[ نرم افزارهای مورد نیاز مهندس عمران جهت یاد گیری ] مشاوره

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
به نظر شما كدام نرم افزار در رشته عمران كاربرد بيشتري دارد و اينكه يه مهندس عمران كدام نرم افزارها را با توجه به اولويت بايد ياد بگيرد....

auto cad-etabs-sap2000-safe

به نظر من هر چهارتاشو بايد ياد بگيريم و بلد باشيم !! پر كاربردترين ، همشونه !!
چون
اول بايد اتوكد بلد باشيم تا بتونيم ، سازه رو ترسيم كنيم . بعد Etabs تا بتونيم سازه ي ساختمونو طراحي كنيم و به ساختمون "جون " بديم !!
تا حالا ساختمون بدون پي ديدين ؟؟ پس قطعا Safe رو هم بايد بلد باشيم .
شايد يه ساختمون ، الماني داشته باشه كه نشه تو اين سه تا مدل كرد؟!! ، پس لازمه Sap هم بدونيم !! .
براي اينكه بتونيم مهندس عمران باشيم ، هرچهارتاشو بايد ياد بگيريم !!

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من هر چهارتاشو بايد ياد بگيريم و بلد باشيم !! پر كاربردترين ، همشونه !!
چون
اول بايد اتوكد بلد باشيم تا بتونيم ، سازه رو ترسيم كنيم . بعد Etabs تا بتونيم سازه ي ساختمونو طراحي كنيم و به ساختمون "جون " بديم !!
تا حالا ساختمون بدون پي ديدين ؟؟ پس قطعا Safe رو هم بايد بلد باشيم .
شايد يه ساختمون ، الماني داشته باشه كه نشه تو اين سه تا مدل كرد؟!! ، پس لازمه Sap هم بدونيم !! .
براي اينكه بتونيم مهندس عمران باشيم ، هرچهارتاشو بايد ياد بگيريم !!

با این نظر موافقم ضمناً نرم افزار RVIT هم من تعریف شو شنیدم و لی از نزدیک کارکرد و خروجی اونو ندیدم

meshki_0pm0

عضو جدید
منم با نظر دوستان موافقم.هر 4 تا نرم افزاره نام برده شده کاربردی و الزامیست

middbox

کاربر بیش فعال
به نظر من etabs و safe اولویت بیشتری نسبت به سایر نرم افزارها دارند الان یه کاردان کامپیوتر هم با اتوکد راحت کار میکنه ...

mst_ab

عضو جدید
به نظر من etabs و safe اولویت بیشتری نسبت به سایر نرم افزارها دارند الان یه کاردان کامپیوتر هم با اتوکد راحت کار میکنه ...
البته حرف شما کاملاً متین هست، ولی همین کاردان کامپیوتر می تونه زمانی که ورک اسپیس رو مخفی کنید( یعنی هیچ دکمه ای دیده نمیشه) با اتوکد کار کنه؟ من خیلی ها رو میشناسم که میگن اتوکد بلدم ولی وقتی میگم یه پلان ساده بکش 1 روز طولش میدن، از موس هم استفاده می کنن، در صورتی که یک کد کار ماهر از ((دستورات)) استفاده می کنه (یعنی با کی بورد) نه اینکه با موس روی ابزارها کلیک کنه.

mst_ab

عضو جدید
با این نظر موافقم ضمناً نرم افزار RVIT هم من تعریف شو شنیدم و لی از نزدیک کارکرد و خروجی اونو ندیدم

در تأیید حرف دوستمون به همه ی مهندسایی که می خوان به روز و آپدیت باشن توصیه می کنم Autodesk Revit Structure رو هم دنبال کنن، الان هنوز براش کتاب درست حسابی نوشته نشده ، کسی حوصله داشته باشه کتاب هم بنویسه خیلی سود خواهد کرد.

middbox

کاربر بیش فعال
در تأیید حرف دوستمون به همه ی مهندسایی که می خوان به روز و آپدیت باشن توصیه می کنم Autodesk Revit Structure رو هم دنبال کنن، الان هنوز براش کتاب درست حسابی نوشته نشده ، کسی حوصله داشته باشه کتاب هم بنویسه خیلی سود خواهد کرد.

