مشاوره ي گياه پزشکي

khateremiri

عضو جدید
کمک

کمک

سلام تو باغمون درخت گردو داره از دست میره ها بچه ها میشه کمکم کنین علتشو بدونم لطفا راه معالجشم بگین اخه من این درختو خیلی دوست دارم. همه ی برگاش اینطوریه

22062012(001).jpg

fafajooon

عضو جدید
سلام آقا حمید. مرسی از جواباتون

آقا حمید من امروز خاک بنجامین رو بررسی کردم.....به عمرم انقدر خرخاکی ندیده بودم! خاکش پر بود......یه سری رو جمع کردم اما تا عمق خاک بودن. هرچی خاک رو میکندم باز در میومدن

یه کاج مطبق هم دارم که 10 وزیه بی حاله...مثل خشک شده هاست! نمیدونم چشه. توی خاک اونم خیلی خ یلی زیاد خر خاکی بود.....چی کارشون کنم؟ ببیین کاجم رو. یه تیکه ساقه رو تراشیدم که عکسش رو بببینین. شنیدم اگه بتراشیم ساقه رو و سبز نباشه گیاه مرده. اینم شما ببینین...به نظرتون امیدی بهش هست؟

خب اینا هم قاشقی ام.....به نظر من که همون مرض قارچیه! چون تو کتاب آقای حسنی زاده نوشته پوسیدگی ساقه و تاج.....که کم کم به ریشه میرسه و گیاه رو میخوابونه. این عکسا رو ببینین. توی کتاب ایشون نوشته که گلدان رو ببرین بسوزونین! اما من دلم نمیاد. چون چند بوته هست. بعضی هاشون سالمن. به نظرتون بردارم سالم ها رو با خاک جدید توی گلدون جدید بذارم؟بیچاره هنوز در حال تلاش کردنه که جوونه هاش رو بزرگ کنه.

ببینین چه جوری پوسیده بود و به راحتی تا فوتش کنی میفته!

اینم ببینین که از سر ساقه شروع شده بود و تا ریشه اش رسیده. کاملا محل ریشه آبکی و گندیده بود. در حالی که اصلا زیاد آب نمیدم

این بهم بگین که اگر الان بخوام خاک قاشقی و گلدونش رو عوض کنم و بخوام تمام خاک اطراف ریشه رو دور بریزم مشکلی براش پیش میاد یا نه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام تو باغمون درخت گردو داره از دست میره ها بچه ها میشه کمکم کنین علتشو بدونم لطفا راه معالجشم بگین اخه من این درختو خیلی دوست دارم. همه ی برگاش اینطوریه

مشاهده پیوست 113712

سلام
علائمتون شبیه به بیماری آنتراکنوز گردو هست ...
چرا الان؟
این همه بیماری پیش رفته تازه متوجه شدین؟
بیماری پیشروی خ.دش رو کرده
اما باز هم باید به دادشون برسید
از اکسی کلرورمس بهتره استفاده کنید (کوپراویت35%)

نمیدونم تک درخت دارید یا باغ گردو
کنترل آنتراکنوز در باغ:
وقتی برگها ریختن 2 نوبت باید سمپاشی بشه تا قبل از سبز شدن
طریقه مصرف رو از سم فروشی هم بپرسید
بسته به تراکم 3 تا 5 در هزار
بهار هم 2 نوبت دوباره باید سمپاشی کنید بعئ از ریزش گلبرگها.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقا حمید. مرسی از جواباتون

آقا حمید من امروز خاک بنجامین رو بررسی کردم.....به عمرم انقدر خرخاکی ندیده بودم! خاکش پر بود......یه سری رو جمع کردم اما تا عمق خاک بودن. هرچی خاک رو میکندم باز در میومدن

یه کاج مطبق هم دارم که 10 وزیه بی حاله...مثل خشک شده هاست! نمیدونم چشه. توی خاک اونم خیلی خ یلی زیاد خر خاکی بود.....چی کارشون کنم؟ ببیین کاجم رو. یه تیکه ساقه رو تراشیدم که عکسش رو بببینین. شنیدم اگه بتراشیم ساقه رو و سبز نباشه گیاه مرده. اینم شما ببینین...به نظرتون امیدی بهش هست؟

خب اینا هم قاشقی ام.....به نظر من که همون مرض قارچیه! چون تو کتاب آقای حسنی زاده نوشته پوسیدگی ساقه و تاج.....که کم کم به ریشه میرسه و گیاه رو میخوابونه. این عکسا رو ببینین. توی کتاب ایشون نوشته که گلدان رو ببرین بسوزونین! اما من دلم نمیاد. چون چند بوته هست. بعضی هاشون سالمن. به نظرتون بردارم سالم ها رو با خاک جدید توی گلدون جدید بذارم؟بیچاره هنوز در حال تلاش کردنه که جوونه هاش رو بزرگ کنه.

ببینین چه جوری پوسیده بود و به راحتی تا فوتش کنی میفته!

