مشاوره ي گياه پزشکي

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
با سلام
یکی از ذوستانم خاک گلدوناشو عوض کرده ولی بعداز یک ماه علایم داده من عکس علائمو میزارم بینید مشکل از چی میتونه باشه
خاک بادروبه از منطقه گرم وخشک
البته من نمکو رو سطح خاک گلدونادیدم وحدس میزنم کمبود پتاسیم ناشی از سدیم وکلر باشه
منتظر نظرات مهندسین عزیز هستم
مشاهده پیوست 162262مشاهده پیوست 162263
s
سلام اگه گیاهتون اسپاتی فیلوم هست که تقریبا به همین شکل سوختگی برگ در یه سری از اسپاتی ها برای من هم اتفاق افتاد بخصوص در فصل تابستان که برای تولید کننگان انهم تا انجا که من پرسیدم وجود داشت ولی درمان اون گرچه میگفتند با اکسی کلرور مس نسبتا جواب گرفتند ولی من که بامصرف انواع سم جواب خوبی نگرفتم نکته جالب اینکه مسری بود و به اکوبا و ارالیا هم منتقل شد ولی در اسپاتی که امسال ا ز جای دیگری خریدم موردی ندیدم ولی باز اسپاتی سال قبل با گرم شدن هوا دوباره دچار سوختگی شد