سلام دوست عزیز میشه اگه اطلاعاتی راجع به این نرم افزار دارید به ما هم بدید، آشنا بشیم اگه خوب بود بریم دنبالش....
مرسی...

mst_ab

عضو جدید
سلام دوست عزیز میشه اگه اطلاعاتی راجع به این نرم افزار دارید به ما هم بدید، آشنا بشیم اگه خوب بود بریم دنبالش....
مرسی...
خدای داکیومنت و دیتیل های اجرایی هست، از اتصالات گرفته تا تیر ها و ستون ها،فولادی و بتنی، طراحی سازه ای، در کل دنیایی هست برای خودش. پیشنهاد میکنم حتماً دنبالش برید.بیشتر دور و ور Detailing می چرخه، من خیلی بلد نیستم، ولی یکی از دوستان که مسلط هستن خیلی تعریف می کنن.

..:: civil ::..

عضو جدید
سلام
ممنون از زحمتتون اما والا من یکی که 90 درصد اینا واسم نا آشنا بود درستم نفهمیدم کدومش به چه دردی میخوره کاش توضیحات بیشتر و واضحتر بود
اما میدونم برا مقطع

کارشناسی
Etabs: طراحی و تحلیل سازه

safe: طراحی فنداسیون خیلی قوی نیست مخصوصا طراحی شمع که اصلا سراغش نرید.

sap: مثل Etabs اما برا کارهای ساختمانی توصیه نمیشه-بیشتر برای سد و پوسته ها و تحلیل خرپاهاو... ورژن 14 با opensees رقابت میکنه و واقعا قویه-برای آنالیز استاتیکی غیر خطی هم خیــــــــــلی از Etabs قوی تره

xsteel: که خود نرم افزار نقشه اجرایی ها رو تا حدودی میده -تحلیل و طراحی فکر کنم!!

سازه 80: برا کارای بتنی استفاده میشه-ایرانیه یعنی ایرانیا یه خورده دست کاری کردن نرم افزارا دیگه رو شده این!!اما خوبه-قفل نشکستست در نتیجه گرونه-نقشه اجراییم میده

Autocad: برای کشیدن نقشه اجرایی بیشتر و ...(برا عمرانیا میگمااااا)

Autocad land: برای راهسازی مورد استفاده قرار میگیره شبیه کد معمولیه اما امکانات راهسازی بهش اضافه شده زیاد قوی نیست.

CStp: برای راهسازی کاربرد داره و نرم افزار گرونیه تو شرکتا از این استفاده میشه بیشتر.

ارشد:
MATLAB: برای تحلیل- محاسبه- بررسی-کلا همه چیز که البته به صورت کد نویسی هست و اصلا شکل گرافیکی نداره- تحلیل ماتریسی قوی ای داره - ریاضیه بیشتر آخه اسمشم از Math&labratory گرفته شده-بدون متلب خیلی درسا بخصوص finite element نه پاس میشه نه یاد میگیرین گفته باشم اگه میخوان ارشد بخونین برین دنبالش

Ansys: راستش من باهاش کار نکردم اما میدونم نرم افزار اجزا محدودیه و به درد بخور- بستگی به موضوع شما داره به کار من نخورده هنوز.

Opensees: نرم افزار قدرتمند که free هست یعنی نسخه اصلی رو میتونین دانلود کنین از سایتش و برا همین از امتیازات بسیار مهمه چون شکستن قفل باعث ایجاد خطاهایی میشه و همه نرم افزارهای ما غیر این فقل شکستن متاسفانه-معایب اینه که شکل گرافیکی نداره و کد نویسی هستش و شما خروجی که یه مشت عدده رو باید آنالیز کنید.

َAbaqus: یه چیزی مثل Ansys هست و شایدم بهتر! باز بستگی به کار شما داره
مزایا:محیط فوق العاده user firendly داره و کار کردن با خود نرم افزار خیلی راحته.

- ABAQUS توانایی هایی داره که اون رو از ANSYS متمایزش می کنه. مثلا الگوی گسترش ترک داره! یعنی المان ها میتونن در نقاط ضعف از هم باز بشوند. و اینکه الگو های شکست این نرم افزار منحصر به فرده.