اینم ببینین که از سر ساقه شروع شده بود و تا ریشه اش رسیده. کاملا محل ریشه آبکی و گندیده بود. در حالی که اصلا زیاد آب نمیدم

این بهم بگین که اگر الان بخوام خاک قاشقی و گلدونش رو عوض کنم و بخوام تمام خاک اطراف ریشه رو دور بریزم مشکلی براش پیش میاد یا نه؟

دوست من الان کمی عجله دارم باید زود برم ...
با عجله میگم انشالله فردا هم سر میزنم:
برای مبارزه با خرخاکی همون تعویض گلدون بهترین حرکته
بخوای سم هم مصرف کنی چیزی که زیاده سم
از دیازینون ... مالاتیون ... کلرپایریفوس و ... استفاده میکنن.
پیشنهاد من دیازینونه ...
بازم مراجعه کنی به مراکز فروش سم بهتر راهنماییت میکنن
البته یه سم دیگه هم هست بنام فایکام ... نمیدونم الان هم هست یا نه اما این سم برای آفات خانگی بیشتر توصیه میشه ...

در مورد کاج هم شاید خرخاکی ها علتش باشن ...

فردا حتما سر میزنم
ببخشید.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابت پاسخ ناقص دیروزم عذر میخوام:

یه کاج مطبق توی خاک اونم خیلی زیاد خر خاکی بود.....چی کارشون کنم؟ ببیین کاجم رو. یه تیکه ساقه رو تراشیدم که عکسش رو بببینین. شنیدم اگه بتراشیم ساقه رو و سبز نباشه گیاه مرده. اینم شما ببینین...به نظرتون امیدی بهش هست؟

اینم ببینین که از سر ساقه شروع شده بود و تا ریشه اش رسیده. کاملا محل ریشه آبکی و گندیده بود. در حالی که اصلا زیاد آب نمید

در مورد کاجتون
من فکر نمیکنم خشک کامل شدهه باشه ... اولین علائم خشک شدن رو برگها نشون میدن ... گیاه پژمرده بنظر میرسه ...
این نشون میده مشکل از ریشه است ... یا ریشه پوسیده شده توسط پاتوژن ها یا نه یه موجودی مثل خرخاکی که به وفور هم مشاهده اش کردی داره از ریشه ها تغذیه میکنه
خرخاکی معمولا مشکل ساز نیست مگر اینکه جمعیتش بالا تر از حد معمول بره ... تغذیه اونم از ریشه های جوون و تازه است ...
جذب مواد خام از کجاست؟ از همون ریشه های تازه و ریشک ها ...
خب احتمال بسیار زیاد خرخاکی ها دلیل پژمردگی کاج مطبقت هستن ... (علاوه بر سم هایی که دیروز معرفی کردم سم تیودیکارب (لاروین) هم برای خرخاکی توصیه شده.)
و همینطور برای بنجامینت و شاید هم برای قاشقیت ...
خاک قاشقیت رو هم یه بررسی بکن ببین خرخاکی داره یا نه!
همین عکسی که از ریشه قاشقی گذاشتی اینو میکردی توی اب تا گل اطراف ریشه شسته میشد بعد عکس مینداختی ... اگر رنگش روشن بود که پوسیده نشده اما نه اگر رنگش تیره بود که پوسیده است و کارش تمومه ... برای اینکه بهتر ببینی از ریشه برش عرضی بزن و مغز ریشه رو هم نگاه کن.
و اینکه اگر هم پوسیدگی داشته باشی احتمال زیاد بخاطر عدم زهکشی مناسب گلدونت بوده ... کمبود اکسیژن اطراف ریشه توی گیاهای گلدونی شرایط رو برای رشد پاتوژن مهیا میکنه ...
این نکته هم یادت باشه اون پاتوژنی که توی خاک گلدونت علیه ریشه گیاهت رشد کرده شاید اسپورش الان کف دستت هم باشه!
خیلی از عوامل بیماری زا شاید با خاک گلدونات همراه باشن ... اما زمانی میتونن رشد کنن که شرایطشون مهیا باشه.
راستی در مرود تراشیدن ساقه کاج:
من شخصا در این باره چیزی نشنیدم ... کمی عجیبه برام اما ساقه خشبی (چوبی شده) که نباید سبز باشه! بلکه همین رنگیه که الان تراشیدی و میبینی.
در مورد قاشقی:
قبلا هم گفتم علائمی که دارید 2 حالت داره یا ریشه مشکل داره و مواد به بالا دست نمیرسه و گیاه رشدش متوقف شده و یا شرایط محیطی فیزیولوژی گیاه رو مختل میکنه و مانع رشد میشه ... (مثل سرمایی که برات مثال زده بودم)
حالا که میبینی شرایط بهینهه است یا مشکل پاتوژن (پوسیدگی قارچی) داری یا خرخاکی!
و باز هم اینکه الان خاک گلدونت رو عوض کنی من فکر نکنم مشکلی پیش بیاد اما اطمینان بهت نمیدم چون تخصص من نیست. (مراجه به بروبچه های باغبانی!)

