم این به هیچ عنوان جزو بهترین کارهای شادمهر قرار نمیگیره.

اونم زیبایی کار بوده وگرنه اینقدر هالو نبوده سیاه سفید رو قاطی رنگی کنه.

اونا رو گفتم نمیشه با ما مقایسه کرد.درسته ایرانیها این صحنه ها رو دوست دارن.
اما دلشون نمیخواد از بزرگان موسیقیشون مثل ابی و داریوش و گوگوش و معین و امید و . . . که همیشه ادمای باوقار و سنگینی بودن اینجور صحنه ها ببینن.

پیشنهاد میدم بری یه دست کله پاچه اصغر رو بزنی تا حالت جا بیاد :cool:;)

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
احسان صدای واقعا خوبی داره.اما به نظر من بعضی تحریرای(اگه غلط نوشتم ببخشید)خوندنش اضافیه.
از آلبوم دومش بهترین آهنگ احسان از دید من "برای آخرین بار" هستش.که هر وقت گوش میدم واسم تازگی داره.همچنین هر چی آرزوی خوبه هم زیباس.

از آلبوم سومش هم سلام آخر خیلی زیباس.همینطور نه این قرارمون نبود هم خوب بود.

آلبوم آخرشم که کلا سطحش پایینتر از آلبومهای قبلی بود اما خوب ترین ترانه ی این آلبوم به نظر من"گریه"بود.همچنین"خوشبختی"و"تب تلخ"متوسط بودند.

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
از آلبوم جدیدش اول خوشبختی و بعد تب تلخو دوست دارم به نظر من این آلبومش از آلبومای قبلیش ضعیف تر بود.
بهترین آهنگش هم به نظر من برای آخرین باره.

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
احسان صدای واقعا خوبی داره.اما به نظر من بعضی تحریرای(اگه غلط نوشتم ببخشید)خوندنش اضافیه.
از آلبوم دومش بهترین آهنگ احسان از دید من "برای آخرین بار" هستش.که هر وقت گوش میدم واسم تازگی داره.همچنین هر چی آرزوی خوبه هم زیباس.

از آلبوم سومش هم سلام آخر خیلی زیباس.همینطور نه این قرارمون نبود هم خوب بود.

آلبوم آخرشم که کلا سطحش پایینتر از آلبومهای قبلی بود اما خوب ترین ترانه ی این آلبوم به نظر من"گریه"بود.همچنین"خوشبختی"و"تب تلخ"متوسط بودند.

از آلبوم جدیدش اول خوشبختی و بعد تب تلخو دوست دارم به نظر من این آلبومش از آلبومای قبلیش ضعیف تر بود.
بهترین آهنگش هم به نظر من برای آخرین باره.

به عقيده من اين آلبوم به لحاظ زيبايي آهنگ خيلي خوب بود اصلا هم ضعيف كار نكرده تو اين آلبوم حالا نميدونم شما از چه لحاظ ميگيد اما آهنگ خوشختي يا تب تلخ يا گريه يا شيرين و حقيقت داره دلتنگي عالي بودن به همه لحاظ هم آكورداش هم ملودي هم شعر عجيب ميبينم شما اينجور ميگيد اما بهرحال هركسي براي خودش نظر متفاوتي داره كه البته هم محترم و ستودنيه:gol:

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمیدونم شما از چه لحاظ میگین بهتره،اما شاید اینجور ملودی و شعر و آهنگها به صدای احسان نمیخورده که به دل ما ننشسته.

بهترین آهنگش همون برای آخرین بار هستش که محشره ;)

حالا یه اهنگ تو آلبوم اخرش در سطح این اهنگ بگین تا معلوم بشه این آلبوم هم دست کمی از قبلیها نداره.

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من نمیدونم شما از چه لحاظ میگین بهتره،اما شاید اینجور ملودی و شعر و آهنگها به صدای احسان نمیخورده که به دل ما ننشسته.

بهترین آهنگش همون برای آخرین بار هستش که محشره ;)

حالا یه اهنگ تو آلبوم اخرش در سطح این اهنگ بگین تا معلوم بشه این آلبوم هم دست کمی از قبلیها نداره.

دلايلي دارم كه به لحاظ موسيقي آهنگ خوشبختي بهتر ه البته اين به اون معني نيست كه براي آخرين بار بد باشه نه اصلا اينطور نيست اما به پاي آهنگ خوشبختي نميرسه.:redface:

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلايلي دارم كه به لحاظ موسيقي آهنگ خوشبختي بهتر ه البته اين به اون معني نيست كه براي آخرين بار بد باشه نه اصلا اينطور نيست اما به پاي آهنگ خوشبختي نميرسه.:redface:

نمیدونم والا
من این اهنگ رو همون موقع که بیرون اومد دانلود کردم و دو یا سه بار گوش دادم.
این سه اهنگی هم که انتخاب کردم با زور و ضرب زدن تونستم از توشون انتخاب کنم.
چون هیچکدومشون درست و حسابی گوشمو نمیگرفت :D

این 3 تا رو همون موقع که گوش دادم نظرمو تو ایرانسونگ نوشتم و الان اینجا کپی کردم.

