نظر سنجی برای شروع تاپیک مطالعه نهج البلاغه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
در مورد نظر دوستمون که آبیش کرده بودین می خواستم بگم که فکر خوبیه!این طوری تنوعش بیشتره.جذاب تر میشه.
موفق باشید!

kamyab-90

عضو جدید
موافقم خیلی خوبه منم یه روزی می خواستم صحیفه سجادیه رو بخونم ولی نشد که کامل بخونم.
فقط شاید نتونم حضور مستمر داشته باشم مشکلی نیست؟

masoomeh.bnv

عضو جدید
مرسی اقا احسان عزیز... کار خیلی خوبیه

متاسفانه منو خیلی از دوستان تا حالا به همون قرآن بسنده کردیم و اطلاعاتی در مورد نهج البلاغه نداریم مگر نکات و موضوعات پراکنده که گاها میشنویم...

من با این کار خیلی موافقم... حالا یکم در مورد نحوه ی عملکرد گروه و تاپیک توضیح بدید ممنون میشم

یا علی

jahan pahlevan

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا دمت گرم منم موافقم و اعلام آمادگی می کنم فقط هر وقت شروع شد به من بگید دوست دارم مطالب و اظهار نظر ها رو بخونم اگه چیزی هم می دونستم کمک می کنم
لطفا حتما منو مطلع کنید..........

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
[FONT=&quot]بسم رب علي ابن ابيطالب[/FONT]​
[FONT=&quot]با سلام به دوستان عزيزم[/FONT]​
[FONT=&quot]اميدوارم همگي خوب و خوش و سلامت باشيد[/FONT]​
[FONT=&quot]چند روزي هست كه ميخوام در اين تاپيك مطلب بذارم، ولي متاسفانه هر دفعه مشكلي پيش مياد و قسمت نميشه[/FONT]​
[FONT=&quot]اول از همه تشكر ميكنم از دوست عزيزم، آقا احسان گل كه باني همچين كاري شدند؛ البته ما با هم در اين مورد قبلا صحبت كرديم، ولي خب اون روز وقت نشد در مورد جزئيات اين حركت موضوع كنيم [/FONT]​
[FONT=&quot]با تمام تفاسير، بنده چند تا پيشنهاد داشتم كه با اجازتون ميخواستم مطرح كنم، هر چند تاپيك اصلي زده شده و اگرم پيشنهاد هاي بنده تاثير داده نشده مسئله اي نيست[/FONT]​
1- [FONT=&quot]موضوع اول در مورد خود نهج البلاغه است؛‌به نظر بنده اول هفته كه قراره برنامه جديد داده بشه، حتما خطبه يا نامه يا حكمت مورد نظر به صورت فارسي و عربي زده بشه. اينجوري اگه قراره تنها از روي يه ترجمه كار بشه، ديگه احتياجي به خريدن كتاب براي عزيزاني كه اون ترجمه رو ندارند نخواهد بود و از طرفي برنامه كاري مشخص خواهد شد. در ضمن، اگر بخواهيم در روز جمعه جمع بندي كنيم، ميتوانيم در ذيل همون خطبه ها يا نامه ها، اين كار رو انجام بديم.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
2- [FONT=&quot]موضوع ديگر در مورد نحوه برنامه كاري است. به عقيده بنده ، طبق نظر يكي از دوستان كه در پستهاي قبلي ايراد فرموندند، هر هفته از هر سه بخش نهج البلاغه(خطبه و نامه و حكمت) در برنامه قرار داده بشه؛ براي مثال با توجه به تعداد اين قسمتها ميشه براي هر هفته بر روي 2 خطبه و 1 نامه و 6 حكمت كار بشه(به ازاي هر دو روز يك حكمت و به ازاي هر 3 روز يك خطبه، و به ازاي هر هفته يك نامه و روز جمعه هم جمع بندي انجام بشه).[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
3- [FONT=&quot]پيشنهاد ديگر بنده در مورد رونده ادامه كار هست. به عقيده بنده بهتره از همون اول نهج البلاغه شروع بشه و اينكه خطبه هاي برگزيده رو در ابتدا كار نكنيم(هر چند كه اولين برنامه بر اين اساس پيش رفته كه بر روي قسمتهاي معروف كار بشه)، چون بعدها ممكنه در ادامه كار اختلال پيش بياد ، به دليل اينكه تعداد پستها زياد ميشه و از طرفي سخنان حضرت علي (ع) به عقيده بنده گلچين شدني نيست و همشون در اوليت هستند.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
4- [FONT=&quot]تجربه نشون داده ، بعد از مدتي تعداد كساني كه در اين تاپيك فعاليت ميكنند حتي به يك سوم هم كاهش پيدا ميكنه، به همين خاطر به عقيده بنده چند كار بايد انجام بشه. اول از همه مانند تاپيكهاي قرائت و تفسير كه مهسا خانم زحمت اطلاع رساني رو ميكشند، اين تاپيك هم هر هفته اطلاع رساني بشه، در اطلاع رساني هم ميشه قسمت كوتاهي از برنامه اون هفته گنجانده بشه. از طرفي به نظرم بهتره يه ليست حضور و غياب مانند تاپيك نمازهاي قضا و تاپيك حفظ زده بشه، تا پايبند به آمدن باشيم. همچنين ميشه براي دوستان مسئوليتهايي در نظر بگيريم،‌براي مثال، قرار دادن شرح نهج البلاغه به عهده يه نفر باشه و يا همچين مواردي.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
5- [FONT=&quot]موضوع ديگر در مورد لزوم يا عدم لزوم قرار دادن بهترين قسمت از برنامه هفتگيه، همانطور كه الان در تاپيك داره انجام ميشه و هركس يه جمله اي كه به نظرش خوب مياد رو قرار ميده و مثل اينكه قراره آخر هفته هم بهترين نكته جداگانه انتخاب بشه. به نظر بنده، نهج البلاغه اقيانوسه و يه ليواني كه بنده از اون برميدارم، دليل بر اين نيست كه ليوان ديگه اي بردارم با اولي برابر نباشه!هرچند ليوان ظرفيت بنده محدوده، ولي با اين وجود به عقيده بنده لزومي نداره كه حتما اون جمله انتخاب بشه و در بعضي موارد انتخابش خيلي هم سخت ميشه، مثلا در مورد خطبه همام ، هر جاي اين خطبه زيباست و زيبايي پيوسته اي هم داره. البته درسته كه با انتخاب بهترين جمله،‌ميشه دوستان را در حضور در تاپيك راغب تر نمود، ولي خب همين شايد بعدها باعث بشه كه با مشغولي هاي دوستان با حضور كمترشان مواجه بشيم و با همان برنامه حضور و غياب ميشه دوستان را براي شركت ملزم نمود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
6- [FONT=&quot]پيشنهاد ديگر بنده كه البته در بالا هم گفتم اينه كه از كتب شرح هم استفاده بشه، هر چند جملات آن امام همام بسيار روان و سليس و در عين بلاغت و فصاحته، ولي در بعضي موارد شايد استفاده از يك كتاب شرح هم خوب باشه و پيشنهاد بنده هم مجموعه كتابهايي با عنوان (پيام اميرالمومنين) نوشته حضرت آيت الله مكارم هست كه در سايت ايشان هم موجوده و جالب اينجاست كه نسخه موبايل اين مجموعه هم موجوده.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]در آخر لازمه باز هم تشكر كنم از آقا احسان و همه دوستاني كه در اين مجموعه قرار دارند و اميدوارم بتوانيم در اين امر ثابت قدم باشيم[/FONT]​
[FONT=&quot]با آرزوي سلامتي و سعادت و موفقيت براي تك تك شما دوستان عزيز[/FONT]​
[FONT=&quot]ياحق[/FONT]​