- برای کار های عمرانی ها خصوصا ژئوتکنیکی ها مناسبه. چندین مدل رفتاری برای خاک ها داره ( از ساده ترینش که موهر- کولمب باشه گرفته تا کم کلی و کپ و ... )

- روند مدلسازی بسیار پر سرعت و سریع انجام میشه. یعنی مدلسازی هندسی با استفاده از ابزار های ترسیمی که در این نرم افزار قرار داده شده در کمترین زمان انجام می شه. (این واقعا عالیه)
(قسمت آباکوس رو از سایت ایران سازه نوشته ehsancivil_izadi
براتون آوردم)
siesmo signal: برا مهندسی زلزله مخصوصا درس دینامیک سازتون مفیده
و....
موفق باشید

آخرین ویرایش:

عضو جدید
راستی اون نرم افزارم csdp هست
بالا اشتباه تایپیه
راستی آدم میتونه پستای خودشو ویرایش کنه؟!

ضمنا اگه کسی اطلاعات کامل تری اره اضافه کنه که یاد بگیریم .آخه من بعضی هاشون رو که کار نکردم درست نمی دونم!
مرسی

ramin.t1986

عضو جدید
سلام ناديا
معلومه خيلي كار كردي، آفرين. من در به در دنبال open sees هستم. تو جزوه اي داري؟ فيلم آموزشي؟ چه جوري ياد گرفتي؟

عضو جدید
سلام ناديا
معلومه خيلي كار كردي، آفرين. من در به در دنبال open sees هستم. تو جزوه اي داري؟ فيلم آموزشي؟ چه جوري ياد گرفتي؟

سلام

من کلاس رفتم. البته اگه ارشدین می فهمین وگرنه مثل اینه بخوان etabs رو ترم 1 یادبگیرین!!
یه جزوه دارم که از نت دانلود کردم. خدایی نمی دونم به درد می خوره یا نه چون نخوندمش رفتم کلاس.
تو ایران اونایی openseesi حرفه ای هستن کمن. منم حرفه ای نیستم فقط در حد اینکه کار خودم ببرم جلو تازه اونم تازه شرو کردم نمی دونم!

برو سایت سازه 808 یا ایران سازه اینو سرچ کن: جزوه آموزش opensees مجتبی اصغری دانشگاه شهید باهنر کرمان. اینا کلید واژه هاشن.
فروم opensees هم میتونین اشکال بپرسین opensees کارا اونجا جمعن.

موفق باشید.

ramin.t1986

عضو جدید
سلام

من کلاس رفتم. البته اگه ارشدین می فهمین وگرنه مثل اینه بخوان etabs رو ترم 1 یادبگیرین!!
یه جزوه دارم که از نت دانلود کردم. خدایی نمی دونم به درد می خوره یا نه چون نخوندمش رفتم کلاس.
تو ایران اونایی openseesi حرفه ای هستن کمن. منم حرفه ای نیستم فقط در حد اینکه کار خودم ببرم جلو تازه اونم تازه شرو کردم نمی دونم!

برو سایت سازه 808 یا ایران سازه اینو سرچ کن: جزوه آموزش opensees مجتبی اصغری دانشگاه شهید باهنر کرمان. اینا کلید واژه هاشن.
فروم opensees هم میتونین اشکال بپرسین opensees کارا اونجا جمعن.

موفق باشید.

مرسی.
تو کجا کلاس رفتی؟ استادش کیه؟ میشه هماهنگ کرد واسه دانشگاه ما هم بیاد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

عضو جدید
مرسی.
تو کجا کلاس رفتی؟ استادش کیه؟ میشه هماهنگ کرد واسه دانشگاه ما هم بیاد؟

سلام
اینکه کجا کلاس رفتم شرمنده! تو دانشگاه دوره کارشناسیم!!! ضمنا آقاهه از دانشجویان بخش نبودن که برم براتون بپرسم. بیشتر از اینم نمی تونم راهنمایی کنم!
و اینکه استادش میاد یا نه والا من که خبر ندارم از یکی از بچه ها شنیدم همین استاد دانشگاه بوشهر یا شایدم خلیج فارس فکر کنم دعوت شده واسه تدریسش
جاها دیگرم خبر ندارم.فردا نگین ندونسته گفت! من شنیدم مطمئن نیستم!
بعدم شما جزوشو بگیرین بالاخره تو کل بخش یکی پیدا میشه اشکالاتتونو بگه ! فروم opensees هم هست. شما از بچه های دکتری بپرسین اونا شاید بلد باشن ارشدا خیلی کم!

ramin.t1986

عضو جدید
سلام
اینکه کجا کلاس رفتم شرمنده! تو دانشگاه دوره کارشناسیم!!! ضمنا آقاهه از دانشجویان بخش نبودن که برم براتون بپرسم. بیشتر از اینم نمی تونم راهنمایی کنم!
و اینکه استادش میاد یا نه والا من که خبر ندارم از یکی از بچه ها شنیدم همین استاد دانشگاه بوشهر یا شایدم خلیج فارس فکر کنم دعوت شده واسه تدریسش
جاها دیگرم خبر ندارم.فردا نگین ندونسته گفت! من شنیدم مطمئن نیستم!
بعدم شما جزوشو بگیرین بالاخره تو کل بخش یکی پیدا میشه اشکالاتتونو بگه ! فروم opensees هم هست. شما از بچه های دکتری بپرسین اونا شاید بلد باشن ارشدا خیلی کم!