دیگه دوباره گوش ندادم که ببینم نظرم عوش میشه یا نه.

خانوم مهندس چرا شما به پستهایی که مخالف نظرتونه هم تنکس میدین؟

یا اینکه به نظرات منو و شادمهر که مخالف هم هستشم تنکس میدین.یعنی هر دوتای مارو قبول دارین؟

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمیدونم والا
من این اهنگ رو همون موقع که بیرون اومد دانلود کردم و دو یا سه بار گوش دادم.
این سه اهنگی هم که انتخاب کردم با زور و ضرب زدن تونستم از توشون انتخاب کنم.
چون هیچکدومشون درست و حسابی گوشمو نمیگرفت :D

این 3 تا رو همون موقع که گوش دادم نظرمو تو ایرانسونگ نوشتم و الان اینجا کپی کردم.

دیگه دوباره گوش ندادم که ببینم نظرم عوش میشه یا نه.

خانوم مهندس چرا شما به پستهایی که مخالف نظرتونه هم تنکس میدین؟

یا اینکه به نظرات منو و شادمهر که مخالف هم هستشم تنکس میدین.یعنی هر دوتای مارو قبول دارین؟

نه نشد ديگه!
شما اگه چندبار آهنگي رو گوش كنيد فرق ميكنه تا يك بار من خودم به شخصه هر دفعه كه آهنگي رو گوش ميكنم يك نكته دستم مياد كه اينا همش ميشن تجربه دوست خوب من.

اگه ما ميخواستيم همينطور سطحي از كنار آهنگي بگذريم كه به زيبايي آهنگ پي نميبرديم اينطور نيست؟؟

خوب به عقيده من هر كسي نظري داره اين دليل نميشه من فقط به كسايي كه از نظرشون خوشم مياد تنكس بدم آدمي موفقه كه هم انتقاد رو بشنوه و هم تحسين هارو درسته همه آدما از تعريف خوششون مياد اما اين دليل بر اين نميشه كه از اونها انتقاد نكنيم پس چجوري ميتونيم تو زندگي فرد اصلاح طلبي بشيم با همين انتقادهاست ديگهHaQiQaT جان.

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه نشد ديگه!
شما اگه چندبار آهنگي رو گوش كنيد فرق ميكنه تا يك بار من خودم به شخصه هر دفعه كه آهنگي رو گوش ميكنم يك نكته دستم مياد كه اينا همش ميشن تجربه دوست خوب من.

اگه ما ميخواستيم همينطور سطحي از كنار آهنگي بگذريم كه به زيبايي آهنگ پي نميبرديم اينطور نيست؟؟

خوب به عقيده من هر كسي نظري داره اين دليل نميشه من فقط به كسايي كه از نظرشون خوشم مياد تنكس بدم آدمي موفقه كه هم انتقاد رو بشنوه و هم تحسين هارو درسته همه آدما از تعريف خوششون مياد اما اين دليل بر اين نميشه كه از اونها انتقاد نكنيم پس چجوري ميتونيم تو زندگي فرد اصلاح طلبي بشيم با همين انتقادهاست ديگهHaQiQaT جان.

حرفتو خیلی قبول دارم گلم.اما این قضیه راجب یه آهنگ شاید فقط صدق کنه.
مثلا البوم جدید منصور،ترانه ی بی خوابی رو از اولش من خوشم اومد وقتی موزیک ویدئوش اومد.
اما البومش وقتی اومد و چند بار گوش دادم اصلا ترانه خوبی توش ندیدم بجز همون بی خوابی.حتی چند بار گوش کردم و خواستم لااقل یکی دیگه از توش خوب پیدا کنم اما نشد که نشد.
ولی یه ماه پیش موزیک ویدئو مواظب خودت باش رو دیدم.از اون تیکه دوم شعر خیلی خوشم اومد و الان همیشه گوش میدم.
و از این قبیل تا حالا برام خیلی پیش اومده.
آلبوم احسان هم اگه الان من برم گوش بدم فوقش فکر کنم یکیش خیلی به نظرم خوب بیاد.
وگرنه اگه البوم و اهنگی محشر باشه با یه بار گوش دادن ادم رو تحت تاثیر قرار میده.
اما بازم فکر نکنم هر چقدرم ازش خوشم بیاد از برای اخرین بار بهتر بدونمش.;)

من به هیچ عنوان سطحی نمیگذرم و به خیلی از چیزاش دقت میکنم.

مثلا شما تا حالا اهنگ فردا که نیستی و خسته نشو رو با صدای علی سهراب شنیدین؟
یه خواننده قدیمی هستش که اهنگ فردا که نیستی رو در اولین البوم مانی رهنما که بصورت مشترک با سهراب خونده وجود داره.
هم اهنگ و هم شعر و صدا محشره و یه بار خوب گوش بدین تحت تاثیرش قرار میگیرین.

یا یه خواننده خیلی قدیمی دیگه به اسم اشکان هست که یه اهنگ خونده به اسم اولین و اخرین.اصلا نمیشناختمش اما همون بار اول که شنیدم به دلم نشست.چون اهنگش مال بابک بیات بود و یه شعر بسیار زیبایی هم داشت.