اگر هم جابجا و درهم جواب دادم شرمنده ... بازم عجله ای بود!
موفق باشی.

fafajooon

عضو جدید
دستتون درد نکنه آقا حمید...خیلی خوب و کامل بود

احساس میکنم فهمیدم!

حتما گلدونا رو عوض میکنم. در مورد عکس قاشقی هم چشم....یه ساقه دیگه پوسیده ! میکنمش تو آب بعد عکس میگیرم!

راستش بچه های باغبانی جواب نمیدن! شما خوبین که زود جواب میدین!

fafajooon

عضو جدید
راستی در مورد اون تراشیدن ساقه ، من در مورد امین الدوله ام وقتی که زنده بود این کارو کردم اون موقع سبز بود زیر پوست ساقه......اما وقتی خشک شد تراشیدم دیگه هیچ رنگی نداشت....

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی در مورد اون تراشیدن ساقه ، من در مورد امین الدوله ام وقتی که زنده بود این کارو کردم اون موقع سبز بود زیر پوست ساقه......اما وقتی خشک شد تراشیدم دیگه هیچ رنگی نداشت....

ساقه زمانی که علفی باشه (ساقه های یکساله) بله سبزه اما زمانی که چوبی شد دیگه سبز نیست چون کلروفیل نداره و اصلا نیازی به کلروفیل نداره که بخواد سبز باشه ... مغز سفید میشه ... پوست قهوه ای ...
شما ساقه چوبی رو تراشیدی ... (توی عکس) خب این نباید سبز باشه که ... اگر سبز بود باید شک کنیم!

fafajooon

عضو جدید
ساقه زمانی که علفی باشه (ساقه های یکساله) بله سبزه اما زمانی که چوبی شد دیگه سبز نیست چون کلروفیل نداره و اصلا نیازی به کلروفیل نداره که بخواد سبز باشه ... مغز سفید میشه ... پوست قهوه ای ...
شما ساقه چوبی رو تراشیدی ... (توی عکس) خب این نباید سبز باشه که ... اگر سبز بود باید شک کنیم!

ببخشید دیگه! معلومات من در همین حده!

الان میخوام برم کمپوست و سم بخرم با گلدون جدید........خدا کنه کاجم خراب نشه.....

khateremiri

عضو جدید
سلام
علائمتون شبیه به بیماری آنتراکنوز گردو هست ...
چرا الان؟
این همه بیماری پیش رفته تازه متوجه شدین؟
بیماری پیشروی خ.دش رو کرده
اما باز هم باید به دادشون برسید
از اکسی کلرورمس بهتره استفاده کنید (کوپراویت35%)

نمیدونم تک درخت دارید یا باغ گردو
کنترل آنتراکنوز در باغ:
وقتی برگها ریختن 2 نوبت باید سمپاشی بشه تا قبل از سبز شدن
طریقه مصرف رو از سم فروشی هم بپرسید
بسته به تراکم 3 تا 5 در هزار
بهار هم 2 نوبت دوباره باید سمپاشی کنید بعئ از ریزش گلبرگها.
ممونم از راهنمایتون ولی این سم پاشی که 2بار باید انجان بگیره فاصلش چند روز باید باشه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممونم از راهنمایتون ولی این سم پاشی که 2بار باید انجان بگیره فاصلش چند روز باید باشه

خواهش میکنم.
2 بار زمستون:
اولین بار وقتی برگا ریختن ... اگر هیچ برگی روی درخت نبود نسبت 5 در هزار استفاده کن
نوبت بعدی میره واسه قبل از رشد جوونه ها ... آخرای زمستون ... که بستگی به منطقه داره ... اینجا هم نسبت 5 در هزار

2 باز بهار:
وقتی گلبرگا ریختن و میوه های کوچولو دیدی ... اینجا نسبت رو باید پایین تر بیاری ... مثلا 3 در هزار
و 20 روز بعد مجددا تکرار میکنی

یک سم دیگه بنام بردوفیکس هم وجود داره که کاراییش بیشتر از اکسی کلرورمسه ... اینو بتونی تهیه کنی بهتره
نحوه مصرفش مثل همینه ... (نحوه مصرف روی برچسب رو قیل از مصرف بخون حالا هر سمی که تهیه میکنی)

fafajooon

عضو جدید
سلام آقا حمید

من اون روز گلدون بنجامین و کاجم رو عوض کردم. توی بنجامین فقط خر خاکی بود. منم کلا گلدون و خاکش رو با هم ریختم دور!

اما کاج. وقتی از تو خاک ریشه اش رو در آوردم......شاید نزدیکه 10-20 تا کرم کلفت که 2 سانت بودن چسبیده بودن به ریشه اش!!!!!!!!! نزدیکه بود سکته کنم از ترس. اولش با چوب کرم ها رو جدا کردم.....انقدر سبف خودشونو پیچوندهب ودن دور ریشه بدبخت....کنده نیمشدن که....

