مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان:smile:
بنده درسی به اسم"هورمون ها ومواد تنظیم کننده رشدگیاهی"دارم.:book:
و نیازمند چکیده مقاله انگیسی راجب هورمون ها یا تاثیر یک هورمون برروی یک میوه(هورمون ومیوه ش فرق نداره) هستم تا ترجمه ش کنم.:w10:
ممنون میشم از کمکتون:gol::gol::gol::gol:
http://www.sjpub.org/sjeer/sjeer-210.pdf
http://idosi.org/wasj/wasj16(1)12/2.pdf
http://igitur-archive.library.uu.nl/bio/2007-0208-200526/voesenek_06_stimulating.pdf
http://www.editurasilvica.ro/afr/53/2/akinyele.pdf

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام مهندسین عزیز. بنده یک باغ بادام از نوع ربیع، مامایی و سفید دارم. امسال بعد از برداشت محصول، درختان رو با روی، بور و پتاسیم محلول پاشی کردم. سپس بعد از یک هفته محلول پاشی بردوفیکس رو انجام دادم. برای کود هم قصد استفاده از کود حیوانی رو ندارم و از ترکیب پارس هیومیک، یارامیلا کمپلکس و میکرو به میزان هر درخت 250 گرم استفاده کردم. خواستم نظرتون رو بپرسم که این اقدامات چطوره؟
کار خوبی نکردید:cool:
شما از کجا متوجه شدی فقط روی و بور و پتاسیم لازمه؟!بهتر بود که مجموعه کامل از مینرالها رو لا اقل مصرف میکردین.بعدم کسی که کوددهی کرده دیگه محلول پاشی نمیکنه...در حالت عادی لزومی نداره خب!
الان که داریم رو به زمستون میریم بردو رو که یه قارچ کشه برا چی زدین؟بردو رو در قالب سموم زمستانه باید توی اواخر بهمن میزدید.

آخرین ویرایش:

مارجين

کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشيد...
راستش يه برنامه اي واسه من پيش اومده...گير افتادم اساسي...:razz:
از اونجايي كه بعضي از مردم دنبال يه راه مجاني واسه حل مشكلاتشون ميگردن...

يكي از اقوام دور وقتي متوجه شدند كه بنده در زمينه كشاورزي مشغول به تحصيل هستم...حالا ديگه واسش مهم نبود گرايشم چي هست...

يه باغ كنار افتاده داشتن كه فقط براشون كاربرد تفريحي داره....چندتايي هم درخت ميوه و كاج و سدروس و ...اينجور چيزا توش هست و عمدتا چندتا كرت سبزي و صيفي هم داره كه استفاده ش براشون بيشتره...
خلاصه داستان ...سرتون رو درد آوردم...اينجا رو سپردن به من و رفتن....حالا من موندم تو رودربايستي پدرم و يه باغ هزارمتري كه نميدونم بايد باهاش چيكاركنم...

فقط تا جايي كه عقلم رسيده...چندتا كارگر بردم اونجا و فعلا گفتم علفهاي هرزش رو جمع كنن و خاكش رو زير و رو كنن...چون واقعا اوضاع ظاهريش افتضاح بود...
بعدشم كه كارشون تموم بشه...بگم يه هرس كلي هم انجام بدن...

خب به نظرتون من اين باغ رو چيكارش كنم...

اگر سوالي هم داريد بفرماييد تا جايي كه اطلاع داشته باشم پاسخ بدم...
آهان راستي آب خيلي خوبي هم داره...
يه چيز ديگه باغ به صورت پلكاني هست...

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشيد...
راستش يه برنامه اي واسه من پيش اومده...گير افتادم اساسي...:razz:
از اونجايي كه بعضي از مردم دنبال يه راه مجاني واسه حل مشكلاتشون ميگردن...

يكي از اقوام دور وقتي متوجه شدند كه بنده در زمينه كشاورزي مشغول به تحصيل هستم...حالا ديگه واسش مهم نبود گرايشم چي هست...

يه باغ كنار افتاده داشتن كه فقط براشون كاربرد تفريحي داره....چندتايي هم درخت ميوه و كاج و سدروس و ...اينجور چيزا توش هست و عمدتا چندتا كرت سبزي و صيفي هم داره كه استفاده ش براشون بيشتره...
خلاصه داستان ...سرتون رو درد آوردم...اينجا رو سپردن به من و رفتن....حالا من موندم تو رودربايستي پدرم و يه باغ هزارمتري كه نميدونم بايد باهاش چيكاركنم...

فقط تا جايي كه عقلم رسيده...چندتا كارگر بردم اونجا و فعلا گفتم علفهاي هرزش رو جمع كنن و خاكش رو زير و رو كنن...چون واقعا اوضاع ظاهريش افتضاح بود...
بعدشم كه كارشون تموم بشه...بگم يه هرس كلي هم انجام بدن...

