مشاوره ي گياه پزشکي

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید میخواستم بدونم برای مبارزه با شته گردو که پیشرفت کرده چه کار باید کرد؟ ببخشید سوالم را اینجا پرسیدم چون نمی دانم از چه طریق باید سوالم را بپرسم؟ ممنون می شوم راهنماییم فرمایید.
سلام
سم ایمیداکلوپراید(کونفیدور) با آب بدهید کنترل میشه هردرخت 30 تا 40 سی سی واگر عسلک (شیره) زده باشه احتمالا دیگر نباید آفت درگیاه باشد ولی درهرصورت با محلول صابون گیاهی وآب بشویید.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ببخشید گردوهای ما یه مشکلی دارن شایدم چند تا.....موقعیت مریوان کردستان.....
از محل زخم های قدیمی آب سیاه رنگی بیرون میاد حتی یکیشون که زخمی نبود یه میخ کوبیدم بهش از بغل میخ آب سیاه میاد بیرون....دو سه سالی هست اندازه برگهاشون کوچیک شده بطوری که زیر سایه اش نمیشه استراحت کرد ..... برگهاش منحصر شدن به سرشاخه ها ...... اندازه گردوهاش هم کوچیک شدن و پوستشون هم خیلی محکم چند سال اول اینطوری نبودند...... بعضیا میگن قارچ فیتوفتراست و بعضی میگن باکتری هست و کاریش نمیشه کرد............................................لطفا راهنمایی کنید..................

سلام. بنده ارجاع شدم برای پاسخگویی!
احتمال زیاد درختاتون به پوسیدگی فایتوفتورایی مبتلا شدن ... (البته نمیدونم تا چه ارتفاعی این مایع سیاه رنگ از تنه درخت خارج میشن) اینطوری که شما میگید یه مقدار دیر شده برای درمان

اما میتونید از آلیت استفاده کنید تا مرگ درختها به تاخیر بیوفته ... آلیت رو در خاک تا شعاع 1 یا 2 متری تزریق کنید (مخلوط کنید با بیل) و آبیاری کنید ...
حداقل تا زمان ریزش برگها از الان 3 بار این کار رو بکنید ... بهار هم مجددا هر 2 ماه نیاز به چنین کاری دارید.

suniya2012

عضو جدید
سلام، ببخشید من یه مشکلی دارم، اینجا کسی میتونه کمکم کنه؟!
من یه گل قاشقکی دارم. چند وقت پیش یه گوجه کنارش در اومد، گوجه هرو بزرگش گردم خیلی دوسش دارم ولی این سری آخر گوجه هاش کوچیک قرمز شد و برگاشم کمی زرد شده. انگار حالش خرابه! کسی میدونه مشکلش چیه؟
:cry:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام، ببخشید من یه مشکلی دارم، اینجا کسی میتونه کمکم کنه؟!
من یه گل قاشقکی دارم. چند وقت پیش یه گوجه کنارش در اومد، گوجه هرو بزرگش گردم خیلی دوسش دارم ولی این سری آخر گوجه هاش کوچیک قرمز شد و برگاشم کمی زرد شده. انگار حالش خرابه! کسی میدونه مشکلش چیه؟
:cry:

دوست عزيز جاي اين سوال اينجا نبود من به بخش مورد نظر بردمش اينم لينكشhttp://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/11457-مشاوره-ي-گياه-پزشکي/page117
فقط شما بايد يه عكس واضح بگيري ازش بيار بزار توي اين صفحه مورد نظر تا ببينيم چشه...
با توضيح نميشه قطعي گفت عزيزم

hamedn123

عضو جدید
مشکل این گردو کجاست؟

مشکل این گردو کجاست؟

سلام ما یه درخت گرددو داریم تقریبا 4ساله گردوهاش داره سیاه میشه و میریزه ازدرخت اوایل کم بود ولی سال به سال زیاد تر شد مشکلش چیه و چیکار باید کرد چند تاعکسشو برات گذاشتم
gerdo3.jpg
gerdo2.jpgتنه درخت

hamedn123

عضو جدید
مشکل این درختای انگور چیه؟

مشکل این درختای انگور چیه؟

سلام ما یه دوتا درخت انگور داریم که بارش خیلی خوب ورشد درختم خوبه اما دوسه سالی هست که از زمان غوره انگورا یا کرم میخورن یا میگندن یه بخشی از برگ های درختم زرد میشه و میریزه
امسال مجبور شدیم وقتی غورن بچینیمشون الانم چند تا عکس ازش گرفتم ببینید اگه کسی میدونه بگه مشکل چیه وچیکار باید کرد
angoor1.jpgangoor4.jpg