بعدش که تموم شدن ، دیدم کلا ریشه ای که براش مونده به اندازه یه گردو هست! هیچی نداشت...........تمام لای ریشه اش یه چیزایی میثل ساچه زرد بود که حدس زدم تخم کرم ها باشه. باورتون نیمشه..یه مشت بود راحت!

بعد ساقه اش رو نگاه کردم دیدم خشکه خشکه. فهمیدم دیگه تموم کرده و ایدی بهش نیست! ساقه اش رو شکوندم....توش سیاه و پوک شده بود..............

حالا این کرم ها چجوری اومده بودن تو این گلدون خدا میدونه..خیلی وحشتناک بودن. وقتی افتاده بودن روی زمین بالا پایین میپریدن! اصلا هم نمیمردن! خلاصه جاتون خالی بود! یه فیلم ترسناک حسابی دیدم. اما کاجم به فنا رفت.....

واقعا این کرم ها مفیدن برای خاک؟؟؟؟؟؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من.
میگم پاشو یه وانت بگیر هرچی گلدون داری بریز پشتش بیا پیش ما!
خوبی؟

یعنی کرم سفید داشتی؟
کرمها سفید بودن و قسمت جلوشون پا داشتن نه؟
خمیده بودن؟
مطمئنا کرم خاکی نبوده چون اونا مفیدن!
گلدون کاج رو چه مدته داشتی؟
همیشه توی خونه بوده؟

میگم کلا با این گل و گیاهات میتونم یه کلاس آموزشی گیاهپزشکی بزارما! حیف که دوری!

fafajooon

عضو جدید
سلام...واقعا منم موافقم. هم با وانت گرفتن هم با کلاس گذاشتن!

گلدون کاج رو 3 ماه بود داشتم. همش تو خونه بود . نه سفید نبودن........قرمز بودن! و به شدت کلفت! اونقدر که من اول فکر کردم ریشه های کاج هستن! چون پیچیده بودن دور ریشه! تا با چوب زدم بهشون همه شروع کردن به تکون خوردن.....یه سری افتادن یه سری رو هم به زور از ریشه جدا کردم! من نمیدونم کرم خمیده باشه چه شکلی میشه! ولی اینی که شما میگین خیلی وحشتناکه! راستش یه چیزای ریزی تو همون خاکه کاج بودن که خیلی ریز بودن. مثل کرم اما طوسی و پا داشتن. اونا هم کم بودن هم ریز.....از نظر خودم متهمین ردیف اول قتل کاجم ، همون کرمای کلفت و قرمز بودن!

خیلی بد بودن!

ای..یادم میفته هنوزحالم بد میشه

کاجم که به فنا رفت. اما باز یه چیز جدید فهمیدم! اینکه اینجور داغون شدن های یهوویی و کاری ، از ریشه آب میخوره!

کاش واقعا یا من تهران بودم یا شما قم بودی....باور کنین اگه تو یه شهر بودیم همه گل هامو میاوردم ببینین! چون همشون یه مشکلی دارن!

فقط باغچه امه که خوبه. البته اگه چشم نزنم!

فک رکنم از شما هم پرسیده بودم که نیلوفر کاشتم و گل نمیده ، درسته؟ الان یه هفته است که گل میده! از هر کس تو سایت پرسیدم که گلدهیش کی هست میگفت خرداد تا تیر شروع میکنه! اما این تازه داره گل میده و من کلی کیف میکنم!

fafajooon

عضو جدید
سلام آقا حمید

من اون روز گلدون بنجامین و کاجم رو عوض کردم. توی بنجامین فقط خر خاکی بود. منم کلا گلدون و خاکش رو با هم ریختم دور!

اما کاج. وقتی از تو خاک ریشه اش رو در آوردم......شاید نزدیکه 10-20 تا کرم کلفت که 2 سانت بودن چسبیده بودن به ریشه اش!!!!!!!!! نزدیکه بود سکته کنم از ترس. اولش با چوب کرم ها رو جدا کردم.....انقدر سبف خودشونو پیچوندهب ودن دور ریشه بدبخت....کنده نیمشدن که....

بعدش که تموم شدن ، دیدم کلا ریشه ای که براش مونده به اندازه یه گردو هست! هیچی نداشت...........تمام لای ریشه اش یه چیزایی میثل ساچه زرد بود که حدس زدم تخم کرم ها باشه. باورتون نیمشه..یه مشت بود راحت!

بعد ساقه اش رو نگاه کردم دیدم خشکه خشکه. فهمیدم دیگه تموم کرده و ایدی بهش نیست! ساقه اش رو شکوندم....توش سیاه و پوک شده بود..............

حالا این کرم ها چجوری اومده بودن تو این گلدون خدا میدونه..خیلی وحشتناک بودن. وقتی افتاده بودن روی زمین بالا پایین میپریدن! اصلا هم نمیمردن! خلاصه جاتون خالی بود! یه فیلم ترسناک حسابی دیدم. اما کاجم به فنا رفت.....