پس البوم اخر احسان هم اگه زیاد به دلم ننشست چون واسم اشنا نبود و انگار تو سبک احسان نبود.

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حرفتو خیلی قبول دارم گلم.اما این قضیه راجب یه آهنگ شاید فقط صدق کنه.
مثلا البوم جدید منصور،ترانه ی بی خوابی رو از اولش من خوشم اومد وقتی موزیک ویدئوش اومد.
اما البومش وقتی اومد و چند بار گوش دادم اصلا ترانه خوبی توش ندیدم بجز همون بی خوابی.حتی چند بار گوش کردم و خواستم لااقل یکی دیگه از توش خوب پیدا کنم اما نشد که نشد.
ولی یه ماه پیش موزیک ویدئو مواظب خودت باش رو دیدم.از اون تیکه دوم شعر خیلی خوشم اومد و الان همیشه گوش میدم.
و از این قبیل تا حالا برام خیلی پیش اومده.
آلبوم احسان هم اگه الان من برم گوش بدم فوقش فکر کنم یکیش خیلی به نظرم خوب بیاد.
وگرنه اگه البوم و اهنگی محشر باشه با یه بار گوش دادن ادم رو تحت تاثیر قرار میده.
اما بازم فکر نکنم هر چقدرم ازش خوشم بیاد از برای اخرین بار بهتر بدونمش.;)

من به هیچ عنوان سطحی نمیگذرم و به خیلی از چیزاش دقت میکنم.

مثلا شما تا حالا اهنگ فردا که نیستی و خسته نشو رو با صدای علی سهراب شنیدین؟
یه خواننده قدیمی هستش که اهنگ فردا که نیستی رو در اولین البوم مانی رهنما که بصورت مشترک با سهراب خونده وجود داره.
هم اهنگ و هم شعر و صدا محشره و یه بار خوب گوش بدین تحت تاثیرش قرار میگیرین.

یا یه خواننده خیلی قدیمی دیگه به اسم اشکان هست که یه اهنگ خونده به اسم اولین و اخرین.اصلا نمیشناختمش اما همون بار اول که شنیدم به دلم نشست.چون اهنگش مال بابک بیات بود و یه شعر بسیار زیبایی هم داشت.

پس البوم اخر احسان هم اگه زیاد به دلم ننشست چون واسم اشنا نبود و انگار تو سبک احسان نبود.

اتفاقا خود منم تو آهنگ دچار در آلبوم آخر احسان همين حسو داشتم براي اولين بار كه به آهنگش گوش دادم گفتم اين چيه شبيه آهنگهاي هنديه (اگه گوشش بدي متوجه ميشي!) اما بعد از چند بار گوش دادن حسم به آهنگ همون بود اما پيش خودم گفتم احسان تو اين آهنگ حتما دليلي داشته كه از اين سبك استفاده كرده ميدوني چي بود؟ اگه كسايي كه گوشش دادن دقت كرده باشن ريتميكش 6.8 هست كه ريتم شاديه و تو آهنگش داره ميگه چه بسازي چه نسازي دل من كوكه با سازت جالبه مگه نه؟ داره خوشيشو نشون ميده و تو آهنگش احتمالا از ريتمي استفاده كرده كه به شعرش بخوره.

من خودم آهنگسازي ميكنم خودمم مانور رو آهنگايي ميدم كه به شعرم بياد البته اين خودش يه سبكه كه شخصي بخواد آهنگي رو بسازه كه با شعرش تناقظ داشته باشه اما من چون زياد اينجوريشو دوست ندارم كار هم روشون نميكنم;)

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا خود منم تو آهنگ دچار در آلبوم آخر احسان همين حسو داشتم براي اولين بار كه به آهنگش گوش دادم گفتم اين چيه شبيه آهنگهاي هنديه (اگه گوشش بدي متوجه ميشي!) اما بعد از چند بار گوش دادن حسم به آهنگ همون بود اما پيش خودم گفتم احسان تو اين آهنگ حتما دليلي داشته كه از اين سبك استفاده كرده ميدوني چي بود؟ اگه كسايي كه گوشش دادن دقت كرده باشن ريتميكش 6.8 هست كه ريتم شاديه و تو آهنگش داره ميگه چه بسازي چه نسازي دل من كوكه با سازت جالبه مگه نه؟ داره خوشيشو نشون ميده و تو آهنگش احتمالا از ريتمي استفاده كرده كه به شعرش بخوره.

