مشاوره برای یادگیری نرم افزارهای مهندسی شیمی

ئدز

عضو جدید
سلام اقا یکی یه یا علی بگه و شروع کنیم دیگه تابستون تموم شد همه هم اگه منبعی دارن خیلییییییییییییییییییییییییییی زیاد ممنون میشیم اگه وقت بزارن و برام اپلود کنن ............زیاد منتظرمون نزارید بیکاری فساد میارهههههههههههههههههههههههه

REZA mimshimi

عضو جدید
این ماله امروزه:
با سلام خدمت دانشجویان عزیز : ر . ت & س . د & ی. ی

برای ورود به صنعت نرم افزار هایسیس کاربردی تر از اسپن میباشد و در شبیه سازی های مربوط به PFD , و سایزینگ لوله ها از این نرم افزار استفاده میشود در بازار کتابهای خوبی در ضمینه نرم افزار هایسیس موجود است فقط مشکل این کتابها و حتی کتاب قدیمی خود بنده در این است که با دید غیر صنعتی میباشد و تمام مطالب به صورت درسی ارائه شده که این موضوع باعث میشود شما تنها یک کاربر نرافزار شوید وهمچنین مطالب اضافیه زیادی را یادبگیرید که هم زود از یادتان میرود و هم کاربرد انها را نمیدانید در کل اگر هم قصد یادگیری نرم افزار را دارید کتاب خوب زیاد است فقط سرچ بزنید تا کاربرد انهارا هم بفهمید.
مثل اینکه به کسی بخواهی ماشین سواری را به صورت درجا و با ماشین خاموش اموزش بدی گرچه فرد تمام ادروات داخل ماشین را خواهد شناخت ولی تا در مسیر و خیابان قرار نگیرد و به خاطر اماتور بودن 4 تا ناسزا نشنود ماشین سواری یاد نمیگیرد!
در کل هایسیس فقط ابزار در کار است و شاید یک دهم کار (شاید کم تر ) است و دیگر مطالب مثل و سایزینگ و مدارک و استاندارد و پروسیجر و ... بسیار مهم تر هستند و در واقع شما بایستی یاد بگیرید که چطور هایسیس را بر این ها اپلای کنید...
موفق باشید
سمیعی گهر

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
باشه من با اجازه همه شروع میکنم فقط من هیچ وقت معلمه خوبی نبودم و سعی میکنم کپی پیس حرفهای اقای سمیعی رو بزنم و با همون طبقه بندی توضیح بدم. بزارید یبار دیگه فایل را گوش کنم از فردا شروع میکنم امیدوارم بتونم کمک کنم و خوب از اب در بیاد...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sahar_farj

عضو جدید
این ماله امروزه:

برای ورود به صنعت نرم افزار هایسیس کاربردی تر از اسپن میباشد و در شبیه سازی های مربوط به PFD , و سایزینگ لوله ها از این نرم افزار استفاده میشود در بازار کتابهای خوبی در ضمینه نرم افزار هایسیس موجود است فقط مشکل این کتابها و حتی کتاب قدیمی خود بنده در این است که با دید غیر صنعتی میباشد و تمام مطالب به صورت درسی ارائه شده که این موضوع باعث میشود شما تنها یک کاربر نرافزار شوید وهمچنین مطالب اضافیه زیادی را یادبگیرید که هم زود از یادتان میرود و هم کاربرد انها را نمیدانید در کل اگر هم قصد یادگیری نرم افزار را دارید کتاب خوب زیاد است فقط سرچ بزنید تا کاربرد انهارا هم بفهمید.
مثل اینکه به کسی بخواهی ماشین سواری را به صورت درجا و با ماشین خاموش اموزش بدی گرچه فرد تمام ادروات داخل ماشین را خواهد شناخت ولی تا در مسیر و خیابان قرار نگیرد و به خاطر اماتور بودن 4 تا ناسزا نشنود ماشین سواری یاد نمیگیرد!
در کل هایسیس فقط ابزار در کار است و شاید یک دهم کار (شاید کم تر ) است و دیگر مطالب مثل و سایزینگ و مدارک و استاندارد و پروسیجر و ... بسیار مهم تر هستند و در واقع شما بایستی یاد بگیرید که چطور هایسیس را بر این ها اپلای کنید...
موفق باشید
سمیعی گهر
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
باشه من با اجازه همه شروع میکنم فقط من هیچ وقت معلمه خوبی نبودم و سعی میکنم کپی پیس حرفهای اقای سمیعی رو بزنم و با همون طبقه بندی توضیح بدم. بزارید یبار دیگه فایل را گوش کنم از فردا شروع میکنم امیدوارم بتونم کمک کنم و خوب از اب در بیاد...
ممنون

sahar_farj

عضو جدید
این ماله امروزه:

