مشاوره ي گياه پزشکي

juni

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
من دنبال اسمش میگردم که تو سایتای خارجی بگردم چون اینجا که کسی اسمشو هم نمیدونه :(

شانسی شانسی که ما نمیتونیم اسم یه قارچی رو به شما بگیم.......
ممکنه اون قارچی که ما فکر می کنیم نباشه........
باید قارچ زیر میکروسکوپ بررسی بشه.......در صورت لزوم کشت داده بشه........
همین جوری که نمیشه گفت.........

juni

زمستان گذرانیش مطمعنا روی شاخ و برگ باقی مانده رو زمینه احتمالا به صورت ااسپور. واسه همین کف باغو همیشه تمیز نگه میداریم. و البته روی تنه درخت چون زمستان ملایمی داره مازندران.

خب دیگه........
منظور منم همین بود............

Persian Warrior

عضو جدید
درود دوستان عزیز.
من یه کاج مطبق در منزل دارم که متاسفانه بر خلاف رسیدگی های زیادی که بهش میکنم، در وضعیت خوبی به سر نمیبره و من هم شدیدا نگرانش هستم و هر چقدر هم که توی اینترنت گشتم به نتیجه درستی در موردش نرسیدم.
محل کاج از نظر نور و هوا و درجه حرارت محیط خیلی خوبه، هفته ای 80 درجه هم چرخوندمش و آبیاری هم که هفته ای دوبار یک پارچ آب بهش میدادم که مقداری هم از کف گلدان خارج میشد ولی با مشاوره ای که با یکی از پرورش دهندگان کاج مطبق داشتم بهم گفتن به هفتهای یکبار کاهش بدمش!
ضمنا در بدو خریداری (3 ماه پبش) گلدانش رو با سایز بزرگتری عوض کردم. ضمنا خاکش هزارپا داشت که با مشاوره دوستان از سم دیازینون (یک درب بطری در 1.5 لیتر آب) در سه نوبت با فاصله یک هفته آبیاری کردم و از بین بردمشون.
مشکل توی عکسها مشخصه، متاسفانه شاخه های پایین شروع به خشک شدن کردن و شاخه های بالایی هم که در بعضی نقاط برگها سیاه شدند و در بعضی نقاط دیگه خشک...
ممنون میشم در صورت امکان راهنماییم کنید، چون واقعا حیفه که این درخت از بین بره!

01.jpg 02.jpg

eliot -esf

کاربر ممتاز
درود دوستان عزیز.
من یه کاج مطبق در منزل دارم که متاسفانه بر خلاف رسیدگی های زیادی که بهش میکنم، در وضعیت خوبی به سر نمیبره و من هم شدیدا نگرانش هستم و هر چقدر هم که توی اینترنت گشتم به نتیجه درستی در موردش نرسیدم.
محل کاج از نظر نور و هوا و درجه حرارت محیط خیلی خوبه، هفته ای 80 درجه هم چرخوندمش و آبیاری هم که هفته ای دوبار یک پارچ آب بهش میدادم که مقداری هم از کف گلدان خارج میشد ولی با مشاوره ای که با یکی از پرورش دهندگان کاج مطبق داشتم بهم گفتن به هفتهای یکبار کاهش بدمش!
ضمنا در بدو خریداری (3 ماه پبش) گلدانش رو با سایز بزرگتری عوض کردم. ضمنا خاکش هزارپا داشت که با مشاوره دوستان از سم دیازینون (یک درب بطری در 1.5 لیتر آب) در سه نوبت با فاصله یک هفته آبیاری کردم و از بین بردمشون.
مشکل توی عکسها مشخصه، متاسفانه شاخه های پایین شروع به خشک شدن کردن و شاخه های بالایی هم که در بعضی نقاط برگها سیاه شدند و در بعضی نقاط دیگه خشک...

مشاهده پیوست 221524 مشاهده پیوست 221525

دوست عزیز هزارپا که مشکلی نداره !اون صدپا که خطرناک و گاز میگیره !!
چرا الکی سم خورد گیاهتون دادید !!!¿¡؟!به توصیه کی بود دقیقا !!!!

شاید اثرات سمپاشی بیرویه باشه !
یه نکته خاص هم اینکه کاج مطبق شدیدا احساساتیه ! اگه تنهاش بگذارید مثلا برید مسافرت افسرده میشه !

