مشاوره ي گياه پزشکي

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزان
ببخشید یه مدت نبودم
توباغات انگور رشد میکنه
ما اواسط اسفند ماه علف کش پیش رویشی تریفلورالین به میزان 3لیتر درهکتار استفاده میکنیم ولی ظاهرا رو بذورعلف تاثیر نداره..دراوایل خرداد مماه شروع به رشد میکنه وتا برداشت که نیمه مرداد بهشه به گل میرسه وبذرها میرسند ..مشکل از اینجا شروع میشه که کارگرها که برای برداشت تو باغ میان، تمام لباس هاشون پر میشه از بذر های این گیاه...درست مثل جوجه تیغی!!!بذرها سیاه رنگ وکشیده که درانتها چند زائده برای چسبیدن به لباس یا بدن جنبنده دارن
بذرها اینقدر زیادند که کارگرها لباس هاشونو بیرون میندازن..ظاهرا توسط کودهایی که از قم میومدن منتقل شدن ویه چیز دیگه گل آذین چتریه...یه مدت تو فکر بودم که تری فلورالین رو خرداد ماه استفاده کنم تا شاید بتونه کنترلش کنه ولی مقالاتی که خوندم بیان کرده که مانع رشد ریشه های فرعی درخت میشوند بخصوص انگور
سلام دوست عزیز، توی خرداد ماه که شروع به رشد میکنه میتونی از علفکش گلوفوزینیت آمونیوم (بستا) یا پاراکوات به صورت کنترل شده استفاده کنی که روی درخت نپاشه. اگه عکسی از این علف هرز داری بزار تا بهت بگم اسمش چیه، اینجوری سخته بشه گفت چیه!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزان
ببخشید یه مدت نبودم
توباغات انگور رشد میکنه
ما اواسط اسفند ماه علف کش پیش رویشی تریفلورالین به میزان 3لیتر درهکتار استفاده میکنیم ولی ظاهرا رو بذورعلف تاثیر نداره..دراوایل خرداد مماه شروع به رشد میکنه وتا برداشت که نیمه مرداد بهشه به گل میرسه وبذرها میرسند ..مشکل از اینجا شروع میشه که کارگرها که برای برداشت تو باغ میان، تمام لباس هاشون پر میشه از بذر های این گیاه...درست مثل جوجه تیغی!!!بذرها سیاه رنگ وکشیده که درانتها چند زائده برای چسبیدن به لباس یا بدن جنبنده دارن
بذرها اینقدر زیادند که کارگرها لباس هاشونو بیرون میندازن..ظاهرا توسط کودهایی که از قم میومدن منتقل شدن ویه چیز دیگه گل آذین چتریه...یه مدت تو فکر بودم که تری فلورالین رو خرداد ماه استفاده کنم تا شاید بتونه کنترلش کنه ولی مقالاتی که خوندم بیان کرده که مانع رشد ریشه های فرعی درخت میشوند بخصوص انگور

درسته متوجه شدم .. من این علف هرز رو دیدم.. تو ویلای خودمونم در میاد طوریه که میچسبه به لباس... و خیلی هم چسبنده است .. از تیره چتریانه.. مثل بذر شوکران ابی میمونه.. ولی چسبنده.. اسمشو من هم نمیدونم..
پیدا کردم حتما براتون میزارم...
متوجه شدم چیه...

gmaissam

عضو جدید
سلام دوست عزیز، توی خرداد ماه که شروع به رشد میکنه میتونی از علفکش گلوفوزینیت آمونیوم (بستا) یا پاراکوات به صورت کنترل شده استفاده کنی که روی درخت نپاشه. اگه عکسی از این علف هرز داری بزار تا بهت بگم اسمش چیه، اینجوری سخته بشه گفت چیه!
درسته...ولی استفاده از پاراکوات یا گلایفوزینیت بسیار سخت ودشواره ،آخه فواصل 1.5 در1.5 هست، به علاوه فرم درختها پاچراغی هستن واینقدر تراکم شاخ وبرگ زیادن که باید ابتدا هرس شدید انجام بدیم وبعد سم پاشی که با توجه ب هزینه های کارگری مقرون نیست
این عکسی از تراکم شدیدده
راستش از علف هرز عکسی ندارم ..ولی خانم دیوانعلی به نتایجی رسیدن....
Picture1.jpg