تیرنگ

عضو جدید
پروانه های چوبخوار یا کرمهای خراط که از خانوادهCossidae ) ( هستند این حشره به حالت لاروی از چوب تنه وسرشاخه درختان میوه از جمله سیب تغذیه میکند دوگونه از آنها در کشور ما از اهمیت برخوردارند پروانه فری یا (zeuzera pyrina ) این پروانه به تعداد زیادی از درختان مثمر وغیرمثمر حمله می کند به درختان سیب وگردو ونارون بیشتر از سایرین علاقه دارند در نواحی گرمسیر وجلگه های گرم که فصل رویش طولانیتر است خسارت بیشتری وارد می کند در این مناطق این افت به تنهایی می تواند درخت مبتلا را از بین ببرد کرم خراط در زمستان به صورت لاور در داخل تنه وشاخه های درخت زندگی می کند با دیدن فضولات قهوه ای رنگ که همراه با خاک اره از سوراخهای تنه وشاخه ها بیرون می ریزد می توان به وجود آنها پی برد لارو کامل به طول 30-35 میلی متر وبه رنگ سبز مایل به صورتی است که روی بدن آن خالهای فراوانی به رنگ قهوه ای تیره وجود دارد کپسول سر وپشت سینه قهوه ای رنگ است لارو ها زمستانه در بهار به دو دسته تقسیم می شود اولین گروه که در سنین بالا هستند با ایجاد سوراخی در قسمت خروجی انتهایی دالانی که حفر کردند به شفیره تبدیل می شوند گروه دوم که کوچکتر هستند وهنوز تغذیه آنها کامل نشده در داخل دالانها باقی می مانند وبه جویدن نسج چوبی تنه وشاخه ها ادامه می دهند بعد از یک سال در بهار سال بعد به مرحله سری اول می رسند وبه شفیره تبدیل می شوند ظهور حشرات کامل از اویل خرداد تا اواخر شهریور ادامه دارد شکم پروانه ماده نسبتا بزرگتر و سنگین تر است واغلب قادر به پرواز نیستند به همین دلیل به آسانی شکار پرنده گان می شوند ولی حشرات نر سبکتر وشبها به پر واز در می آیند عرض بالها ی باز آنها حدود 5 تا 6 سانتی متر است روی بالها وبدن خالهای آبی متمایل به سیاه دیده می شود حشرات ماده پس از جفت گیری در شکاف پوستک ها و دهانهء سوراخ وحتی روی خاک تخم ریزی می کنند . تخمها کروی وبه رنگ صدفی ومجتمع هستند هر حشره ماده قادر است 400 تا 800 عدد تخم بگذارد تخم ها پس از ده روز باز می شوند ولارو ها پس از خروج از تخم به قسمتهای نرم وجوان سر شاخه ها می روند واز محل اتصال دمبرگها وارد شاخه ها می شوند سر شاخه هایی که مورد حمله قرار می گیرند از محل ورود کرم به بالا خشک می شوند و اگر هرس نشوند به همین حالت تا زمستان روی درخت خواهند ماند لارو ها به تدریج در مغز شاخه ها باحفر کانال به طرف قسمتهای کلفت تر پیش می روند و به تغذیه وتکامل خود ادامه می دهند این حشره هر یک یا دو سال یک نسل جدید ایجاد می کند دشمنان طبیعی این آفت در حالت لاروی مرغ ها از جمله دار کوب ها هستند تخم آنها برای مورچه طمعه لذیذی است به علاوه چند گونه از زنبور ها پارازیت لاروها وشفیره های این آفت محسوب می شوند درختان گردو چون قوی هستند آن را بهتر از سیب وسایر درختان تحمل می کنند و به همین دلیل کمتر معالجه می شوند در نتیجه بعد از چند سال محل امنی جهت پرورش وانتشار این آفت خواهند شد به همین دلیل باید از کاشتن درخت گردو در مجاورت باغهای سیب حتی الامکان خودداری شود کاری که در کشور ما کمتر به آن توجه می شود وتقریبا’’ در همه جا در باغهای سنتی گردو به عنوان درختی حاشیه ای در کنار باغهای سیب وجود دارد. یکی از مؤثرترین طرق مبارزه با این آفات ، بازدید مرتب در فصل ظاهر شدن و درآمدن تخمها از درختان است. اگر سرشاخه هایی که در اثر ورود کرم پژمرده شده اند و به خوبی نمایان هستند ، تا چند سانتیمتری پایین محل پیش روی لاروها مرتب قطع شوند و کرمها را بسوزاند ، در جلوگیری از شیوع این آفات آن خیلی مؤثر خواهد بود. فروکردن سیمهای فولادی در سوراخ های تنه و زخمی کردن و کشتن لاروهای مستقر در دالانها ، روش دیگری برای از بین بردن لاروهای مسنتر است. استفاده از خمیر آنتی تارلو ( Anti tarlo ) نیز مؤثر است. این خمیر را ، که به صورت خمیر دندان در داخل لوله قرار دارد ، می توان از طریق انژکتور خاصی که روی ان نصب شده است درون دالانها قرار داد. پس از بستن دهانه سوراخ با چسب باغبانی ، با تبخیر تدریجی سم محتوی خمیر ، لاروها خفه می شوند و از بین خواهند رفت .
پروانه کرم جگری ( Cocssus Ligniperda یا Cocssus Cocssus) خسارت این آفت کم و بیش شبیه کرم خراط است و بیشتر در نواحی سردسیر و مربوط شیوع دارد. پروانه ای است به رنگ قهوه ای متمایل به خاکستری ، عرض بالهای آن به 80 میلیمتر می رسد. خسارت آن به اندازه پروانه فری نیست. لاروها مدتی زیر لایه کامبیم تغذیه می کنند و برخلاف کرم خراط کمتر به سراغ شاخه های جوان می روند و بیشتر در داخل استوانه مرکزی شاخه های کلفت در داخل دالانهای کج و معوج زندگی می کنند.
پروانه زنبوروش سیب ( Synanthedom Tabaniformis ) این پروانه از حیث ظاهر در وهله اول با زنبورها اشتباه می شود. اندام آنها باریک و کشیده ، و بالهای جلو مثل زنبورها شفاف است که در بعضی قسمتها چند تا پولک دارد. رنگ آنها آبی فلزی است و تمام مفاصل شکم را پولکهایی به رنگ آبی تیره می پوشاند. حشرات ماده تخم خود را در شکاف تنه ، به خصوص در محل زخمهای پوست قرار می دهند. نسبت به درختان مسن و ضعیف کشش بیشتری دارند. تخمها به فاصله یک هفته تا ده روز باز می شوند و لاروها از طریق شکافها و یا زخمهای مجاور به زیر پوست را پیدا می یابند. محل فعالیت کرمها با توده های قهوه ای تیره و نرم ، که روی شکافها جمع شده اند ، مشخص می شود. اگر پوست درخت را در این محل ها پس بزنیم لاروهای سفید رنگ با سر وپشت تیره وسینه سیاه دیده خواهند شد که بیشتر در حد فاصل بین بافتهای زنده وقسمت های سیاه شده پوست مشاهده می شوند .لاروها به محض تماس با دست یا چاقو ماده قهوهای رنگی از دهان خود بیرون می ریزند از محل فعالیت لارو ها زیر پوست شیره گیاهی مخلوط با فضولات حشره به صورت ماده قهوه ای رنگ بیرون می ریزد که علامتی از حضور آفت است لاروهای این پروانه در زیر پوست دالانهای پیچ در پیچ حفر می کنند که آنها را از فضولات خود پر می کنند در بعضی ارقام این فعالیت ها موجب به وجود آمدن برآمدگیها یی به صورت گال روی پوست شاخه های مبتلا میشود بهترین روش مبارزه با این آفت رعایت اصول صحیح باغداری وپرهیز از وارد آوردن هر گونه زخم وخراش به پوست تنه وشاخه هاست محل زخم ها حاصل از بریدن شاخه ها وهرس یا هر زخمی باید بلافاصله باچسب باغبانی پوشانیده شود قوی بودن درختان ودسترسی به آب وکود کافی تا حد زیادی درختان رااز این آفت وآفتهای مشابه مصون مصون نگه می دارد دادن کود های ازته وانجام آبیاری مرتب وکافی موجب رشد سریع پوست وخفه شدن لاروها می کند

