مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها این کاکتوس منو ببینید چه بدترکیب شده ، میخوام برشش بزنم و چند قسمتش کنم و با کاکتوسای دیگرم ترکیبش کنم
اما بلد نیستم راهنماییم میکنید ؟
مشاهده پیوست 83261
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=83261&d=1328030691

کاری نداره نرگس جون گیاهت رو از بالا از هر پانزده سانت به صورت اریب سی درجه برش بزن...البته با یه وسیله خیلی تیز مثل کاتر ...که به بافتهای نرمش کمتر آسیب برسه...بعد یه سینی کشت بردار و پر از ماسه نرم کن...این قطعات رو از انتها داخل شن فرو کن...بهتره تا ده سانتش توی شن فرو بره...بعد هم شن رو مرطوب کن و یه جای نیمه تاریک بذار تا ریشه بزنن....
به همین سادگی...

Life13

عضو جدید
من که گلی نمی بینم

ولی زیاد روی بیماریهای گیاهی کار کردم شاید بتونم کمکتون کنم دوست من

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
عكستون باز نميشه ما هم دوست دارم ببينم خوب چي شده

po7ya

عضو جدید
سلام دوستان ، من یک پالم livistona سه ماه پیش خریداری کردم خیلی سر و حال بود تا اینکه هفته پیش گلدانش را عوض کردم البته خاکش خیلی خشک شده بود و هنگام تعویض گلدان از ریشه جدا شد من هم خیلی سریع در گلدانی که آماده کرده بودم و خاک یرگ پاستوریزه + ورمی کمپوست گیلدا+زغال کوبیده شده کاشتم ته گلدان هم سبوس برنج ریخته بودم ولی از آن روز تا حالا به نوبت نوک برگهاش شروع به خشک شدن میکنه و نهایتاٌ تمام برگ خشک میشه که من ناچاراٌ از ته قطعشون میکنم به طوری که در عکس مشاهده میکنین حالا فقط 2 برگش مونده که یکیش شروع به خشک کردن کرده نمیدانم چه کنم و علت چیست؟ شرایط دما و آبیاری مثل قبل انجام میشه . آیا ممکن است به دلیل استفاده از ورمی کمپوست باعث سوختگی گیاه شده باشد ؟ روی بسته بندی نوشته تا یک سوم خاک گلدان را میتوان ازورمی استفاده کرد و من هم همینقدر استفاده کردم . بهتره دوباره خاکش را عوض کنم و در کوکوپیت بکارم یا تعویض خاک شوک بیشتری به گیاه میدهد؟ چون خیلی دوسش دارم نمیخوام از دستش بدم ممنون میشم راهنماییم کنید.1.jpg

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

مورد سوختگي گياه در واقع همون لهيدگي ريشه هست كه نتيجه نهاييش خشك شدن گياهتون هست اما در باره اينكه شما گياهتون چرا اينطور شده يه احتمالش همون خاكي هست كه بهش اضافه كردين در واقع اكثر اين خاكها استريل نيستن سرشار از انواع قارچها و همينطو ر در مورد اينكه شايد مشكل از كمبود رطوبت هوا باشه كه موجب خشكيدگي برگها شده هر چند اين گياه مقاوم به خشكي هست

گلابتون

مدیر بازنشسته
مورد سوختگي گياه در واقع همون لهيدگي ريشه هست كه نتيجه نهاييش خشك شدن گياهتون هست اما در باره اينكه شما گياهتون چرا اينطور شده يه احتمالش همون خاكي هست كه بهش اضافه كردين در واقع اكثر اين خاكها استريل نيستن سرشار از انواع قارچها و همينطو ر در مورد اينكه شايد مشكل از كمبود رطوبت هوا باشه كه موجب خشكيدگي برگها شده هر چند اين گياه مقاوم به خشكي هست

محمدرضا جان من یه ایراد دیگه هم با اجازتون میبینم...و اونم اندازه گلدان جدید هست...چون توی اینجور مواقع که ناگهانی گلدان بزرگتر از اندازه قبلی میشه...به گیاه شوک شدیدی وارد میشه و درواقع ریشه خودش رو در فضای بزرگتر گم میکنه....
پویا جان ( البته اگه اسم شریفتون رو درست گفته باشم.) به یاد داشته باشید که هربار که گلدانی رو تعویض میکنید ...گلدان جدید تنها باید دو اینچ از گلدان قبلی بزرگتر باشد...مگر اینکه ریشه از ته گلدان قبلی خارج شده باشد و تمام فضای گلدان قبلی مملو از ریشه شده باشد....
و اینکه هرموقع گیاهی رو از فروشگاه خریداری میکنید ...بگذارید مدتی در همان گلدان قبلی باقی بماند تا با محیط جدید سازگار شود...بعد اگر اگر اگر لازم بود اقدام به تعویض گلدان کنید.