خب به نظرتون من اين باغ رو چيكارش كنم...

اگر سوالي هم داريد بفرماييد تا جايي كه اطلاع داشته باشم پاسخ بدم...
آهان راستي آب خيلي خوبي هم داره...
يه چيز ديگه باغ به صورت پلكاني هست...
سلام عزیزم..خب گفتن که چیکارش کنی!؟
منظورم اینه که چه استفاده ای از باغ میخوان بکنن!؟همون تفریحی؟

مارجين

کاربر ممتاز
سلام عزیزم..خب گفتن که چیکارش کنی!؟
منظورم اینه که چه استفاده ای از باغ میخوان بکنن!؟همون تفریحی؟

سلام عزيزم...
نه چيزي نگفتن...فقط ميخوان سرسبز باشه...اينقدر دارن كه اين براشون زيادي اومده...خب قاعدتا اگر براشون سود آور بشه بهتره ديگه

راستش منم ميخوام از اين فرصت استفاده كنم و يه تجربه حسابي كسب كنم...

ميخوام حالا كه زمستون در پيشه يه سرو سامون حسابي بهش بدم كه واسه بهار كاملا آماده بهره وري باشه...

به كمك مرحله به مرحله اتون نياز دارم...كه طبق برنامه پيش برم.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام عزيزم...
نه چيزي نگفتن...فقط ميخوان سرسبز باشه...اينقدر دارن كه اين براشون زيادي اومده...خب قاعدتا اگر براشون سود آور بشه بهتره ديگه

راستش منم ميخوام از اين فرصت استفاده كنم و يه تجربه حسابي كسب كنم...

ميخوام حالا كه زمستون در پيشه يه سرو سامون حسابي بهش بدم كه واسه بهار كاملا آماده بهره وري باشه...

به كمك مرحله به مرحله اتون نياز دارم...كه طبق برنامه پيش برم.
خودت ماشاله استادی... هر بلایی سرش بیاری مشکلی نیست:smile: حالا میخوای چیکارش کنی؟منظورم اینه که خودت چی فکر میکنی؟ باید چیکار کنی؟

مارجين

کاربر ممتاز
خودت ماشاله استادی... هر بلایی سرش بیاری مشکلی نیست:smile: حالا میخوای چیکارش کنی؟منظورم اینه که خودت چی فکر میکنی؟ باید چیکار کنی؟
سلام..صبحتون بخير
نه بابا من هنوز اول راهم هنوز شاگر قابلي هم نيستم حالا كو تا استادي...ممنونم نظر لطف شماست...

والا هيچ فكر خاصي ندارم...

امروز ميخوام برم يه آمار بردارم ببينم كلا چه نوع گياهي توش هست...
تا جايي كه خاطرم هست ...لبه هاي پلكان ها رو انگور كاشته بودن...
همونجور كه گفتم چندتا كاج قديمي هم توش هست...جوني پروس...اقاقيا ( با كلي آفت ) ...زرشك زينتي...ياس...گردو و توت ( كه اينا هنوز نهال هستن ) ...بوته هاي گل رز...نسترن...
زمين خالي هم زياد داره...چندجاييش هم كرتهاي سبزي و صيفي هست...

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام..صبحتون بخير
نه بابا من هنوز اول راهم هنوز شاگر قابلي هم نيستم حالا كو تا استادي...ممنونم نظر لطف شماست...

والا هيچ فكر خاصي ندارم...

امروز ميخوام برم يه آمار بردارم ببينم كلا چه نوع گياهي توش هست...
تا جايي كه خاطرم هست ...لبه هاي پلكان ها رو انگور كاشته بودن...
همونجور كه گفتم چندتا كاج قديمي هم توش هست...جوني پروس...اقاقيا ( با كلي آفت ) ...زرشك زينتي...ياس...گردو و توت ( كه اينا هنوز نهال هستن ) ...بوته هاي گل رز...نسترن...
زمين خالي هم زياد داره...چندجاييش هم كرتهاي سبزي و صيفي هست...
سلام صبحت بخیر عزیزم...برو آمارشو بگیر...بیا تا بگیم چیکارش کن...