Persian Warrior

عضو جدید
در مورد سم، قضیه تقریبا مال 2 ماه پیشه، و گیاه هم هیچ مشکلی بعدش نداشت و جدیدا اینجوری شده.
در مورد تنها گذاشتنش هم، این اتفاق نیافتاده، در ضمن بهش خیلی توجه میکنم.
حالا راهی برای رفع این مشکل نیست؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
درود دوستان عزیز.

اگه توی منطقه شما شبها هوا کمتر از 18 درجه نمیشه گلدانو بیرون بذارین و از محلولپاشی استفاده کنین.

ضمنا وقتی که اونقدر آب به گلدون میدین که زه آب از ته اون خارج میشه باید منتظر ظهور یکسری مشکلات از این دست باشین

10sosos

عضو جدید
با سلام

نمیدونم تاپیک درستی رو انتخاب کردم یا نه به هر حال ممنون میشم راهنماییم کنید .

یه تعداد درخت زردآلود (شکرپاره ) داریم که روی تنه ی برخیشون یه شیره اومده بیرون ( ماه پیش یکی بود اما هفته ی پیش که نگاه کردم دیدم 5-6 تا درخت دیگه هم همینجوری شدن و اون درخت ماه پیش کلا تمام برگاش ریخت و خشک شده میترسم کسترش پیدا کنه ) اگر بخوام توصیفش کنم مثل آبنبات عسلی هستند و به رنگ نارنجی و قهوه ای روشن بعضیهاش خشک شده ولی داخل این آبنبات هنوز مایع هست . شکل و قیافه ی خاصی هم نداره بین 2 تا 3-4 سانتی متر هم قطرشونه .

امیدوارم که درست توصیف کرده باشمش اولا میخواستم بدونم اسم این آفت چیه و چطور باید کنترول و درمانش کرد

Persian Warrior

عضو جدید
اگه توی منطقه شما شبها هوا کمتر از 18 درجه نمیشه گلدانو بیرون بذارین و از محلولپاشی استفاده کنین.

ضمنا وقتی که اونقدر آب به گلدون میدین که زه آب از ته اون خارج میشه باید منتظر ظهور یکسری مشکلات از این دست باشین
راستش من در مورد آبیاری کردنش از همون پرورش دهنده اش توی بازار گل محلاتی پرسیدم و گفت که گلدون رو سیراب کن و بعد که آب اضافیش خارج شد، کفی گلدون رو از آب خالی کن.
به نظرتون این مشکل نمیتون از کمبود مواد غذایی باشه؟
یه کود پودری محلول در آب گرفتم، طبق طرز مصرف روی بسته بهش بدم؟
ضمنا تهرانم و شبها الان دیگه به نظرم کمتر از 18 میشه و اینکه گلدان به این سنگینی رو چطور هر شب ببرم توی بالکن آخه؟ منظورتون از محلول پاشی هم همون غبار پاشی با آبه؟
شرمنده، سوالات زیاد شد...

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
درود دوستان عزیز.

سلام
شما اول باید قبل از آبدهی بین 15 تا 20 دقیقه آب داخل ظرف رو در دمای داخل اتاق یا همون آشپزخونه کنار بزارید
تا هم کلر خارج بشه و هم دمای آب مناسب آروکاریا بشه بعد آبدهیش کنید.
زمان آبیاری یا نوبت آبیاری هم باید وقتی باشه که سطح خاک تا عمق یک بند انگشت خشک باشه.حالا یا هر روز میخواد بشه یا هر هفته.
احتمال زیاد مشکلتون حل میشه
اگه نشد اطلاع بدید

eliot -esf

کاربر ممتاز
راستش من در مورد آبیاری کردنش از همون پرورش دهنده اش توی بازار گل محلاتی پرسیدم و گفت که گلدون رو سیراب کن و بعد که آب اضافیش خارج شد، کفی گلدون رو از آب خالی کن.
ضمنا تهرانم و شبها الان دیگه به نظرم کمتر از 18 میشه و اینکه گلدان به این سنگینی رو چطور هر شب ببرم توی بالکن آخه؟ منظورتون از محلول پاشی هم همون غبار پاشی با آبه؟

به تظر من این کود ندید !!این نوع کود ها به گلدان باعث میشه شوری بره بالا !

