مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من باز سوال دارم. حدود دو سال پیش من این گیاهو بعنوان یک کاکتوس خریدم ولی رشدش خیلی کم بوده در صورتی که من دیدم تو گلفروشیها زیاد رشد کرده. الان چند روزه که برگاشم داره میریزه؟

خب کجا می زاریش ؟ یعنی از نظر نور کمبود نداره ؟ یا نورش زیاد نیست ؟
آبیاریش چطوریه ؟ کودی هم تا به حال بهش دادی ؟

reza_197

عضو جدید
خب کجا می زاریش ؟ یعنی از نظر نور کمبود نداره ؟ یا نورش زیاد نیست ؟
آبیاریش چطوریه ؟ کودی هم تا به حال بهش دادی ؟

والا تو خونه است به نظر خودم نورش خوبه.کودم ندادم.میزارم خاکش خوب خشک بشه بعد اب میدم.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من باز سوال دارم. حدود دو سال پیش من این گیاهو بعنوان یک کاکتوس خریدم ولی رشدش خیلی کم بوده در صورتی که من دیدم تو گلفروشیها زیاد رشد کرده. الان چند روزه که برگاشم داره میریزه؟

اول من از رضا یه تشکر جانانه کنم چون همیشه سوالاتش با عکس هست و ادم راحت تر میتونه به جواب برسه.

اسم علمی این گیاه Portulacaria afra هست.
اسم فارسی رو دقیق نمیدونم ولی من صداش میزنم کراسولا اما از خانواده خرفه هست یعنی هم خانواده با گل ناز هست.

این گیاه خیلی بزرگ میشه .. تازه تو این سایت من ازش بونسای هم دیدم ببین .
من خودم داشتمش ... تو حیاط که بود و از نور مستقیم استفده میکرد کلی بزرگ شده بود و اینقدر شاخه داده بود که نمیدونستم چیکارش کنم اما خوب یه بار بی احتیاطی کردم از مخفیگاهش درش اوردم گنجشکا دیدنش با خاک یکسانش کردن.
بعدش باز دختر همسایه برام یه گلدون دیگه اورد که اونو بردمش تو خونه ، نور غیر مستقیم هم داشت اما بعد از چند وقت کلا برگاش ریخت و من مطئنم که علتش نداشتن نور مستقیم و سردی محیط داخل خونه است.پیشنهاد میکنم ببرش جایی از خونه که نور مستقیم ببینه و تهویه هوا هم خوب صورت بگیره والا بار ادامه پیدا کردن ریزش برگ فاتحه اش خونده است.
در ضمن نوع ابیاریت هم درسته.

راستی چند وقت پیشم بچه ها تو این تاپیک به صورت ویژه در مورد همین گیاه حرف زدن.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/165910-اسم-اين-گل-چيه؟؟/page3

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته

رضا جان همونطور كه زهرا جون گفت..مشخصا نورش كمه عزيز...ببين هرموقع ديدي برگها حالت شفافتر از حالت عادي داشتند و يا گياهت بي قواره بلند شد و يا برگها ريز موندن بدون نور و گرماي گياهت كمه.. درضمن يه كم هم بايد حالت برگها برافراشته تر باشه..نگران نباش عزيز...ببرش يه جاي گرم و پرنور ايشالا زود حالش جا مياد.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w10:سلام دوستان
گلهای منو ببینید اگر راه حلی برای بهبودشون دارد بهم بگید:cry:خیلی دوستشون دارم

مشاهده پیوست 47942 مشاهده پیوست 47943

اونی که دوتایی شده و فکر کنم از گروه کاکتوسهای نقره ایی باشه چشه مگه؟؟؟
دومی هم که اپونیا هست پوسیدگی قارچی گرفته ، از کجا نمیدونم، کاری نداره اون قسمتهای مبتلا رو حذف کن بنداز بیرون

sps_119

عضو جدید
راستي يه چيز ديگه رو يادم رفت بگم...تا باغچه ات خاليه و هنوز خاك نريختي ...خاكت رو پرورده كن بعد بريز....كف باغچه ات اگه نفوذپذيري نداره اول مقداري شن درشت بريز...بعد خاكت رو هم با يه مقدار ذغال خرد شده و يه مقدار خاك برگ مخلوط كن ...همچنين با مقداري مناسب كود پوسيده همراه با قارچ كش...( اگه كاپيتان يا مانكوزب باشه بهتره ) مخلوط كن...تا يه خاك مناسب داشته باشي...

ممنون گلابتون جان ،لطف کردی که کمکم کردی

maten110

عضو جدید
اونی که دوتایی شده و فکر کنم از گروه کاکتوسهای نقره ایی باشه چشه مگه؟؟؟

سلام
زهرا قبلا رشذ خوبی داشت و سه شاخه شد الان چند ماه هستش دیگه رشد نمیکنه در ضمن نگاه کنی یه حالت خشبی پیدا کرده اونم لکه ای
دومی هم که اپونیا هست پوسیدگی قارچی گرفته ، از کجا نمیدونم، کاری نداره اون قسمتهای مبتلا رو حذف کن بنداز بیرون

یه بار این کارو کردم برگهای جونش دوباره این شگلی شد

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه بار این کارو کردم برگهای جونش دوباره این شگلی شد
دقیق چجوری میشه؟
یعنی برگها از بالا شروع به سیاه شدن و گندیدن میکنن؟؟
حالت این گندیگی از شروعش تا گسترشش برام توضیح میدی؟

حس میکنم ابیاری در زمستان زیاد بوده براش اما بازم توضیحات شما میتونه بیشار بهمون کمک کنه

maten110

عضو جدید
دقیق چجوری میشه؟
یعنی برگها از بالا شروع به سیاه شدن و گندیدن میکنن؟؟
حالت این گندیگی از شروعش تا گسترشش برام توضیح میدی؟

حس میکنم ابیاری در زمستان زیاد بوده براش اما بازم توضیحات شما میتونه بیشار بهمون کمک کنه

زهرا از نوک شروع به گندیدگی میکنه ، زمستون هفتگی اب میدادند بهش تو گلخونه بود و شرایط گرماییش هم مناسبه ، اون یکی هم گفتم رشدش کم شده اوردیمش رو پله شاید رشدش بهتر بشه ، و ازوسط به صورت لکه ای شروع به خشبی شدن کرده

IMG_1553.jpg

karpentaria

عضو جدید
زردآلو

زردآلو

:gol:سلام دوستای گلم من دارم روی مراحل کاشت و داشت و برداشت زرد آلو کار میکنم نیاز به عکس دارم اگه بتونید راهنماییم کنید که از چه سایتی میتونم عکس تهیه کنم ممنون میشم.

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا از نوک شروع به گندیدگی میکنه ، زمستون هفتگی اب میدادند بهش تو گلخونه بود و شرایط گرماییش هم مناسبه ، اون یکی هم گفتم رشدش کم شده اوردیمش رو پله شاید رشدش بهتر بشه ، و ازوسط به صورت لکه ای شروع به خشبی شدن کرده

مشاهده پیوست 48283

اگر از پایین گندیده گی شروع می شد از آبیاری زیاد بود ولی از بالا شاید مشکل قارچی داشته باشه ، موقع آب دادن آب رویش نمی ریزی ؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 48283
حالا که میگی گندگی از بالا شروع میشه صد در صد ابیاری زیاد یا رطوبت محیط زیاد در زمستانه بدون شک.
سعید جان ابیاری زیاد میتونه هم از پایین به ساقه های ابدار کاکتوس صدمه بزنه و هم از بالا.

لکه های خاکستری اگه حالت مویی داره قارچه و با قارچکش سمپاشی بشه اما اگر لکه های برنزی شدن و حالت سختی گرفتن کنه احتمالا حمله کرده که با توجه به اون کاکتوس که گندیده دور از انتظار نیست که باید با حشره کش سمپاشی بشه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا که میگی گندگی از بالا شروع میشه صد در صد ابیاری زیاد یا رطوبت محیط زیاد در زمستانه بدون شک.
سعید جان ابیاری زیاد میتونه هم از پایین به ساقه های ابدار کاکتوس صدمه بزنه و هم از بالا.

لکه های خاکستری اگه حالت مویی داره قارچه و با قارچکش سمپاشی بشه اما اگر لکه های برنزی شدن و حالت سختی گرفتن کنه احتمالا حمله کرده که با توجه به اون کاکتوس که گندیده دور از انتظار نیست که باید با حشره کش سمپاشی بشه

مثل همیشه عالی بود :gol::gol::gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خشک شدن نوک برگهای شمعدونی میتونه دلیلش چی باشه؟؟؟؟؟؟
شمعدانی میتوه علتش نبود رطوبت مناسب تو خاک یا محیط اطراف باشه.
اما احتمالا کمبود مواد غذایی هم هست چون گیاه گلداری هست و نیاز به تغذیه تکمیلی داره
اما من چون نداشتم تجربه عملی ندارم ایشالله محمدرضا یا گلاب دقیق تر میتونن جوابتونو بدن

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
شمعدانی میتوه علتش نبود رطوبت مناسب تو خاک یا محیط اطراف باشه.
اما احتمالا کمبود مواد غذایی هم هست چون گیاه گلداری هست و نیاز به تغذیه تکمیلی داره
اما من چون نداشتم تجربه عملی ندارم ایشالله محمدرضا یا گلاب دقیق تر میتونن جوابتونو بدن

درسته توی شمعدانی معمولا می تونه کمبود رطوبت باشه ولی خب اگه بتونی خاک گلدان ها رو سالی یکبار عوض کنی و مقداری کود دامی بهشون بدی نقش خوبی داره اگر هم بتونی کود کامل ( NPK ) به گلدان هات بدی که عالی می شه :smile:

root

عضو جدید
سلام، می خوام به تنبلی خودم غلبه کنم و صاحب چندتا گلدون گل بشم،از شمعدونی خیلی خوشم میاد به نظرتون کجا نگهش دارم چطوری نگه داریش کنم پلاسیده نشه؟:D

دو اینکه ما یه باغچه کوچیک تو حیاطمون داریم که توش یه نهال زیتون کاشتیم اما اصلا رشد نمیکنه یه دوسالی میشه. چطور رشدشو زیاد کنیم؟ من نمی دونم مشکلش از چیه خاکه آبه یا ...؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام، می خوام به تنبلی خودم غلبه کنم و صاحب چندتا گلدون گل بشم،از شمعدونی خیلی خوشم میاد به نظرتون کجا نگهش دارم چطوری نگه داریش کنم پلاسیده نشه؟:D

دو اینکه ما یه باغچه کوچیک تو حیاطمون داریم که توش یه نهال زیتون کاشتیم اما اصلا رشد نمیکنه یه دوسالی میشه. چطور رشدشو زیاد کنیم؟ من نمی دونم مشکلش از چیه خاکه آبه یا ...؟
در مورد نگهداری گل که باید بگم شما اول جاهایی که میتونی گلدون بزاری برام شرح بده...مثلا میزان نور و تهویه هوا رو بهم بگو.

در مورد نهال زیتون خیلی غیر طبیعیه میگی دوسال رشد نکرده توصیه میکنم خاک رو چک کنید و حتما فصل بهار یعنی زمانی که گیاهان شروع رشد مجدد میکنن کود حیوانی با خاکش مخلوط کنید.

root

عضو جدید
تو حیاط و روی پله های حیاط البته اگه مامان بذاره می تونیم گلدون بذاریم،حیاطمون جنوبیه به گمونم. همینطور تو پاگرد که میره طبقه دوم خونه فکر میکنم میشه گلدون گذاشت این قسمت از طلوع آفتاب تا ظهر افتابگیره. در مورد تهویه این قسمت اکثر اوقات پنجره اش بسته است اما از طبقه پایین و بالا مدام جریان هوا برقراره.