من خودم آهنگسازي ميكنم خودمم مانور رو آهنگايي ميدم كه به شعرم بياد البته اين خودش يه سبكه كه شخصي بخواد آهنگي رو بسازه كه با شعرش تناقظ داشته باشه اما من چون زياد اينجوريشو دوست ندارم كار هم روشون نميكنم;)

فکر کنم مشکل اساسی منم با این ریتمش هست که من میگم این ریتم به صدای احسان نمیخوره.:cool:

راستی واسه ما آهنگسازی نمیکنید؟ :biggrin:

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم مشکل اساسی منم با این ریتمش هست که من میگم این ریتم به صدای احسان نمیخوره.:cool:

راستی واسه ما آهنگسازی نمیکنید؟ :biggrin:

تنوع تو همه آهنگا لازمه , نميشه كه همه خواننده ها همش دنبال يجور آهنگايي باشن

اينجور كه ديگه بدرد نميخوره:whistle:

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
تنوع تو همه آهنگا لازمه , نميشه كه همه خواننده ها همش دنبال يجور آهنگايي باشن

اينجور كه ديگه بدرد نميخوره:whistle:

کی گفته؟

معین و داریوش و سیاوش و . . . یه عمره دارن تو یه سبک میخونن و همیشه موفق بودن و تو دل نشسته آهنگاشون.
اگرم بعضی آهنگها رو تغییر دادن و خارج از سبک خودشون خوندن انچنان موفقیتی نداشته.
یکی شده ام بت پرست تو که معین خوند با اون تنظیم تند دامب و دومبی :confused:

اصلا ما باهم هیچ تفاهمی نداریم جانم.من طلاق میخوام.الان میرم خونه مامانم :cool:

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کی گفته؟

معین و داریوش و سیاوش و . . . یه عمره دارن تو یه سبک میخونن و همیشه موفق بودن و تو دل نشسته آهنگاشون.
اگرم بعضی آهنگها رو تغییر دادن و خارج از سبک خودشون خوندن انچنان موفقیتی نداشته.
یکی شده ام بت پرست تو که معین خوند با اون تنظیم تند دامب و دومبی :confused:

اصلا ما باهم هیچ تفاهمی نداریم جانم.من طلاق میخوام.الان میرم خونه مامانم :cool:

معين و داريوش و سياوش از خواننده هاي مطرح و عالي هستن من كاري به خواننده ندارم حرف ما در مورد آهنگه اما منظور منو اشتباه برداشت كرديد من منظورم ريتم نبود و نميگم هر ريتم جديدي كه بياد قشنگه اما آهنگسازي كه 100 تا آهنگ بسازه بعد همشونم تو يه سبك و ريتم باشن اين كجاش قشنگه؟

حرف من اينه كه هر ريتمي بايد به آهنگش بياد و تو اين آهنگ احسان هم كاملا شعر و آهنگ مكمل هم بودن متوجه منظورم شديد؟:w26:

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
معين و داريوش و سياوش از خواننده هاي مطرح و عالي هستن من كاري به خواننده ندارم حرف ما در مورد آهنگه اما منظور منو اشتباه برداشت كرديد من منظورم ريتم نبود و نميگم هر ريتم جديدي كه بياد قشنگه اما آهنگسازي كه 100 تا آهنگ بسازه بعد همشونم تو يه سبك و ريتم باشن اين كجاش قشنگه؟

حرف من اينه كه هر ريتمي بايد به آهنگش بياد و تو اين آهنگ احسان هم كاملا شعر و آهنگ مكمل هم بودن متوجه منظورم شديد؟:w26:

حرف منم اینه شاید شعر و اهنگ مکمل هم بودن،اما اینا متناسب صدا و سبک احسان نبودن ;)

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواجه اميري قدرت صدا و همين طور حجم صداي فوق العاده اي داره كه باعث شده طرفداراي زيادي رو به خودش جذب كنه و يه ويژگي ديگه اي هم كه توي اكثر آهنگاش وجود داره استفاده از شعراي بسيار قويه (خب خداروشكر واسه گول خوردن مردم ما هم همين چيزا كافيه ديگه! :d پس ميشه گفت خواجه اميري مخاطباي زيادي رو واسه خودش جمع كرده)

به نظر من آلبوم فصل تازه آلبوم موفقي بود ، نظرسنجي اي هم كه توي باشگاه گذاشتيم واسه انتخاب بهترين آلبوم سال با راي بچه ها همين آلبوم فصل تازه ي احسان اول شد !
خب بريم سراغ تحليل آهنگاي اين آلبوم...البته اينجاس كه تفاوت قدرت آهنگسازي شادمهر با بقيه آهنگسازا مشخص ميشه شادمهر روي تك تك ثانيه هاي آهنگاش كار ميكنه واسه همين تحليل يه آهنگش شايد اندازه ي تحليل كل آلبوم يه خواننده ي ديگه كار ببره!

تراك اول (( نميدوني)) : با ترانه امير پير نهان و آهنگ مهرداد نصرتي و تنظيم خود احسان آغاز خوبي واسه آلبومه ، ترانه ي زيباي پير نهان با رديفهاي ((نيستو)) و همچنين تعبيرهاي تازه و جالبي مثل " هيچ گوشي ديگه اشغال من نيستو !! " آهنگو جالب كرده
آهنگ با نغمه ي كوتاه و قشنگي از ويولن شروع ميشه و از ثانيه ي 13 وارد فاز اصليش ميشه كه اين كار بوسيله ي ريتمي با باس قوي و صداي خواجه اميري كه از همون ابتدا با گام بالا شروع ميشه انجام ميگيره آهنگ همينطور تا ثانيه ي 40 ادامه پيدا ميكنه و اونجا يه سري صداهاي سينتي ديگه اي هم با صداهاي قبلي همراه ميشه تا دقيقه ي 1:18 كه خواجه اميري با گام پايينتر ميخونه و ثانيه 1:47 دوباره اون نغمه ي زيباي ويولن درحاليكه ريتم اصلي آهنگ هم بك گروندشه شنيده ميشه و از ثانيه 2:8 دوباره خواجه اميري مثل قبل آهنگو ادامه ميده تا به پايان ميرسه...شايد اين آهنگ اكتيو ترين آهنگ آلبوم باشه كه محبوترين آهنگ اين آلبوم بين جوونا هم هست و ميشه گفت نقطه عطف آهنگ همون باس قوي ايه كه توي ريتمش استفاده شده