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام خوبین ؟ ببخشین میشه بهم بگین این برگا چه مرگشونه ؟!
IMG.jpgIMG_0001.jpg

phdazmoon

عضو جدید
مبارزه با کرم خراط | پروانه فری یا کرم خراط

مبارزه با کرم خراط | پروانه فری یا کرم خراط

[h=3]مبارزه با کرم خراط | پروانه فری یا کرم خراط[/h]
پروانه فری یا کرم خراط (Leopard moth)
Zeuzera pyrina
(Lep: Cossidae)
سایت کشاورزی ایران – مقالات حشره شناسی : این حشره به گونه‌های بسیاری از درختان مثمر و غیرمثمر حمله می‌کند. از درختان مثمر سیب میزبان اصلی آن در ایراناست ولی خسارت آن روی گلابی، به و گردو نیز دیده شده است. از گیاهان غیرمثمر می‌توان به افرا، بیدمشک، بید، نارون، بوط و زبان گنجشک اشاره نمود. در دنیا ۱۵۰ میزبان برای آفت ذکر شده است. درخت سیب به این آفت خیلی حساس و زود از پا درمی‌آید در حالیکه گردو تا حدودی مقاوم است.
[h=3]دستورالعمل مبارزه با کرم خراط[/h]الف : پیشگیری
آبیاری مناسب
کمبود آب و ایجاد تنش های آبی حتی برای یک دوره آبیاری در ماههای گرم سال ، مهمترین عامل در جلب این آفت می باشد. بنابر این دادن آب به خاک در دوره های مشخص و لازم اولین شرط در پیشگیری و کنترل است .
تقویت درختان
حشرات چوبخوار قادرند درختان ضعیف را از فواصل دور تشخیص داده و به ضعف آنها پی ببرند بنابراین درختان ضعیف را می بایست طبق توصیه های کارشناسان آب و خاک منطقه با کودهای دامی و شیمیائی تقویت کرد.
کنترل و درمان
پوشاندن مدخل دالانهای فعال لاروی
این دالانها با ترشح شیرابه و همچنین تجمع و ریزش فضولات نارنجی رنگ لاروی از مدخل آنها مشخص می باشد.
برای پوشاندن این دالانها می توان از چسب مخصوص زئوزران که دارای چسبندگی فوق العاده و دائمی بوده استفاده نمود ، سایر روشهای پیشنهادی قبلی مانند مفتول فلزی،سرنگ و پنبه مسموم و یا استفاده از گل و مل برای مسدود کردن مدخل موقتی بوده و مدخل ورودی (خروجی) باز مانده ویا پس از مدتی باز میشوند که در سالهای بعد مجدادا توسط این آفت و یا آفات مشابه مورد استفاده قرار میگیرد وموجب طغیان آفت میشود.
استفاده از تله فرمونی
ازاین تله به صورت زیر می توان استفاده کرد :
استفاده از روش شکار انبوه : در این روش به ازای هر هکتار ۱۰ عدد تله دلتا محتوی فرمون پروانه زنبور مانند کار گذاشته می شود . بهتر است نله ها سبز رنگ باشند ودر درختان با ارتفاع بالای ۶ متر در زیر محدوده کانوپی درخت گذاشته شود .
سمپاشی
تجربه نشان داده است که به دلیل طولانی بودن دوره خروج ، تخمریزی و نفوذ لاروها و همچنین فعالیت این لاروها در داخل بافت میزبان سمپاشی نه تنها فایده ای نداشته بلکه با ازبین بردن دشمنان طبیعی آفت باعث افزایش آفت نیز می شود.
هرس
در درختانی مثل گردو که از ذخایر ملی کشور بوده و ارزش بسیار زیادی برای کشاورزان دارند هرس شاخه های نازک که در ارتفاعات بوده اصولا عملی نیست و هرس و یا صحیحتر بگوییم قطع تنه اصلی و شاخه های فرعی آن اصولی نبوده و نباید اجرا شود چرا که با ایجاد شاخه های نرم و زیاد در سالهای آتی مکان مناسبی را برای نفوذ اولیه آفت ایجاد می نماید. لذا هرس شاخه های اصلی و فرعی اصلا توصیه نمیشود.
با توجه به روش های کنترلی علیه این آفت در حال حاضر استفاده از چسب مخصوص با ۸۵ درصد کنترل و تله فرومونی با ۱۵ درصد کنترل در کاهش جمعیت این آفت موثر می باشد.
منبع :سایت کشاورزی ایران