و توصیه جدی تر همونطور که محمدرضا جان هم فرمودند....رطوبت محیطی این گیاه به شدت کم شده....احتمالا در فضای قبلی محیطی مرطوب داشته.
میتونید برای تامین رطوبت گیاهتون از مه پاش یا آب افشان استفاده کنید...و یا اینکه در زیر گلدانی گیاهتون مقداری شن درشت بریزید و بعد ظرف زیرگلدانی را پر از آب کنید و گلدان را روی سنگریزه ها قراردهید.
و یا اینکه از اسفنج های مرطوب در اطراف گلدانتان استفاده کنید...

امیدوارم به گفته محمدرضا به ریشه آسیب جدی نرسیده باشه وگرنه......................

po7ya

عضو جدید
محمدرضا جان من یه ایراد دیگه هم با اجازتون میبینم...و اونم اندازه گلدان جدید هست...چون توی اینجور مواقع که ناگهانی گلدان بزرگتر از اندازه قبلی میشه...به گیاه شوک شدیدی وارد میشه و درواقع ریشه خودش رو در فضای بزرگتر گم میکنه....
پویا جان ( البته اگه اسم شریفتون رو درست گفته باشم.) به یاد داشته باشید که هربار که گلدانی رو تعویض میکنید ...گلدان جدید تنها باید دو اینچ از گلدان قبلی بزرگتر باشد...مگر اینکه ریشه از ته گلدان قبلی خارج شده باشد و تمام فضای گلدان قبلی مملو از ریشه شده باشد....
و اینکه هرموقع گیاهی رو از فروشگاه خریداری میکنید ...بگذارید مدتی در همان گلدان قبلی باقی بماند تا با محیط جدید سازگار شود...بعد اگر اگر اگر لازم بود اقدام به تعویض گلدان کنید.

و توصیه جدی تر همونطور که محمدرضا جان هم فرمودند....رطوبت محیطی این گیاه به شدت کم شده....احتمالا در فضای قبلی محیطی مرطوب داشته.
میتونید برای تامین رطوبت گیاهتون از مه پاش یا آب افشان استفاده کنید...و یا اینکه در زیر گلدانی گیاهتون مقداری شن درشت بریزید و بعد ظرف زیرگلدانی را پر از آب کنید و گلدان را روی سنگریزه ها قراردهید.
و یا اینکه از اسفنج های مرطوب در اطراف گلدانتان استفاده کنید...

امیدوارم به گفته محمدرضا به ریشه آسیب جدی نرسیده باشه وگرنه......................

گلاب خانم و محمدرضا جان از اطلاعات مفیدتان خیلی ممنونم حتماٌ از راهنماییهای خوبتان استفاده میکنم و شما را هم از سرنوشت گیاهم با خبر میسازم متشکرم پویا

nargessss

عضو جدید
سلام دوستان میشه لطف کنید اسم چندتا کاکتوس که به سرما مقاوم باشه رو نام ببرید
ممنون میشم .

مهندسك

عضو جدید
دوستان بندرعباس چند روزه هوا شبها به زیر 15 درجه میرسه
انبه من جوونه زده بودو برگهاش تقریبا رشد کرده بودن اما متوجه شدم این چند روز برگهای تازه و قهوه ای از انتها سیا شدن و مثل یک حالتی پلاستیکو حرارت میدی سیاه و ومچاله شدن
ایا سرما دلیل این خرابیه چون میگن انبه به سرما خیلی حساسه الته روزها گرمه فقط شبها از ساعت 11 سرد میشه وتا دم صبح دما به کمترین مقدار میرسه
و اینکه من چکار باید بکنم؟؟؟