تراك دوم ((شيرين)) : با ترانه حسين متوليان و آهنگ مهرداد نصرتي و تنظيم علي ثابت ...آهنگ با گيتار آكوستيك شروع ميشه و صداي باريتني هم بصورت بك گروند توش شنيده ميشه ...از ثانيه ي 30 خواجه اميري به آرومي شروع به خوندن ميكنه و جز يه ريتم معمولي كه پشت صداشه آهنگ چيز خاصي نداره تا ثانيه ي 50 كه يه تغييرات كوچيكي توي ريتم داده ميشه و خواجه اميري با همون لحن اولش به خوندن آهنگ ادامه ميده البته اين بين نتهاي زينتي اي هم از ويولن و ملودي آهنگ هم كه با سينتي زده ميشه شنيده ميشه ، تا ثانيه 1:42 كه خواجه اميري از همون فاكتور حجم بالاي صداش كمك ميگيره و به قول معروف با (( چه چه زدن !!!)) پشت ريتم آهنگ فضاسازي نسبتا" جالبي رو ايجاد ميكنه از ثانيه 1:51 دوباره شروع به خوندن ميكنه و آهنگ به پايان ميرسه...اگه شعر خوب اين آهنگو كنار بذاريم ميشه گفت اين آهنگ هيچ چيز برجسته اي نداشت و آهنگ كسل كننده اي بود

تحليل بقيه آهنگهاي اين آلبوم رو توي پستهاي آينده مينويسم

آخرین ویرایش:

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حرف منم اینه شاید شعر و اهنگ مکمل هم بودن،اما اینا متناسب صدا و سبک احسان نبودن ;)

مگه سبك احسان چجوريه كه متناسب نبود؟؟؟؟!!!

خواجه اميري قدرت صدا و همين طور حجم صداي فوق العاده اي داره كه باعث شده طرفداراي زيادي رو به خودش جذب كنه و يه ويژگي ديگه اي هم كه توي اكثر آهنگاش وجود داره استفاده از شعراي بسيار قويه (خب خداروشكر واسه گول خوردن مردم ما هم همين چيزا كافيه ديگه! :d پس ميشه گفت خواجه اميري مخاطباي زيادي رو واسه خودش جمع كرده)

به نظر من آلبوم فصل تازه آلبوم موفقي بود ، نظرسنجي اي هم كه توي باشگاه گذاشتيم واسه انتخاب بهترين آلبوم سال با راي بچه ها همين آلبوم فصل تازه ي احسان اول شد !
خب بريم سراغ تحليل آهنگاي اين آلبوم...البته اينجاس كه تفاوت قدرت آهنگسازي شادمهر با بقيه آهنگسازا مشخص ميشه شادمهر روي تك تك ثانيه هاي آهنگاش كار ميكنه واسه همين تحليل يه آهنگش شايد اندازه ي تحليل كل آلبوم يه خواننده ي ديگه كار ببره!

تراك اول (( نميدوني)) : با ترانه امير پير نهان و آهنگ مهرداد نصرتي و تنظيم خود احسان آغاز خوبي واسه آلبومه ، ترانه ي زيباي پير نهان با رديفهاي ((نيستو)) و همچنين تعبيرهاي تازه و جالبي مثل " هيچ گوشي ديگه اشغال من نيستو !! " آهنگو جالب كرده
آهنگ با نغمه ي كوتاه و قشنگي از ويولن شروع ميشه و از ثانيه ي 13 وارد فاز اصليش ميشه كه اين كار بوسيله ي ريتمي با باس قوي و صداي خواجه اميري كه از همون ابتدا با گام بالا شروع ميشه انجام ميگيره آهنگ همينطور تا ثانيه ي 40 ادامه پيدا ميكنه و اونجا يه سري صداهاي سينتي ديگه اي هم با صداهاي قبلي همراه ميشه تا دقيقه ي 1:18 كه خواجه اميري با گام پايينتر ميخونه و ثانيه 1:47 دوباره اون نغمه ي زيباي ويولن درحاليكه ريتم اصلي آهنگ هم بك گروندشه شنيده ميشه و از ثانيه 2:8 دوباره خواجه اميري مثل قبل آهنگو ادامه ميده تا به پايان ميرسه...شايد اين آهنگ اكتيو ترين آهنگ آلبوم باشه كه محبوترين آهنگ اين آلبوم بين جوونا هم هست و ميشه گفت نقطه عطف آهنگ همون باس قوي ايه كه توي ريتمش استفاده شده

تراك دوم ((شيرين)) : با ترانه حسين متوليان و آهنگ مهرداد نصرتي و تنظيم علي ثابت ...آهنگ با گيتار آكوستيك شروع ميشه و صداي باريتني هم بصورت بك گروند توش شنيده ميشه ...از ثانيه ي 30 خواجه اميري به آرومي شروع به خوندن ميكنه و جز يه ريتم معمولي كه پشت صداشه آهنگ چيز خاصي نداره تا ثانيه ي 50 كه يه تغييرات كوچيكي توي ريتم داده ميشه و خواجه اميري با همون لحن اولش به خوندن آهنگ ادامه ميده البته اين بين نتهاي زينتي اي هم از ويولن و ملودي آهنگ هم كه با سينتي زده ميشه شنيده ميشه ، تا ثانيه 1:42 كه خواجه اميري از همون فاكتور حجم بالاي صداش كمك ميگيره و به قول معروف با (( چه چه زدن !!!)) پشت ريتم آهنگ فضاسازي نسبتا" جالبي رو ايجاد ميكنه از ثانيه 1:51 دوباره شروع به خوندن ميكنه و آهنگ به پايان ميرسه...اگه شعر خوب اين آهنگو كنار بذاريم ميشه گفت اين آهنگ هيچ چيز برجسته اي نداشت و آهنگ كسل كننده اي بود

تحليل بقيه آهنگهاي اين آلبوم رو توي پستهاي آينده مينويسم

اصلا با نظرت موافق نيستم شادمهر جان دليل زيبايي يك آهنگ كه فقط شعر اون نيست آهنگهاي احسان خواجه اميري رو بده به يه آهنگساز توانا گوش كنه بهش بگو مثلا بر فرض مثال يكي از آهنگاي آلبوم اخيرش رو آكوردهاي اونو نشونت بده ببين به چه زيبايي از تركيب آكوردهاي همسان براي قشنگي آهنگش استفاده كرده شما داري روي سطح چيزي رو ميبيني من درون آهنگ اونو ميبينم.

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

اصلا با نظرت موافق نيستم شادمهر جان دليل زيبايي يك آهنگ كه فقط شعر اون نيست آهنگهاي احسان خواجه اميري رو بده به يه آهنگساز توانا گوش كنه بهش بگو مثلا بر فرض مثال يكي از آهنگاي آلبوم اخيرش رو آكوردهاي اونو نشونت بده ببين به چه زيبايي از تركيب آكوردهاي همسان براي قشنگي آهنگش استفاده كرده شما داري روي سطح چيزي رو ميبيني من درون آهنگ اونو ميبينم.
منم حرفم اين بود كه دليل زيبايي يه آهنگ فقط شعرش نيست ولي تو كشور ما به شعر خيلي توجه ميشه ... اتفاقا" من سطحي به آهنگا نگاه نكردم ديدي كه گفتم شعرش خوبه به كنار ولي آهنگو جدا تحليل كردم ...خانم مهندس مثل اينكه شما با گيتار زياد سروكار داريد كه آهنگو از لحاظ آكورداش ميسنجي ، در مورد آكورد بايد بگم كه هر آهنگو ميشه با تركيبي از آكورداي مختلف در آورد اون بستگي به استاد گيتارتون داره كه چه جوري آكورد يه آهنگو واستون مينويسه و احتمالا" آكوردايي كه واسه آهنگاي خواجه اميري نوشته و شما زدين خيلي خوب از آب در اومده ، وقتي شما ميخوايد يه آهنگي رو با گيتار بزنيد مجبوريد كه واسش آكورد در بياريد و بعد بزنيدش در حاليكه همين آهنگ ((نميدوني)) توي آهنگ اصليش اونقدرا به آكورد تكيه نشده

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم حرفم اين بود كه دليل زيبايي يه آهنگ فقط شعرش نيست ولي تو كشور ما به شعر خيلي توجه ميشه ... اتفاقا" من سطحي به آهنگا نگاه نكردم ديدي كه گفتم شعرش خوبه به كنار ولي آهنگو جدا تحليل كردم ...خانم مهندس مثل اينكه شما با گيتار زياد سروكار داريد كه آهنگو از لحاظ آكورداش ميسنجي ، در مورد آكورد بايد بگم كه هر آهنگو ميشه با تركيبي از آكورداي مختلف در آورد اون بستگي به استاد گيتارتون داره كه چه جوري آكورد يه آهنگو واستون مينويسه و احتمالا" آكوردايي كه واسه آهنگاي خواجه اميري نوشته و شما زدين خيلي خوب از آب در اومده ، وقتي شما ميخوايد يه آهنگي رو با گيتار بزنيد مجبوريد كه واسش آكورد در بياريد و بعد بزنيدش در حاليكه همين آهنگ ((نميدوني)) توي آهنگ اصليش اونقدرا به آكورد تكيه نشده

نه عزيز جان اينجوريام نيست كه شما ميفرماييد با ابتداي حرفتون موافقم اما همشو نه كه دليلشم ميگم.
اين حرفت كه گفتي آكورد آهنگ رو ميتونيم با تركيبي از آكوردهاي مختلف درآورد درست اما من4 ساله كلاس نميرم خودم آكورد آهنگا رو پيدا ميكنم در ضمن آكورد اون آهنگي درسته كه دقيقا مثل خود آهنگ باشه و با گام اصلي آهنگ مغايرتي نداشته باشه مثلا اگه گام اصلي آهنگ با Em هستش اگه بخوايم با Am اونو بزنيم كاملا اشتباهه درسته اين دو گام به لحاظ صدا خيلي شبيه همن اما تاثيري كه آهنگ اصلي روي شنونده گذاشته كجا اوني كه با آكورد اشتباه زده ميشه كجا.

