مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2]مرجان ... euphorbia milii ...Euphorbiaceae[/h]
مرجان در بین مردم و گلفروشی هایی که سواد چندانی ندارن با عنوان افوربیا یا همون مرجان شناخته مشه البته من شنیدم بهش کاکتوس هم میگن چون خارهای زیادی داره .

توصیه دوستان من اینه که این گیاه رو تو اپارتمان نگهداری نکنید ، تو محیط باز مثل بالکن که نور غیر مستقیم دریافت کنه براش عالیه اگرم نور مستقیم بهش بتابه که دیگه چه بهتر .
از دادن اب زیاد بشدت خودداری کنید در واقع بذارید در فواصل آبیاری خاک خشک بشه این خشکی تضمین سلامتی گیاه شماست.

بریم ادامه مطلب رو ببینیم

این بوته زیبا مرجان خودم هست که گوشه ایی از باغچه کاشتمش ، این قسمت از باغچه من اصلا آفتاب نمیگیره اما نور غیر مستقیم کافی برای گیاه است.ببینید گل هم داده

روش تکثیر بسیار ساده ایی هم داره ، قلمه ساقه.
برای قلمه گرفتن مثل من یه ساقه رو انتخاب کنید که قسمتی از اون کمی مسن تر و حالت نیمه خشبی گرفته باشه ( البته این گیاه خشبی نمیشه بلکه ساقه های قدیمی رنگ سفیدی پیدا میکنن و کمی هم سف تر میشن ) و به راحتی قلمه رو در خاک قرار بدین : من که یه ساقه بدشکل رو جدا کردم و همون کنارش تو خاک کاشتم.

اینم چندتا عکسی که از گلفروشی ها گرفتم :
به شکل و رنگ زیبای این گل توجه کنید ، گلهای این گیاه اغلب شامل یک دمگل دوشاخه هست که بروی هر کدون یک گل دوگلبرگی قرمز زیبا قرار داره .

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

تو خونتون مرجان دارید؟؟ مرجان همون افوربیا میلی هست که قبلا در مورد تکثیرش در اینجا صحبت کردم.

اگر برگهای گیاهتون زرد شده و ریزش میکنه اصلا نگران نباشید این یک عکس العمل طبیعی گیاه هست در برابر سرما و با گرم شدن هوا مجدد برگهای جدید تولید میکنه.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2]گل یاقوت[/h]
مشخصات: اسم علمی گل یاقوت Browallia speciosa و از خانواده Solanaceae می باشد. گل یاقوت گیاهی است بومی كلمبیا. این جنس دارای شش گونه مختلف است كه تمامی آنها یكساله می باشند این گیاه هم بصورت گلدانی و هم آویزی برای آپارتمان و یا در حاشیه گلكاری ها در خارج از منزل استفاده می شود. كه معمولا برای به دست آوردن گیاه متراكم 4 تا 6 گیاه را در یك گلدان كشت می نمایند و باید شاخه های انتهایی را پنسمان نمود. تا شاخه های جانبی، زیادتر، تولید شود. برگهای برووالیا سبز، براق، نوك تیز و تخم مرغی شكل می باشند. گلها بنفش متمایل به آبی و عرض آنها در حدود 5 سانتی متر است كه در اواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند گل یاقوت واریته ای دارد كه در زمستان به گل می رسند و گلهای آن به رنگ آبی پر رنگ می باشد. مراقبت: این گیاه به نور متوسط، گرمای معمولی، خاك همیشه خیس، رطوبت 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی تا كمی اسیدی احتیاج دارد. كود: كود مورد نیاز برووالیا را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر هر دو هفته یك بار از فروردین تا شهریورماه، مورد استفاده قرار داد. خاك: مخلوطی از دو قسمت كود حیوانی و یك قسمت خاك برگ با كمی ماسه، برای رشد این گیاه، مناسب می باشد. ازدياد: گل یاقوت را می توان به سادگی از طریق كاشت بذر تكثیر كرد. مشروط بر اینكه ، عمل كاشت ، به موقع و در اوایل سال، انجام شود. تا گیاه جدید رشد كرده و در همان سال گل دهد. اگربذرها در اوایل تا اواسط بهار كاشته شوند، در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز همان سالها ظاهر شده و چند هفته دوام خواهند داشت. بذرها را به صورت پراكنده و نسبتا سطحی در سینی بذر یا گلدان كوچك و یا ظرف مسطح حاوی كمپوست مخصوص بذر وقلمه بكارید. خاك را مرطوب نگاه دارید و ظرف را با پلاستیك شفاف یا شیشه بپوشانید. گاهگاهی در پوش را بردارید تا از رطوبت بیش از اندازه كه باعث فساد گیاه می شود، جلوگیری كنید. بذر را در دمای حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد، نور مناسب و كافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. زمانی كه بلندی نشاء ها به 5/2 سانتیمتر رسید، آنها را بیرون بیاورید. در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی بكارید. زمانی كه نشاء ها رشد كرده و گلدان را پر كردند می توانید هر دو نشاء را در گلدان بزرگتری با قطر دهانه 11 تا 13 سانتیمتر قرار دهید تا گیاه بالغ و كاملی به دست اورید.