hamedn123

عضو جدید
با این افت هلو چه جوری باید مبارزه کرد؟

با این افت هلو چه جوری باید مبارزه کرد؟

سلام یه هلو داریم تازه هم کاشتیم ولی امسال پر از افت شده حشرات سبز روشن که زیر برگن و یه سرس که سفیدن رو ی برگ یرگ درختم یه جاهایی شیره داره
holo.jpgholo2.jpg

hamedn123

عضو جدید
لطفا یه کمکی بکنید

لطفا یه کمکی بکنید

با سلام
ما یه باغچه کوچیک ت اطراف کرج داریم که بره درخت انگور و گردوش یه چند سالی که مشکل درست شده محصولاش خراب میشه
لینک سوالم رو گذاشتم لطفا اگه کسی میدونه چطور بایتد مشکل رو حل کردیه کمکی بکنهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/465290-مشکل-این-گردو-کجاست؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/465292-مشکل-این-درختای-انگور-چیه؟

z_kahdouei

عضو جدید
سلام. اول اینکه ببخشید نمیدونم جای درستی دارم سوالم رو می پرسم یا نه. خیلی گشتم و اینجا رو مناسب دیدم. میخواستم ببینم که این که برگ های گل محمدی ای که خریدم تقریبا به زردی میزنه به دلیل بیماریه؟
گل شمعدونی هم برگ های جدیدش سبز خیلی کمرنگه که به زرد میزنه. آیا بیماری داره؟

پیوست ها

• b7848_DSC00250.jpg
    b7848_DSC00250.jpg
    19.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mreyahi

عضو جدید
درخت گردو

درخت گردو

خواهش میکنم.
2 بار زمستون:
اولین بار وقتی برگا ریختن ... اگر هیچ برگی روی درخت نبود نسبت 5 در هزار استفاده کن
نوبت بعدی میره واسه قبل از رشد جوونه ها ... آخرای زمستون ... که بستگی به منطقه داره ... اینجا هم نسبت 5 در هزار

2 باز بهار:
وقتی گلبرگا ریختن و میوه های کوچولو دیدی ... اینجا نسبت رو باید پایین تر بیاری ... مثلا 3 در هزار
و 20 روز بعد مجددا تکرار میکنی

یک سم دیگه بنام بردوفیکس هم وجود داره که کاراییش بیشتر از اکسی کلرورمسه ... اینو بتونی تهیه کنی بهتره
نحوه مصرفش مثل همینه ... (نحوه مصرف روی برچسب رو قیل از مصرف بخون حالا هر سمی که تهیه میکنی)
ببخشید نمیدونم گردوی باغ ما هم دچار این بیماری شده است یا نه؟ چون برگها یه کم کمرنگ تر از این عکس دوستمون هست. یعنی حالت سوختگی دارد ولی قهوه ای نیست زرد هستند، علائم کمبود هم نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید
درضمن عکس ها به پیوست میباشد
با تشکر​

پیوست ها

• 12072013250.jpg
    12072013250.jpg
    70.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 12072013252.jpg
    12072013252.jpg
    62.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

z_kahdouei

عضو جدید
سلام. اول اینکه ببخشید نمیدونم جای درستی دارم سوالم رو می پرسم یا نه. خیلی گشتم و اینجا رو مناسب دیدم. میخواستم ببینم که این که برگ های گل محمدی ای که خریدم تقریبا به زردی میزنه به دلیل بیماریه؟
گل شمعدونی هم برگ های جدیدش سبز خیلی کمرنگه که به زرد میزنه. آیا بیماری داره؟
دوستان هیچ کس اطلاعی نداره دلیل زرد بودن این گل محمدی چیه؟

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام به احتمال قریب به یقین کمبود مواد غذایی علت زرد شدن محمدی است کاشت در باغچه با خاک مناسب یا کاشت در گلدان بزرگتر که دارای حجم بیشتری خاک است وهمچنین استفاده از کود دامی یا مرغی یاازته به مقدار خیلی کم در گلدان یا محلولپاشی با کودهای مناسب باعث رفع زردی میشود ضمنا اگر ته گلدان باز نباشد واب اضافه نتواند خارج شود و البته ابیاری زیادی نیز ممکن است سبب زردی شده باشد