واقعا این کرم ها مفیدن برای خاک؟؟؟؟؟؟

من اینجا نوشتم 2 سانت بودن..........اشتباه شده......0 تایپ نشده! اون کرمای زشت 20 سانت بودن! بیست سانت!!!!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من اینجا نوشتم 2 سانت بودن..........اشتباه شده......0 تایپ نشده! اون کرمای زشت 20 سانت بودن! بیست سانت!!!!

20 سانت - قرمز !!! خوب حتما همون کرم خاکی بودن !!!
من یک جایی فک کنم خوندم کرم خاکی تو جمعیت زیاد اثر عکس دارند و به جایی که مفید باشند آفت حساب میشند !!! درسته ؟یا توهم زدم که همچین چیزی خوندم !!!

fafajooon

عضو جدید
20 سانت - قرمز !!! خوب حتما همون کرم خاکی بودن !!!
من یک جایی فک کنم خوندم کرم خاکی تو جمعیت زیاد اثر عکس دارند و به جایی که مفید باشند آفت حساب میشند !!! درسته ؟یا توهم زدم که همچین چیزی خوندم !!!

والا با اون چیزی که من دیدم به نظرم درسته و شما توهم نزدین!!!!!! اصلا من یه چیزی مینویسم شماها یه چیزی میخونین!!!!!!!!!!!!وحشتناک زیاد بودن.....خودشون به کنار....تخماشون! وای یه مشت ساچمه زرد.....اه اه
واقعا من دوست دارم علت این حادثه رو بفهمم تا دیگه نذارم پیش بیاد

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوکی حالا که میگید 20 سانت پتانسیل اینو داره کهه کرم خاکی باشه ...
برخلاف عقیده عموم اگر جمعیت کرم خاکی در گلدون (یه فضای محصور شده) بالا بره (که دلیلش رو من دقیق نمیدونم مگر اینکه برگردم یه نگاهی به منابعم داشته باشم) میتونه خسارت زا باشه ... درسته کرم خاکی از مواد پوسیده و مرده تغذیه میکنه اما توی گلدون شما مگه چقدر برگ یا مواد گیاهی وجود داشته که بتونه غذای کافی باشه؟
طبیعیه که اگر غذای کافی نداشته باشند این موجودات بسیار سودمند میتونن از ریشه گیاه (ریشه های تازه) تغذیه کنن.
خوردن ریشه گیاه از یک سمت (با تاثیر کم) و وجود فضولات خود کرم هم میتونه در مقدار بیش از حد ضرر داشته باشه ...
(ما معمولا کرم های خاکی رو مفید میشناسیم و درست هم هست ... بخاطر همین زیاد در مورد مضراتش نمیدونیم یا شایدم نمیدونن که نمیدونیم)
به هر حال همین کرم ها رو به باغچه انتقال میدادی خیلی کار بهتری بود تا اینکه بکشیشون چون یقینا توی باغچه باعث افزایش رشد ریحونات میشد.
خب خاک کلدونت رو عوض کن تا جمعیتش بیاد پایین یا به صفر برسه ... اینا رو نکشی بهتره ...
ورود کرم به خاک گلدونتون رو نه من میتونم ببینم نه خودت ... بالاخره به یه طریقی وارد شده یا توی خاکت از همونن ابتدا بوده ...
خاک گلدونت رو عوض کنی بهترین کاره که البته باید با کاجتم خداحافظی کرده باشی ...

البته اینو هم بگم من هنوز باورم نمیشه که کرمهای خاکی تمام ریشه گیاهت رو خورده باشن که گفتی اندازه یه گردو فقط باقی مونده! (یعنی نزدیک بوده برسن به طوقه)
(شاید یه عامل دیگه ای هم بوده)
باید در این زمینه هم مطالعه و بررسی هامونو بالا ببریم.

fafajooon

عضو جدید
دستتون درد نکنه آقا جمید

ولی من همه رو قتل عام کردم! به 2 دلیل! یکی اینکه ترسیدم تو باغچه هم زیاد بشن و باغچه خوشگلم رو بترکونن! دلیل 2 اینکه اگه میرفتن تو باغچه من دیگه عمرا به ا ون باغچه دست نمیزدم!!!! میترسیدم!
چه جالب شما هنوز ریحوونای عقب مونده منو یادتونه!
راستش من 2 تا کا داشتم

یکیش که مرحوم شد

اون یکی که کوچیکتره رو هم گلدونشو عوض کردم. تو اونم کرم بود اما ن ه خیلی. اون حالش خوب بود.از دیروز اونم داره میپوکه!

به خدا دارم منگل میشم! دیگه نمیدونم ار کجا باید بفهمم چه مرگشونه.

اون بنجامینم که با اون برگ ریزونش یه جور تعطیلم میکنه.............تازه شپشک و کرم و خر خاکی هم دیگه نداره.....بعد از اینکه خاکش رو عوض کردم همچنان برگ ریزان داره!

اینم کاج کوچکم.....

هرچی تو نت هم سرچ میکنم دلیل مرضشون رو نمیفهمم.