gmaissam

عضو جدید
درسته متوجه شدم .. من این علف هرز رو دیدم.. تو ویلای خودمونم در میاد طوریه که میچسبه به لباس... و خیلی هم چسبنده است .. از تیره چتریانه.. مثل بذر شوکران ابی میمونه.. ولی چسبنده.. اسمشو من هم نمیدونم..
پیدا کردم حتما براتون میزارم...
متوجه شدم چیه...
ممنون
کمک بزرگی میکنید،آخه بدون اسم نمی تونم بفهمم چه علف کش پیش رویشی به دردش میخوره
درکل ازش خوشم میاد علف هرز باهوشیه!!

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته...ولی استفاده از پاراکوات یا گلایفوزینیت بسیار سخت ودشواره ،آخه فواصل 1.5 در1.5 هست، به علاوه فرم درختها پاچراغی هستن واینقدر تراکم شاخ وبرگ زیادن که باید ابتدا هرس شدید انجام بدیم وبعد سم پاشی که با توجه ب هزینه های کارگری مقرون نیست
این عکسی از تراکم شدیدده
راستش از علف هرز عکسی ندارم ..ولی خانم دیوانعلی به نتایجی رسیدن....
مشاهده پیوست 137367
فکر میکنم الان می دونم علف هرز مدنظر باغ شما چیه: باید ماستونک (Turgenia latifolia) باشه، چند تا عکس ازش در زیر میزارم ببین خودشه؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم الان می دونم علف هرز مدنظر باغ شما چیه: باید ماستونک (Turgenia latifolia) باشه، چند تا عکس ازش در زیر میزارم ببین خودشه؟

نه این نیست.. مگه اینکه بزرنگمایی کرده باشید..
خیلی این بذرها بغل هم قرار دارند.. به دست هم میچسبه...حتی...بازم مگه اینکه خیلی چسبنده هستند براثر باد بهم چسبیدن..
ولی مثلا یه 5تا بذر کنار هم قرار میگیره.
شایدم گونه ها متفاوته..
یه عکس پایین گذاشتم.. درست چیزی که من دیدم و ایشون پرسیدن اینه.

آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقای اسماعیلی نمیدونم این عکستون اینه یا نه.. اسم علمی این گیاه که گذاشتید من یه عکسی پیدا کردم.. اینه.....

درست همینه.......

s.sajinita

عضو جدید
سوال اضطراری!

سوال اضطراری!

سلام.
شما میتونید چندتا از واژگان مشترک در درس اکولوژی عمومی با رشته ی گیاه پزشکی رو برام پیدا کنید؟:(

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام.
شما میتونید چندتا از واژگان مشترک در درس اکولوژی عمومی با رشته ی گیاه پزشکی رو برام پیدا کنید؟:(

اکولوژی یکی از دروس کاربردی گیاه پزشکیه که هم تو دوره لیسانس و هم ارشد تدریس میشه. تقریباً شما هر واژه ای که تو اکولوژی میخونی یه ارتباطی با گیاه پزشکی پیدا میکنه.
اگه دقیقتر منظورتون رو بگید بهتر میشه کمک کرد ...

gmaissam

عضو جدید
اقای اسماعیلی نمیدونم این عکستون اینه یا نه.. اسم علمی این گیاه که گذاشتید من یه عکسی پیدا کردم.. اینه.....

درست همینه.......

نه این نیست.. مگه اینکه بزرنگمایی کرده باشید..
خیلی این بذرها بغل هم قرار دارند.. به دست هم میچسبه...حتی...بازم مگه اینکه خیلی چسبنده هستند براثر باد بهم چسبیدن..
ولی مثلا یه 5تا بذر کنار هم قرار میگیره.
شایدم گونه ها متفاوته..
یه عکس پایین گذاشتم.. درست چیزی که من دیدم و ایشون پرسیدن اینه.

