مشاوره ي گياه پزشکي

gmaissam

عضو جدید
سلام مبارزه و ریشکن کردن علف هرز سمجی مثل مرغ یا چایر بسیار زمانبر بوده و حوصله زیادی می خواهد و مبارزه زراعی و جمع آوری آن وخارج نموذن آن بهترین روش می با شد اگرچه مبارزه شیمیایی با سم گلیفوزیت یا رانداپ بمیزان 5-10لیتر در هکتار نیز با لحاظ موارد ایمنی درختان وپرهیز از ابیاری تا مدتی موثر می باشد
درسته مرغ بسیار سمجه،وبهتریم مبارزه تلفیق از مکانیکی وشیمیایی است ،اما آبیاری باید انجام گیرد ،چون درشرایط تنش خشکی ،فعالیت شیرابه ودرکل فتوسنتز بسیار محدوده،وباتوجه به سیستمیک بودن رانداپ،این مورد تاثیر سویی بر رفتار سم میگذارد

gmaissam

عضو جدید
بهترین وموثرترین سم جهت مبارزه با علف هرز چچم در مزرعه گندم چه سمی است
ایلوکسان یکی از بهترین هاست ولی توجه کنید ممکن است به این علف کش مقاوم شده باشن بهتره سموم گروه فوپ ها رو آزمایش کنید تا بهترین رو انتخاب کنید

ارغوان67

عضو جدید
سلام ی راه حل خوب واسه مبارزه با سوسک پولن خوار چی هست؟
چ سمی بهتره و از کدوم گیاه ب عنوان تله میشه استفاده کرد؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
عامل این بیماری و روش درمان چیست؟ لطفا راهنمایی کنید. مشاهده پیوست 143564

به نظر میرسه عامل اصلی ضعف درخت بوده وسوسکهای پوستخوار به آن حمله کرده مثل پوستخوار ثانوی پسته Estenoborus perrisi واگر قارچی روی آن باشد بعد از حمله این سوسک بوده مثلا قارچ ناتارسیا اگه اشتباه نکم که درصورت وجود آن نقاط سیاه هم زیر پوست باید دیده شود.

coleopter

عضو جدید
سیاه شدن سر شاخه پسته

سیاه شدن سر شاخه پسته

سلام علت سیاه شدن سر شاخه های پسته تو این عکس چیه و چگونه کنترل میشه؟07042013260.jpg07042013261.jpg
پوسته حالت ذغالی دارد.

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام علت سیاه شدن سر شاخه های پسته تو این عکس چیه و چگونه کنترل میشه؟مشاهده پیوست 145133مشاهده پیوست 145134
پوسته حالت ذغالی دارد.

سلام.
به نظر من خشکیدگی سرشاخه که اصطلاحا شانکر نیز میگویند هست.که علایم به صورت سیاه شدن ظاهر وبیشتر درمحل های هرس ویا زخمهایی که بصورت ناخواسته ویا توسط حشرات ایجاد شده شروع میشود.عامل آن قارچ هست و احتمالا بیشتر قارچ Nattrasia mangiferae است . وقوع آلودگی درتمام فصول سال است اما بیشتر درزمان هرس وبرداشت رخ میدهد.تیر ومردارد بیشترین پیشرفت را دارد وپاییز کمتر است. رقم اوحدی خیلی حساس است.کمبود پتاسیم باعث تشدید این بیماری میشود.بادامی ریز زرندی مقاومترین رقم هست.دوقارچ دیگر هم باعث این مشکل میشوند سیتوسپورا و پاسیلومیسیس که اهمیتشان کمتر از اولی است.
سمپاشی با محلول بردو فیکس ویا اکسی کلرور مس 2تا 3 درهزار بعد از هرس وبرداشت محصول-هرس شاخه های آلوده 10 تا 15 سانتیمتر زیر قسمت سیاه شده وسوزاندن.تقویت وکوددهی.