سلام
خوب این مدرس گرامی کی هست؟ ازش خوش تون نمیاد؟!! که نمی خواین معروفش کنید؟!!! اسم و فامیلش چیه؟ با سواده؟!

تو دانشگاه که هیچ! تو 2 تا استان این ورو اون ور کسی open sees بلد نیست.
فروم هم رفتم . ملت سوال پریسیدن، چطوری یاد بگیریم!!!؟ آموزشی نیست اونجا.
دانشجوها دکتری اینجا همه با sap کار می کنند یه نفرم هست با ansys!
چه کنیم حالا؟!
"یشتر از اینم نمی تونم راهنمایی کنم!" چرا؟!؟!؟!؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

عضو جدید
تو دانشگاه که هیچ! تو 2 تا استان این ورو اون ور کسی open sees بلد نیست.
فروم هم رفتم . ملت سوال پریسیدن، چطوری یاد بگیریم!!!؟ آموزشی نیست اونجا.
دانشجوها دکتری اینجا همه با sap کار می کنند یه نفرم هست با ansys!
چه کنیم حالا؟!
"یشتر از اینم نمی تونم راهنمایی کنم!" چرا؟!؟!؟!؟

سلام
نگاه من فامیلشو بلدم بعدم نه میدونم کجاست چیکارست !
این جزوه opensees که دانلود کردم واسه دانشگاه شهید باهنر کرمان بود خوب پس حتما یکی اونجا بلده دیگه! نزدیک یزدم که هست خوب اونجا یاد بگیرین!!
این دانشگاه خلیج فارس چه میدونم پرسیدین؟؟
دو تا استان این طرف اون طرف رو که شوخی کردین چون هم جزوه کرمان تو ایران سازه هست هم یکی تو شیراز بلد بود نمی دونم هست نیست!
دیگه یه کم بگردین مگه میشه نباشه!! حتما داره هی طرف اینور اونور تدریس میکنه! اینکه بیشتر نمی تونم راهنمایی کنم واسه اینکه خوب راهنمایی نمونده که من راهنمایی کنم هرچی میدونستم گفتم بزرگوار!

موفق باشید

ramin.t1986

عضو جدید
ممنون، فامیلش چیه؟ خوب درس میده؟ مسلط هست؟

سلام
نگاه من فامیلشو بلدم بعدم نه میدونم کجاست چیکارست !
این جزوه opensees که دانلود کردم واسه دانشگاه شهید باهنر کرمان بود خوب پس حتما یکی اونجا بلده دیگه! نزدیک یزدم که هست خوب اونجا یاد بگیرین!!
این دانشگاه خلیج فارس چه میدونم پرسیدین؟؟
دو تا استان این طرف اون طرف رو که شوخی کردین چون هم جزوه کرمان تو ایران سازه هست هم یکی تو شیراز بلد بود نمی دونم هست نیست!
دیگه یه کم بگردین مگه میشه نباشه!! حتما داره هی طرف اینور اونور تدریس میکنه! اینکه بیشتر نمی تونم راهنمایی کنم واسه اینکه خوب راهنمایی نمونده که من راهنمایی کنم هرچی میدونستم گفتم بزرگوار!

موفق باشید

عضو جدید
ممنون، فامیلش چیه؟ خوب درس میده؟ مسلط هست؟

سلام دوستان

من خدمت آقای دکتر منصوری یاد گرفتم
تمام دوره های شهید باهنر مثل اینکه با ایشونه
دانشگاه خلیج فارس فکر کنم دوره داشتن. در چند هفته آینده شمال غرب دوره دارند فکر کنم.