باسلام
از توجه همگی ممنون
دوستان اندام های هوایی گیاهی که گذاشتید بسیار نزدیک به علف هرز مد نظر منه..ولی تا جایی که یادمه،گلش خیلی متفاوت بود ..
من عکسی شماتیک از گل گذاشتم البته بعداز رسیدن وباز شدن برای انتشار......
اون خارهای که به بدم میچسپید داارای چندتا زائده بود ونهنج هم دایره ای..البت زوائد انتهای بذرها بسیار ریزند واینجا خیلی در تجسم اغراق شده
این عکس تا حدودی گل رو نشون میدهPicture2.jpg

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام
از توجه همگی ممنون
دوستان اندام های هوایی گیاهی که گذاشتید بسیار نزدیک به علف هرز مد نظر منه..ولی تا جایی که یادمه،گلش خیلی متفاوت بود ..
من عکسی شماتیک از گل گذاشتم البته بعداز رسیدن وباز شدن برای انتشار......
اون خارهای که به بدم میچسپید داارای چندتا زائده بود ونهنج هم دایره ای..البت زوائد انتهای بذرها بسیار ریزند واینجا خیلی در تجسم اغراق شده
این عکس تا حدودی گل رو نشون میدهمشاهده پیوست 137675
اگر عکس گلش شبیه این عکسه پس باید از خانواده کاسنی (Asteraceae) باشه، نه از خانواده چتریان (Apiaceae). از طرفی عکسی که گذاشتید بذرها خار ندارند اینا پاپوس هستند که کمک می کند بذور با باد منتقل شوند. احتمال داره گیاه مدنظر شما دونیش (Bidens pilosa) باشه یا یک گونه نزدیک به اون...

آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته...این عکسی که شما گذاشتید از خانواده کاستی است...
نمیدونم...الان چه گیاهی مدنظرتونه..
شما که دارید زحمت میکشید یه عکس از این گیاه بنداریدکه کمک خیلی بزرگی میکنید در تشخیص این گیاه...
ممنونم

hossein-pour

عضو جدید
یکی یه راهنمایی درباره پوسیدگی توگلخونه بده

یکی یه راهنمایی درباره پوسیدگی توگلخونه بده

:cry::cry::cry:یا من نمی تونم جواب تاپیکم رو ببینم پس یه نفر منو راهنمایی کنه :biggrin: یا اینکه حتی یکی از مهندسین عزیز به ما محل نداد:confused: یکی درباره پوسیدگی تو گلخونه یه اطلاعاتی بده:mad: یا اینکه اگه صلاح میدونین با مهندسین مکانیک مشورت کنم.:biggrin:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
:cry::cry::cry:یا من نمی تونم جواب تاپیکم رو ببینم پس یه نفر منو راهنمایی کنه :biggrin: یا اینکه حتی یکی از مهندسین عزیز به ما محل نداد:confused: یکی درباره پوسیدگی تو گلخونه یه اطلاعاتی بده:mad: یا اینکه اگه صلاح میدونین با مهندسین مکانیک مشورت کنم.:biggrin:
سلام دوست عزیز...
تمام دوستانی که اینجا سوال میکنن.. به سوالاتشون جواب داده میشه.. منتهی اشکال شسوال پرسیدن شما اینه که.. نمیدونید باید کجا سوالتونو مطرح کنید تا دوستان بهش رسیدگی کنه...

برای جواب دهی به سوالتون در این لینک سوال قرار بدهید....
پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی
حالا...
اگر جواب به سوالتون داده نشده.. میتونه این دلایل باشه....
1) سوالتون مشخص نیست چیه؟یعنی الان مثلا گفتید درباره پوسیدگی گلخانه اطلاعات میخوام .. یعنی چی؟ پوسیدگی چی؟
2)سوالتونو پرسیدید چون سوالات فرار بوده.. سوال شما.. دیده نشده...
3)اگر سوال شما پاسخ داده نشده... چنددرصد از این جواب ندادن این سوال رو میدیم .. به گرفتاری دوستان.....
و اخرین تذکی من به شما.. لطفا اگر به سوالاتتون پاسخ داده نشد.. اولا تلاشتونو کنید از مدیر کشاورزی یا هرکسی که فکر میکنید اینجا به سوالاتتون جواب میدن.. به پروفایلشون مراجعه کنید و سوالتونو بپرسید..
واینکه....خواهش میکنم... از تمسخر کردن بپرهیزید....
اینجا محیط گرم تالار کشاورزیه..
دوستان با جون و دل جواب سوال شما و دیگر دوستان رو میدن....
با تشکر از رعایت کردن تمام اصول پاسخ دهی به سوالات و با رعایت احترام به تمام بچه های کشاورزی و تالار کشاورزی...
متشکرم.