jalaltatari

عضو جدید
ایلوکسان نیز از گروه فوپ می باشد اگر مطمئن به پدیده مقاومت هستید بهترین گزینه استقاده از علفکش آتلانتیس با دوز 1.5 می باشد . حتی دیده شده با دوزهای پایینتر مانند1.25 وحتی 1 لیتر نیز کنترل خوب بوده ولی به هیچ عنوان استفاده با دوزهایی غیراز1.5 اتلانتیس توصیه نمیشود

jalaltatari

عضو جدید
ایلوکسان یکی از بهترین هاست ولی توجه کنید ممکن است به این علف کش مقاوم شده باشن بهتره سموم گروه فوپ ها رو آزمایش کنید تا بهترین رو انتخاب کنید
ایلوکسان نیز از گروه فوپ می باشد اگر مطمئن به پدیده مقاومت هستید بهترین گزینه استقاده از علفکش آتلانتیس با دوز 1.5 می باشد . حتی دیده شده با دوزهای پایینتر مانند1.25 وحتی 1 لیتر نیز کنترل خوب بوده ولی به هیچ عنوان استفاده با دوزهایی غیراز1.5 اتلانتیس توصیه نمیشود.

jalaltatari

عضو جدید
سلام ی راه حل خوب واسه مبارزه با سوسک پولن خوار چی هست؟
چ سمی بهتره و از کدوم گیاه ب عنوان تله میشه استفاده کرد؟
باید توجه داشت گیاهانی که بنظور تله کشت میشوند به جهت به دام انداختن و مبارزه شیمیایی با سسک بروی انان میباشد. بدین منظور میتوان از ارقام کلزاهای زودگل ده و یا از علف های هرزی مثل تربچه وحشی و خردل وحشی به صورت کشت در فئاصل مشخصی به صورت نواری استفاده کرد .
به منظور پایین اورد خسارت به کلزا بهتر است سم پاشی در اوایل گلدهی صورت پذیرد . توجه به این نکته که استقاده از سمومی باید شود تا کمترین اثر منفی به روی زنبورهای عسل را داشته باشد .
سمومی نظیر زولون با دوز 2.5 بسیار شایع بود ولی بعد از حذف این سم از فهرست مجاز سموم بهترین سم می تواند خشره کش بیسکایا با دوز 400 یا 500 سی سی در هکتار باشد .
استفاده از تله های آبی رنگ نیز در صورتیکه تراکم آفت زیاد نباشد راه دیگر مبارزه است .
سم پاشی ترجیحا در صبح و یا بهنگام غروب صورت پذیرد تاکمترین زیان به زنبورهای عسل وارد نماید.
در باغات میوه
پخش و مخلوط كردن كودهاي حيواني براي جلوگيري از زمستانگذراني حشرات کامل در آن
شخم كف باغ در اواخر پاييزو اگر ممکن بود در اواخر زمستان
تكاندن درخت هنگام صبح و جمع آوري سوسکها و کشتن آنها
كاربرد تله هاي سطلي آبي رنگ محتوي مخلوط آْب و مایع ظرفشویی
كشيدن تورهاي از جنس نايلوني محكم يا فلزي نرم روي درختان: اين روش براي درختان هلو
و شليل كه زودتر گل مي دهند و درصد خود گرده افشاني در آنها بسيار بالاست و سايز
درخت امكان كشيدن تور روي درخت را مي دهد بسيار موثر است

مورچک

عضو جدید
عکس های ازلکه شکلاتی باقلاجهت ارائه نحوه مبارزه از سوی دوستان

عکس های ازلکه شکلاتی باقلاجهت ارائه نحوه مبارزه از سوی دوستان

Picture 312.jpgPicture 312.jpgPicture 311.jpg

آخرین ویرایش:

gsm1

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
باسلام
درمنطقه طالقان مورد مشابهی روی درختان گردو مشاهده وتقریبن مالک باغ ناامید شده بود.
بااستفاده از ترکیب کودی زیر مشکل رفع شد.(البته hfarda2011نیز اشاره به کمبود نموده اند).
ترکیب کودی پیشنهادی:
1-آمینو اسید (کیفیت مناسب) 1درهزار
2-کودمیکرو(به فرمولاسیون روی بسته توجه شود ومارک مناسب باشد) یک ونیم درهزار
3-کود حاوی کلسیم حدود 30% (به فرم کربوکسیلات )وحاوی حدود 1%بور 3درهزار
ترکیب بالا بصورت یکبارمحلول پاشی
سپس یکبار محلول پاشی ترکیب زیر(15-20 روزبعد):

1-آمینو اسید (کیفیت مناسب) 1درهزار
2-کودمیکرو(به فرمولاسیون روی بسته توجه شود ومارک مناسب باشد) یک ونیم درهزار
3-کود NPK بادرصد پتاس بالا(پس ازاین محلول پاشی رشد رویشی کاهش مییابد) حداکثر 3درهزار
توجه شود محلول پاشی صبح زود یا عصرصورت گیرد.

