نظریه های شخصیت ؛ یونگ ؛ تیپ های روان شناختی...

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
روانکاوى تحلیلی
یونگ به عنوان محققى برجسته وسعت مطالعاتى عجیبى داشت از طالع بینى تا کیمیاگرى، معرفت باطنى، باستان شناسى، اسطوره شناسى، ادیان الهى و روانشناسى، روانپزشکى و پزشکى که این مورد اخیر رشته تحصیلى وى بود. یونگ مدتى دوست و همکار فروید بود اما به تدریج منتقد مبانى وى شد و در سال ۱۹۱۳ از فروید گسست و مکتب «روانشناسى تحلیلى » خود را در برابر «نظام روانکاوى» فروید پى ریزى کرد. او نویسنده اى پرکار بود. آثارش در بیش از ۲۰ مجلد گردآورى شده است. بسیارى از آنچه راجع به زندگى یونگ و آثارش مى دانیم در سرگذشت او به قلم خودش، تحت عنوان «خاطرات، رؤیاها و تأملات» گرد آمده که توسط دوست و همکارش آنیلا جافه ثبت شده است.
از جمله فعالیت هاى علمى گسترده یونگ مى توان به مطالعات او درباره آزمون هاى تداعى و یادآورى و کوشش براى طبقه بندى انواع شخصیت ها و شرح و بسط نظریه اى درباره «ناخودآگاه جمعى» اشاره کرد. او این نظریه را در پژوهش هایش راجع به فرهنگ و بویژه دین و اساطیر به کار گرفت. سیر مطالعات یونگ در تاریخ اندیشه او را مجذوب اندیشه هاى فیثاغورس، هراکلیتس، امپدوکلس و افلاطون کرد اما بیش از اینها فلسفه شوپنهاور را مى پسندید هرچند که راه حل هایش را چندان قبول نداشت.

یونگ هشت تیپ روان شناختی را معرفی کرد...

تیپ برون گرای متفکر دقیقا مطابق با مقررات جامعه عمل می کند. این افراد گرایش دارند احساسات وهیجانات را سرکوب کنند. ممکن است به صورت آدم های خشک وسرد برداشت شوند. آنها دانشمندان خوبی می شوند زیرا تمرکز آنها برآگاه شدن از دنیای بیرونی واستفاده از قواعد منطقی برای توصیف کردن آن است.

تیپ برون گرای احساسی گرایش دارد شیوه متفکر بودن را سرکوب کند وبسیار هیجانی باشد. آنها به طرز غیر معمولی نسبت به عقاید وانتظارات دیگران حساس اند. آنها از لحاظ عاطفی حساس بوده وبه راحتی رابطه دوستی برقرار می کنند، وآدم های معاشرتی وسرزنده ای هستند. یونگ معتقد بود که این تیپ در بین زنان بیشتر ازمردان یافت می شود.

تیپ برون گرای حسی بر لذت وخشنودی وبر جستجو کردن تجربیات تازه تمرکز می کند. این افراد عمیقا به سمت دنیای عملی گرایش دارند وبا انواع مختلف افراد وشرایط متغیر سازش پذیر هستند.

تیپ برون گرای شهودی به خاطر توانایی زیادی که در بهره جستن از فرصت ها دارد، موفقیت را درکار وکاسبی وسیاست می یابد. این افراد مجذوب اندیشه های تازه هستند وبه خلاق بودن گرایش دارند. آنها به تغییر پذیر بودن نیز گرایش دارند طوری که ازیک فکر یا کار مخاطره آمیز به سراغ دیگری می روند وبیشتر به جای تامل بر پایه شم تصمیم گیری می کنند. با این حال، تصمیمات آنها احتمالا درست ازآب در می آید.

تیپ درون گرای متفکر با دیگران خوب کنار نمی آید ودر انتقال دادن عقاید مشکل دارند. این افراد به جای احساسات بر فکر تاکید دارند واز قضاوت عملی ضعیفی برخوردار هستند. آنها که عمیقا خلوت گزین هستند، ترجیح می دهند به موارد انتزاعی ونظریه ها بپردازند و روی شناختن خودشان به جای دیگران تمرکز کنند. دیگران آنها را به صورت آدم های یکدنده، عزلت گزین، متکبر، و بی ملاحظه برداشت می کنند.

تیپ درون گرای احساسی تفکر منطقی را سرکوب می کند. این افراد هیجان عمیقی دارند ولی از ابراز علنی آن خودداری می کنند. آنها مرموز ودست نیافتنی به نظر می رسند وبه ساکت بودن، متواضع بودن، وبچه گانه بودن گرایش دارند. آنها به احساسات وافکار دیگران اهمیت زیادی نمی دهند ومنزوی، سرد، واز خود مطمئن به نظر می رسند.

تیپ درون گرای حسی منفعل، آرام وجدا از دنیای روزمره به نظر می رسد. این افراد اغلب فعالیت های انسان را به دیده نیکخواهی ومسرت می نگرند. آنها از لحاظ هنر شناختی حساس هستند وخود را در قالب هنر یا موسیقی ابراز می کنند وبه ابراز کردن شهود خود گرایش دارند.

تیپ درون گرای شهودی به قدری عمیق بر شهود تمرکز دارد که افراد دارای این تیپ تماس کمی با واقعیت دارند. این افراد ژرف اندیش وخیالپرداز، کناره گیر وبی اعتنا به مسایل عملی بوده ودیگران آنها را خوب درک نمی کنند. آنها که عجیب و غریب ونامتعارف به نظر می رسند، در کنار آمدن با زندگی روزمره وبرنامه ریزی برای آینده مشکل دارند.

منبع: سایت روانیار

رییس جمهورقلبها

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از این تیپ آدما خوش میاد

تیپ برون گرای شهودی به خاطر توانایی زیادی که در بهره جستن از فرصت ها دارد، موفقیت را درکار وکاسبی وسیاست می یابد. این افراد مجذوب اندیشه های تازه هستند وبه خلاق بودن گرایش دارند. آنها به تغییر پذیر بودن نیز گرایش دارند طوری که ازیک فکر یا کار مخاطره آمیز به سراغ دیگری می روند وبیشتر به جای تامل بر پایه شم تصمیم گیری می کنند. با این حال، تصمیمات آنها احتمالا درست ازآب در می آید.

رییس جمهورقلبها

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب شاید مقاله تیپ های کامل رو بیان نکرده

من نتونستم تیپ خودمو پیدا کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
الانه ک استارتر بیاد و بگه به دلیل اسپم زیاد در تاپیک؛ تاپیک قفل میشود
اما اینو بگم قبل از اینکه قفل بشه؛ بحث هایی ک میشه اسپم نیست در راستای موضوع تاپیکه

آخرین ویرایش:

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی ......
عالی بود
تیپ برون گرای حسی بر لذت وخشنودی وبر جستجو کردن تجربیات تازه تمرکز می کند. این افراد عمیقا به سمت دنیای عملی گرایش دارند وبا انواع مختلف افراد وشرایط متغیر سازش پذیر هستند.

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من نتونستم تیپ خودمو پیدا کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
عزیزم... این فقط یه نظریه هستش... :smile: دید کلی نظریه یونگ رو اینجا براتون قرار میدم... : :gol:

برونگرای متفکر: فردی منطقی و متعصب و عینی است.

درونگرای متفکر: به مردم به خاطر اندیشه ها علاقه نشان می دهد، نه به خاطر خود آنها.

برونگرای احساسی: فردی عاطفی، حساس و معاشرتی ست.

درونگرای احساسی: فردی تودار، خوددار و دارای عواطف عمیق است.

برونگرای حسی: فردی اجتماعی، انعطاف پذیر و لذت جوست.

درونگرای حسی: در ظاهر فردی بی اعتنا و خشک است ولی در فعالیت های هنری خودش را نشان می دهد.

برونگرای شهودی: فردی خلاق است، فرصت ها را غنیمت می شمارد و قادر به ایجاد انگیزه در دیگران است.

درونگرای شهودی: فردی است که بیشتر با ناهوشیاری خود درگیر است تا اینکه با واقعیت روزمره دست و پنجه نرم کند.

تیپ برونگرای متفکر، آماده دانشمند شدن هستند. برونگرای شهودی، افرادی خلاق و نوع آور می شوند. درونگرای حسی، در هنر و موسیقی قوی می شوند. ...

از نظر یونگ خانم ها بیشتر برونگرای احساسی هستند....!

شاد باشید دوست گلم...
:gol:

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خوب شاید مقاله تیپ های کامل رو بیان نکرده

الانه ک استارتر بیاد و بگه به دلیل اسپم زیاد در تاپیک؛ تاپیک قفل میشود
اما اینو بگم قبل از اینکه قفل بشه؛ بحث هایی ک میشه اسپم نیست در راستای موضوع تاپیکه

دوست خوبم.. شما که انقدر نکته سنج تشریف دارین... پس حتما اینجا رو هم ببینید... ( #11 )به علاوه قوانین همین تالار.. حتما متوجه معنی اسپم در اینجا خواهید شد.. ممنونم... :smile::gol:

باران 686

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم... این فقط یه نظریه هستش... :smile: دید کلی نظریه یونگ رو اینجا براتون قرار میدم... : :gol:

برونگرای متفکر: فردی منطقی و متعصب و عینی است.

درونگرای متفکر: به مردم به خاطر اندیشه ها علاقه نشان می دهد، نه به خاطر خود آنها.

برونگرای احساسی: فردی عاطفی، حساس و معاشرتی ست.

درونگرای احساسی: فردی تودار، خوددار و دارای عواطف عمیق است.

برونگرای حسی: فردی اجتماعی، انعطاف پذیر و لذت جوست.

درونگرای حسی: در ظاهر فردی بی اعتنا و خشک است ولی در فعالیت های هنری خودش را نشان می دهد.

برونگرای شهودی: فردی خلاق است، فرصت ها را غنیمت می شمارد و قادر به ایجاد انگیزه در دیگران است.

درونگرای شهودی: فردی است که بیشتر با ناهوشیاری خود درگیر است تا اینکه با واقعیت روزمره دست و پنجه نرم کند.

تیپ برونگرای متفکر، آماده دانشمند شدن هستند. برونگرای شهودی، افرادی خلاق و نوع آور می شوند. درونگرای حسی، در هنر و موسیقی قوی می شوند. ...

از نظر یونگ خانم ها بیشتر برونگرای احساسی هستند....!

شاد باشید دوست گلم...
:gol:

ممنون.

mina.a.s

عضو جدید
فکر کنم این..........

تیپ درون گرای حسی منفعل، آرام وجدا از دنیای روزمره به نظر می رسد. این افراد اغلب فعالیت های انسان را به دیده نیکخواهی ومسرت می نگرند. آنها از لحاظ هنر شناختی حساس هستند وخود را در قالب هنر یا موسیقی ابراز می کنند وبه ابراز کردن شهود خود گرایش دارن

به هر حال درونگرا
:cool:

hamidmilano

عضو جدید
چشمم به اسم یونگ که افتاد با سر اومدم تو!! دم استارتر گرم ولی به نظر من کار خیلی باحالتری که یونگ کرد نظریه نمادهای اسطوره ایش بود.
من به شخصه تشتکم پرید وقتی با این نظریه آشنا شدم. مرتیکه یعنی ترکونده ها!!
واقعا هنوز برام سواله که چطور تیپ های شخصیتی رو با اسطوره ها و افسانه ها منطبق کرده.
واقعا راسته که میگن سیر فرهنگ با اسطوره ها شروع شده دیگه. به هرحال یه میراث بزرگ از تمدن بشر هستش دیگه.
به هر حال همونطور که گفتم دم استارتر گرم!!
;)

دختر شاه پریون

عضو جدید
کاربر ممتاز

این فک کنم منم:ی

l-mohajeri

عضو جدید
تیپ درون گرای احساسی تفکر منطقی را سرکوب می کند. این افراد هیجان عمیقی دارند ولی از ابراز علنی آن خودداری می کنند. آنها مرموز ودست نیافتنی به نظر می رسند وبه ساکت بودن، متواضع بودن، وبچه گانه بودن گرایش دارند. آنها به احساسات وافکار دیگران اهمیت زیادی نمی دهند ومنزوی، سرد، واز خود مطمئن به نظر می رسند.