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ما یه درخت گرددو داریم تقریبا 4ساله گردوهاش داره سیاه میشه و میریزه ازدرخت اوایل کم بود ولی سال به سال زیاد تر شد مشکلش چیه و چیکار باید کرد چند تاعکسشو برات گذاشتم
مشاهده پیوست 159988
مشاهده پیوست 159989تنه درخت

سلام ما یه دوتا درخت انگور داریم که بارش خیلی خوب ورشد درختم خوبه اما دوسه سالی هست که از زمان غوره انگورا یا کرم میخورن یا میگندن یه بخشی از برگ های درختم زرد میشه و میریزه
امسال مجبور شدیم وقتی غورن بچینیمشون الانم چند تا عکس ازش گرفتم ببینید اگه کسی میدونه بگه مشکل چیه وچیکار باید کرد
مشاهده پیوست 159992مشاهده پیوست 159993

سلام یه هلو داریم تازه هم کاشتیم ولی امسال پر از افت شده حشرات سبز روشن که زیر برگن و یه سرس که سفیدن رو ی برگ یرگ درختم یه جاهایی شیره داره
مشاهده پیوست 159997مشاهده پیوست 159998

سلام.
آقای hamedn123 عزیز ...
در مورد درختان گردو:
تصاویری که از تنه قرار دادید مشکلی رو نشون نمیده ... ترکیدگی یا کنده شدن پوست تنه درخت عوامل فیزیکی و غیرفیزیکی زیادی داره ... از این جهت نگران نباشید .
اما فکر میکنم مشکل این گردوها بلایت باکتریایی باشه ...
شما باید الان به فکر کاهش جمعیت عامل بیماری برای سال بعد باشید ... تمام میوه های آلوده و تمام سرشاخه هایی که روی اونها حتی یک میوه آلوده دیده میشه رو هرس کنید و از محل دور کنید ... یا عمیق زیر خاک کنید. الان با سموم مسی مثل کوپراویت و بردوفیکس به فاصله 1 هفته سمپاشی کنید. بهار سال بعد هم باید سمپاشی رو چند باری انجام بدید. اگر منطقه بارندگی زیاده و رطوبت محیط بالاست به فاصله یک هفته و اگر چنین نیست به فاصله 10 روز تا 2 هفته اقدام کنید. اولین سمپاشی بهاره قبل از سبز شدن باشه.

در مورد درختان مو:

اینطور که من از روی تصاویر متوجه شدم زرد شدن برگها توی کل شاخساره یکنواخت نیست و لکه ای هست ...
عکسی هم که مشخص کردید تخم هست رو فکر نمیکنم توده تخم باشه ... باید یه عکس با کیفیت و از خود توده ببینیم تا نظر بدیم.
و اینکه به درختان شما کرم خوشه خوار (میوه خوار) خسارت نرمالی میزنه ... لهیدگی و گندیدگی هم بخاطر زخمهایی هست که کرمها به میوه ها وارد میکنند.. برای کنترل این کرمها زمان تشکیل قوره ها با یک حشره کش سمپاشی داشته باشید بشرطی که بعد از سمپاشی از قوره یا برگ درخت استفاده نکنید. (سموم در این رابطه زیاده، به سم فروشی مراجعه کنید) (مثلا سم دیازینون در مصرف محدود، کرمها و زنجرکها و تریپس ها رو براحتی کنترل میکنه)
در مورد زرد شدن برگها هم باید برگها رو بررسی کنید که آثاری از رشد قارچ رو برگها دیده میشه یا نه ... در غیر اینصورت من فکر میکنم میتونه خسارت زنجرک های خانگی باشه که بصورت لکه ای هم فعالیت دارند... اگر فرض من درست باشه با سمپاشی ای که برای کرمها انجام میشه زنجرکها هم براحتی کنترل خواهند شد.

در مورد درختان هلو:

مشکلش همونطور که دوستان هم گفتن شته هست ... اون سفیدی ها هم پوسته پوست اندازی شده شته ها هستن ... سمپاشی با یه شته کش نفوذی کمکتون میکنه ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. اول اینکه ببخشید نمیدونم جای درستی دارم سوالم رو می پرسم یا نه. خیلی گشتم و اینجا رو مناسب دیدم. میخواستم ببینم که این که برگ های گل محمدی ای که خریدم تقریبا به زردی میزنه به دلیل بیماریه؟ گل شمعدونی هم برگ های جدیدش سبز خیلی کمرنگه که به زرد میزنه. آیا بیماری داره؟