بقیه توصیه هااز دوستان گیاه پزشک گرفته شوند.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

jalaltatari

عضو جدید

استفاده از ارقام مقاوم یکی از بهترین روشهایی است که میزان خسارت و هزینه در واحد سطح را کاهش میدهد .
بهترین سم برای کنترل این بیماری سم رورال شرکت بایر می باشد . ولی متاسفانه در ایران موجود نمی باشد .استفاده از ایپرودیون+کاربندازیم(رورال تی اس ) و همچنین اکسی کلرور مس می تواند تاثیر مناسبی در کنترل بیماری داشته باشد . دقت شود اکسی کلرور مس در هنگام گلدهی باقلا استفاده نشود.

smahdih

عضو جدید
کسی میدونه مشکل این درخت چیه؟

کسی میدونه مشکل این درخت چیه؟

با سلام و درود

یه درخت هلو تو حیاط داریم که نمیدونم چرا آفت بهش زده و مشکل دار شده، من از برگ هاش عکش گرفتم و براتون بارگذاری کردم، میتونید بهم بگید باید چکار کنم؟
چند روز پاش یکم براده آهن گرفتم و پا درخت ریختم ، کارم درست بود؟

تو پستای بعدی عکسای بیشتری گذاشتم

پیوست ها

• IMG_0262.JPG
    IMG_0262.JPG
    32.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0263.JPG
    IMG_0263.JPG
    33.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

smahdih

عضو جدید
اینم عکسای بیشتر

پیوست ها

• IMG_0265.JPG
    IMG_0265.JPG
    31.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0268.JPG
    IMG_0268.JPG
    78.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

smahdih

عضو جدید
اگه از جاهای دیگه درخت عکس خواستید بگید بگیرم...

پیوست ها

• IMG_0271.JPG
    IMG_0271.JPG
    32.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

مورچک

عضو جدید
ببخشید چه توضیحی باید داد راهنمایی کنید و همچنین مبنای دریافت امتیاز وپست چگونه می باشید

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید چه توضیحی باید داد راهنمایی کنید و همچنین مبنای دریافت امتیاز وپست چگونه می باشید
الان شما يه عكس گذاشتيد درسته.. براي اين عكس يه تاژيك زديد...
بايد درموردش بحث كنيد درمورد اين موضوعتون مطلب بزاريد.. تا دوستان عكس رو ميبينن ..شوكه نشن.. درموردشم اطلاعات داشته باشن..
چرا بوجود اومده.. و غيره.. ديگه خودتو متوجه ميشيد.. چه مطلبي بزاريد.متشكرم

ارغوان67

عضو جدید
با تشکر از راهنماییتون
واسه باغ گلابی و به کلی خسارت وارد کرده من تنها پیشنهادی ک تونستم ب باغدار بدم استفاده از سطل های آبی رنگ محتوی اب و مایع بود
ایا سم بیسکایا تاثیر داره؟؟؟چند بار استفاده بشه ؟و کی؟
ی سوال دیگه ایا گیاهان تله مثل اونایی ک گفتین تاثیر داره؟
خواستم مقالاتی درابطه با کنترل این آفت پیدا کنم ولی مورد خاصی پیدا نکردم