ekf2000

عضو جدید
با سلام
پدربزرگ من یک نهال کوچک پرتغال را حدود پنج سال پیش درون باغچه خانه خود در شیراز کاشته است
این درخت کلا رشد کمی دارد و بعد از این مدت تنها یک متر رشد کرده و کم شاخه است
با این وجود بهار پارسال و امسال به گل نشست اما تنها امسال فقط یک پرتغال از ان گلها باقی مانده
مشکل اصلی اینجاست که امسال تابستان سر برگهای قدیمی قهوه ای شدند و تا نیمه خشک شدند اما برگ های سبز دوباره روییدند اما اینبار بر روی برخی از برگ های جدید و 4تا5 سانتی لکه های قهوه ای به صورت پراکنده ایجاد شده انو و با قهوه ای شدن دوباره خشک میشوند
ابیاری درخت هفته ای یکبار و به صورت ابپاشی و در صبح زود قبل طلوع خورشید است
درصمن هیچ شته یا جانور دیگری بر یا گرد و نشانه خاصی روی برگ ها وجود ندارد
برگ های جدید که به این مشکل دچارمیشوند هنوز جدید و پسته ای رنگند
چند نقطه زرد هم روی تنه پایینی درخت هست که احتمال میدم بر اثر ضربه باشه مابقی شاخه و تنه کاملا سالمه
اب هم کم روی شاخه ها و برگ ها میپاشیم
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید باید چکارش کنم

mahsa.s67

عضو جدید
درخواست جزوه

درخواست جزوه

با سلام
ممنون می شم جزوه سبزی کاری دکتر پیوست رو برام بزارید.

nazi jooon

کاربر ممتاز
با سلام
پدربزرگ من یک نهال کوچک پرتغال را حدود پنج سال پیش درون باغچه خانه خود در شیراز کاشته است
این درخت کلا رشد کمی دارد و بعد از این مدت تنها یک متر رشد کرده و کم شاخه است
با این وجود بهار پارسال و امسال به گل نشست اما تنها امسال فقط یک پرتغال از ان گلها باقی مانده
مشکل اصلی اینجاست که امسال تابستان سر برگهای قدیمی قهوه ای شدند و تا نیمه خشک شدند اما برگ های سبز دوباره روییدند اما اینبار بر روی برخی از برگ های جدید و 4تا5 سانتی لکه های قهوه ای به صورت پراکنده ایجاد شده انو و با قهوه ای شدن دوباره خشک میشوند
ابیاری درخت هفته ای یکبار و به صورت ابپاشی و در صبح زود قبل طلوع خورشید است
درصمن هیچ شته یا جانور دیگری بر یا گرد و نشانه خاصی روی برگ ها وجود ندارد
برگ های جدید که به این مشکل دچارمیشوند هنوز جدید و پسته ای رنگند
چند نقطه زرد هم روی تنه پایینی درخت هست که احتمال میدم بر اثر ضربه باشه مابقی شاخه و تنه کاملا سالمه
اب هم کم روی شاخه ها و برگ ها میپاشیم
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید باید چکارش کنم
به احتمال زیاد به خاطر کمبود موادغذایی مخصوصا پتاسیم باشه...می تونین از کودهای کامل(عناصر میکرو و ماکرو)که در بازار وجود دارن استفاده کنین(چون یه کم دیر شده از کودهایی استفاده کنین که روی برگهای گیاه محلول پاشی میشن)
حواستون به دوز مصرفی باشه...اگه بیش از مقدار بدین کل گیاه آسیب می بینه

mdm0158

عضو جدید
دوستان لطفا کمکم کنید

دوستان لطفا کمکم کنید

سلام خسته نباشید
من یه سری مطلب اساسی درباره 10نوع محصولی که در استان اصفهان یا در هر جای دیگه که کشت میشه رو میخوام
تاریخ کاشت -
ماشین کاشت - تاریخ آبیاری و نوع آبیاری - زمان برداشت -ماشین برداشت- و بیماری هایی که احتمال داره بگیره
ممنون میشم کمک کنید

ekf2000

عضو جدید
به احتمال زیاد به خاطر کمبود موادغذایی مخصوصا پتاسیم باشه...می تونین از کودهای کامل(عناصر میکرو و ماکرو)که در بازار وجود دارن استفاده کنین(چون یه کم دیر شده از کودهایی استفاده کنین که روی برگهای گیاه محلول پاشی میشن) حواستون به دوز مصرفی باشه...اگه بیش از مقدار بدین کل گیاه آسیب می بینه
با سلام و تشکر تا ماه قبل و در فصل رشد هر ماه کود کامل زرگل و کریستال صورتی میدادم با اومدن پاییز قطع کردم یعنی بازم نیازه رو برگ ها اسپری کنم پتاسیم فله ای هم پیدا میشه؟ برای کود دهی در فصل سرد ایا کود ورمی کمپوست به تنهایی کفایت میکنه؟ ممنون از راهنمایی شما

nazi jooon

کاربر ممتاز
با سلام و تشکر تا ماه قبل و در فصل رشد هر ماه کود کامل زرگل و کریستال صورتی میدادم با اومدن پاییز قطع کردم یعنی بازم نیازه رو برگ ها اسپری کنم پتاسیم فله ای هم پیدا میشه؟ برای کود دهی در فصل سرد ایا کود ورمی کمپوست به تنهایی کفایت میکنه؟ ممنون از راهنمایی شما
عوامل زیادی تو نشون دادن کمبود عناصر نقش داره..با این اوصاف که میگین از کود استفاده کردین قاعدتا نباید مشکل از کمبود باشه...
پربود عناصر هم میتونه همون علائم کمبود رو نشون بده...