قبول دارم آهنگ نميدوني قسمتهاي ابتدايي آهنگش تا حدود 4 بيت اول فقط 2 آكورد عوض ميكنه اما يعني اين كافيه؟ پس قسمت دومش به اون زيبايي تعويض آكورد ميشه توي يه مصرع حدود 4 الي 5 آكورد عوض ميكنه كه زيبايي آهنگشو نشون بده.

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين حرفت كه گفتي آكورد آهنگ رو ميتونيم با تركيبي از آكوردهاي مختلف درآورد درست اما من4 ساله كلاس نميرم خودم آكورد آهنگا رو پيدا ميكنم در ضمن آكورد اون آهنگي درسته كه دقيقا مثل خود آهنگ باشه و با گام اصلي آهنگ مغايرتي نداشته باشه

شما داري ميگي آكوردارو خودم پيدا ميكنم پس نميتوني ادعا كني كه آكوردايي كه در مياري عين همون آكورداييه كه تو آهنگ استفاده شده ، نه تنها شما بلكه اساتيد گيتار هم نميتونن همچين ادعايي كنن ، اگه ديده باشي بعضي از كتابايي كه توش واسه گيتار آكورد نوشته شده براي يه آهنگ دو دسته ي متفاوت آكورد نوشته شده كه گيتاريستها ميتونن با هر كدوم كه خواستن اون آهنگو اجرا كنن هيچ كدومشم اشتباه نيست منم منظورم از تركيب آكورداي مختلف همين بود .

مثلا اگه گام اصلي آهنگ با Em هستش اگه بخوايم با Am اونو بزنيم كاملا اشتباهه درسته اين دو گام به لحاظ صدا خيلي شبيه همن اما تاثيري كه آهنگ اصلي روي شنونده گذاشته كجا اوني كه با آكورد اشتباه زده ميشه كجا.

من نميفهمم گام چه ربطي به آكورد داره ؟!!!
درسته آكورداي لامينور و مي مينور سردسته ي گيتار شبيه هم هستن اما يه آكورد هيچ وقت به تنهايي آهنگي رو پيش نميبره كه بگيم اشتباهه يا درسته بلكه مجموعه اي از آكوردا كنار هم هستن كه آهنگو جلو ميبرن مهم درست چيده شدن اين مجموعه ست به فرض آهنگي (تو يه گام مشخص) با لامينور شروع ميشه و آكورد بعديش رِِِ ِديز ماژور باشه ...حالا اگه ما بيايم آهنگو با لاديز مينور شروع كنيم و براي آكورد بعديش از مي ماژور استفاده كنيم هيچ فرقي با قبلي نميكنه ...خواننده ها هم وقتي جايي اجرايي يا كنسرتي دارن آكورداشونو با توجه به گروه اركستري كه همراهشونه ميچينن ممكنه اون آكوردا با آكوردايي كه قبلا" توي استوديو واسه آهنگ استفاده كردن متفاوت باشه

قبول دارم آهنگ نميدوني قسمتهاي ابتدايي آهنگش تا حدود 4 بيت اول فقط 2 آكورد عوض ميكنه اما يعني اين كافيه؟ پس قسمت دومش به اون زيبايي تعويض آكورد ميشه توي يه مصرع حدود 4 الي 5 آكورد عوض ميكنه كه زيبايي آهنگشو نشون بده.

ميشه بگي توي كدوم مصرعش 5 تا آكورد عوض ميكنه ؟!!! :surprised:

delshode

عضو جدید
به نظر من هم اين البوم ضعيفتر از آلبوم (سلام آخر)بود
من توي كار گيتار و آكورد هاش نيستم اما به گوشم اينجوري مياد
توي اين آلبوم انگار كه آهنگ هاخيلي با شعر تلفيق نشدند
البته بعضي از آهنگاش مثل( نميدوني ، شيرين،عشق مياد )قشنگ بودن
به نظرم آهنگ گريه از همشون بدتر بود
هروقت گوش ميدم انگار شعر داره به تن آهنگ گريه ميكنه و زوري جا دادنش .....
البته بازم ميگم اين فقط نظر شخصي منه

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز

من حرفه ایی نیستم که بخوام دقیق بحث کنم اما میگم من از این آلبوم خوشم نیومد.چون اکثر آهنگاش ریتم تند و شادی داشت.