gmaissam

عضو جدید
درسته...این عکسی که شما گذاشتید از خانواده کاستی است...
نمیدونم...الان چه گیاهی مدنظرتونه..
شما که دارید زحمت میکشید یه عکس از این گیاه بنداریدکه کمک خیلی بزرگی میکنید در تشخیص این گیاه...
ممنونم
با سلام
از همراهی ممنون
با کمی جستجو تو ی باغات تونستم بقایای این علف رو به همراه گل آذین وگل (بذور)پیدا کنم
این گیاه علفی وقادر است تا2متر درارتفاع رشد کنه
Picture1.jpgPicture2.jpg

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
از همراهی ممنون
با کمی جستجو تو ی باغات تونستم بقایای این علف رو به همراه گل آذین وگل (بذور)پیدا کنم
این گیاه علفی وقادر است تا2متر درارتفاع رشد کنه
مشاهده پیوست 137992مشاهده پیوست 137993
گونه مدنظر شما به احتمال زیاد Bidens bipinnata یا Bidens pilosa است. تصاویر زیر را مقایسه کنید:

gmaissam

عضو جدید
اسم فارسیش چیه..
من تاحالا این علف هرز رو ندیدم...
جالبه
سلام
بسیار ممنون
خودشه
اسم فارسیش منم نمی دونم ..دو سال هست که تو باغات منطقه شیوع پیدا کرده...حال باید علف کش پیش رویشی مناسب رو براش پیدا کنم...چطوری پیداش کردید
از همکاریتون ممنون

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بسیار ممنون
خودشه
اسم فارسیش منم نمی دونم ..دو سال هست که تو باغات منطقه شیوع پیدا کرده...حال باید علف کش پیش رویشی مناسب رو براش پیدا کنم...چطوری پیداش کردید
از همکاریتون ممنون
پیدا کردنش زیاد سخت نبود. اسم فارسیش دونیش (اشاره به دو زائده تیز در انتهای بذر) است. علفکش های پندی متالین (استامپ) EC 33% به میزان 5 در هزار یا دیوران (کارمکس) WP 80% به میزان 3 در هزار به صورت پیش رویشی ممکنه مفید باشه.

gmaissam

عضو جدید
پیدا کردنش زیاد سخت نبود. اسم فارسیش دونیش (اشاره به دو زائده تیز در انتهای بذر) است. علفکش های پندی متالین (استامپ) EC 33% به میزان 5 در هزار یا دیوران (کارمکس) WP 80% به میزان 3 در هزار به صورت پیش رویشی ممکنه مفید باشه.
سلام
دوست عزیز
برای پیگیری که کردید ممنون
یک سوال دارم1...به نظر شما تریفلورالین 3لیتر درهکتار جواب میده؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیز
برای پیگیری که کردید ممنون
یک سوال دارم1...به نظر شما تریفلورالین 3لیتر درهکتار جواب میده؟
سلام، یادمه توی صفحات قبل گفته بودید ترفلان را استفاده کردید و جواب نگرفتید! مطمئن نیستم که ترفلان روی علف هرز دونیش جواب بده. پندی متالین و دیوران را امتحان کنید.

gmaissam

عضو جدید
سلام، یادمه توی صفحات قبل گفته بودید ترفلان را استفاده کردید و جواب نگرفتید! مطمئن نیستم که ترفلان روی علف هرز دونیش جواب بده. پندی متالین و دیوران را امتحان کنید.
مهندس جان مشکل بیشتر علف کشهای پیش رویشی اینه که زمان محدودی تاثیر گذاری دارند مثلا همین ترفلان توی مقاله 40روز نوشته بود اگرچه دارای دوام 90روزه است
این علف اوایل تا اواسط خرداد شروع به رشد می کنه درحالی که 3ماه از تازیخ مصرف علفکش گذشته...منم همین فکرو میکنم که ممکنه ترفلان یا حتی علف کش های دیگه هم تاثیری نداشته باشن
یکی از شرکت های که درزمینه تولید سم پاش میکرونر فعالیت داره سم پاشی ابتکار کرده که قابلیت برس زنی داره یعنی کاملا هدایت شده است .وبه علاوه دارای بوم نیز هست
احتمالا ازش استتفاده کنم
به هر حال تاثیر استامپ وترفلان رو حتما گزارش میدم
پاینده باشید

