مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مدیر محترم و دوستان گرامی.
من یه مشکل دارم و از همه شما راهنمایی میخواستم.لطفا کمک کنید.از هر ایده ای که شما بدید بنده خوشحال میشم.

من در شمال ایران و در رشت زندگی میکنم و زمینی تقریبا 200 متر مربع دارم که بدونه استفاده میباشد .البته از لحاظ شخم زنی و کود دهی ان انجام شده .حالا من نمیدانم در این زمین چی بکارم که بتوانم حداکثر تا 3الی 4 ماه اینده چیزی از ان برداشت کنم .البته از کشاورزی چیزی نمیدونم ولی علاقه دارم...

لطفا کمک کنید.
ممنون دوست عزیز با توجه به اینکه مساحت زمینتون کمه و محصولات با دوره کوتاه میخواید بکارید به نظر من بهترین گزینه سبزیجات برگی است. سبزی هم که قیمتش خیلی کشیده بالا واقعا صرفه اقتصادی داره.

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
سلام
یه ماده ای می خوام برای گلدونام چون عنکبوت توش داره می خوام اونا از بین برن به گلدونام هم آسیب نرسه از چی استفاده کنم؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه ماده ای می خوام برای گلدونام چون عنکبوت توش داره می خوام اونا از بین برن به گلدونام هم آسیب نرسه از چی استفاده کنم؟

سلام
سمی هست به نام "دیازنون" که یه حشره کش عمومی هست می تونه برات مفید باشه
اگر بهش دسترسی نداری یه خورده تنباکو ( از نوع بزارجانی یعنی از این میوه ای ها نباشه ) بگیر و 24 ساعت توی آب بزارش و بعدش با آب تنباکو گلدون هات رو سم پاشی کن

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مدیر محترم و دوستان گرامی.
من یه مشکل دارم و از همه شما راهنمایی میخواستم.لطفا کمک کنید.از هر ایده ای که شما بدید بنده خوشحال میشم.

من در شمال ایران و در رشت زندگی میکنم و زمینی تقریبا 200 متر مربع دارم که بدونه استفاده میباشد .البته از لحاظ شخم زنی و کود دهی ان انجام شده .حالا من نمیدانم در این زمین چی بکارم که بتوانم حداکثر تا 3الی 4 ماه اینده چیزی از ان برداشت کنم .البته از کشاورزی چیزی نمیدونم ولی علاقه دارم...

لطفا کمک کنید.
منم با ابوذر موافقم تنها چیزی که می تونی بکاری و 4 ماهه برداشت داشته باشی سبزیجات برگی هستن که از نظر اقتصادی هم مناسبه
ولی مراقب لازم داره و آب

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام

سلام
سمی هست به نام "دیازنون" که یه حشره کش عمومی هست می تونه برات مفید باشه
اگر بهش دسترسی نداری یه خورده تنباکو ( از نوع بزارجانی یعنی از این میوه ای ها نباشه ) بگیر و 24 ساعت توی آب بزارش و بعدش با آب تنباکو گلدون هات رو سم پاشی کن

عنکبوت توی گلدون که دیگه سمپاشی نمیخواد، دو دقیقه وقت بذار با انگشتت لهشون کن دیگه!! فقط نکته مهم اینه که مطمئنی عنکبوته؟ خود عنکبوتا رو دیدی یا فقط تار عنکبوت دیدی؟

kapo

عضو جدید
دقیقا 4 هکتار زمین هست که می خوام اب رو براش از کوه های اطراف که میان تو این دره ابش رو ذخیره کنم و ببرمش به داخل باغ
دوغابش از مواد خاصی هست این استخر ژئوممبران چطور کدوم بهتر هست ؟
واقعا ممنون
دوغاب که یا آهک یا سیمان. ولی خب بهتره که کف رو سیمان هم بکنید. (این کار رو خودتون میتونید انجام بدید، هزینش کمتره عمرش هم). ژئوممبران رو که شرکت میاد پهن می کنه و ضمانت (هزینه بیشتر، عمر هم)
همون استخر خاکی هم میتونه باشه. بستگی داره که چه مدت بخوای آب رو نگه داری. اگر زیاد باشه حتماً برای نفوذ باید فکری کرد.