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

وقتی که مدام از گلدون زه آب خارج بشه خیلی از عناصر هم به همراه اون ابشویی میشن و به تدریج تعادل عناصر خاک بهم میخوره
منظورم از بیرون گذاشتن گلدون این نبود که هر روز اونو جابجا کنین...اگه تهران هستین شبها هوا سرده و بهتره بیرون نذارین

در حالت بحرانی که زمان محدوده بهتره از همون محلولپاشی با محلولهای مخصوص یا به قول خودتون غبارپاشی استفاده کنین.
البته اگه به خاک محلول یا ماده تقویتی اضافه کردین محلولپاشی رو انجام ندین که حالت اوور دوز پیش نیاد

این کارها موقتیه و چاره اصلی کار اینه که گیاه رو بدون اینکه خاک اطراف ریشه اون بهم بخوره به یه گلدون بزرگتر با خاک تازه منتقل کنین
سعی کنین مقدار مواد آلی یا کودهای برگی که از گلفروشیها تهیه میکنین30% بیشتر از کل خاک گلدون نشه و مابقی اون خاک مرغوب زمین زراعی یا باغچه باشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
شما اول باید قبل از آبدهی بین 15 تا 20 دقیقه آب داخل ظرف رو در دمای داخل اتاق یا همون آشپزخونه کنار بزارید
تا هم کلر خارج بشه و هم دمای آب مناسب آروکاریا بشه بعد آبدهیش کنید.
زمان آبیاری یا نوبت آبیاری هم باید وقتی باشه که سطح خاک تا عمق یک بند انگشت خشک باشه.حالا یا هر روز میخواد بشه یا هر هفته.
احتمال زیاد مشکلتون حل میشه
اگه نشد اطلاع بدید

اشاره خوبی به خروج کلر از آب شهری کردین اما فکر نمیکنید اونچیزی که در مورد تعیین زمان آبیاری گفتین با اصول و روابط آب در خاک مغایرت داره!؟پتانسیلهای موجود و مرتبط بین آب و خاک خیلی پیچیده تر از این چیزهاس

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
اشاره خوبی به خروج کلر از آب شهری کردین اما فکر نمیکنید اونچیزی که در مورد تعیین زمان آبیاری گفتین با اصول و روابط آب در خاک مغایرت داره!؟پتانسیلهای موجود و مرتبط بین آب و خاک خیلی پیچیده تر از این چیزهاس
سلام خواهش میکنم
معمولا در پرورش و نگهداری گلهای آپارتمانی و مثه این موارد همین نحوه کفایت میکنه
اما در بحث تخصصی و یا پرورش انبوه چرا بسیار پیچیده و مورد به مورد و حساسه

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز

DSC_0260.jpg

DSC_0254.jpg

سلام دوستان
عکس یک آفت رو ضمیمه کردم؛ از تووی خاک دراومده و همین طوری حلقه زده بود؛
می خواستم بگید که
1-اسم علمی این کرم چیه؟
2- برای کدوم محصول ها آفت حساب می شه؟
3- راه مبارزه با اون چیه؟

ممنون

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

سلام دوستان
می خواستم بگید که
1-اسم علمی این کرم چیه؟

ممنون

سلام

این عکس از نظر من لارو سوسک قهوه ای غلاته

توضیحات کاملتر رو دوستان حتما ارائه میدن

eliot -esf

کاربر ممتاز
لارو سی شکل بیشتر مربوط میشه به کرم سفید ریشه !!
اما بدونید نمیشه دقیق گفت که اسم علمیش و افت چیه !
بهترین راه برا فهمیدنش اینه که تو یه محیط تحت حفظ بزرگش کنید تا به حشره کامل تبدیل بشه بعد میشه راحت شناسایش کرد !!

"ALPHA"

کاربر ممتاز
بهترین راه برا فهمیدنش اینه که تو یه محیط تحت حفظ بزرگش کنید تا به حشره کامل تبدیل بشه بعد میشه راحت شناسایش کرد !!