شماره ایشون :09151613319
(اصلا جنبه تبلیغاتی نداره بنده هیچ مسئولیتی رو نمی پذیرم به دلیل اصرار گذاشتم-اگه جایز نیست بزرگواران حذف بفرمایند)

با خودشون هماهنگ کنید. بهتر هست از طریق انجمن علمی و کلا دانشگاه خودتون دعوت بفرمایید.
چون دیدمشون با اجازه از خودشون شمارشون رو گذاشتم.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

Bana8

عضو جدید
بهترین و ساده ترین نرم افزار برای طراحی ساختمون های کوچیک و ساده

بهترین و ساده ترین نرم افزار برای طراحی ساختمون های کوچیک و ساده

سلام به نظرتون بهترین نرم افزار واسه طراحی ساختمون های خیلی ساده و معمولی مثل یه ساختمون یه طبقه یا چند طبقه کدومه ؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به نظرتون بهترین نرم افزار واسه طراحی ساختمون های خیلی ساده و معمولی مثل یه ساختمون یه طبقه یا چند طبقه کدومه ؟

Etabs بهترین و جامع ترین برنامست ، البته برای 1 طیقه دستی از هر چیزی بهتره :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

دوست عزیز اگر علم عمرانی دارید میتونید با نرم افزار های طراحی کار کنید و اون طراحی هم باید حتما با محاسبات همراه باشه............ ETABs جز نرم افزار های تحلیلی عمران و Auto Cad از نرم افزار های نقشه کشی و طراحی هستش

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز

مهندس عزیز پیشنهاد من همون ETABS هستش درسته ساختمان یک طبقه و کوچک هست ولی در همین فضای کوچک انسان می خواد زندگی کنه . موفق باشی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
کدام نرم افزار عمران جدیدترین و پرکاربردترینه ؟

کدام نرم افزار عمران جدیدترین و پرکاربردترینه ؟

سلام
کدام یک از برنامه هایی که برای مهندسین عمران هست در حال حاضر مفیدتر ، پولسازتر و جدیدتره ؟

من معماری خوندم ولی کنجکاو شدم بدونم .... مثلا ما در رشته خودمون برنامه ای داریم که هنوز در بعضی شهرها از اون استفاده نمیشه ، ولی چون تهران از اون استفاده میکنند و خوب بوده ، به سرعت در حال باب شدنه و .......... { به جز نرم افزارهایی که در واحدهای درسی دانشگاه دارند }

نرم افزاری برای مهندسی عمران هست که همچین وضعیتی داشته باشه ؟

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
در رشته مهندسي عمران نرم افزارهاي زيادي هست ولي معروفترين اونها نرم افزارهاي ETABS و SAFE و SAP هست . محاسبات ساختمان با اين نرم افزارها كه در دفاتر مهندسي انجام ميشود در كارهاي كوچك به هيچ عنوان پول ساز نيست مگر آنكه كار بزرگ و خاص باشد . ضمنا نرم افزار زمان بندي پروژه يعني Microsoft Project و PREMAVERA معمولا پولساز هستند .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
کدام یک از برنامه هایی که برای مهندسین عمران هست در حال حاضر مفیدتر ، پولسازتر و جدیدتره ؟

من معماری خوندم ولی کنجکاو شدم بدونم .... مثلا ما در رشته خودمون برنامه ای داریم که هنوز در بعضی شهرها از اون استفاده نمیشه ، ولی چون تهران از اون استفاده میکنند و خوب بوده ، به سرعت در حال باب شدنه و .......... { به جز نرم افزارهایی که در واحدهای درسی دانشگاه دارند }

نرم افزاری برای مهندسی عمران هست که همچین وضعیتی داشته باشه ؟

احتمالا منظورتون revit هست
به نظر من همه نرم افزاها خوبند فقط یه نکته
نرم افزار دونستن به شرطی خوبه که در کنارش فن و دید اجرایی باشه
وگرنه به هیچ دردی نمیخوره بلد بودنش
همین نرم افزارهایی که آقا رضا گفتند بیشترین کاربرد رو در رشته عمان دارند +نرم افزار های راه و نقشه برداری مثل autocad land & civil3D

ASV

عضو جدید
سلام منم همون ETABS V9.5 واستون پیشنهاد میکنم، موفق باشید.

ehsan_ajali

عضو جدید
برای رشته ی مکانیک سازه

برای رشته ی مکانیک سازه

برای رشته ی مکانیک سازه کدام برنامه را پیشنهاد میکنید.؟
اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا به ایمیل من بفرسته
ممنون
ehsan_ajali@yahoo.com

بالا