kapo

عضو جدید
نرم افزار دکتر علیزاده ایرادش اینه که همه محصولاتو نداره. درسته که بعضی از محصولاتو مثل هم در نظر می گیرن اما در مجموع شما تا زیاد کار نکرده باشین نمی تونین بفهمین کدوم گیاه رو با کدوم گیاه یکی در نظر می گیرن. این یا تجربه می خواد یا سوال.
بله همه رو نداره، ولی مثل این که سند ملی هم اعدادش یه کم پرته (هر چند نرم افزار هم بعضی محصولات و بعضی جاها خیلی اوضاعش خرابه). اون کتاب فکر می کنم از همه بهتره. بهترین کار هم همونیه که گفتید: "پرسیدن". شرکت ها و طراح های منطقه دستشون اومده که حدود نیاز چقدره

AMIR-ALI

عضو جدید
منم موافقم
احتمالا برای آب دهی زیاد هست
یه مقدار دیر به دیر آبیاری کن

mesm

عضو جدید
سلام دوستان من زمینی به مساحت 1000 متر مربع در حوالی رودهن دارم
زمین بصورت شیب دار بوده و من ان را کرت بندی کردم ابعاد هر کرت 10 *4 متر میباشد و از تابستان خاک وکود حیوانی ترکیب شده در کرتها ریختم
امسال میخواهم در ان درختکاری کنم لطفا راهنمائی بفرمائید زمان مناسب برای غزس کردن کی میباشد و ایا نهالهای داخل پیت حلبی بهتره یا ریشه لخت واز کجا میتونم تهیه کنم از نظر مالی مشکلی ندارم در ضمن داخل زمین چاه آب دارم اما هفته ای یکبار بیشتر نمیتونم ابیاری کنم تصویر کرت بندی راهم گذاشتم در ضمن من این باغ را برای جنبه تفریحی میخوام نه اقتصادی
چه نهالهای بهتره خودم تو فکره : سیب- گیلاس- هلو-15.jpg زرالو- الوزرد- گوجه- خرمالو-ازگیل- انار- توت هستم

آخرین ویرایش:

AMIR-ALI

عضو جدید
زمین بصورت شیب دار بوده و من ان را کرت بندی کردم ابعاد هر کرت 10 *4 متر میباشد و از تابستان خاک وکود حیوانی ترکیب شده در کرتها ریختم
امسال میخواهم در ان درختکاری کنم لطفا راهنمائی بفرمائید زمان مناسب برای غزس کردن کی میباشد و ایا نهالهای داخل پیت حلبی بهتره یا ریشه لخت واز کجا میتونم تهیه کنم از نظر مالی مشکلی ندارم در ضمن داخل زمین چاه آب دارم ام هفتهای یکبار بیشتر نمیتونم ابیاری کنم تصویر کرت بندی راهم گذاشتم در ضمن من این باغ را برای جنبه تفریحی میخوام نه اقتصادی
چه نهالهای بهتره خودم تو فکره : سیب- گیلاس- هلو-مشاهده پیوست 81929 زرالو- الوزرد- گوجه- خرمالو-ازگیل- انار- توت هستم
سلام
من اطلاعاتی در این مورد ندارم
فقط یه سوال قیمت زمین اونورا چجوریه ؟
:d

mesm

عضو جدید
امیر جان از متری 50000 تومان به بالا بستگی به شرایط و امکانات زمین تا 100000 تومان

mesm

عضو جدید
امسال میخواهم در ان درختکاری کنم لطفا راهنمائی بفرمائید زمان مناسب برای غزس کردن کی میباشد ؟ و ایا نهالهای داخل پیت حلبی بهتره یا ریشه لخت ؟واز کجا میتونم تهیه کنم؟ از نظر مالی مشکلی ندارم در ضمن داخل زمین چاه آب دارم اما هفته ای یکبار بیشتر نمیتونم ابیاری کنم تصویر کرت بندی راهم گذاشتم در ضمن من این باغ را برای جنبه تفریحی
میخوام نه اقتصادی
15.jpg