parrotia persica

عضو جدید
رفتم از گلفروشی که ازش خریده بودم پرسیدم گفت اون شاخه رو از زیر پوسیدگی قطع کن!
بنظرتون اگه این کارو کنم درست میشه؟ یعنی حداقل نابود نشه دیگه!

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بیشتر از یک هفته است که هفت تا دانه ی نارنج را توی هفت تا ظرف کاشته ام هر روز هم آب دادم ولی اصلا جوانه نزد.
دانه ی خیار هم توی ظرف کاشته ام ولی آن هم جوانه نزد .
خاکش هم خاک برگ بود با مقدار کمی ورمی کمپوست .
باید چه کار کنم با این دانه های بی جوانه؟

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
baghcheh-1.jpg
albaloo.jpg
درخت های باغچه که تابستان حالشان خوب نبود و میوه های خوبی ندادند .

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من بیشتر از یک هفته است که هفت تا دانه ی نارنج را توی هفت تا ظرف کاشته ام هر روز هم آب دادم ولی اصلا جوانه نزد.
دانه ی خیار هم توی ظرف کاشته ام ولی آن هم جوانه نزد .
خاکش هم خاک برگ بود با مقدار کمی ورمی کمپوست .
باید چه کار کنم با این دانه های بی جوانه؟

اقا نگران نباش اگه كود زياد نداده باشي جاي خيلي گرم هم نزاشته باشي اب هم به اندازه داده باشي حتما سبز ميشه

parrotia persica

عضو جدید
[h=2][/h]

Click here to view the original image of 2000x1500px.
بنت قنسول من چرا اینجوری شده؟ :cry:
2 هفتست خریدمش اول پرپشت تر هم بود، گفتم ریختن برگاش شاید بخاطر اینه که جاش عوض شده کم کم درست میشه ولی دیگه چرا داره میپوسه!!!!!!!! اونم از سر شاخه!!!

من چیکارش کنم گلمو؟ متاسفانه اطلاعات خوبی در زمینه آفات و بیماری ها ندارم :(

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز

Click here to view the original image of 2000x1500px.
بنت قنسول من چرا اینجوری شده؟ :cry:
2 هفتست خریدمش اول پرپشت تر هم بود، گفتم ریختن برگاش شاید بخاطر اینه که جاش عوض شده کم کم درست میشه ولی دیگه چرا داره میپوسه!!!!!!!! اونم از سر شاخه!!!

من چیکارش کنم گلمو؟ متاسفانه اطلاعات خوبی در زمینه آفات و بیماری ها ندارم :(

اینجا را مطالعه بفرمایید شاید خوب باشد .

این هم شاید خوب باشد .

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 77553مشاهده پیوست 77554

درخت زردآلو که تابستان تویش حشره داشت .

خوب اين سوسك چوبخوار گيلاسه علت اصلي حمله اين افت كم ابي و عدم رعايت اصول ابياري در دوره تابستان هست برا مقابله بايد هم اب رو در دوره هاي سه چهار روزه به درخت بديد و هم اينكه شاخه هاي بيمار رو هرس كنيد و اتش بزنيد مقداري كات كبود و اهك رو هم باهم مخلوط كنيد و به تنه درخت بماليد اما توصيه اصلي همون ابياري متناوب و درست هست

رامه

عضو جدید
سلام اگه کسی یه طرح توجیهی قابل در زمینه تولید و پرورش گلهای آپارتمانی داره لطف کنه برام بفرسته. ممنون میشم.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب اين سوسك چوبخوار گيلاسه علت اصلي حمله اين افت كم ابي و عدم رعايت اصول ابياري در دوره تابستان هست برا مقابله بايد هم اب رو در دوره هاي سه چهار روزه به درخت بديد و هم اينكه شاخه هاي بيمار رو هرس كنيد و اتش بزنيد مقداري كات كبود و اهك رو هم باهم مخلوط كنيد و به تنه درخت بماليد اما توصيه اصلي همون ابياري متناوب و درست هست

ما حداکثر فاصله ی بین دو آبیاری مان در تابستان چهارروز بود .
یعنی در تابستان هردفعه باید چند دقیقه آب پایش باشد؟
الان باید هرس کنیم؟
الان هم آب می خواهند ؟ یا کود؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ما حداکثر فاصله ی بین دو آبیاری مان در تابستان چهارروز بود .
یعنی در تابستان هردفعه باید چند دقیقه آب پایش باشد؟
الان باید هرس کنیم؟
الان هم آب می خواهند ؟ یا کود؟

نکته مهم اینه که دور آبیاریتون منظم باشه، کمتر یا بیشترش در درجه دوم اهمیته!

nargessss

عضو جدید
سلام چند تا سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
1 ـ برام یک ریشه ی سیکاس آوردن ک نمیدونم تو چه نوع خاکی بکارم و چقدر از اون بیرون خاک باشه و چند روز یک بار آبیاریش کنم .
2 ـ در مورد آبیاری و نوع خاک چای سرخ سوال داشتم بذرش رو کاشتم و الان باید به گلدون منتقلش کنم .
3 ـ 2 تا بامبو دارم که هر دو آنها پاجوش هایی هستن که از گیاه اصلی جدا کردم یکی 5 سانتی متر و اوون یکی 20 سانتی متر هست میخواستم بپرسم میتونم آنها رو در آکواریوم بذارم ؟ به خاطر ظریف بودن ساقه و برگهاش آسیبی بهش نمیرسه ؟

mehraban2011

عضو جدید
ما هم داریم فک کنم یجور زنبق باشه. گلهاش شبیه آماریلیس هس ولی به رنگ صورتی یاسی

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام این چیه گیاهیه؟ من خودم تا حالا ندیده بودمش.

مشاهده پیوست 77823

يوكا عزيزم.
ولي يه كم گياهت بي حاله ريحان جون...احتياج به كمي تقويت داره...يه كمي هم مكانش رو به نور خورشيد نزديكتر كن.
برگهاش رو هميشه تميز نگهدار...ضمنا موقع تميز كردن برگها مراقب لبه برگها باش خيلي تيز و برنده است ...چندباري دست من با برگهاش بريده.

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
يوكا عزيزم.
ولي يه كم گياهت بي حاله ريحان جون...احتياج به كمي تقويت داره...يه كمي هم مكانش رو به نور خورشيد نزديكتر كن.
برگهاش رو هميشه تميز نگهدار...ضمنا موقع تميز كردن برگها مراقب لبه برگها باش خيلي تيز و برنده است ...چندباري دست من با برگهاش بريده.

ممنون

ماله یکی از دوستامه تو اینترنت عکسشو گذاشته بود مامانش بهش می گه خرچنگ. همون چون بی حاله نفهمیدم چیه چون تا حالا یوکا خیلی دیدم ولی این شکلی نبوده.

بازم ممنون

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون

ماله یکی از دوستامه تو اینترنت عکسشو گذاشته بود مامانش بهش می گه خرچنگ. همون چون بی حاله نفهمیدم چیه چون تا حالا یوکا خیلی دیدم ولی این شکلی نبوده.

بازم ممنون

خواهش عزيزم.
خب پس ديگه ماشالا خودت واردي توصيه هاي ايمني رو به دوستت بكن گلم...
چه اسم جالبي مامانش روش گذاشته...

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
خواهش عزيزم.
خب پس ديگه ماشالا خودت واردي توصيه هاي ايمني رو به دوستت بكن گلم...
چه اسم جالبي مامانش روش گذاشته...

سلام

ممنون
یکی از دوستام می گه این یوکا نیست شاید خورشیدی یا آماریلیس باشه من خودم نمی تونم تشخیص بدم چیه آخه شبیه هیچ کدوم از این 3تا نیست خیلی شل و وا رفتس