مهندسك

عضو جدید
ظاهرا نرگس خانم هم که از بندرعباسن همچین مشکلی دارن
ممن درست نفهمیدم که مشکلشون چی بود ولی با صحبت هایی که کردن شاید دلیل این خرابی اب باشه یا خاک نه دمای هوا ممکنه؟

azam60

عضو جدید
معرفی کتابی در مورد آبیاری کابلی

معرفی کتابی در مورد آبیاری کابلی

سلام دوستان
من یه مقاله در مورد آبیاری موجی وکابلی میخاستم.
سلام دوست عزیز کتاب درمورد آبیاری کابلی (از کمیته ملی آبیاری وزهکشی )را در زیر میتونی دانلود کنی

پیوست ها

• آشنایی باآبیاری کابلی.pdf
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوستان بندرعباس چند روزه هوا شبها به زیر 15 درجه میرسه
انبه من جوونه زده بودو برگهاش تقریبا رشد کرده بودن اما متوجه شدم این چند روز برگهای تازه و قهوه ای از انتها سیا شدن و مثل یک حالتی پلاستیکو حرارت میدی سیاه و ومچاله شدن
ایا سرما دلیل این خرابیه چون میگن انبه به سرما خیلی حساسه الته روزها گرمه فقط شبها از ساعت 11 سرد میشه وتا دم صبح دما به کمترین مقدار میرسه
و اینکه من چکار باید بکنم؟؟؟

درسته انبه به سرما حساسه اما من دوساله تو گلدون يكي دارم اونم شمال كه زمستوناش هوا سرده ازبين نميره اما رشدش متوقف ميشه

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گل

من یه مقدار بذر تاج خروس دارم که حد اقل مال 6-7 سال پیشه به نظرتون به درد میخوره ؟ بذرش تا چند سال ماندگاری داره ؟

البته در واقع امروز یه گنج پیدا کردم که بذر چند تا گیاه زینتی و داروییه ولی متأسفانه خیلی قدیمیه نمیدونم بکارمشون یا نه :redface:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام دوستان گل

من یه مقدار بذر تاج خروس دارم که حد اقل مال 6-7 سال پیشه به نظرتون به درد میخوره ؟ بذرش تا چند سال ماندگاری داره ؟

البته در واقع امروز یه گنج پیدا کردم که بذر چند تا گیاه زینتی و داروییه ولی متأسفانه خیلی قدیمیه نمیدونم بکارمشون یا نه :redface:

با كاشتشون ضرر نميكني اگه سبز شدن خيلي خوبه اگه نشدن هم خوب نشدن تكليفت باهاشون مشخص ميشه البته اگه جاي خشك و سرد نگهداري شده باشن فكر كنم سبز ميشن

تنها1903

عضو جدید
سلام

سلام

ببخشید من چندتا قلمه از درخت انار زدم میخوام بکارم اما ریشه نداده ولی جونه (برگ ) زده بگید من چی کارشون کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nargessss

عضو جدید
بچه ها جواب من چی شد ؟:(
من فقط اسم چندتا کاکتوس مقاوم به سرما رو میخوام .
خیلی عجله دارم ......

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام دوستان گل

آره زیبا جون به قول محمدرضا بکارشون ضرر نمیکنی...راستش منم توی خرت و پرتهای انباریم امروز به یه همچین مکشوفاتی رسیدم...

منم اقدام میکنم ببینم جواب میده یا نه...بعد نتیجه عملیاتمون رو بررسی میکنیم ببینیم کدوم یکی از بذرها به ماندگاری پاسخ مثبت میدن..

بچه ها جواب من چی شد ؟:(
من فقط اسم چندتا کاکتوس مقاوم به سرما رو میخوام .
خیلی عجله دارم ......
نرگس جون متاسفانه منم از کاکتوسها اطلاعات چندانی ندارم...شرمنده...
فقط اینقدر میدونم که تمام گونه های کاکتوس اپونتیا به سرما مقاوم هستند...
میدونی کدوماست؟ همونا که یه میوه هایی به شکل انجیر قرمز میدن..
فقط مواظب تیغهاش باش ...به هیچوجه بدون دستکش بهشون دست نزن...
چون به غیر از تیغهای درشتش یه سری تیغهای خیلی ریز داره که به محض اینکه دستت بهش بخوره
میشکنن و توی دست فرو میرن...خیلی مراقب باش عزیزم.

nargessss

عضو جدید

نرگس جون متاسفانه منم از کاکتوسها اطلاعات چندانی ندارم...شرمنده...
فقط اینقدر میدونم که تمام گونه های کاکتوس اپونتیا به سرما مقاوم هستند...
میدونی کدوماست؟ همونا که یه میوه هایی به شکل انجیر قرمز میدن..
فقط مواظب تیغهاش باش ...به هیچوجه بدون دستکش بهشون دست نزن...
چون به غیر از تیغهای درشتش یه سری تیغهای خیلی ریز داره که به محض اینکه دستت بهش بخوره
میشکنن و توی دست فرو میرن...خیلی مراقب باش عزیزم.