موفق باشید
سمیعی گهر
ممنون

REZA mimshimi

عضو جدید
Pipe sizing
نقل از استاد عزیز اقای سمیعی گهر :

بچه ها فکر میکنید هایسیس چه کاری برای ما انجام میده ؟
دو کار : 1- بانک اطلاعاتی از همه مواد در اختیار ما میزاره .یعنی بیشتر مواد دنیا با همه خواصشون درش موجود است یعنی اگر خواص 3و4 تری فلان (عین حرفشه) کلرو را میخوای نمی خواد بری دنبالش تو کتاب مرجع بگردی یا بری ته ون وایلن ، هایسیس بهت میده
2- برخی (تاکید میکنه برخی ) ادوات فرایندی را در اختیار ما میزاره مثل پمپ و هیتر و ...
پس ما میتونیم در هایسیس هر ماده ای را در برخی تجهیزات استفاده کنیم .
-------------------------------------------------------
بچه ها قبول دارید سیال نمیتونه از رو هوا بره یعنی برای انتقال سیال لوله نیازه والا کشکی که خودش راه نمیوفته بره پس اب در لوله میره .حالا به نظرتون قطر این لوله که قراره اب یا هوا یا هر سیالی را انتقال بده مهمه.مثلا اگر قطر 2 سانتر باشه یا 35 سانتیمتر یا 2 متر مهمه ؟
بچه ها میگن : مهمه و روی سرعت مثلا تاثیر داره ...
خوب حالا ما میخوایم بدونیم این قطر لوله چقدر باشه تا شرایط مهندسی را ارضا کنه ؟
تاکید میکنه تو فایل صوتی که :پس هدف بدست اوردن قطر لوله ای است جهت انتقال سیالی با دبی و دما و فشار مشخص که شرایط مهندسی را ارضا کنه ؟
خوب این شرایط مهندسی که باید ارضا بشه چیه ؟
سرعت و افت فشار است هردو تاکید میکنه هردو
پس هدف این است که قطری را برای سیال با Q ,T,P مشخص پیدا کنیم که سرعت و افت فشاره بدست امده در بازه ی مشخص قرارگیرد
این کار دو روش دارد که هر دو با نرم افزار هایسیس انجام میشود:
1-از طریق stream
2- از طریق انتخاب لوله
روش اول :
"اینجا شروع کرد سیالات درس دادن " خداییش لذت میبردم وقتی واسه بحثای صنعتی دلیل علمی می اورد یهو کنکور درس میداد و تو 4 تا جمله ساده مفهوم رو میرسوند"
ابتدا توضیخ اکادمیک :
طبق معادله پیوستگی : Q=AV
طبق دارسی ویسباخ: dp/landa=fLV[SUP]2[/SUP]/2gD
ابتدا D قطر را حدس بزنید دبی هم که دارید v سرعت بدست میاد حالا ببین سرعت بین بازهی a تا b هست یا نه (a , b )بعدا میگم چیه تو استاندارد هست
اگر v سرعت در بازه بود حالا با v ,d برو dp افت فشار را بدست بیار (بقیه معلومه f , landa) لاندا همون چگالی در g است
حالا dp را هم چک کن اگر اونم تو بازه c تا d بود پس هردو شرط v ,dp ارضا شد والا دوباره d حدس بزن

خسته نشید الان میریم سراغ هایسیس ...
این کارا را در هایسیس حالا می خواهیم انجام دهیم:
قدم اول هایسیس را باز کنید روی ایکون ساخته شده پس از نصب کلیک کنید
اون بالا 3 تا دکمه است ... میخوایم یه ماده جدید تعریف کنیم مثل وورد new case را بزنید
خوب اول باید ماده را تعریف کنیم پس در برگه component دکمه add را بزنید
حالا همه مواد اینجاست که میتوانی بر حسب فرمول یا اسم کامل یا قسمتی از اسم ماده را پیدا کنی بستگی داره کدام سوراخ پر باشه
مثلا بزار بر حسب اسم full name بزن water
حالا رو water 2 بار کلیک کن یا اینکه add pure اضافه میشه به صفحه همین . پس ماده انتخاب شد دنبال save وok نباشید و برروی ضربدر برکه component list بزنید و ببندینش . حالا باید یه معادله حالت انتخاب کنی پس:
حالا بر روی تبه fluid pkgs بزنید بعد add را بزنید اون بقل همه معادله حالت ها هست (اینجا گفت خودتون سرچ بزنید تو اینترنت ببینید هر معادله واسه چه ماده ای خوبه )
برروی معادله حالت مورد نظر دوبار کلیک کن همین (دنبال دکمه save و ok نگرد همین که دوبار کلیک کردی خودش اوکی شد!) حالا صفحه fluid packages ببنید.
حالا اون بقل زده enter simulation environment بر روی این بزن ...تا وارد محیط شبیه سازی شی...
ادامه دارد جلسه بعد (سایزینگ)...
بچه ها من یه جاهارو خلاصه کردم اگر سوال بود بپرسید و اشکالات گفتن من رو بگید ...