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سوال

سوال

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گل و محترمم.
یک مشکلی برای من پیش اومده ممنون میشم کمکم کنید. مشکلی که برام پیش اومده مربوط هست به گیاه ذرت.
همانگونه که در در عکس های زیر می بینید حاشیه برگ های ذرت به رنگ بنفش در میان و رگبرگ وسطی هم به همین صورت در میاد. ممنون میشم بهم بگین مشکلش چی میتونه باشه. متشکرم :gol:
احتمالاتی که من خودم میدم این هست که کمبود فسفر ممکنه داشته باشه. ولی با توجه به نوع آنالیز خاک کمبود فسفری نداشتیم. پس کلاً با توجه به این شکل ها شما چه نتیجه ایی میگیرید. متشکرم
:gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک مشکلی برای من پیش اومده ممنون میشم کمکم کنید. مشکلی که برام پیش اومده مربوط هست به گیاه ذرت.
همانگونه که در در عکس های زیر می بینید حاشیه برگ های ذرت به رنگ بنفش در میان و رگبرگ وسطی هم به همین صورت در میاد. ممنون میشم بهم بگین مشکلش چی میتونه باشه. متشکرم :gol:
احتمالاتی که من خودم میدم این هست که کمبود فسفر ممکنه داشته باشه. ولی با توجه به نوع آنالیز خاک کمبود فسفری نداشتیم. پس کلاً با توجه به این شکل ها شما چه نتیجه ایی میگیرید. متشکرم

فكر ميكنم اينجامراجعه كني جوابتو بگيري....

http://www.kavinco.com/Disease/Plant.asp?PlantID=126

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی

jalaltatari

عضو جدید

با سلام.
كمبود پتاسيم باعث بيرنگ شدن ساقه و برگ گياه، تاخير در رشد گياه، زرد و قهوه اي
كمرنگ شدن برگ میشه و بافت مردگي كه از نوك برگهاي پير تر شروع مي شه و ايجاد
نوارهاي قرمز رنگ در ساقه پائيني و سطح برگ از ديگر علائم كمبود پتاسيمه.

براي رفع علائم كمبود، كود
روي، فسفر و پتاس باید مصرف بشه.

jalaltatari

عضو جدید
با تشکر از راهنماییتون
واسه باغ گلابی و به کلی خسارت وارد کرده من تنها پیشنهادی ک تونستم ب باغدار بدم استفاده از سطل های آبی رنگ محتوی اب و مایع بود
ایا سم بیسکایا تاثیر داره؟؟؟چند بار استفاده بشه ؟و کی؟
ی سوال دیگه ایا گیاهان تله مثل اونایی ک گفتین تاثیر داره؟
خواستم مقالاتی درابطه با کنترل این آفت پیدا کنم ولی مورد خاصی پیدا نکردم

ارغوان عزیز سلام:
معمولا در بهار سوسک های پلن خوار به باغهای گلابی به سیب آلو و گیلاس حمله می کنند..باید توجه داشته باشی که اگه جمعیت سوسک ها زیاد باشه حتما باید مبارزه شیمیایی با سمومی که قبلا قید کردم صورت بگیره . اگه هم جمعیت زیاد نباشه تنگ شدن گلها و در نهایت درشت شدن میوه ها رو در بر داره.
به باغدار هاتون ایت توصیه ها رو گوش زد کنید .
از کشت مخلوط درختان مختلف اجتناب کنن
اگه کود دامی در باغشون دپو کردن یا اونها رو بسوزونن و یا در زیر خاک کنن .
در مورد درختان جوان زیر پای درخت یه زیرانداز پهن کنن و با تکوندن درخت حشرات به دام افتاده رو از بین ببرن
زمان سم پاشی با توجه به پیش اگاهی کارشناسان منطقه صورت بگیره این زمان معمولا پس از ریزش سه چهارم گلبرک ها می باشد . استفاده از سم بیسکایا با دوز300 الی 400 سی سی در هزار لیتر اب تاثیر بسیار مطلوبی خواهد داشت .

seyyed abdullah

عضو جدید
سلام عزیزم......
به نظر من بهترین راه مبارزه با خر خاکی مرغه!!!!!!
چون برای پیدا کردنش حاضره زمین را بکنه :surprised:;)
ولی من یه مشکل بزرگتر دارم:mad:
یه جونور که نمیدونم چی هست شبا از خاک میزنه بیرون و زمین و پای ریشه های درختا را سوراخ سوراخ میکنه:cry:
هر روز صبح چندین سوراخ جدید:cry:
سوراخا به قطر 1 ال 2 سانتی متر و عمق نا معلوم به نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:
اون آبدزدکه تو میتونی سم سوین استفاده کنی.................................................. همچنین میتونی
به کلینیک های گیاهپزشکی مراجعه کنی و مشاوره بگیری

بالا