سلام؛ممنون از پاسختون
منظور از محیط تحت حفظ برای یک لارو چیه؟ چقدر طول می کشه به حشره کامل تبدیل شه معمولاً؟
از کنار غده های سیب زمینی دراومده و نصف غده سیب زمینی رو خورده بود؛ یه حالت لزج مانند در اثر هضم هم رو سطح سیب زمینی دیده می شد؛ این به تشخیص کمک می کنه؟ اصلا هم حرکت نمی کردن و باز نمی شدن

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام؛ممنون از پاسختون
منظور از محیط تحت حفظ برای یک لارو چیه؟ چقدر طول می کشه به حشره کامل تبدیل شه معمولاً؟
از کنار غده های سیب زمینی دراومده و نصف غده سیب زمینی رو خورده بود؛ یه حالت لزج مانند در اثر هضم هم رو سطح سیب زمینی دیده می شد؛ این به تشخیص کمک می کنه؟ اصلا هم حرکت نمی کردن و باز نمی شدن
اگه همین باشه که ریشه خوار !
والا تحت حفظ فراتر یه شیشه کوچک ! بعد یکمی سخت
چون هر سه سال یبار یه نسل داره
تو فاز لاروی خیلی میمونه
باید لارو ها بزرگ انتخاب کنید که به زمان بلوغش نزدیکه
اگه شفیره اش پیدا کنید عالیه !
یه فضا که خاک و غذا داشته باشه و بسته باشه که در نره !!
البته شفیره باشه نیاز به غذا نداره !

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

سلام؛ممنون از پاسختون

با توجه به اشاره به سیب زمینی و شکل ظاهری همونطور که الهام خانم گفتن کرم سفید ریشه ست...

البته اگه این لارو رو توی مزارع گندم و جو میدیدن شک نداشته باشین که لارو سوسک قهوه ای غلاته...این لارو رو خوب میشناسم...سال91 یک منطقه چند صد هکتاری رو بخاطر وجود بقایای کاه و کلش سال قبل گندم، تقریبا نابود کرد(قابل توجه اونایی که ادوات جمع آوری بقایای محصول رو ندارن و حتی به چشم هم ندیدن و از روی بی تجربگی و بیسوادی دم از عدم سوزاندن بقایا میزنن...اونم با استدلالهایی که امروزه فقط باید بهش خندید...)

"ALPHA"

کاربر ممتاز

سلام دوستان
می خواستم بگید که
1-اسم علمی این کرم چیه؟

ممنون

سلام مجدد
ممنون از پاسخ دوستان

1- اسم این کرم، کرم سفید ریشه هست که تنش مثل توت سفید بود، لک یا خال قهوه ای رو بند بند بدنش بود و سرش هم قهوه ای بود و از غده سیب زمینی تغذیه می کرد و احتمالاً تعداد پاهاش زیاد بودن و ته بدنش شفاف و چندش بود؛ بعداً به سوسک سفید ریشه تبدیل می شه(بعضی ها هم گفتن آب دزدک که نمی دونم همونه یا نه؟!)
2- آفت برای گیاهان زراعی باغی
3- راه مبارزه: حشره کش ها، سموم فسفره، سم پودری سوین که در آب حل می شه و پای درخت ریخته می شه

اما اطلاعات دیگه:

کود حیوانی عامل انتشار بذر علف های هرز و لارو کرم ها و شته ها هست؛ همچنین باعث ریزش میوه ها و گل دهی زیاد درخت و سوختن گیاه در اثر تشنگی بیش از حد می شه
کود حیوانی باید پنج سال خشک بشه، بپوسه و آماده مصرف بشه که زیاد توصیه نمی شه؛ ولی به جاش از "کود زیستی بارور" استفاده بشه برای درختان بهتره؛ هر درخت یک گرم یا معادل یک قاشق مرباخوری که یا پودرش رو داخل یک حفره عمیق می ریرن و آب میدن یا 100 گرم در 100 لیتر آب حل می شه و برای هر درخت یک لیتر محلول کود پای درخت ریخته می شه

:gol:

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام مجدد
ممنون از پاسخ دوستان

1- اسم این کرم، کرم سفید ریشه هست که تنش مثل توت سفید بود، لک یا خال قهوه ای رو بند بند بدنش بود و سرش هم قهوه ای بود و از غده سیب زمینی تغذیه می کرد و احتمالاً تعداد پاهاش زیاد بودن و ته بدنش شفاف و چندش بود؛ بعداً به سوسک سفید ریشه تبدیل می شه(بعضی ها هم گفتن آب دزدک که نمی دونم همونه یا نه؟!)
2- آفت برای گیاهان زراعی باغی
3- راه مبارزه: حشره کش ها، سموم فسفره، سم پودری سوین که در آب حل می شه و پای درخت ریخته می شه