در ضمن اگه قرار بر بهترین آلبوم امسال داخل کشور باشه،به نظر من 7Th Band بهترین بودن ;)

همچنین بحث شادمهر شد خواستم بگم به هیچ عنوان نه تو صدا و نه تو آهنگ،احسان روی دست شادمهر نیوده.

اگه قدیمیهامون مثل داریوش و ابی و معین و . . . . . تمام اینا رو ول کنیم و بخواهیم یه نفر رو به عنوان بهترین خواننده پاپ ایران انتخاب کنیم.و اصلا فرض کنیم شادمهر هم هنوز داخل کشور هستش و قاطی اون ور آبیها نشده.به نظر من شادمهر بهترینه.

آخرین ویرایش:

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما داري ميگي آكوردارو خودم پيدا ميكنم پس نميتوني ادعا كني كه آكوردايي كه در مياري عين همون آكورداييه كه تو آهنگ استفاده شده ، نه تنها شما بلكه اساتيد گيتار هم نميتونن همچين ادعايي كنن ، اگه ديده باشي بعضي از كتابايي كه توش واسه گيتار آكورد نوشته شده براي يه آهنگ دو دسته ي متفاوت آكورد نوشته شده كه گيتاريستها ميتونن با هر كدوم كه خواستن اون آهنگو اجرا كنن هيچ كدومشم اشتباه نيست منم منظورم از تركيب آكورداي مختلف همين بود .

شايد تو اختلاف سوم و پنجم تو آكورداي six و nine يه خورده اشتباه بكنم اما آكورداي

اصلي رو نه چون قاعدتا اگه به آهنگ گوش بدي بعد اونو بزني و اختلاف پرده اي وجود

داشته باشه پس آكورد اشتباهه اما تو آكوردايي كه تابلو هستند درصدش خيلي كمه

شادمهر جان.:gol:

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من حرفه ایی نیستم که بخوام دقیق بحث کنم اما میگم من از این آلبوم خوشم نیومد.چون اکثر آهنگاش ریتم تند و شادی داشت.

در ضمن اگه قرار بر بهترین آلبوم امسال داخل کشور باشه،به نظر من 7Th Band بهترین بودن ;)

همچنین بحث شادمهر شد خواستم بگم به هیچ عنوان نه تو صدا و نه تو آهنگ،احسان روی دست شادمهر نیوده.

اگه قدیمیهامون مثل داریوش و ابی و معین و . . . . . تمام اینا رو ول کنیم و بخواهیم یه نفر رو به عنوان بهترین خواننده پاپ ایران انتخاب کنیم.و اصلا فرض کنیم شادمهر هم هنوز داخل کشور هستش و قاطی اون ور آبیها نشده.به نظر من شادمهر بهترینه.

آره خوب هميشه شادمهر بهترين بوده و هست ;)

اما تو آهنگسازي به نظرم احسان تنوع بيشتري داره.

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره خوب هميشه شادمهر بهترين بوده و هست ;)

اما تو آهنگسازي به نظرم احسان تنوع بيشتري داره.

تنوع یعنی اینکه بره شیرین شیرین مسخره رو بخونه؟

یا شادمهر بره حالا بیا اینجا یا بغض دره پیت رو بخونه؟

شادمهر که فهمید اونا به درد نمیخورن و دیگه تکرار نکرد.البته شیلا یه کم تو مایه های اون دوتا اهنگ بود اما زیبا بود.باز در کل شادمهر اگرم خارج از سبک خودش میخونه تو هر آلبوم یه دونه بیشتر نیست.

امیدوارم احسان هم دیگه از اون چیزا نخونه و به سبک قبلش برگرده.

خانوم مهندس من وقتی میدونم بهترین رستوران فلان جاس و خیلی ازش راضی هستم،دیگه چرا بخاطر تنوع که شده ریسک کنم و برم یه رستوران دیگه؟ :redface:

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تنوع یعنی اینکه بره شیرین شیرین مسخره رو بخونه؟

یا شادمهر بره حالا بیا اینجا یا بغض دره پیت رو بخونه؟

شادمهر که فهمید اونا به درد نمیخورن و دیگه تکرار نکرد.البته شیلا یه کم تو مایه های اون دوتا اهنگ بود اما زیبا بود.باز در کل شادمهر اگرم خارج از سبک خودش میخونه تو هر آلبوم یه دونه بیشتر نیست.

امیدوارم احسان هم دیگه از اون چیزا نخونه و به سبک قبلش برگرده.

خانوم مهندس من وقتی میدونم بهترین رستوران فلان جاس و خیلی ازش راضی هستم،دیگه چرا بخاطر تنوع که شده ریسک کنم و برم یه رستوران دیگه؟ :redface:

منظورتون آهنگ شيرينه؟

ميخوام بخونم از چشاي تو نگو نميشه
غمي كه از نگاه تو مياد ترانه ميشه
تو شيرينيه بانمكترين ترانه هامي
نه ديروزي نه امروزي تو فردايي هميشه

به نظر من حرف نداري ريتمش شاده قشنگم هست
:smile:

شما اينو با آهنگ حالا بيا اينجاي شادمهر مقايسه ميكنيد؟!!!!!!!:surprised:
عجيبه!

بالا