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم رب علي ابن ابيطالب
با سلام به دوستان عزيزم
اميدوارم همگي خوب و خوش و سلامت باشيد
چند روزي هست كه ميخوام در اين تاپيك مطلب بذارم، ولي متاسفانه هر دفعه مشكلي پيش مياد و قسمت نميشه
اول از همه تشكر ميكنم از دوست عزيزم، آقا احسان گل كه باني همچين كاري شدند؛ البته ما با هم در اين مورد قبلا صحبت كرديم، ولي خب اون روز وقت نشد در مورد جزئيات اين حركت موضوع كنيم
با تمام تفاسير، بنده چند تا پيشنهاد داشتم كه با اجازتون ميخواستم مطرح كنم، هر چند تاپيك اصلي زده شده و اگرم پيشنهاد هاي بنده تاثير داده نشده مسئله اي نيست
1- موضوع اول در مورد خود نهج البلاغه است؛‌به نظر بنده اول هفته كه قراره برنامه جديد داده بشه، حتما خطبه يا نامه يا حكمت مورد نظر به صورت فارسي و عربي زده بشه. اينجوري اگه قراره تنها از روي يه ترجمه كار بشه، ديگه احتياجي به خريدن كتاب براي عزيزاني كه اون ترجمه رو ندارند نخواهد بود و از طرفي برنامه كاري مشخص خواهد شد. در ضمن، اگر بخواهيم در روز جمعه جمع بندي كنيم، ميتوانيم در ذيل همون خطبه ها يا نامه ها، اين كار رو انجام بديم.
2- موضوع ديگر در مورد نحوه برنامه كاري است. به عقيده بنده ، طبق نظر يكي از دوستان كه در پستهاي قبلي ايراد فرموندند، هر هفته از هر سه بخش نهج البلاغه(خطبه و نامه و حكمت) در برنامه قرار داده بشه؛ براي مثال با توجه به تعداد اين قسمتها ميشه براي هر هفته بر روي 2 خطبه و 1 نامه و 6 حكمت كار بشه(به ازاي هر دو روز يك حكمت و به ازاي هر 3 روز يك خطبه، و به ازاي هر هفته يك نامه و روز جمعه هم جمع بندي انجام بشه).
3- پيشنهاد ديگر بنده در مورد رونده ادامه كار هست. به عقيده بنده بهتره از همون اول نهج البلاغه شروع بشه و اينكه خطبه هاي برگزيده رو در ابتدا كار نكنيم(هر چند كه اولين برنامه بر اين اساس پيش رفته كه بر روي قسمتهاي معروف كار بشه)، چون بعدها ممكنه در ادامه كار اختلال پيش بياد ، به دليل اينكه تعداد پستها زياد ميشه و از طرفي سخنان حضرت علي (ع) به عقيده بنده گلچين شدني نيست و همشون در اوليت هستند.
4- تجربه نشون داده ، بعد از مدتي تعداد كساني كه در اين تاپيك فعاليت ميكنند حتي به يك سوم هم كاهش پيدا ميكنه، به همين خاطر به عقيده بنده چند كار بايد انجام بشه. اول از همه مانند تاپيكهاي قرائت و تفسير كه مهسا خانم زحمت اطلاع رساني رو ميكشند، اين تاپيك هم هر هفته اطلاع رساني بشه، در اطلاع رساني هم ميشه قسمت كوتاهي از برنامه اون هفته گنجانده بشه. از طرفي به نظرم بهتره يه ليست حضور و غياب مانند تاپيك نمازهاي قضا و تاپيك حفظ زده بشه، تا پايبند به آمدن باشيم. همچنين ميشه براي دوستان مسئوليتهايي در نظر بگيريم،‌براي مثال، قرار دادن شرح نهج البلاغه به عهده يه نفر باشه و يا همچين مواردي.
5- موضوع ديگر در مورد لزوم يا عدم لزوم قرار دادن بهترين قسمت از برنامه هفتگيه، همانطور كه الان در تاپيك داره انجام ميشه و هركس يه جمله اي كه به نظرش خوب مياد رو قرار ميده و مثل اينكه قراره آخر هفته هم بهترين نكته جداگانه انتخاب بشه. به نظر بنده، نهج البلاغه اقيانوسه و يه ليواني كه بنده از اون برميدارم، دليل بر اين نيست كه ليوان ديگه اي بردارم با اولي برابر نباشه!هرچند ليوان ظرفيت بنده محدوده، ولي با اين وجود به عقيده بنده لزومي نداره كه حتما اون جمله انتخاب بشه و در بعضي موارد انتخابش خيلي هم سخت ميشه، مثلا در مورد خطبه همام ، هر جاي اين خطبه زيباست و زيبايي پيوسته اي هم داره. البته درسته كه با انتخاب بهترين جمله،‌ميشه دوستان را در حضور در تاپيك راغب تر نمود، ولي خب همين شايد بعدها باعث بشه كه با مشغولي هاي دوستان با حضور كمترشان مواجه بشيم و با همان برنامه حضور و غياب ميشه دوستان را براي شركت ملزم نمود.
6- پيشنهاد ديگر بنده كه البته در بالا هم گفتم اينه كه از كتب شرح هم استفاده بشه، هر چند جملات آن امام همام بسيار روان و سليس و در عين بلاغت و فصاحته، ولي در بعضي موارد شايد استفاده از يك كتاب شرح هم خوب باشه و پيشنهاد بنده هم مجموعه كتابهايي با عنوان (پيام اميرالمومنين) نوشته حضرت آيت الله مكارم هست كه در سايت ايشان هم موجوده و جالب اينجاست كه نسخه موبايل اين مجموعه هم موجوده.
در آخر لازمه باز هم تشكر كنم از آقا احسان و همه دوستاني كه در اين مجموعه قرار دارند و اميدوارم بتوانيم در اين امر ثابت قدم باشيم
با آرزوي سلامتي و سعادت و موفقيت براي تك تك شما دوستان عزيز
ياحق

سلام آقا مهدیه گل. منظورت از صحبت دم در دژبانی بود دیگه, شروع کردی به صحبت یادم رفت روزای آخر برگتو بکنم;)
1- لینک نهج البلاغه آنلاین به ترجمه مرحوم دشتی رو قرار دادم, قرار دادنش در تاپیک باعث شلوغ شدن میشه
2- حتما این کار رو انجام میدیم, اما چون نامه ها و خطبه ها خیلی هاشون طولانی هستند امکانش نیست که کنار هم بیان, ولی حکمت ها همیشه کنار این دو دسته هستند
3- بنا به پیشنهاد یکی از دوستان و موفقت سایرین, قرار شد از یک قسمت ساده تر شروع کنیم, بعد از چند هفته که روی غلطک افتاد, از ابتدا میخونیم
4- کاملا درست میگید, حتما انجام میشه
5- تا انتهای این هفته صبر کنید, تمهیداتی هم برای این مورد دارم
6- لینک دانلود نرم افزار کامپیوتریش در پست اول تاپیک قرار گرفته

ممنون مهدی جان, هر چند که چند دقیقه پیش یه تشکر ویژه ازت کردم

اسمارت

عضو جدید
سلام
به نظر من عالی که چه عرض کنم محشره آقا احسان من امکانش برام باشه حتما شرکت میکنم
یا علی...

وضعیت
موضوع بسته شده است.