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
عنکبوت توی گلدون که دیگه سمپاشی نمیخواد، دو دقیقه وقت بذار با انگشتت لهشون کن دیگه!! فقط نکته مهم اینه که مطمئنی عنکبوته؟ خود عنکبوتا رو دیدی یا فقط تار عنکبوت دیدی؟

تو گلدون نیست خارج از گلدون گشت می زنه بله خودشو دیدم یکیش امروز بود قبلا ً هم دیده بودم یه بار هم یکیش رو بازوم بود :cry:

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
امسال میخواهم در ان درختکاری کنم لطفا راهنمائی بفرمائید زمان مناسب برای غزس کردن کی میباشد ؟ و ایا نهالهای داخل پیت حلبی بهتره یا ریشه لخت ؟واز کجا میتونم تهیه کنم؟ از نظر مالی مشکلی ندارم در ضمن داخل زمین چاه آب دارم اما هفته ای یکبار بیشتر نمیتونم ابیاری کنم تصویر کرت بندی راهم گذاشتم در ضمن من این باغ را برای جنبه تفریحی
میخوام نه اقتصادی
مشاهده پیوست 81957
دوست عزیز معمولا فصل کشت نهال اسفند ماه است یعنی بعد از پایان دوره سرمای سخت. نهال هایی که تهیه میکنید سعی کنید نهال بذری نباشه و پیوندی باشه تا زودتر ثمر بده. سعی کنید علاوه بر درختان مثمر از درختان و درختچه های زینتی و سایه دار هم به صورت ترکیبی استفاده کنید. نهال ها را میتونید از نهال فروشی های معتبر تهیه کنید. نهال داخل خاک بهتره چون برای انتقال ریشه ها صدمه نمیبینه و درصد گرفتنش بالاتره. نهالهای درختان و درختچه های همیشه سبز را از فروردین میکارند و خزان کننده ها را اسفند ماه. سعی کنید درون چاله ها از کود دامی پوسیده استفاده کنید.

mesm

عضو جدید
ابوذر جان از راهنمائیت ممنون اگه جای معتبری برای خرید نهال میشناسی لطفا راهنمائی کن . اگه ممکنه نام درختان ودرختچه های زینتی وهمیشه سبز مناسب با آب و هوای رودهن بگو
درضمن من شنیدم نهال های داخل گلدان را میتوان هر فصلی کاشت و یک نهالستان بمن گفت این نهالها را باید هرچه زودتر (تا آخر بهمن ) بکارم و نظرشون این بود که اینطوری یک سال جلو هستی

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابوذر جان از راهنمائیت ممنون اگه جای معتبری برای خرید نهال میشناسی لطفا راهنمائی کن . اگه ممکنه نام درختان ودرختچه های زینتی وهمیشه سبز مناسب با آب و هوای رودهن بگو
درضمن من شنیدم نهال های داخل گلدان را میتوان هر فصلی کاشت و یک نهالستان بمن گفت این نهالها را باید هرچه زودتر (تا آخر بهمن ) بکارم و نظرشون این بود که اینطوری یک سال جلو هستی
با توجه به اینکه منطقه رودهن یک منطقه تقریبا نیمه سردسیری محسوب می شود باید سعی کنید از گونه های متحمل به سرما استفاده کنید. من خودم اهل استان فارس هستم و نهال فروشی معتبر توی منطقه شما سراغ ندارم از دوستان تهرانی و کرجی کمک بگیرید. ضمنا نهالهای داخل گلدان که یکساله باشند را به شرط یکساله بودن می توان در هر فصلی کاشت، ولی بهتر است به محض خریداری و داشتن شرایط محیطی و رطوبتی خاک آنها را کشت نمود. چون بسیاری از گونه های درختان میوه در سالهای اول کشت نیاز به اصلاح و تربیت و فرم دهی دارند.

anise b

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال میتونم بپرسم؟
درمورد نگهداری کاکتوس ها:smile:

mesm

عضو جدید
اگه میتونی اسم چندتا از این گونه های متحمل به سرما را بگو ممنون میشم
یه سوال دیگه پس من الان ااین نهالهای داخل پیت حلبی رو بکارم یا اسفند ؟؟؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه میتونی اسم چندتا از این گونه های متحمل به سرما را بگو ممنون میشم
یه سوال دیگه پس من الان ااین نهالهای داخل پیت حلبی رو بکارم یا اسفند ؟؟؟
نه دوست عزیز الان نکار چون سرما بهشون ممکنه صدمه بزنه. از گونه های مقاوم به سرما میشه به انواع درختان هسته دار (زردآلو، هلو، گیلاس، آلو و...)، دانه دارها (سیب، گلابی، به)، گردو، توت مجنون، شمشاد، سرو لاوسون، سپیدار و تبریزی، بید مجنون و خیلی چیزای دیگه که الان یادم نمیاد....

nargessss

عضو جدید
سلام بچه ها امیدوارم حالتون خوب باشه
میخواستم بپرسم کسی اطلاعاتی در مورد نحوه کاشت فلفل سیاه داره که در اختیارم بذاره ؟؟؟
ممنون

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام بچه ها امیدوارم حالتون خوب باشه
میخواستم بپرسم کسی اطلاعاتی در مورد نحوه کاشت فلفل سیاه داره که در اختیارم بذاره ؟؟؟
ممنون

بذرشو بكاريد و يا قلمه سي سانتيمتريشو در يك نقطه مرطوب شني بكاريد اگه اب و هواي سرد نداريد و دماي زير صفر نداريد ميشه اين نوع از فلفل رو ژرورش بدين البته اينم بگم كه فلفل سياه درختچه اي هست

nargessss

عضو جدید
بذرشو بكاريد و يا قلمه سي سانتيمتريشو در يك نقطه مرطوب شني بكاريد اگه اب و هواي سرد نداريد و دماي زير صفر نداريد ميشه اين نوع از فلفل رو ژرورش بدين البته اينم بگم كه فلفل سياه درختچه اي هست

نه آب و هوای سرد نداریم اما منظورتون از بذر همان دانه های سیاهیه که مصرف میکنیم ؟
آخه یک بار کاشتم تو یه ظرف کوچولو که نشا هاشو تو حیاط بکارم اما اصلا سبز نشد ....

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
امسال میخواهم در ان درختکاری کنم لطفا راهنمائی بفرمائید زمان مناسب برای غزس کردن کی میباشد و ایا نهالهای داخل پیت حلبی بهتره یا ریشه لخت واز کجا میتونم تهیه کنم از نظر مالی مشکلی ندارم در ضمن داخل زمین چاه آب دارم اما هفته ای یکبار بیشتر نمیتونم ابیاری کنم تصویر کرت بندی راهم گذاشتم در ضمن من این باغ را برای جنبه تفریحی میخوام نه اقتصادی
چه نهالهای بهتره خودم تو فکره : سیب- گیلاس- هلو-مشاهده پیوست 81929 زرالو- الوزرد- گوجه- خرمالو-ازگیل- انار- توت هستم

دوست من چون اونجا خيلي سرده بهتره از سياه ريشه ها مثل هلو الو سيب گردو البالو گيلاس الو الوچه زردالو گلابي و اينطور ميوه ها بكاري از فكر انار و ازگيل بيا بيرون اما توت رو توصيه ميكنم بكار
من عشقم ييلاقه خودمم اهل البرز مركزي هستم اما ييلاقاي سمت نور و تو حياتمون باغ داريم كه دور تا دورش صنوبره و وسطش ميوه
واما در مورد زمان كاشت بهترين زمان اوايل ارديبهشته البته نهال رو هم ميتوني بصورت ريشه لخت بياري هم با حلبي بهتره كه نهال رو از مراكز نهال معتبر تهيه كني و دو راه برات پيشنهاد ميدم يكي اينه كه از جهاد بپرسي راه دوم اينه كه از كسايي كه باغدارن تو منطقه ادرس بگيري در مورد نهالستانهاي معتبر اطراف كرج فكر كنم بتوني نهالستان خوب پيدا كني

در مورد باغ تفريحي هم كه گفتي توصيه ام اينه همه نهالهايي رو كه گفتم و يا نگفتم اما شما تو منطقه ات ديدي بگير و بكار
البالو رو برا حاشيه ديوار بكار گيلاس رو مسير ورودي بكار هلو رو جايي كه كمتر رفت و امد ميكني سيب و گلابي رو رديف بكار البته سعي كن انواع مختلف سيب و گلابي رو گير بياري و بكاري هم بهاره هم پائيزه هم زودرس هم دير رس
در ضمن توت رو كنار ايون خونت بكار زردالو رو جايي كه كنج حياته بكار الوچه و بادوم رو هم تك تك كناره باغ بكار

و اما گلكاري يادت نره حتما اگه تابستون زياد اهل ييلاق رفتني گلكاري رو انجام بده

مارگريت گلهاي رز و بداغ اينا رو حتما بكار

بذر افتابگردونم بگير اوايل خرداد بكار اواخر ارديبهشت

يه باغچه سبزيجات هم تو يه جاي افتابگير درست كن كه توش سبزي بكاري

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
نه آب و هوای سرد نداریم اما منظورتون از بذر همان دانه های سیاهیه که مصرف میکنیم ؟
آخه یک بار کاشتم تو یه ظرف کوچولو که نشا هاشو تو حیاط بکارم اما اصلا سبز نشد ....

خوب اره اما بذرشو بايد زود از درخت اصلي كه بكني بكاري چون بذر زود قوه ناميه رو از دست ميده و سبز نميشه اينايي كه ما مصرف ميكنيم معمولا گذاشتن خشك بشه و قوه ناميه نداره كه سبز بشه

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسای گل

حالتون خوبه ؟

اجازه هست من یه سؤال ناشیانه بپرسم ؟ :redface:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام مهندسای گل

حالتون خوبه ؟

اجازه هست من یه سؤال ناشیانه بپرسم ؟ :redface:
آره بپرس، فقط زود بپرس که این متخصص ما معلوم نیس دوباره بره چند روز دیگه پیداش بشه!

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما بپرسيد هيچ سوالي ناشيانه نيست بلكه جستجوي اگاهي و روشني هست

آره بپرس، فقط زود بپرس که این متخصص ما معلوم نیس دوباره بره چند روز دیگه پیداش بشه!

مرسی :redface: فقط نخندینا باشه ؟

من یه کاکتوس هدیه گرفتم که اسمشو نمیدونم

این عکسشه :

بهم گفتن باید همیشه تو نور زیاد آفتاب باشه و هر روز یه خورد بهش آب بدم با آرامش جوری که یه ذره آب از زیر گلدون بیاد بیرون و گلدون هم یه خورده بالاتر از سطح باشه

منم چهارتا پوست گردو رو گذاشتم زیرش تا بالاتر از سطح باشه و هوا بخوره ( آخه هیچ وسیله ای برای آویزون کردنش نداشتم :redface:)

بعد گذاشتمش پشت پنجره ( داخل اتاق )
ولی این روزا آفتاب درست حسابی نداریم هوا هم خیلی سرده نمیدونم چیکار کنم نگرانشم میترسم هم کمبود نور پیدا کنه هم سرما زده بشه
از این عکسی که تو اینترنت پیدا کردم یه خورده سنش بیشتره
بلند ترین برگش تقریبا 8 سانته