مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

تاریخ تکثیر : دهم بهمن ماه 89

منبع

زهراجان ترکیب خاک قلمه هات چیه؟؟؟؟[/QUOTE]
هر گلدونی یه ترکیبی داره
خاکبرگ تنها
خاکبرگ+چرلیت
خاکبرگرلیت+پیت ماس

آخرین ویرایش:

reza_197

عضو جدید
هر وقت دیدیشون بکششون با دمپایی خوبه
اینجوری. :w15:بابا من از دیشب دارم فکر میکنم چطور میشه این جون را رو از تو خاک جدا کرد؟ اینجوری که تو میگی من هستم در خدمتشون.

راستی این پرلیت و پیت چیه که هی شما میگین من نمیدونم و از کجا میشه تهیه کرد؟

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خيلي ممنون بابت راهنماييتون

خواهش میکنم دوست عزیز اون کتابی هم که گذاشتم براتون درباره اون سوالی که درباره نرم افزار کرده بودین تو اون کتاب درباره نرم افزار های که ذکر کرده بودین توضیح داده بودند.:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون گلاب جان:gol:
ولی میخام بدونم دنیس جان برای تمیز کردن برگهای این گیاه چیکار کرده؟؟از ماده خاصی هم استفاده کرده؟

درسته عزيز...ممكنه يه علتش هم استفاده از براق كننده باشه...گل گفتي....

دنيس جان بيا بگو ببينيم چه كردي. :w02:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجوری. :w15:بابا من از دیشب دارم فکر میکنم چطور میشه این جون را رو از تو خاک جدا کرد؟ اینجوری که تو میگی من هستم در خدمتشون.

راستی این پرلیت و پیت چیه که هی شما میگین من نمیدونم و از کجا میشه تهیه کرد؟
کاریش نمیشه کرد دیگه لهشون کن

پرلیت یه ترکیب معدنی هست و سفید رنگه ، شبیه فایبرگلاس چون جاذب خوبی برای آب هست تو ترکیبات خاکی استفاده میشه تا توانایی خاک در نگهداری اب بیشتر بشه.
پیت هم جاذب خوبی برای رطوبته منتها پیت ماس ( بقایای گیاهان و خزه ها تو باتلاق ها ) و کوکوپیت ( الیاف درخت نارگیل) گیاهی هستن

denise

عضو جدید
ممنون گلاب جان:gol:
ولی میخام بدونم دنیس جان برای تمیز کردن برگهای این گیاه چیکار کرده؟؟از ماده خاصی هم استفاده کرده؟

اصلن حواسم نبود که جواب ندادم!!:(
نه هیچ ماده ی خاصی! فقط آب روش اسپری می کنمو تمیزش می کنم اونم هفته ای یه باار!
الان عکسشم می زارم...

خاطره ميري

عضو جدید
سلام بر بچه های گل باغبانی!:gol:

در زمینه کشت هیدروپونیک اطلاعات میخواستم،در واقع هیچی جز یک اسم در موردش نمیدونم و میخوام که به زبون ساده و در عین حال علمی واسم توضیح بدین،اگر مقاله ای هم دارین ممنون و خوشحال میشم کمکم کنید!;)
سلام دوست من هيدروپونيك به كاشتن يك گياه در محيط غير از خاك اطلاق ميشه كه ميتونه اب يا پشم شيشه ويا هر چيزي كه گياه را بتونه نگه داره و مواد غذايي از طريق لوله هاي كه به ريشه گياه متصل شده وبه اب كود هم اضافه شده وگياه مواد لازمو ميگره .اميدوارم بدرد ت بخوره;)

denise

عضو جدید

دنيس جان اسم گياهت فيلودندرون...نوع گوش گرگي هست...اما بعيد ميدونم مشكلش آب سوختگي باشه...چون آب سوختگي بيشتر روي گوديهاي برگ ايجاد ميشه...درحاليكه اين برگ معيوب توي عكس اين حالت رو نداره..البته با پوزش از اساتيد فن...فكرميكنم مشكل باكتريايي باشه...كه اونم از رطوبت بالاي محيط ايجاد ميشه...
اگه لطف كني و چند روز ديگه هم يه عكس ازش بگيري و بذاري اينجا ممنون ميشيم.