phdazmoon

عضو جدید
[h=2]ضرورت مبارزه با آفت کرم خراط در باغهای گردوی آذربایجان شرقی[/h]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به آلودگی باغهای منطقه به آفت کرم خراط بر لزوم مبارزه با این آفت و همکاری کشاورزان در این خصوص تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان ، دکتر مسعود محمدیان در جلسه بررسی شیوه های مبارزه با آفت کرم خراط با اشاره به خشکسالی سالهای گذشته گفت : این خشکسالی ها باعث هجوم انواع آفت به استان آذربایجان شرقی شده است و برخی آفات نظیر کرم خراط درختان گردو را در برخی از مناطق حاشیه دریاچه ارومیه تهدید می کند. وی بر ضرورت مبارزه با آفت کرم خراط در باغهای گردوی استان تاکید کرده و افزود : علاوه بر شیوع این آفت در برخی از مناطق استان ، متاسفانه خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی و کاهش شدید سطح آبهای زیر زمینی نیز تهدیدی جدی برای کشاورزی منطقه است. دکتر محمدیان با بیان اینکه هجوم پروانه فری (کرم خراط) طی سالهای اخیر به بخش کشاورزی ، خسارت جبران ناپذیری به باغداران این بخش وارد کرده است ادامه داد: این آفت دارای میزبان های متعددی از جمله گردو و تعداد زیادی از درختان غیرمثمر می باشد وبا ورودبه منطقه موجب نگرانی باغ داران این بخش خصوصاً باغ های گردو را فراهم ساخته است. وی بر ضرورت آشنایی باغداران نسبت به خطرات درختان در معرض آسیب این آفت (پروانه فری) تاکید کرده و افزود : تشکیل کلاسهای متعدد از سوی کارشناسان ترویج بایستی در اولویت برنامه های کاری مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی باشد تا باغ داران بدانند که این آفت می تواند با ایجاد دالان های عمیق و طولانی در شاخه ها و تنه درخت گردو ، از درون ، آنها را خالی و عملاً زمینه سقوط شاخه ها را با کوچک ترین ضربه و یا فشار وارده فراهم کند.

Vahied REZA

عضو جدید
باسلام و عرض خسته نباشید
سال گذشته دو تا نهال هلو کاشتم و امسال شاخه ای که زده برگها متراکم و داخل هم در آمده و شاخه کوتاه مانده من باید چکار کنم در ضمن داخل برگها مورچه پره06072013273.jpg

آخرین ویرایش:

Vahied REZA

عضو جدید
و سوال دوم در مورد درخت گلابیه یعنی نهال گلابی برگهاش پیچ خورده و بعضا سیاه شده یکبار هم سم دیازنون زدم یک ماه پیش ولی فرقی نکرد لطفا" راهنمایی کنید

rezarst1911

عضو جدید
سلام دوستان
توی حیاط دوتا درخت داریم.گردو و زرد الو
برگ های گردو چند هفته ای شروع کرده به قهوه ای شدن از کنار . خشک شدن. درخت زرد الو هم برگ هاش از کناره ها زرد میشه و روی برگ دایره هایی به اندازی نخد و عدس زرد میشه
میخواستم بدونم چه بیماری گرفتن و راه حلش چیه؟
این دو درخت در کنار هم تقریبا تو فاصله 1.5 متری از هم هستن. پارسال بار خوبی دادن ولی امسال بار ندادن
ممنون