حالا یه سوال. اگه یه گیاهی چند روز خشکی ببینه و یه کم ساقه هاش و برگاش پژمرده شن ، ممکنه با مساعد شدن شرایط پژمردگیش برطرف شه و دوباره سر حال شه؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
دستتون درد نکنه آقا جمید

ولی من همه رو قتل عام کردم! به 2 دلیل! یکی اینکه ترسیدم تو باغچه هم زیاد بشن و باغچه خوشگلم رو بترکونن! دلیل 2 اینکه اگه میرفتن تو باغچه من دیگه عمرا به ا ون باغچه دست نمیزدم!!!! میترسیدم!
چه جالب شما هنوز ریحوونای عقب مونده منو یادتونه!
راستش من 2 تا کا داشتم

یکیش که مرحوم شد

اون یکی که کوچیکتره رو هم گلدونشو عوض کردم. تو اونم کرم بود اما ن ه خیلی. اون حالش خوب بود.از دیروز اونم داره میپوکه!

به خدا دارم منگل میشم! دیگه نمیدونم ار کجا باید بفهمم چه مرگشونه.

اون بنجامینم که با اون برگ ریزونش یه جور تعطیلم میکنه.............تازه شپشک و کرم و خر خاکی هم دیگه نداره.....بعد از اینکه خاکش رو عوض کردم همچنان برگ ریزان داره!

اینم کاج کوچکم.....

هرچی تو نت هم سرچ میکنم دلیل مرضشون رو نمیفهمم.

حالا یه سوال. اگه یه گیاهی چند روز خشکی ببینه و یه کم ساقه هاش و برگاش پژمرده شن ، ممکنه با مساعد شدن شرایط پژمردگیش برطرف شه و دوباره سر حال شه؟

در مورد فیکوس بنجامینت من چون تجربه دارم میگم !!! بنجامین گیاه اپارتمانی حساسی !!! با کوچک ترین جابه جایی و تنشی برگ هاش شروع می کنند به ریزش !!!
پس سعی کن حتی موقع تمیز کاری و تغییر دکوراسیون خونتون جاشو تغییر ندی !!
نکته دوم در مورد بنجامین وجود داره اینه که رطوبت زیاد دوس داره !!! هر از گاهی با اسپری اب رطوبتش فراهم کن !!!
چون قم هستی !! اب قم هم بده !!! اب تصویه شده ها را براش اسپری کنی هااا !!!
نکته سوم در مورد دور ابیاری !!! هر بار که ابش دادی صبر کن تا خاکش کاملا خشک بشه و دوباره .... این یعنی اینکه رد میشین اعضا خانواده ته لیوان ابتون نریزین پا این بیچاره !! زبون نداره بگه !! ولی خیلی بدش میاد از این حرکت !!!
:D

در مورد سوالت داداش حمید بهتر من توضیح میده !! من کلا بگم بستگی داره ولی ممکنه !!
بعد یک تاسف بخورم !!!! چرا اکثر مردوم فک میکنند هرگونه لارو و حشره ای تو باغچه مضر ... بابا به خدا از جمعیت کثیر حشرات فقط درصد اندکیشون افت هستند !!! حالا بازم این دوستمون خوبه ....
رفتم گلخونه گل بخرم دیدم یک خانومی امده دعوا و داد و بی داد و همه گل های خونشو پس اورده بود به خاطر وجود کرم خاکی
منو بگی :huh:

fafajooon

عضو جدید
در مورد فیکوس بنجامینت من چون تجربه دارم میگم !!! بنجامین گیاه اپارتمانی حساسی !!! با کوچک ترین جابه جایی و تنشی برگ هاش شروع می کنند به ریزش !!!
پس سعی کن حتی موقع تمیز کاری و تغییر دکوراسیون خونتون جاشو تغییر ندی !!
نکته دوم در مورد بنجامین وجود داره اینه که رطوبت زیاد دوس داره !!! هر از گاهی با اسپری اب رطوبتش فراهم کن !!!
چون قم هستی !! اب قم هم بده !!! اب تصویه شده ها را براش اسپری کنی هااا !!!
نکته سوم در مورد دور ابیاری !!! هر بار که ابش دادی صبر کن تا خاکش کاملا خشک بشه و دوباره .... این یعنی اینکه رد میشین اعضا خانواده ته لیوان ابتون نریزین پا این بیچاره !! زبون نداره بگه !! ولی خیلی بدش میاد از این حرکت !!!
:D

در مورد سوالت داداش حمید بهتر من توضیح میده !! من کلا بگم بستگی داره ولی ممکنه !!
بعد یک تاسف بخورم !!!! چرا اکثر مردوم فک میکنند هرگونه لارو و حشره ای تو باغچه مضر ... بابا به خدا از جمعیت کثیر حشرات فقط درصد اندکیشون افت هستند !!! حالا بازم این دوستمون خوبه ....
رفتم گلخونه گل بخرم دیدم یک خانومی امده دعوا و داد و بی داد و همه گل های خونشو پس اورده بود به خاطر وجود کرم خاکی
منو بگی :huh:

دستتون درد نکنه بابت تجربیاتی که در اختیار من گذاشتین. فقط یه تیکه اشو نفهمیدم....آب قم بهش بدم؟ مگه نمیگی حساسه؟ خب اینجوری که کلا سکته میکنه! ما خودمون آب تصفیه شده میخوریم! از آب شیرین کن! از آب دستگاه تصفیه هم بهش اسپری میکنم هم آبیاری. آبیاری هم 2 بار تو هفته.

اتفاقا من میدونم حشرات برای خاک مفیدن....کرم های ریز رو خیلی دوست دارم تو گلدونام باشن....و هرکدوم کرم نداره من کلی نگران میشم بابت سلامتیش! اما اون کرم های گنده برای من حکم اژدها رو داشت! انقدر ازشون میترسیدم.......حتی اگه بگن اکسیژن من رو اونا تهیه میکردن بازم نابودشون میکردم!

راستی اسمتون خیلی سخته!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اینم کاج کوچکم.....

میپوکه! چه جالب ... خب هر چی هست برمیگرده به تعویض گلدونتون دیگه ... قبلا هم گفتم زمان دقیق عوض کردن خاک و گلدون رو از اونایی که تجربه دارن بپرسید ...
بنجامینم سوسوله دیگه ...
هر گیاهی وقتی دچار کم آبی بشه به نقطه پژمردگی میرسه اگر توی این حالت مدتی (بسته به گیاه) بمونه بعد از اون به پژمردگی دائم خواهد رسید ... پژمردگی دائم قابل برگشت نیست! فاتحه
اما پژمردگی موقت قابل برگشته ...
در هر صورت چون گفتید کم: بله باید 2باره سروحال بشه ...

راستی کرم های خاکی موجودات فوق العاده مفیدی اند بهتره این نفرت نسبت به کرم های خاکی رو از خودتون دور کنید!

یکی از راه های کاهش سرطان میتونه همین موجودی باشه که ما باعث نابودیش شدیم و جدیدا داریم تولیدش میکنیم و میفروشیمش!

eliot -esf

کاربر ممتاز
دستتون درد نکنه بابت تجربیاتی که در اختیار من گذاشتین. فقط یه تیکه اشو نفهمیدم....آب قم بهش بدم؟ مگه نمیگی حساسه؟ خب اینجوری که کلا سکته میکنه! ما خودمون آب تصفیه شده میخوریم! از آب شیرین کن! از آب دستگاه تصفیه هم بهش اسپری میکنم هم آبیاری. آبیاری هم 2 بار تو هفته.

اتفاقا من میدونم حشرات برای خاک مفیدن....کرم های ریز رو خیلی دوست دارم تو گلدونام باشن....و هرکدوم کرم نداره من کلی نگران میشم بابت سلامتیش! اما اون کرم های گنده برای من حکم اژدها رو داشت! انقدر ازشون میترسیدم.......حتی اگه بگن اکسیژن من رو اونا تهیه میکردن بازم نابودشون میکردم!

راستی اسمتون خیلی سخته!

اخ شرمنده اشتباه تایپی بود !!! نده نوشتم بده!!! البته ازجمله بعدش اب تصویه مشخصه دیگه !!
همش تقصیر اینه تازگی ها شب ها وقت میکنم یک سر به باشگاه بزنم !!!
اسمم الهام !!! بچه ها بهم میگن الی - الهامی - الیوت - الهام خانم - الی خوشگله - الی شیطون و....
تو هر چی دوس داری صدا کن !!من با هیچکدومش مشکل ندارم ;)

fafajooon

عضو جدید
دستتون درد نکنه

راستش فکر نیمکنم هیچ وقت نفرتم برطرف شه! مگه میشه از سوسک خوشم بیاد که ازاینم خوشم بیاد!؟؟؟
گاهی دلم میخواد تموم گلدونام رو بذارم دم در کوچه! اعصابم رو خرد میکنن....ولی همینکه دلم نیمخواد بار آخرم باشه که خانواده برام گل و گلدون تهیه میکنن و همینکه دلم میخواد بالاخره گیر کارم رو پیدا کنم باعث میشه ادامه بدم

درد بعضی هاشونو اصلا نمیفهمم.......یکیش همین بنجامین سوسول......امروز اعصابم رو خرد کرد....رفتم تمام برگایی که یه ذره لوس بازی در آوره بودن و کندم!
اه

راستش رو بخواین من به امید این باشگاه رفتم دنبال گل و گلدون......اما حالا احساس میکنم شماا نمیتونین اونقدر که من امید داشتم یاریم کنین! نه اینکه بلند نباشین...بلدین....اما ظاهرا علائم بیشتری و مشهودی میخواین برای کمک کردن.
دلم میخواد همه گلام حالشون خوب بشه..............

از این حرفام فکر نکینن من دیگه نمیام سوال بکنما.....اصلا از این فکرا نکنین! تازه هوای سرد در راهه و من و باغچه ام در استرس سرما!:cry:

راستی الهام خانوم نظرتون چیه راجع به این صفاتی پسوند اسمتون شدن یه کم فکر کنین.....شاید مشکلی داشتین ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خوشگل...شیطون......خانوم!!!!!:D

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آب و هوای قم فقط یه سری گیاهان خاص رو قبول میکنه! خیلی خاص!! منم چند وقت پیشا هرچی گلدون میبردم خونمون سه سوته به دیار باقی میشتافت...!
بنابراین هر گلدونی که دیدین داره منهدم میشه بیخودی بهش ور نرید و بندازیدش تو رودخونه دیگه هم از اونا نخرید! به همین سادگی :)

fafajooon

عضو جدید
آب و هوای قم فقط یه سری گیاهان خاص رو قبول میکنه! خیلی خاص!! منم چند وقت پیشا هرچی گلدون میبردم خونمون سه سوته به دیار باقی میشتافت...!
بنابراین هر گلدونی که دیدین داره منهدم میشه بیخودی بهش ور نرید و بندازیدش تو رودخونه دیگه هم از اونا نخرید! به همین سادگی :)

وااااااااااااااااااااااااا

دیگه چی؟! این خیلی بده......مگه شما کجایین؟ بلا به دور. من دلم نمیخواد زود زانو بزنم! آخه فکر نمیکنم بنجامین و کاج مطبق و قاشقی تو قم نمونن! آخه قرار نیست بیرون و و گرما باشن که....این پر رو ها تو اتاقن...تو هوای خنک و مطبوع کولر گازی!

بنده های خدا اولش خوب بودن. همشون سکته هایی داشتن با علت های معلوم...اما بعدش رشدشون کم و با علت نامعلوم شد! و من اعصابم خردشده!

gmaissam

عضو جدید
سلام یه مشکل واسم پیش اومده که حسابی اعصابم خورد شده چندتادرخت میوه مثل آلووگیلاس وبه وآلبالوتوحیاطمون داریم ولی تنه وشاخه همشون روکرم خورده طوری که شاخه های بزرگ پوسیده میشن وخودبه خود میشکنن توروخداچیکارشون کنم؟

سلام دوست عزیز
اول که بهتر بود چندتا عکس میزدی... من خودم رو این مسئله کار کردم ودر ضمن عکس هایی هم میزارم که امیدورام تاییدشون کنی...
خوب اینجور که از از حرفاتون میشه فهمید،درواقع درخت های هسته دار وحتی دانه دار شما درگیر آفتی شدند بنام سوسک شاخک بلند رزاسه ..این آفت از اردیبهشت ماه شروع به فعالیت میکنه وخسارتش هم مربوط به لاروهایی است که داخل ساقه ها ازچوب تغذیه کرده وبا توخالی کردن ساقه باعث عدم رسیدن آب به بخش های بالایی سااقه می شود وشاخه های بالا دستی سبز خشک می شوند وقدم بعدی شکستن ساقه با کوچکترین باد ویا دستکاریه.
مهمترین علایمش خشک شدن شاخه های یکساله بالای درخت هستش که رنگ سبز متمایل به خاکستری دارند...وعلامت دومش هم اگه به شاخه های خش ک شده دقت کنید دقیقا از جایی روی شاخه که شیره زده بیرون به بالا خشک شده که این محل محل ورود کرم یاهمون لاروه...اما روش کنترل در سطح کوچک بسیار سادست
اول اینکه شاخه های که خشک شدند یا شکستند رو از 2سانتی متر زیر محلی که شیره زده بیرون قطع کنید..تمام دخت رو باید چک کنید وحتما حتما بسوزانید وگرنه زحمت بیخود به خودتون دادید..
دوم سمپاشی در اردی بهشت ماه با سم لاروین که لیتری حدودا 60تومنه...زمان پاشش بسیار بسیار اهمیت داره من عکسایی رو براتون میزارمشما درختتونو طبق عکس ها چک کنید واگه این جور چیزی دیدید سریعا سم پاشی رو انجام بدهید
باید بگم این آفت رو میتونید ظرف 2سال کنترل کنیداگه در اطرافتون هم همسای هایی دارید که این مشکلو دارن به اونا هم توصیه کنید چون در واقع به خودتون لطف کردید..چندبار سم پاشی رو فراموش نکنید
سم طی هرهفته و2بار باید ادامه پیدا کند تا تمام تخم هایی که توسط سوسک گذاشته می شوند با سم آغشته شوند
SAM_2197.jpg2.jpg

آخرین ویرایش:

factor

عضو جدید
سلام
میخواستم ببینم برای ضد عفونی بذر گندم و جو چه قارچ کشهایی بیشتر مصرف میشه و بهتره
و از ترکیبات کودهای هیومیکی به نظر شما از نظر تجربی چه کودی کلا بهتره ؟
برای درختکاری ایا باید در این فصل کار خاصی برای درخت انجام داد از قبیل استفاده از قارچ کش با کود خاصی برای رشد بهتر در فصل بعد یا احتیاجی نیست؟

بالا