اما اطلاعات دیگه:

کود حیوانی عامل انتشار بذر علف های هرز و لارو کرم ها و شته ها هست؛ همچنین باعث ریزش میوه ها و گل دهی زیاد درخت و سوختن گیاه در اثر تشنگی بیش از حد می شه
کود حیوانی باید پنج سال خشک بشه، بپوسه و آماده مصرف بشه که زیاد توصیه نمی شه؛ ولی به جاش از "کود زیستی بارور" استفاده بشه برای درختان بهتره؛ هر درخت یک گرم یا معادل یک قاشق مرباخوری که یا پودرش رو داخل یک حفره عمیق می ریرن و آب میدن یا 100 گرم در 100 لیتر آب حل می شه و برای هر درخت یک لیتر محلول کود پای درخت ریخته می شه

:gol:
آبدزدک کلا مرحله لاروی نداره !! هر کی گفته بی سواد بوده !!

gsm1

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
دوستان در مورد این بیماری لطفن راهنمایی بفرمایید:نوع بیماری ،عامل بوجود آورنده ،روشهای کنترل
IMG_4513.jpg

آخرین ویرایش:

mreyahi

عضو جدید
سلام ببخشید شاید بخندید ولی من تا حالا 2 تا سوال گیاهپزشکی (در مورد گردو) پرسیدم و مشاوره خواستم ولی نمیدونم جوابم را کجا پیدا کنم؟ لطفا کمکم کنید، ممنون

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام ببخشید شاید بخندید ولی من تا حالا 2 تا سوال گیاهپزشکی (در مورد گردو) پرسیدم و مشاوره خواستم ولی نمیدونم جوابم را کجا پیدا کنم؟ لطفا کمکم کنید، ممنون

سلام
پست های شما اینجاست:
جواب ها هم در ادامۀ همین پستها میتونید مشاهده کنید ...^

nik88

عضو جدید
سایز استاندارد تله های چسبی

سایز استاندارد تله های چسبی

سلام دوستان .کسی در رابطه با سایز تله های چسبی جهت شکار موش و رت اطلاعی داره؟ تله های چسبی تولید داخل و وارداتی در سایزهای مختلف موجوده ولی از استاندارد سایز ان من نتونستم دقیقا مطلع بشم حتی بخش بیولوژیک سازمان حفظ نباتات هم اطلاعی ندارد.اگه کسی در این رابطه بتونه کمکم کنه ممنون می شم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوستان .کسی در رابطه با سایز تله های چسبی جهت شکار موش و رت اطلاعی داره؟ تله های چسبی تولید داخل و وارداتی در سایزهای مختلف موجوده ولی از استاندارد سایز ان من نتونستم دقیقا مطلع بشم حتی بخش بیولوژیک سازمان حفظ نباتات هم اطلاعی ندارد.اگه کسی در این رابطه بتونه کمکم کنه ممنون می شم

سلام
فکر نمی کنم اصلا نیازی به استاندارد خاصی باشه، کافیه طوری طراحی بشه که موش بتونه کامل از روی تله عبور کنه، و این که محلی در وسط تله برای قرار گرفتن طعمه تعبیه بشه، و این که فاصله طعمه تا لبه تله به اندازه طول موش باشه!

safir sabz

عضو جدید
ارشد گیاهپزشکی گرایش بیماری

ارشد گیاهپزشکی گرایش بیماری

میخوام بدونم چه منابعی استفاده کنم

alirezahtc

عضو جدید
رایسین (سم دانه های کرچک)

رایسین (سم دانه های کرچک)

با سلام خدمت دوستان عزیز
راستش سوالی مدتهاست ذهن من رو به خودش مشغول کرده
اینکه چطور میشه از کرچک رایسین گرفت
من خودم تمام نت رو جستجو کردم و چیزهایی فهمیدم
میدونم که رایسین محصول جانبی روغن کرچکه و از طرفی اگه به دانه های کرچک مقدار زیادی حرارت بدیم (80 درجه سانتی گراد) سمیتش از بین میره
یجا خوندم باید تو سرما روغنش گرفته بشه....اما چطور ممکنه بدون حرارت از کرچک روغن گرفت....؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

بالا