اینم عکسای جدیدترش، البته غیر این لکه ها حالش خوبه و یه برگ جدیدم داره می ده که تو عکس می بینین..

DSC_0151.jpg

DSC_0152.jpg

denise

عضو جدید
اینو ببینین :

DSC_0153.jpg
مارانتا ؟ اینو از خاله م گرفتم که در طول اسباب کشی خونه ش بیچاره رو گزاشته بود تو حیاط تو سرما...
میشه راهنماییم کنین چیکار کنم خوب شه ؟ نیاز به غبار پاشی داره ؟ کود چی ؟
گزاشتمش جلوی پنجره ی جنوبی..

اون نقطه های سفید رو برگاش رنگه!!!!

آخرین ویرایش:

denise

عضو جدید
یعنی یه برگ رو دا میکنی با دمبرگش میکاری یا اینکه برگ رو با تکه ایی از ساقه که بهش وصله جدا میکنی و میکاری.

متاسفانه شرایط عمل اوری خاکبرگ ها تو ایران انگار خوب و استاندارد نیست چون انواع گرم و خرخاکی و هزارپا و ... رو میشه توشون دید.هزارپاها رو جدا کن خصوصا اگر گیاه رو تو خونه میزاری خطرناک میره تو گوش .ولی کاری با خود گیاه بعید میدونم داشته باشه

این لینک رو ببین کلا در مورد تکثیر بگونیاست : http://mygarden.uphero.com/students.html

منم دو نوعشو دارم تکثیر می کنم!

reza_197

عضو جدید
من قبلا در مورد این گندمیها بهتون گفتم که کامل سفید شدن و نوک برگاشم قهوهای حالا هم عکسشو میزارم؟DSC00952.jpg
DSC00953.jpg

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلن حواسم نبود که جواب ندادم!!:(
نه هیچ ماده ی خاصی! فقط آب روش اسپری می کنمو تمیزش می کنم اونم هفته ای یه باار!
الان عکسشم می زارم...
عزیزم اشکال نداره:gol:
اگر از مواد براق کننده استفاده کرده باش این احتمال زیاده اما خوب انگا گلدونت کنار پنجره هست ممکن اب سوختگی باشه همونی که بچه ها گفتن اما هرچی هست بیماری نیست نگران نباش اصلا اما باید بدونیاین برگا دیگه سالم نمیشن و باید منتطر برگای جدید و سالم باشی و دقت کنی حتی المقدور زمان تابش خورشید غبارپاشی نکنی.
و گلدون از الان تا شش ماه دیگه همین جا که هست بزار باشه جابجاش نکن;)
اینم عکسای جدیدترش، البته غیر این لکه ها حالش خوبه و یه برگ جدیدم داره می ده که تو عکس می بینین..

مشاهده پیوست 43864

مشاهده پیوست 43865
به به گیاه شروع کرد رشد مجدد تبریک میگم:gol:
اینو ببینین :

مشاهده پیوست 43866
مارانتا ؟ اینو از خاله م گرفتم که در طول اسباب کشی خونه ش بیچاره رو گزاشته بود تو حیاط تو سرما...
میشه راهنماییم کنین چیکار کنم خوب شه ؟ نیاز به غبار پاشی داره ؟ کود چی ؟
گزاشتمش جلوی پنجره ی جنوبی..

اون نقطه های سفید رو برگاش رنگه!!!!
اثار سرما و کمبود رطوبت رو کاملا نشون میدهه
والا میخام راهنمایی خطرناکت کنم یعنی در واقع کاری که اگه خودم بودم حتما انجام میداد :
تمام برگاشو حذف میکردم چون خیلی بدشکل شدن نبودنشون بهتره و تو یه جای خوب مثلا کنار سایر گلدونا یه گوشه میزاشتم دستشم نمیزدم تا کم کم برگ جدید تولید کنه و بعد که خوشگل شد یه جای بهتر میزاشتم. فقط موقع حذف برگا دقت کن که قسمت وسط که برگ جدید میده اسیب نبینه:)
منم دو نوعشو دارم تکثیر می کنم!
دو نوع بگونیا داری یا دو نوع تکثیر کردی یه بگونیاتو:cool:
توضیح میدی بهمون
تجربه هاتو بگو چون بهتر مطالب کتابها قابل درکه:)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قبلا در مورد این گندمیها بهتون گفتم که کامل سفید شدن و نوک برگاشم قهوهای حالا هم عکسشو میزارم؟مشاهده پیوست 43873
مشاهده پیوست 43874
اصلا نگران نباش
اینا چیزیشون نیست
منم گندمیام تو گرمای شدید تابستون همین جوری داغون میشن تازه صدبرابر بدتر این میشن جوری که فقط ریشه اش میمونه منم میزارمشون قاطی گلدونای دیگه که در شرایط سایه و رطوبت هم باشن تا خنک شدن هوا صبر میکنم و بعد که گرما کمتر شد اینا هم شروع به رشد مجدد می کنن.

اما اینم بگم سرمای زمستون هم همین اثر رو داره عین گرمای بوشهر که بازم من میزارم قاطی بقیه دوستاش تا سرما ادیتش نکنه

خلاصه بدون مریض نیستن کودم نمیخام فقط مشکل شرایط دمایی ، صبر کنی در رشد مجددشون گیاهت خوب میشه

denise

عضو جدید
بگونیاهایی که دارم تو خونه اینا ان :

DSC_0101.jpg

DSC_0165.jpg
این دومیو یه جور دیگشم دارم که برگاش زرشکیه، چنبار از اون ساقه هاش که قوی تر بودن قلمه گرفتن اما هم تو خاک هم تو آب پوسید!!:(

بعدی اینه :

...
عکسا آپلود نمی شن!:razz:
ادامه شو بعد می گم..

denise

عضو جدید
DSC_0157.jpg

و اما این یکی که خیلی زجرم داده...
یه گلدون ازاین بگونیا رو مهرماه امسال از یه نمایشگاه گل و گیاه خریدم، وقتی آوردم خونه تصمیم گرفتم گلدونشو عوض کنم، 4تا بوته توش بود همرو تقسیم کردم..اما در عرض 1هفته همشون خشک شدن...فک کنم زیاد بوته رو تو خاک فرو کرده بودم خفه شد..
همون موقع طبق چیزی که فروشنده بهم گفته بود، چنتا از برگاشو چیدم برای تکثیر بعد دور برگارو بریدم تا به شکل مربع در بیاد و کاشتم تو خاک که همش پوسید..از اون برگا 2تاشو گذاشته بودم تو آب که هر دو ریشه دار شد..بعد با خوشحالی یکیشو وارد خاک کردم که اونم خشک شدش...
حالا فقط یه برگ ریشه دار ازش داشتم که می دونستم بزارم تو خاک می پوسه..همین طوری تو آبم که رشد نمی کرد خلاصه حدود 2ماه تو آب بود، پس تصمیم گرفتم یه ذره خاک بریزم تو همون آب!!! اینکارو که کردم بعد 1هفته شروع کرد به جوونه زدن..
حالا این همون برگه که چنتا جوونه م زده تا حالا ولی تا بزرگیشون به 3میلی متر میرسه خشک می شن!..
به نظرتون چیکارش کنم؟؟
اگه دقت کنین زیر برگه یکی از جوونه ها معلومه..
اینم عکس گیاه اصلیش :

denise

عضو جدید
عزیزم اشکال نداره:gol:

اثار سرما و کمبود رطوبت رو کاملا نشون میدهه
والا میخام راهنمایی خطرناکت کنم یعنی در واقع کاری که اگه خودم بودم حتما انجام میداد :
تمام برگاشو حذف میکردم چون خیلی بدشکل شدن نبودنشون بهتره و تو یه جای خوب مثلا کنار سایر گلدونا یه گوشه میزاشتم دستشم نمیزدم تا کم کم برگ جدید تولید کنه و بعد که خوشگل شد یه جای بهتر میزاشتم. فقط موقع حذف برگا دقت کن که قسمت وسط که برگ جدید میده اسیب نبینه:)

من شهامتشو دارم..:cry:
ببینین چه شکلی ش کرددم..
DSC_0166.jpg

denise

عضو جدید
بگونیاهایی که دارم تو خونه اینا ان :

مشاهده پیوست 43908

مشاهده پیوست 43909
این دومیو یه جور دیگشم دارم که برگاش زرشکیه، چنبار از اون ساقه هاش که قوی تر بودن قلمه گرفتن اما هم تو خاک هم تو آب پوسید!!:(

ادامه شو بعد می گم..

اینم اونیه که گفتم قلمه می گیرم می پوسه :
DSC_0169.jpg

reza_197

عضو جدید
مشاهده پیوست 43913

و اما این یکی که خیلی زجرم داده...
یه گلدون ازاین بگونیا رو مهرماه امسال از یه نمایشگاه گل و گیاه خریدم، وقتی آوردم خونه تصمیم گرفتم گلدونشو عوض کنم، 4تا بوته توش بود همرو تقسیم کردم..اما در عرض 1هفته همشون خشک شدن...فک کنم زیاد بوته رو تو خاک فرو کرده بودم خفه شد..
همون موقع طبق چیزی که فروشنده بهم گفته بود، چنتا از برگاشو چیدم برای تکثیر بعد دور برگارو بریدم تا به شکل مربع در بیاد و کاشتم تو خاک که همش پوسید..از اون برگا 2تاشو گذاشته بودم تو آب که هر دو ریشه دار شد..بعد با خوشحالی یکیشو وارد خاک کردم که اونم خشک شدش...
حالا فقط یه برگ ریشه دار ازش داشتم که می دونستم بزارم تو خاک می پوسه..همین طوری تو آبم که رشد نمی کرد خلاصه حدود 2ماه تو آب بود، پس تصمیم گرفتم یه ذره خاک بریزم تو همون آب!!! اینکارو که کردم بعد 1هفته شروع کرد به جوونه زدن..
حالا این همون برگه که چنتا جوونه م زده تا حالا ولی تا بزرگیشون به 3میلی متر میرسه خشک می شن!..
به نظرتون چیکارش کنم؟؟
اگه دقت کنین زیر برگه یکی از جوونه ها معلومه..
اینم عکس گیاه اصلیش :

منم از همین نوع بگونیا دارم پس هنوز نتونستی تکثیرش کنی لطفا هر وقت تکثیر کردی یه ندایی هم به ما بده تا منم دست بکار شم. ولی من فکر کنم اون روشی که برگو رو خاک پهن میکنندو ثابت میکننش رو خاک بهترین روش باشه حالا بزار ببینیم زهرا چی میگه؟ زهرا برای من لینکش گذاشته بود با تصویر بود فقط من نفهمیدم اینا ساقشم میکنند تو خاک یا اصلا ازش استفاده نمی کنند؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
منم از همین نوع بگونیا دارم پس هنوز نتونستی تکثیرش کنی لطفا هر وقت تکثیر کردی یه ندایی هم به ما بده تا منم دست بکار شم. ولی من فکر کنم اون روشی که برگو رو خاک پهن میکنندو ثابت میکننش رو خاک بهترین روش باشه حالا بزار ببینیم زهرا چی میگه؟ زهرا برای من لینکش گذاشته بود با تصویر بود فقط من نفهمیدم اینا ساقشم میکنند تو خاک یا اصلا ازش استفاده نمی کنند؟

بچه ها تكثير اين بگونيا يه كمي مشكله...من خودم فقط از طريق تيغ زني پشت برگها و خواباندن روي خاك تونستم نتيجه بگيرم...خيلي خيلي هم عالي جواب داد.

denise

عضو جدید
بچه ها تكثير اين بگونيا يه كمي مشكله...من خودم فقط از طريق تيغ زني پشت برگها و خواباندن روي خاك تونستم نتيجه بگيرم...خيلي خيلي هم عالي جواب داد.

اتفاقا منم برگارو خابونده بودم روخاک، فروشنده می گفت رگبرگاش باید تماس داشته باشه با خاک، ولی موفقیت آمیز نبود!..

reza_197

عضو جدید
خانم گلابتون میشه یک کم با جزییات بیشتر برای من بی تجربه توضیح بدین مثلا بگین چه خاکی استفاده کنم ؟ گلدونش کم عمق باشه یا فرق نمی کنه؟ چه طور اب بدم؟ چه مدت طول میکشه تا نتیجه بده؟

از نظر نور؟ رطوبت؟ راستی این تیغ زنی چطوره؟ ساقه برگو چی ؟ خلا صه دارین به یه مبتدی درس میدین دیگه؟ :child:
ممنونم

گلابتون

مدیر بازنشسته
اتفاقا منم برگارو خابونده بودم روخاک، فروشنده می گفت رگبرگاش باید تماس داشته باشه با خاک، ولی موفقیت آمیز نبود!..

چرا عزيزم؟؟؟ شايد شرايط دماييش خوب نبوده....بگونيا اكثرآ يه محيط مرطوب و سايه رو ميپسنده...و نوري كه غير مستقيم باشه....اگه رگبرگها رو خيلي عميق نبريد و برگ رو روي خاك محكم كرده باشيد و كمي هم شن يا ماسه مرطوب روي برگها بپاشيد و ظرف كشت رو جابجا نكنيد و كاملا رطوبت دوران تكثير رو در حد تعادل بين 70 تا 75 درجه نگهداريد....فكر نميكنم مشكلي پيش بياد...
يادمه استادمون ميگفت براي حفظ رطوبت ميتونيد از سلفون كه روش چندتايي سوراخ داشته باشه هم استفاده كنيد و روي ظرف كشتتون بكشيد...اما من اينكارو نكردم ولي جواب گرفتم...حالا شما هم امتحان كنيد.

reza_197

عضو جدید
چرا عزيزم؟؟؟ شايد شرايط دماييش خوب نبوده....بگونيا اكثرآ يه محيط مرطوب و سايه رو ميپسنده...و نوري كه غير مستقيم باشه....اگه رگبرگها رو خيلي عميق نبريد و برگ رو روي خاك محكم كرده باشيد و كمي هم شن يا ماسه مرطوب روي برگها بپاشيد و ظرف كشت رو جابجا نكنيد و كاملا رطوبت دوران تكثير رو در حد تعادل بين 70 تا 75 درجه نگهداريد....فكر نميكنم مشكلي پيش بياد...
يادمه استادمون ميگفت براي حفظ رطوبت ميتونيد از سلفون كه روش چندتايي سوراخ داشته باشه هم استفاده كنيد و روي ظرف كشتتون بكشيد...اما من اينكارو نكردم ولي جواب گرفتم...حالا شما هم امتحان كنيد.

ببخشید من اینقدر می پرسم من دیگه همشو فهمیدم بجز اون تیغ زنی باید چیکار کنم؟ رگبرگارو بشکافم؟ راستی همش از شن و ماسه استفاده کنم یا همون خاکبرگ خوبه؟