ئدز

عضو جدید
با عرض شرمندگی میشه منو راهنمایی کنید که از کجا میتونم این برنامه رو دان کنم من الان دوبار از دوجای مختلف هایسیس رو دان کردم اما جفتش یه جور ایراد لایسنس میگیره .........چند وقت پیش هم میخواستم متلب رو از سی دی نصب کنم نمیشد مجبور شدم ویندوز رو پیاده کنم.حالا میشه منو به یه لینک درست حسایب و اموزش نصب راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از رضا عزیز هم تشکر میکنم فقط کاش بین درس بچه ها ممنونم نزارن همین گزینه تشکر فکر کنم پیام رو برسونه و ............

REZA mimshimi

عضو جدید
با عرض شرمندگی میشه منو راهنمایی کنید که از کجا میتونم این برنامه رو دان کنم من الان دوبار از دوجای مختلف هایسیس رو دان کردم اما جفتش یه جور ایراد لایسنس میگیره .........چند وقت پیش هم میخواستم متلب رو از سی دی نصب کنم نمیشد مجبور شدم ویندوز رو پیاده کنم.حالا میشه منو به یه لینک درست حسایب و اموزش نصب راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از رضا عزیز هم تشکر میکنم فقط کاش بین درس بچه ها ممنونم نزارن همین گزینه تشکر فکر کنم پیام رو برسونه و ............
سلام اقا
برای نصب هاسیس باید تاریخ کامپیوتر را بکشی عقب به زیر 2006

ئدز

عضو جدید
من همه کارا رو کردم تاریخو عوض کردم و نت هم قطع بود و کرک هم کردم اما بازم این ارور رو داد........برای هایسیس 7 جستجو زدم اسپن وان 7 میاد همینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ChemicEng

عضو جدید
من همه کارا رو کردم تاریخو عوض کردم و نت هم قطع بود و کرک هم کردم اما بازم این ارور رو داد........برای هایسیس 7 جستجو زدم اسپن وان 7 میاد همینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بله ، از مجموعه AspenTech هستش.
البته حجم این مجموعه نسبت به 3.2 خیلی بیشتر هستش
اگه محدودیت دانلود داری بهتره از یجا گیرش بیاری

REZA mimshimi

عضو جدید
قسمت دوم:
در صفحه سبز هایسیس شما یک سری از ادوات فرایندی را میبینید در یک مستطیل به نام case (main)
اون بالا دو تا فلش میبینید یک ابی برای تعریف جربان خوراک و یکی قرمز برای جریا ن انرژی
شروع کنیم :
اول روی جریان خوراک (فلش ابی) کلیک کنید و انرا به صفحه ی سبز بیاندازید جریانی به نام 1 تعریف شد
حالا روی فلش ابی دوبار کلیک کنید یه صفحه باز میشه که نوشته component , properties , composition,…
روی composition کلیک کنید و بجای empty جلوی اب بزنید 1 در واقع composition را 1 دادید.یعنی اب خالص
حالا روی condition کلیک کنید (اینجا کمی ترمو درس داد اقای سمیعی گهر و در اخر گفت:
برای تعیین شرایط ترمودینامیکی 2 خاصیت کافیست یعنی اگر دما و فشار را بدید میبینید که باقیه خواص ترمودینامیکی معلوم میشه (اینجا تاکید میکنه گفتم خواص ترمودینامیکی نه سیالاتی یعنی توقع نداشته باشید دما و فشار میدید دبی تعیین بشه !!!)
دما رو بده مثلا 20 فشار رو بده 2 بار گیج اون بالا جلوی vapour زده 0 یعنی تحت این شرایط همه مایعه
حالا دبی رو بده 400 کیلو گرم بر ساعت (جلوی mass flow )
حالا بریم سره اصل مطلب سایزسنگ به روش اول یعنی stream:
بر روی stream 2 بار کلیک کنید
بر روی attachments کلیک کنید (پایین بقله worksheet )
حالا بر روی utilities کلیک کنید
حالا create را بزنید
در این صفحه اطلاعات خوبی هست از جمله pipe sizing
Pipe sizing را انتخاب کنید
(میگه در اکادمیک توضیح دادم که قراره قطر را حدس بزنیم و سرعت و افت فشار بدست بیاریم و بعد با criteria (همون بازه ی a تا b بزای سرعت و c تا d برای افت فشار) چک کنیم (قبلا design criteria را برامون توضیح داده یه مدرکه که شرایط عملکرد وکلی چیزه دیگه درش موجوده)
در صفحه pipe sizing بر روی max diameter کلیک کنید و انرا به pressure drop تغییر دهید
این کار سبب میشود جلوی pipe inside diameter ابی شود یعنی شما بتوانید قطری را به دلخواه وارد کنید
مثلا حدس اولیه را بزنید 3 اینچ یعنی جلوی pipe inside diameter بزنید 3 اینچ
حالا بر روی performance کلیک کنید تا اطلاعات سرعت و افت فشار را ببینید
اگر در بازهی مورد نظر بود که ok نبود دوباره سایز را عوض کن
تمام