کود N.P.K هم به صورت فله وجود داره... که در صورت کمبود پتاس می تونین استفاده کنین.اگه شما پتاس تنها به گیاه بدین تعادل گیاه از بین میره
به نظرم یه نمونه از برگ رو به دفاتر خدمات کشاورزی ببرین و از اونا بخواین کمکتون کنن...موفق باشید

مارجين

کاربر ممتاز
سلام صبحت بخیر عزیزم...برو آمارشو بگیر...بیا تا بگیم چیکارش کن...

سلام عيزم...

درختاي باغ اينا هستن...كاج تهران..كاج مشهد...سدروس..اقاقيا به تعداد زياد...پيچ گيليسين به تعداد زياد...انگور ... هلو...نارون...سرو خمره اي...سرو نقره اي...زرشك زينتي...ياس ...گردو...توت...رز...جوني پروس..چندتايي هم كرت سبزي و صيفي..كه فعلا تره و چغندر و بادمجان و فلفل سبز و اينا مونده ...
در ضمن كلي آفت داره

mdm0158

عضو جدید
خیلی ممنون خیلی کمک کردید خسته نباشید دستتون درد نکنه
لااقل یکی میومد میگفت نمیدونم تا منم اینقدر منتظر نمیموندم

mohammad_petro85

عضو جدید
کار خوبی نکردید:cool:
شما از کجا متوجه شدی فقط روی و بور و پتاسیم لازمه؟!بهتر بود که مجموعه کامل از مینرالها رو لا اقل مصرف میکردین.بعدم کسی که کوددهی کرده دیگه محلول پاشی نمیکنه...در حالت عادی لزومی نداره خب!
الان که داریم رو به زمستون میریم بردو رو که یه قارچ کشه برا چی زدین؟بردو رو در قالب سموم زمستانه باید توی اواخر بهمن میزدید.
خوب محلول روی و بور رو برای تقویت جوانه های سال بعد زدم و کود میکرو رو که اضافه کردم داخلش آهن، مس، منگنز و... بود همچنین کودهای پارس هیومیک و یارامیلا کمپلکس همراه با میکرو تقریبا تمام عناصر غذایی مورد نیاز درخت رو تامین میکنن. بردو رو هم به خاطر اینکه منطقه ای که باغ بنده در اونجا واقع شده دارای شانکر هست الان زدم و یکبار دیگه هم زمستون میزنم.

mohammad_petro85

عضو جدید
سلام. خواستم بپرسم برای جلوگیری از سرمازدگی درخت بادام روش آبپاشی بارانی چقدر تاثیر داره؟ و اینکه اگر بخواهیم از این روش استفاده کنیم چه زمانی باید استفاده بشه وقتی که درخت شکوفه زده؟ در اصل اگر کسی بتونه دستورالعمل این روش رو بگه که به چه صورته ممنون میشم.

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام. خواستم بپرسم برای جلوگیری از سرمازدگی درخت بادام روش آبپاشی بارانی چقدر تاثیر داره؟ و اینکه اگر بخواهیم از این روش استفاده کنیم چه زمانی باید استفاده بشه وقتی که درخت شکوفه زده؟ در اصل اگر کسی بتونه دستورالعمل این روش رو بگه که به چه صورته ممنون میشم.

http://thealmonddoctor.com/2011/02/more-info-in-regards-to-frost.html
http://thealmonddoctor.com/almond/frost-prevention-in-almonds/

root

عضو جدید
سلام، ببخشید که اینجا می پرسم. میدونید این چه گیاهیه؟ یه گلدونه اسمش رو می خوام لطفا.

k119

عضو جدید
در خواست اطلاعاتی در مورد هواده سرریز سد

در خواست اطلاعاتی در مورد هواده سرریز سد

اطلاعاتی در مورد انواع هواده سرریزهای سد و ویژگی های آنها را می خواستم. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید، خیلی بهش نیاز دارم.

masoud_esmaili

عضو جدید
سلام دوستاي عزيز.
عكسي كه مشاهده ميكنيد عكس گل منه كه بعد يه سال گل داده ولي نميدونم چرا از بد شانسي من گلهاش بعد 3 روز خشك شدن!!!:(
DSC00228.jpgDSC00230.jpg

HusseinR

عضو جدید
سلام درود
میشه لطفا بگید این عکس چه گلیه؟ خشک هم شده!

پیوست ها

• image.jpg
    image.jpg
    51.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0