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها کسی کلید برای شناسایی باریک برگ ها خصوصا علف های هرز گندم داره؟؟؟؟
اطلاعاتی که من دارم باریک برگها همون تک لپه ای هستن! دو لپه ای هم همون پهن برگها هستن! باریک برگها انتهای برگها کشیده و نوک نیز هستن دو لپه ای ها : 1- يکساله ها: گل آتشين، قدومه، بابونه، چسبونک، اسفناج وحشي(Atriplex hastata)، سلمک، گل گندم، خاکشير معمولي(Descurania sophia)، فرفيون، سوزن چوپان(Erodium cicutarim, Geraniacea )، شاه تره(Fumaria vaillantii)، بي تي راخ، خلر، غربيلک(Lamium amplexicaule)،يونجه زرد، پنيرک، شقايق(Papaver spp)، هفت بند، آلاله، تربچه وحشي (Raphanus raphanistrum)، شلمي، کوزه قليايي، پيرگياه، خاکشير تلخ(S.irio)، خردل وحشي، گندمک، شور کاکلي(Suaeda arcuata.chenopodiaceae)، شور(Salsola Kali)، ماستونک، تلاسپي(Thlaspi arvense. Brassicaceae)، ماشک، جغجغک و سيزاب 2- چند ساله ها: بومادران، خارشتر، ازمک(Cardaria draba. Brassicaceae)،گلرنگ وحشي (Carthamus oxyacanta.Asteraceae)، کنگر وحشي، قندرون، پيچک صحرايي، کاتوس(cynanchum acutum. Asclepediaceae)، شيرين بيان، کهورک(Prosopis stephania. Mimosaceae)، ترشک، تلخ بيان (Sophora alopecuroides)، قاصدک و شنگ (Tragopogon spp. Asteraceae) تک لپه ای ها 1- يکساله ها: يولاف وحشي بهاره و زمستانه، دم روباهي کشيده، مادر گندم (دانه تسبيح)، علف پشمکي، جو وحشي، مرغ خوشه سرخ (علف غاز)، انواع چچم، انواع خوني واش و چمن 2- چند ساله ها: بيد گياه (Agropyron repens)، پنجه مرغي (Cynodon dactylon)، قياق (Sorghum halepens)

gmaissam

عضو جدید
اطلاعاتی که من دارم باریک برگها همون تک لپه ای هستن! دو لپه ای هم همون پهن برگها هستن! باریک برگها انتهای برگها کشیده و نوک نیز هستن دو لپه ای ها : 1- يکساله ها: گل آتشين، قدومه، بابونه، چسبونک، اسفناج وحشي(Atriplex hastata)، سلمک، گل گندم، خاکشير معمولي(Descurania sophia)، فرفيون، سوزن چوپان(Erodium cicutarim, Geraniacea )، شاه تره(Fumaria vaillantii)، بي تي راخ، خلر، غربيلک(Lamium amplexicaule)،يونجه زرد، پنيرک، شقايق(Papaver spp)، هفت بند، آلاله، تربچه وحشي (Raphanus raphanistrum)، شلمي، کوزه قليايي، پيرگياه، خاکشير تلخ(S.irio)، خردل وحشي، گندمک، شور کاکلي(Suaeda arcuata.chenopodiaceae)، شور(Salsola Kali)، ماستونک، تلاسپي(Thlaspi arvense. Brassicaceae)، ماشک، جغجغک و سيزاب 2- چند ساله ها: بومادران، خارشتر، ازمک(Cardaria draba. Brassicaceae)،گلرنگ وحشي (Carthamus oxyacanta.Asteraceae)، کنگر وحشي، قندرون، پيچک صحرايي، کاتوس(cynanchum acutum. Asclepediaceae)، شيرين بيان، کهورک(Prosopis stephania. Mimosaceae)، ترشک، تلخ بيان (Sophora alopecuroides)، قاصدک و شنگ (Tragopogon spp. Asteraceae) تک لپه ای ها 1- يکساله ها: يولاف وحشي بهاره و زمستانه، دم روباهي کشيده، مادر گندم (دانه تسبيح)، علف پشمکي، جو وحشي، مرغ خوشه سرخ (علف غاز)، انواع چچم، انواع خوني واش و چمن 2- چند ساله ها: بيد گياه (Agropyron repens)، پنجه مرغي (Cynodon dactylon)، قياق (Sorghum halepens)
سلام منظورم گونه های مختلف علف های هرزباریک برگ مزارع گندم هست.که هم اکنون یعنی اسفند ماه تماما ازخانوادهpoaceaeمیباشند البته تیره جگن هم باریک برگ داره ولی رویش اونها بعداز فروردینه...
مشکل اینه:
بسیاری از علف های هرز باریک برگ نسبت به سمومی مثل تاپیک وایلوکسان به تنهایی ویا حتی مخلوط باهم واکنش نشان نمی دهند(خشک نمی شوند)من فکر کردم یا مقاومت کسب کردند چون بیشتر زمین ها آیش نمی شوند وهر ساله گندم یا جو کشته می شون ویا از گونه ی دیگر هستند که طبق تحقیقات تاپیک وایلوکسان باهم قادر به کنترل کامل 5علف هرز هستند به استثنای جودره ودم روباهی ...
وکلید شناسایی هم برای این می خوام که بتونم درمزرعه گونه هارو تشخیص بدم وهم اکنونم درمورد تمایز چچم وجو بسیار شک دارم باتوجه به اینکه درمراحل ابتدایی رشد هستند
اگه کسی کلید یا راهنمایی جامعی ارایه بده ممنون میشم