سلام. زردی برگا بیشتر بخاطر کمبود نور و کمبود مواد غذایی هست. فکر نمیکنم مشکل بیماری ای داشته باشید ...
توی گل محمدی کمبود نور یا تنش ابی رو حدس میزنم ...
اصلاح آبیاری و تعویض مکان و گلدان مشکل رو برطرف میکنه

ببخشید نمیدونم گردوی باغ ما هم دچار این بیماری شده است یا نه؟ چون برگها یه کم کمرنگ تر از این عکس دوستمون هست. یعنی حالت سوختگی دارد ولی قهوه ای نیست زرد هستند، علائم کمبود هم نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید
درضمن عکس ها به پیوست میباشد
با تشکر​

فکر میکنم شما هم خیلی کم آنتراکنوز گردو رو داشته باشید ... البته عکسی که قرار دادید خیلی محدوده ... اما پیشنهاد میکنم یه بار سمپاشی کنید (در همین ایام) ... تا حد ممکن برگهای خشک شده رو هم جمع کنید و منهدمشون کنید.

fruitjun

عضو جدید
سلام
البته باید بگم این سوال بیشتر در محدوده ی رشته ی گیاهپزشکی هست اما تا جایی که من دیدم آفت توی درخت هلو خیلی شایع هست و خب باید از آفت کش استفاده کنید.
این موضوع ربطی به براده های آهن نداره. ریختن براده های آهن فقط آهن گیاه رو تامین میکنه. اونم نه الان بلکه وقتی آهن جذب گیاه شد.
موفق باشید.

abdolbaset5302

عضو جدید
سلام. دروست گرامی شما یکی از برگ هایی را که لوله شده با کنید و پشت آن را نگاه کنید اگر حشرات کوچکی را دیدید این بیماری نیست و آفتی به نام شته است که با سمومی مانند دیکلروس یا متا سیستوکس میتوانید آنها را از بین ببرید . البته این لوله شدن ها از بین نخواهند زفت و شما باید در همان ابتدا که یکی از برگ ها را دیدید که لوله شده این کار را میکردید . و همانطور که دوستان گفته اند اگر حشره ای را در پشت برگ ندیدید این لب شتری است و در اواخر زمستان با سم کاپتان و... میتوانید این بیماری را کنترل کنید.

factor

عضو جدید
با سلام چند سوال داشتم
اول اینکه چه فرقی بین نیسورون و فن پیروکسی میت هست و عموما کدام پیشنهاد میشه برای سم پاشی درختان میوه
علایم عمومی بیماری های قارچی درختان میوه چیه؟
و اینکه چه دلیلی میتونه داشته باشه وقتی که برگها نا منظم در شاخه های مختلف شروع به زرد شدن و ریزش میکنه و در نهایت منجر به خشک شدن درخت میشه
از بین شته کش ها مالاتیون بهتره یا دیازینون

elahehslm

عضو جدید
با سلام من تو نمونه عکسهایی که گذاشتید بیشتر احتمال می دم خسارت شته باشه، باید پشت برگهارو نگاه کنید اگه شته (حشره های ریز در این مورد عموما سبز یا قهوه ای روشن) دیدید باید با یه سم حشره کش سیستمیک مثل پریمور، کنفیدور (10 سی سی برای یه 20 لیتری نیاز دارید) درخت شمپاشی بشه، سم دیازینون در این مورد به خاطر اینکه برگها پیچیده شده خیلی موثر نیست.
اگه پشت برگها شته ندیدید و رنگ برگها رو به سرخی گذاشت به طوری که برگهای پیچیده سرخ رنگ شده و روی آونها یه لایه پودری شکل خاکستری نشست در این صورت درخت مبتلا به بیماری لب شتریه، این بیماری به باد سرخ هم معروفه، معمولا تو شرایط هوای مرطوب و جاهایی که رطوبت هوا بالا باشه بیشتر رخ میده پس اولین کار در صورت امکان حذف عامل ایجاد کننده رطوبت هستش معمولا تو باغهایی که بین درختها یونجه کاشته میشه یا علفهای بین درختها حذف و کنترل نمیشه بیشتر رخ میده، اگه تهداد برگهای پیچیده کم باشه توصیه میشه برگهای آلوده چیده بشن و سوزونده بشن و اگر زیاد باشه همونطور که گفته شد با سم قارچ کش کاپتان سمپاشی میشه، الان در حال حاضر سم نوردوکس وارد بازار شده که اثر بخشی فوق العاده ای تو این زمینه داره البته شاید برای یه تک درخت توی خونه زیاد به صرفه نباشه این سم با دوز سه دهم در هزار لیتر آب استفاده میشه امیدوارم توضیحات مفید بوده باشن :)

z_kahdouei

عضو جدید
سلام به احتمال قریب به یقین کمبود مواد غذایی علت زرد شدن محمدی است کاشت در باغچه با خاک مناسب یا کاشت در گلدان بزرگتر که دارای حجم بیشتری خاک است وهمچنین استفاده از کود دامی یا مرغی یاازته به مقدار خیلی کم در گلدان یا محلولپاشی با کودهای مناسب باعث رفع زردی میشود ضمنا اگر ته گلدان باز نباشد واب اضافه نتواند خارج شود و البته ابیاری زیادی نیز ممکن است سبب زردی شده باشد
خیلی ممنون از راهنماییتون. خاک گلدان رو عوض کردم تمامش خاک رس بود و مثل سنگ به هم چسبیده بود به طوری که حتی از گلدان جدا نمیشد. از ترکیب خاک و مقداری کود دامی استفاده کردم امیدوارم که مشکلش حل بشه.

jalaltatari

عضو جدید
با سلام چند سوال داشتم
اول اینکه چه فرقی بین نیسورون و فن پیروکسی میت هست و عموما کدام پیشنهاد میشه برای سم پاشی درختان میوه
علایم عمومی بیماری های قارچی درختان میوه چیه؟
و اینکه چه دلیلی میتونه داشته باشه وقتی که برگها نا منظم در شاخه های مختلف شروع به زرد شدن و ریزش میکنه و در نهایت منجر به خشک شدن درخت میشه
از بین شته کش ها مالاتیون بهتره یا دیازینون

سلام . فن پیروکسی میت خاصیت تماسی و نفوذی بسیار بالایی داره و از نقل و انتقال الکترون در میتوکندری ممانعت میکنه . با اثر ضربه ایی سریع برای سنین مختلف پوره ، کنه بالغ و تخم بکار میه . کنه قرمز و کنه نقره و کنه قرمز اروپایی در سیب رو میزنه . دوره کارنسش14 روزه . هگزی تیازوکس یا نیسورون کنه کش غیر سیستمیک ، تماسی و گوارشی با خاصیت تخم کش و پوره کشه . بهمراه خاصیت نفوذی از سطح برگ رو داره .کنه قرمز رو میزنه . دوره کارنسش حداقل 14 روزه .
با پ
وجه نوع کنه و جمعیت کنه ها هر دو مورد استفاده میشه و این بسته به بازدید و نظر کارشناس داره . من شخصا فن پیروکسی میت رو ترجیح میدم .
مالاتیون و دیازینون هر دو در یک سطح هستند با کمی برتری دیازینون نسبت به مالاتیون. پیشنهاد میکنم حشره کش پروتئوس با دوز 1 لیتر رو حتما استفاده کنید . نتایج بسیار مطلوبی خواهید گرفت .
2 سوال دیگرتون برای من مفهوم نبود . لطفا اطلاعات بیشتری در مورد مشکلتون بگید.

baran92

عضو جدید
سلام. من يه تازه واردم و با خيلي از چيزا هم اشنايي ندارم.اينجا اومدم ديدم نوشته مشاوره!! من يه درخواستي ازتون دارم ميشه در رابطه با اينده شغلي رشته گياهپزشكي بهم توضيح بدين؟!
پاييز ترم سه رو شروع ميكنم وهنوز رشتمو اونجور كه بايد دوست ندارم؛لطفا،خواهشا مرا ياري فرماييد؟:(:)

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از راهنماییتون. خاک گلدان رو عوض کردم تمامش خاک رس بود و مثل سنگ به هم چسبیده بود به طوری که حتی از گلدان جدا نمیشد. از ترکیب خاک و مقداری کود دامی استفاده کردم امیدوارم که مشکلش حل بشه.
خواهش میکنم البته با اب و هوای فعلی اکثر مناطق ایران هنگام تعویض گلدان باید سعی شود خاک اطراف ریشه ها نریزد وتا مدتی هم در افتاب سایه نگهداری شود

gmaissam

عضو جدید
با سلام
یکی از ذوستانم خاک گلدوناشو عوض کرده ولی بعداز یک ماه علایم داده من عکس علائمو میزارم بینید مشکل از چی میتونه باشه
خاک بادروبه از منطقه گرم وخشک
البته من نمکو رو سطح خاک گلدونادیدم وحدس میزنم کمبود پتاسیم ناشی از سدیم وکلر باشه
منتظر نظرات مهندسین عزیز هستم
Picture7.jpgPicture8.jpg

بالا