(در مورد بازه سرعت و افت فشار هم توضیحی میدهم)
امیدوارم تونه سته باشم کمک کنم حالا هرکی سوال داره بگه ...

REZA mimshimi

عضو جدید
آقا رضا اگه خواستی شروع کنی ، منم هستم . میتونم کمکت کنم...
Hydraulic calculation رو بلدم
مرسی اقا اون جدول Hydraulic calculation که اقای سمیعی گهر داد رو میتونی کپی کنی فقط جدول رو که بچه ها criteria ها رو ببینن
دمت گرم

toteshan8602

عضو جدید
قسمت دوم:
در صفحه سبز هایسیس شما یک سری از ادوات فرایندی را میبینید در یک مستطیل به نام case (main)
اون بالا دو تا فلش میبینید یک ابی برای تعریف جربان خوراک و یکی قرمز برای جریا ن انرژی
شروع کنیم :
اول روی جریان خوراک (فلش ابی) کلیک کنید و انرا به صفحه ی سبز بیاندازید جریانی به نام 1 تعریف شد
....
(در مورد بازه سرعت و افت فشار هم توضیحی میدهم)
امیدوارم تونه سته باشم کمک کنم حالا هرکی سوال داره بگه ...

ممنون
کارتون درسته
همینجوری ادامه بدید،استفاده میکنیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ChemicEng

عضو جدید
سلام دوستان
Design Criteria یه مدرکی هست که توسط هد دپارتمان معمولا تهیه میشه و در اون اطلاعات خیلی مفیدی که در اون پروژه به درد میخوره گنجانده میشه
مثل شرایط طراحی ، دما و فشار طراحی ، سایزینگ لوله و ...
در اینجا طبق توضیحات کاملی که آقا رضا دادند ، شما بعد از اینکه در هایسیس یک قطر اولیه را وارد کردید و دو معیار اصلی یعنی 1)افت فشار 2)سرعت رو به دست آوردید ، باید اونو چک کنید که در بازه مربوطه باشه.
این بازه رو توی Design Criteria مشخص کرده که در جدول زیر میبینید:
Hydraulic.jpg

Hydraulic1.jpg

hothit

عضو جدید
سلام بچه ها کسی میدونه چطور هایسیس رو روی ویندوز 8 ریخته میشه؟هر کاری کردم نشد.این aspen one که جدید اومده با 8 کار میکنه؟

toteshan8602

عضو جدید
سلام بچه ها کسی میدونه چطور هایسیس رو روی ویندوز 8 ریخته میشه؟هر کاری کردم نشد.این aspen one که جدید اومده با 8 کار میکنه؟

سلام
تا جایی که من میدونم نمیشه هایسیس رو روی ویندوز 8 نصب کرد
ویندوز یا باید 7، 32bit باشه یا xp که بتونی نصبش کنی

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز

سلام دوست من
من دیدیم روی ویندوز هشت نصب کردن ولی از کارکردش راضی نبودن و دائما هنگ می کرده !
بهت پیشنهاد می کنم اگر قابلیت نصب ویندوز 7 یا XPرو نداری از ویندوز مجازی استفاده کنی.
و البته پیشنهاد می کنم این تاپیک رو هم حتما حتما نگاه کنی.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
من روی وین 8 نصب کردم .. اولش چندتا ارور میده وقتی نرم افزار میخواد بیاد بالا .. ولی بالاخره میاد بالا :D
ولی دوستان راست میگن .. بعضی وقتا هنگ میکنه و بعضی جاها ارور های الکی میده که قبلنا توی ویندوز 7 اینطور نبود.

P O U R I A

مدیر تالار
بچه ها جریان این pro II چیه؟خیلی قدیمیه؟
شاید به نسبت بقیه نرم افزار های دیگه کمتر با این نرم افزار کار میکنن، اما واقعا نرم افزار خوب و ساده ای هست و شبیه سازی با اون واقعا خالی از لطف نیست.
این نرم افزار رو برای طراحی برج های تقطیر پالایشگاه نوشته بودند و به همین خاطر برای شبیه سازی برجهای تقطیر واقعا توانایی خوبی داره البته بعد ها امکاناتی هم بهش اضافه شد که سیستم های پالایشگاهی و پتروشیمیایی غیر پلیمری رو هم میتونه شبیه سازی کنه.

pooya.wushu

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شاید به نسبت بقیه نرم افزار های دیگه کمتر با این نرم افزار کار میکنن، اما واقعا نرم افزار خوب و ساده ای هست و شبیه سازی با اون واقعا خالی از لطف نیست.
این نرم افزار رو برای طراحی برج های تقطیر پالایشگاه نوشته بودند و به همین خاطر برای شبیه سازی برجهای تقطیر واقعا توانایی خوبی داره البته بعد ها امکاناتی هم بهش اضافه شد که سیستم های پالایشگاهی و پتروشیمیایی غیر پلیمری رو هم میتونه شبیه سازی کنه.

اره واقعا نرم افزار روون و ساده ایی
به قول گفتنی دنگ و فنگ نداره

mahsan 69

عضو جدید
مشاوره

مشاوره

سلام آقای پوریا. من نزدیک 1 سال هست که فارغ التحصیل شدم. رشتم مهندسی شیمی (صنایع گاز) و فعلا بیکارم اما خیلی دوست دارم که نرم افزارهای مهندسی شیمی مثل اسپن و هایسیس رو به طور کامل آموزش ببینم. خواستم از شما کمکی بگیرم که اگر این دوره ها در تهران و با اساتید خوب برگزار میشه به من اطلاع بدین تا اگر خدا بخواد در این کلاسا شرکت کنم.ممنون از لطفتون

P O U R I A

مدیر تالار
سلام آقای پوریا. من نزدیک 1 سال هست که فارغ التحصیل شدم. رشتم مهندسی شیمی (صنایع گاز) و فعلا بیکارم اما خیلی دوست دارم که نرم افزارهای مهندسی شیمی مثل اسپن و هایسیس رو به طور کامل آموزش ببینم. خواستم از شما کمکی بگیرم که اگر این دوره ها در تهران و با اساتید خوب برگزار میشه به من اطلاع بدین تا اگر خدا بخواد در این کلاسا شرکت کنم.ممنون از لطفتون
شرکت فلات قاره و نوین پارسیان هست که خودم دوره اسپن پلاس رو در شرکت فلات قاره رفتم و واقعا راضی بودم.
برای ما توی دانشگاه اطلاعیش رو زدن و از اونجا با خبر شدم .. ولی خب میتونید به دفتر این شرکت ها برید و برنامه اموزشیشون رو ببینید.

ئدز

عضو جدید
از مهندسین شیمی (پروسس) ومکانیک سیالات با سابقه آشنا به موارد زیر فوری دعوت به همکاری می شود.
• مسلط به CFD
• مسلط به شبیه سازی فرآیندی
• مسلط به مونت کارلو
• دارا بودن سابقه در حوزه فرآیندهای پتروشیمی
از داوطلبان دعوت می شود رزومه کامل خود را به همراه شرح مختصری از تجربیات خود در زمینه های فوق به آدرس ایمیل NPSN.ESTEKHDAM@GMAIL.COM ارسال نمایند

BULGARIA

کاربر بیش فعال
از مهندسین شیمی (پروسس) ومکانیک سیالات با سابقه آشنا به موارد زیر فوری دعوت به همکاری می شود.
• مسلط به CFD
• مسلط به شبیه سازی فرآیندی
• مسلط به مونت کارلو
• دارا بودن سابقه در حوزه فرآیندهای پتروشیمی
از داوطلبان دعوت می شود رزومه کامل خود را به همراه شرح مختصری از تجربیات خود در زمینه های فوق به آدرس ایمیل NPSN.ESTEKHDAM@GMAIL.COM ارسال نمایند

مسلط به مونت کارلو یعنی چی؟فک کنم اسم شهری تو فرانسه باشه

بالا