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
لازم به ذکراست که نیکوسولفورون قادر به کنترل کم وبیش جودره ودم روباهی هست
فکر میکنم منظور شما سولفوسولفورون (آپیروس) بوده، که به اشتباه نیکوسولفورون (کروز) که علفکش دومنظوره ذرت است نوشتید!

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام منظورم گونه های مختلف علف های هرزباریک برگ مزارع گندم هست.که هم اکنون یعنی اسفند ماه تماما ازخانوادهpoaceaeمیباشند البته تیره جگن هم باریک برگ داره ولی رویش اونها بعداز فروردینه...
مشکل اینه:
بسیاری از علف های هرز باریک برگ نسبت به سمومی مثل تاپیک وایلوکسان به تنهایی ویا حتی مخلوط باهم واکنش نشان نمی دهند(خشک نمی شوند)من فکر کردم یا مقاومت کسب کردند چون بیشتر زمین ها آیش نمی شوند وهر ساله گندم یا جو کشته می شون ویا از گونه ی دیگر هستند که طبق تحقیقات تاپیک وایلوکسان باهم قادر به کنترل کامل 5علف هرز هستند به استثنای جودره ودم روباهی ...
وکلید شناسایی هم برای این می خوام که بتونم درمزرعه گونه هارو تشخیص بدم وهم اکنونم درمورد تمایز چچم وجو بسیار شک دارم باتوجه به اینکه درمراحل ابتدایی رشد هستند
اگه کسی کلید یا راهنمایی جامعی ارایه بده ممنون میشم
در مورد کلید شناسایی عرض کنم خدمتتون که منبع خوبی به عنوان کلید شناسایی نازک برگها در مزارع گندم وجود نداره، البته تشخیص چچم و جو خیلی راحته، چچم شیارهای روی پهنک برگ مشخص است، گوشوارک کوچکتر از جو و پشت برگها براق است ولی جو دارای گوشوارک بلند است که روی هم قرار میگیرند. بهترین منبعی که میتونید در مورد تشخیص علفهای هرز مزارع گندم استفاده کنید کتابچه راهنمای علفهای هرز مزارع گندم نوشته مهندس حسین میرکمالی نشر آموزش کشاورزی است که راهنمای خوبی است.

gmaissam

عضو جدید
فکر میکنم منظور شما سولفوسولفورون (آپیروس) بوده، که به اشتباه نیکوسولفورون (کروز) که علفکش دومنظوره ذرت است نوشتید!
با سلام
بله ،کاملا حق باشماست،پوزش میخوام..ودرضمن اصلاح میکنم این علفکش قادر به کنترل کم وبیش جودره وبروموس میباشد که اشتباها دم روباهی نوشته بودم:)

بالا