gmaissam

عضو جدید
با سلام و درود

یه درخت هلو تو حیاط داریم که نمیدونم چرا آفت بهش زده و مشکل دار شده، من از برگ هاش عکش گرفتم و براتون بارگذاری کردم، میتونید بهم بگید باید چکار کنم؟
چند روز پاش یکم براده آهن گرفتم و پا درخت ریختم ، کارم درست بود؟

تو پستای بعدی عکسای بیشتری گذاشتم
با سلام
دوست عزیز
گیاهان آهنی رو جذب میکنند که محلول در آب باشد،بنابراین براده ،کاری برای گیاه نمی کند
اما درمور د مشکل باید بگم که احتمال شته سبز وجود دارد پشت برگ ها رو نگاه کنید اگه حشره ایی بود از سموم سیستمیک حشره کش مثل پریمور ومتاسیستوکس استفاده کنید ودر ساعات خنک روز محلول پاشی کنید دقت کنید به هیچ وجه از دیمتوات استاده نکنید

mahmood.A

عضو جدید
بیماری لب شتری هلو است:D
عاملTaphrina deformans
کنترل:
- برای کنترل بيماری پيچيدگی برگ هلو دو نوبت سمپاشی با ترکيب بوردو 1% ،
اولی در پائيز پس از ريزش 50% برگ ها و دومی در اواخر زمستان قبل از تورم جوانه ها توصيه می شود .

Plant Disease Control , Oregan State University , U.S.A

2- سمپاشی با ترکيب بوردو يک نوبت دراواخر پائيز پس از ريزش برگ ها و يا در اواخر زمستان قبل از تورم جوانه ها توصيه می شود . بايد توجه شود که پس از باز شدن جوانه سمپاشی اثر ندارد .
Paul C. Pecknold , Extension Plant Pathologist , U.S.A.

3- پس از آلودگی برگ ها ديگر مبارزه ممکن نخواهد بود چون آلودگی زمان تورم جوانه ها روی می دهد . سمپاشی با ترکيب بوردو پس از ريزش برگ ها و يا در اواخر زمستان قبل از تورم جوانه ها توصيه می شود .

Paula Flynn , Department of Plant Pathology , Iowa State University , Ames , Iowa, U.S.A
4- دو نوبت سمپاشی با ترکيب بوردو توصيه می شود . سمپاشی اولی در دوره خواب درخت و سمپاشی دومی قبل از تورم جوانه ها و زمانی که هنوز رنگ جوانه ها عوض نشده می باشد .
University of California , Agriculture and Natural Resources , U.S.A.

5- با يک نوبت سمپاشی با ترکيب بوردو در پائيز قبل از برگ ريزان و يا در بهار قبل از متورم شدن جوانه ها بيماری کنترل می شود . اگر خطر بيماری شديد باشد سمپاشی در هر دو زمان توصيه می شود .
Bruce Watt , Plant Pathologist , Pest Management Office , Orano , U.S.A.

6- سمپاشی با ترکيب بوردو در دوره خواب توصيه می شود . سمپاشی ممکن است در پائيز پس از ريزش برگ ها يا در اوايل بهار 3 تا4 هفته قبل از متورم شدن جوانه ها انجام شود . سمپاشی پس از باز شدن جوانه ها بی اثر است .

The Plant Disease Diagnostic Clinic , at Cornell University , NY , U.S.A.

7- سمپاشی با ترکيب بوردو توصيه می شود .

University of Connecticut , Integrated Pest Management , U.S.A.

8- سمپاشی با ترکيب بوردو در پائيز و يا در بهار قبل از متورم شدن جوانه ها توصيه می شود . اگر در بهار قارچ بيماری وارد برگ يا ميوه بشود کنترل بيماری ديگر امکان ندارد .
Illinois Fruit and Vegetable News , U.S.A.

9- برای مبارزه با بيماری پيچيدگی برگ هلو سمپاشی با ترکيب بردو توصيه می شود .
اطلاعات بیشتر در سایت www.AGRIUT.tk

y.yousefi

عضو جدید
باسلام و عرض خسته نباشید
این آفت را بر روی تنه درختان گردو در کرج مشاهده کردیم که باعث خشک شدن شاخه و پس از آن کل درخت می شود.
ممنون میشم درمورد نوع و منشا آفت همینطور نحوه مبارزه با آن راهنمایی بفرمایید
DSCN3775.jpg
DSCN3776.jpg

fahimeh56

عضو جدید
سلام دوستان
توی حیاط دوتا درخت داریم.گردو و زرد الو
برگ های گردو چند هفته ای شروع کرده به قهوه ای شدن از کنار . خشک شدن. درخت زرد الو هم برگ هاش از کناره ها زرد میشه و روی برگ دایره هایی به اندازی نخد و عدس زرد میشه
میخواستم بدونم چه بیماری گرفتن و راه حلش چیه؟
این دو درخت در کنار هم تقریبا تو فاصله 1.5 متری از هم هستن. پارسال بار خوبی دادن ولی امسال بار ندادن
ممنون

با سلام. به نظر من این علایمی که گفتید شبیه آنتراکنوز گردو و بیماری غربالی در زرد آلو هست که هر دو رو می تونیین با کاپتان سمپاشی کنین که یکی در پاییز وقتی 50 درصد برگها ریختن و 1 مرتبه دراواخر زمستان اگه مقدور باشه قبل از تورم جوانه ها و بیدار شدن درخت با ترکیب بردو و در بهار بعد از ریختن گل و 14 روز بعدش دو مرتبه و گردو هم به این ترتیب فقطگردو زمانی که برگها ظاهر شد اولین سمپاشیش هست

fahimeh56

عضو جدید
باسلام و عرض خسته نباشید
این آفت را بر روی تنه درختان گردو در کرج مشاهده کردیم که باعث خشک شدن شاخه و پس از آن کل درخت می شود.
مشاهده پیوست 165161

با سلام
این عکس نشونه آفت نیست این یک بیماری قارچی هست به اسم فتیله نارنجی یا سیتوسپورا یا شانکر
با وجود یه زخم از هر طریقی تگرگ یا ....
ضعف درخت
خاکش
آفت

و میتونید در پاییز بعد ریختن 50 در صد از برگها با ترکیب بردو سمپاشی کنید و 2 نوبت هم در اواخر بهار البته باید در عصر یا صبح زود سمپاشی شود که باعث سوختن برگها نشه.

و هرس شاخه های خشک و پانسمان اون قسمت ها

gandom talaee

عضو جدید
160-0.jpg

ویستا قارچ کش جدید ثبت شده بر روی بلاست برنج میباشد تولید شرکت نیپون سودا ژاپن که ترکیبی از دو قارچکش بیم و تیوفانات متیل میباشد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

z_kahdouei

عضو جدید
خواهش میکنم البته با اب و هوای فعلی اکثر مناطق ایران هنگام تعویض گلدان باید سعی شود خاک اطراف ریشه ها نریزد وتا مدتی هم در افتاب سایه نگهداری شود
سلام . من سوالی پرسیده بودم در مورد گلدان گل محمدی که برگ هاش زرد در میومد . همانطور که فروشنده و دوستان فرموده بودید خاک گلدان رو با خاک مناسب عوض کردم اما متاسفانه با وجود اینکه گلدون رو عوض کردم و توی آفتاب هم گذاشتم برگ ها به مرور زرد و بعد هم خشک شد و ریخت. من هم آخرین برگ های باقیمونده رو زدم و فعلا گذاشتم بیرون از گلخونه و فقط روزی یکبار بهش آب میدم. آیا ممکنه خوب بشه؟

z_kahdouei

عضو جدید
من مقداری سبزی و فلفل کاشتم. توی تمام جعبه ها یه عالمه مگس خیلی ریز هست که روی خاک هستند و وقتی آبیاری می کنم بلند میشن. البته در حالت طبیعی هم گاهی وقتها روی دیواره جعبه ها می بینمشون. با توجه به اینکه محصولات توی جعبه سبزی هست از چه جوری آفت کشی میتونم استفاده کنم . این مگس ها چی هستند و به چه دلیل سبزی ها این آفت رو می گیرند. میشه راهنمایی بفرمایید.

z_kahdouei

عضو جدید
یک هفته گذشت اما متاسفانه جوابی ندادید. خواهش میکنم راهنمایی کنید. چون تعداد مگس ها انقدر زیاد شده که گاهی وقتها راه رفتن توی گلخونه رو سخت میکنه.

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من مقداری سبزی و فلفل کاشتم. توی تمام جعبه ها یه عالمه مگس خیلی ریز هست که روی خاک هستند و وقتی آبیاری می کنم بلند میشن. البته در حالت طبیعی هم گاهی وقتها روی دیواره جعبه ها می بینمشون. با توجه به اینکه محصولات توی جعبه سبزی هست از چه جوری آفت کشی میتونم استفاده کنم . این مگس ها چی هستند و به چه دلیل سبزی ها این آفت رو می گیرند. میشه راهنمایی بفرمایید.

چه جور مگسی؟ چه شکلیه؟ چه رنگیه؟ اندازش چقدره؟

اگه سطح کشتتون کمه میتونی روی جعبه ها پیف پاف (همون تار و مار) بپاشی

z_kahdouei

عضو جدید
چه جور مگسی؟ چه شکلیه؟ چه رنگیه؟ اندازش چقدره؟

اگه سطح کشتتون کمه میتونی روی جعبه ها پیف پاف (همون تار و مار) بپاشی
تا جایی که تحقیق کردم اسمشون Fungus Gnats هست. پشه های ریز سیاه. که خود پشه مشکلی نداره اما اگر تعدادشون زیاد بشه لارو ها ممکنه به ریشه آسیب بزنن. حدود 13 تا گلدون بزرگ هست. داخل گلخونه. یعنی تمام گلدون ها این مشکل رو دارند. هر روز هم تعدادشون بیشتر میشه. از پشه کش استفاده کردم فایده نداره. عمر خود پشه 5 روزه و هر روز تعداد زیادشون رو پایین هواکش گلخونه می بینم که مرده اند ولی جلو لارو ها رو نمیدونم چه طوری بگیرم. محصولات گلخونه همه سبزیجات و خیار و گوجه ست. از یه سایتی که افت کش های بی ضرر داره دارم صابون حشره کش و کنه کش می خرم. البته اون رو برای کنه های تار عنکبوتی میخوام بخرم. به نظر شما برای این مگس ها هم مناسبه؟ حشره کش حاوی عصاره سیر و عصاره فلفل هم دارند که اون دو تا رو نوشته ند برای لارو . اگر ممکنه توی این زمینه راهنمایی بفرمایید.

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
همانطور که دویت عزیزمون فیتو فرمودند مشخصات ورنک حشره خیلی مهمه درهرصورت من برای دو حشره که نام میبرم روش زیر را توصیه میکنم با اجازه دوست خوبم فیتو
1- چون فرمودید روی خاک هست من احتمال میدم مگسهای میوه یا پوسیده خوار باشند که به رنگ سیاه بیشتر بنظر میرسند.
1-استفاده از كارت هاي زرد
2-جلوگیری از جمع شدن اب در گلخانه
3-کنترل جلبك هارا در راهرو ها و زير سكوها

بنابر این درصورتی که سطح خاک همیشه مرطوب باشد این آفت به شدت تکثیر پیدا میکند.همچنین میتونید از روش سم پاشی یک سی سی دسیس در یک لیتر آب نیز استفاده کنید.
ودرصورتی که مگس ها به رنگ سفید باشند که بیشتر درپشت برگها زندگی میکنند که اصطلاحا به عسلک معروف هست بایستی از کارتهای زرد وهمچنین کونفیدور استفاده نمایید.

gmaissam

عضو جدید
باسلام و عرض خسته نباشید
مشاهده پیوست 165161
مشاهده پیوست 165160
با سلام
فکرکنم عکسی که گذاشتید مربوط به فتیله نارنجی یا دارخور یا سیتوسپورا هست که گونه های زیادی هم داره معمولا در مناطق سدسیر ودر درختانی با خاک سبک مشاهده میشه
درمانش بسیار به تغذیه خاک وتقویت درخت بستگی داره راه حل شیمیایی هم داره

z_kahdouei

عضو جدید
سلام
همانطور که دویت عزیزمون فیتو فرمودند مشخصات ورنک حشره خیلی مهمه درهرصورت من برای دو حشره که نام میبرم روش زیر را توصیه میکنم با اجازه دوست خوبم فیتو
1- چون فرمودید روی خاک هست من احتمال میدم مگسهای میوه یا پوسیده خوار باشند که به رنگ سیاه بیشتر بنظر میرسند.
1-استفاده از كارت هاي زرد
2-جلوگیری از جمع شدن اب در گلخانه
3-کنترل جلبك هارا در راهرو ها و زير سكوها

بنابر این درصورتی که سطح خاک همیشه مرطوب باشد این آفت به شدت تکثیر پیدا میکند.همچنین میتونید از روش سم پاشی یک سی سی دسیس در یک لیتر آب نیز استفاده کنید.
ودرصورتی که مگس ها به رنگ سفید باشند که بیشتر درپشت برگها زندگی میکنند که اصطلاحا به عسلک معروف هست بایستی از کارتهای زرد وهمچنین کونفیدور استفاده نمایید.
سلام ممنون. سیاه هستند که احتمالا همون مگس های پوسیده خوار هستند. حشره کشی رو که گفته بودم تهیه کردم و امروز استفاده کردم. با بخش مشاوره فروش حشره کش هم که صحبت کردند معتقد بودند که با توجه به اینکه مگس ها زود می میرند باید لارو ها رو از بین ببرم. چون سبزی ها در حال رشد هستند نمیتونم بهشون خشکی بدم. گلخونه هم رطوبت داره و طول میکشه که خاک خشک بشه. برای همین از حشره کش صابونی استفاده کردم. البته به خاطر کنه های تارعنکبوتی هم باید از حشره کش استفاده میکردم. به هرحال ممنون از راهنمایی تون.

ali soltan

عضو جدید
با سلام
می خاستم بدونم کسی از دوستان از آخرین راه مبارزه با شب پره مینوز برگ گوجه فرنگی اطلاعات فنی جدید داره یا نه تاکید می کنم اطلاع فنی

fahimeh56

عضو جدید
سلام

میخواستم در مورد زعفران سوال بپرسم اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا راهنمایی کنن.ممنون
سوالم اینه که زعفرانی که 5 سال از کشتش گذشته و بجای اینکه تولید غده جدید کنه هرسال تقریبا 3 تا اینا رشد زایشی داره و خیلی کمه و غده اصلی خودش رشد زیادی داره و ایشون 3 ساله که کود حیوانی و اوره میدن به زمینشون

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام
می خاستم بدونم کسی از دوستان از آخرین راه مبارزه با شب پره مینوز برگ گوجه فرنگی اطلاعات فنی جدید داره یا نه تاکید می کنم اطلاع فنی
منظورتون همون توتاس؟
خوشبختانه روشهای زیادی برای مبارزه با این آفت وجود داره...مث پارازیت کردن تخم یا لارو...شکارچی ها....اشعه دهی...تله...مبارزه میکروبی و استفاده از یه جور قارچ

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
تا جایی که تحقیق کردم اسمشون Fungus Gnats هست. پشه های ریز سیاه. که خود پشه مشکلی نداره اما اگر تعدادشون زیاد بشه لارو ها ممکنه به ریشه آسیب بزنن. حدود 13 تا گلدون بزرگ هست. داخل گلخونه. یعنی تمام گلدون ها این مشکل رو دارند. هر روز هم تعدادشون بیشتر میشه. از پشه کش استفاده کردم فایده نداره. عمر خود پشه 5 روزه و هر روز تعداد زیادشون رو پایین هواکش گلخونه می بینم که مرده اند ولی جلو لارو ها رو نمیدونم چه طوری بگیرم. محصولات گلخونه همه سبزیجات و خیار و گوجه ست. از یه سایتی که افت کش های بی ضرر داره دارم صابون حشره کش و کنه کش می خرم. البته اون رو برای کنه های تار عنکبوتی میخوام بخرم. به نظر شما برای این مگس ها هم مناسبه؟ حشره کش حاوی عصاره سیر و عصاره فلفل هم دارند که اون دو تا رو نوشته ند برای لارو . اگر ممکنه توی این زمینه راهنمایی بفرمایید.
به احتمال قریب به یقین مربوط به کود حیوانی پای بوته ها باشه که هنوز خوب نپوسیده...محل مناسبی برا رشد پشه هست...بهترین راه اینه که با یه لایه تقریبا2سانتی از ماسه نفوذ پذیر سطح رو بپوشونی که دسترسی مگسها از خاک دور بشه...این کم هزینه ترین راه

آخرین ویرایش:
بالا