در مورد زیتونه، نمی دونم والا به نظر من که اصلا خاکش غنی نیست و مرده به نظر میرسه. چطور تقویتش کنم؟

پ.ن: من عاشق گل توری ام

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو حیاط و روی پله های حیاط البته اگه مامان بذاره می تونیم گلدون بذاریم،حیاطمون جنوبیه به گمونم. همینطور تو پاگرد که میره طبقه دوم خونه فکر میکنم میشه گلدون گذاشت این قسمت از طلوع آفتاب تا ظهر افتابگیره. در مورد تهویه این قسمت اکثر اوقات پنجره اش بسته است اما از طبقه پایین و بالا مدام جریان هوا برقراره.

در مورد زیتونه، نمی دونم والا به نظر من که اصلا خاکش غنی نیست و مرده به نظر میرسه. چطور تقویتش کنم؟

پ.ن: من عاشق گل توری ام

شمعدانی رو توی حیاط می تونی بزاری ، گیاه قانعی هست و نیاز زیادی نداره و حساس هم نیست

در مورد زیتون اگه خاک غنی نیست می تونی خاکش رو عوض کنی و یا مقداری کود دامی به خاک اضافه کنی و پا بیل کنی ( این یکی ساده تر و کم هزینه تر هست ) :smile:

root

عضو جدید
مرسی، گل شمعدونی اتواع مختلفی داره خواستم ببینم میشه تو یه گلدون بزرگ چند نوعش رو با هم کاشت؟

یه سوال دیگه یه گل که همیشه سرسبز باشه و به حیاط نما بده رو میشه به من معرفی کنید؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی، گل شمعدونی اتواع مختلفی داره خواستم ببینم میشه تو یه گلدون بزرگ چند نوعش رو با هم کاشت؟

یه سوال دیگه یه گل که همیشه سرسبز باشه و به حیاط نما بده رو میشه به من معرفی کنید؟

خب می شه شمعدانی های مختلف را کنار هم کاشت ( مثلا عطری و معمولی و .... ) خود من ترجیح می دم جداگانه کاشته بشن ولی مثلا شمعدانی معمولی که رنگ های مختلفی داره توی یه گلدان کاشته بشه مثلا شمعدانی به رنگ سفید و قرمز در کنار هم می تونه خیلی جلوه داشته باشه :gol:

گل همیشه سر سبز برای محیط داخلی خانه ( راه پله ها ، پاسیو و .... ) که من می پسندم گل عروس هست که هم برگ های گوشتی سبز قشنگی داره و هم گل های صورتی کوچیکی داره که خیلی قشنگه :smile:

karpentaria

عضو جدید
سلام دوستای گلم من دارم در مورد مراحل کاشت و داشت و برداشت زردآلو کار میکنم نیاز به عکس دارم اگه بتونید راهنماییم کنید که چه سایتی این عکس ها رو داره ممنون میشم.:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم من دارم در مورد مراحل کاشت و داشت و برداشت زردآلو کار میکنم نیاز به عکس دارم اگه بتونید راهنماییم کنید که چه سایتی این عکس ها رو داره ممنون میشم.:gol:
ما که تو بوشهر زردآلو نداریم اگه داشتیم حتما کمکت میکردم
عکس میخای با اصطلاحات انگلیسی سرچ کن حتما گیرت میاد.من اگه وقت کردم سرچ میکنم لینک میزارم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

سوال اول :اره میشه عزیزم و قطعا هم خیلی زیبا میشه.

سوال دوم : کدوم منطقه هستید؟