مرسی گلابتون جونم ، من میخواستم واسه نامزدم یه تراریومه خوشکل درست کنم و یه تعداد کاکتوس خریدم اما نمیدونم کدوم تو هوای سرد دووم داره ، من سدوم خریدم و اشوریا و از این کاکتوس گردا که اسمشو نمیدونم . دلو میزنم به دریا و درست میکنم حالا خراب شدم شد :cry:

nargessss

عضو جدید
آره گلابتون جونم از این کاکتوسم که میوشم قرمزه و خارهای ریزش وحشتناک سوزان هم دارم ، اما اینو دوست ندارم :crying:
حالا درستش کردم عکسشو میذارم ببینید گیاهای مناسبی انتخاب کردم یا نه ...........
ممنون

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
مرسی گلابتون جونم ، من میخواستم واسه نامزدم یه تراریومه خوشکل درست کنم و یه تعداد کاکتوس خریدم اما نمیدونم کدوم تو هوای سرد دووم داره ، من سدوم خریدم و اشوریا و از این کاکتوس گردا که اسمشو نمیدونم . دلو میزنم به دریا و درست میکنم حالا خراب شدم شد :cry:

خيلي عشقولانه هست به نامزدت تبريك ميگم خوش بحالش

گلابتون

مدیر بازنشسته

آره گلابتون جونم از این کاکتوسم که میوشم قرمزه و خارهای ریزش وحشتناک سوزان هم دارم ، اما اینو دوست ندارم :crying:
حالا درستش کردم عکسشو میذارم ببینید گیاهای مناسبی انتخاب کردم یا نه ...........
ممنون

آخخخخخی نازی دستت دردنکنه...هرجور که بشه حتما قدر زحمتتو میدونه نگران نباش عزیزم... :w16:
ببخشید میتونم بپرسم محل اقامت ایشون کجاست؟ منظورم نوع اقلیمشون هست.
ظاهرا نباید شهر خودتون باشند...
حالا چرا تراریومت رو میخوای کاکتوسی درست کنی...از کاکتوس خوششون میاد؟
میتونی تراریوم با گیاهانی که مخصوص تراریوم هست درست کنی خیلی هم خوشگل میشه.
اینجا رو ببین خانومی..
.تراریوم باغ شیشه ای

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنده هم متشکر میباشم :w40:

به نظرتون برای مرحله آزمایشی همه بذرها رو تو یه گلدون بکارم یا ممکنه مزاحم هم باشن ؟ نباید قبل از گذاشتن تو خاک یه خورده تو آب بزارمشون از خواب بیدار شن ؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
بنده هم متشکر میباشم :w40:

به نظرتون برای مرحله آزمایشی همه بذرها رو تو یه گلدون بکارم یا ممکنه مزاحم هم باشن ؟ نباید قبل از گذاشتن تو خاک یه خورده تو آب بزارمشون از خواب بیدار شن ؟

بنده هم خواهش میکنم آبجی جون.

زیبا جان الان میخوای اینکارو بکنی؟
من میخوام بذارم نیمه اسفند براشون اقدام کنم...فکرمیکنم حالا کمی زود باشه...آخه اینجا که بدجور هوا برفی و سرده...شما کجایید؟

توی بذرکاری فکرمیکنم محمدرضا جان بیشتر بتونه کمکمون کنه... :w16:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنده هم خواهش میکنم آبجی جون.

زیبا جان الان میخوای اینکارو بکنی؟
من میخوام بذارم نیمه اسفند براشون اقدام کنم...فکرمیکنم حالا کمی زود باشه...آخه اینجا که بدجور هوا برفی و سرده...شما کجایید؟

توی بذرکاری فکرمیکنم محمدرضا جان بیشتر بتونه کمکمون کنه... :w16:

آبجی قم که کاملا آفتابیه

نمی دونم فردا چه جوریه

خوب اگه شما میزاری واسه اسفند منم همینکارو میکنم

میزارم با سبزه عید :smile: